BLEYLE KLEEDING STOUTEN BEE K'S MODEHUIS 'looréfrom 1 E'S ELEGANT EN PRACTISCH EE tot a.s. IEE id: d l as ent n ent •lik TWEEDE BLAD Vervolg Plaatselijk Nieuws 15 October Schagchelstraat 29 BLEYLE Japonnen zijn van zuiver wol vervaardigd BLEYLE Japonnen hebben een eleganten pasvorm BLEYLE Japonnen zijn prettig in het dragen BLEYLE Japonnen behouden haar pasvorm tot het laatst BLEYLE Japonnen zijn haast onverslijtbaar is het ideaal dat vele Dames zich hebben gesteld: PLEIN 10 - HAARLEM. Betere confectie tegen voordeelige prijzen. EE VECDW EN HlJIS Onze Keuken 5 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT No. 39. 28 SEPTEMBER 1934. :ens tot ijn- cen. oef. ct. ent ikel Ct olgen hetgeen e Verkade en jn beste zijde egaafd en be estige en ver- erd het geheel leiende recon- ière. dat het een ïrnaast menig dat de zaal was er veel ook stellig de noemen; deze nt een indruk wij naar de RTELLING H. ROTMAN ls Pietje voor- Ie om het ge- berouw over hij iemand niet nam hij z'n hee regelrecht 'n sprong van olgend oogen- S. 0. s. Op 2 October a.s. zal een radio uitzending worden gehouden voor het Nationaal Crisis-Comité. 't Is herfst. Reeds kleurt het late groen Van boom en heester in 't plantsoen Zich bruin en geel en goud. De nevels hangen 's avonds stil Daartusschen. Koud en klam en kil Is 't onder 't vochtig hopt. Straks is het winter, eer men 't weet. Het fraai en kleurig nujaarskleed, Dat de Natuur zich weeft, Is o, zoo spoedig afgelegd De tijd, die volgt, is- bitter slecht Voor wie geen werk thans heeft. En in zoo menig huisgezin Treedt weer de zorg de woning in. Het barre jaargetij Wordt daar met bange vrees verwacht, En angstig wordt zoo vaak gedacht: Was 't maar alvast voorbij! Het land'lijk Crisiscomité Deelt aan ons allen draadloos mee: Hei komt veel geld te kort. En van wie iets te missen heeft, Vraagt het een offer. Helpt en geeft Als 't u gebeden wordt! Straks bij het schijnsel van het vuur, Zit g'in het rustig schemeruur Zoo warm en welvoldaan. Tast in uw beurs dan goed en gauw; Laat in geen strenge winterkou Uw medemenschen staan. En doe 't van harte! Kijk niet zuur! Want warme kleeren, dek en vuur Behoeft ook ied're man, Die door de crisis armoe lijdt En voor 't gezin in dezen tijd Geen duit verdienen kun! VIER JUBILEA OP „BETHESDA-SAREPTA" TE HAARLEM. Woensdag j.l. is in de bekende Stichting „Bethesda-Sarepta" te Haarlem, waar ruim 200 lijderessen aan vallende ziekte worden verpleegd, het 40-jarig jubileum van zuster H. L. A. van Vreeswijk en het zilveren feest van de zusters M. Blom, W. Brands en P. M. Langeveld gevierd. Zuster van Vreeswijk, die eerst langen tijd in de inrichting zelf is werkzaam geweest, heeft zich later vooral op het wijkwerk toegelegd en allen die haar trouwe zorgen genoten en haar werk gadesloegen, hebben in haar de ware wijk verpleegster leeren kennen, die met toewijding en trouwe regelmaat haar omvangrijken arbeid verrichtte en ten allen tijde klaar stond hulp te verleenen. Meerdere jaren heeft zij te Rijnsburg het wijkwerk verricht en ongetwijfeld zullen velen in die gemeente met vreugde en dankbaar heid terugdenken aan haar schoonen Diacones- senarbeid aldaar en haar nog langen tijd daar voor wenschen te behouden. Zuster Blom, die ook in haar wijkwerk veler genegenheid wist te winnen, heeft toch het groot ste aantal van haar dienstjaren onder de patiën ten van Bethesda-Serepta doorgebracht, en zich vooral in het vereenigingsleven, dat