PRIJZEN ALBERT HEIJN i kinderfoto's Truus knopper a a DE GEBROEDERS KNOOPENSCHAAR 0 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT I ARTISTIEKE AFWERKING „HEEMSTEEDSCHE Ti P-TOP" BINNENLANDSCH WEEKOVERZICHT 8 8 8 0 0 VOOR ZUIDVRUCHTEN n B B B 8 8 TOONEEL 2 ORIGINEELE I J. v. GOYENSTR. 26 - Telef. 29080 Pelterijen en bellen Specialiteit bontmantels b0Rtw«rkev Schouutjcslaan 103 Jïaarlem J^cmtels «n d\antelcostumes van prima SngelscheStojjen- coup« ®n ajusrkiuggegaranctetrd Dames, als gij Uw mantel of tailleur nog voor den I5en MAART bestelt, krijgt U 10% KORTING RECLAME AANBIEDING IN DE 3 stukken Toiletzeep in (loos 15,cent 2 Lavendelzeep15 2 Palmzeep 15 2 groote stukken Cocoszeep 15 2 Eng. Lavendelzeep 25 2 stukken Colgate's Toiletzeep. 25 ENZ. ENZ. ENZ. ZIET ONZE ETALAGES RAADHUISSTRAAT 90 PREDtKBglISr^N. Zondag 11 Maart. 5e Lijdens-Zondag. Gereformeerde Kerk, Koediefslaan. V.m. 10 uur: Ds. Dondorp. N.m. 5 uur: Ds. Dondorp. Ned. Herv. Kerk, Wilhelminaplein. V.m. 10 uur: Ds. Barger. Kapel Nieuw-Vredenhof, Johan van Oldenbarneveltlaan. V.m. 10.30 uur: Ds. Briët. Extra collecte voor de Uitwendige Zending. Wij maken correspondenten er op attent, dat ingezonden stukken onder schuilnaam alleen ge plaatst kunnen worden, als naam en adres van inzender bij de redactie worden bekend gemaakt. VERGADERING GENOOTSCHAP VAN DEN STILLEN OMGANG. Woensdagavond hield bovengenoemde ver- eeniging een zeer druk bezochte jaarvergadering, waarin de overdracht plaats had door het Vaandelcomité van het nieuwe vaandel aan het bestuur. Onder de aanwezigen waren mede vertegen woordigd de ontwerper van het vaandel, de heer J. Wiegman, en de firma Rietfort, aan wie de uitvoering was opgedragen. Na opening met den Chr. groet volgde voor lezing der notulen. Het jaarverslag van den secretaris memoreerde het 12%-jarig bestaan, een steeds grootere bloei der vereeniging en het slagen van het vaandel comité. Het financieel verslag sloot met een batig saldo van 2.62. Vervolgens hield de ZeerEerw. Heer J. E. M. Brinkman, Pastoor te Warmenhuizen, die vóór 12% jaar als kapelaan te Heemstede dit genoot schap stichtte, een uitvoerige uiteenzetting over de stichting en den eersten tocht, die toen van Heemstede door de Haarlemmermeer ging. De leden die dezen eersten tocht meegemaakt had den, zagen zich nog eens zingend en biddend, op het eind zich voortsleepend door de duisternis met alleen de sterren boven zich. In het tweede deel zijner rede behandelde Z.Eerw. meer het geestelijk doel van den tocht, dien hij bestempelde als een geloofsdaad, om zoo te trachten mede te werken om, evenals de Joden door bidden de muren van Jericho deden vallen, ook in dit moderne Jericho de muren te doen wegvallen en Christus de plaats te laten innemen die Hem toekomt. Door den heer J. Th. M. Steinhoff werd namens de vaandelcommissie met eenige toepasselijke woorden het nieuwe vaandel aan het bestuur overgedragen, waarbij hij woorden van hulde brengt aan den ontwerper, den heer Jan Wieg man, voor het schoone ontwerp, en de firma Rietfort voor de keurige uitvoering. Als vaandeldrager wordt benoemd de heer Q. W. v. d. Peijl. Als voorzitter wordt bij acclamatie herkozen de heer H. M. A. Wiegman. Tenslotte volgde enkele mededeelingen be treffende den tocht naar Amsterdam, die dit jaar in den nacht van 17 op 18 Maart zal plaats hebben. Om half 11 is er een kort Lof in de parochie kerk van den H. Bavo, waarna de tocht aan vangt. Zij die per tram naar Amsterdam gaan, ver trekken om 2 uur van de IJzeren Brug. Na den tocht zal er om 5 uur een H. Mis ge lezen worden in de kerk „het Torentje". Nog werd medegedeeld, dat er a.s. Zondag om 12 uur een bijeenkomst zal zijn -van voor bidders met het bestuur in het R.K. Vereenigings- gebouw. Ten slotte sprak de voorzitter woorden van dank aan den scheidenden directeur, Kapelaan Tesselaar, die door zijn benoeming