CUDEJAARSAVCMDBABBEL 1933 1934 Maiso VA De A. VAf Drogist J. P. Dramatis personae: de Raadhuis leeuwen. Plaats van handeling het balcon boven den ingang. Tijd: 31 December 1933 - 23.30 uur... FELICE ij Binnenlandsch Jaaroverzicht Raad TeEel B. Timmern GELUK G. v HEEMSTEEDS TELE Q. N. J- E - IEF Fa. J F BORN 6 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT No. 52. 29 DECEMBER 1933. No. 52. Felix. (Rekt zich uit.) Hè, wat een somber weer en wat een natte nevel! En 't schijnt te vriezen ook: de rijp hangt in m'n knevel! De kou dringt dcor tot in je merg en je gebeent', Ik ril er waarlijk van en 'k voel me als versteend! Hé, slaapt mijn vrouwtje nog? Felice word eens wakker! Je droomt al veel te lang! v Felice. Wat is er, ouwe makker? Wat geeuw je onbeleefd! Houd toch je mond eens dicht En waarom trek je nu opeens zoo'n raar gezicht? Felix. Een schoone zakdoek vlug! Atsjieü! wat ben 'k verkouden! Maar 'k wil toch wel eens graag een praatje met je houden. Het jaar is haast voorbij Felice. 't Gaat vlug hè vind je niet? Ja, laat ons nagaan wat in Heemstee is geschied In 't afgeloopen jaar. Felix. Eerst ging het ons verblijden Met 'n prachtig mooie tram naar Haarlem en naar Leiden. Er is toch zeker nooit zoo'n reuze-feest geweest. Denk eens aan Hillegom toen „Bello" gaf den geest! Felice. Nu 't was dan ook wat moois, die ouwe koffiemolen Je kwam geklutst er uit, vol zwart van roet en kolen! Neen, dan de tweeling-tram met zijn accordeon: Geen vuil, geen roet, geen rook je zit als een baron! Felix. 't Is een verbetering! 't Verkeer is nu uitstekend Je weet wel, dat dat voor een plaats héél veel beteekent. De sneltax heeft ook hier zijn intree reeds gedaan. Felice. Dat 's makk'lijk, als je soms eens ergens heen wil gaan. Je stapt maar in, en vóór je nog hebt plaatsgenomen, Ben j' op de plaats van je bestemming aangekomen! Felix. Wat is dat voor een licht dat 'k daar beneden zie? Felice. Dat glazen hokje daar? Een telefooncel, die J'in staat stelt, dag en nacht een draadgesprek te voeren. 't Wordt reuze-gewaardeerd door burgers en door boeren! Felix. Zeg, zou er aan de Dreef geen flatgebouw verrijzen? Voor dat initiatief moet men d'ontwerpers prijzen. Felice. Ja, 't was een prachtig plan, uitstekend overdacht. Het vindt bewondering bij vóór- en nageslacht! Daarbij geeft het cachet; 't is sjiek en comfortabel En kloek van lijn in 't klein de torenbouw van Babel. Felix. Waar is dan dat gebouw ik zie niet veel er van. Felice. Voorloopig blijft dat nog een luchtkasteel hoor man. Felix. Als 't dan maar niet zoo gaat als met een ander plan 't Monumentaal gebouw daar hoor je nooit meer van Je weet wel, dat paleis met flinke groote zalen. Felice. Daar 's geen beginnen aan want wie zal dat betalen? In dezen slechten tijd dat merk je wel terdeeg Is ied're port'monné en elke schatkist leeg! Felix. Wel hadden we een poos een eigen bioscoop. Felice. Bestaat die dan niet meer? Felix. Nee, die 's weer op den loop! Je kon er warm en droog hatsjie!! wat ben 'k verkouen!- Je held of je heldin op 't witte doek aanschouwen. De nieuwste schlagers zag je zoo op je gemak, En 't reisje naar de stad dat hield je in je zak. Felice. Zeg, wat gebeuren er toch dikwijls ongelukken! Ze rijden eiken dag elkaar zoowat aan stukken! De auto's rijden vaak in sloot en vaart en heg! Felix. Die snelheidsduivels zijn de moord'naars van den weg! Ze drukken gevels in Wat heb je aan 't gejakker? Felice. En menigeen is dan zijn leven lang een stakker! Maar in het buitenland is het nog erger, hoor! Een spoorwegongeluk komt hier hoogst zelden voor, En een natuurramp zie j'ook meer in and're streken Maar soms komt hier de wind een hartig woordje spreken! Felix. Je weet wel, 't circus Rausch wat daarmee