....En van hieruit veroverde het Christendom de wereld. TWEEDE BLAD. Goedenwilsdag 18 Mei Vervolg Plaatselijk Nieuws. DE Ve DUW UÏ\I U/^D Huis BIOSCOOP MEDISCHE HULP Gezelligheid voor weinig geld. No. 20. 18 MEI 1934. DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 5 nstede. Igie), afstand onde duif om winnaar 8 uur 5, 16, 17, 18, !2 P. de Jong; 30, 39 P. v. r.; 10, 24, 38 4 A. v. Zadel; 37 E. D. des Igie), afstand In concours 7 J. C. Hoen; A. v. Zadel; 11, 15, 19 N. 4 Oebr. l.aar- 4 min. 37 sec. in. 25 sec. (Frankrijk), OSHEID. beidsbemidde- ïek (312) 311 en, t.w. jeroepen. cijfers zijn de MG j hebben ruim :he middelbaar c aan ons land n 500 meisjes, 1 jongens. Met laar Den Haag, de Zuiderzee- is slechts van m iets van de oek van onge- dalsmuseum te ibruiken in het loblad van'zeer ïonie Scolaire". illustraties en lingen voor de ander de auspi- iaar Onderwijs. zaak bij onze is. ;en b.v. betreft, I door allerlei etgeen zij daar ip het program Vrijdag 14 Alei heer Gratama m" en een van- e drooglegging men weet dat vonden we betrekking tot an is dat deze ocht werd. De it de jeugdige n, onze steden, ze havens en ze Hollandsche e taal. Daarom n heelen tocht mocht worden, verbazing uit— drang om onze e Walen sterk naren in België doordien het int, ook steeds rdt, heeft vele at hun kinderen omen achter te uwd raken met juichen, wij dit leren van harte gedachte, welke wij waardeeren, cander beter te leert begrijpen. ja erger nog, ihauvinisme der an dat elkander aan uit een van te Apenijnen af en Engelschman n Hollander. En )or alle fantas- uwen ingang! kennen en dat zullen zien, dat wij, die denken de hebben voor voor het onze. atingen, die ons ichenen, die wij tijk namen, be rden en uit het het zaadje van iemen, dat wel den boom van LLING DTMAN Er snelt een goede boodschap De gansche wereld rond. En millioenen luisfren Er naar terzelfder stond. De ieugd van Wales herinnert Er ons vandaas weer aan, Dat tweedracht tusschen volken Niet eeuwig mag bestaan. Door naar die kinderstemmen! Dun woorden zijn zoo waar. Zij uiten die gedachte Alreeds zoo menig jaar: „Leer toch elkaar waardeeren Al was er eens geschil; Denk aan elkaar in vriendschap En wees van goeden wil!" I)e jeugd van and're volken Spreekt in denzelfden geest. Men voelt den goedenwilsdag Daast als een vredesfeest. Kweek dan dien geest van vriendschap Ook na vandaag nog aan, Opdat men in de toekomst Elkander leert verstaan! Oeroude Godshuizen uit de dagen der eerste Christen-gemeenschappen. In hun vervallenheid spreken zij een duidelijke taal. Overal in het Zuiden, het land van de kunst en van de kunstenaars, treft men beziens waardigheden aan op architectonisch gebied. Iedere willekeurige wandeling levert een rijke oogst van de verrassendste vondsten en ge zichten op oude bouwsels. Hier treft een boog- I gewelf, daar een granieten zuil, een kleine, af gebrokkelde, steenen brug, ginds een door j sierlijke bogen omgeven hof het bewonderend speurend Oog, terwijl men verderop bekoord wordt door den aanblik van een ineengestorte brug, die eertijds twee gebouwencomplexen verbond, waarvan het eene nog overeind staat, het andere een ruïne gelijk is. Het valt ons evenwel oji, dat de belangstelling en de werk zaamheid dier kunstenaars uit die voorbije i kunstperiode voornamelijk gegolden heeft den J bouw en het opluisteren van gebouwen aan den i godsdienst