HEEMTAX kinderfoto's predikbeurten. Ingezonden G. M. 8RÜHL, Ass.-Apoth. - DROGIST binnenlandsch weekoverzicht sport varia DE WERELDREIS VAN PIETJE PLUIS EN JANTJE JOPPE DRUPSTEEN'S Kolenhandel Iruus knopper Ij. v. GOYENSTR. 26 - Telef. 2908C l&s&Sfs „HEEMSTEEDSCHE TIP-TOP" DROGERIJEN-SPECERIJEN CHEMICALIËN VERBAND- STOFFEN ZIEKENVERPLEGINGSARTIKELEN 2 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT EISCHT WARMTE VOOR ELKEN GULDEN Stookt Langenbrahm Anthraciet De beste van het Continent. IT Per H.L. franco bergplaats f 2.00. Minimaal asch- gehalte. Groot hittevermogen. Valkenburgerlaan 77, Heemstede - Telef. 28504 ORIGINEELE ARTISTIEKE AFWERKING X'&cScfirwisgaiis ^§onlw«rkor 5cllouu{(cslaan 108 IfCaarlcm Jelt«rij«ri «n vellen Specialiteit bontmantels 9Jloberniêeeren en vepareeren «funkiiSOT™"""' ban alle Soorten bontmerfen 5 en 7 PERS. WAGENS VOOR KLEINTAXI TARIEF ZANOVOORTSCHELAAN 139 TELEFOON 26314 liet goedkoopste adres van Heemstede voor Parf., Toiletartikelen en Byonterieën. Bart-Ex Sclicer- crême 49 et., Hardl Reukloos Haarw. 32 en45 et., t'adum-zccp, thans 10 et. p. st., Prima huishoud zeep, 6 ons 16 ct., Zakkammen vanaf 7 ct., Kinderportemonnaies 15 ct., enz. enz. ZIET ONZE ETALAGE'S Zondag 2 September. Ned. Herv. Kerk, Wilhelminaplein. V.m. 10 uur: Ds. Barger. Kapel Nieuw-Vredenhoï. Joh. van Oldenbarneveltlaan. V.m. 10.30 uur: Ds. Briët. Extra collecte in beide diensten voor Schuld- delgingsfonds Nieuw-Vredenhof. Gereformeerde Kerk, Koediefslaan. V.m. U; uur: Ds. Dondorp. N.m. 5 uur: Ds. Dondorp. DE NOOD DRINGT TOT DE DAAD! To know the need should prompt the deed! Zoo ooit, dan eischt de nood der tijden nu daden! Allen spreken over dien nood, de dag bladen schrijven er over, maar dat alles brengt ons niet verder. Toenemende werkloosheid, ver laagde steunuitkeeringen dompelen een groot aantal onzer medemenscheti, dat met den dag angstwekkend toeneemt, dieper in zorg, armoede en ellende. Wij huiveren bij de gedachte aan den naderenden winter, die voor duizenden landgenooten een verschrikking worden zal, want ellende en armoede worden ondragelijk als men daarenboven nog koud en verkleumd is. En toch hebben duizenden geen ander uitzicht dan koude en gebrek in de komende winter maanden. De kinderen zullen thuis verkleumen, omdat de brandstof niet voor de geheele week toereikend zal zijn; men verkleumt des nachts omdat er niet voldoende dekens zijn; men ver kleumt op straat omdat men geen voldoende onder- noch bovenkleeren, geen warme jas of mantel heeft, noch behoorlijke schoenen om op te loopen. Want aangenomen dat onze menschen geen voedselgebrek zullen lijden, toch is het helaas maar al te waar, dat velen gebrek zullen hebben aan kleeding, deksel en schoeisel. Nu is het nog zomer. Het is warm; men denkt slechts aan vacantie, en toch eischt de nood, die binnen enkele maanden ons van alle kanten zal be springen NU een daad, een krachtdaad, waar door straks het leed van duizenden verzacht kan worden. Ik stel voor de geheele organisatie van het Leger des Heils met zijn meer dan veertigjarige ervaring ter beschikking te stellen van een Nationalen Bond van Barmhartigheid, waarvan ieder, wiens hart hunkert naar een daad, actief werkend lid kan worden. Het Leger des Heils heeft zijn vertakkingen over het geheele land verspreid, en deze actie moet ook in iedere plaats van eenige beteekênis georganiseerd worden. Hiertoe zal het Leger den eersten stoot geven, die ten doel heeft, dat een tienmaal grooter Leger van Vrijwilligers zich zal aanmelden om straks de oorspronkelijke organisatie ervan over te nemen en te vervolmaken. Ons volk is een barmhartig volk deze poging zal een reusachtig succes worden, zal enorm