'T RAEDTHUYS L I AVONTUREN VAN JOOSJE PINDA EN PIETJE ROET N V. STEENKOLENHANDEL v/h.J. H. KRUL Jr. RAADHUISSTRAAT 46 - Telefoon 28264 VOOR DE FEESTDAGEN. a-r SPECIALE AANBIEDING I ORIGINEELE KINDERFOTO'S RUUS KNOPPER BINNENLANDSCH BADMUTSEN Alleen „Heemsteedsche TIP-TOP" LAAT THANS UW BERGPLAATS VULLEN MET BRANDSTOFFEN. Zeer lage zomerprijzen voor ANTHRACIET enz. PREDIKBEURTEN. I WEEKOVERZICHT TOONEEL Alcoholvrije Wijnen. m VOETBAL SPORT /A Jf ■«gi 2 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT I m—m ARTISTIEKE AFWERKING I J. v. GOYENSTR. 26 - Te/ef. 29080 10 - 12 - 39 en 69 cent RAADHUISSTRAAT 90 Kantoor en Magazijnen: Stationsterrein Overveen. - Telefoon 23SI7 en 14106 Bijkantoor: Heemst. Dreef 256. Tel. 29305 Zondag 20 Mei. Gereformeerde Kerk, Koediefslaan. V.m. 10 uur: Ds. Dondorp. N.m. 5 uur: Ds. Dondorp. Nederl. Protestantenbond. V.m. 10.30 uur: Ds. D. Drijver, Ev. Luth. Pred. te Haarlem. (Met medewerking van het dameskoor.) Zondag 20 Mei (le Pinksterdag). Ned. Herv. Kerk, Wilhelminaplein. V.m. 10 uur: Ds. Barger. Medewerking van het Kerkkoor. Kapel Nieuw-Vredenhof. joh. van Oldenbarneveltlaan. V.m. 10.30 uur: Ds. Briët. Maandag 21 Mei (2e Pinksterdag). Vereenigde Dienst. Kapel Nieuw-Vredenhof, Johan van Oldenbarneveltlaan. V.m. 10.30 uur: J. C. van Dijk van Bloemendaal. Op beide Pinksterdagen collecte voor de Uit wendige Zending. R.K. JEUGDWEEK. De jeugdweek, de vorige week in het R.K. Vereenigingsgebouw gehouden, mag ten volle geslaagd heeten. Vooral het jeugdwerk trok avond aan avond enorme belangstelling. De St. Jozefgezellen bezorgden Woensdag avond den aanwezigen met de opvoering van „Moppie de Kindermeid" een prettig uurtje. Donderdagavond was het de Oraal, die met zang, spel en kleur een idee gaf van wat men bij de Graal de meisjes voor ontspanning en ontwikkeling bijbrengt. „De Keizer komt", Vrijdagavond door de K.J.M.V. voor het voetlicht gebracht, deed de zaal gedurig daveren van den lach, terwijl het Zaterdagavond de beurt was van de Bavo- zangertjes en Verkenners, waarvan vooral de laatsten met hun „Kampvuur" de aanwezigen in verrukking brachten. De Zondagavond stond in het teeken van zang en muziek. Het dameskoor St. Agues, onder leiding van Mej. E. Wille, voerde zeer verdienstelijk eenige 4-stemmige liederen uit, terwijl de jeugdharmonie „Omhoog", onder leiding van den heer v. d. Burg, eenige marschen, walsen en ouvertures ten gehoore bracht. De voetballers hadden de beschikking over het H.B.C.-terrein, en al was het dan geen H.B.C.-wedstrijd, toch hebben de circa 3000 be langstellenden er van genoten. De jeugdige voetballers van H.B.C. gaven tenslotte nog partij aan het junioren elftal AB van het district Haarlem. Hoofddoel van deze jeugdweek was de in gezetenen te laten zien hoe de jeugd in hun verschillende organisaties wordt beziggehou den, om daardoor meer belangstelling te kweeken voor het jeugdwerk. En dat doel is zeker bereikt. JL. - De vijf burgerlijke partijen vergaderen te zarnen. De regeering ontmoet echter óók tegenwerking. Electrificatie der spoorlijn RotterdamDordrecht. Nóg een poppententoonstelling. Onder de tegenwoordige politieke omstandig heden in ons land is het van belang, dat de vijf burgerlijke partijen, welke in de regeering ver tegenwoordigd zijn, een gecombineerde vergade ring hebben gehouden in het kasteel Oud-Wasse naar, welke vergadering was bedoeld als een demonstratie voor het nationale kabinet. Aan