gewijd. j Daar is de oeroude doopkapel van Riva San j Vitale bij Lugano. De groote doopvont be- heerscht het midden, terwijl daaronder, half onder de aarde, zich een tweede bekken bevindt, dat bij den doop van volwassenen gebruikt werd. raan den heuvel :n heelen stapel nt er zou familie :n echter onver- lat ze verhinderd nu met al die :htte Mevrouw, open raam zat. CONCERT KINDERKOOR „DE KLEINE H.O.V." Het Kinderkoor ,,De Kleine H.O.V.als onder-afdeeling van Heemsteedsch Gemengd Koor H.O.V., gaf Dinsdagavond een concert voor ouders en genoodigden in de zaal van den heer C. v. d. Heuvel. Om ruim 8 uur opende de voorzitter, de heer P. Kuipers, dit eerste concert, wat, zooals spr. zeide, meer bedoeld was als kennismaking met de ouders, waarna de Kleine H.O.V. het podium betrad. De eerste drie werkjes van het program ma: „Al op de hei", „Vacantie" en „Koos de Gymnast" werden keurig uitgevoerd. Er werd zuiver en beheerscht gezongen en 't was direct merkbaar, dat de dirigente, Mevr. Arisz- Schrama, het koortje in toom weet te houden. Hierna volgde het optreden van het Gemengd Koor, dat „Ego Sum Pastor bonus" van Jos. de Klérk en „Trauergesang" van Blummer liet hooren-. Beide werken werden zuiver en op toon gezongen, alleen jammer, dat de zaal voor het krachtige geluid bij de forto's wat te klein bleek. Het was niet te verwonderen, dat, toen het Kinderkoor voor de tweede maal de door de radio populair geworden werkjes, „Zoo gaat hét" eh de „Kleppermarsch" ten gehoore bracht, de zaal daverde! Na een korte pauze hoorden we nog „Een Sprookjesgeschiedenis" en „De trouwe Haan", waarna Mevr. Arisz als soliste „M'ri Kerelke" en „Cupido'tje" ten gehoore bracht. Heerlijk klonk haar heldere stem, die wij bij het laatste concert van de H.O.V. voor het Crisis-Comité reeds mochten bewonderen. De hegeleiding van Mevr. T. Steenhuis Renout, tevens begeleidster van het Kinderkoor, was, zooals altijd, correct. Na dit optreden vond de voorzitter de gelegenheid beide dames, die geheel belangeloos de Kleine H.O.V. dienen, met bloemen te huldigen. Nog eenmaal stond het Gemengd Koor op het programma met het moeilijke werk „De Uil", van Diepenbroek, waarmede het koor op Hemelvaartsdag een Eereprijs wist te behalen. Dit nummer werd buitengewoon goed gezongen. We zien,'nu1 aan de kleintjes, die dezen avond besluiten, dat de slaap hen gaat plagen, maar aangevoerd door de dirigente weten ze „De Scharensliep" en „Oud Sprookje" te vertolken op een wijze, die alle bewondering afdwingt. Zelfs zóó, dat het door het langdurig applaus herhaald moest worden. Deze uitvoering is voor de Kleine H.O.V. werkelijk een succesavond geworden en wij hopen, nu de zomer aankomt, dat wij de heldere stemmetjes ook een in het Wandelbosch Groe- nendaal mogen hooren. EXCELSIOR OP CONCOURS. Een schitterend succes. Op Hemelvaartsdag, de gebruikelijke uit gaansdag van het corps, trok de heer Reynier van 't Hoff met zijn gezelschap naar Leiden. In tegenstelling met andere uitstapjes was het nu niet de touringcar, maar een speciale Leidsche tram, waarvoor een speciale trein was beschikbaar gesteld. Fraai weer bracht er al direct de goede stem ming in, en tegen den tijd van aantreden voor den marschwedstrijd werden de netjes opgepoetste instrumenten voor den dag gehaald en was men gereed voor den strijd. Na afloop knikte onze directeur zijn menschen tevreden