De Schimmel van de Firma Sinterklaas" 1 Stoutenbeek's Modehuis I Ook voor St. Nicolaascadeaux 1 zult U bij ons goed slagen De verkeerde hoed DE WERELDREIS VAN PIETJE PLUIS EN JANTJE JOPPE TWEEDE BLAD. De Sinterklaas-auto van de firma Vijf December CE "V^CCEJW I KAAR K IJ 1 Allerlei heerlijks voor Sinterklaas Leuke geschenken zijn Muts met bijpassende sjaal en handschoe- nen- Pullovers - Vesten - Handschoenen Een gewaardeerd geschenk, waarvan de geefster veel plezier zal hebben is: EEN EEEYEE J^ECN 1 I Wij hebben een grote sortering, U kunt bij ons 1 rustig kopen en U wordt vakkundig bediend PLEIN 10 - HAARLEM - TEL. 15624 j No. 48. 30 NOVEMBER 1934. DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 5 Door JAN Th. R. CAMPERT. De vennoten van de firma „Sinterklaas" zaten in zak en as. Het was dan ook een beroerd geval. Sinds jaar en dag had de firma Sinter klaas wijk Zuid op de geijkte datum naar volle tevredenheid bediend. Al ettelijke dagen voor de 5e December van elk jaar kwamen de bestel lingen binnen. Hier moest gestrooid worden, daar moesten de dag te voren pakjes gehaald worden, enz., enz. Kortom, de drie vennoten van de zeer eerbiedwaardige firma Sinterklaas hadden handen vol werk. En de zesde en zevende December waren zij dood-vermoeid, maar in ieder geval een aardig bedragje rijker. Dat was nu al vijf jaren zo gegaan en wat de vennoten van de firma Sinterklaas betreft mocht het aldus in lengte van dagen doorgaan. De firma had haar clientèle altijd goed en trouwhartig bediend en de pepernoten, die zij gratis aanbood, waren van voortreffelijke kwali teit. Daar viel niet dat op te zeggen. En nu dreigde er onheil. „Het moest niet magge," zei Cornelis, die de jongste en opstandigste vennoot was. „En dan met een auto," zei Pieter, de oudste en wijsgerigste minachtend, „denk je es even in: een Sinterklaas in een auto. Wel ja, waarom niet in een vliegmachine!" „Het ligt in de lucht," zei Thomas en hoewel hij zich vaag uitdrukte, begrepen èn Cornelis èn Pieter hem volkomen. Nu was het geval inderdaad tragisch. De firma Sinterklaas, die een vertrouwde naam ver wierf in wijk Zuid, had concurrentie gekregen. Dat was iets waar zij helemaal niet op had gerekend en dat zij eigenlijk niet te pas vond komen. Het begrip concurrentie had tot op deze dag niet' voor haar bestaan. Stuk voor stuk zouden de vennoten honend gelachen hebben, wanneer de een of andere profetische geest hun zou hebben voorspeld, dat niet Pieter de school kinderen van de Bilderdijkschool manend zou hebben toegesproken, dat niet Thomas dit jaar zijn eerbiedwaardig entree zou hebben gemaakt bij het verwende zoontje van Baron Graet tot Heuvelendael, Koningsgracht no. 10. Het was immers altijd zo geweest en waarom zou het ooit veranderen? „Je moest het eigenlijk niet lezen!" zei Pieter en hij tuurde aandachtig naar het kleurige strooibiljet, dat hij in zijn handen hield. Dit strooibiljet nu vormde de aanleiding tot hun ergernis. Het was een reclame van de Coöperatie „Vijf December". En het vermeldde de meest aan lokkelijke offertes. Niet alleen dat de Coöperatie Vijf December Sinterklazen (in fraai ambtsgewaad en voorzien van een echten neger als Zwarte Piet) naar elk huis op elk willekeurig uur (mits besteld voor 4 December n.m. 3 uur) stuurde, maar zij belastte zich ook (bij tijdige opgave) met het inkopen van cadeautjes, het leveren van rijmpjes, strooien op scholen en het opstellen van reclame-tochten voor firma's door de Stad. ,,U bent van alles af!" zo stond er op het prospectus te lezen. „Wij nemen alle zorgen van U over. Snelle bediening (alles per luxe auto). Billijke prijzen. Spreek met de Coöpe ratie Vijf December (tel. 890123. Giro 117623) en het k'omt in orde!" „De patsers!" bromde Cornelis. „De onderkruipers!" gromde Thomas. „Dat benne' toch tijde'," zuchtte Pieter. „Per auto!" smaalde Cornelis. ,,Ze durven zeker niet op een paard!" hoonde Thomas. „Van je vrienden mot je 't maar hebben," jammerde Pieter. Dit laatste nu was een volkomen onlogische opmerking van Pieter. Want geen der leden van de Coöperatie Vijf December had ooit vriend schapsbanden