BLEYLE KLEEDING STOUTEN BE EK'S MODEHUIS ELEGANT EN PRACTISCH EEN VERSCHRIKKELIJKE NACHT 11 VECUW L\ HAAE KUIS TWEEDE BLAD 15 October Schagchelstraat 29 BLEYLE japonnen zijn van zuiver wol vervaardigd BLEYLE Japonnen hebben een eleganten pasvorm BLEYLE japonnen zijn prettig in het dragen BLEYLE Japonnen behouden haar pasvorm tothetlaatst BLEYLE japonnen zijn haast onverslijtbaar is het ideaal dat vele Dames zich hebben gesteld: PLEIN 10 - HAARLEM. Betere confectie tegen voordeelige prijzen. GEMEENTERAAD. Vervolg Plaatselijk Nieuws Opvoeding voor het huwelijk. 5 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT No. 38. 21 SEPTEMBER 1934. DE TROONREDE „De tijden zijn somber en zorg'lijk en [zwaar" Aldus luidt de Troonrede Droevig, [maar waar! ,,'t Bedrijfsleven gaat onder lasten gebukt En wordt in de toekomst nog zwaarder [gedrukt. De wanorde op economisch gebied Vermeerdert voortdurendwaarheen [men ook ziet. Wel past in zoo'n sterk wisselvalligen tijd Een krachtig voorzichtig regeerings- [beleid Geen hoogere lasten! Dien weg moet I het op. De uitgaven lager 't wordt anders [een strop! Nog steeds worden vele bedrijven [gekweld Door wetten en regels ter wille van 't I geld. Die heffingen worden zoo moog'Ujk [verlaagd En daardoor 't bedrijf niet onnoodig [geplaagd. In liulië, waar men nog nijverheid heeft Wordt steeds naar bevordering van [uitvoer gestreefd. En van Curacao wordt de toestand [geroemd; Die wordt onomwonden „vrij gunstig" [genoemd! Ook wordt nog gewezen op 't oorlogs gevaar Dat overal dreigt. Men bewapent zich I zwaar, En 7 vreedzame Neerland is voor z'n fatsoen Gedwongen om nu wel hetzelfde ie 1 doen." Het was geen opwekkend en vroolijk [geluid! Het ziet 'r in de toekomst niet al te [fraai uit: Den moed niet verloren, al gaat het [ook zwaar; Mischien valt 't nog mee in liet komende jaar! AANVANG SEIZOEN 1934—35 Spreekuur dagelijks van 25 en 79 uur TEL. 10806 SPELDJESDAO VOOR VALKENHEIDE. Met toestemming van B. en W. zal op Zater dag 29 September a.s. in Heemstede een speldjesdag worden gehouden voor „Valken- heide", het bekende opvoedingsgesticht voor verwaarloosde jongens, uitgaande van de Ned. Herv. Kerk. In dit gesticht worden niet alleen Hervormden, doch ook Gereformeerden, Luther- schen en Doopsgezinden opgenomen, in totaal thans ongeveer 180 jongens van 1420 jaar. Vooral door sterke inkrimping van regeerings- subsidie kost het groote moeite dit zoo nuttige en helaas zoo noodige werk in stand te houden. Daarom is het alleszins gewettigd een beroep te doen op ieder, die iets kan missen, om zoo, gedachtig aan het spreekwoord dat vele kleintjes grooten maken, Valkenheide door deze moeilijke tijden heen te helpen. Jongens en meisjes boven 12 jaar worden verzocht zich beschikbaar te stellen voor het verkoopen van speldjes op Zaterdag 29 Septem ber en zich daarvoor aan te melden tot uiterlijk Donderdag 27 September bij den heer Keijne, Voorweg 29. GEVESTIGDE GEZINSHOOFDEN TE HEEMSTEDE. Opgave van 18 September 1934. F. J. H. Dubois, Madoerastraat 18. W. Janssen, Rembrandtlaan 26. J. Opten, Heeren- weg 201. W. Overmeer, Bosboom Toussaint- straat 33. F. H.-Volkers, Madoerastraat 21. 