DE OPLOSSING VAN ONZE PRIJSVRAAG I. J. van Luyken DERDE BLAD HET VERSE KADETJE Vervolg Plaatselijk Nieuws Heemst. Rietmeubelhandel Linnenbakken, Poppenwiegen, Kluwenhouders en 9 raffiawerk TONEEL INGEZONDEN No. 48. 30 NOVEMBER 1934. DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 9 Haarlem volgt het goede voorbeeld Van voortvarend Rotterdam. Heemstede zorg nu met ijver Voor de verse boterham. Jaren hebt ge moeten knagen Op oudbakken, smaakloos brood Kom Chinezen van Europa Red U uit die korstennood. Heerlijk kunt ge nu weer smullen Aan uw zo voornaam ontbijt Van het knappende kadetje Zonder bakkers-naclitarbeid. Kom risé der vreemdelingen Hollander tast lekker toe Weg dat nodeloze kwellen En dat politiek gedoe. Als ge opstaat handarbeiders Hebt ge weer uw verse kug Bij uw fles met koude koffie Komt weer lekker brood terug. Het ontbijt moet rustig stemmen Dut geeft nieuwe levensfleur Daarbij hoort die fijne broodsmaak En die rulle tarwegeur. Maar We gaan weer spijkers zoeken En de wet eist dit of dat En vooral de vroege werkman Heeft het weer te goed gehad. Anderende minder vroegen Kunnen later nog volstaan Maar voor onze proletaren Komt het er niet zo op aan. Juist bij zware handenarbeid Hoort dat vroege, verse brood WaardeBinnenhovelingen Helpt ze uit de korstennood. SPEENHOFF. NIEUWE ZAKEN. Hij wiel- en radiohandel J. Verzijlbergen. De heer J. Verzijlbergen heeft zijn zaak in rijwielen en radiotoestellen verplaatst van Binnenweg 165 naar Binnenweg 163. Wij hadden reeds het genoegen in de nieuwe zaak een kijkje te nemen, waarbij wij konden constateren, dat de heer Ver/.i| lbergen thans over een veel grotere ruimte beschikt dan in het naast gelegen perceel. De winkel is inwendig keurig ingericht met een mooie betimmering en uit stekende verlichting. Achter de ruime winkel is een flinke werkplaats, waar reparaties door middel van electrisch gedreven werktuigen kunnen worden uitgevoerd. De heer Verzijl- bergen vertegenwoordigt enige zeer bekende merken rijwielen, alsmede de Erres-radio- toestellen. Zijn veeljarige ervaring in het rijwielvak waarborgt de clientèle een vakkun dige bediening en wij wenschen hem in zijn nieuwe zaak dan ook veel succes! Een nieuw bloemenmagazijn. Zoals uit de advertentie in dit nummer blijkt, opent de heer P. W. Koper van de Kwekerij ,,de Meerweg" een bloemenmagazijn op de Binnenweg 165. Waar eertijds dus de rijwielen van de heer Verzijlbergen pronkten, zullen thans Flora's kinderen hun luister ten toon spreiden. De opening van deze zaak zal Zater dag a.s. plaats hebben. Op het ogenblik dat wij dit schrijven is men druk in de weer om de winkel een zo fleurig mogelijk aanzien te geven en wij twijfelen er niet aan, of er zal morgen in deze zaak een schitterende bloemenpracht te bewonderen zijn. Want zomer of winter maakt tegenwoordig voor de kwekers geen verschilMen verzuime dus niet op Binnenweg 165 een kijkje te nemen! VERGADERING TUINLIEDEN. De onderlinge tuinliedenvereniging „Aerden- hout en O." hield Woensdagavond een zeer goed bezochte ledenvergadering in Café-Restau rant Hof van Heemstede. Onder de mededelingen volgde o. m. dat een grote Lathyrustentoonstelling voor 1935 weer in voorbereiding is. Het zaad voor de plantjes is reeds uitgezaaid, in een verscheidenheid van 12 soorten, waaronder 7 geheel nieuwe soorten. Aan den heer R. Donkelaar werd onder enkele toepasselijke woorden de beker uit gereikt van de laatste Chrysantententoon stelling. Vervolgens hield de heer Sehuijlen- burg een lezing met lichtbeelden over „reis indrukken". Inleider nam in woord en beeld zijn gehoor in gedachten mee naar het mooie Zwitserland. Zeer veel malen is zulk een reis beschrijving al