aangeknoopt met wien van de leden der firma Sinterklaas ook. Het was duidelijk, dat er iets gedaan moest worden. Zoiets mocht niet zonder meer ge schieden. De firma Sinterklaas was een huis van vertrouwen en behalve dat wenste zij zich in December niet de kaas van het brood te laten eten. „Als we ook 'es zo'n biljetje rondstuurden," opperde Cornelis. „Je bent gek," zei Pieter minzaam, „al die moderne fratsen en je denkt zeker dat je dat voor niks krijgt." „Ik snij d'r banden aan stukken," merkte Thomas boosaardig op. „Als je 't maar laat," suste Pieter, „en wij zeker de boete betalen!" „Nee, dat was allemaal niets gedaan. Dat waren kinderpraatjes. Dat was geen werk. Dat zaakje was door de Coöperatie Vijf December heel handig en heel vlot in elkaar gezet en daar begon je met zulke kinderachtige middeltjes niets tegen. Dat moest heel anders aangepakt worden." „Als jij dan maar zegt hoé," zuchtte Thomas en hij keek Pieter, die immers de oudste en de wijsgerigste was, vol verwachting aan. Pieter krabde eens achter zijn oor en zei: „Ik moet d'r eens een nachtje over slapen." En daarna waren de anderen gerustgesteld, want als Pieter ergens een nachtje over sliep, was de zaak altijd in orde. „Als het maar bij één nachtje blijft," waar schuwde Cornelis, „want zoveel tijd hebben we niet meerVergif zou je ze geven!" Toen Pieter er de volgende morgen een nachtje over geslapen had, krabde hij weer achter zijn oor, stak het vermaledijde fèl-rode strooibiljet der Coöperatie Vijf December in zijn zak en begaf zich naar de redactie-bureaux van de Zuiderwijk-bode. Men stelle zich deze redactie-bureaux en evenmin de redactie-staf niet al te uitgebreid voor. De redactie-bureaux werden gevormd door een kleine zijkamer in een benedenhuis aan de Lorenizstraat en de redactie-staf bestond uit den heer Gozewijn Langeveld, die zowel hoofd redacteur als copiejongen was en daarbij rood haar had. Het laatste is eigenlijk een overbodig detail en heeft met de loop van dit verhaal niets te maken. Toch was de Zuiderwijk-bode een belangrijk en veel gelezen blad. Het werd in wijk Zuid huis aan huis gratis bezorgd en de kindercourant, die als bijlage werd gegeven, mocht er wezen. Het onderhoud tussen den vertegenwoordiger van de van ouds bekende firma Sinterklaas en den hoofdredacteur van de Zuiderwijk-bode duurde'zeer lang. Mevrouw Klaziena Langeveld had al driemaal de confererenden 'van kopj.es koffie voorzien en de rook van vennoot Pieter's sigaren hing dicht in de kleine zijkamer aan de Lorenizstraat. Niemand, behalve meneer Gozewijn Lange veld en vennoot Pieter, wist wat er binnen die muren werd gesproken. Op geen diplomatieke conferentie te Genève of in Downingstreet, aan de Quai d'Orsay of in Washington, kon het geheimzinniger zijn toegegaan. „Dus dat komt in orde," vroeg Pieter, toen hij bij het weggaan meneer Gozewijn Langeveld hartelijk en langdurig de hand schudde. „Het komt in orde. Ik zal mijn pen slijpen en dan kom ik zelf vanavond even de tekst voor de advertentie halen!" „Da's best," zei Pieter, „dag meneer Goze wijn!" „Dag meneer Pieter en welbedankt!" ïf: „Moe," vroeg Jantje Versteeg," krijg ik met Sinterklaas een échte Sinterklaas?" „Natuurlijk krijg je een echte Sinterklaas." „En met een in een auto, moe?" „Met een in een auto„Op een echte schimmel, moe?" „Op een echte schimmel, hoorWat lees je daar?" De feiten wezen uit dat Jantje Versteeg de kinderkrant van de Zuiderwijk-bode las. „Maatje," zei Mimi Laerwijk, oud 5 jaar, „is Sinterklaas al héél oud?" „Héél oud, kind," zei Maatje. „Houdt Sinterklaas veel van dieren, Maatje..." „Nou, alsjeblieft!" „Hij doet zijn schimmel toch niet weg voor een auto, Maatje „Hoe kom je erbij-Sinterklaas zonder schimmeiWat lees je daar?" De feiten wezen uit, dat ook Mimi Laerwijk de kindercourant van de Zuiderwijkbode las. „Man," zei diezelfde avond Mevrouw Nurks tot haar wettigen echtgenoot, „we zullen maar weer dezelfde Sinterklaas van het vorige jaar nemen, niet?" Mevrouw Nurks spelde een advertentie uit de Zuiderwijkbode. „Waarom," zei de wettige echtgenoot, „die andere zaak is goedkoper". „Maar de kinderen willen