veel leed verzachten, maar het begin moet nu gemaakt worden. Het woord „Wie twee rokken heeft, deele hem mede, die er geen heeft, en wie spijze heeft doe desgelijks" is in dezen tijd weer van bijzondere beteekenis geworden. De Bond van Barmhartigheid zal tot doel hebben, dat de geest, die uit dit woord spreekt, weer vaardig zal worden over ons volk, kortom dat men zich vrijwillig als Lid van den Bond zal aanmelden, zoodat straks de Leden van den Nationalen Bond van Barmhartigheid huis aan huis kleeren en dekens en schoeisel in ontvangst zullen kunnen nemen, die dan na behoorlijk onderzoek gedistribueerd zullen worden aan ge zinnen, waar de nood het grootst is. Allereerst zijn nu menschen noodig, die zich vrijwillig aanmelden als Lid van den Bond van Barmhartigheid, om straks deze goederen te verzamelen; anderen, die hun auto's ter beschik king zuilen stellen, of hun vrijen tijd geven voor administratief werk voor het doen van huis bezoek voor het inrichten der localiteiten voor het sorteeren, herstellen en distribueeren der goederen, enz., enz. En nu mijn oproep tot de daad! Ik vraag over liet geheele land om vrijwilligers let wel, om niets anders dan vrijwilligers! Ik vraag om vrijwilligers zonder onderscheid van kleur of richting, want het geldt hier den algemeenen nood! leder die bij de eventueele distributie der goederen niet direct belanghebbende is, vrijen tijd en gaven ter beschikking kan stellen, kan en moet zich Nu opgeven als „Vrijwillig Lid van den Nationalen Bond van Barmhartigheid". Aan ons Hoofdkwartier Prins Hendrikkade 4951 te Amsterdam verwacht ik stroomen brieven uit het geheele land - brieven gemerkt „Natio nalen Bond van Barmhartigheid", van personen, BINNENWEG 143 - HEEMSTEDE - TELEFOON 28258 Beperking van het aantal buiten- landsche musici. Gepantserde smokkel auto verongelukt. De onderhandelingen tusschen Nederland en Japan vorderen. Onze bedreigde invoer in Duitschland. Harlingen viert feest. Inbrekers-bende gearresteerd. Duitsch journalist op het meer Flevo verdronken. Een sportvlieger verongelukt. Afschuwelijke moord in A'dam. Japan en het vlootverdrag. Reeds velen is het reeds lang een doorn in het oog dat de buitenlandsche musici in Neder land de best betaalde strijkjes in de meest voorname hotels, restaurants en dancings be zetten. Er zijn aan deze zaak twee kanten, zoo niet meer. Een deel van het verwende publiek vraagt nu eenmaal Hongaren als erkend goede musici, die hun nationale liederen ongetwijfeld beter ten gehoore weten te brengen dan de meeste Nederlandsche ensembles. Maar het is natuurlijk tegenover onze musiceerende land genooten niet goed hen werkloos en broodeloos te laten en buitenlanders te nemen, waar Neder landers evengoed kunnen worden gebruikt. Tegen 2 Sept. zullen nu een groot aantal buitenlandsche artisten ons land gaan verlaten, mochten zij te eeniger tijd terugkomen dan zullen zij, volgens een bepaald rouleerings- systeem, telkens weer twee maanden ons land moeten verlaten, aleer daar terug te mogen komen. Maar dit systeem mist dwingende kracht. Die kan eerst verkregen worden, nadat het wetsontwerp op het verrichten van arbeid door vreemdelingen in werking zal zijn getreden. Moge dit ten bate van onze vaderlandsche musici, niet meer te lang op zich laten wachten. Een gepantserde smokkelauto, komende uit het Belgische grensplaatsje Canne, met een lading van 400 K.G. margarine, is <joor de ambtenaren der invoerrechten te Maastricht tot stoppen gedwongen, doordat de ambtenaren spijkerplanken op den weg legden. De 4 ban den werden stuk gereden, de chauffeur, een Maastrichtenaar, verloor de macht over het stuur, de wagen botste tegen een paar boomen, kwam in een