FIRMA H. N. MUL T boorde brouw DE GEBROEDERS K N O O P E N S C H A A R DERDE BLAD BIOSCOOP VOETBAL SPORT RUGBY GEMEENTERAAD EEN WELKOME GAST IS 'n LEESPORTEFEUILLE VAN KRUISSTR. 25 - TEL. 10004 HAARLEM Het braden van de Kerstgans. No. 51. 22 DECEMBER 1933. DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 9 LUXOR-THEATER. Het Luxor-Theater brengt als steeds weer iets ;>oeds. Vanaf heden wordt een revue-film ver mond, getiteld: „King of Jazz". (De Jazzkoning.) Deze film is een aaneenschakeling van grootsche tafereelen, shows van een zeldzame bekoring, songs en dansen uitgevoerd door een keurcollectie van artisten met wereldreputatie, gekleurde scènes van verblindende schoonheid, tempo en rhytme, humor en actie. Dit alles onder leiding van den grootmeester der Jazz: Paul Whiteman en zijn band. De inhoud van deze film letterlijk weer te geven behoort tot de onmogelijkheden. Een revuefilm van dusdanigen opzet als King of Jazz, waarin de tafereelen elkaar zóó snel opvolgen en er zóó veel te bewonderen valt, na te ver tellenHet zou dagwerk worden. Reeds het beschrijven van wat men heeft kunnen ont houden zou een boekdeel vullen. Wij zullen daarom volstaan met een beschrijving van de voornaamste momenten afzonderlijk. It happened in Montery is een Spaansche show van overweldigende schoonheid. De schil der (John Boles) en het meisje (Jeanette Loff) vormen een paar, zooals men slechts zelden bewonderen kan. De slotscène, als een aantal meisjes met hun eigen waaiers één groote waaier vormen, is onvergetelijk. Bridal Veil (De bruidssluier). Men ziet schitte rende bruidstoiletten uit verschillende tijdvakken voorbijtrekken in deze sprookjesscène. Jeanette (Jeanette Loff) bestijgt een trap, die tot in de wolken rijkt en dan ontrolt haar sluier 500 M. goudkleurige stof, opgehouden door in Oranje kleurige toiletten gestoken dansmeisjes. Het nummer wordt begeleid door Paul Whiteman en zijn band. The Bench in the Park (De Bank in het Park), ten oerkomische show. Plaats van handeling: Central Park, New-York. De geheele Whiteman- band ziet men met meisjes op de banken in het park zitten, de musici gekleed in witte matrozen- costuums. Whiteman zelf zit met een neger meisje op de bank. Een grootsche show. Song of the Dawn is een zeldzame parodie op de aanbrekende dageraad. Men hoort de mooie stem van John Boles, begeleid door het cowboykoor, in het ranchhuis „Het Lied van den Dageraad" zingen. De deuren gaan open en de opkomende zon verspreidt haar eerste licht stralen over de aarde. Een schitterend staaltje van photographie. Melting Pot (De smeltpot). Dit is een pot pourri van de voornaamste nationaliteiten der wereld. Engeland, Rusland, Frankrijk, Italië, enz., trekken in kleurige kleederdracht voorbij. tagamuffin Romeo (Die schooier van een lèuneo). De plaats van handelingjs een straat ni. t als achtergrond een groote muur. Rose en Sutler voeren in deze scène hun wereld beroemde Rar Doll-dans uit. Rhapsody in Blue. Compositie George rshwin. Deze wereldberoemde melodie wordt u'oor Paul Whiteman gespeeld, zooals men het nooit gehoord heeft en nooit meer hooren zal. De mdleden, eerste klas virtuozen, toonen afzon derlijk hun talenten. De Markert Girls dansen o de maat van deze grillige melodie. Een aardig slot voor een kolossale film als: „King of Jazz". R.C.H. KAN ER TEGEN V.U.C. GESPEELD? t Had den schijn, dat Koning Thiaif den ;nock-out" gekregen had. Nadat we een dag of veertien om, zijn troon hadden gejubeld en naar hartelust van zijn goede gaven geprofi- tf rd, vond Zondagavond de botsing plaats tus schen hem en King Soccer, die voor zijn goed recht op de bres sprong. Doch ziet Dinsdagavond komen alar- meerende berichten, dat de knock-out niet geheel doel getroffen heeft, dat de vorst-voorraad nog niet is uitverkocht en nieuwe voorraden onder weg zijn. De komende dagen zullen ons leeren, of we a s. Zondag opnieuw de schaatsen of wel den vcrleidelijken voetbal aanbidden zullen. In het laatste geval krijgen we werkelijk een pikant Kerstmenue. Immers, dan komt V.U.C. haar opwachting maken. Hetzelfde Haagsche elftal, dat in het begin van het seizoen op eigen grond een 21 nederlaag van de Racing-spelers te verduren kreeg. Moeten we nog herhalen, dat de Racing Club 't aan haar hachelijke positie verplicht is dit succes te herhalen. Dat V.U.C. opnieuw het slachtoffer moet worden van den drang der Haarlemsche trappers om in een veilige zóne te komen. Ongelukkigerwijs is echter de plaats van de Haagsche tegenstanders evenmin erg florissant, zoodat wij een even geestdriftig en even vurig tegenspel zullen kunnen aan schouwen. Zulk 'n attractie zal niemand zich laten ont glippen, zoodat we ons overtuigd houden, zoo het veld inderdaad bespeelbaar is, een der druk ste Zondagen van het seizoen te zullen beleven. Het Racing-team verschijnt in de volgende formatie: Kos, Krom, Prevost Sr., Hessels, Ruis, Prevost Jr., Hanse, Haukes, Ruygrok, Kok, Paape. De wedstrijd wordt geleid door den inter nationalen scheidsrechter v. Moorsel. Uit het H.B.C.-kamp Zondag waren alle wedstrijden afgelast. Als de velden a.s. Zondag bespeelbaar zijn, is het volgende program vastgesteld: SpartaanH.B.C., 2 uur. H.B.C. IIConcordia 1, 2 uur. S.J.C. II—H.B.C. III, 2 uur. H.B.C. IV—T.Y.B.B. Ill, 12 uur. SCHAKEN. De met spanning tegemoet geziene wedstrijd tusschen Heemstede 1 en de Chr. Schaakclub Haarlem, voor de competitie van den Noord- Hollandschen Schaakbond, eindigde heden in «n sprekende 73 overwinning voor Heem stede I, die thans ongeslagen de leiding heeft 1,1 deze competitie en waarschijnlijk in aanmer king zal komen om dit jaar den kampioenstitel 'e behalen, waaraan vastzit het spelen van Promotiewedstrijden voor de eerste klasse. De gedetailleerde uitslag luidt: Heemstede ICh. Schaakclub Haarlem. F. MinnemaRaadsheer 10 B. SchusterH. van Es Vz M. Hulshoff-PollJ. A. Baalbergen 01 W. A. de TelloJ. H. Kruyt 01 H. C. LuitinghH. Rustige VzVz J. SteenkenW. Hoek 10 J. KoperJ. Schippers 10 J. KorringaJ. Hoeksema 10 G. A. WesselinkH. Riphagen 10 F. C. KuykenJ. J. v. d. Bergh 10 Totaal 73 Een zeldzame Sport-attractie. Internationale rugby-wedstrijd in het Heemsteedsche Sportpark Een zeldzame attractie staat den sportlief hebbers op den Tweeden Kerstdag a.s. te wach ten. Het bestuur van den Nederlandschen Rugby bond is er n.l. in samenwerking met het bestuur van de Heemsteedsche Sportparken in geslaagd een internationale Rugby-wedstrijd te doen plaats vinden op het R.C.H.