er persé een op een schimmel en Marietje heeft net de mazelen gehad." „Goedgoedantwoordde de wettige echtgenoot. Het was een woedend lid van de Coöperatie Vijf December, die de Maandag van het ver schijnen van de Zuiderwijkbode, op het kantoor van den heer Gozewijn Langeveld verscheen. „Ik heb een ingezonden stuk," blies hij, „over dat infame stukje van U, dat een Sinterklaas in een auto geen echte Sinterklaas zou zijn." „Geen enkele Sinterklaas is echt," merkte de heer Gozewijn Langeveld filosofisch op. „Behalve die ééne!" „Bent U dat dan?" vroeg de heer Gozewijn Langeveld nuchter en daarna hield hij een lang betoog over de kinder-fantasié en den ouden Sint, over schimmels en auto's, die niet in een sprookje pasten, over het zuiver houden van kinderlijke voorstellingen, om te eindigen met de woorden: „Ik wil dat stuk van U wel plaatsen, maar we verschijnen eens per week en dan is Sinter klaas al voorbij." Het lid van de Coöperatie Vijf December zei daarop een onbehoorlijk woord, smeet met de deur en de heer Gozewijn Langeveld ging verder met het uitschrijven van de kwitantie voor de firma Sinterklaas' „één advertentie. 300 regels, a „Bent U op een échte schimmel gekomen?" vroeg Jantje Versteeg op de avond van de vijfde December aan Sinterklaas, die in het gewone leven Thomas heette. „Op een echte schimmel, jongetje." „En waar is die nou, Sinterklaas?" „Ik heb hem even in een zijstraat laten wachten: het beest kon de deur niet binnen." „Oh," zei Jantje. „Oef!" zei Thomas-Sinterklaas toen hij twee minuten later het portier van de auto achter zich dichtsloeg, „en nou als de weerga naar de Koningsgracht nummer tien, chauffeur! Zonder auto begin je niks met zo'n drukte!!" BANKETLETTERS. Vulsel: 500 gr. zoete amandelen, 500 gr. witte suiker, 3 eieren, citroenschil, water. Bereiding: Maal de amandelen fijn; vermeng ze met de suiker, de geraspte citroenschil, de geklopte eieren en zoveel water, dat het een vochtige massa is. Snijd het feuilleté, dat dun uitgerold moet zijn, in langwerpige repen. Plaats op het midden van elke reep wat vulsel; vouw de reep dicht en maak er de gewenste letter van. Bestrijk deze met geklopt ei en laat ze in een zeer warme oven bruin worden! PEPERNOTEN. Nodig is: 200 gram bloem, 200 gram suiker, 4 eieren. Bereiding: Klop van de eieren alleen de dooiers met de suiker. Voeg daaraan toe de bloem, enkele lepels stroop (blanke), een lepel boter, wat peper, zout, kaneel en notemuscaat (niet al te veel) en kneedt hiervan dobbel steentjes, die men in een hete oven bruin laat branden. Laat ze vooral goed afkoelen, voordat ze gegeten worden, want anders is het een té zware spijs voor normale magen. MARSEPEIN. Nodig is: I pond amandelen, /2 pond suiker. Bereiding: De verhouding kan men natuurlijk naar behoefte verkleinen. De amandelen goed vers gepeld en alleen, die volkomen wit zijn gebruiken. Enkele bittere amandelen er door heen. Met water zo fijn draaien als mogelijk is, minstens viermaal er door. Dan in een schone pan op het vuur. De witte kleur mag niet ver loren gaan, maar zolang tot de massa niet dan met de grootste moeite van de bodem is af te houden. Dan in een wit geëmailleerde bak, met een doek er overheen, koud laten worden. Daarna met zoveel poedersuiker er door als nodig is, om een massa te verkrijgen, de marse pein modelleren. Een andere gemakkelijke methode is, 1 pond amandelen, 2j/2pond poedersuiker te nemen. De amandelen met 1 pond suiker twee keer door draaien. Bij de derde keer 3l/2 ons poeder suiker toevoegen. Doordraaien. Bij den vierden keer weer 3Y2 ons suiker. Draai nu tot de massa taai is en iets vettig aanvoelt. Een dag laten liggen en bij het gebruik zo nodig nog wat poe dersuiker toevoegen, om het gemakkelijker te kunnen modelleren. Wil men de marsepein doen glanzen, besmeer ze dan met opgeloste cacaoboter, die niet te warm mag zijn en dus voorzichtig gesmolten dient te worden op zacht vuur. Het glanzen moet geschieden in een warm vertrek en de marse pein zélf mag niet te koud zijn. Het effect, wan neer de cacaoboter daarna in de koelte ge droogd is, moet bijzonder fraai zijn. VRUCHTEN-MELK MET BANANEN. Wrijf vier groote, rijpe bananen fijn en ver meng ze met een Liter melk. Voeg hierbij wat moutextract of poedersuiker, 4 eetlepels fram- bozensap met 1 lepel chocoladepoeder. Roer totdat alles goed vermengd is. De directeur van de Scheepvaart Mij „Zuid" die de vorige avond bij zijn familie voor St. Nicolaas gespeeld had, komt de 6do December zijn bureau binnen! GEBRADEN APPELEN. 