het einde der vergadering werd dan ook een in hartelijke bewoordingen gesteld telegram ge zonden aan Minister Colijn, waarin de goede wenschen ook werden uitgestrekt tot de andere leden van het ministerie. De vergadering volgde geheel en al de leus, welke de eerste spreker, Dr. L. Kortenhorst (R.K. aanhief, n.l. „sluit de gelederen!". Hij dankte de regeering voor haar krachtige leiding, waaraan hij de gewijzigde houding der S.D.A.P. toe schreef. Daarna sprak Mr. W. C. Wendelaar (Lib.), die de geruchtmakende rede van minister De Wilde op het tapijt bracht en verklaarde, dat na diens openlijke betuiging van spijt het incident door de liberalen als gesloten werd be schouwd. De heer H. W. Tilanus (C.H.) keerde zich tegen alle vormen van dictatuur, zooals men die ziet in Italië, Duitschland en Rusland en tegen de staatsvergadering. Oud-minister J. J. C. van Dijk (A.R.) sprak in denzelfden geest, waarna als laatste spreker Mr. A. M. Joekes (V.D.) optrad. Deze wees o.a. op de groote meerderheid van stemmen, waarmede de belang rijke wetten worden aangenomen, als een bewijs van de bestaande samenwerking in de Kamer. Dat de regeering intusschen niet overal mede werking geniet, blijkt o.a. uit de houding van den Zaandamschen gemeenteraad bij de be spreking der aanvulling van het ambtenaren reglement. Het ging voornamelijk om het verbod aan de ambtenaren, om in dienst insignes of onderscheidingsteekenen te dragen en het ver bod om andere dan nationale- of oranjevlaggen uit dienstwoningen te hangen, terwijl ook het ontslag wegens revolutionnaire gezindheid of lid zijn van verboden vereenigingen in debat werd gebracht. B. en W. hadden als hun oordeel te kennen gegeven, dat deze wijzigingen van het ambtenarenreglement voor Zaandam niet noodig waren, hoewel de regeering had bepaald, dat zij binnen drie maanden moesten zijn in gevoerd. Om den raad tot een uitspraak te dwingen, stelde de heer Tilkema (A.R.) voor, dat B. en W. den raad spoedig zouden dienen met een concept-ambtenarenreglement, waarin met de voorschriften der regeering rekening werd gehouden. Er waren elf stemmen vóór en elf tegen dit voorstel, zoodat er in de volgende I vergadering opnieuw over zal wórden gestemd. Deze houding van den Zaandamschen ge meenteraad kan nog tot allerlei verwikkelingen j aanleiding geven. De regeering zal echter zonder SCHOUWBURG JANSWEG. „Ik ben geen engel". Men schrijft ons: Van Vrijdag a.s. tot en met Maandag a.s., beide Pinksterdagen inbegrepen, zal door het Gezelschap onder leiding van Kees van Dam in den Schouwburg Jansweg een viertal voorstel lingen worden gegeven van de nieuwe succes operette-schets „Ik ben geen engel", in 4 be drijven van den bekenden auteur Renee de Vos, met medewerking van de beminde revue- en operette-actrice Cor Smit, die zich ook in Haarlem met haar gulle lach en kostelijke humor bijzonder populair heeft gemaakt, Kees van Dam de bekende komiek, Matthieu van Eysden de karakter-komiek van het Grand Theater te Amsterdam, Willy Brands, Rika Kloppenburg, Antoon üreynders, Johan van de Water, enz. In deze'voorstellingen treedt als gast op de jonge Antwerpsche tenor José Morrison, zoon van wijlen den beroemden tenor Louis Morrison. José Morrison, die de voetsporen van zijn vader zeer zeker zal volgen, trad in het Scala-Theater te Antwerpen in verschillende operette's op, o.a. in Het Land van den Glimlach, het Vroolijke Weeuwtje, enz., en werd door de pers