-complex. De Düsseldorfer Sport-Verein „Rapid", kam pioen en bokaalhouder van den West-Duitschen Rugby-bond, speelt tegen het bekende Amster- damsche team A.R.V.C. Zoowel uit Amsterdam als Den Haag ver wacht men veel belangstellenden en de bedoeling van het vaststellen van dezen wedstrijd ditmaal in Haarlem geschiedt dan ook uit propagandis tische overwegingen. De wedstrijd is een revanche voor den wed strijd in 1932, waarbij de Nederlandsche ploeg verloor met 63. Deze ontmoeting werd te Bussum gespeeld, waarbij ruim 4000 personen aanwezig waren. Zoowel Rapid als A.R.V.C. zijn van groote speelsterkte, terwijl beide teams een aantal spelers van internationale klasse tellen, die reeds meermalen in de vertegenwoordigende landen teams uitkwamen. i -De propagandadienst van het Heemsteedsche Sportpark heeft extra maatregelen genomen om het publiek bij dezen wedstrijd te interesseeren. Op Zaterdag a.s. zullen op ruime schaal via een auto, voorzien van luidsprekersinstallaties, aan wijzingen kunnen worden gegeven dat op Twee den Kerstdag deze belangrijke ontmoeting plaats vindt. Tegelijkertijd met de toegangsbewijzen wordt een beknopte speluiteenzetting gegeven. Bovendien zal tijdens den wedstrijd door den bekenden internationalen speler en lid van de Technische Commissie Alofs via luidsprekers korte technische verklaringen van het rugby- spel worden gegeven. De wedstrijd zelf zal tevens opgeluisterd worden door een select muziekprogramma via de luidsprekerinstallatie. Rugby de meest mannelijke sport! „De meest mannelijke sport", zoo werd dit spel door den voorzitter van den Ned. Rugby bond, den heer H. van Booven, genoemd in een persconferentie, welke Woensdagmiddag j.l. werd gehouden. Dat deze sport in Nederland nog niet zoo bijzonder populair is, moet in de eerste plaats worden geweten aan het gebrek aan vaste terreinen en in de tweede plaats aan een zekeren angst voor ruwheid en gevaar, volgens de gangbare meening aan dit spel ver bonden. Is deze sport inderdaad gevaarlijk voor de beoefenaars? De heer Van Booven ontkende dit ten stelligste. Alle wedstrijden, die hij in Neder land en in het buitenland bijwoonde, liepen zonder ongevallen af, behoudens één uitzonde ring, toen een speler in een molshoop trapte en daarbij zijn been brak. Gebroken beenen en andere kwetsuren komen bij voetbal veel vaker voor. Wel loopt men bij rugby onvermijdelijk builen en schrammen op, doch hierin ligt een opvoedend element, terwijl het spel sportieve karaktereigenschappen aankweekt. De opvoe dende waarde van het rugby wordt dan ook door alle Engelsche paedagogen erkend.. Geen Amerikaansch Rugby. Wie als leek van „rugby" hoort, stelt zich onwillekeurig de woeste val- en vechtpartijen voor, waarop de film ons af en toe onthaalt. Doch met nadruk moet er op gewezen worden, dat het spel, gespeeld volgens de Engelsche regels, die ook hier te lande gangbaar zijn, heel wat minder ruw en gevaarlijk is dan het Amerikaansche rugby. Aangezien nu de films zonder uitzondering Amerikaansch rugby te zien geven, heeft bij het publiek en zelfs, hoewel in mindere mate, bij sportmenschen de meening postgevat, dat Rugby een gevaarlijk en woest spel is. Dit nu is het niet. Het is geen vechtpartij, eerder is het te vergelijken met het stoeien van flinke gezonde jongens, die op deze wijze al hun spieren oefenen. Dat het bij een stoeipartij van volwassenen niet zachtzinnig toegaat, is te begrijpen, maar behalve de alzijdige spier- oefening, die het spel verschaft, leert het ook, hoe men j/allen moet, zonder zich te bezeeren. De speleraie den bal heeft, weet van te voren, dat men hem wil laten vallen, dat hij „getackeld" zal worden; hij is er dus óp verdacht en dit, gevoegd bij zijn training