is gebeurd, De stormwind greep het aan en heeft het zeil gescheurd. Een chaos was 't al gauw van lappen en van stokken; Er bleef geen spaan van heel Het circus lag in brokken! Felice. Voor d'IJsvereeniging was dit jaar wel een feest Zij is verhuisd. En goed! De baan is steeds geweest Op de Van Merlenvaart. Zeg weet je 't nog, daar zakten Ze dikwijls er doorheen maar nu een breede vlakte Bedekt met veilig ijs, Felix. En 't mooiste is: die ligt na een paar nachtjes vorst zoo goed als zeker dicht 't Was zoo gemakkelijk niet een goed terrein te zoeken maar eind'lijk kon men toch een overwinning boeken De burgemeester sprak bij d'opening zeer terecht: De naam „Volharding" is voor uw club lang niet slecht! Felice. En nu wij spreken gaan over vereenigingen Moet ik van and're clubs den lof ook even zingen De clubs, waar iedereen veel sympathie voor voelt Je weet wel, wat ik meen? Felix. 'k Begrijp het, je bedoelt de corpsen, die in 't dorp zoo lustig musiceeren. Hun ijver en talent moet ieder wel waardeeren! 't Brengt in de brouwerij wat leven en vertier. Elk corps doet op zijn beurt de burgers veel plezier Geen, die zijn vaandel niet met nieuwe lauw'ren dekte Ook staan ze altijd klaar bij feest of straatcollecte En „Eensgezindheid" heeft bijzonder zich geweerd Want naar „Uitmuntendheid" is 't corps gepromoveerd! Felice. Wat hebben we een fraai Gezondheidshuis gekregen. Felix. Ja 't is een mooi gebouw men roemt het allerwegen Nu heeft het Witte Kruis een bruikbaar magazijn En voor 't politiecorps is het toch zeker fijn, Dat 't niet meer is belast met kinderwagens rijden En Kleuterzorg, zoo klein behuisd, is uit z'n lijden. Felice. Ik dacht wel eens: wat zijn de menschen hier toch zoet: De schrik voor Hermandad zat jong hen al in 't bloed! Als zuig'ling zaten zij op schoot bij de agenten, 't Blijkt d e manier om hen wat orde in te prenten! Felix. Het nieuwe gastarief, wat zeg je daar wel van? Felice. Alleen wie veel gebruikt die profiteert er van. Felix. 't Is waar, de kleine man leeft eigenlijk het duurste Hij smaakt het minste zoets maar slikt het meest van 't zuurste! Felice. Precies. Wat zien we nu? de kleine middenstand wordt voor het gasbedrijf een heele maag're klant, want overal komt weer petroleum in eere en 't koken op het gas probeert men af te leeren Met d'electriciteit gaat het denzelfden kant Zoo spaart op vuur en licht de kleine middenstand. Felix. Nu die bezuiniging lijkt mij wat overbodig. Felice. Je weet niet wat je zegt soms is die dringend noodig Toch blijft het jammer, juist nu men hier zonder schromen een nieuwe gashouder heeft in gebruik genomen. Felix. Nu, dat 's niet erg; die was toch noodig en bedenk: als 't misloopt is het ding goed voor petroleumtank Felice. Maar zoover komt het niet; 't Bedrijf gaat jubileeren Het is een kwarteeuw oud geworden, en met eere. Ik breng den directeur en 't personeel hier hulde en wensch hun een bedrijf met winst en zonder schulden. Felix. Daar sluit 'k mij graag bij aan want ondanks zuinigheid Zijn wij het gasbedrijf toch liever maar niet kwijt. Felice. Zeg, wordt het nog geen tijd een heilwensch uit te spreken 'k Heb onder 't praten door niet op de klok gekeken Ik kan het toch niet zien hoe ik mijn hals ook strek. Felix. Ik ook niet, wanthatsjie! ik heb een stijven nek! Felice. 