tot Kapelaan in Amsterdam Heemstede gaat verlaten. In een kort antwoord zeide de scheidende directeur het een groot voorrecht gevonden te hebben het 12%-jarig jubileum der vereeniging medegevierd te hebben en besloot met den wensch dat het genootschap tot nog grooteren bloei moge komen. Hierna sluiting met den Chr. groet. Nieuwe bankbiljetten van 25.en van 10.De Zomertijd op komst. De Nederlandsche gezant te Peking spreekt over China in den overgang. Voortzetting van de zaak-Onnes van Nijenrode. Een nieuwe hoogleeraar te Leiden benoemd. De Directie van de Nederlandsche Bank maakt bekend, dat zij nieuwe modellen van bank biljetten van 25.en van ƒ10.in omloop zal brengen. Het biljet van vijfentwintig gulden is gedrukt in een dieproode kleur op een onder grond van lijnen en rozetten in grijs-blauw en geel-bruin. Aan de rechterzijde van het biljet prijkt de beeltenis van Mr. W. C. Mees, die tusschen 1863 en 1884 President van onze Centrale Credietinstelling is geweest. Aan de linkerzijde van het biljet, ter grootte van de genoemde beeltenis, is een bijna geheel on bedrukt gedeelte aangebracht, dat in doorzicht, als watermerk, een naar links gekeerde Mercu- riuskop vertoont. De achterzijde van het biljet heeft, in tegenstelling met de voorzijde, vier on bedrukte randen. De geheel uit guiloches opge bouwde teekening is in paars, geel-bruin en blauw-groen uitgevoerd en gevat in een smal randje van ongeveer 3 m.M. Het biljet is ge drukt op papier van ongeveer 17.5 c.M. bij 7.7 c.M. Het biljet van stien gulden is gedrukt in een donkerblauw tot lichtblauw overgaande tint op een ondergrond, die gevormd wordt door even wijdige verticale lijnen van afwisselend groene, paarse en roode kleur, welke lijnen het biljet gedeeltelijk overdekken. Onder den tekst van het biljet is een groote rozet in groene, roode en donkerbruine kleur aangebracht. Op de rechter zijde van het biljet staat een in gravure uit gevoerde kop van een ouden man, gemaakt naar een origineel van Rembrandt. Op de linkerzijde is een ruimte van gelijke grootte onbedrukt ge laten, die in doorzicht, als watermerk, denzelfden kop als dien van de gravure vertoont. De achter zijde van het biljet vertoont een uit concentrische cirkels samengestelde rozet, waarom en waar door een grillig zich verbreedend en versmallend lijnenfiguur loopt, dat de in de vier hoeken voorkomende getallen „10" tot één geheel ver bindt. Die achterzijde is uitgevoerd in de kleuren grijs, green, paars en bruin. De ons getoonde biljetten zijn ontworpen door den bekenden sierkunstenaar Lion Cachet en natuurlijk gedrukt bij de bekende drukkers Joh. Enschedé Zonen te Haarlem. Naar ons per soonlijk oordeel kan men de directie van de Nederlandsche Bank, de drukkers en den ont werper, Lion Cachet, slechts gelukwenschen met deze twee werkelijk voortreffelijk uitgevoerde bankbiljetten. Al is het nog vroeg in Maart, reeds doet aller wegen de lente haar eerste aarzelende schreden in het jaar 1934. Wij zijn daaraan nu ook in de Staatscourant herinnerd en wel door de publi catie, dat de Zomertijd dit jaar zal duren van 15 Mei tot 7 October. Door de betrekkelijk late invoering van den Zomertijd wil men zooveel mogelijk tegemoet komen aan de bezwaren, die de bewoners van het platteland en vooral de boeren hadden tegen een al te vroegen aanvang van den Zomertijd. De Nederlandsche gezant te Peking, Mr. W. J. R. Thorbecke, heeft in de Industrieele Club te Amsterdam gesproken over China in den over gang. Sedert 1911 is China een republiek. Thans zijn de Noordelijke provincies autonoom, maar in Midden-China zijn groote gebieden in de macht van de zoogenaamde „Roode Legers", die van Moskou uit worden geleid en gefinan cierd. Dat gebied omspant 60.000 vierkante mijlen met 30.000.000 menschen en legers ter sterkte van 150.000 tot 200.000 soldaten. Gebrek aan wegen, verkeersmiddelen, telefoon