E GROOTE REK/ i HONDERDDUIZENDEN BEZOEKERS Kanonnen en gifgas Leve het dividend! DE DOKTER AAN HET WOORD DIEET Bij VERSCHILLENDE ZIEKTEN. met p DE ERVEN LOOS1ES FEUILLETON DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 3 Na ingewonnen advies van den Bond Heem schut bevelen B. en W., in alphabetische volg orde, de navolgende personen aan: 1. Ir. Jos. Th. J. Cuypers te Roermond; 2. Prof. Dr. F. W. Hudig te Aerdenhout; 3. Jhr. Ir. Q. C. Six te Amsterdam. Genoemde personen verklaarden zich bereid, een eventueele benoeming te aanvaarden. Met alg. stemmen aangenomen. Vaststelling herziening XVIIa van het Uitbreidingsplan. Deze herziening betreft een wijziging van de verkaveling van eenige terreinen begrensd door den J. H. Weisenbruchweg, de Crayenestervaart en het Spaarne, terwijl aldaar een nieuwe straat is geprojecteerd. Voorts is bij deze herziening de Jan van Goyenstraat gedeeltelijk als winkelstraat aan gewezen. Buiten de terreinen, welke blijkens het plan van uitbreiding zijn bestemd voor de stichting van winkels, mogen geen winkels worden ge sticht; noch mogen de opgerichte gebouwen als zoodanig geheel of gedeeltelijk worden ingericht. De heer A 11 e m a wijst op een eigenaardig perceel op den hoek van de Jan van Goyen straat, half winkel, half woonhuis. Spr. vindt dit een paskwil. De heer Disselkoen zegt, dat dit reeds 6 jaar lang zoo is, en dat deze toestand besten digd behoort te worden. De voorzitter zou niet gaarne zien, dat de andere helft ook winkel werd. Het voorstel wordt z. h. s. aangenomen. Vaststelling herziening LlIIa van het Uitbreidingsplan Deze herziening betreft de terreinen begrensd door den Glipperweg, den Achterweg, den Meer weg, de Molenwerfslaan en de Ringvaart. De langs deze wegen geprojecteerde gesloten bebouwing is gewijzigd in gedeeltelijk,, open bebouwing. De heer Meeuwenoord zegt, alleen zijn stem aan het voorstel te kunnen geven, als ge garandeerd wordt, dat op een andere plaats in de gemeente grond voor arbeiderswoningbouw beschikbaar wordt gesteld. De voorzitter zegt, dat garantie be zwaarlijk kan worden gegeven. De kwestie heeft echter de volle aandacht van B. en \V. Zonder hoofdelijke stemming werd aange nomen een voorstel betreffende verhuur van tuingrond aan den Glipperweg. Rondvraag. De heer Audretsch merkt op, dat een sloot bij de Lanckhorstlaan gevaar oplevert voor voetgangers. Een afscheiding is hier noodzake lijk. Voorts wijst spr. op het euvel van fietsen op het trottoir. De voorzitter zegt, de politie een wenk te zullen geven. De heer Disselkoen vestigt de aandacht op de hooge winst bij het waterleidingbedrijf en hoopt, dat er bij de volgende begrooting aan dacht aan wordt geschonken. Spr. wijst voorts op de zachte trottoirs in de Paulus Potterlaan. Spr. vreest, dat dit plaveisel niet goed is. De voorzitter antwoordt, aan een en ander zijn aandacht te zullen wijden. Hierna wordt de openbare vergadering ge sloten. Toepassing van het zoutloos dieet. Vegetarisch voedsel vaak afdoende. Bij rheumatiek. Door bij rheumatiek een dieet voor te schrij ven, neemt men ongetwijfeld niet de oorzaak van deze aandoening weg. Wij stellen ons deze ziekte voor als een chronische infectie van het geheele lichaam, die tot zeer verschillende ver schijnselen leidt. Op de een of andere wijze zijn er ziektekiemen in het lichaam gekomen. Zij hebben zich op een bepaalde plaats vastgezet en zenden van daaruit nieuwe kiemen of toxinen voor het organisme schadelijke stoffen over het geheele lichaam uit. Er ontstaan ontsteking achtige veranderingen in gewrichten, spieren of zenuwstrengen, die meestal zeer pijnlijk zijn. De gewrichten, zien rood .en-zwellen op; elke. be weging is uiterst pijnlijk. Er kunnen ook