'k Moet van iets anders ook nog eventjes gaan spreken, want hoeveel hebben niet in Boekenró gekeken Schaakmeester Aljechin heeft op 't geruite veld daar veertig tegelijk buiten gevecht gesteld. Felix. Ja, 't schaken komt in zwang ook bij de werkeloozen, die aan den Heerenweg zich somtijds gaan verpoozen in 't nieuwe clubgebouw, 't Roomsch-Katholiek en daar vergeten zij hun zorg, vermaken zij elkaar. Ik vind, een comité, dat zóó zijn taak vervulde verdient op deze plaats toch wel een woord van hulde. Felice. Dat spreekt, maar weet je wat 'k zoo eigenaardig vind? Het schaakspel of 't biljart dat zijn ze welgezind Maar richt j'een cursus op dan nemen ze de beenen Dan is de animo in 'n ommezien verdwenen! Felix. Nou ja zij hebben aan die heele cursus lak! Zij voelen zich misschien al meesters in hun vak. Felice. Dat 's klets, een mensch is nooit te oud om wat te leeren En als, wat ieder hoopt, de tijden eens gaan keeren Maakt hij de beste kans dat 's zeker en gewis Die op de hoogte van zijn vak gebleven is. De meesten zijn te gauw over zichzelf tevreden Felix. Zeg, hou je wapen vast; straks valt het naar beneden! Felice. Je hebt gelijk, dat zou een heel slecht teeken zijn 's Symbool van 't heele land doet denken aan 't festijn Toen aller oogen naar ons Vorstenhuis zich keerden, Eri men in heel het land den grooten Zwijger eerde. De zang van 't kinderkoor hier op het Raadhuisplein Klinkt nog mij in het oor. Dat was toch zeker fijn! Felix. Dat was het. Maar nu wordt het tijd, dat je gaat wenschen „Gelukkig Nieuwejaar" aan Heemsteê's brave menschen. Want stel je voor, dat straks de klok begint te slaan voordat jij, babbelkous, je heilwensch hebt gedaan! Je weet: na middernacht hatsjie!!! wat ben 'k verkouden! dan moet je weer een jaar je lieve mondje houden. Doe 't ook uit naam van mij. 't Is al bij twaalven, hoor! Heusch, ik zie hier vandaan de klok van 't postkantoor. Felice. Dan wensch 'k, dat iedereen 't in 't nieuwe goed zal maken! De raadhuisklok slaat langzaam twaalf uur. Gezondheid en geluk en voorspoed in uw zaken! Gun ook een ander wat en niet alleen u zelf, Dan gaat het allen goed. Geen egoïsme.... Felix. (telt de slagen van de klok) Elf! Felice. En voer een „politiek" van liefde tot den naaste! Dit geldt voor iedereen, voor hoog- en laaggeplaatsten Dus steun en help elkaar! Felix. Twaalf slagen! Maak het kort! Felice. Dan hoop ik dat dit jaar voor elk gelukkig wordt! Twee gebeurtenissen hebben in Nederland hun stempel gedrukt op het stervende jaar 1933: Het tot stand komen van het nieuwe Ministerie- Colijn en de muiterij op „De Zeven Provinciën". Wat er nog meer in ons land is gebeurd, heeft nergens in breede kringen van de vaderlandsche samenleving zoo hooge golven doen opzwiepen, als juist die twee gebeurtenissen. Billijk is het derhalve ons Jaaroverzicht daarmede aan te vangen. Nadat het Ministerie-Ruys de Beerenbrouck reeds eenigen tijd met een weerspannige Tweede Kamer had te worstelen, stemde de Kamer ten slotte een wetsontwerp af, dat door opheffing van twee rechtbanken en tientallen kanton gerechten een bezuiniging van een paar ton zou opleveren. Al was de feitelijke kwestie, waarom het hier ging, zeker geen Kabinets-crisis waard, het boterde niet meer tusschen Kabinet en Kamer, de Regeering was bovendien Regeerings- moede, zoodat de crisis er was voor en aleer de meesten het goed beseften. Daarop is de Tweede Kamer ontbonden en liefst 53 partijen stonden klaar den strijd om de 100 Kamerzetels aan te binden. Vielen er al een veertigtal partijen af, die geen enkele zetel konden veroveren, de ten slotte ge kozen Kamer was nog zooveel partijen rijk, dat de nieuwe Kabinets-formateur, Colijn, geen kans zag een parlementair ministerie samen te stellen, zoodat hij kort daarop van de Kroon de opdracht kreeg dan maar een ander ministerie te vormen. Dit moest de crisis verlengen, totdat ten slotte Colijn met een ministerie verscheen, dat uit leden van vijf partijen was samengesteld. Colijn en De Wilde vertegenwoordigden de Anti- Revolutionnaire Partij, Deckers, Verschuur en Van Schaik de Roomsch Katholieke Staatspartij, Slotemaker de Christelijk-Historischen, Marchant