HEEMTAX WEBER THUISKOMST DE WERELDREIS VAN PIETJE PLUIS EN JANTJE JOPPE VERGADERINGEN, VERMAKELIJKHEDEN ENZ. 'n PRACHT GESCHENK TAFELMESSEN f 5.50 6 Eugelsche PREDIKBEURTEN. PLAATSELIJK NIEUWS N.V. Steenkolenhandel v/h. J. H. KRUL Jr. Stationsterrein - OVERVEEN TELEFOON 23517 en 14106 TRUUS HELMICH JULIANALAAN 6 ARTISTIEKE WANDVERSIERINGEN BURGERLIJKE STAND~ 2 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT J.S^cfineccjctns ■öontwcrksr CP., cr"i StHcuutjcsloon )08 SFCaarlem M Jcltcryen «n vellen w«-= Jofels «n^ntckcslumw öp«cialitcilÊoRjmanlcls *anPnT'a&9«lsck3totf«i coup« «n a/wc rkincjgsgarar.dccrd ©t. SticolaaS wB-."»»,/- Sjtra lage geécljcnten prijjen Prima seal konijn jasje met moftaschjef 75. Bisam wammen jasje met moftaschjef 95. Qroote sorteering kragen en pélerines 5 EN 7 PERS. TvXI'S ZANDVOORTSCHELAAN 134 Telefoon 2 6 3 I 9 HAARLEM. STADSSCHOUWBURG. Zaterdag 24 November, 2 uur. St. Nicolaas- voorstelling „Hans en Grietje". Zaterdag 24 November, 8.15 uur. Lief dadigheidsvoorstelling ten bate van Kraam- vrouwenzorg. H.T.C.: Hocus Focus". Zondag 25 November. Amsterd. Toneel vereniging: „De Comedie van het Geluk". Maandag 26 November. Amsterd. Toneel vereniging: „De Draaikolk". Dinsdag 27 November. Ballet-avond: Nina Kirsanova en lgor Schwezoff. Woensdag 28 November. Ver. Rotterd. Hofstad-Toneel: „Op het nippertje". SCHOUWBURG JANSWEG. Woensdag 28 November, 8.15 uur. Privé-Secretaresse". „De roestvrij Groote Houtstraat 16G - Telef. 10648 V.m. V.m. In Zondag 25 November. Ned. Herv. Kerk, Wilhelminaplein. 10 uur: Ds. Barger. Kapel Nieuw-Vredenhof. Joh. van Oldenbarneveltlaan. 10.30 uur: Ds. Briët. beide diensten extra collecte voor het evangelisatiewerk in eigen gemeente. V.m. N.m. Gereformeerde Kerk, Koediefslaan. 10 uur: Ds. Dondorp. 5 uur: Ds. Dondorp. zal een wijdingsmiddag worden gehouden. JHt: Afd. Haarlem. Vrijzinnig Christelijke Jeugd Gemeenschap, voorheen Vrijzinnige Jongeren Kerk. Zondag, 25 November a.s., zal Ds. B. J. Aris uit Amsterdam spreken te 7'/2 uur n.m. in het gebouw der Theosofia Stichting, Nassauplein 8. Deze dienst is bestemd voor meisjes en jon gens van 14 tot 20 jaar. N.B. Fietsenstalling kosteloos. VERGADERING R.K. VOLKSBOND. De afdeling Heemstede van de R.K. Volks bond hield Woensdagavond een vergadering met als spreker den heer W. J. de Bruin. Na opening met de christelijke groet volgden enige mededelingen, o.a. dat op de eerstvolgende vergadering de begroting zal worden behandeld, dat uit het bestuur een comité is gevormd, dat zal trachten ook nu weer een extra Kerstgave voor de werklozen te bewerkstelligen; dat dit jaar op 1 December voor de kinderen van de leden het St. Nicolaasfeest zal gehouden worden, waar verwacht worden de kinderen die dit jaar 3 jaar zullen zijn of worden en in 1934 de 10-jarige leeftijd niet bereikt hebben of zullen bereiken. De vaders der kinderen moeten echter minstens van 1 October af lid zijn. Vervolgens hield de heer W. j. de Bruin een inleiding over „De ontwrichting in het huwelijk, de kinderbeperking en de bescherming van het gezin door overheid en maatschappij". Het huwelijk, aldus spr., zooals Christus dat heeft ingesteld, heeft in deze tijd zijn waarde ver loren. Het huwelijk is veelal een zaak geworden, de heiligheid is er aan ontnomen. Spr. betreurt het, dat in sommige persorganen, radio