glimlachend toe. Hoe de jury ook zou beslissen, er was goed geblazen en geloopen. Ook de jury was dit oordeel toegedaan, en beloonde dit kranige werk met een len prijs. Hoofdzaak is op een concours echter het con- Cerlwerk. De uitslag was een verrassing: 359 punten. Dat overtrof zelfs de stoutste verwachtingen. En dat nog wel voor het eerst in de le afdeeling! En is het dan te verwonderen dat er, al was het dan warm, een rondedansje gemaakt werd na het bekendmaken van den uitslag? Nu naar de afdeeling uitmuntendheid!!! Onzerzijds onze gelukwenschen met het be haalde succes. GEVESTIGDE GEZINSHOOFDEN TE HEEMSTEDE. Opgave van 15 Mei 1934. M. A. Bonnike, Heemst. Dreef 46. A. H. F. Bredemeyer, Landzichtlaan 76. L. Brunt, Meer en Boschlaan 13. G. A. Drontmanii, Wipperplein 15. H. Tulner, Zandvoortsche- laan 186. J. Heil, Herm. Heyermanslaan 21. O. Hemminga, Meerweg 16. Th, J, Leferink, Zandvoorter Allee 39. Mw. W. F. C. Zur Miihlen, J. M. Molenaerplein 9. G. J. Mynarends, Overboschlaan 19. C. Peereboom, Jac. van Ruisdaellaair 19. - H. H. Slagter, Camp- huysenlaan 15. F. E. J. H. van der Vrande, Kerklaan 123. G. J. van Zeist, Binnenweg 146: Het doopvont in de oeroude doopkapel van Riva San Vitale bij Lugano. In de Apsis vindt men, in een kleine nis, nog duidelijk zichtbare sporen van byzantijnsch schilderwerk. De ruimte is achthoekig van vorm. Aan den buitenwand ziet men nog vijf bankhoofden, waarop een bladmotief, beeldhouwwerk van een ouden meester. Mogelijk hebben de eerste Christenen uit dezestreek dit kapelletje ge bouwd, maar het kan ook zijn, dat deze muren oorspronkelijk een altaar van Aphrodite, een godin der oude Romeinen, omsloten. Het staat wel vast, dat de kapel reeds vóór het jaar 1000 gebouwd moet zijn. Behalve om dit bouwwerk uit de vroege Middeleeuwen wordt het stille plaatsje Riva San Vitale aan het meer van Lugano nog bezocht om de indrukwekkende Renaissaince-kerk de San Croce te bezichtigen. Deze stamt uit de 16e eeuw en wordt toegeschreven aan den beroemden Pellegrini. Fresco's van Morazzone in den koepel en drie prachtige schilderijen, op de voorname wijze der Tempera van de ge broeders. Procaccini uitgevoerd, sieren dit door onkruid overwoekerd bedehuis. Moroote, eveneens gelegen aan het meer van Lugano, is ver in den omtrek bekend door de domineerende ligging van haar parochie-kerk, waarvan de oudste gedeelten uit de 16e eeuw stammen. Onvergetelijk is ook de indruk, dien de doopkapel St. Antonio op den bezoeker maakt. De door zuilen omgeven voorhal van het kerkplein, geeft uitzicht op de steile berghelling, aan wier voet het onvergetelijk schoone blauwe meer is gelegen. Zij werd vermoedelijk in de 14e eeuw gebouwd. Het gewelf vertoont een Gothischen inslag, terwijl de fresco's late Gothiek zijn uit de 15e eeuw. De trap, die naar de kerk leidt, telt 400 treden en is eerst in 1732 bijgebouwd. In het Tesserete-gebied bij Lugano is de parochie-kerk van Porte Capriasca het doel van veler bezoek. Het oudste gedeelte stamt uit de 13e en 14e eeuw. Beroemd is het groote fresco, dat een voorstelling geeft van het Avondmaal, Leonardo da Vinci. In tegenstelling tot het kunst werk in Milaan is dit hier nog volkomen in tact, ofschoon het ongeveer in denzelfden tijd gemaakt werd. Men neemt wel aan, dat het een leerling van Da Vinci is, misschien van Melzi. In ieder geval moet hier wel een sterk