en Oud de Vrijzinnig-Democraten en Kalff den Vrijheidsbond. Minister De Graeff kreeg de por tefeuille van Binnenlandsche Zaken te beheeren. Tot nu toe kan niet anders gezegd, dan dat het Ministerie zeer hard heeft gewerkt en het tanend gezag in Nederland heeft weten te her stellen. Verder zal men goed doen de komende maatregelen van het Kabinet af te wachten, maar dat Colijn de waarachtige belangen van Nederland en van Nederlandsch-Indië op het oog heeft, moeten zelfs zijn meest verwoede tegen standers erkennen. Juist in deze dagen bij de behandeling van de verschillende Begrotings hoofdstukken voor het jaar 1934 blijkt wel op afdoende wijze dat dit Kabinet geen ernstige tegenwerking in de Tweede Kamer hepft te duchten. Opmerking verdient alleen, dat Colijn voor zichzelf de portefeuille van Koloniën heeft ge reserveerd, daarmede blijkbaar te kennen gevende, dat op het oogenblik het zwaartepunt van het Rijk ligt in Nederland rondom den evenaar. Terecht, want daar meer dan hier te lande zal in het komende tijdperk de groote beslissing vallen. Het is goed te weten, dat dus Koloniën beheerd wordt door een man uit één stuk, die de Koloniën kent en die ten overvloede weet, wat hij wil en niet wil! Daardoor komen wij vanzelf op het belang rijkste punt van het stervende jaar: De muiterij op „De Zeven Provinciën". De kwestie, die aan de muiterij ten grondslag ligt, is in wezen een kwestie van korting ook op de salarissen van het mindere marine-personeel. Dit heeft in Indië een steeds groeiend verzet ten gevolge gehad, waarvan op zijn beurt de muiterij het uiteindelijk gevolg is geweest. Reeds thans schijnt wel vast te staan, dat hoe men ook over de muiterij moge denken, die natuurlijk geen enkele regeering over haar kant kan laten gaan, ook de marine officieren niet geheel vrij uitgaan. Maar zoolang alle vonnissen nog niet zijn gewezen, is het waarschijnlijk beter dit alles maar even aan te stippen en niet verder uit te werken. Waren dit de twee hoofdgebeurtenissen van het afgeloopen jaar, er scharen zich zooveel kleinere gebeurtenissen rondom, dat het moeilijk is daaruit een keus te doen. Wij sommen de volgende voorvallen van het afgeloopen jaar op, als ongeveer de belangrijkste: Dat het Dominicaner Klooster te Zwolle zoo goed als geheel door brand is vernield, zal een ieder betreuren, erger is nochtans het verlies van de kostbare bibliotheek, die in het geheel niet meer is te vervangen. Pas was het klooster ver nietigd, of een nieuwtje van ongekenden aard deed opgang in Nederland. Een bewoner van Gennep had een toestel geconstrueerd, teneinde daarmede de zestien millioen gulden van het oude oorlogsschip „Lutine" uit het zand weg te zuigen. Tot nu toe is het den man niet gelukt, daar op het oogenblik, dat de schat nabij scheen, het door hem ontworpen toestel ondeugdelijk bleek te zijn. Maar tegen het voorjaar van 1934 gaat hij opnieuw beginnen. Moge voor hem en voor ons allen dat jaar beter wezen dan het scheidende jaar! Bij de torens van de hefbrug te Rotterdam heeft men een tijdlang record-springpogingen kunnen aanschouwen. Van 65 Meter hoogte is men te water gesprongen, soms met goed resul taat, soms met net verliezen van eigen leven. De Rotterdamsche politie heeft goed gedaan aan deze waaghalzerij een einde te maken. Tezelfder tijd pleegde een bioscoopexploitant malversaties ten nadeele van het Inaëlietisch Weeshuis te Leiden, een ton gouds verdween door zijn toe doen, al liet de controle blijkbaar ook veel te wenschen over. Of de muiterij in Oost-Indië niet genoeg was, kwamen ook te Paramaribo relletjes voor, naar aanleiding van de arrestatie van den communist De Kom. Als protest eischte een deel der bevol king zijn vrijlating en demonstreerde