onder deze patiënten zulk een bizondere plaats inneemt, doen kennen als een uitnemend leidster. Zuster Brands heeft eveneens de meeste der 25 jaren binnen de stichting doorgebracht en zich ook in het vereenigingsleven een beteeke- nende plaats verworven door haar groote trouw en toewijding. Slechts zij, die den arbeid van nabij kennen, zijn in staat haar werk naar waarde te schatten en kunnen begrijpen, welk een waarde zulk een Diacones heeft voor een stichting als deze. Zuster Langeveld bleek eveneens groote ge schiktheid voor het wijkwerk te bezitten en heeft dit gedurende de laatste jaren in Enschedé wel op treffende wijze getoond. Nooit werd tever geefs een beroep op haar hulp gedaan en het was haar steeds een vreugde en heerlijke taak het lijden te verzachten en nood te lenigen. Het heeft bovengenoemde zusters op dien dag niet ontbroken aan blijken van hartelijke ge negenheid en groote erkentelijkheid, want niet alleen in de kleine wereld der inrichting zelf, maar ook ver daar buiten, hebben zij door haar vriendelijke zorgen, hulpvaardigheid en aan- trekkelijken eenvoud, veler harten veroverd. HUISVLIJTCURSUS. De Volksbond tegen Drankmisbruik afd. Heemstede heeft het voornemen, zooals andere jaren, een huisvlijtcursus te organiseeren voor jongens en meisjes. De leeftijd der leerlingen is van 10 tot 16 jaar. Het leergeld is uiterst laag gesteld. Duur van den cursus 20 Iesavonden. De Volksbond verwacht dat de jongens en meisjes, die de lagere school verlaten hebben en nog niet aan het werk zijn, deze lessen zullen bijwonen, waardoor zij op een leerrijke en aan gename wijze hun vrijen tijd leeren gebruiken. Verdere gegevens zie advertentie. BADHUIS HEEMSTEDE. In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 17 tot en met 22 Sept. genomen 508 douchebaden en 22 kuipbaden. Aan 34 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 26 volwassenen gebruik gemaakt. AANVANG SEIZOEN 1934—35 Spreekuur dagelijks van 25 en 79 uur TEL. 10806 JUBILEUM LEO KORS. Op 1 Oct. a.s. zal de heer Leo Kors, touring car-ondernemer, den dag herdenken dat hij vóór 12Vs jaar zijn onderneming opende. Aanvanke lijk in Andijk begonnen met een dienst Andijk— HoornEnkhuizenMedemblik, zag de heer Kors in, dat de autobus het vervoermiddel zou worden en verplaatste zich naar Heemstede. Hier opende hij een dienst van Amsterdam naar Zandvoort en dit jaar een dienst van Haar lem naar Schiphol. Tevens legde hij zich toe op het Iuxe-touring- bedrijf en al spoedig bleek dat uitbreiding van zijn materiaal noodig was, zoodat hij spoedig moest overgaan tot aanschaffing van een aantal Touring-Cars om zijn clientèle naar behooren te kunnen bedienen. De heer Leo Kors is niet alleen een goed zakenman, maar tevens een bekwaam vakman wat zeer zeker aan zijn bedrijf de noodige stuwkracht heeft gegeven. Het zal hem dan ook zeker op 1 October niet aan belangstelling ontbreken. RIJKSTELEFOON. Opgave van nieuwe telefoonaansluitingen te Heemstede in het telefoondistrict-Haarlem in het tijdvak 20 tot en met 26 September 1934. Telef.nr. Gidsvermelding. 29526 Heemstede's Woningbureau Corn. L. Kwak N.V., Eikenlaan 45, Heem stede (916 uur). 29461 Hulsebos, E. E.; Joh. Verhulstlaan 2, Heemstede. 29463 Meeuwen, C. A. van; Luit.-Kol. Infie. N.I.L.b.d., Adriaan Pauwlaan 21, Heemstede. 26834 Wolff, Dr. W. L.; Jac. Perklaan 10, Heemstede. 