sloot terecht, waar de ambtenaren den chauffeur dood achter het stuur vonden zitten. Twee andere inzittenden wisten te ont snappen, maar een dezer was gewond en werd later aangehouden. Een verdiend succes voor de kommiezen, die hun plicht hebben gedaan en een voortreffelijke les voor andere smokkelaars, wat zij te wachten hebben. Uit Batavia bereikt ons het weldadige bericht, dat nu eindelijk de handelsbesprekingen tusschen Nederlandsch Oost-Indië en Japan in den loop van deze week tot een beslissing zullen komen. De beide voorzitters der Nederlandsche en der Japansche delegaties zullen in een onderlinge bespreking trachten een definitieve basis te leggen voor een zakelijk verloop der verdere onderhandelingen, wa.ardoor alle nog onopge loste moeilijkheden uit den weg zullen worden geruimd. Het aangenaam klinkende bericht, ont lokt ons de verzuchting: „Es ist zu schön um wahr zu sein!" Maar wij hopen met deze lichtelijk cynische opmerking vanzelfsprekend ongelijk te hebben gehad. En wij verklaren ons thans reeds bereid, dat in ons volgend overzicht nog ruiterlijk te willen erkennen, zoo verheugd zullen wij zijn, dat eindelijk door de onder handelaars te Batavia spijkers met koppen zullen worden geslagen! In zijn Zondag te Leipzig gehouden rede heeft de Duitsche minister, Dr. Schacht, aanzienlijke beperkingen van den invoer in Duitschland aan gekondigd, daar dat land geen buitenlandsche goederen meer kan betalen, in verband met die weinig geruststellende woorden onderneemt nu de Nederlandsche regeering, zoowel op het Duitsche gezantschap te 's-Gravenhage, als door de bemiddeling van den Nederlandschen gezant te Berlijn, de noodige stappen om precies op de hoogte te blijven van den omvang der te ver wachten invoer-beperkingen in Duitschland, die natuurlijk voor den Nederlandschen handel slechts nadeelig kunnen zijn. Het schijnt niet de bedoeling van de regeering den Duitschen invoer in Nederland met gelijke maatregelen te treffen, doch alleen om voor de belangen van de Neder landsche exporteurs op te komen. Het is trou wens eisch van noodzakelijkheid, dat die belangen afdoende worden beschermd, waar dit slechts mogelijk is, want de Nederl. export- handel heeft reeds thans bijna niet te overziene moeilijkheden te overwinnen. De raad der gemeente Harlingen is in buiten gewone vergadering bijeen gekomen, ter her denking van het 700-jarig bestaan van de stad Harlingen. Reeds tijdens de Romeinsche over- heersching in ons land was de terp Almenum, nu midden in Harlingen gelegen, bekend, zoodat de geschiedenis van Harlingen eigenlijk 2000 jaar oud is. Pas lang na 1234 het stichtings jaar van Harlingen als stad werd deze plaats een zeehaven, doordat de oude Middelzee geheel verdween. Ook Harlingen heeft in de zeven tiende eeuw een gouden tijdperk beleefd, toen 80 driemastschepen in de kleine haven lagen opgeperst. Met de achttiende eeuw kwam de achteruitgang, die lang aanhield, zoodat b.v. in 1900 de Harlingsche koopvaardijvloot tot 4 schepen was achteruitgeloopen. De uitkomst kwam van volkomen onverwachte zijde: de Afsluitdijk kwam vlak bij Harlingen op de Friesche kust uit, zoodat Harlingen een plaats werd die opeens doorgaand verkeer kreeg. Straks zal de treinverbinding AmsterdamAf sluitdijkDuitschland over Harlingen loopen. De toekomst is voor Harlingen weer heel wat hoopvoller geworden. Reeds geruimen tijd werden De Bilt, Bilt- hoven, Hilversum en andere welvarende ge nieenten in het Sticht en het Gooi door een inbrekersbende onveilig gemaakt. Hilversum hield het record met dertien inbraken in 2 maan den tijds. Men stelde nachtpatrouilles in en al spoedig kwam men te Bilthoven tot de over tuiging, dat de inbrekers te