en ge schriften het huwelijk valselijk wordt voorge steld als iets zakelijks, hekelt de leiders der re formatie, die met valse voorstellingen zijn ge komen en het huwelijk beschouwden ais een zaak waarmee de kerk niets te maken heeft, en echtscheidingen als iets mogelijks voorstellen. in dit verband hekelt spr. ook het boek van den heet Wibaut en zijn vrouw over het wor dend huwelijk en wat daarmede in verband staat. Onze taak, aldus spr., is op te trekken tegen deze zaken en tegenover de ontucht die daaruit voortvloeit, de glans der kuisheid. Betreffende de kinderbeperking moeten wij allereerst, aldus spr., ageren tegen die organi saties die openlijk in boeken en brochures de kinderbeperking propageren. Spr. betreurt dat dergelijke lectuur op de markt gebracht kan worden zonder wettelijke tegenweer. Ergerlijk noemt spr. de aanslagen op een onschuldig kind, wat toch met een moord moet vergeleken worden. Angstwekkend wordt aldus de vermindering der geboorten, die ook in ons land van 1867 is teruggelopen van 36 tot 208/io per 1000 in woners. Spoedig zullen dan ook meer dood kisten dan wiegen nodig zijn. Tenslotte behandelt spr. de noodzakelijkheid van bescherming van het gezin door de staat en de maatschappij. Allereerst behandelt spr. het industrialisatie proces. Door de industrie zijn talrijk velen van het platteland naar de steden gesleept. Vrouwen en kinderen werken in de fabrieken. Zo ver dween de vrouw uit de huiselijke kring en het zedelijk verval moet dan ook gezocht worden in het ontredderd gezinsleven. Zo heeft het liberale kapitalisme een ont redderd gezinsleven in het leven geroepen, met als gevolg echtscheidingen, en de staat heeft zich dat recht van verbreking van het huwelijk toegeëigend. De grote staatslieden, aldus spr., staan onder de macht van het kapitalisme. Men vreest de revolutie, maar men wil niet erkennen dat men die zelf kweekt. In Genève vergadert men zonder God. In de Volkenbond gaat het er in hoofdzaak om waar wat aan te verdienen is, ook al hitsen de volken elkander op. In de N.-S.- beweging wordt het kind al als staatsburger beschouwd. Het is thans njet enkel de slechte economische toestand door de techniek, maar de verwildering der samenleving. Er moet een krachtige gezinspolitiek gevoerd worden, aldus spf. De staat kan niet voor alles verantwoordelijk gesteld worden, maar toch laat men zich daar te veel eenzijdig voorlichten. Wij moeten er naar streven, besloot spr., dat alle huisvaders de noodzakelijke levensbehoeften verkrijgen. Eenige vragen worden gesteld en beantwoord. Collecte Hulp in Nood bracht op ƒ1.80. Hierna sluiting met de Chr. groet. COLLECTE VOOR DE BLEEKNEUSJES. Woensdag 28 November zal de jaarlijkse collecte worden gehouden voor onze Heem- steedse bleekneusjes. Alweer een collecte!! Ja, maar nu voor een zeer goed doel. Deze collecte wordt gehouden ten bate van de afd. Heemstede van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies. Vooral in deze zo moeilijke tijden, waarbij ondervoeding der jeugd vaak tot gevolg heeft aanleiding tot T.B.C. en andere ziekten, is voor vele kinderen een uitzending meer dan nodig. Dank zij een bijzondere gift konden in 1932 46 kinderen worden uitgezonden; in 1933 moest het bestuur dit getal tot slechts 28 terug brengen, n.l. 16 jongens en 12 meisjes, waarvan 14 R.K. en 14 van andere