OPENBARE VERGADERING AVONTUREN VAN JOOSJE PINDA EN PIETJE ROET Vi i KINDERFOTO'S RUUS KNOPPER DRUPSTEEN'S Kolenhandel 26314 26314 PREDIKBEURTEN. BINNENLANDSCH WEEKOVERZICHT SPORT RAAD DER GEMEENTE HEEMSTEDE DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT ORIGINEELE Jm ARTISTIEKE AFWERKING J. v. GOYENSTR. 26 - Telef. 29080 EISCHT WARMTE VOOR ELKEN GULDEN Stookt Langenbrahm Anthraciet De beste van het Continent. IT Per H.L. franco bergplaats f 2.00. Minimaal asch- gehalte. Groot hittevermogen. Valkenburgerlaan 77, Heemstede - Telef. 28504 TELEFOON Ritten vanaf 3 0 cent G roote afstanden 5 c. p. K.M. Zandvoort- schel. 139 TELEFOON Zondag 29 Juli. Gereformeerde Kerk, Koediefslaan. V.m. 10 uur: Ds. Dondorp. N.m. 5 uur: Ds. Dondorp. Ned. Protestantenbond. V.m. 10.30 uur: Ds. W. F. C. M. Boenders van Utrecht. Ned. Herv. Kerk, Wilhelminaplein. V.m. 10 uur: Ds. Barger. Kapel Nieuw-Vredenhof. Joh. van Oldenbarneveltlaan. V.m. 10.30 uur: Ds. J. C. van Dijk te Bloemen- daal. Collecte voor de Uitwendige Zending. BADHUIS HEEMSTEDE. In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 16 tot en met 21 Juli genomen 275 douchebaden en 20 kuipbaden. Aan 34 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5< en 8 uur werd door 47 volwassenen gebruik gemaakt. EEN ZILVEREN PROFESSIEFEEST. Donderdag 2 Augustus zal de Eerwaarde Zuster Heronima, thans in huize St. Bavo, haar zilveren professiefeest vieren. Op 2 Augustus 1909 in het moederhuis te Roosendaal toegetreden tot de orde der Eerw. Zusters Franciscanessen van Charitas, heeft zij het overgroote deel deze kwarteeuw gewijd aan de zorg van pensionnaires in de verschillende door deze orde gestichte tehuizen. Vanaf 1927 werkt Zr. Heronima in huize St. Bavo alhier, waar zij ook deel uitmaakt van hen die zich geheel wijden aan de zorg van de pensionnaires. De veie bewoners van huize St. Bavo zullen zeker 2 Augustus tot een onvergetelijken dag maken voor Zr. Heronima. ROZEN LANGS DE TROTTOIRS. Pas op voor de doornen. Rozen mogen tot een der schoonste bloemen gerekend worden. Maar er is één bezwaar! Rozen hebben doornen. En als die rozen, aanvankelijk geplaatst langs de hekjes die als afscheiding dienen tusschen voortuintje en openbaren weg, ver buiten deze afscheiding uitsteken, is het soms moeilijk, op het trottoir te wandelen zonder op minder aan gename wijze kennis te maken met die doornen. Zeker, ook andere heesters steken soms ver buiten de afscheiding, waardoor het trottoir be duidend versmald wordt, wat bij regenachtig weer soms wat hinderlijk is. Maar die lange rozenloten dienen toch te verdwijnen omdat zij een gevaar zijn voor kleeding en hu'd. KONINGINNEDAG TE HEEMSTEDE. Een sobere feestviering. Uitsluitend Kinderspelen. In verband met de zware slagen, welke het Koninklijk Huis dit jaar hebben getroffen, zal de viering van den Koninginnedag te Heemstede een sober karakter dragen. De Commissie tot viering van den Koninginnedag, Woensdag j.l. in vergadering bijeen, was o.i. zeer terecht van oordeel, dat de verjaardag van H. M. de Koningin ditmaal niet in uitbundigheid, maar slechts met gepaste blijdschap mag worden herdacht. Alzoo zullen de feestelijkheden worden beperkt tot de gebruikelijke kinderspelen des morgens in Groenendaal, waarbij als vanouds de medewerking van de muziekcorpsen zal worden ingeroepen. Een poppenkast of goochelaar zal ditmaal niet aanwezig zijn. Feestelijkheden