Hilversum moesten worden gezocht. Als gevolg daarvan zijn 7 in brekers te Hilversum gearresteerd, terwijl te Amsterdam 2 helers hetzelfde lot ondergingen. Een goede vangst, die den bewoners van de Stichtsche en Gooische villa-plaatsen weer rust zal verschaffen. Een Duitsch journalist, die met een opvouw bare kano van Enkhuizen naar Kampen het meer Flevo wilde oversteken, welke gevaarlijke reis men hem reeds te Enkhuizen had afgeraden, is het slachtoffer van eigen waaghalzerij geworden. Nadat het bootje reeds eerder te Bunschoten was aangebracht, is thans het lijk van den 34- jarigen Hans Becker, die te Miinchen als journa list werkzaam was, te Edam aangespoeld. Hier is een verdienstelijk collega, door eigen onvoor zichtigheid, -te yróeg-tiit het leven weggenomen. Het" plotseling óvsufjdën van Dr. J. j. van der Leeuw, die terugvliegende van Kaapstad naar Nederland met zijn vliegtuig is gevallen en ge dood, heeft ontsteltenis gewekt. Hetzelfde kan worden getuigd van de steek partij door een Surinamer op den Nieuwendijk bij de Martelaarsgracht te Amsterdam op touw gezet. Maar fel is de verontwaardiging in gansch het land opgelaaid over den moord, die op de acht jarige Sonja Beugeltasch in de hoofdstad in ge- pleegt. Tegenover den verdachte van dezen gruwelijken moord op een achtjarig meisje heeft het publiek de felste verontwaardiging tentoon gespreid, wat alleszins begrijpelijk is.. die zich aanmelden, liefst met zooveel mogelijk bijzonderheden, welke ter zake dienende zijn en het organiseeren van een en ander zullen ver gemakkelijken. Eind September zal de aan vankelijke organisatie geheel klaar zijn. Als dan de winter komt, vindt hij den Bond van Barm hartigheid geheel paraat, mits U zich aanmeldt als lid. Praat er niet over er is genoeg ge praat maar meldt U aan en doe het NU! BOUWE VLAS, Kommandant van het Leger des Heils in Nederland. „ST. DEUS DEDIT". De bloemetjes buiten; de bollen zijn binnen. Door deze brengen wij openlijk dank aan H.H. Bloemisten van Heemstede voor de vele bloem bollen, welke zij spontaan ter beschikking stelden van de Heerasteedsche jeugd voor onze te houden huis- en schoolbroeitentoonstelling in 1935. Bij onze voorgaande tentoonstellingen heeft men de allerbeste kwaliteiten en variëteiten kunnen bewonderen. Maar vooral nu wij op de internationale ten toonstelling exposeeren zullen, trachten wij aan de spits te komen om de kroon te zetten op wat wij reeds in voorgaande jaren hebben tot stand gebracht. Dank in het bijzonder ook aan alle Hoofden der scholen voor de medewerking en steun die wij steeds van hen mochten ondervinden. Namens het Bestuur van St. Deus Dedit, A. J. APSWOUDE, secr., Borneostraat 61, Heemstede. DE ROODE PET. Mijnheer de Redacteur! Een dezer dagen kwam bij ondergeteekende aan de deur een man, dragende een roode pet en tasch. Aan den hoek der straat posteerde zich nummer twee dito gekleed. Mij werd een kwitantie gepresenteerd afkomstig van een rijwielhersteller te Haarlem. Daar ik den afzender niet kende, ging ik er nader op door, waarop bleek dat de aanbieding op een abuis berustte. Het is mij gebleken dat genoemde heeren waren gestuurd van een bureau dat voornamelijk kwade posten incasseert en daartoe zijn men schen met zoo'n opvallend kleedsel tooit. Dat het geen eer is als men op deze wijze wordt gemaand is te tegrijpen. Des te erger voor degeen die zulke menschen aan de deur krijgt en van niets afweet. W. ENGELS, Nic. Beetsstraat 8, Heemstede. EN WAT DOEN WIJ? Van tijd tot tijd gebeuren er in Duitschland feiten, die ons opschrikken uit de rust en de gemakkelijkheid, welke over het algemeen onze houding tegenover het nationaal-socialisme typeeren. „De menschen