in het vallen, behoedt hem voor ongelukken, ook al loopt hij natuurlijk wel een buil en een schram op. Doch, zei Nicolaas Beets niet reeds, dat een jongen, die nimmer een buil of een schram had opgeloopen, nooit een groot man zou kunnen worden? Een der oudste takken van sport. Onjuist is ook de meening, die men nu en dan hoort verkondigen, dat rugby een uitvinding van den laatsten tijd zou zijn. Het is integen deel één der oudste takken van sport en het spel was reeds in oude tijden bij de Grieken en de Romeinen in eere. In Nederland werd het in 1910 door de Hilversumsche hockeyspelers in gevoerd. Wij laten de geschiedenis van de ont wikkeling van het rugby-spel hier te lande buiten beschouwing en vermelden slechts, dat de Delftsche Studenten-club wel het meest tot deze ontwikkeling heeft bijgedragen; daarnaast moet met eere genoemd worden de Amster- damsche Rugbv-club. Behalve dat het rugby als karakteristiek- mannelijke sport groote waarde heeft voor de beoefenaren, is het ook als kijkspel voor het publiek van veel belang, wat wel gebleken is bij den wedstrijd te Bussum, waar in de tweede helft, toen de toeschouwers de bedoeling van het spel eenmaal begrepen, enthousiast met de spelers meegeleefd werd. Aangezien wij ervan overtuigd zijn, dat de a.s. rugby-wedstrijd op het Sportpark voor volle tribunes zal plaats hebben, en men met meer interesse het spel volgt, als men het doel er van kent, laten wij hieronder de voornaamste spel regels volgen. Hoe Rugby gespeeld wordt. Aan het Rugbyspel wordt deelgenomen door twee partijen van elk 15 spelers, te weten 1 achterspeler, 4 renners, 2 middenspelers en 8 voorwaartsen. ACHTERLIJN DOELGEBIED DOELLIJN 1- z HH J l—\ UITTRAPLIJN MIDDENLIJN N r N - z UITTRAPLIJN DOELLIJN DOELGEBIED ACHTERLIJN Puntentelling: Try 3; Goal door Penalty 3; Dropped-goal 4; Goal 5." Doel van het spel is om den bal achter de doellijn neer te drukken (Try). Hiervoor worden 3 punten toegekend. De. doellijn loopt gelijk met het doel over de heele breedte van het speel veld. Wanneer de bal over de doellijn is en hij wordt door een speler van eigen partij gedrukt, dan is de bal dood. Gaat de bal over de lijn, die achter de doellijn is, dan is de bal ook dood en wordt van de 25-yardslijn afgetrapt. Na een Try mag getracht worden om den bal tusschen de palen boven de horizontale lat te trappen (goal). Gelukt dit* dan vervalt de try en worden 5 punten toegekend. Een Dropped-goal is een goal, gemaakt uit het veld, waarbij de bal uit de handen op het veld valt en dan tusschen de palen boven de horizontale lat getrapt wordt (4 punten). Spel. Het spel wordt begonnen met een aftrap uit het midden van het veld. Iedere speler, die niet buitenspel is, mag ten alle tijde den bal schoppen, oprapen, met den bal hardloopen, of een tegenspeler, die den bal houdt, vastgrijpen en op den grond werpen (tackle). Een speler, die getackeld is en op den grond ligt, mag den bal niet trappen of vasthouden. Daarom is een goede tackle steeds een belangrijk onderdeel van het spel. Na een tackle mag de bal niet direct opgeraapt worden, doch moet eerst met den voet gespeeld worden. De bal mag van den eenen naar den anderen speler gegooid of ge trapt worden. De bal mag echter nooit naar voren gegooid of getrapt worden naar een speler, die meer naar voren staat. (Deze staat buitenspel.) Spel-overtredingen worden gestraft met een scrumm. Zware overtredingen met een penalty. De wedstrijd op den Tweeden Kerstdag. Dank zij de bereidwillige medewerking van het R.C.H.