uit stortingen in de gewrichtsholten plaatsvinden. De ontsteking der spieren kan zeer plotseling en met groote heftigheid optreden, als bij z.g. spit, doch ook wel minder heftig,' nu eens in de eene spier, dan weer in de andere. De behandeling geschiedt door zweetkuren, medicamenten en inwrijvingen. Dit alles kan met veel succes worden aangevuld door een goed dieet, dat zich echter eenigszins moet richten haar de wijze, waarop de ziekte optreedt. Het is altijd nuttig, om het gebruik van eiwitten te beperken. Men mag er niet meer van nemen dan hoogstens 0.8 gram per K.G. lichaamsgewicht. Het is beter om de eiwitten te gebruiken in den vorm van zuivelproducten en eieren; vleesch en visch zijn minder geschikt. Men is bij de voeding dus aller eerst aangewezen op eieren, melk en plant aardige producten. Indien de aandoening der gewrichten met uit stortingen gepaard gaat, kan men deze voeding het beste zoutloos toedienen. Het is werkelijk verrassend, hoe een zoutloos dieet in één of twee dagen de pijnen doet verdwijnen veel sneller dan mogelijk is, wanneer de behandeling altijd door medicijnen geschiedt. Het zoutlooze dieet heeft bovendien het groote voordeel, dat het ook op hart en nieren een zeer gunstige uitwerking heeft, zoodat het in alle opzichten is aan te bevelen voor een kuur van eenige weken. Wanneer het den patiënt mogelijk is, om zich daaraan te wennen, kan men ook rauw kost geven; deze bevat evenmin keukenzout en stelt het lichaam daardoor in de gelegenheid om de afvalproducten van de stofwisseling af te voeren. Bij chronische spierrheumatiek en rheumatische ontsteking der zenuwen is een vegetarische, zoutarme voeding meestal afdoende. Heeft de patiënt nijging tot zwaar lijvigheid, dan moet het dieet zoo weinig calorieën bevatten, dat tegelijkertijd een ge wichtsafname wordt bereikt. Deze zal een g'unstigën' invloed hebben, doordat er dan van alle organen minder wordt gevergd. Wil men vermageren, dan wordt dus niet zonder meer vegetarisch gegeten, doch men laat uit het vegetarisch dieet bovendien een deel van het vet en het zetmeel weg, waartegenover een ver hoogd gebruik van vruchten en met citroen aangemaakte sla. Zoo voorkomt men, dat de patiënt zich hongerig voelt. Nog gemakkelijker is een gewichtsvermindering te bereiken door in de week rauwkostdagen of vruchtendagen in te schakelen. Op de vruchtendagen mag echter niet meer dan één K.G. fruit worden gegeten. Spaarzame voeding is voor eiken rheumatiek- lijder nuttig. Bij migraine. Vegetarisch voedsel is ook bij migraine aan te bevelen. Men dient hierbij echter in het oog te houden, dat migraine uit zeer verschillende oorzaken kan ontstaan. Soms is het een be geleidend verschijnsel van chronische maag- catarrh, soms de reactie van een lichaam, dat overgevoelig is voor bepaalde eiwitten, soms een verschijnsel van den overgangstijd e.d. Daarom moet het dieet door een ervaren arts worden voorgeschreven. Vaak is vegetarisch voedsel nuttig, doch in andere gevallen bereikt men meer met een zoutloos dieet. Het laatste heeft n.l. tengevolge, dat het lichaam veel beter in staat geraakt om broomzouten op te nemen en dat is juist zeer gewenscht bij migraine in de overgangsjaren. De aanvallen kunnen ook verzacht worden, als men minder dierlijk eiwit gebruikt. Vaak gaan de aanvallen gepaard met een opeenhooping van vocht in de weefsels; is dit het geval, dan heeft een zoutloos dieet of rauwkost een zeer snelle verrassende uit werking. Inplaats van keukenzout kan men naast citrovine vooral bromhosal gebruiken en wel 3 tot 5 gram per dag. Het wordt uitsluitend als tafelzout gebruikt, aangezien het bij het koken wordt vernietigd. Aangezien bij een aanval van migraine het kalkgehalte van