aldaar zeer geroemd. Wij twijfelen er niet aan of Kees van Dam zal met zijn gezelschap evenals het vorige jaar weer veel succes oogsten. twijfel haar standpunt handhaven. Als een kleine aanwijzing, dat zij niet met zich laat sollen, releveeren wij het een dezer dagen genomen besluit van den minister van Sociale Zaken. In het voorjaar van 1933 werden tewerkgestelden in de werkverschaffingen te Ambt-Hardenberg en Peizer Maden geschorst en later uitgesloten wegens bedreiging en mishandeling van op zichters. Op een hernieuwd verzoek van het hoofdbestuur van den Ned. Landarbeidersbond heeft de minister een herplaatsing der nit- geslotenen geweigerd, echter met de toezegging, dat hij tegen het najaar bereid is om het verzoek opnieuw in behandeling te nemen. Nu de electrificatie van de spoorlijn Rotter damDordrecht is voltooid, heeft het gemeente bestuur van laatstgenoemde plaats een aantal autoriteiten van de Nederlandsche Spoorwegen ten stadhuize ontvangen op den vooravond van het officiëel in gebruik nemen der geëlectrifi- ceerde lijn. Hieruit blijkt duidelijk, welk een beteekenis men in Dordrecht aan deze electri- ïicatie toekent. Er werd niet uitbundig feestge vierd, zooals in 1930 bij het in gebruik nemen van de Zeehaven, doch dat komt door de tijds omstandigheden. Toen het traject Rotterdam Amsterdam geëlectrificeerd werd, raakte üordecht, wat het doorloopend verkeer betreft, eenigszins achterop. Voor den handel, maar ook voor het vreemdelingenverkeer wordt thans zeer veel verwacht van de electrificatie. Men heeft het verder in Dordrecht ten zeerste op prijs ge steld. dat deze werkzaamheden zijn doorge voerd, terwijl het verkeer zijn normalen gang ging. Er werden natuurlijk ook eenige woorden gewijd aan het feit, dat op denzelfden dag de Dieseltreinen begonnen te rijden, wat eveneens een feit van groote beteekenis voor de Neder landsche Spoorwegen belooft te worden. Poppententoonstellingen schijnen den laatsten lijd zeer in zwang te komen om de noodlijdende kassen van allerlei vereenigingen van liefdadig heid te versterken. Thans weer waren het de Brabantsche afdeelingen van het Groene Kruis, die het initiatief namen tot een dergelijke ten toonstelling te Waalwijk en die, geleid door kunstzin en intelligentie, smaak en toewijding, iets heel origineels tot stand hebben gebracht. En het is vooral om de openingsrede van den Burgemeester, die ons deed besluiten deze ten toonstelling in ons overzicht te memoreeren. De hoofdgedachte van diens humanistisch en idea listisch getinte woorden was, dat de hedendaag- sche wereldcrisis niet hoofdzakelijk kan worden verklaard als gevolg van den wereldoorlog alleen, doch dat deze toestand mede voortspruit uit egoïsme, een tekort aan menschenliefde en gebrek aan onderling vertrouwen. Wanneer het hart gaat spreken is er uitgebreid veld van ar beid, waarop men den naaste de behulpzame hand kan bieden. Liefdadigheid is niet alleen een deugd, maar ook een plicht. Langs dezen weg is het, dat de onderlinge saamhoorigheid moet worden hersteld. Deze woorden mogen we wel allemaal goed overwegen. En gezien het succes van deze tentoonstel lingen elders in den lande, moge het een aan sporing zijn voor andere vereenigingen, die den nood van den evenmensch wenschen en trachten te lenigen, om ook op deze of desnoods andere wijze middelen ter beschikking probeeren te krijgen om hun nobel streven te verwezenlijken. En onze Pinksterwensch zij dan: dat hun streven succes hebbel MM 99 HANDEL IN: Binnen- en Buitenlandsch Gedistilleerd en Likeuren Wijnen, Limonades en Bronwateren Iso-Barometrische Bier Tapinrichting Hongaarsehe Wijnper flcsch 1.25 Tcsavella. Ital. Vermouth 1. Prambozenwijii1.20 Mantos, Roode Tafelvruch tenwijn0.75 Mousseerende Cider0.75 Claret ltoodc Tafelwijn per llesch f 0.90 Medoc1-10 GracesWitte Tafelwijn1.20 Bergerac 1.25 Roode en Witte Douro Port „1.25 Tarragona0.80 Zoete Spaansche Wijn 0.86 Pedro Ximcnez. Roode Sjiaansehe Wijn1.25 Moscatel, Witte Spaansche Wijn1.25 Porna, Appelwijn Kerso. Kersenwijn.... Vincllo per flesch f I. J) M 1) '1.10 1.20 Aanbevelend, F. H. KLUEN R.C.H WEER KOMT STORMVOGELS TE HEEMSTEDE. Zou R.C.H.'s streven waarlijk in vervulling gaan? Welk streven? zullen de geïnteresseerde lezers nieuwsgierig vragen. Wij zullen 't U zeggen. Mogelijk bespeurde U 't reeds, doch R.C.H. is reeds geruimen tijd actief om het K.N.V.B.-bekertournooi op geheel andere leest geschoeid te krijgen. Zoo de toestand nu is speelt men de bekerwedstrijden als aanhangsel van het afgeloopen seizoen, en wordt er slechts weinig waarde aan toegekend. In deze onjuiste opvatting van het begrip Bekertournooi wil men wijziging. De Racing Club is de stellige meening toegedaan, dat de strijd om dezen Cup minstens even interessant kan worden, als de competitie. Daarvoor is 't noodzakelijk een systeem te ontwerpen, waar door beide soort wedstrijden naast elkander het elftal om het Bestuur in zijn streven bij te staan niet zal rusten, alvorens met rustige zeker heid kan worden gezegd hoezee, wij hebben de volgende ronde. Voor de goede orde zij nog vermeld, dat bij een gelijk spel het bezoekende elftal zich in de volgende ronde geplaatst ziet. Uit het H.B.C.-kamp. Het was Zondag wel een kleine tegenslag, dat de wedstrijd 11.B.C.Volendam moest omgezet worden in D.H.L.Volendam. Wij hadden, na de successen in de laatste competitie-wedstrijden II.B.C. wel eens gaarne gezien tegen het sterke Volendam; dan hadden wij tevens kunnen zien of de training al een werkelijk succes is. Maar wij vernamen dat dit uitstel geen af stel is. Maar toch is er Zondag op het keurige H.B.C.-terrein voetbalspel vertoond. Wat een spel van die wijdbroeken. D.H.L. met fi1 ingemaakt. En een 3000 toeschouwers!! De bezoekers hebben waar voor hun geld gehad. De jongste H.B.C.'ers gaven een keurig spel tegen het AB Juniores elftal van het district Haarlem. Een 11 -uitslag is niet slecht. Slechter maakte het het 3e elftal, dat voor de degradatie tegen Teylingen II verloor met 32. Of ze het Maandag in Haarlem tegen T.Y.B.B. III verder brengen, is te betwijfelen. En dan gaat het er werkelijk donker uitzien. Er moet dus gewonnen worden. F. Voetbalvereniging „T.O.P.". Zaterdagavond gat bovengenoemde voetbal vereniging ter gelegenheid van de prijsuitrei king van de door haar uitgeschreven nederlaag- wedstrijden, voor hare leden, donateurs en ge- noodigden een feestavond in „Het Hof van Heemstede" aan de Valkenburgerlaan. Na het openingswoord door den voorzitter, werd door eigen leden de revue opgevoerd: „Kan je fluiten". Dat deze revue bij cle aan wezigen in den smaak viel, bleek wel uit liet hartelijk apjrlaus na elke scène en uit de ovatie, aan 't einde der voorstelling aan de spelers ge bracht. 