50 JAAR IN DIENSTBETREKKING. Dinsdag herdacht Mej. M. Brouwer den dag dat zij 50 jaar in dienstbetrekking was bij de N.V. Firma Peeperkorn Zn., waschindustrieel alhier. De gouden jubilaresse heeft hier drie genera ties gediend, allereerst den heer H. Peeperkorn, vervolgens diens zoon, den heer H. J. M. Peeper korn, en thans de firma Peeperkorn, waarvan firmanten zijn de heeren P. H. M. en J. H. M. Peeperkorn. De ruime spreekkamer van het bedrijf was rijkelijk versierd met bloemen, toen de jubila resse door den jongsten firmant werd binnen geleid. Hier was met den anderen firmant het geheele personeel tegenwoordig. Nadat de jubilaresse tusschen de bloemen had plaats genomen, werd zij op hartelijke wijze toegesproken door den oudsten firmant, den heer P. H. M. Peeperkorn. Als stoffelijke blijken van erkentelijkheid bood spr. namens de firma de gouden jubilaresse een gouden armbandhorloge aan, benevens een kamerlamp. Vervolgens bood spr. de jubilaresse nog een bloemstuk aan. Namens het personeel sprak de heer Th. Bos woorden van hulde en toewijding tot de jubilaresse. Luid klonk daarna het „Lang zal zij leven", waarna allen de gelegenheid kregen de jubila- j resse de hand te drukken. De jubilaresse dankte tenslotte voor de 1 felicitaties en de fraaie cadeaux, om vervolgens in huiselijken kring den dag verder door te I brengen. Wij weten het uit ervaring: Wie eenmaal BLEYLE" heeft leeren kennen wil beslist geen andere kleeding meer dragen. Komt U onze schitterende collectie eens zien en neemt U eens een proef met deze voor ons klimaat zoo bijzonder geschikte kleeding. LANDDAG VOOR DE VREDE. Deelneemsters dragen een witte bloem. Men schrijft ons: Op Zondag 23 September a.s. zal er in „Dreef- zicht" bij Den Hout te Haarlem een Landdag worden gehouden door de Noord-Hollandse Afdelingen van de Alg. Ned. Vrouwen Vrede bond. Er wordt gerekend op een groot aantal deel neemsters uit Alkmaar, Amsterdam, Beverwijk, Eenigenbrug, Haarlem, Heemstede, Koog a. d. Zaan, Zaandam en Omgevingen. Om 11 uur v.m. zal de presidente van de Haarlemse Afdeling, Mej. H. de Kruijff, met een korte toespraak openen. Daarna volgt Declamatie dpor Mevr. Van dei- Veen- Wilson van Alkmaar uit „Gij Vrouwen" van Helen Zenna Smith. Na de koffie zal er bij goed weer een wande ling gemaakt worden door Den Hout, waarna Mevr. P. SmitSchuckink Kool van Amsterdam zal spreken over „Wij vrouwen allen samen tegen de oorlog en vóór de Vrede". Ds. Padt van Zutphen zal spreken over „De particuliere wapenindustrie! En wat doen de vrouwen?", terwijl tussentijds Mevr. Van dei- VeenWilson zal declameren: „Het Vertrek" uit „Menschen in de oorlog" van Andreas Latzko. Te 5 uur n.m. zal deze Landdag worden ge sloten. Als symbool van de Vrede dragen alle deel neemsters een witte 'bloem. De Raad der gemeente Heemstede komt op Donderdag 27 September a.s., des avonds 8 uur, in openbare zitting bijeen. Uitbreiding Stemdistricten. Tengevolge van de toeneming van het aantal inwoners is het aantal kiezers in een drietal stemdistricten gestegen tot ver boven de 1000. Een zoo groot aantal kiezers per stemdistrict belemmert een vlot verloop van de stemming. Deze omstandigheid en de bepaling in de Kies wet dat een stemdistrict in den regel niet meer dan 1000 kiezers mag bevatten, geven B. en W. aanleiding, voor te stellen het aantal stem districten te brengen van 8 op 10. Presentiegeld voor leden van de Stembureaux. In het jaar 1928 hebben B. en W. aan den Raad een voorstel gedaan tot het toekennen van een presentiegeld aan elk lid van het stembureau voor de verkiezing van leden voor de Tweede Kamer der Staten Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad. Dit voorstel werd echter niet aanvaard. Na amendeering van dat voorstel, in dien zin, dat zou worden vergoed het loon dat door een lid wordt gederfd tot een maximum van 1.per uur en 10.per dag, voor zoover daarvoor een declaratie wordt ingezonden, werd tot toe kenning van presentiegeld besloten. Aanvahkelijk werden, geheel overeenkomstig de bedoeling, welke