verband bestaan, tenzij de meester hetzelf heeft geschilderd, hetgeen ook niet onmogelijk is. De voorstelling in dê Maria Delia Grazie in Milaan heeft een groote uitwerking op den bezoeker. Het gelaat van den Verlossër is daar slechts schetsmatig uitgevoerd met fijne zachte trekken, alsof het aardsche ervan is weggenomen. Moge lijk is evenwel, dat de groote invloed ligt in de oude mystieke ruimte van het refectorium, terwijl in Porte Capriasca vegl meer de werke lijkheid werd afgebeeld. De kerk San Francesco in Locarno werd in het jaar 1230 ingewijd. De overlevering wil, dat ze door den H. Antonius van Padua is gebouwd. De gevel werd in de 16e eeuw vernieuwd en voor een deel opgesierd met wat men uit de brokstukken van het slot Visconti, dat door de Eedgenooten belegerd is geweest, nog waarde vols wist te redden. Aan de buitenwanden Zijn nog drie reliefs in laat-Gotischen stijl te zien. De monumentale granieten zuilen zijn eerst in hét jaar 1639 aan gebracht. Eveneens in Locarno staat de Basiliek San Vittore, mede één der vele, oude beziens waardige Godshuizen in Tessin. Het is een gebouw in zuiver Romaanschen stijl uit de lt)e12e eeuw, één der weinige kerken, die nog een crypt hebben, een gedeeltelijk onderaardsche ruimte, zooals de oudste Christenen voor hun godsdienstige bijeenkomsten gebruikten. Er zijn nog enkele oude beeldhouwwerken en in den klokketoren is een afbeelding van den schuts patroon, den H. Victorias te paard, in relief aangebracht. Dit is afkomstig van het slot Visconti, dat in de 15e eeuw door een Italiaansthen beeldhouwer, Martiho Berazoni genaamd, uit marmer werd gehouwen. Een klein, nederig bedehuis is Hét kerkje van het vroegere Augustijnerktoostér' Santa Maria di Torello. In de 13e eeuw door den bisschop Delia Torre van Com opgericht, staat het ge- heele gebouwencomplex nu in zijn onaantastbare innerlijke grootschheid op den heuvelrug van de Arbostra bij Lugano. Aan haar voet liggen de bosschen en het meer en de wandelaar wordt als in een tooverban gehouden door den on beschrijfelijk verlaten aanblik van het oude gebouw. Een gevoel van oneindige eenzaam heid en vergankelijkheid grijpt ons hier aan. Naar de tweedeelige kerk leidt een zeer een voudig marmeren portaal. Op den westelijken wand en op den geve! zijn Romaansche fresco's te zien. Hun strenglijnige stijl past zich goed bij de primitieve bouwwijze aan. In de verborgen dalen van de Tessino ligt nog menig Romaansch kleinood verborgen. Echter de best bewaard gebleven kerken in Romaan- schen stijl vindt men langs den hoofdweg over den Gotthard. De San Nicolao in Gionico in het dal van de Leventino stamt uit de 12e eeuw. Door haar rijkdom aan beeldhouw en schilderwerk trekt zij iedere kunstliefhebber met magische kracht tot zich. Het altaar en de fresco's zijn laat-Gotisch, de dierfiguren Romaansch. Een crypt verhoogt nog het bijzonder karakter. Zij wordt gesteund door zuilen met kapitelen, welke nog de oude, kostbare opvattingen der toenmalige beeld houwkunst toonen. De kerk Santo Maria di Castello in Gionicó, de kapelletjes Sant' Ambrogio van Segno, de parochiekerk van Mairengo, van Prato en van Quinto, van Choggiogna en van Chironico, alle uit de vallei der Leventino, zijn gedeeltelijk in de 12e en 13e eeuw gebouwd. Deze tijd van sterke ontwikkeling der beel dende kunsten heeft dan ook rijkelijk zijn stem pel op de