't Was dan ook wel de moeite waard, en herhaaldelijk is er hartelijk gelachen om de malle fratsen en vreemde situaties die zich in deze revue voordeden. In de pauze werden de prijzen der nederlaag wedstrijden bij monde van den voorzitter uit gereikt. De prijs, een zilveren beker, voor de Zaterdag-wedstrijden, viel ten deel aan het elftal van de M.T.S., die T.O.P. maar liefst een neder laag toebracht van 131. Voor de Zondag-wedstrijden was er geen elf tal, dat in staat gebleken is T.O.P. een neder laag toe te brengen, zoodat deze prijs, een zilveren voetbal op voetstuk, aan de vereeniging zelve verviel. In het slotwoord dankte de voorzitter allen voor hun aanwezigheid en de spelers voor den genoeglijken avond, aan alle aanwezigen bereid. Ook bracht hij dank aan de Propaganda-com- missie voor de moeite, aan het organiseeren van zoo'n feestavond verbonden. Hierna werd overgegaan tot het maken van een dansje en om 3 uur gingen de feestgangers, vol van het genotene op dezen avond, welge moed, doch ongaarne, naar huis. De voetbalvereeniging „T.O.P." kan op een succesvollen avond terugzien. De thuisblijvers hadden weer eens ongelijk. worden gespeeld. En nu behoeft men waarlijk geen buitengewone gave te bezitten om een dergelijk schema te ontwerpen. Als men de eerste veertien dagen van September benut om de lager geklasseerde clubs den strijd te laten openen, voorts maandelijks al naar gelang en behoefte een of meer Zondagen voor den Beker vrij maakt en geleidelijk de hooger geplaatste vereenigingen inschakelt, komt men geleidelijk tot het culminatiepunt - de finale, waarvoor men een Zondag in April kan reserveeren. En dat een dergelijke speelwijze een kolossaal succes kan hebben, ziet men in Engeland, waar Cupvoetbal een der belangrijkste evenementen is, en het Imperial Stadium te Wembley met zijn 93.000 kijkers veel te klein is om aan alle aan vragen om tickets te voldoen. Doch ter zake. Nadat R.C.H. een week of wat terug Middel burg met 61 heeft geklopt, plaatst het lot haar tegen haar oude rivale Stormvogels op 2en Pinksterdag. In zeker opzicht had het lot gunstiger kunnen zijn, juist omdat R.C.H. als promotors voor den Beker het aan haar eer ver plicht is zoo diep mogelijk tot de finale door te dringen. Of dit tegen de IJmuidenaren bepaald gemakkelijk zal gaan, betwijfelen wij, ofschoon wij nochtans de stellige overtuiging hebben, dat WIELRENNEN. De uitslagen van de openingswedstrijden op de Heemsteedsche wielerbaan, gereden op Zon dag 13 Mei j.l., luiden als volgt: Sprint wedstrijd over 800 M.: 1. Van der Linden; 2. Ooms; 3. Homma; 4. Snel; 5. Molen dijk; 6. Brizee. Sprintmatch voor profs over 3 ritten over 1000 M. Eerste rit: 1. Jac. van Egmond (laatste 200 M. 12:Vr» sec.); 2. Van Nek Sr.; 3. Heslinga. Tweede rit: 1. Van Egmond (laatste 200 M. 12'-/r, sec.); 2. Van Nek; 3. Heslinga. Derde rit: 1. v. Egmond (laatste 200 M. 124/5 sec.); 2. Van Nek; 3. Heslinga. Winnaar werd dus de Haar lemmer Jac. van Egmond. Wedstrijd voor profs en onafhankelijken over 8 K.M.: 1. Van der Heiden, 8 min. 39% sec.; 2. Hoevens; 3. Metz en 4. Van der Wulp. Achtervolgingswedstrijd over 5 K.M.KI. van Nek Jr. haalt 11a 20 ronden J. Reineveld in. Tijd 5 min. 10 sec. Nationale koppelwedstrijd voor profs en on afhankelijken over 60 K.M. met vier klasse menten. Eerste kl.: 1. Van der HeidenDe WÖif;2. AdanRiethoven; 3. HoevensVan der Wulp; 4. Van BaakKruijd. Tweede k!.: 1. Van EgmondMetz; 2. Van Nek Sr.Van Nek Jr.; 3. HeslingaMatena; 4. HoevensVan der Wulp. Derde kl.: 1. HeslingaMatena; 2. Adan Riethoven; 3. HoevensVan der Wulp; 4. Van