gegeven, doch de heer Schuijlen- burg, die zelf dit reisje gemaakt heeft, wist als tuinman weer iets anders te geven dan alleen hoge sneeuwbergen en gletschers en water vallen. Het waren vooral de bloemen en planten, als Crocussen, Primula's, Gentsiani's, Anemonen, heesters en dennen, die hier de bijzondere aandacht vroegen. De voorzitter was dan ook stellig de tolk van alle leden toen hij den heer Sehuijlenburg dank zegde voor zijn leerzame en prettige avond. Ter keuring was door de heer B. Nieuwenhuis ingezonden een fraaie collectie Cyclamen Weisse Dame, waarvoor de keuringscommissie hem 10 punten toekende. Ter inzage was aanwezig een pracht collectie platen van Japanse lelies, die zeer de aandacht trokken. OVERZICHT DER WERKLOOSHEID. Bij het plaatselijk orgaan der arbeidsbemidde ling kwamen in de loop dezer week 395 aan biedingen in van werkzoekende, t.w.: 35 grondwerkers, 7 metselaars, 11 schilders, 32 timmerlieden, 16 opperlieden, 88 bloemistarbeiders, 111 losse werklieden, 7 metaalbewerkers, 6 kantoorbedienden, 2 bouwkundig tekenaars, 3 bakkers, stucadoors, 77 werkzaam in andere beroepen. Het gaat met onze prijsvraag steeds crescendo. Het aantal oplossingen wordt voortdurend groter; ook ditmaal werd wederom een record aantal inzendingen bereikt. Wij willen niet verhelen, dat wij over deze enorme populariteit van onze prijsvraag uiterst verheugd zijn; weliswaar hadden wij grote ver wachtingen gekoesterd, maar dat onze lezers met zulk een spontaniteit op onze rubriek zouden reageren, neen, dat hadden wij niet kunnen en mogen verwachten. Het is dus onze innige wens dat het ook voortaan crescendo zal mogen blijven gaan; het zal ons de grote voldoening schenken, dat ons streven om de Eerste Heemsteedsche Courant tot een ware en onmisbare huisvriend te maken, bereikt is. Onder de talloze inzendingen waren er ook thans verschillende die vergezeld gingen van een alleraardigst gedicht; het is ons niet moge lijk deze alle te publiceren, maar wij ruimen toch gaarne een plaatsje in voor een oplossing in dichtvorm van den heer J. M. Overmeer, Binnenweg 88 E, hetwelk wij hieronder laten volgen. De door ons beschikbaar gestelde Waarde bon ad 5.is ditmaal ten deel gevallen aan Mej. UITEND AAL Borneostraat 36 Heemstede aan wie wij de Bon, die ditmaal kan worden in geruild bij de bekende zaak in Herenmode artikelen C. G. A. HOPPEZAK Binnenweg: 137 Heemstede bereids is toegezonden. Het toeval heeft dus gewild, dat Mej. Uiten- daal hare inkopen zal moeten doen in een zaak van Herenmode-artikelen, maar gezien het a.s. St. Nicolaasfeest zal zij zeker bij genoemde firma wel slagen de Bon in nuttige geschenken voor heren om te zetten. OPLOSSING PRIJSVRAAG 23 NOV. 1934. De oplossing van de prijsvraag in ons num mer van 23 November luidt: Hulde aan Parmentier en zijn mannen. De omgekeerde letters stonden in de volgende advertenties: H. pag. 1, advertentie: Het Mode- en Patronen- huis Mej. C. Vermeulen. U. pag. 1, advertentie: Vishandel A. Kopjes Nieman. L. pag. 1, advertentie: Vishandel J. Balm en Zoon. D. pag. 1, advertentie: Luxe verhuur- en taxi- ondernem. Gebr. v. d. Bos, Garage jac. Catslaan 3. E. pag. 1, advertentie: Drog. en Fotohandel, Zandvoorter Allee. A. pag. 2, advertentie: Heemtax. A. pag. 2, advertentie: N.V. Steenkolenhandel voorh. J. H. Krul Jr. N. pag. 2, advertentie: Weber, Gr. Houtstraat. P. pag. 4, advertentie: Magazijn in Heren- mode-art. C. G. A. Hoppezak. A. pag. 4, advertentie: Electr. Modelslagerij A. M. van Riet. R. pag. 4, advertentie: Electr. Modelslageri] A. M. van Riet. M. pag. 4, advertentie: Bakkerij de Korenbloem. E. pag. 4, advertentie: Stadsschouwburg. N. pag. 4, advertentie: Slagerij Gort. T. pag. 4, advertentie: Jansschouwburg. 