godsdiensten. Zij werden uitgezonden naar het St. Joseph- liuis te Egmond a. Zee, de huizen van het Cen traal Genootschap te Egmond en Veluwezoom te Ellecom en het R.K. Kleuterhuis-te Rijsbergen. Ook nu voor de winteruitzending staan weer verschillende namen op het lijstje. Op hen die al eens nader kennis hebben gemaakt met het mooie doel, en de successen gezien hebben die al bereikt zijn, is een beroep stellig niet nodig. Zij weten, dat elk bedrag, hoe klein ook, eeu bij drage is om bij de kleine zwakke kinderen weer kracht en levenslust te doen terugkeren. Het aardige van deze collecte is, dat de schooljeugd U zelf een gift voor hun mede scholieren zal komen vragen. Vooral de Eerw. broeders der R.K. scholen hebben hun bij zondere medewerking toegezegd, evenals andere hoofden van scholen, die hun leerlingen voor dit mooie doel hebben aangezet. Voor de beste busjes is als aanmoediging een prijsje toegezegd. Helpt gij nu dengene, die bij U komt, die prijs te veroveren, daarmede helpt U dan tevens onze bleekneusjes weer om te toveren in toekomstige, stevige en nuttige mensen voor de toekomst. Wie op de kleintjes wil letten Stookt steeds G.R. Bruinkolenbriketten Keurig verpakt 33 stuks a 25 cent per pak, franco thuis bezorgd Aanmerkelijke bespering op Uw kolenrekening. Men wikkelt 2 bruin kolenbriketten in een vochtige krant en legt deze 's avonds in Uw haard of kachel, 's Morgens vindt men nog een heerlijk gloeiend vuur. gekeerd. Het is een ingrijpend middel, maar de kwaal is ook ernstig: de jeugd van heden komt in 't geheel niet meer aan 't werk. Spr. geeft enige middelen aan om aan de benodigde geldmiddelen te komen, o.a. be lastingverhoging van de grote inkomens, hoe wel men met de toepassing van dit middel voorzichtig moet zijn, wegens de te verwachten kapitaalvlucht. Het kost schatten geld, maar laat men eens nagaan, hoeveel geld men uitgaf in de jaren 1914—1918 tegen een denkbeeldige vijand. Niet minder dan 2000 millioen gulden. Nu staat de vijand midden in het land, n.l. de werkloosheid. Zou het nu zo verkeerd zijn, ter verdrijving van deze vijand, daar enige hon derden millioenen aan te besteden? Voorts be toogt spr., dat devaluatie van het geld er toe zal bijdragen, dat de zware lasten als hypo theekrente, enz., verminderen. Dit betekent liet brengen van een offer door hen, die vaste inkomsten hebben, maar er dient nu eenmaal een juistere verhouding te komen tussen de waardevermindering van de producten en de koopkracht van het geld. De cumulatie van inkomens keurt spr. af. Personen, die dergelijke inkomens genieten, be horen in de eerste plaats een offer te brengen. Als laatste punt van zijn rede behandelde spr. het militarisme. De Chr. Dem. Unie stelt zich op een anti-militaristisch standpunt, omdat liet militarisme in strijd is met naastenliefde en gemeenschap. De Chr. Dem. Unie wordt heftig bestreden, zo besloot spr., maar haar beginselen zullen ongetwijfeld veld winnen. Na deze rede was gelegenheid tot gedachten- wisseling, waarna de vergadering met een woord van dank door den voorzitter werd gesloten. TELEFOON 29550 TOONKAMER BINNENWEG 79 VERGADERING CHR. DEM. UNIE. Maandagavond j.l. hield de afdeling Heem stedeBennebroek van de Christ. Dem. Unie Ned. Protestantenbond. «'eg:, De voorzitter, de heer C. de Vries, opende met enkele woorden de bijeenkomst. Hierna