vertegenwoordigers vervlogener eeuwen gedrukt. LUXOR-THEATER. In Luxor-Theater draait deze week: „Storm at Daybreak". Dushan, een Serviër, is burgemeester van een stadje, dat op Hongaarsch grondgebied vlak bij de grens ligt. Hij is in Serajevo op den dag dat aartshertog Ferdinand van Oostenrijk vermoord wordt en omdat bekend is, dat hij een Serviër is, wordt hij door de bevolking bedreigd. Hij wordt evenwel gered door zijn vriend Geza, een officier van het Hongaarsche leger. Na het uitbreken van den oorlog brengt Geza een bezoek aan het landgoed van Dushan. Hij is bij de grens op zoek naar deserteurs. Irina, de jonge vrouw van Dushan, heeft drie deser teurs in de, stal verborgen en hoewel Geza dit bemerkt, brengt zijn vriendschap voor Dushan en zijn bewondering voor Irina hem er toe de deserteurs te laten ontsnappen. Geza en Irina worden verliefd op elkaar, doch zij willen dat niet bekennen, daar zij Dushan geen verdriet willen doen. Geza wordt gewond en Dushan dringt er op aan, dat hij naar zijn huis overgebracht zal worden. Hij begrijpt niet, dat Irina hier bezwaren tegen heeft. Daar Geza voor verdere militaire diensten ongeschikt is, wordt hij benoemd tot Militair Commandant van het stadje waar Dushan burgemeester is. Na het teekenen van het vredesverdrag wordt Panto, een vroegere opzichter van Dushan, die wegens verraad weggejaagd is, een belangrijk persoon in het stadje. Hij is de vijand zoowel van Dushan als van Geza. Intusschen hebben Irina en Geza elkaar hun liefde bekend, maar zij willen Dushan niet ver raden. Deze evenwel vermoedt iets en als Panto, op wraak belust, Geza wil aanklagen als ver rader, doet de angst van Irina hem alles be grijpen. Irina gaat Geza waarschuwen en wordt door Dushan bij hem gevonden. Zij bekennen hun liefde, maar verklaren dat er niets gebeurd is waaróver Dushan zich zou-behoeven te schamen. Dushan besluit hun geluk niet in den weg te staan. Hij weet Panto op een dwaalspoor te i brengen en samen vertrekken zij in den nacht j om den zoogenaamd ontsnapten Geza te achter- I volgen. Dushan zet de paarden tot steeds grooter snelheid aan en doet het rijtuig ver ongelukken, dat hemzelf en Panto meesleept in den woesten bergstroom. Bij bewusteloosheid met bleek gelaat moet men het hoofd lager laten liggen dan het lichaam. Kleeding losmaken en het voorhoofd betten niet koud water, of ook eau de cologne, reukzout of vlugzout laten inademen, eventueel kunstmatige ademhaling toepassen. j Bij niersteen, galsteen, of darmkoliek, die zich uiten in hevige pijnen, legt men heete omslagen aan en geeft warme thee te drinken. Bij ongevallen door electrischen stroom moet men eerst den stroom verbreken, wanneer men op gummi of hout staat. In geval van branden doet men een weinig meel op de plek, indien liet ten minste niet van ernstigen aard is. Raadzaam is om in het medicijnkastje altijd zwachtels, lijnolie en kalk- water of een Brandbinde voorhanden te hebben. Van groot belang is het, om in alle voor komende ziektegevallen, die van min of meer ernstigen aard zijn, medische hulp in te roepen en de eerste hulp als boven aangegeven, slechts te vetleenen, zoolang de arts nog niet aan wezig is. De tijden van kreeft, oesters en kaviaarzijn voorbij! De een stelt zijn huis beschikbaar, de ander zorgt voor rookgerei, de derde voor de koekjes, enz. Door TINE BREEBAART. Hoewel de overgroote