1. pag. 4, advertentie: Woningbur. J. Sanders. E. pag. 4, advertentie: Drogisterij A. J. v. d. Pigge. R. pag. 4, advertentie: Aannemer R. Jorritsma. E. pag. 5, advertentie: Stoutenbeek's Modehuis. N. pag. 5, advertentie: Modelboerderij Weere- steyn. Z. pag. 3, advertentie: Complete Woning inrichting Herman A. Roosemalen. IJ. pag. 3, advertentie: De Magneet, Bosch en Vaartstraat. N. pag. 3, advertentie: Boekhandel T. Plomp. M. pag. 6, advertentie: Heemsteedse Radio- Centrale. A. pag. 6, advertentie: Groenendaal-Tax. N. pag. 6, advertentie: Slagerij R. Boven. N. pag. 6, advertentie: Centraal IJzermagazijn Hoesbergen en Kockmann. E. pag. 6, advertentie: Van Breemen's Kolen- bedrijf. N. pag. 6, advertentie: J. Kort, Binnenweg. HULDE AAN PARMENTIER EN ZIJN MANNEN! Hier volgt, hoe ik na veel gezoek De zin vond in uw blad, Die U de lezers deze week Eens opgegeven had. Mejuffrouw C. Vermeulen gaf Ons reeds op bladzij: een Een omgekeerde H in „shawls". De U vond ik meteen Bij Kopjes Nieman's haringnieuws; J. Balm gaf ons de L. Ook vonden we bij v. d. Bos De letter D heel snel. En de „De Zandvoorter Allée" t)aar stond de E zowaar. Het eerste woord, dat HULDE luidt, Was toen onmidd'llijk klaar. We vlogen met een „Uiver-gang" Heel vlug naar bladzij: twee. Twee A's bij Heemtax en bij Krul Dat viel geweldig mee. Een N van Weber er nog bij En 't woordje AAN was af. We snelden weer naar bladzij: vier, Die een verrassing gaf. Hier vonden we 't woord... Parmentier! De P bij Hoppezak. De A en R bij A. v. Riet. De M bij het gebak Der „Korenbloem" en dan de E Bij d'echte levertraan Van Van der Pigge, uit de stad. De N zag ik gauw staan Bij Gort van 't Wilhelminaplein. De T nam ik weer mee Niet uit de Stads-, maar Jansschouwburg (De Stads-, die had een E). Uit land- en heerenhuizen kwam Een R en ook een 1. Het woordje Parmentier was klaar. Dat was dus nummer drie. Op bladzij vijf, daar vonden we Het woordje EN, 't ging fijn! De E, die stond bij Stoutenbeek, De N bij Weeresteyn. Op bladzij drie werd 't vijfde woord Door ons weer opgespoord. De Z van Roosemalen was 't Begin van 't nieuwe woord. De IJ van „De Magneet" erbij Die trok natuurlijk aan. De N van Plomp, dat maakte ZIJN. We gingen zeer voldaan Naar bladzij zes, waar MANNEN stond, Wat ik bewijzen zal. De Radio-Centrale gaf De eerste letter al. De Groenendaal-tax bracht ons vlug Een omgekeerde A. R. Boven en J. Kort een N. Van Breemen kwam weldra Nog met een E (uit telefoon). De vreugde werd pas groot, Toen Hoesbergen en Kockmann's N Deez' fijne race besloot! J. M. OVERMEER. Stem uit de kamer: „En we hebben speciaal voor St. Nicolaas de vestibule eens extra opgewreven" GEVESTIGDE GEZINSHOOFDEN TE HEEMSTEDE. Opgave van 27 November 1934. A. Bakker, Crayenestersingel 25. A. van Buuren, Jac. van Ruisdaellaan 40. A. J. Gerritsen, Zandvoortschelaan 95. G. C. Keg, Heemst. Dreef 207. J. D. Leyer, Lindenlaan 61. H. J. J. ter Linden, Meer en Boschlaan 16. Mr. K. A. F. J. Pliester, Jan Steenlaan 10. FEESTAVOND BIJ „NUT EN GENOEGEN". Zaterdag 8 Dec. a.s. zal de toneelvereniging „Nut en Genoegen" een bijzondere lach- en dansavond organiseren in Café Restaurant Dreefzicht. Hiervoor hebben zij zich de mede werking verzekerd o.a. van de Gebr. G. en P. de Vos, conferencier en karakterhumoristen, Herman Teunissen, pianist en accordeonvirtuoos, terwijl de dansmuziek wordt verzorgd door „The Musical Lunaticband". Het belooft wel een amusante avond te worden. RIJKSTELEFOON. Opgave van nieuwe aansluitingen in het telefoon net-Haarlem gedurende het tijdvak 22 tot en met 28 November. Telef.nr. Gidsvermelding. 29237 Bakker, A.; Leraar M.O., Crayenester singel 25, Heemstede. 