-bestuur is het mogelijk, dat tijdens den voetbalwedstrijd R.C.H.V.U.C. a.s. Zon dag het publiek reeds enkele aanwijzingen kan krijgen over de waarde van de Rugby-sport en het spel. Aan de onderwijsinrichtingen van Haarlem, Heemstede en Bloemendaal voor U.L.O. en hooger onderwijs zijn speciale uitnoodigingen gericht om voor de daarvoor in aanmerking komende leerlingen het bijwonen van den internationalen rugby-wedstrijd mogelijfc te maken. Zij nog vermeld, dat de helft van de netto recette van het Sportpark ten goede komt aan het Algemeen Comité tot ontwikkeling en ont spanning van werkloozen, terwijl de werkiooze arbeiders evenals dat het geval is bij voetbal wedstrijden in staat zullen worden gesteld tegen verminderd tarief den wedstrijd bij te wonen. De kaartverkoop begint aan het Sport park reeds van 12 uur af, terwijl de N.Z.H. tramdirectie voor deze gelegenheid de bekende Sportparkretours op haar baanvakken heeft gel dig verklaard. Zij, die het spel praktisch wenschen te be oefenen kunnen zich wenden tot het- secretariaat der Haarlemsche Rugbyclub: Platanenlaan 8. VAN DEN RAAD DER GEMEENTE HEEMSTEDE OP DONDERDAG 21 DECEMBER 1933. Donderdag j.l. vergaderde de Raad der ge meente Heemstede, onder leiding van den burge meester, Jhr. J. P. W. van Doorn. De notulen worden met een kleine redactie wijziging goedgekeurd. Verhuur weiland voor oprichting wielerbaan. B. en W. stellen voor, met ingang van l Januari 1934 voor den tijd van 5 jaar met 5 jaar zicht voor den prijs van 500.per jaar te verhuren aan de N.V. Sportconcem te Aalsmeer een terrein, groot 2 H.A., gelegen aan den Meerweg, hoek Sportparklaan, voor oprichting van een wielerbaan. Ingekomen Stukken. Ingekomen is een brief van Heemsteedsche slagers, met verzoek of het gemeentebestuur stappen wil doen om het crisisvleesch l cent goedkooper te verstrekken. Na eenige discussie wordt dit verzoek in han den van B. en W. gesteld. Zonder hoofdelijke stemming worden aan genomen de voorstellen betreffende verkoop van terrein „Valkenburg" en aanleg van een gedeelte Franz Schubertlaan, met verkoop van daaraan grenzende bouwterreinen. De heer Audretsch deelt mede, dat de omwonenden van de wielerbaan zich ongerust maken omtrent het rijden met motoren. De voorzitter antwoordt, dat geen wed strijden met motoren zullen plaats hebben. De heer R ij k e s uit zijn bezorgdheid om trent de financiëele uitkomsten van deze trans actie. Wethouder Jhr. v. d. Poll zegt, dat even- tueele onkosten worden gedekt door de op brengst van de vermakelijkheidsbelasting. Op verzoek van den heer De Tello gaat de Raad ter verdere bespreking in geheime ver gadering over. Na ruim een half uur wordt de openbare vergadering heropend. De voor zitter deelt mede, dat het punt wordt aange houden, en dat de Raad zich met uitzondering i van den heer Van den Heuvel, in principe vóór de vestiging van de wielerbaan heeft uitge- sproken. Rondvraag. De heer Van den Heuvel informeert of de a.s. gastentoonstelling ook op Zondag ge opend is. De voorzitter deelt mede, dat de ten toonstelling zal worden gehouden op ll, 12, 13 en 14 Januari. Daar valt dus een Zondag onder. De heer Van den Heuvel spreekt hier over zijn teleurstelling uit. De voorzitter gelooft niet, dat de Zon dagsrust door het houden