meerderheid der men schep in deze tijden van economischen druk moet bezuinigen, brengt dit volstrekt niet met zich mede, dat wij ons alle genoegens moeten ontzeggen, al hebben wij ons hiervoor een kleine uitgaaf moeten getroosten. Velen ïtieenen het in het besparen van „kleine" uitgaven te moefeij vinden, terwijl wij, als we ons alles moeten ontzeggen, ons leven zoo. dor en saai maken. Een dezer genoegens, die wij tevens als een geestelijke ontspanning kunnen beschouwen, bestaat in liet bezoeken en ontvangen van onze vrienden. Wij huisvrouwen, met ons leven van dage lijks. terugkeerende groote en kleine zorgen en plichten, hebben ontspanning zoo dubbel en dwars noodig. Wi] moeten andere, liefst gelijkgestemden, zien en spreken, nieuwe dingen hooren en mét onze vrienden van gedachten kunnen wisselen. Een avond, dat wij bezoek ontvangen, of zelf een bezoek brengen, kan aangename onder breking geven en ervoor zorgen, dat wij niet vervallen in den tredmolen van een alledaagsche sleur.. Vol moed verrichten wij den volgenden dag onze bezigheden, nog terugdenkende aan de gesprekken van den voorgaanden avond. Een ding moeten we echter betrachten bij deze wederzijdsche bezoekavonden, n.t. eenvoud en zuinigheid. De laatste jaren is liet leven veel meer opgevoerd dan voorheen en bleef er van eenvoudige bezoek- avondjes weinig meer over. Wat vroeger slechts bij feestelijke gelegenheden werd gepresenteerd is later bij velen een gewoonte geworden om ook op eenvoudige avondjes rond te laten dienen. Niet meer liet kopje thee met een koekje en later óp den avond desnoods een kop koffie bleken voldoende te zijn, doch een keur van fijne bonbons en koekjes, zelfs gebak, wijn e.a. bleken noodig om de gezelligheid té verhoogen. Vergeten wij niet de bridge-middagen te noemen niet de uitgebreide tea's, eveneens zoo zeer vér doorgedreven! Het gevolg van dit „uithalen" was, dat wij ons bij tegenbezoeken eveneens verplicht zagen van alles te presenteeren. Wij hebben thans reden om te breken met deze sleur én terug te gaan, ook in dit opzicht, tot eenvoudiger leefwijze. Komt het bij bijzondere gelegenheden voor, dat een grootere kring van kennissen bijeen komt, dan kan dit op eenvoudige en weing, kostbare wijze geschieden, zonder dat de kosten op één gezin drukken. Degeen, die het grootste huis heeft stelt dit beschikbaar -niet eventueele verwarming en ver lichting, een ander zorgt voor sigaren en sigaretten, een derde bakt cakes, een vierde zorgt voor thee en koffie, terwijl een vijfde sandwiches of beschuitjes met kaas medebrengt. leder heeft zijn eigen aandeel in de kosten en het .genoegen van het samenzijn zal door een dergelijk opgezet avondje niet minder zijn, integendeel, het besef, dat allen tot het wel slagen bijdragen, verhoogt de feestvreugde. Gezamenlijke kennissen kunnen op deze wijze ook 's Zondags of op vacantie-dagen aardige variatie aanbrengen, door vroeg het middagmaal te gebruiken in eigen huis en in den namiddag afwisselend bij elkander een broodmaaltijd te hebben en den avond verder, gezellig door te brengen. In den regel zijn dergelijke bezoeken, waarbij weinig omslag gemaakt behoeft te worden, buitengewoon gezellig en ongedwongen. Radio en gramofoon werken er toe bij orii variatie te geven, als het discours somwijlen wat dreigt te kwijnen, terwijl! velen den avond besluiten met bridge of een gezelschapsspel. Ook