het bloed zeer laag is, moeten kalkhoudende spijzen worden gekozen, zooals aardappelen, peul vruchten, noten, amandelen, kandijsuiker, haver mout, rijst,' andijvie, sterrekes, selderij, raap stelen, radijsjes, augurken, sinaasappels, vijgen en olijven. Zeer kalkrijk zijn melk en kaak. Bij epilepsie. Met vegetarische voeding of rauwkost kunnen ook zeer gunstige resultaten worden bereikt bij epilepsie. Wanneer het voedsel weinig eiwit en keukenzout bevat, kunnen de kalmeerende middelen hun volle uitwerking uitoefenen, terwijl zulk een dieet ook voor de stofwisseling van den patiënt gunstig is. De aanvallen treden met langere tusschenpoozen en minder heftig op, terwijl de algemeene gezondheidstoestand ver betert. Bij epileptische kinderen kan men ook verbetering bereiken door eiken dag 10 a 20 gram koolhydraten minder te geven, doch daar tegenover de hoeveelheid vet te vergrooten. Zoo bereikt men, dat het bloed rijker wordt aan zekere tusschenproducten van de vetstofwisse ling. Zulk een dieet, dat zeer arm aan kool hydraten en zeer rijk aan vetten is, noemt men een ketogeen dieet. Het is volstrekt niet on schadelijk, wanneer het langen tijd achtereen wordt toegediend en heeft geen betere resultaten dan een zoutloos vegetarisch dieet. Bij Basedow'sche ziekte. Een vegetarisch dieet, waarbij veel melk en eieren worden gebruikt, is voorts geschikt voor de behandeling der Basedow'sche ziekte. Deze veroorzaakt een sterke vermagering door de overmatige werkzaamheid der schildklier. Aan gezien dit orgaan door dierlijk eiwit slechts tot grootere werkzaamheid wordt geprikkeld, moet het gebruik daarvan vermeden worden. Met alle kracht moet gestreefd worden naar bijna overdreven voeding; het dieet moet echter in hoofdzaak uit koolhydraten bestaan. Te veel vet heeft spoedig maag- en darmstoornissen tengevolge. De overvoeding moet bereikt wor den door licht verteerbare meelspijzen met veel groente en compote. Er mag veel melk, boter en kaas worden verwerkt in het voedsel, terwijl ook rijst, gricsmeel, puddingen, beschuit e.d. zijn gename en zeer gunstige variatie in het menu. Van 15 Maart- 19 Mei 1935 zal Heemstede in het middelpunt der belangstelling staan. Niet alleen van geheel Nederland doch ook van het buitenland. Dan zullen optrekken naar deze mooie gemeente om het schitterende bloemenfeest bij te wonen, dat daar zal worden gehouden in het onvergelijkelijke bosch Groenendaal. FLORA-HEEMSTEDE 1935 Op dat feest zal een catalogus verkrijgbaar zijn MEN VERWACHT 1.000.000 BEZOEKERS Welk een publiciteitswaarde N.V. DRUKKERIJ VOORHEEN Ged. Oude Gracht 88 - Haarlem Tel. 10144-14079 - Opgericht 1783 Zv..s ..;V u A-A* A ft v.fttf'P- bloedvaatjes, die op de hartspier verloopen en daardoor van de grootste beteekenis zijn voor het leven, kan een warme omslag vaak wonderen doen, doordat de kramp in de bloedvaatjes wordt opgeheven. De bloedvaatjes worden dan weer verwijd, doordat de hartspier weer op normale wijze met bloed kan worden verzorgd. Het beëindigen van krampen door warmte is dan ook van beteekenis voor kolieken, die optreden bij darm-, gal-, nier- en blaasaandoeningen. Welk gebied blijft er nu over voor de koude omslagen? Koude dient om allerlei ontstekingen te bestrijden; bovendien heeft zij een kalmee rende uitwerking op het geheele zenuwstelsel: aan te bevelen. Rauwkost brengt-een aan- Bij zenuwhoofdpijn grijpt men als bij instinct naar een koud compres. Bij bloeduitstortingen in het hoofd na een ongeluk of bij hersenschud ding maakt men gebruik van koude omslagen in versterkten vorm, als wij het zoo eens mogen noemen, n.l. van de ijszak. Wanneer het hart zeer onrustig en de pols sterk versneld is, be wijst een koude omslag goede diensten. Voordat