hield de heer J. J. Geitz uit 's-Graven- hage een redt? over het onderwerp Nationalisme, vaderlandsliefde en Chr. Democratie. in liet verleden, aldus spr., was er reden voor het ontstaan van een democratische stroming; in het lieden zien wij het nationalisme veld winnen. Nationalisten noemen zich goede vader landers. Dit beginsel staat dus lijnrecht tegen over het internationalisme. Het nationalisme staat sterk, want het wortelt in de gedachten van de grote massa, maar liet eigenaardige is, dat liet opleeft, als liet vaderland in benarde omstandigheden is en kwijnt, als de zaken weer beter gaan. Het werkt met zeer schone leuzen; er wordt geschermd met liet gevaar, waarin het vaderland verkeert, maar er ligt toch een streven aan ten grondslag, dat wel eens nauwkeurig mag worden bekeken. Want het nationalisme wil terug naar liet verleden, dat in deze benarde tijden met steeds schoner glans begint te stralen. En deze vlucht naar het verleden is onvruchtbaar. Het vaderland is ziek, dat kan niet worden tegengesproken. Maar welke geneesmiddelen moeten nu worden toegepast? Er zijn 400000 werklozen, hoe komen die aan werk. De A.-R. Partij zou krachtig de werkloosheid bestrijden, maar wat is daarvan terechtgekomen? Niets, zegt spr. Het enige middel is, dat de kapitalisten de brandkasten openen, opdat er werken uit gevoerd kunnen worden. „Aanpassen," zoals anderen willen, betekent, dat de arbeider zal moeten afdalen tot het levensniveau van den Japanner, die van 50 ct. per dag kan leven. Dat dit op revolutie zou uitlopen, is duidelijk. Ten tweede zal er een algemene pension nering op 60-jarige leeftijd moeten komen, ook in het vrije bedrijf. En dan moet een pensioen van minstens 12.per week worden uit- VERKEERSONGEVALLEN. Zaterdagnamiddag, te omstreeks 5.40 uur, had op de Heemstëedse Dreef te Heemstede een -aaHMj&sg. -ptew'yj.it.ii -aew--•raster—. rijtuig, komende int de'richting Bennebroek en gaande" in *d's" richting Haarlem, bestuurd door J. H. v. K. uit Bloemendaal en een wielrijder, genaamd A. T., 'wonende te Hoofddorp. Het ongeval heeft vermoedelijk plaats gehad door dat de bestuurder van het rijwiel de Heem- steedse Dreef richting Qruquiusweg wilde over steken, waardoor hij tegen het linkerportier van het motorrijtuig terecht kwam en tegen de grond werd geslingerd. De wielrijder bekwam door deze aanrijding verschillende kneuzingen en is, nadat door Dr. Roozen alhier de eerste hulp werd verleend, per auto naar zijn woning te Haarlemmermeer overgebracht. Tijdens de grote verkeersdrukte Woens dagmorgen op de Heemsteedse Dreef, werd een hondje door een auto overreden. Het dier leed blijkbaar hevige pijnen, want het huilde zo erbarmelijk dat de omwonenden kwamen toe lopen en meewarig het lijdende dier gade sloegen. Een der omwonenden ontfermde zich over het dier door een Kennel op te bellen, die het beest weghaalde om het uit zijn lijden te ver lossen. De autobestuurder reed door om toch maar op tijd op Schiphol te zijn om de Uiverhulde mee te maken. Woensdagmorgen brak bij het passeren van de hoek AchterwegMeerweg het hekwerk van een vrachtauto van den vrachtrijder Jansen alhier, met gevolg dat het merendeel der stenen, waarmee de wagen was geladen, over de weg werd geslingerd. Gelukkig was op dat ogenblik niemand naast de auto, zodat persoonlijke ongelukken uitbleven