hebben geen fantasie", zegt Ernst Toller in zijn laatste boek. Zij kunnen zich niet indenken, wat anderen lijden. Het is echter niet enkel gebrek aan fantasie; het is ook vooral gebrek aan moed en karakter, het is de begeerte om met rust gelaten te worden. Opgeschrikt zijn wij toen Gerhart Seger, Duitsch oorlogsvlieger, begiftigd met de „ordre pour ie mérite", sociaal-democratisch Rijksdag lid, uit het concentratiekamp Oranienburg ont vluchtte en zijn felle aanklacht schreef. Opgeschrikt zijn wij bij den gerechtelijken moord op Van der Lubbe, het willooze werktuig in handen van gewetenlooze lieden. Opgeschrikt zijn wij kort geleden door den moord op Erich Mühsam, officieel door zelfmoord gestorven, in waarheid in Oranienburg mishandeld en dood gemarteld. Men leze het smartelijke verhaal van Mühsam's vrouw (N.R.Crt. 22 Juli). De dichter, de socialist, de pacifist, de Jood, van wiens ge slacht reeds de oudste Joodsche kronieken in Duitschland gewag maken, is neergeslagen. En wij leven rustig verder. Rustig terwijl toch de wereldopinie, het menschengeweten in staat was Dimitrof en de anderen te bevrijden - waar echter is de ook vrijgesproken Torgler? Rustig terwijl één Engelsch lagerhuislid, een conservatieve afge vaardigde met de Engelsche publieke opinie achter zich, Seger's gegijzelde vrouw en kind kon redden. Rustig terwijl thans Karl von Ossietzki de folteringen ondergaat, waaraan Erich Mühsam bezweken is. Zegt het ons niets, dat van zeer verschillende kanten gepoogd wordt om den Nobelprijs voor den vrede te doen toekennen aan dezen on- vermoeibaren heldhaftigen pacifist? Begrijpen wij dan niet, dat in de concentratiekampen de door Hitier na 30 Juni openlijk erkende schand daden niet geëindigd zijn, maar in besloten bestek zich in veiligheid voortzetten? De nobelste geesten, dragers niet van een Arische, maar een Humanistische kuituur, gaan langzaam ten onder, en af en toe versnelt men dezen ondergang kunstmatig wat. Karl von Ossietzki is maar één der duizenden, maar ook der duizenden eerste in moed en vol harding en als men de mededeelingen van Mühsam's weduwe hoort, waarschijnlijk tevens de eerste als offer. De tijd dringt: wat doen wij? Niet met een éclatant Rijdsdagproces, maar met sluipmoord middelen worden de „veroordeelden" thans „ge vonnist' De openbaarheid van toen is slechts geweest een strategische zet om de aandacht af te leiden van de vele honderden slachtoffers, die zonder vorm van proces gevallen zijn en zullen vallen. Naamloos zijn zij voor ons. Nu echter, na de waarschuwing van Mevrouw Mühsam, weten wij opnieuw een naam, een gestalte, waarvoor wij onze activiteit en ons protest in kunnen zetten. Wat gebeurt er met Karl von Ossietzki? De publieke opinie, die Gij mede beïnvloeden kunt, zal wellicht in staat zijn hem te redden. Zijn dood zal mede uw schuld zijn, indien gij zwijgt. Karl von Ossietzki is candidaat gesteld voor den Nobelprijs voor den Vrede, Waarvan de toe kenning berust bij het Zweedsch Parlement (adres: Nobelpreiskomité, Storthing, Stockholm). Laten wij er voor zorgen, dat de Nobelprijs voor den Vrede straks niet aan een doode zal moeten worden uitgereikt. Het Bestuur van de Jongeren Vredes-Actie. VOETBAL. Uit het H.B.C.