8 goudreinetten, 100 gr. lichte basterdsuiker, 2 theelepels fijne kaneel, 2 lepels gemberstroop, een paar stukjes fijn gehakte gember, 75 gr. boter, l'/2 kopje water, 1 eetlepel jam. De appelen worden goed gewassen, gedroogd en met de appelboor steken we het klokhuis uit, maken een niet te kleine opening, dus boren liefst tweemaal. We schillen de appels niet, omdat we dan licht kans hebben, dat de appels als ze gaar zijn, uit elkander vallen, waardoor het aanzien veel minder smakelijk is. We verdelen de boter in 8 stukjes, doen deze zover mogelijk in de opening, mengen de suiker, gemberstroop, kaneel en gehakte gember door een en vullen hiermede de opening. We schik ken de appelen in een ronde, vuurvaste schotel of in een braadslee, doen hierin één a anderhalf kopje water en plaatsen de schotel gedurende 15 a 20 min. in de oven. ïiiiiiigiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiHiniiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiif sa - -• '- - -• s,., s» VLEES IN SCHELPEN. 350 gr. resten van kalfslapjes, 3 d.L. melk of jus met water, 35 gr. bloem, 35 gr. boter, 1 eetlepel fijn gehakte peterselie, zout, peper, noot, 1 ei, paneermeel, stukje boter. De schelpen worden met boter bestreken en met paneermeel bestrooid. Het vlees wordt fijn gehakt, daarna smelten we de boter in een steelpannetje, doen er de bloem bij en 3 d.L. melk of jus met water 3 kleine theekopjes. We doen de vloeistof er bij kleine scheutjes gelijk bij, steeds roerende om een mooie gelijke massa te krijgen, die we enige minuten laten doorkoken, daarna het vlees er door roeren, dit goed warm laten worden, daarna nemen we de pan van het vuur, voegen de geklopte eier dooier bij, gehakte peterselie, zout, peper en noot naar smaak, en ten slotte het stijfgeklopte eiwit. We verdelen het vleesmengsel over de schelpen, strooien er paneermeel over en doen hierop enkele klontjes boter, waarna we ze in de oven plaatsen gedurende 20 a 30 minuten. Betere Confectie tegen Voordelige Prijzen In KINDERVERTELLING DOOR G. TH. ROTMAN 57. Zo gezegd, zo gedaan. Ze liepen met hun drieën naar de plaats des onheils en duw den het gestrande pontje met vereende krachten weer in het water. „Zie zo, jongens," zei de pontjesbaas, „nou ga ik naar huis tot de napijn over is en kom over een paar uur terug. Maar opgepast, hoor!" „Vast en zeker, baas, daar zal geen sikkepitje meer aan mankeren!" zei Pietje. Jammer genoeg zouden ze spoedig ondervinden, dat beloven gemakkelijker is dan I doen. 58. Want toen ze tien minuten later hun eerste vrachtje naar de overkant brachten, zagen ze, net voordat ze de kant bereikt had den, tot hun grote schrik een politie-agent staan. De brave man moest gewoon met het pontje over, maar de twee jongens dachten niet anders, of hij was gekomen om hen te halen. „Terug!" fluisterde Jantje, en ze draaiden uit alle macht het pontje weer terug, tot grote woede van de reizigers. 59. De passagiers het waren er drie protesteerden heftig. Twee hunner grepen zelfs het wiel en probeerden het de andere kant uit te draaien, maar Jantje en Pietje, doods benauwd voor den agent daar aan de overkant, klampten er zich met alle macht aan vast. Het pontje schommelde onrustbarend, zodat de derde passagier, een dikke juffrouw, hevig aan het gillen sloeg. 60. Het wiel van het pontje was echter op zulk geweld niet berekend, en plotseling sprong het los. Een der twee mannen, die het juist met allebei z'n handen vasthield, tuimelde door de schok met wiel en al achterover op de zij leuning, waardoor de arme man niet alleen zijn hoed kwijtraakte, maar waardoor bovendien het wie! met een luide plons in het water verdween.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1934 | | pagina 3