en het alleen een materieel schadepostje was, daar een groot aantal stenen veranderde in stukjes puin. GEESTDRIFTIGE HULDIGING DOOR TIENDUIZENDEN OP SCHIPHOL. Met geweldig enthousiasme hebben Woens dagmiddag de duizenden bezoekers de beman ning van de Uiver ontvangen. En het is voor geheel Nederland en niet het minst voor de vier luchthelden een dag geworden om nooit te vergeten. Parmentier, Moll, Van Bruggen en Prins, het zijn namen, die voor altijd in het geheugen zijn gegrift. De herinnering aan de Melbourne-vlucht van de Uiver zal niet licht vervagen, daarvoor is de spanning tijdens de race en het enthou siasme bij de terugkeer in het vaderland te groot geweest. Bewondering voor hetgeen onze piloten met hun verkeersvliegtuig hebben gepresteerd, en dankbaarheid voor het goede verloop van de tocht en het behaalde resultaat dat is liet, wat de massa heeft gevoeld tijdens de gehele terugtocht van de Uiver, en deze bewondering en dankbaarheid, die op de dag van de terug komst te Schiphol aller harten vervulden, uitte zich in een grootse huldebetuiging, zó spontaan en overweldigend als slechts aan weinigen te beurt valt. Wei heeft de bemanning van de Uiver in de laatste tijd heel wat huldebetuigingen in ontvangst moeten nemen, maar de grote geestdrift van de duizenden, die de aankomst van het vliegtuig afwachtten en met ongeduld het ogenblik verbeidden, dat hun helden de voet op vaderlandse bodem zouden zetten, zal OVERZICHT DER WERKLOOSHEID. Bij het plaatselijk orgaan der arbeidsbemidde ling kwamen in de loop dezer week 358 aan biedingen in van werkzoekenden, t.w.: 29 grondwerkers, 9 metselaars, 11 schilders, 27 timmerlieden, 16 opperlieden, 77 bloemistarbeiders, 99 losse werklieden, 8 metaalbewerkers, 6 kantoorbedienden, 2 bouwkundig tekenaars, 4 bakkers, 1 stucadoor, 69 werkzaam in andere beroepen. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: IJtsma, Heerenweg 22, borduurlap en enig garen; Bureau van Politie, Raadhuisstraat, rozenkrans, ceintuur, kinder handschoen; Kromhout, Zandvoortselaan 151, handschoen; Geluk, Lindenlaan 21, gymnastiek schoenen; J. Welters, Kastanjelaan 5, regen jas; H. Dam, Haemstedeplein 2, autoband met velg; H. Bierema, J. v. d. Bergstraat 37, akte tas met inhoud; Bureau van Politie, Raadhuis straat, paar kinderschoentjes, polbandhorloge, enige postzegels; Nijenhuis, bode aan het Raad huis Heemstede, poes. .CHRIST. „Haarlemmermeer*en O'mgëviiig" der DEM. UNIE. De' rin'gf Christen-democratische Unie houdt Zaterdag 24 Nov., 's nam. 4 uur in hotel „Lommeroord", Heerenweg, een ringleden-vergadering. De heer R. van der Brug uit Gouda, voorzitter der C.D.U., zal spreken over „Nu is het ons moment", 's Avonds is er „praatavond". FANFARECORPS „EXCELSIOR". Een goed geslaagde uitvoering. Voor een voile zaal gaf Zaterdag j.l. het fanfarecorps Excelsior zijn eerste seizoenuitvoe ring in Café-Rest. Dreefzicht. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer E. M. van Pel, er op, dat het aantal donateurs zich steeds in dalende lijn beweegt. Hij deed daarom een dringend beroep op de aanwezigen, die nog geen donateur van Excel sior waren, om als zodanig toe te treden, aan gezien de sterk verminderende inkomsten het corps tot ongewenste bezuinigingen dwingen. Hierna werd begonnen met de uitvoering van het muziekprogramma, onder directie van den heer Reinier van 't Hoff. Een vijftal nummers werd uitstekend gespeeld. De pittige mars „Au bord du Rhin" vormde een goede inzet, en ['Ermitage de Grofflier van Gadenne, la Fiancée du Korigan, benevens l'Or et l'Argent van Franz Lehar werden eveneens keurig vertolkt. Opmerkelijk was ditmaal de gevoelige nuan cering in de klank, die voornamelijk in de drie eerstgenoemde nummers tot uiting kwam. Het muzikale gedeelte van het programma werd besloten met de vlot gespeelde mars „Amster dam" van Blankenburg. Na ieder nummer klonk een welgemeend hartelijk applaus. Vervolgens was de beurt van optreden aan het Hollandse duo „Boston", dat de aanwezigen het verdere deel van de avond op humoristische en aangename wijze wist bezig te houden. Evenals andere jaren werd in de pauze een verloting van kunstvoorwerpen gehouden. De deze mannen toch wel niet onverschillig hebben gelaten! De thuiskomst van de Uiver is een nationale feestdag geworden, en de feestvreugde is door geen enkele wanklank verstoord. Beschenen door het zonlicht was het alsof de Uiver zelve straalde van vreugde over de behouden terug komst in het vaderland. Vreugde en dankbaar heid zullen ook de wakkere vliegers hebben ge voeld, toen zij uit de cockpit te voorschijn kwamen en hun vrouw, kinderen en verloofde hen opwachtten, toen zij elkander in blakende welstand konden begroeten na de spannings volle weken sinds de start te Mildenhall en toen zij tenslotte de huldiging van geheel het Neder landse volk in ontvangst hadden te nemen. Ja, van het gehele volk, want zij, die niet op Sihiphol aanwezig konden zijn, luisterden naar het ooggetuige-verslag door de radio en al§ hun werk hun dat belette, waren zij toch met hun gedachten op het vliegveld en juichten zij in stilte mee! Inderdaad, het Nederlandse volk heeft Woens dag j.l. getoond, er trots op te zijn, dat de bemanning van de Uiver zich in de wedstrijd zo kranig heeft gehouden, een daad, waardoor de belangstelling van de gehele wereld in de af gelopen weken is gericht op Nederland en op de K.L.M. De hulde aan het wakkere viertal gebracht was tevens een hulde aan de K.L.M. en haar energieken directeur. avond werd besloten met een geanimeerd bal onder leiding van den heer J. Bos, waarbij de dansmuziek ditmaal nu eens niet door een jazzband, maar door leden van Excelsior werd verzorgd, welke proef uitstekend slaagde. Het was een gezellige avond, waarop Excelsior met voldoening kan terugzien. GEVESTIGDE GEZINSHOOFDEN HEEMSTEDE. TE Opgave van 20 November 1934. Wed. C. J. Dekker, Camplaan 40. K. Kirchlechner, Jos. Israëlsplein 15. Wed. F. J. Kloprogge, Voorweg 47. C. Fernie, Giip- perweg 61 D. S. de Jong, Javaiaan 24. J. J.'Metirs, Heerenweg 5. J. Schmidt Degener Javaiaan 20. INTERNATIONALE BLOEMENTENTOON STELLING FLORA HEEMSTEDE 1935. Officiële afgevaardigde uit Amerika. De Gouverneur van de staat New-York heeft een officiëlen gedelegeerde benoemd om die staat te vertegenwoordigen op de internationale bloemententoonstelling „Flora" te Heemstede. Als zodanig is aangewezen de heer John. T. Scheepers te New-York, een zeer bekend tuin bouwkundige van Nederlandse oorsprong, die tevens door de Horticultural Society van New- York en door de Society of American Florists and ornamental Horticulturists als haar officiëlen afgezant naar deze tentoonstelling is afge