men bij slapeloosheid overgaat tot het gebruik van slaapmiddelen moest men het eerst eens probeeren met een koude omslag om het lichaam. Ook bij de nabehandeling van borst vliesontsteking zijn koude omslagen bijna on misbaar, aangezien zij er belangrijk toe bij dragen, dat de ontstoken plekken in de borst holte spoedig genezen. Hierboven hebben wij slechts aanwijzingen gegeven. Het blijft zeer moeilijk, om in theorie uit te maken, of in een bepaald geval aan een warme, dan wel aan een koude omslag den voorkeur moet worden gegeven. Men moet vaak afwachten, welke behandeling den patiënt het beste bekomt. Zoo worden vaak betere resul taten verkregen dan door het klakkeloos op volgen van een bepaalden regel. Tenslotte WARME OF KOUDE OMSLAGEN? Een vaak moeilijke keus. De uitwerking van warmte en van koude. Ondanks alle moderne medicijnen en genees wijzen kan men ook in dezen tijd nog een aangename verlichting verkrijgen door bij de meest uiteenloopende aandoeningen gebruik te maken van omslagen. De vraag, of men koude, dan wel warme omslagen moet kiezen, is echter niet. gemakkelijk te beantwoorden. Wij zullen daarom allereerst nagaan, wat eigenlijk de uit werking van warmte is. Deze werkt pijnstillend, maakt een einde aan krampen, lost slijm op en maakt de weefsels weeker. Hieruit blijkt al dade lijk, dat zij bij een zeer groot aantal aandoe ningen kan worden toegepast. Wij denken aan ettervorming, bij tanden, amandelen, klieren en ooren, verder aan migraine, rheumatiek, catarrh en ontstekingen van luchtpijp en longen. Bij sommige hartziekten, welke berusten op de krampachtige samentrekking van bepaalde wijzen wij er nog op, dat men zoowel van een warme als van een koude omslag slechts resul taten kan verwachten, wanneer deze zoo stevig mogelijk wordt aangebracht. Alleen dan ontstaat n.l. de verlangde vochtige omhulling van het betrokken lichaamsdeel, waarvan de genezing moet worden verwacht. VERKEERD BEGREPEN. Een ontdekkingsreiziger hield een lezing over Afrika. „In een van de dorpen in het hartje van het zwarte werelddeel," zeide hij, „betaalt men ongeveer vijf en twintig franken voor een vrouw!" „Ontzettend!" riep een der dames-toehoorders uit. „Dat is het," antwoordde haar man, „maar vergeet niet, dat ook daar na den oorlog de prijzen kunstmatig omhoog zijn gedreven." Zij: „De man, dien ik trouw, moet moedig zijn als een leeuw, doch geen durf-al, knap als Apollo, maar niet verwaand, wijs als Salomon, maar mak als een lam, en vriendelijk tegen iedereen, maar van mij alleen houden." Hij (enthousiast): „Drommels! Wat een geluk dat wij elkaar ontmoet hebben." Hij leunde over de schutting van zijn buurman en keek naar diens tuinarbeid. „Zeg, ouwe jongen," zei hij na eenigen oogen- blikken, „ik zie dat je Jonas' hark gebruikt." De buurman knikte. „Mooi," ging de eerste voort! „Als ik nu zijn hark van jou mag leenen, kan jij van mij zijn spade krijgen." iiiiiiiiiiiinuiimiiiiiiiiiiimiiiffliimiiiiiiiiiiimimiiiiiiiuiiiiimiiiiHiiiiiimiwiiiimimimiiimiimimiiiiiiiiiiuiiiiiiiMmiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiimiiiuiiHi™ Het donkerste hoofdstuk dar Industrie. De speculatie op den dood! Het is nog niet lang geleden, dat de wereldpers meldde: „De Britsche wapenonderneming Vickers heeft sedert het begin van dit jaar zegge drieduizend nieuwe arbeiders te werk gesteld!" -Deze arbeiders worden feitelijk betaald om anderen het leven te benemen. Welk een ont zaggelijk wereldleed! Welk een enorme afstomping moet de werk loosheid over hen gebracht hebben, dat zij dit niet zélf beseffen! Hoewel nog kort geleden tal van couranten aan de hand van het bewapeningsmateriaal dui delijk aantoonden, welk een comedie de Ont wapeningsconferentie