-kamp. Hoewel het seizoen niet officiéél geopend is, is H.B.C. Zondag gestart!! Het was in het tour- nooi van T.Y.B.B. in Haarlem. Al is het resul taat niet dat wat wij gehoopt hadden, slecht is de uitslag niet geweest, gezien de moeilijke omstandigheden waarmede H.B.C. dien eersten Zondag te kampen had. Eerstens het mankeeren van Van Roode op het appèl. Toch is ook zonder hem een goede partij gespeeld in de voorhoede. Een 32 over winning op T.Y.B.B. was het resultaat. Het ergste was echter, dat na een heel korte rust onze jongens in den eindstrijd moesten spelen tegen Santpoort, terwijl Santpoort, die van O.G. gewonnen had met slechts 10, een rust van 2 uur kreeg om op verhaal te komen. En een verzoek aan Santpoort om in de finale tweemaal 30 min. te spelen, werd door hen afgewezen. Enfin, meer dan een uur hebben zij Santpoort partij gegeven, die alle hoop geeft voor de toekomst. Een kwartier voor tijd was de stand nog 22, maar toen door een klein ongelukje (C. Vinke, die een schitterende partij had ge speeld, trapte iets te hard op den keeper terug) de stand 32 voor Santpoort was, was de moed er uit. Dat het tenslotte 52 voor Santpoort werd behoeft niemand te verwonderen. Als H.B.C. 2 uur rust had gehad dan was de uitslag zeker anders geweest. Voor Zondag staat een uitstapje op het program met het eerste en tweede naar IJselstein. Dit is tevens een uitstekende oefening. DE HEEMSTEEDSCHE SCHAAKCLUB De einduitslag van de overige groepen in de Heemsteedsche Schaakclub kon eerst na langen en feilen strijd worden vastgesteld. Van de 2e klasse kwamen de heeren J. Vermeulen en H. Tuinder respectievelijk met 12J/2 punt en 10 punten als eersten aan, waardoor zij automa tisch overgaan naar de Hoofdgroep. Bovendien promoveeren de hoogstaankomen- den van de 3e klassers naar de 2e klasse, n.l. de kampioenen J. van der Haak, C. van Weert, i~. Butker en J. van Weert. De totaaluitslag van de 2e klasse luidde: No. 1. J. Vermeulen, 12% punt. No. 2. H. Tuinder, 10 punten. No. 3. J. van Keulen, 7 punten. No. 4. C. Fokke, 6% punt. No. 5. F. van Dordt, 6 punten. No. 6. J. Kouw, 6 punten. No. 7. D. Brandon, 5% punt. No. 8. J. C. Luiting, 4% punt. No. 9. H. Groeneveld, 4 punten. No. 10. E. Falk, 3 punten. Op Dinsdag 4 September a.s. houdt de Heem steedsche Schaakclub in restaurant „Boeken rode" haar Jaarvergadering en beginnen tevens de openingswedstrijden voor het nieuwe seizoen. DE GRENZEN VAN HET LEVEN De hoogste ouderdom, die ooit een mensch bereikt heeft, bedraagt 150 jaar. Dit op zichzelf staande, zeer geloofwaardige geval, is dat van de Franpaise Marie Piou, die in 1838 in de ouder dom van 158 jaren stierf. Merkwaardigerwijs be reiken de beter gesitueerde standen een hooger gemiddelden leeftijd dan de mindere stand, hoewel bij de laatste meer honderdjarigen ge vonden worden. Heel zelden worden „beroemde mannen" honderd en méér jaren oud, alleen Hippocratis zou 104 jaren geworden zijn. Daarmede komen we echter reeds aan de on zekere gevallen. Het komt namelijk heel dikwijls voor, dat uit overdrijving of om opzien en mede lijden op te wekken, een honderdjarige leeftijd wordt voorgewend. Even hooge leeftijden als bij de menschen worden door de menschapen niet bereikt. De ouderdom van den oerang-oetang is op 60 jaar geschat. Daarentegen schrijft men aan de wal- wisschen een levensduur van meerdere honder den jaren toe. Olifanten kunnen, ook in vrijheid niet véél ouder dan 150 jaar worden. Ezels be reiken den voor éénhoevig dier aanzienlijken leeftijd van 100 jaar. Veel minder oud worden de twee-hoevige dieren, zooals runderen, steen bokken, edelherten, enz., die het niet verder dan tot 30 jaar brengen. Het komt bijna nooit voor, dat een dromedaris langer dan 50 jaar leeft. Honden, huiskatten worden 15 jaar oud, ter- wijl leeuwen zelfs 35 jaar oud worden. Beren j worden 50 jaar. Van de knaagdieren neemt alleen de bever het tegen den beer in een langen levensduur op. Eekhoorntjes en stekelvarkens overtreffen met hun respectievelijk 12- en 20-jarigen levensduur alle andere vertegen- I woordigers van hun soort zeer beduidend. Vergelijkenderwijs worden vogels heel oud. Men mag dat daarom verrassend