voor volwassenen zullen des middags of des avonds niet worden gehouden, terwijl ook geen illuminatie van het Raadhuis zal plaats hebben. De Koningin en Prinses Juliana naar Noorwegen. Het in- en uitvoer-mono- polie voor peulvruchten. Opening van den radio-telefoondienst voor schepen in de Rotterdamsche havens. Internatio nale Vierdaagsche Afstandsmarschen te Nijmegen. Prof. De Haas en Dr. Wiersma benaderen het absolute nul punt. Rijksbemiddeling in het conflict bij de Dominiale Mijn en de Mijn Willem Sophia. Het Nederlandsche volk zal de zwaar-be- proefde Landsvrouwe met Prinses Juliana zoo ooit dan zeker thans gaarne beider zomer- vacantie gunnen, die de vorstelijke personen wederom in Noorwegen denken door te brengen, ditmaal in het plaatsje Ulvik, gelegen in de Hardanger Fjord. In het klein biedt Ulvik met omgeving alle typeerende schoonheden van de Noorsche natuur, die zoo scherp is aan tegen stellingen. De reis is Zaterdag, 28 Juli, ondernomen aan boord van het motorschip Tanimbar van de Maatschappij Nederland. Gedurende hun verblijf in Noorwegen zullen de vorstelijke personen een streng incognito in acht nemen, waardoor ze beiden, naar gansch Nederland innig vertrouwt, in de gelegenheid zullen zijn zich telersteden van de zware slagen, die het noodlot hun in de af- geloopen vier maanden heeft toegebracht. Voor den in- en uitvoer van peulvruchten is een monopolie in het leven geroepen, waarover door de Nederlandsche Akkerbouw Centrale (N.A.C.) wordt beschikt. Voor den invoer van peulvruchten kan dit alleen aan belanghebben den door de N.A.C. worden toegestaan, nadat het vastgestelde prijsverschil is betaald. Voor- loopig blijft uitvoer van peulvruchten geoorloofd, mits belanghebbenden een aanvrage richten tot de N.A.C., waaraan echter geen onkosten zijn verbonden. De heffing bij invoer van peul vruchten wisselt van 9.tot 5.— per 100 K.G. De in de Rotterdamsche havens bestaande radio-telefoondienst was alleen bestemd voor de booten van de Rotterdamsche rivier-politie en van den gemeentelijken havendienst. Thans is, door onderlinge samenwerking van de Rijks- en gemeentelijke telefoondiensten een radio-telefoondienst geopend, waarvan ook alle andere schepen en booten in het zoo uitgestrekte Rotterdamsche havengebied kunnen profiteeren. Wil men met een boot in een der havens telefo- neeren, dan belt men eerst de rivier-politie op, deze roept radio-telefonisch de gevraagde boot op, waarna aanvrager en boot samen worden verbonden. Daardoor zal het b.v. mogelijk zijn, dat een kantoor van een sleepdienst telefonisch opdrachten geeft aan haar in de havens varende sleepbooten. Deze radio-telefoondienst voor vaartuigen in een bepaald havengebied is de eerste in Neder land. lil tegenwoordigheid van den Rotterdam- schen burgemeester, Mr. Droogleever Fortuyn, en de dir.-generaal van de Posterijen, Telegrafie en Telefonie, lr. M. H. Damme, en tal van andere autoriteiten is de dienst Maandag, 23 Juli, officieel geopend, zoodat het Rotterdamsche havencomplex thans een nieuwe accomodatie rijker is. Te Nijmegen hebben de Internationale Vier daagsche Afstandsmarschen weer plaats, nu al voor ongeveer 3000 deelnemers. Na de vlaggen- parade op Maandagmiddag, waarbij achtereen volgens de Belgische, Duitsche, Engelsche, Fransche, Zwitsersche en Nederlandsche vlaggen waren geheschen, onder het spelen der volks liederen, verschenen Dinsdagochtend