29462 Zwarten, J. A.; Brandstoffenhandel, Raadhuisstraat 89a, Heemstede. BRANDALARM. Weer eens het strijkijzer. Zondagavond tegen 7 uur. Luid gilt de sirene. Onmiddellijk verzamelt een groote menigte zich voor de garage van de brandweer. Twee minuten na het eerste sein der sirene staan beide motorwagens te ronken, alsof zij er naar hunkeren hun krachten te gaan meten op de baan. Dan worden de beide deuren opengeworpen; nieuwsgierigen informeeren waar de brand is en drie minuten na het eerste sein gaan motor spuit en ladderwagen, volkomen bemand, in pijlsnelle vaart over de Heemsteedsche Dreef, voorafgegaan en gevolgd door honderden fiet sers, naar het terrein van den brand in de Joh. Vermeerstraat. Het bleek- alweer noodeloos alarm, want toen de brandweer arriveerde, vijf minuten na het eerste signaal, was de brand, een gevolg van het niet uitschakelen van een electrisch strijk ijzer, reeds door de bewoners met eenige kannen water gebluscht. Slechts een kist en een houten schot vielen ten offer aan het vuur. Maar het was op dezen Zondagavond een mooie mobi lisatieoefening, die boven verwachting geslaagd mag heeten! TELEPATHIE. De bekende telepaat en helderziende Prof. Don Silvestro zal men thans ook in Heemstede kunnen bewonderen. Met goedkeuring van B. en W. zal Prof. Don Silvestro a.sr Woensdagavond een demonstratie geven in het Café van den heer v. d. Heuvel, Camplaan. Ook zal deze helderziende a.s. Maandag tusschen 10 en 11 uur een vooruit vastgestelde geheime opdracht uitvoeren, te beginnen op het Wilhelminaplein. Wij weten het uit ervaring: Wie eenmaal „BLEYLE" heeft leeren kennen wil beslist geen andere kleeding meer dragen. Komt U onze schitterende collectie eens zien en neemt U eens een proef met deze voor ons klimaatzoo bijzonder geschikte kleeding. CURSUSSEN ingesteld door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken worden in het a.s. winterseizoen de volgende cursussen georgani seerd Cursus Handel en Recht. Leider: Mr. F. J. Gerritsen. Te behandelen stof: onderwerpen, welke voor den practischen handelsman van belang zijn, als faillissement en surséance, vennootschappen, overeenkomsten, beslag, wissels, koop en huur. Lesuren: Vrijdagavond van 2021 uur. Cursus Warenkennis voor Kruideniers. Leider: A. H. Hoefnagel. Te behandelen stof: de beginselen der waren kennis. Lesuren: cursus A: Woensdagavond van 20.3021.30 uur, cursus B: Dinsdagavond van 20.3021.30 uur. Cursus Boekhouden. Leider: G. Schellekens. Te behandelen stof: de beginselen van het boekhouden en het boekhouden in de practijk. Lesuren: Woensdagavond van 21.3022.30 u. Voorwaarden voor de deelneming. Voor deelneming aan de cursussen geve men zich op bij het Secretariaat der Kamer, Nassau- plein 6, Haarlem (tel. 15254). De cursussen vangen zoo mogelijk aan in de derde week van October, terwijl zij omstreeks AprilMei be ëindigd worden. Voor den cursus boekhouden worden alleen personen boven de 14 jaar toe gelaten. De cursussen worden slechts dan gehouden, indien zich vóór 15 October a.s. een voldoend aantal deelnemers heeft opgegeven. gevestigdu gezinshoofden te HEEMSTEDE. Opgave van 25 September 1934. J. H. van Maris, Raadhuisstraat 2. A. C. Meyer, Vechtstraat 8. H. G. Meyer, Joh. Wagenaarlaan 5. G. ScholBais, Jan van Goyenstraat 13. VEILIG RIJDEN! NUTTIGE WENKEN VOOR DEN AUTOMOBILIST. Het gevaar dreigt van twee kanten. De automobilist heeft het vermijden van een naderend onheil nooit geheel in eigen hand. Altijd zal hij afhankelijk blijven van liet reageeren