daarbij voor de Gouvernementsgebouwen, waarna de politie zich gedwongen zag in te grijpen, het geen twee dooden en zestien gewonden kostte, voor de orde hersteld was. Alle aanvallen van de internationale specula tie ten spijt, heeft de Nederlandsche gulden zich op het goudstandpunt kunnen handhaven, wat te meer tot tëvredenheid stemt, nu onze staatsbe- grooting de malaise duidelijk weerspiegelt. Het is daarom zoo goed gezien geweest van den pre sident van de Nederlandsche Bank, Mr. Trip, nog eens uitdrukkelijk te hebben verklaard, dat men de goudwaarde van den gulden wenschte te handhaven. Dit is tot einde 1933 mogelijk ge bleken; ook voortaan zullen bankdirectie en regeering dezelfde politiek blijven volgen. De actie voor het Nederlandsch fabrikaat heeft ook in ons land wel gevolg gehad, al zal men goed doen meer nog dan vroeger het vaderlandsche fabrikaat duurzaam te blijven steunen. De regeering heeft tegen uitingen van buitenlandschen oorsprong op politiek terrein evenzeer den strijd aangebonden en voor het fascisme vooral het bekende uniformverbod uit gevaardigd. Contingenteering van alle mogelijke goederen is niet van de lucht geweest, tal van centrales zijn gesticht, margarine is met minstens 50 I boter vermengd, honderdduizenden stuks vee worden afgeslacht, eenheidsvleesch in blik ver krijgbaar gesteld, kortom, men waant zich soms weer in den tijd van den wereldoorlog verplaatst. Eigenlijk is dit ook werkelijk het geval, alleen voert men nu den strijd op economisch terrein! De speelwoede van het Nederlandsche volk heeft verbod van den verkoop van Sweepstake- loten en van het behendigheidsspel Straperlo ten gevolge gehad. De gefingeerde inbraak in het kasteel Nijenrode, nabij Breukelen, bracht voor den kasteel-eigenaar niet veel goeds! Een an dere droevige zaak heeft voor het gerechtshof haar beslag gekregen: den moord op den heer Eschauzier boeten thans twee menschen met langdurige straffen. De Nederlandsche beleggers, die gelden van Duitschland te vorderen hebben, zijn door het Duitsche transfermoratorium zwaar gedupeerd. Hoe groot de kapitalen zijn? Men schat de beleg ging op drie milliard mark, de gederfde rente op .100 millioen gulden! Nog een andere strop heeft de Nederlandsche landbouw gehad, die door de gesloten grenzen de groente niet kwijt raken kon, zoodat deze feitelijk onverkoopbaar was geworden. Duizen den en duizenden kilo's zijn op de mestvaalt terecht gekomen. Bij zoo nijpenden nood is het te begrijpen, dat de regeering het noodig heeft geoordeeld de buitenlanders, die hier te lande in loondienst werken, dat werken moeilijker te maken, te eerder omdat de werkloozensteun aan Nederlanders millioenen verslindt. Men schat dat in Nederland zich ongeveer 100.000 vreemde lingen bevinden, die in loondienst arbeid ver richten die door Nederlandsche mannen en vrouwen zou kunnen worden verricht. Hetzelfde is het geval met den te grooten stroom van bui- tenlandsche studenten, die de Nederlandsche universiteiten en hoogescholen bevolkten; ook deze zullen in hun studie bemoeilijkt moeten worden, zoo de Nederlandsche studenten door de vreemdelingen geen voldoende plaatsen meer op de collegebanken en de laboratoria kunnen krijgen. Een gezonde bescherming van het eigen volk! De Zuiderzee bestaat niet meer, het Meer Flevo is daarvoor in de plaats getreden en de afsluitdijk, die Noord-Holland met Friesland verbindt, is voor het verkeer opengesteld. verkrijge RIJV wenscht V r i e n GELUI Orchid wenscht Brood miiiiiiiiiiiiiiiiiii BINNENW Dames- tiiiiiiiiiiiimmii ALLI MET - Tl p. f. N.V Bui Raadhu p. f. IN K EN Cl Raadhuis 1 p.f. WIL wenscht z GELUK Brood-, K i Wenscht z VOORSP Ad

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1933 | | pagina 6