aan het amendement ten grondslag had gelegen, slechts declaraties in gediend door hen, die loon derfden. Deze be doeling werd echter spoedig uit het oog ver loren, zoodat ooit declaraties werden ingezonden door stembureauleden w.o. ook raadsleden - die geen loon derfden. Weigering van voldoening dezer declaraties is moeilijk, omdat het bij in diening daarvan zeer bezwaarlijk is te beoor- deelen of betaling al dan niet gerechtvaardigd is. De' thans geldende regeling van het presentie geld voldoet dan ook niet. B. en W. achten het daarom gewenscht dat, gelijk in 1928 werd voorgesteld, een presentie geld wordt toegekend aan elk lid van het stem bureau, zonder dat een declaratie behoeft te worden ingezonden. Het thans geldende tarief van ƒ1.per uur met een maximum van 10.per dag is echter aan den hoogen kant, wanneer aandacht wordt geschonken aan het feit dat van gemeente-wege consumptie voor de leden wordt verstrekt. Ge noemde bedragen kunnen volgens B, en W. gevoegelijk worden verlaagd en gebracht op respectievelijk 0.85 en 8.50. In de eerst volgende raadsvergadering zal hiertoe een voor stel door B. en W. worden ingediend. BADHUIS HEEMSTEDE. In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 10 tot en met 15 September genomen 569 douchebaden en 27 kuipbaden. Aan 24 kinderen werd een gratis schoolbad vérstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tof kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 21 volwassenen gebruik gemaakt. HET KORT VERHAAL Door P. J. HOUBEN. Het was dien avond verschrikkelijk laat ge worden. Ik was met eenige kennissen op een spiritistische séance geweest. Niet dat ik aan spiritisme geloof, maar omdat ik er zoo bij toe val tegenaan geloopen was. Toch had me deze séance totaal uit mijn evenvyicht gebracht. Toen ik naar huis ging 'door een heel donkere wijk, want de straatlantaarns waren alle reeds gedoofd regende het dat het goot. Een torenklok in de verte telde met doffe sla gen het middernachtelijk uur. Ik haastte me langs de straten en moest steeds weer denken aan die geheimzinnige woorden, die tijdens de séance tot me gesproken waren. We hadden namelijk den geest van Spinoza opgeroepen, die tot mij gezegd had: „Gij zult spoedig sterven!" Door deze woorden eenigszins in de war ge bracht. vroeg ik den geest ze nog eens te her halen. Wat hij ook deed en zelfs met de toe voeging: „Nog dezen nacht! Zegt U nu zelf maar: Is dat niet om van te schrikken, zelfs als men niét aan spiritisme ge looft? Ik kan U verzekeren, dat ik me dien avond allesbehalve op mijn gemak voelde. Want om „spoedig" te sterven, daar had ik in het geheel géén trek in. Op mijn kamer gekomen, lieten me deze ge dachten nog niet met rust! In den schoorsteen huilde de wind. De ventilator-klep kreunde als een doodziekeIn het donker was ik even op een stoel bij de deur gaan zitten en trachtte mezelf duidelijk te maken, dat die geheele ge schiedenis toch maar flauwe kul was. Ik vermande me en stak het licht op.... Had ik het maar... niet gedaan. Want geachte lezer, het schouwspel dat zich toen aan mijn oogen voordeed, was wel in staat een moediger man dan ik den schrik op het lijf te jagen. Zou Spinoza dan toch nog gelijk gehad hebben? Alles wees er op van wèl. Midden in het heldere schijnsel der lamp stond.... stond.... een doodkist. Hoe voor den drommel was dié hier gekomen? Zelfs voor mijn begrafenis scheen dus al ge zorgd te zijn... Als een waanzinnige holde ik den trap af. De koude nachtlucht en de. regendrup pels in mijn gezicht deden me een béétje tot be zinning komen. Vergist kón ik me toch niet