van de automobiel op de handelingen welke hij in verband met de omstandigheden noodig oordeelt. Iemand kan een nog zoo handig en nog zoo snel reageerend bestuurder zijn, indien de auto niet naar het stuur luistert of de remmen niet behoorlijk functionneeren, staat hij machteloos. Het is dan ook de plicht van iederen automobilist er steeds voor te zorgen, dat hij onder alle omstandigheden op zijn wagen vertrouwen kan. De auto moet ten allen tijde in een dusdanigen staat ver- keeren, dat het mechanisme beantwoordt aan de strengste eischen welke men voor de veilig heid er van kan stellen. Maar al is dit het geval dan nog heeft de automobilist zijn plicht tegenover zichzelf, zijn medepassagiers en andere weggebruikers niet ten volle gedaan. Niettegen staande het feit, dat de automobiel volkomen betrouwbaar is, moet de bestuurder onder het rijden zic.h steeds voor oogen houden, dat het onmogelijke nooit gevergd kan worden. De remmen van zijn wagen kunnen nog zoo goed zijn, de vastheid op den weg nog zoo groot, steeds zal de snelheid geregeld moeten worden naar de plaatselijke gesteldheid, zullen de bochten correct moeten worden uitgevoerd. Slechts dan wanneer Auto en bestuurder een harmonieerend geheel vormen, mag gesproken worden van het tot een minimum beperken van het verkeersgevaar, dat van de zijde van de automobilisten dreigt. Dat het bovenstaande geen eenvoudige opgave is, zal ieder met ons eens zijn, maar dat er nog veel kan worden gedaan om dezen ideaal toestand te bereiken mogen wij wel als een vaststaand feit aaimemen. Als iedere automo bilist er maar eens volkomen van doordrongen kon worden, dat hij nooit de eenige wegge bruiker is, dat er andere automobilisten en andere weggebruikers zijn, die precies evenveel rechten hebben als hij, dan zouden wij reeds een heel eind in de goede richting komen. Er zou niet meer worden „gesneden", er zou niet meer in bochten en op hoeken van straten geparkeerd worden, portieren zouden niet meer roekeloos worden geopend. Zoo zijn er tal van andere voorbeelden op te sommen welke niet meer zouden opgaan indien de gedachte Hoffelijkheid op den weg door alle weggebruikers in toepassing werd gebracht. Automobilisten zet daarom Uw weg-egoïsme aan den kant! Rijdt beschaafd, weest hoffelijk en wij verzekeren het U het autorijden zal er niet minder pleizierig om zijn; integendeel! Is uw reminrichting in orde? Redelijkerwijs gesproken mag men verwach ten, dat iedere automobilist bovenstaande vraag met een volmondig „ja" zal kunnen beantwoorden zonder de waarheid geweld aan te doen. En inderdaad zullen velen te goeder trouw een bevestigend antwoord geven in de meening verkeerende, dat de reminrichting van hun auto inderdaad aan de strengste eischen beantwoordt. De droeve lijst van ongelukken spreekt echter een andere taal en het doet pijnlijk aan tot het besef te komen, dat velen de groote verantwoordelijkheid, die het auto rijden met zich brengt, zoo uiterst gering schij nen te achten. Dikwijls is gebrek aan verant woordelijkheidsgevoel echter niet de oorzaak van het in minder veiligen staat verkeeren van de automobiel. Maar al te vaak is het de onwetendheid van den autobestuurder, die niet weet welke eischen aan het remvermogen van een moderne automobiel mogen worden gesteld. En dit is wel verklaarbaar. Doordat hij steeds in den zelfden wagen rijdt is het voor hem onmogelijk om een vergelijk te maken met andere auto's. Dikwijls zal