29490 Berg, D. van den; Heemst. Dreef 98, Heemstede. 29239 Breeuwer Schmale, Mevr. L.; v. d. Spiegellaan 7, Heemstede. 29492 Endt, G. S.; ,,'t Drijfnest", Joh. Ver- hulstlaan, Heemstede. 28427 Hotel-Café-Restaurant „Lommeroord", Heerenweg 86, Heemstede. 29493 Peper, Zr. M. E. J.; Gedipl. Zieken- en Kraamverpleegster, Crayenestersingel 20, Heemstede. 29491 IJsvereniging „De Volharding", Pen- ningm., Jac. v. Campenstraat 33, Heemstede. Piet, waar blijf je toch? 't Is tijd om te strooien. Nou, meneer, U hebt toch zelf gezegd, dat ik de kinderent eerst bang moest maken. COLLECTE VOOR DE BLEEKNEUSJES. Woensdagmiddag had hier de jaarlijkse collecte plaats voor de Heemsteedse bleek neusjes, ten doel hebbende het uitzenden van zwakke kinderen naar vacantiekolonies. Dank zij de bijzondere medewerking van hoofden van scholen trokken pl. m. 150 kinderen er op uit met een 75-tal busjes, om huis aan huis aan bellend, een beroep te doen op de weldadigheid voor hun zwakke medescholiertjes. Om even 4 uur was het verzamelen aan de Kleuterschool aan de Lieven de Keylaan, waar de jeugd enige versnaperingen werden aangeboden, waarna het bestuur de busjes in ontvangst nam. De oogst was pl. m. 180.circa 80. beneden de opbrengst van het vorige jaar, wat zeker jammer is, daar de aanvraag voor uitzending zeker niet minder is dan vorig jaar. De prijsjes, een kinderboek, voor de grootste inhoud der busjes, vielen ten deel als volgt le prijsO.L. School, Hoofd de heer Turkow. 2e prijs R.K. Jacobaschool. 3e prijs O.L. School, Hoofd de heer Turkow. 4e prijs R.K. Jacobaschool. Een woord van dank namens het comité voor de medewerking. VERKEERSONGEVALLEN. Zondagavond 8.20 uur had op de Binnenweg te Heemstede een kleine aanrijding plaats tussen een electrische tram komende uit de richting Leiden en een vierwielig motorrijtuig komende uit de Oosterlaan en bestuurd door Mej. J. S. uit Amsterdam. Het ongeval had plaats doordat de bestuur ster van de auto juist achter een uit Haarlem komende tram de Binnenweg opreed en daar door de uit Leiden komende tram niet tijdig heeft opgemerkt. De tram werd echter op zeer geringe afstand tot stilstand gebracht en de bestuurster van de auto wist door uitwijken een ernstige aanrijding te voorkomen. De tram en de auto kwamen met elkaar in aanraking, doch bekwamen slechts geringe schade en persoonlijke ongelukken vonden niet plaats. Woensdagnamiddag te omstreeks 8.40 uur had op de Heemsteedsche Dreef te Heemstede een aanrijding plaats tussen een vierwielig motorrijtuig komende van de richting Camplaan en gaande richting Haarlem en bestuurd door M. J. A. W. en een vierwielig motorrijtuig be stuurd door A. T. uit Haarlemmermeer. Het ongeval had plaats doordat de bestuurder van eerstbedoeld motorrijtuig aan het van rechts komende motorrijtuig geen voorrang verleende, waardoor beide motorrijtuigen tegen elkaar botsten. Beide auto's werden vrij ernstig beschadigd. Persoonlijke ongelukken vonden niet plaats. BRAND. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag te om streeks 3 uur, werd brand ontdekt in een schuur staande achter perceel Camplaan 16a van slager v. d. Zijden. Onmiddellijk werd de politie en brandweer met het geval in kennis gesteld, die spoedig ter plaatse waren. De vlammen sloegen reeds uit het dak, terwijl in een aangrenzende schuur twee auto's ston den, welke auto's door de brandweer in veilig heid zijn gebracht, waarna de brandweer de brand spoedig met 2 slangen op de waterleiding had geblust en de aangerichte schade tot die schuur beperkt bleef. In bedoelde schuur had v. d. Zijden een rook- kast, waaronder een vuur met houtmot was aangelegd. De oorzaak is vermoedelijk