van een gastentoon stelling wordt verstoord. De heer De T e 11 o onderschrijft het stand punt van B. en W. De heer Jonckbloedt zegt, dat hij in de gascommissie gaarne op het bezwaar van den heer v. d. Heuvel zou hebben gewezen, als dit hem bekend was geweest. De voorzitter deelt mede, dat in het vervolg met het bezwaar van den heer Van den Heuvel rekening zal worden gehouden. De heer Disselkoen vraagt, of ook dit jaar wederom een Kerstgave aan de werkloozen zal worden verstrekt. De voorzitter antwoordt toestemmend. Wethouder Dr. Droog doet eenige mede- deelingen betreffende bestrating Heemsteedsche Dreef en bitumeering Zandvoortschelaan. Dit laatste is nog niet noodig en zou op verschil lende bezwaren stuiten, want deze laan is nog niet af. Bestrating van de Heemsteedsche Dreef bij de Camplaan zal in 1935 plaats hebben. De voorzitter wenscht de raadsleden prettige Kerstdagen, waarop de openbare ver gadering wordt gesloten. OMZETBELASTING. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken deelt mede, dat belang hebbenden zich vóór 1 Januari a.s. kunnen wenden tot den Inspecteur van Invoerrechten en Accijnzen in hun ressort, teneinde vrijstelling van Omzetbelasting te verkrijgen voor goederen benoodigd voor emballage e.d. Op Woensdag 27 December a.s. zal de heer F. J. Sikkens, Inspecteur der Invoerrechten en Accijnzen in het ressort Haarlem op verzoek der Kamer voor bestuurderen van midden standsorganisaties en hoofden van groote be drijven een uiteenzetting geven omtrent de Omzetbelasting in Hotel „Lion d'Or", Kruisweg 36, Haarlem. Voor het geval een verzoek tot bijwoning dezer uiteenzetting een belanghebbende organi satie niet heeft bereikt, zijn bestuurderen gaarne welkom. Men wordt echter verzocht van zijn komst mededeeling te doen aan het Secretariaat der Kamer, Nassauplein 6, Haarlem, Tel. 15254. Vraagt prospectus Bezorging in Haarlem en omgeving De wintermaanden en in het bijzonder deze feestdagen leenen zich buitengewoon tot het eten van wild en gevogelte en de poeliers doen hun uiterste best om ondanks de slechte tijden hun prijzen zoo laag mogelijk te stellen en daar door grooter afzetgebied te vinden. Per pond gerekend is de prijs van een gans niet duur, doch omdat een gemest dier zwaar weegt, is het altijd een groote uitgave. In den regel kan men het gewicht op 8 a 10 pond stellen en dit maakt, dat men zich wel tweemaal bedenkt zooveel geld uit te geven. Men moet echter met overleg te werk weten te gaan en het vleesch over eenige dagen ver- deelen en niet de gans in zijn geheel op tafel brengen. Het vleesch is vrij vet en machtig, doch van zelf kan men met een niet te groote portie vol staan. Het vleesch laat zich volgende dagen uit stekend warmen en indien men het dan in den oven plaatst, onder toevoeging van een weinig water, wordt het weer even smakelijk als voorheen. Van een niet te kleine gans kan een gezin van vier personen drie dagen rijkelijk leven, den vierden dag heeft men nog resten van lever, enz. We nemen aan, dat de gans schoongemaakt thuiskomt, de lever, hart en andere inwendige deelen worden op een bord gelegd. Is er nog véél vet van binnen, dan haalt men dit eruit en legt het in koud water, waarna men den hals afhakt en in stukken snijdt, ook de vleugels worden bij den schouder afgehakt. De gans wordt nu van binnen en van buiten goed gespoeld met heet water, daarna strooit men er zout in