hij in de vaste overtuiging ver keeren, dat zijn remmen prima in orde zijn, dat er niets op aan te merken is terwijl hij toch zou moeten toegeven dat het vrij wat beter zou kunnen zijn indien hij maar eens in de gelegenheid was het remvermogen van zijn wagen te toetsen aan dat van andere. Daarom is het zaak, dat de remmen steeds vakkundig worden gecontroleerd, zoodat zij worden afge steld op de wijze welke de grootst mogelijke betrouwbaarheid waarborgt. Een van de onderdeelen van de veiligheids- week welke de K.N.A.C. over het geheele land organiseert is het in verschillende steden gratis ter beschikking stellen voor de automo bilisten van betrouwbare remtest-installaties. Tal van garagehouders, die van een dergelijk toestel zijn voorzien hebben zich bereid ver klaard, hun medewerking te verleenen, zoodat het practisch mogelijk za] blijken dat in de veiligheidsweek alle automobilisten in Neder land hun remmen gratis laten onderzoeken. Indien nu alle automobilisten maar van deze gelegenheid gebruik zouden willen maken dan was de mogelijkheid bijzonder groot, dat het aantal ongelukken, welke op rekening van onvoldoende remmen moeten worden ge schreven, sterk zou worden gereduceerd. Een reminrichting is nog niet in orde te noemen als de wagen binnen den, in verband met de snelheid, maximum daarvoor vast- gestelden afstand tot stilstand kan worden gebracht. Het gelijk afstellen van de remmen op elk der vier wieion speelt ook een zeer groote en belangrijke rol. Ongelijkmatig remmen Niet gaarne zouden wij de automilisten willen tellen, die tijdens het remmen, dikwijls reeds zonder dat zij het zelf weten, het stuur naar links of rechts moeten trekken om den wagen in een rechte baan te houden. Dit vindt zijn oorzaak in het ongelijkmatig remmen op de vier wielen. Remt b.v. het linker voorwiel wel en het rechter veel minder of in het geheel niet, dan zal de wagen een neiging vertoonen om naar links te zwenken, daar de rechterzijde het linker-voorwiel dan als een soort spil gaat gebruiken. Dit kan zeer gevaarlijk worden. Vooral nu in het komende seizoen de wegen gladder zullen worden ten gevolge van ij zei en vallende bladeren. Daarom: „Weest op Uw hoede". Uw rem inrichting kimt U nooit te veel doch wel te weinig laten onderzoeken. Wat eten we deze week? Zondag; Tomatensla met harde eieren en mayonnaise, Gestoofde kip met aardappelpurée en appelmoes, Vruchten. Maandag: Spaghetti met karbonade, Bloem kool, Aardappelen, Appelmoes. Dinsdag: Bloemkoolsoep, Gemarineerde runder lapjes, Worteltjes, Aardappelen. Woensdag: Runderrollade, Prinsesseboonen, Aardappelen, Slagroomsoezen. Donderdag: Koud vleesch, Postelein, Aard appelen, Rijstschoteltje. Vrijdag: Zalm in schelpen, Roereieren, Prin sesseboonen, Aardappelen. Zaterdag: Eieren, Gemengde sla, Aardappel sla, Trommelkoek. gestoofde kip. 1 flinke kip, 125 gram boter, 35 gram bloem, Liter bouillon, 1 uitje, zout, noot, peper, 1 paar takjes selderij of peterselie, 1 laurierblad, 1 ons kalfsgehakt, 1 sneetje oud brood. We snijden de kip, nadat ze gewasschen is, ook inwendig in stukken, die we inwrijven met een mengsel van peper en zout en daarna in een deel van de boter aan alle kanten lichtbruin braden, voegen daarna 8 d.L. water bij en laten de kip gaar smoren op een zacht vuur, nadat wij de takjes peterselie en een laurierblad erbij hebben gevoegd. Heeft alles ongeveer V/2 a 2 uur gestoofd, dan nemen wij het vleesch uit de bouillon, laten hierin" de balletjes gehakt gaai- koken, die wij hebben vermengd met het ge weekte brood, een tikje zout en noot, scheppen de balletjes uit, zeven de bouillon, smelten de boter in een pannetje, vermengen deze met de bloem en voegen langzaam de bouillon bij, laten de saus nog een minuut of tien doorkoken met de stukken kip en balletjes gehakt. varkenskarbonade met spaghetti. 