hebben; Vast en zéker had daar een doodkist gestaan, en een zeer mooie zelfs. Het had wel de kist kunnen zijn voor iemand van adelijken huize. Het onbegrijpelijke van het geval was voor mij op dat moment hoe die kist er gekomen kon zijn. De geest van Spinoza kon ze er niet gebracht hebben!.... Zou er hier misschien geen misdaad in het spel zijn! Zouden er misschien moordenaars van mijn afwezigheid gebruik ge maakt hebben, om zich van hun slachtoffer op déze manier te ontdoen?! Neen.... neen, dat was te gek om los te loopen.... Alsof moordenaars zoo'n chique kist voor hun slachtoffer gekocht zouden hebben. Oh.... dat zou kunnen. Misschien had die kist in de buurt bezorgd moeten wor den en had men zich in het adres vergist. Maar ook dat was niet erg aannemelijk. Zelfs men- schen met minder verstand dan begrafenis ondernemers zouden hebben kunnen begrijpen, I dat een dèrgelijke kist niet thuis hoorde op de tweede verdieping van een derde rangs pension. Het spijt me dat ik het zeggen moet, doch mijn middelen lieten niet toe, om een beterei gelegen heid te kunnen betalen. ik begon te voelen, dat mijn kleeren door en door nat werden. Ik kon niet langer op straat blijven en besloot voor dezen nacht naar een kennis toe te gaan, die enkele straten verder woonde. !k had weldra diens woning bereikt, en met behulp van een sleutel dien ik bij een vroe gere gelegenheid van hem geleend had, kwam ik binnenging den trap op en klopte bij zijn kamer aan. Nog eens, en nog eens, zonder resul taat. Toen schoot me te binnen dat hij de ge woonte had bij het uitgaan den sleutel boven op de deurpost te leggen en dit was ook thans weer het geval. Mijn vriend was dus nog niet thuis en ik besloot dus maar op hem te wachten. Toen ik het licht wilde opknijipen, bleek de peer stuk te zijn. Mijn natte overjas klopte ik alvast wat uit en begon in mijn zakken naar lucifers te zoeken. Toen ik ze eindelijk gevonden had en ik er een aanstak, docht ik op hetzelfde moment een klap met een hamer op mijn hoofd te krijgen. Dat was toch te erg.... In het zwakke licht van de lucifer stond midden in de kamer.... een....- doodkist. Ik deed een schreeuw en rende als een bezetene den trap af. Dat ik toen mijn nek niet gebroken heb, lijkt me thans nog een wonder toe. Het kon bijna niet anders meer, of ik moest een ziekte hebben, die me overal doodkisten liet zien. Zoo iets als doodkistomanie. Maar toch kon ik daar niet volkomen accoord mee gaan. Ik had die kist er wel degelijk gezien! Elk détail kon ik me nog duidelijk herinneren. Ver beelding of overspanning kon het niét zijn. Misschien een studentengrapIk besloot naar een vriend van me te gaan, een student in de medicijnen, die ook bij die séance geweest was. Ik kon den heelen nacht toch niet op straat doorbrengen? Mijn kleeren waren doornat en plakten aan mijn lijf. Bij het huis van mijn vriend gekomen, be merkte ik, dat de straatdeur wagenwijd open stond en op den trap was een vreeselijk ge stommel. Iemand liep tegen me op en duwde me bijna ondersteboven. Die iemand was mijn vriend! Hij was n.I. pas thuisgekomen en had op zijn kamer ook een doodkist gevonden. Het zien van mij bracht hem in ieder geval kalmte, hoewel hij niet gelooven kon, dat ik het was. Ik ver telde hem van mijn wedervaren, waarop hij me in mijn armen begon te knijpen. „We zijn toch wakker? We droomen toch niet?" Na nog even heen en weer gepraat te hebben, besloten we den huisknecht te wekken en zijn kist aan een onderzoek te onderwerpen. Als het een misdaad was, moesten en zouden we het ontdekken!! De knecht voorop met een kaarsje en wij achter hem