en vult haar op met appelen, waarna men de hals- en buikopeningen met geel katoen en een stopnaald dicht maakt. In een braadpan giet men kokend water, zóóveel, dat de bodem goed bedekt is en legt de gans hierin. Zoodra het water begint te ver dampen en de gans gaat braden, giet men er weer heet water bij, waardoor men het gaar worden bevordert. Braadt men een gans in een gasoven, dan doet men dit met onderwarmte, aangezien zij anders te gauw bruin wordt. Wordt de huid knappend, dan prikt men met een vork in buik en rug, waardoor het overtollige vet weg kan vloeien. Staat het gebraad ongeveer één uur op de kachel of in den oven, dan neemt men het uit de pan en giet het vocht in een kan of een kom. Is dit laatste geheel en al koud, dan zal men zien, dat het bijna geheel uit vet bestaat, dat met een weinig zout vermengd, smakelijk is op de boterham en verdere belegging overbodig maakt. We smelten nu 150 gram boter in de braad pan en doen de gans, indien de boter goed warm is, hierin om aan alle kanten zachtjes bruin te braden en zoo noodig voegt men er water bij. Het braden en stoven zal nog ongeveer 2 a 2% uur duren en indien men den oven gebruikt, moet het gebraad met beboterd papier bedekt worden. De kooktijd hangt af van den leeftijd van de gans, jonge dieren zullen eerder gaar worden dan de oudere en de eerste zijn te herkennen aan de gemakkelijk te scheuren vliezen van de pooten. Is het vleesch gaar, dan haalt men het gebraad uit de pan en maakt de jus zoo noodig met water af. De vulling van een gans kan naar eigen smaak gemaakt worden. Men neemt óf appels i óf half appels, half kastanjes. De laatste moeten met een scherp mes gekruist worden, 15 minuten gekookt, en daarna gepeld worden. Kookt men ze niet van te voren, dan kan men een deel hebben, dat niet heel zacht is, wanneer men de gans opdient. Naar verkiezing kan men bij de vulling een weinig thijm en marjoran doen, terwijl men ook wel een appelvulling neemt, waarbij brood kruimels en rozijnen gebruikt worden. KINDERVERTELLING DOOR G. TH. ROTMAN 41. „Zie je wel," zei Jodocus, toen Pieter even later thuis zijn pijnlijke ribben wreef en zijn gehavenden motor inspecteerde, „ik heb je al meer gezegd, dat je overal te onhandig voor bent! Je moet met mij eens meegaan, dan zal ik eens sturen!" Zoo gezegd, zoo gedaan; nadat de motorfiets gerepareerd was, trokken onze gebroeders er twee dagen later samen op uit. 42. Jodocus had een overmoedige bui en liet den motor over den weg snorren, of hij een wereldkampioenschap behalen moest. Weldra kwamen ze bij een tweesprong en nu had je 't lieve leven gaande: Pieter wou links afslaan, maar Jodocus rechts. „Linksaf!", bulderde Pieter. „Rechtsaf!" antwoordde Jodocus. En wat wil het geval? Ze kregen allebei hun zin. 43. Ze werden namelijk allebei hoe langer hoe koppiger, zoodat Jodocus tenslotte niet meer op zijn stuur lette en ze met een daverenden slag, net bij den tweesprong, tegen een der langs den weg staande telefoonpalen botsten, zóó, dat de paal precies tusschen fiets en zij span terechtkwam. 44. Door den schok brak de verbinding tusschen het motorrijwiel en het zijspanwagentje glad af. Het zijspan schoot links den berm van den weg af, recht op de/sloot toe, terwijl Jodocus met zijn fiets naar rechts stoofwaarheen, dat zul je op het volgende plaatje zien.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1933 | | pagina 9