vinden, omdat de vogelwereld niet zulke reuzen als bijvoor- j beeld walvisschen en olifanten kent en de stof wisseling in het vogellichaam zeer levendig plaats vindt, wat tengevolge heeft, dat de organen spoedig versleten moeten zijn., Dat valken, eenden, raven, zwanen en ganzen meer dan 100 jaar oud worden, staat ongetwijfeld vast; eenigen, b.v. gieren, papegaaien en zwanen zouden het zelfs tot meer dan 150 jaar gebracht hebben. Het oudste dier, dat wij kennen, is de be roemde, door W. Rotschild aan den Londenschen dierentuin geschonken, reuzenschildpad. Toen het dier in het jaar 1737 op de Chagas-eilanden gevangen werd, was het reeds „oeroud". 300 jaar zal deze gepantserde Methusalem op het oogen- blik wel zijn. Amphibieën worden daarentegen niet bijzonder oud, krokodillen bijvoorbeeld worden nauwelijks 40 jaar, terwijl visschen heel dikwijls buiten gewoon lang kunnen leven. Snoeken worden meer dan 200, karpers meer dan 150 jaar oud. Van de reusachtige haaien, roggen en schollen veronderstelt men een nog véél langeren levensduur, maar men heeft daartoe nog geen bewijs. Onder de wervelloozen steekt de oester door een langen levensduur boven de andere dieren van zijn soort uit. Een onderzoek heeft aan getoond dat pareloesters een ouderdom van 100, ja zelfs 150 jaar kunnen bereiken. De andere wervelloozen worden heel wat minder oud, maar het zal menig lezer toch nog verwonderen, te weten dat mieren 15 jaar en sommige kevers, met inbegrip van larven- en poppentijd 45 jaar oud worden. In vergelijking met de ouderdom, die enkele boomsoorten bereiken, schijnen zelfs de langst levende dieren maar zeer vergankelijke schepsels te zijn. Hoewel de meeste „oeroude" „duizend jarige" boomen, waaronder ook de draken- boomen van Teneriffa sterk overschat worden, kennen we toch de 2000-jarige edelkastanjes, 3000-jarige eiken, 5000-jarige mammouthboomen en de beroemde watercypres van Oaxaca, wier ouderdom beduidend meer dan 6000 jaar is. KINDERVERTELLING DOOR G. TH. ROTMAN 5. Floep! daar ging de mooie vlieger! Weg was hij! Maar in elk geval was er nu geen gevaar meer, dat Pietje wéér weg zou waaien. Maar o wee, wat was dat? Daar naderde de trein een tunnel! Vol afgrijzen zag Pietje het pikzwarte, donkere hol naderkomen; reeds was de voorste helft van den trein er inIn dikke, verstikkende wolken bleef de zwarte rook van de locomotief er in hangen 6. Voor de menschen binnen in den trein was dat niet erg, die konden immers de raampjes sluiten. Maar Pietje, die daar moederziel alleen bovenop den trein zat, kreeg alle rook uit de eerste hand. Proestend en kuchend zat hij met z'n oogen stijf dicht en z'n vingers in z'n ooren. En toen de trein een paar minuten later weer uit den tunnel te voorschijn kwam, zag Pietje er uit als een neger. 7. Och, och, wat zat Pietje in angst! 't Leek wel, of er aan de reis geen eind kwam! En waaien dat het daar bovenop den trein deed! Eindelijk, eindelijk, na uren sporen, waarbij allerlei steden, dorpen en stations voorbij gevlogen waren, stopte de trein bij een groot station. Plotseling zag Pietje, dat eenigen uit het wachtende publiek naar hem keken... Gauw holde hij over alle wagons heen naar voren.... 8. Toen liet hij zich, met van angst kloppend hart, van het wagondak omlaagzakken, en wel aan den kant, die van het perron afgekeerd was. Gelukkig waren er aan den wagen eenige uit steeksels, waar hij z'n voeten op kon zetten, maar toch was het nog een heele sprong om op den beganen grond te komen. Zoo gauw hij beneden was, zette Pietje 't op een loopen. Werd hij achtervolgd? Hij wist het niet, want hij durfde niet eens omkijken!

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1934 | | pagina 2