aan, zóó gingen we den trap op, en- de kamer binnen. Ik heb nog nooit een mensch zien schrikken, als den knecht, die zoo onvoorbereid op een doodkist stiet. De kist bleek in het geheel niet dicht te zijn, en vanzelf open te gaan. En in die kist lag een briefje! Een briefje, van een goeden kennis, waarin hij ons mededeelde, dat hij op het punt stond om.... failliet te gaan en op deze manier, n.I. door elk van zijn kennissen een doodkist te sturen, een totale ruïne wilde vermijden. Daar ik op het oogenblik een kennis heb die een handel heeft in grafmonumenten, die ook niet te best floreert, kom ik bijna eiken avond naar huis met de vrees enkele grafzerken op mijn kamer te vinden. Ook bij onze jongens Een vaak vergeten moederplicht. „Je vrouw zal het later wel niet gemakkelijk met je hebben," hoort men een moeder weieens half-schertsend, half in ernst tegen haar op- groeienden jongen zeggen. Doch daar blijft het dan ook meestal bij. Nietwaar de jongen moet zoo hard werken, eerst op school en latei- om vooruit te komen in zijn betrekking, en zou dan de steeds onbaatzuchtige en hulpvaardige moeder niet alles doen om hem de moeilijkheden uit den weg te ruimen? Bovendien maken de moederliefde en de moedertrots, dat wij vaak te spoedig tevreden zijn over ónze kinderen en tè zeer geneigd, om hen te verwennen. Is het dan zoo verwonderlijk, als de jonge echtgenoot zooiets als: „Mijn moeder was veel zorgzamer" te berde brengt tegenover zijn vrouw die opkomt voor haar eigen rechten in het leven en door haar man een weinig ontzien wil worden? Zoo'n opmerking is voldoende om de zoo funeste geest van concurrentie tusschen de jonge vrouw en haar schoonmoeder te doen ontstaan. Al naar gelang van het karakter der echtgenoote zal zij berusten en veel leed in stilte dragen, óf het huwelijk wordt bij een minder dociele natuur tot een mislukking. Het is dus noodig, terwille 'van onze toekomstige schoon dochter, maar ook terwille van het geluk en belang van onzen zoon, hem op te voeden voor het huwelijk. Deze opvoeding valt de moeder vaak hierom moeilijk, doordat ze haar zoon altijd nog wil blijven beschouwen als het van haar afhankelijke jongetje van vroeger. Hoe vaak maakt men het niet mee, dat een volwassen zoon zich in duizend kleinigheden door zijn reeds ouder wordende moeder laat bedienen. Het is waar, dat juist dit bediend worden een der grootste aantrekkelijk heden van het ouderlijk huis vormt, doch even waar is het, dat hierdoor de aangeboren gemak zucht (die vooral bij mannen groot is!!!) spoedig alle perken te buiten gaat. Een moeder moet dus niet te ver gaan in het bewijzen van die kleine diensten, die op zichzelf beschouwd niets zijn, doch alle bij elkaar een groote hoeveelheid werk en tijd vorderen. Een jongen, voor wien al te veel kleine steentjes uit den weg zijn geruimd, zal als man lang niet zoo goed opgewassen blijken tegen I de groote eischen van het leven. Het is dan ook veel verstandiger, wanneer een moeder haar jongens wat ridderlijkheid bij brengt. Hebben zij deze tegenover hun moeder geleerd, dan zullen zij haar in acht nemen tegen over elke vrouw, oud of jong, waarmee zij in aanraking komen. En welk een voldoening is het niet voor de moeder zelf, als haar zoon zorgzaam en attent tegenover haar is! Het is ook niet teveel gevergd, dat een zelfstandig ge worden zoon eens per week nog bij zijn moeder komt, speciaal met het doel om in een ver trouwelijk samenzijn over zijn streven, zijn zor gen en vreugden te spreken. De moeder behoudt recht op eenig aandeel in het leven van haar kind, al zal zij alles vermijden, dit kind