en radio- telegrafie verzwaren den strijd der Chineesche regeering tegen deze communistische expansie. De kansen voor de buitenlanders, zelfstandig in China te werken, zijn verminderd, maar vergroot zijn onze kansen tot samenwerking met de Chineezen. Voor Nederland dient een belangen vertegenwoordiging van Nederlandsche en Nederlandsch-Indische voortbrengselen in China in het leven te worden geroepen. Zoo zouden wij ons nieuwe kansen en een nieuw arbeidsveld kunnen verzekeren. Staag rolt de zaak-Onnes van Nijenrode verder voor de strafkamer van de Amsterdamsche arrondissementsrechtbank. De kasteelheer weet met bewonderenswaardige hardnekkigheid zijn lezing van inbraak, of „verhuizing", stijf en strak door te voeren en kan op iedere vraag van den president een antwoord geven, dat nog goed is ook en hem, als verdachte, nimmer belast, zoodat er in dit geval slechts twee mogelijk heden schijnen te bestaan. Of de kasteelheer is werkelijk aan alles onschuldig en verdedigt dus zijn onschuld tegen een officier van justitie, die hem tot een vermoedelijk niet lange gevangenis straf veroordeeld wil zien. Of de verdachte is wèl schuldig aan dpn gefingeerden inbraak, op touw gezet om de verzekerings-maatschappijen op te lichten, maar dan is zijn houding voor de rechtbank er een, die geen beroeps-misdadiger hem zou kunnen verbeteren. Tot gewoon hoogleeraar in de Nederlandsche taalkunde aan de Rijks-universiteit te Leiden is benoemd Prof. Dr. O. G. Kloeke te Hamburg. Ge boren te Schagen op 10 Juli 1887, studeerde Prof. Dr. Kloeke te Amsterdam, Groningen en Leipzig in de Germaansche talen. Als lector was hij werkzaam aan de universiteit te Hamburg en werd vervolgens leeraar te Winschoten, Alkmaar en Leiden, waarna hij een tijd te Bonn als plaatsvervanger werkzaam was aan de bekende Bonnsche hoogeschool. Het merkwaardige geval deed zich dus voor, dat de Leidsche gymnasiasten Duitsch leerden van een Bonn- schen professor in het Nederlandsch! Sedert 1925 was hij te Hamburg een der leidende figuren in het „Germanische Seminar" en nu keert hij eindelijk terug naar onze oudste Vaderlandsche hofl^eschool, wat voor de stu denten in de Nederlandsche taalkunde te Leiden slechts wetenschappelijke winst kan beteekenen. MAARTSCHE BUIEN MAARTSCHE KATJES. Als Maart weer komt, begint het bloed harder te stroomen. Alles, wat den mensch prettig aan doet, belichaamt deze naam in zich. Middag- zonneschijn lokt ons naar buiten, de blauwe, smettelooze hemel doet ons alle doorstane koude van herfst en winter vergeten. Zoo zacht en teer is de lucht geen ruwe, rauwe Oostenwind, geen harde Noorderstorm, geen opgeslagen kragen, maarsneeuwklokjes en de blauwe Scylla, die in perken en in de bosschen vroolijk het voorjaar inluiden met hun klokjes. De struiken gaan heel, heel langzaam uitloopen. Als een fijne sluier ligt het over de twijgenDe kastanjeknoppen zien eruit, of zij gelakt zijn en de seringenstruiken zijn met dikke, groene tros sen versierd. Alles staat klaar om het signaal van het voorjaar af te wachten en op de eerste klanken daarvan met volle kracht de taak van het ontwakende leven ter hand te nemen. Om de met katjes getooide boomen zoemen weer insecten: de bijen vliegen weer uit en probeeren, hoe de eerste lentehoning smaakt; dikke hommels brommen ongeduldig. De lucht zingtEn men denkt aan bloeiende linden, die een zomersch vogelenkoor herbergen; maar dat is nog een zomerbeeld, waartoe dit insecten- gezoem slechts het voorspel is De akkers beginnen kleur te vertoonen. het winterzaad ontspruit, eerst nog aarzelend, dan brutaler, stevigerOp de nog onbezaaide velden wordt gespit en geëgd geëgd en ge ploegd. Maart is voor de boeren een maand vol drukte. Als het weer goed blijft en „Maart zijn staart ditmaal niet roert", kan er hier en daar reeds gezaaid worden. Ook de tuinlieden hebben thans ieder uur van den dag