de bijeenkomsten moeten eenvoudig blijven, de tijden van kreeft met mayonnaise en kaviaar zijn voorbij. Met weinig moeite kunnen wij echter een aardigen slaschotel makengevulde eieren of wat dan ook, waarbij het uiterlijk aan zien, het met smaak opmaken van zoo'n schotel' een belangrijke factor is. Niet alleen de maag, doch ook het oog moet gestreeld worden! Van groot belang is echter het uitnoodigen van bij elkander passende personen, waarvan men weet, dat politieke en godsdienstige over tuigingen niet te ver uiteenloopen, hetgeen aan leiding zou kunnen geven tot minder aangename discours. Wij zien dus dat het geen zin heeft, te denken uit bezuinigingsoverwegingen alle vriendschaps banden te doen verslappen, doch dat het in tegendeel opbouwend kan werken, -wanneer wij op eenvoudige en ongedwongen wijze bijeen komen en na afloop van zoo'n avondje kunnen zeggen, dat het inderdaad goed gedaan heeft weer eens bij elkander te zijn geweest. Upgefrischf en vol goeden moed zal dan de huisvrouw een volgenden dag haar taak weer opvatten en de gedachte aan „sleur" zal niet meer bij haar opkomen en vervuld van aan gename herinneringen zal zij uitzien naar een herhaling van zoo'n gezellig vriendenbezoek. HET VROUWELIJK SCHOON. Transpiratie. Vele dames en jonge meisjes hebben nogal last van transpiratie. Laat ik U zeggen dat dit geen gevolg, is van dikte of niet voldoende was- schen. Het begrip transpiratie is samengesteld uit de uitwaseming der huid van het haar, den eigenaardigen reuk van de genitaliën en hun omgeving en uit dé aroma van den mond. Men kan hier.veel aan doen door, geregeld de huid te wasschen met alcohol, te zorgen voor een goede spijsvertering, mond en tanden schoon te houden, lichte kleeren dragen, dagelijks te verwisselen van onderkieeren. De transpiratie onder de armen lean bestreden worden door regelmatige wassching met Rp. Tliymal 2. Spirit. Camphora! 200. Vervolgens wordt de huid gepoederd met zuivere rijstpoeder of talkpoeder: Ook kan ik U aanbevelen gebrande aluin met poeder vefmengd. Het dragen van sous-bras is wel toegestaan, mits deze niet te lang dienst doen. Hiermede hoop ik voor de vele dames, die van de trans piratie de onaangename gevolgen kennen, voor- loopig geholpen te hebben; er zijn voor trans piratie en reuk nog vele andere goede recepten; men advisëere den huidarts hierover. EEN NETTE MEISJESJURK. No. 7751. De teekening laai U een meisjesjurk zien van tweed stof in een staal blauwe kleur. Dt hals is afgewerk; met 'n eenvoudig Bobbykraagje. Het heupstuk is glad aansluitend terwijl het rokje bestaat uit oen rechte voor- en achterhaan en 5 zijbanen, die met een tamelijk die pe inspringende plooi aan elkaar worden bevestigd Patroon hiervan verkrijgbaar voor den leeftijd van 10 14 jaar, voor den prijs van f 0.58 on der vermelding van No. 7751. EEN COQUET ZOMERSCHOENÏJE. De nieuwe mode voor de damesschoen tjes is weer heel anders dan het vorige seizoen. Hier ziet U een van de aller nieuwste modelletjes afgebeeld, uitgevoerd in champagnekieurig glacee-leer, waarvan de voorvoet geheel opengewerkt is. De schoen sluit met een smalle band over den wreef met een klein gespje. Luchtjes aan het servies. Wanneer wij ons servies willen reinigen van allerlei luchtjes, o.a. van visch, leggen' wij in het spoelwater een stukje citroen schil. Het porselein krijgt er bovendien een mooien glans door. Ketelsteen, Emaille ketels worden gereinigd van ke telsteen, door er onverdunde keukenazijn in te koken, waarbij men échter voortdu- rent moet opletten, omdat de azijn spoedig verdampt. GOEDE KNIPPATRONEN. Patronen kunnen per brief aangevraagd worden met bijsluiting van 0.58 in postzegels aan de Moderedactrice van dit blad, Roelofsstraal 109 te 's-Gravenhage. 