in een verkeerde afhankelijkheid ten opzichte van haar zelf te brengen. Haar zoon moet zelfstandigheid leeren, ook als het gaat om het kiezen van een levensgezellin. Voor een verstandige moeder zal de „opvoeding voor het huwelijk", die zij ook haar zoon ten deel liet vallen, de schoonste be looning met zich brengen, wanneer eenmaal het geliefde kind met zijn jonge vrouw en met haar zelf in een gelukkige harmonie leeft. PRACTISCHE WENKEN. Aangebroken bier- en spuitwaterflesschen, die niet geheel opgebruikt zijn, worden goed ge sloten en omgekeerd weggezet. De inhoud blijft goed en smakelijk, als men de rest na eenige weken weder gebruikt. Opgedroogde schoencrême is een bron van ergernis, want niet alleen dat er niets meer aan de schoenborstel te krijgen is, doch de brok kelende inhoud verspreidt zich vaak en geeft vervelende zwarte vlekken, als men de stukjes niet gauw genoeg opveegt. In de eerste plaats moet de doos na het gebruik altijd goed ge sloten worden, hetgeen veelal verzuimd wordt en in de tweede plaats kan men door toe voeging van enkele druppels melk of koffie de crème weer zacht maken. Pianotoetsen, die verkleurd zijn, wrijft men in met een doekje, gedrenkt in spiritus of water- stofsuperoxyde, daarna, wanneer de toetsen droog zijn nawrijven met een zijden of flanellen doekje. gelakte thee- en presenteerbladen met een weinig witte schoencrême moeten worden in gewreven, nadat zij eerst met spons en zeem zijn afgenomen, daarna met een zacht flanellen doekje nawrijven. AFKLEEDENDE ONDERJURK. 73104 De steeds wisse lende mode maakt af en toe ook ver anderingen in de stijl van onze lin gerie noodig. Met name geldt dit van de onderjur ken. Hier zien wij er een, die ge schikt is voor de bestaande model len en ongetwij feld nog eenige jaren bruikbaar zal blijven. Knippatronen van deze goed afklee- dende onderjurk zijn verkrijgbaar in allo maten voor den prijs van f 0.48. 73104 -5K- JAPON VOOR GEZETTE FIGUREN. Bijgaande japon van effen wollen of zijden materi aal gemaakt heefi 'n zeer practiscli los vest, dat van crêpe georgette of crêpe de chine gemaakt wordt en met kleine veilig heidsspeldjes op de onderjurk be vestigd wordt Het voorpand heeft ingestikte postuurnaden en is in het midden omgebiesd. terwijl evenwijdig hier aan een smalle nervure wordt ge stist. De rok heefi twee banen, waai m van de voorbaan 7314U puntig is opge knipt. Mouw me; smalle manchet Patronen tot _n met maat 54. -5»r- GOEDE KNIPPATRONEN. Patronen Kunnen per Driet aangevraagd worde, met bijsluiting van 0.58 in postzegels aan di Moderedactrice vaD dit blad. Roelofsstraat 1 Of te 's-Gravenhage. De patronen worden U tegelijk met een num mer van ons nieuwe Modeblad, waarin ongeveei 50 modellen zijn afgebeeld, toegezonden. Denki U er vooral aan, de juiste maat en het nummei op te geven. 111 WIST U REEDS dat in de stad Temisvar een hoogeschool voor zigeunernuiziek is opgericht? Men rekent, dat er rond 40.000 musiceerende Zigeuners zijn, zoodat de stichting van een dergelijke academie volkomen gerechtvaardigd is. dat men tegenwoordig tabaksoorten kweekt, die nicotine-vrij zijn? Meer dan zes van deze hoogwaardige tabakken zijn er reeds bekend. dat de mode van de schoonheidskoningin nen thans zelfs naar Japan is overgedragen? De mededingsters namen in geheel Europeesche kleeding aan den wedstrijd deel. dat de politie-agenten te San-Francisco allen met een draagbaar radiotoestel zijn uitge rust? Met behulp hiervan kunnen zij zich in rechtstreeksche verbinding met hun bureau stellen.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1934 | | pagina 3