eigenlijk was en hoe wei nig serieus men de Ontwapeningspogingen op vatte, is het thans zoo kort daarop reeds wederom de moeite waard het nieuwste mate riaal eens te beschouwen, want in den laatste» tijd heeft het materiaal zich met verdubbelde kracht opgehoopt! In de allereerste plaats een kleinigheid van meer moreelen aard.... Het bestuur van de pen sioenkassen voor de Britsche geestelijken heeft - let wel! veertig jaar geleden aandeelen in de Vickers-fabrieken, ter waarde van 10.000 Pond aangekocht en van het dividend de pen sioenen der geestelijken betaald! Véértig jaar geleden -— dat wil dus zeggen, dat deze van een zakelijk oogpunt uit bekeken zoo schitterende kapitaalsbelegging ook gedurende den oorlog heeft bestaan, dat tusschen 1914 en 1918 de emeriteerende Engelsche geestelijken' direct van het bloed der Britsche en Duitsche soldaten ge leefd hebben! Zooals zij thans leven van het bloed der andere oorlogvoerende volkeren! Eerst thans schijnt het eenigermate tot hen te zijn doorgedrongen, dat het met hun stand als man nen van den vrede niet bijzonder goed vereenig- baar is, en heeft het bestuur besloten de Vickers- aandeelen van de hand te doen en andere, even veilige papieren ervoor in de plaats te koopen! Commentaar hierop is volstrekt overbodig! Misschien zijn er zelfs" wel personen, die deze handeling niet goedkeuren! Want de wapen fabrieken van Vickers hebben voor 1933 een winst geboekt van niet minder dan 491.952 Pond Sterling (tegenover 1932: 425.652), een netto winst van 188.413 P. S. (tegenover '32 160.718). Alfred Nobel, de vader der moderne wapen industrie, stelde eens de platonische eisch, dat er eigenlijk geen particuliere wapenindustrieën moesten bestaan, maar slechts vereenigde wapen fabrieken, die door den staat werden geleid en uitsluitend voor eigen land werkten! Zonder twijfel was dit een heel verstandig en van moreel oogpunt uit bezien beslist toejuiich- baar voorstel alleen is het tot nog toe ner gens ten uitvoer gebracht! Thans heeft de Zuid- Afrikaansche staat besloten, alle munitiefabrie ken der Unie onder staatscontrole te stellen! Maar niet om redenen van buitenlandsche politiek ook niet uit schaamte, dat men bij een strijd tusschen twee volkeren, als derde, als lachende duivel, als Oorlogswinst'er, er bij moet staan neen, alléén om redenen van binnen- landschen politieken aard! Men vreest, dat zon der zulke controle te veel munitie in de kaffer- zóne gesmokkeld wordt. Overigens blijft in de Zuid-Afrikaansche Unie en elders alles bij het oude! Nu wij tóch eenmaal bij den wapenhandel met kleurlingen stilstaan: de Zuid-Chineesche (Kan- ton)-regeering heeft een bedrag van 1.600.000 Pond uitgetrokken voor den bouw van tal van oorlogsuitrustingen, waardoor men in geval van een oorlog niet van export afhankelijk zou zijn! Meerdere, haast alle Engelsche firma's, hebben reeds aanbiedingen gedaan voor deze order, maar de definitieve plaatsing heeft nog niet plaatsgevonden. Ook in Europa zijn er nog lieden, die geld verdienen. De Dynamiet-Nobel-fabrieken (Dyna- mit-Nobel-A.G.) te Pressburg betaalt een jaar dividend uit van 30 procent voor 1933 en be schikt over een banksaldo van ruim 72 millioen Tsjechische Kronen! Deze onderneming heeft een zuster-onderneming, de Dinamite-Nobel S.A. te Genua, die behoort tot het Montecatini-con- cern, welke het jaar 1933 afsloot met een netto winst van 3.1 millioen Lire, waarop 12 divi dend werd uitbetaald! In Stockholm becijfert de A.B. Bofors Co. een nettowinst van 1.79 mil lioen Zweedsche Kronen (tegenover 1932: 1.05 mill.) en verdeelt 7 procent dividend (tegenover '32 4 pCt.) onder de aandeelhouders; bovendien heeft deze onderneming het geheele aandeelen kapitaal