vaardigd. i HET KLEDINGFONDS. Het is de avond van de eerste uitdeling. üm half acht zijn de twee dames op haar post. De eerste klant komt boven. Hij heeft gevraagd om kleding voor zijn kinderen, maar bij nader inzien heeft hij zelf ook groot gebrek aan schoe nen en jas. Een kort overleg met de dames, wij hebben pas kleren opgehaald en gelukkig ook enige jassen, er wordt gepast en gemeten en onze klant vertrekt welgemoed en beter beschut tegen de koude. Een moeder, gehuld in de regenjas van haar man, heeft ook gebrek aan het allernodigste en zo gaat het maar steeds door tot half elf. Gelukkig hadden wij geen ver plichte winkelsluiting. En ais wij dan de balans opmaken, zoals dat in een zaak gebruikelijk is, weten wij bij veie mensen dankbare harten en bij ons, dames? Slechts een beetje angst voor het grote gat, dat in onze voorraad kleren gekomen is. Wie wil ons helpen voor de volgende uit deling? Wij weten toch maar ai te goed, dat de mensen het heus niet kunnen kopen zolang de toestand niet verandert. Wie koopt deze week een nieuwe jas of man tel en zendt ons zijn gedragen kleding? Wij zullen alles met grote dankbaarheid ontvangen, terwijl wij eveneens gaarne een en ander zullen laten afhalen. HET COMITÉ. Getrouwd: P. J. Lamers met J. M. Neeskens; H. Arnoldus met J. Snipper; H. J. Jansen met E. M. Bruneei; H. Kuiper met J. Brandsma. Bevallen: Th. P. ConstenClaus d.; J. C. H. v. d. AarHarneeteman d. Overleden: Ch. J. van Zijl 76 j.; J. Swinkels 71 j., ongeh.; E. de Boer 65 j., echt. J. Boonstra. KINDERVERTELLING DOOR G. TH. ROTMAN 53. Zó geweldig was echter de vaart, die het pontje gekregen had, dat het njet meer te houden was en met een sprong óp de oever vioog met zo'n geweld, dat alle passagiers be nevens Jantje en Pietje achteruit liet water in vlogen! Het was een geplons van belang en ze schreeuwden allemaal luidkeels om hulp. Maar gelukkig was het water bij de kant erg ondiep. Met enige moeite en elkander helpend, stonden allen dan ook gauw weer aan wal. 54. Terwijl de arme drenkelingen in het vlakbij gelegen veerhuis hun kleeren wat pro beerden te drogen, maakten Jantje en Pietje, dat ze uit de buurt kwamen. Maar je kunt je het gezicht van den pontjesbaas voorstellen, toen hij van den tandarts terugkwam en zijn pontje helemaal aan de overkant op de wal zag liggen, zodat hij een uur om moest lopen om er bij te komen! „Aan zulke hulp heb ik ook niet veel!", mopperde hij. 55. Intussen waren Pietje en Jantje een eindweegs langs het kanaal teruggelopen. Uit dngst, dat ze gevonden zouden worden, waren 1 Ze achter een struik gekropen en daai* al spoedig in slaap gevallen. Na een goed half uur werd Jantje wakker. „We moeten verder, jö," zei hij, terwijl hij Pietje een stomp gaf, nauwelijks waren ze weer op weg, of daar liepen ze den pontjesbaas tegen 't lijf, die op weg was naar z'n pontje. 56. Gelukkig was 's mans boze bui ge durende de lange wandeling al wat gezakt, en hij begreep, dat de twee jongens er toch heus niets aan konden doen, dat er juist een boot aankwam. „Nu," zei hij, „als jullie me helpt, om het pontje weer in 't water te krijgen, heb ik vanmiddag nog wel werk voor jullie! ik heb namelijk nog ai last van na-pijn door de ge trokken kies en ga liever naar huis! Maar dan beter opgepast!"

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1934 | | pagina 2