noodig, het om spitten van den tuingrond is een vermoeiend en tijdroovend werk, maar als het grasveld verleden jaar kale plekken is gaan vertoonen, blijft er wel niets anders meer over. Een pas gezaaid gras veld behoort immers bovendien tot de bekoor lijkste voorjaarsboden, die wij ons kunnen indenken? Op al deze vragen geeft Maart ons antwoord maakt Maart zichzelf tot de maand der on zekerheid, van het vermoeden, van de hoop. Is het niet zoo, dat de zomer ons zèlden dat brengt, wat wij ons in Maart ervan hebben voorgesteld? Onze fantasie werkt thans sneller, daar ons bloed sneller stroomt; en hoe meer wij de lente naderen, hoe sterker ons hart klopt, hoe ge lukkiger voelen wij ons in onze jeugd, in onzen ouderdom. Dat is de taak van de vóór-lente; zij maakt ons tot hopenden, die in verwachting van de vervulling hunner fantasieën, weer opleven. Ook de ouderen van dagen schenkt de Maart- maand zijn beloften en verwachtingen ook zij zullen weer behagen scheppen in hun leven, dat zij nog niet uitgeleefd hebben. Thans komt de gemakkelijker helft van het jaar, een helft, die wij getroost en met een hart vol overgave tegemoettreden. 1 a a Van Zaterdag 10 t/m Vrijdag 16 Mrt EXTRA AANBIEDING Pruimedanten Appelen stukjes H schijfjes a m Calif. Peren Abrikozen Tutti-Frutti extra Sulfana Rozijnen Sundried l'/2 Studentenhaver V2 PER PON D vO O O c ct. 25 22 W 30 27 29 27 ff 33 31 ft 25 23 ft 30 28 ft 25 23 ft 32 30 tl 37 35 It 45 42 21 19 II 29 27 II 20 17 II 16 14 pond 22 ff- 22 a 1 1 1 WINKELS 40 GOOR GEHEEL NEDERLAND R. 88 RIJWIEL VERMIST. Aangifte is gedaan van het vermissen van een heerenrijwiel uit de rijwielbergplaats van het badhuis. RIJWIELDIEVEN GESNAPT Nadat bij de politie alhier aangifte was ge daan van diefstal van een rijwiel vanaf een bouwwerk aan den Binnenweg, trok de politie er per motor op uit en het mocht haar gelukken de daders té Bennebroek te achterhalen. Het bleken twee in Amsterdam wonende jongens van 16 en 17 jaar te zijn. Zij waren nog in het bezit van het gestolen rijwiel en zijn na bekentenis in verzekerde bewaring gesteld. VEELBELOVENDE JONGELIEDEN! Door een sigarenwinkelierster aan den Heeren- weg was aangifte gedaan dat uit haar winkel lade een bedrag van ongeveer 15.was ontvreemd. Het is de politie thans mogen ge lukken de daders van dien diefstal op te sporen en aan te houden. Het zijn drie jeugdige te Heemstede wonende personen. Nader blijkt dat de politie een goede vangst heeft gedaan. Bij hun verhoor bleek, dat zij zich den laatst- verloopen tijd aan verschillende kleine diefstallen hadden schuldig gemaakt, zoowel op den open baren weg als in winkels, waarbij ook nog andere jongens zijn betrokken. De aan gehoudenen zijn ter beschikking van de Justitie gesteld. Aangifte is gedaan van het vermissen van een laschapparaat uit een in aanbouw zijnd perceel aan de Heemsteedsche Dreef. OVERZICHT DER WERKLOOSHEID. Bij het plaatselijk orgaan der arbeidsbemidde ling kwamen in den loop dezer week 359 aan biedingen in van werkzoekenden, t.w.: 41 grondwerkers, 7 metselaars, 12 schilders, 18 timmerlieden, 13 opperlieden, 105 bloemistarbeiders, 101 losse werklieden, 13 metaalbewerkers, 4 kantoorbedienden, 3 bouwkundig teekenaars, 2 bakkers, 40 werkzaam in andere beroepen. STADSSCHOUWBURG Fritz Hirsch Operette. „Wenn die kleinen Veilchen blühen". Damen und Herren, ich muss Ihnen leider mitteilen dass Friedel Dotza.... dit begin van een mededeeling door Fritz Hirsch bij den aan vang van bovengenoemde voorstelling op Maan dagavond j.I. deed van vele zijden een wel gemeend „och" aan de lippen ontglippen. Doch gelukkig was de mededeeling niet zoo verontrustend als velen wel gemeend hadden, want Friedel Dotza was een weinig verkouden, hetgeen per slot niet veel aan het succes van de operette heeft tekort gedaan. Wanneer Eritz Hirsch naar Haarlem komt kan hij van veel belangstelling