der Kruitfabriek Bofors in handen, zoo dat in Zweden kanonnen- en kruitproductie in één hand is! Het interessantste hoofdstuk blijft echter te allen tijde de Fransche bewapeningsindustrie! We beginnen met een groteske: De „Acadamie voor moreele en politieke wetenschappen" te Parijs heeft met 22 van de 40 stemmen Mr. Eugène Schneider van SchneiderCreuzot tot lid gekozen. De heer Schneider mag dan in de politieke wetenschappen doorkneed zijn zijn competentie voor de moreele wetenschappen zal, naar wij ons zoo kunnen indenken, door vele menschen sterk betwijfeld worden! Nemen wij b.v. zijn aandeelhoudfers.... Want, hoewel men hun aandeelen tegenwoordig op de beurs met 375 procent verrekent, vinden zij nóg, dat de firma te veel behoudt en te weinig aandeelen afgeeft! Bij een aandeelenkapitaal van 100 mil lioen francs hebben de Schneiderfabrieken in de laatste zeven jaar slechts 25 tot 26 millioen divi dend uitbetaald! Daarvoor in de plaats heeft men stille reserves, tot 250 millioen toe, aange legd. En dat is nog steeds niet alles! Want alle fabrieken der Schneider-onderneming staan tezamen op 104 millioen fres. geboekt, een be trekkelijk geringe som, zoodat hier nog beslist een groot aantal „volmaakt stille" reserves aan wezig moeten zijn! Men begrijpt dus volkomen de woede der aandeelhouders over de over dreven thesaureeringspolitiek! Maar'tevens ziet men dan, hoeveel hier ver diend wordt! Hotchkiss, het andere, groote, van Schneider afhankelijke bewapeningswerk van Frankrijk, betaalt een dividend uit van... 65 fres. per actie bij een winst van 4.9 millioen fres. en een afschrijving van 15.1 millioen fres. dezelfde politiek! De Soc. Anonyme Automobiles Peugeot, de grootste tank-leveranciers van Frankrijk, heeft haar nettowinst weten te ver grooten tot 35.1 millioen (tegen '32: 20.5 mill.), bij de Hautes Fourneaux de Saulnes steeg deze van 6.2 op 8 millioen, bij de Chemische Werken van St. Gobain van 12.1 in 26.9 millioen Francs. Men kan deze cijfers pas begrijpen, wanneer men bedenkt, dat Frankrijk in 1933 (cijfers tus schen haakjes zijn van verl. jaar) voor materiaal ter bewapening van het leger, in millioenen uit gedrukt 388.5 (275.6), munitie 31.5 (23.6), artillerie 300 (188.2) en verdere wapens 157.7 (143.8), aan verbindingstoestellen 38.8 (32.3) uitgaf, dat verder, behalve de pantserkruiser „Dunkerque", 7 kruisers, 12 slagschepen, 23 onderzeeërs, verschillende kanonneerbooten en speciale schepen met tezamen 120.000 ton op stapel liggen en dat de uitvoer van oorlogs middelen van 63.4 op 131.8 millioen steeg (naar China 13.5; naar Japan 50 millioen). En dat, terwijl de totale Fransche uitvoer 38 procent gedaald is! Hoe zou Frankrijk zich moeten redden, als de wereld eens werkelijk ging ontwapenen?... De Tjechische Skoda-fabrieken, die zooals overbekend is, met Schneider nauw verbonden zijn, verdienen zoo goed, dat zij onlangs alle door de crisis gedwongen salarisverlagingen (ruim 5000 aangestelden) konden opheffen! Zij werken niet meer korteren tijd, maar weer op volle kracht, zij hebben uit 1933 nog voor 1.8 milliard Tsjechische Kronen aan onuitgevoerde orders liggen, waarbij thans o.a. alleen door Japan reeds meer dan 100, door China nog ruim 50 millioen gekomen is! Men vertelt in Pilsen, dat Skoda voor twee jaar arbeid heeft, arbeid iri drie ploegen! Alleen in de laatste dagen werden 1.500 arbeiders nieuw aangesteld, in totaal in de jaren 1933—'34 4.600 man! Dividenden keert men overigens niet uit, men gebruikt de geheele winst van 1933, d.i. niet minder dan 31 millioen Tjeschische Kronen! voorafschrijvingen.. volgens het van ouds bekende recept! .jflfliHiMi

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1934 | | pagina 5