heel vroeg welgeteld 2972 deelnemers aan het uitgangspunt, dat bij de Nijmeegsche kazerne is gelegen. Het weer was buitengewoon gunstig, zoodat er den eersten dag opmerkelijk weinig uitvallers waren. In het KamerlinghOnnes-laboratorium te Leiden hebben Prof. Dr. W. J. de Haas en Dr. E. C. Wiersma hun proeven voortgezet om langs magnetischen weg zéér lage temperaturen te bereiken, ter benadering van het absolute nul punt. Met een nieuw toestel van veel grooter af metingen zijn de onderzoekingen voortgezet, waarbij een para-magnetisch zout eerst wordt gemagnetiseerd en vervolgens gedemagnetiseerd. De bereikte laagste temperaturen bleek slechts 0.03 graden boven het absolute nulpunt te liggen. Met dit resultaat is een nieuw groot succes in de internationale wetenschap door twee Nederlandsche geleerden bereikt. Maandagavond hebben de vier Mijnwerkers bonden te Heerlen vergaderd, waarna besloten is aan de directies van de Dominiale Mijn en de Mijn Willem Sophia schriftelijk mede te deelen, dat de werknemers in het mijnbedrijf eensgezind besloten hebben de door de directies voorgestelde loonsverlaging van 5% niet te aanvaarden. Er dreigt dus tegen 1 Augustus een groote staking in het mijngebied in Zuid-Limburg, die 4000 arbeiders zal omvatten, van wie ongeveer 75% georganiseerd zijn in de vier mijnwerkers organisaties. In verband daarmede zal de Rijksbemiddelaar, Prof. Mr. Aalberse, Donderdagmiddag op het gemeentehuis te Heerlen een conferentie hebben met partijen, waardoor misschien nog een S staking in het mijngebied is te voorkomen, die I voor beide betrokken partijen slechts veel kosten, veel narigheid en geen baten zal kunnen brengen, daar de economische toestand, juist in dezen moeilijken tijd, allerminst een conflict tus schen werknemers en werkgevers kan verdragen. Van de bemiddeling van oud-minister Aalberse zal het afhangen, <}f al dit onnoodige en tot niets voerende leed voor groote massa's der be volking nog te voorkomen zal zijn. ZWEMFEEST H.P.C. Op Zondag 5 Aug. a.s. geeft de Heemsteed- sche Zwem- en Poloclub wederom haar jaar- lijksche Zwemfeest in de zweminrichting Groe nendaal. Het voorloopig programma ziet er als volgt uit: 1. Afvalwedstrijd voor H.P.C. meisjes-adsp. 2a. 100 M. vr. sl. heeren-juniores (nationaal). 2b. 100 M. vr. sl. heeren-seniores (nationaal); om den wisselbeker. 3. 100 M. vr. sl. dames-seniores (nationaal). 4. 100 M. schoolslag dames-seniores (nation.). 5. 50 M. rugslag jongens-adspiranten Kring Haarlem. 6. 5 X 50 M. vr. sl. estafette heeren (natio naal) om den wisselbeker. 7. 5 X 50 M. vr. sl. estafette dames (nat.). 8. 25 M. vr. sl. voor abonné's van de Zwem inrichting beneden 15 j. (niet-leden H.P.C.). 9. Demonstratie schoonspringen. 10. 50 M. schoolslag meisjes-adspiranten Kring Haarlem. 11. 50 M. vr. sl. H.P.C. jongens-adspiranten. 12. 10 X 50 M. vr. sl. estafette heeren (nat.). 13. Waterpolo H.P.C.H.Z. P.C. Voor de nummers 2b en 6 zijn wisselbekers; houders zijn respectievelijk J. C. Scheffer en H.Z. P.C. Voor de nummers 2a, 2b, 3 en 7 is het Kam pioenschap van Kring Haarlem en aan de num mers 5 en 10 de beste prestatie van Kring Haarlem verbonden. In 'tegenstefling rifet andere' jaren is de toe gangsprijs aanmerkelijk veranderd. Het bestuur van H.P.C. heeft gemeend een eenheidsprijs te moeten invoeren. Er bestaat echter gelegenheid een plaats te reserveeren; men is dan van een goede zitplaats verzekerd. ZWEMMEN. H.P.C.