'De patronen worden U tegelijk mei een num mer van ons nieuwe Modeblad, waarin ongeveei 50 modellen zijn afgebeeld, toegezonden. Denk (i er vooral aan, de luiste maat en het nummc -p te neven 10C HET PRACTISCHE HUIS. Smaakvolle kleedjes voor tuinmeubels. Het wordt nu tijd om allerlei kleurige en fleu rige kleedjes te gaan maken voor onze tuin meubels. Sporadisch komen de warme dagen reeds voor." die willen wij Hopen nog door vele gevolgd zullen worden. Gebloemd of geruit cretonne, natuurlijk in kleuren geverfd, die bestand zijn tegen zon en licht, zien. we in de groote magazijnen in groote keuze geëtaleerd. Wil men meer bewerkelijke kleedjes, dan maakt men open zoomen en naden van grof wit of gekleurd linnen, waarmede men een bijzonder fraai geheel 'Verkrijgt. Trouwens, dit laatste leent zich eveneens hij zonder goed voor garneeringen van zomer- japonnen. Een ander, niet minder mooi effect verkrijgt mén door indanthren linnen in afstekende kleu ren op een lichte, fond te werken. Men begint geometrische figuren in den vorm van ruiten, driehoeken, gedeelten van cirkels en testonneert déze op een ondergrond. Naarmate men meer kleuren en mooie vormen weet aan te brengen, zal het geheel aan artistici teit winnen. WENKEN VOOR DE HUISVROUW. Pianotoetsen Worden mooi glimmend, indien mén ze afwrijft met een propje watten, gedrenkt in spiritus en water. Olieverf-schilderijen kan men schoonmaken met 1 d.L. geest van salmiak op 1 Liter water. Mén neemt ze met een schoone spons, gedrenkt in deze oplossing, af. Verf noch vernis worden hierdoor aangetast. Om houtwurmpjes uit meubelen te verdrijven nioet men alle' gaatjes 'inspuiten met'een 5 tl carbol-oplossing. Wanneer men dit eenige malen herhaalt zijn niet alleen de wurmpjes, doch ook de eitjes gedood. Zwart satijn krijgt door de onderstaande be handeling een geheel nieuw aanzien: Men doopt •een schoone spons in bier of brandewijn en strijkt hiermede in één richting over het satijn daarna rolt men het tusschen twee doeken en strijkt het op den verkeerden kant. Als men waschgoed vochtig weglegt, ontstaan er veelal donkere grijze spikkels, die er mot wasschen niét uitgaan. Men neemt i/2 d.L. am moniak en 1 d.L. water en bevochtigt hiermede, het goed. hangt» het in de lucht en wascht het daarna uit. De vlekken zullen dan verdwijnen. EEN KISTJE VOOR „NUTTIGE WENKEN". Het gebeurt zoo dikwijls, dat wij een vlek hier of daar hebben, hetzij een inktvlek, dan wel door vet of wat dan ook veroorzaakt Geregeld lezen wij de middelen die aangewend kunnen worden, ter bestrijding, terwijl tevens wenken op allerlei gebied gegeven het bewaren waard zijn. Het beste is, deze wenken uit te knippen en op te plakken, b.v. op briefkaartformulieren en deze in alphabetische volgorde, in een kistje of stevige doos te bewaren, zoodat men in geval van nood. slechts het kistje voor den dag be hoeft te halen en het gewenschte kan raad plegen. ffilr f.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1934 | | pagina 3