BaakKruijd. Vierde kl.: 1. Van EgmondMetz; 2. Van Nek Sr.Van Nek Jr.; 3. AdanRiethoven; 4. HeslingaMatena. Winnaar werd het Amsterdamsche koppel Van der HeidenDe Wolf; 2. Van EgmondMetz; 3. AdanRiethoven; 4. HeslingaMatena; 5. Vna Nek Sr.Van Nek Jr. De volgende wedstrijden vinden plaats op Tweeden Pinksterdag. DUIVENSPORT Gevleugelde Vrienden, Heemstede. Wedvlucht van Vilvoorde (België), afstand 162 K.M. Los 6.30 v.m. Eerstgetoonde duif 0111 8 uur 37 min 15 sec. Laatste prijswinnaar 8 uur 44 min 22 sec. De uitslag was: I, 27 N. Leuven; 2, 5, 8, 13, 15, 16, 17, 18, 23, 28, 32, 35, 40 J. C. Hoen; 3, 6, 22 P. de Jong; 4, 11, 21, 25 H. Bouwmeester; 7, 30, 39 P. v. Egmond; 9, 36 A. Verdonschot Jr.; 10, 24, 38 L. J. Kramer; 12, 14, 20, 26, 29, 34 A. v. Zadel; 19 L. de Winter; 33 G. v. Santen; 37 E. D. des Bouvries. Uitslag wedvlucht Mons (België), afstand 217 K.M. Losgelaten 6 uur 15 min. In concours 121 duiven: 1, 3, H, 13, 14, 16, 22, 23, 25, 27 J. C. Hoen; 2 L. J Kramer; 4, 5, 9, 10, 17, 18 A. v. Zadel; 6 O. v. Zanten; 7 L. de Winter; 11, 15, 19 N. Leuven; 12, 20 P. v. Egmond; 24 Oebr. Laar man; 26 E. D. des Bouvries. Eerste getoonde duif 9 uur 59 min. 37 sec. Laatste prijswinnaar 10 uur 36 min. 25 sec. A.s. Zondag wedvlucht Noyon (Frankrijk), 340 K.M. OVERZICHT DER WERKLOOSHEID. Bij het plaatselijk orgaan der arbeidsbemidde ling kwam in den loop dezer week (312) 311 aanbiedingen in van werkzoekenden, t.w.: (36) 27 grondwerkers, (10) 7 metselaars, (4) 6 schilders, (19) 17 timmerlieden. (14) 11 opperlieden,. (83) 86 bloemistarbeiders, (82) 87 losse werklieden, (13) 14 metaalbewerkers, (5) 4 kantoorbedienden, (1) 1 bouwkundig teekenaar, (3) 2 bakkers, stucadoors, (42) 49 werkzaam in andere beroepen. De tusschen haakjes geplaatste cijfers zijn de opgaven van de vorige week. TER NAVOLGING in het begin van deze maand hebben ruim 1000 leerlingen van het Belgische middelbaar onderwijs een vierdaagsch bezoek aan ons land gebracht. Eerst kwamen er een 500 meisjes, daarna ongeveer een gelijk aantal jongens. Met extra-treinen ging de tocht eerst naar Den Haag, dan naar Haarlem, Amsterdam en dé Zuiderzee werken. Het bezoek aan Haarlem was slechts van korten duur, juist lang genoeg om iets van de bloeiende tulpen te zien, een bezoek van onge veer een half uur aan het Frans Halsmuseum te brengen en het middagmaal te gebruiken in het Krelage-huis. Voor ons ligt een Belgisch Radiobtad van zeer bijzonderen aard, 11.I. „La Radiophonie Scolaire". Dit bevat de programma's met illustraties en toelichting van de radio-uitzendingen voor de Belgische scholen, georganiseerd onder de auspi ciën van het Ministerie van Openbaar Onderwijs. Uit dit blad bij kt ons hoe deze zaak bij onze Zuiderburen schitterend geregeld is. Wat den tocht der 1000 leerlingen b.v. betreft, deze werd grondig voorbereid door allerlei radio-lezingen over ons land en hetgeen zij daar zien zullen. Zoo vinden we b.v. op het program der Vlaamsche uitzendingen van Vrijdag 14 Atei aangekondigd een lezing van den heer Oratama over „Frans Hals en zijn* museum" en een Van- den heer Jan Qreshoff over: „De drooglegging der Zuiderzee". Op het Fransche program men weet dat de radio in België tweetalig is vonden we geen soortgelijke lezingen met betrekking tot dezen tocht. De oorzaak hiervan is dat deze heele tocht een Nederlandsche tocht werd. De bedoeling was niet alleen, dat de jeugdige gasten ons land leerden kennen, onze