-NIEUWS. H.P.C. wint vier kampioenschappen. De Heemsteedsche Polo Club heeft zich weer geweerd als een zwemclub van prima klasse. Zaterdagmiddag 21 Juli won S. L. Mooi het kampioenschap 200 M. vrije slag en onze Heemsteedsche club de Olympische estafette, n.l. de 4 X 200 M. vrije slag estafette met de heeren J. Uitendaal, J. v. Zadel, A. Sipkema en B. Mooi. Onze veteraan Braam werd vervangen door J. v. Zadel. Zondagmiddag, 22 Juli, behaalde Mooi het kampioenschap 100 M. vrije slag, terwijl Ch. Kemper, J. v. Zadel, A. Sipkema en B. Mooi voor de H.P.C. het kampioenschap in de wacht sleepten over de 4 X 100 M. vrije slag estafette. Het clubrecord van de H.P.C. over de 4 X 200 M. werd verbeterd en gebracht op 10 min. 37,4 sec. Dit is nog ruim 9 sec. boven het Ned. record, maar over een maandje is het record in handen van de club in Groenendaal. De H.P.C. hoopt op 5 Augustus a.s. haar jaarfeest te vieren. Daar worden de verschillende kampioenschappen van Haarlem verzwommen, wat altijd zeer spannend is. Op het einde van den wedstrijd wordt een pracht polowedstrijd gespeeld tusschen het beroemde zevental van de Haagsche Zwem- en Polo Club en dat van de H.P.C. J. Uitendaal, J. Schutter, K. Bigot en A. Sipkema zijn uitgenoodigd om Zaterdag 28 Juli in Sneek te zwemmen en zijn ingedeeld in het Nederlandsche B-Jeugdteam, terwijl B. Mooi gekozen is in het A-Jeugdteam, dat Zondag 29 Juli tegen de Franschen zwemt in Sittard. Mooi moet daar de 100 M. zwemmen met Kleffer tegen o.a. Nakache. Deze drie zijn ongeveer even snel. Er bestaat dus een kans, dat het Nederlandsch record er aangaat. Verder neemt Mooi deel aan de 5 X 50 M. estafette en speelt mee in het Ned. Jeugd- zevental. ATHLETIEK. De Prins Hendrikbeker. Het is thans 17 jaar geleden, dat Z.K.H. Prins Hendrik de z.g.n. „gouden plak" uitreikte aan V.D. uit Deventer. Zeven jaren heeft het geduurd eer de athletiek weer een dergelijk kleinood kreeg als prijs voor het clubkampioenschap van Nederland heeren- athletiek. Het was te danken aan de bemoeiingen van kapitein, thans overste, Scharroo, dat de Prins in 1924 den beker uitloofde, die Zijn naam zou dragen en waarom thans, 11 jaar later, nog zoo fel gestreden wordt. Als daad van piëteit heeft het bestuur der H.A.V., „Haarlem", dat deze wedstrijden orga niseert, overste Scharroo gevraagd en bereid gevonden, een voorwoord in het programma te schrijven en tevens persoonlijk den beker te komen uitreiken. Dat de beslissing van overste Scharroo, den man die zooveel jaren met Z.K.H. heeft samengewerkt, het bestuur tot groote dankbaar heid stemt, is gemakkelijk te begrijpen. Men kan er daarom van overtuigd zijn, dat alles in het werk gesteld wordt om de wedstrijden op 5 Augustus te doen slagen. Over de geschiedenis van den P. H. beker het volgende: In 1924 werd de beker uitgeloofd onder de bepaling, dat hij 3 maal achtereen gewonnen moest worden om definitief eigendom te worden, in 1926 gelukte dit aan „Haarlem", evenals in 1929. Bij het uitloven van den derden beker in 1930 werd bepaald, dat de beker voortdurend wisselend zou blijven. Iii 1933 legde „Haarlem" voor de tiende maal in successie beslag op den beker. Thans in 1934 staan we op enkele dagen na weer voor den dag waarop door beroemde vereenigingen, als A.V. '23 (A'dam), Vlug en Lenig (Den Haag), A.A.C., Hellas, P.E.C., Blauw-Wit, „Haarlem" en vele