4 karbonaden, peper, zout en paneermeel, 1 klein blikje tomatenpurée, 2/2 d.L. water, waarin 1 bouillonblok is opgelost, 10 gram bloem, 1 blokje delf rite, 50 gr. boter, 125 gr. spaghetti. We koken de spaghetti gaar in ruim kokend water en zout, hetgeen ongeveer 20 min. zal duren. De karbonaden worden bestrooid met peper en zout en paneermeel, daarna wordt de delfrite in de koekenpan warm gemaakt en het vleesch gebakken, ongeveer 6 min. aan eiken kant, dikke karbonaden iets langer. Het vleesch wordt uit de pan genomen, de boter in het vet ge bruind en daarna den inhoud van het blikje tomatenpurée en 2% d.L. bouillon toegevoegd, binden met 1 eetlepel bloem, saus even door laten koken en in een sauskom opdienen. De spaghetti op een verwarmd bord stapelen, nadat het water afgegoten is en de karbonade er om héén leggen. gemarineerde runderlapjes. 6 ons runderlappen, zout, peper, d.L., azijn, 1 d.L. water, een ui, een laurierblad, 3 kruid nagels waaruit het kl. bolletje verwijderd moet worden, 1 blik delfrite, 50 gram boter. We wrijven de gewasschen en afgedroogde runderlapjes in met peper en zout, snijden ze in stukken, die niet te klein mogen zijn, die we in een steenen kom leggen, hierover gieten we het water en de azijn, doen er tevens de fijn ge snipperde ui en de kruiden bij en laten het vleesch hierin minstens 24 uur staan, terwijl wij niet vergeten het van tijd tot tijd om te keeren. Den volgenden dag worden de lapjes uit de marinade gehaald en wat gedroogd, de delfrite in de braadpan gesmolten en het vleesch aan beide zijden bruin gebraden, daarna wordt de vloeistof, waarin het vleesch gemarineerd is erbij gevoegd, evenals de gesnipperde ui en de kruiden, waarna wij de lapjes nog 1 a 1% uur laten stoven en de jus desgewenscht nog wat binden. slagroomsoezen. 21/2 d.L. water, 100 gram boter, tikje zout, 175 gr. tarwebloem, 3 eieren. We brengen water en boter aan de kook, voegen het zout erbij en strooien, langzaam roerende de bloem in het water, blijven daarna roeren, totdat zich van de verschillende ingre diënten een bal heeft gevormd, die van de pan loslaat, waarna de eieren, één voor één door 't deeg worden geroerd. Een bakblik wordt be boterd en hierop wordt het deeg gespoten rond of langwerpig van vorm, waarna het bakblik in een vrij" warmen oven wordt geplaatst gedurende 15 a 20 min. De soezen, die luchtig en goed gerezen moeten zijn, worden aan één kant opengesnden en gevuld met stijf geslagen room. rijstschotel. Liter melk, 125 gram rijst, 150 gr. suiker, 3 eieren, bessengelei of jam. We brengen de melk aan de kook; doen er een tikje zout in en de goedgewasschen rijst en laten op een kleine pit deze gaar koken, waarna wij 25 gram suiker en 3 eierdooiers kloppen en door de pap roeren. Vervolgens doen wij alles HET ZELFMAKEN VAN KLEEDING. kosteloos een modeblad Naar aanleiding van de vele vragen, die wij van onze lezeressen ontvangen om bepaalde modellen in de moderubriek op te nemen, merken wij op, dat plaats ruimte ons belet aan al deze verzoeken te voldoen. Toch hebben wij gemeend