verzekerd zijn. Waarvan dit succes? Is het de zang of is het gegeven zoo boeiend? Och neen, het is uitsluitend, naar wij meenen, de aankleeding van het geheel dat de Fritz Hirsch operretes zoo doet trekken. Bovendien, hetgeen Eritz Hirsch zegt, klinkt zoo aardig, dat hij al direct het gewenschte contact heeft met het publiek. Ook de operette „Wenn die kleinen Veilchen blühen" is schitterend vah décor en costumee- ring. I11 het eerste tafereel vertelt Vater Katzensteg (Fritz Hirsch) aan Fritz Gutbier (Herbert Klopt) van de streken die papa Gut- bier in zijn jeugd heeft uitgehaald en dan zien wij in de daaropvolgende 4 tafereelen het ver haal voor onze oogen afspelen, om in het zesde tafereel weer tot het uitgangspunt terug te keeren. Mede tot het succes van deze operette hebben bijgedragen: Elly Krasser, Friedel Dotza, Kathe Slijn, Fritz Geiger, Herbert Weissbach en Man- tred Laske. Een uitbundig applaus was een welverdiende belooning. Fr. STADSSCHOUWBURG. Zondag j.I. werd in den Stadsschouwburg voor de derde maal „Phaea" door het Van Dalsum ensemble opgevoerd en wij waren wederom verrukt over de vele goede kwaliteiten van dit bijzondere stuk. In hoofdzaak meenen wij uit dit stuk te kunnen distilleeren' den strijd tusschen idealisme en techniek als kenmerkend voor onzen modernen tijd. Want aan het eind wordt de dichter in zijn droom- en waandenkbeelden van verbroederingsgeest, van anti-oorlogsgezindheid moreel gedood door de macht der techniek, die hem met zijn in 't oog van techniek en geld zucht dazende ideeën opzij schuift. Zoo hebben wij de wrange waarheid ook uit dit stuk te puren, dat er geen plaats meer is voor idealisme in deze wereld, waarin wij leven. Gelukkig dat er, niettegenstaande het velen doet wanhopen aan het bereiken van een gesteld ideaal, nog steeds menschen gevonden worden, die blijven vasthouden. Menschen die gelooven door het „Frappez, frappez toujours" eenmaal resultaat te zullen bereiken. Wij meenen dat dit van harte is toe te juichen, zoo ook het streven van de vereeniging „Het Groot Nederlandsch Tooneel", die ondanks de bedroevend geringe belangstelling voor haar voorstelling „de Groote Reis" van enkele weken geleden, toch nog eens naar Haarlem wil komen om een voorstelling te geven. Zaterdag 17 Maart zal n.l. in den Stads schouwburg, des namiddags half drie, „de Groote Reis" als schoolvoorstelling voor leer- KINDERVERTELLING DOOR G. TH. ROTMAN 83. Gelukkig wisten Jodocus en de boer, die intusschen weer overeind gekrabbeld waren, er raad op. Jodocus klom op de schouders van den boer en nu moest Pieter probeeren, om op Jodocus' schouders terecht te komen. Beurt om beurt strekte hij z'n korte beentje uitJa, hoor, 't lukte! Wip, daar stond hij op Jodocus' schouders en hield zich met moeite in balans.... 84. Ach, het zou allemaal zoo prachtig ge gaan zijn, als een booze wesp het spel maar niet bedorven had! Dit kwaardaardig en arg listig gedierte kwam stilletjes aangevlogen, zag den dikken speknek van den boer, die zoo ver leidelijk in de zon glansde, zette zich er op neer en boorde er haar giftigen angel in 85. „Au!' riep de boer en sloeg z'n hand aan z'n nek. Maar hierdoor verloren ze alle drie hun evenwicht; Jodocus wankelde en zwaaide met z'n armen; Pieter probeerde vergeefs weer de telefoondraden te grijpenen daar ging de heele menschelijke toren overstag hoor, net als een fabrieksschoorsteen, die opgeblazen wordt, of als 'n boom, die omwaait. 86. Nu was de weg, waar ze zich bevonden, een zeer drukke verkeersweg; alles wat van het dorp naar de stad of terugging, kwam er langs. Juist op het oogenblik, dat onze vrienden omlaag stortten, kwam wéér een auto voorbij gesnord, waar Pieter precies bovenop viel. Hij zakte subiet door de kap heen en werd zoo, steeds spartelend als een visch, meegevoerd.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1934 | | pagina 2