anderen om het Nederlandsche Club kampioenschap voor heeren gestreden zal worden. Of ..Haarlem" voor de elfde maal den beker winnen zal. We weten het niet. Wel weten we, dat 5 Augustus een belangrijke dag wordt op sportgebied voor Haarlem en omgeving. DUIVENSPORT. „Gevleugelde Vrienden", Heemstede. Wedvlucht vanaf Roosendaal, afstand 95 K.M. In concours 140 duiven. Los 9.30 v.m. Eerst- getoonde duif om 10 uur 38 min. 36 sec. Laatste prijswinnaar om 10 uur 56 min. 32 sec. De uitslag was: 1, 19 J. Kuipers; 2, 16 G. v. Zanten; 3, 4, 8, 12, 14, 15 A. Verdonschot Jr.; 5, 21, 22, 31 N. Leuven; 6, 11 P. de Jong; 7, 25, 26 A. Eveleens; 9, 33 P. v. Egmond; 10, 13, 18, 28, 29 K. C. Sijtsma; 17, 20 L. de Winter; 23, 30 W. v. Huis; 24, 27,32 A. v. Zadel. Eereprijzen gewonnen door de nummers 1, 2 en 3. A.s. Zondag wedvlucht van Antwerpen. VAN DEN Donderdag j.l. vergaderde de Raad der ge meente Heemstede onder leiding van Wethouder Jhr. A. v. d. Poll, locO-burg. Afwezig de burgemeester Jhr. J. P. W. van Doorn en de raadsleden De Tello en v. d. Heuvel. De notulen worden ongewijzigd vastgesteld. Alvorens met de behandeling van de agenda een aanvang wordt gemaakt, spreekt de voor zitter het volgende: Sinds de laatste vergadering is het Koninklijk Huis wederom smartelijk getroffen. De burge meester heeft ongetwijfeld in uw aller geest gehandeld door een brief van rouwbeklag te richten aan H. M. de Koningin van den vol genden inhoud: „Terwijl het geheele Nederlandsche volk met Uw Koninklijk Huis nog rouwt over het heen gaan van Uwe onvergetelijke Moeder kwam on verwacht de ontstellende tijding van den dood van Uwen Koninklijken Echtgenoot, en is ander maal de natie in diepen rouw gedompeld. Met dit heengaan van Hem, die op tal van wijzen blijk gaf van warme belangstelling voor de nooden en behoeften van de lijdende en behoef tige menschheid, zij het mij vergund, Uwe Majesteit, namens de geheele burgerij mijn oprechte deelneming te betuigen. Moge God U en Uwe Koninklijke Dochter de kracht geven, dit onherstelbaar verlies te dragen." Hierna vervolgt de voorzitter: Voor de herdenking van een tweede droevig feit moet ik eveneens uw aandacht vragen. Het betreft het heengaan van onzen oud-burge meester Jhr. Mr. D. E. van Lennep, die zoo enorm veel voor de gemeente is geweest. Hij heeft van onze groote, schoone en aantrekkelijke gemeente den grondslag gelegd, waarom een een woord tot uiting van welgemeende eer biedige droefheid hier zeker op zijn plaats is. Hoewel het geheele gemeentebestuur op de be grafenis tegenwoordig was, hebben B. en W. alsnog een brief van rouwbeklag aan Mevr. Van Lennep gezonden. Deze brief luidt aldus: „Diep geroerd is ons College door het doods bericht van Uw hoogvereerden man, die door zijn onverflauwden en energieken arbeid zulk een grooten stoot heeft gegeven aan de ont wikkeling van deze gemeente. Op dit oogenblik gaan echter niet alleen onze I gedachten uit naar hem, wiens vruchtbaar leven door den dood is afgesneden, doch ook naar degenen, die thans achterblijven. Onze oprechte deelneming betuigen wij U en uwe kinderen met het smartelijk verlies van uwen man en vader, wiens nagedachtenis bij ons zal blijven leven en OP DONDERDAG 26 JULI 1934 spreken in dankbaarheid en erkentelijkheid." Deze toespraken worden door de raadsleden staande aangehoord. Hierna deelt de voorzitter mede, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd, den