onze leze ressen in de gelegenheid te moeten stel len een ruimere keuze te maken uit de vele modellen, die er voor herfst- en winterseizoen zijn ontworpen. Onze moderedactrice is n.l. bereid om aan dames-lezeressen van ons blad ge heel kosteloos het uitgebreide herfstnum mer van „Het Practisch Modeblad", dat zoo juist verschenen is, toe te zen den. Dames, die gaarne een exemplaar van dit uitgebreide nummer wenschen te ontvangen, worden verzocht dit nog vandaag per brief aan te vragen, onder bijsluiting van 10 ct. porto, aan onze moderedactrice, Roelofsstraat 109, Den Haag. In het modeblad is een interessante prijsvraag uitgeschreven, waaraan ieder een op gemakkelijke wijze kan meedoen. Er zijn prijzen tot een bedrag van vijf honderd gulden aan verbonden! C De verzending geschiedt omgaand. in een vuurvast schoteltje. Het beste is z.g. vruchten- of strooisuiker te gebruiken die ge makkelijk oplost. Het eiwit wordt stijf geklopt, wordt met de rest van de suiker (100 gr.) op de gelei gestapeld, liefst in een ongelijke massa. Opdat het eiwit lichtbruin en croquant wordt, plaatse men dezen schotel in een niet te warmen oven. zalm in schelpen. 1 kl. blikje zalm, 1 komkommer, een paar koude aardappelen, eenige blaadjes gele sla, olie en azijn, peper en zout, mayonnaise, I ui, beetje gehakte peterselie. We wasschen de gele slablaadjes en beleggen de schelpen hiermede. De komkommer wordt geschild en fijn geschaafd en om te voorkomen, dat het slaatje te vochtig wordt, laten we de dunne plakjes uitlekken, daarna aanmaken met olie, azijn of citroen, peper en zout; de koude aardappelen worden aan kleine blokjes ge sneden en eveneens vermengd met olie, azijn en een tikje zout, alsmede het zeer fijn gehakte uitje. Op de sla leggen wij de zalm, hieromheen groepjes komkommer en aardappelsla, hierover heen de mayonnaise, terwijl over het geheel de fijn gehakte peterselie wordt gestrooid. trommelkoek. 500 gram bloem, 35 gram gist, plm. 4 d.L. melk, 1 kopje vol sunmaid rozijnen of sultane, 2 eieren, zout. We kloppen de lauwe melk met de eieren en vermengen deze vloeistof met de gist, die tevoren met wat melk tot een dikke vloeibare massa is aangemengd. De bloem met wat zout wordt in de kom gedaan, een kuiltje wordt in het midden daarvan gemaakt en hierin giet men wat van het lauwe melk-eieren mengsel. Van het midden uit worden bloem en melk met elkander goed ver mengd, waarbij we zorgen, dat er geen klontjes in het beslag komen, waar tenslotte de gewas schen sultane of de voor het gebruik gereed zijnde sunmaid door worden geroerd. We laten het deeg een uur rijzen en doen het daarna in een beboterd, warmen puddingvorm of in een klein hooikistpannetje en koken de koek 2 a 2% uur in een pan met héét water. Het laatste moet zoo noodig bijgevuld worden, doch steeds met kokend water. We presenteeren de koek met stroopsaus stroop of boter en basterdsuiker, inplaats van in kokend water kan men de koek op een zeer lage pit in een ijzer pannetje, waarin boter ge warmd is, bakken en wel aan beide zijden ongeveer 1 uur. wenken. Wanneer we eieren gebruiken, worden de schalen niet dadelijk weggeworpen, doch eerst 24 uur in water gelegd. Dit water is een goede mest voor onze planten. Watervlekken op gelakte meubels worden met tarwemeel bestrooid en daarna met een in olijf olie gedrenkte doek zoolang gewreven, tot ze verdwenen zijn.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1934 | | pagina 3