steden, onze musea, bloemvelden, onze havens en Zuiderzee-werken, maar ook onze Hollandsche jongens en meisjes enonze taal. Daarom was bepaald, dat tijdens dezen heelen tocht slechts Nederlandsch gesproken mocht worden, ook door de Walen. Toen wij over dit laatste onze verbazing uit spraken, vernamen wij, dat de drang om onze taal te leeren, juist onder de Walen sterk groeiende is. De van alle ambtenaren in België vereischte tweetaligheid, die, doordien het Vlaamsch steeds meer veld wint, ook steeds meer een eisch des tijds wordt, heeft vele Waalsche ouders doen inzien, dat lnm kinderen i in den strijd om het bestaan komen achter te staan, als zij niet intijds vertrouwd raken met onze taal. Doch niet uit dit oogpunt juichen wij dit bezoek der 1000 Belgische kinderen van harte toe. Het is vooral de mooie gedachte, welke er aan ten grondslag ligt, welke wij waardeeren, de gedachte, dat men door elkander beter te kennen, elkander ook beter leert begrijpen. Hoeveel misverstand, wanbegrip, ja erger nog, hoeveel wantrouwen en dom chauvinisme der volken is niet een gevolg juist van dat elkander niét kennen'. Wat weet een Italiaan uit een van die stille/vergeten plaatsjes in de Apenijnen af van een Franschman, wat weet een Engelschman uit een dorpje in Kent van een Hollander. E11 hoe gemakkelijk vinden daardoor alle fantas tische verhalen, laster en wantrouwen ingang! Laten wij elkander beter leeren kennen en dat misverstand zal wegvallen, we zullen zien, dat „de anderen" menschen zijn als wij, die denken als wij, en doen als wij, die liefde hebtjep voor hun land en volk, zooals wij voor het onze. Allerlei maatregelen, allerlei uitlatingen, die ons vroeger in een valsch licht verschenen, die wij daarom niet begrepen en kwalijk namen, be ginnen ons dan duidelijk te worden en uit het vroegere wantrouwen begint het zaadje van onderlinge waardeering te ontkiemen, dat wel licht eenmaal zal opgroeien tot den boom van wederzijdsche vriendschap. KINDERVERTELLING DOOR G. TH. ROTMAN «5 17. Zoo kwamen ze op zekeren dag aan den voet van een hoogen heuvel, en juist wou Joosje uitstappen, omdat Pietje hem er niet tegenop wou trekken, toen er een lange jongen aan kwam slenteren. „Ik heet Tom Brigges," zei hij. „Mag ik eens in dat karretje van den heuvel afrijden?" vroeg hij. Joosje en Pietje keken elkaar eens aan. 18. „Als je ons eerst samen naar boven trekt," zei Pietje toen. „Aangenomen!" zei de jongeheer Brigges. Pietje stapte in, Tommy nam het touw, en daar ging het, hoor! Tjongejonge, wat was die Brigges sterk! Ze vlogen naar boven, of ze in een tandradbaan zaten. „Die moesten we ook in onze firma hebben!" zei Pietje. Maar Tommy wou niet. 19. Precies bovenaan de helling floep! daar pakte de wind Toms pet. Tom holde vol ontzetting zijn kostbaar hoofddeksel na, het heele wagentje zoo maar in den steek latend. De gevolgen waren vreeselijk, want het karretje rolde in vliegende vaart achteruit de helling weer af, zoodat Joosje en Pietje van angst om het hardst schreeuwden. 20. Mevrouw Snip, die onderaan den heuvel woonde, had dien dag juist een heelen stapel spekpannekoeken gebakken, want er zou familie op bezoek komen. Die hadden echter onver wachts een telegram gestuurd, dat ze verhinderd waren. „Tja, wat moeten we nu met al die pannekoeken beginnen?" zuchtte Mevrouw, terwijl ze met haar man bfj het open raam zat.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1934 | | pagina 2