burgemeester opnieuw voor 6 jaar te benoemen. Spr. uit een gelukwensch, waarmee de Raad door applaus instemt. Vervolgens feliciteert de voorzitter den heer Rijkes, die na zijn ernstige ongesteldheid thans weder zijn plaats in de raadsvergadering heeft ingenomen. (Applaus). Rooilijn Bleekersvaartweg. De rooilijnverordening Bleekersvaartweg wordt zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Crediet uitbreiding kleedgelegen heid „R.C.H.". Door het Bestuur van de op de Sportparken gevestigde Voetbalvereeniging „R.C.H." is aan de Stichting Heemsteedsche Sportparken ver zocht, te willen bevorderen, dat wordt over gegaan tot uitbreiding van de kleedgelegenheid onder de staantribunes aan de Noordzijde van het hoofdspeelveld. Het Bestuur der Stichting is van oordeel, dat, tengevolge van het steeds toenemend aantal elftallen van „R.C.H." dat competitie-wedstrijden speelt, inderdaad dringend behoefte blijkt te bestaan aan meerdere kleedgelegenheid. De kosten van deze uitbreiding, bestaande in het maken van 2 kleedkamers onder bovenvermelde tribunes, worden geraamd op rond 1200.—Dit bedrag, verhoogd met rente, zal door „R.C.H.", volgens een met de Stichting getroffen regeling, worden terugbetaald in ten hoogste twintig jaren. Op dezen grondslag kunnen B. en W. er zich mede" vereenigen" om tot uitbreiding der kleed gelegenheid over te gaan. De heer Van U n e n vraagt hoe de verplich ting tot aflossing is geregeld als R.C.H. na 5 jaar de gemeente verlaat. De voorzitter antwoordt, dat de ver plichting tot aflossing blijft voortbestaan. De gevraagde verbetering is hoog noodig. Het voorstel wordt z. h. s. aangenomen. Benoeming Advies-Commissie Monumentenzorg. Ingevolge het voorschrift, vervat in artikel 2 der Verordening op de monumenten in deze gemeente, moet een Advies-Commissie worden benoemd, bestaande uit 3 leden. KINDERVERTELLING DOOR G. TH. ROTMAN 57. Tien dagen later was Joosje jarig. En wat kreeg hij van z'n vader? Een mooi nieuw wagentje, dat de brave man zélf stilletjes gemaakt had van een nog veel grootere kist dan het eerste. „Maar," zei hij er bij, „jullie moet me beloven, dat je nu eens beter voor het wagentje zorgt!" Nu, je begrijpt, dat Joosje zijn vriend Pietje gauw op de hoogte bracht! 58. Den volgenden ochtend trokken de twee jongens er dadelijk met het wagentje op uit. Ze besloten, naar een der omliggende dorpen te gaan, daar waren ze al een heelen tijd niet ge weest. Toen ze nu zoo halverwege waren, riep Pietje Roet opeens: „Kijk daar eens, zeg!" Joosje keek naar boven. Aan een tak, die boven den weg uitstak, hing een heerlijke, groote appel. 59. De appel was eigenlijk wel niet voor hen bestemd, maar ze hadden er allebei vreeselijken trek in; ja, het water liep hun .om de tanden. Pietje ging dus overeind in het wagentje staan en Joosje klom op zijn schouders. Met eenige moeite zou hij er nu net bij kunnen; reeds strekte hij zijn hand begeerig uit 60. Maar wat was dat? Krak! Daar schoot opeens de heele bodem uit de kist, en Pietje schoot met pinda's en al naar beneden, zoodat Joosje ineens zijn heele steunpunt ver loor. Gelukkig kon hij zich nog net aan den tak vastgrijpen, maar nu hing hij hoog en droog in de lucht, en dat was ook geen pretje. Op hetzelfde oogenblik kwam met hevig gepaf en geknal een motorfiets aanrijden t V

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1934 | | pagina 2