ontstaan doordat een zijde spek in het vuur is gevallen, waardoor het vuur is aangewakkerd en met de zoldering in aanraking kwam. Een hoeveelheid spek dat zich in de rookkast bevond ging ver loren. Een en ander wordt door verzekering gedekt. BADHUIS HEEMSTEDE. In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 19 tot en met 24 November genomen 657 douchebaden en 25 kuipbaden. Aan 23 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tussen 5 en 8 uur werd door 26 volwassenen gebruik gemaakt. EEN NIEUW WERK VAN VON BRUCKEN FOCK. Uitgevoerd door de Christ. Oratoriumvereniging. Naar wij vernemen zal de Christelijke Orato riumvereniging te Haarlem op 20 December a.s. in de Gemeentelijke Concertzaal, onder leiding van haar directeur George Robert, de eerste uitvoering geven van een nieuw werk, een „Requiem" voor solisten, koor en orkest, van onzen plaatsgenoot, den bekenden Holland- schen componist, G. H. C. van Brucken Fock. Het ligt in de bedoeling deze eerste uitvoering tot een ere-avond te maken voor den grijzen componist, naar aanleiding van diens 75e ver jaardag, welke hij in December hoopt te vieren. Hiertoe is een uitgebreid comité in wording, waarvan tal van vooraanstaande personen uit stad en land deel zullen uitmaken. Binnenkort zal de samenstelling van dit comité kunnen worden medegedeeld en zullen tevens nadere bijzonderheden omtrent dit belangrijke concert worden gepubliceerd. Binnenweg 142 Tel. 29416 STADSSCHOUWBURG. Toneelgroep „Het Masker". „De Wijze Kater". Ter gelegenheid van de Heijermans-herden- king had de vorige week in de Stadsschouw burg de opvoering plaats van Heijermans' boos aardig sprookje „De Wijze Kater", door de toneelgroep „Het Masker". Met Jan Musch in de rol van Hans de spreken de kater, die iedereen, waar hij mee in aanraking komt, ongenadig de les leest, en John Goban als zijn meester Jonathan, was het succes na tuurlijk verzekerd. Ank van der Moer was een snoezige bakkersdochter, Mary Smithuysen de hooghartige prinses, Jacques de Haas een uit stekende intrigerende Prins Arthur, en Nico de long maakte van den koning een kostelijk type, waarbij de overigen zich uitstekend aansloten. Een volle zaal heeft genoten van deze opvoe ring, die een hartelijk applaus verwierf. SCHOUWBURG JANSWEG. Belasting-ontduikers. Ned. Indisch Toneel. Het Ned. Indisch Toneel bracht Dinsdag in de Schouwburg Jansweg hot blijspel „Belasting ontduikers" voor het voetlicht. In dit stuk opent Gaston Valtier, schoonzoon van een belastingdirecteur, een instituut voor belasting betalers. Dit instituut leert, hoe de belasting betalers hun aangiftebiljet moeten invullen, teneinde zo min mogelijk belasting te betalen. Gaston's rechterhand is Giroux, een gewezen belastinginspecteur, die alle mazen van de wet kent, en zo is het niet te verwonderen, dat het instituut goede zaken maakt, zo zelfs, dat de minister van financiën zich er mee bemoeit. Fromentel, de belastingdirecteur, wordt uit zijn functie ontslagen wegens de practijken van zijn schoonzoon, doch deze bezorgt zijn schoonpapa een uitstekend be zoldigd baantje op zijn kantoor. De flirtpartij tjes van Gaston's vrouwtje Julitte en de ge volgen daarvan vrolijken de drie bedrijven nog wat extra op. Louis de Bree speelde den belastinginspecteur met de nodige kortheid en afgebetenheid, een scherp contrast met den lijmerigen Giroux, voorgesteld door Cor Ruys, die in deze rol veel succes had. Jan Mulder was eveneens uitstekend in zijn rol als Gaston. Van de overigen noemen wij Lily en Johanna Bouw meester als Gaston's vrouw en als Betty, de demi-mondaine; voorts Louis Poolman als minister van financiën, Wim Kan als de dichter Serigny, Pierre Myin als La Chapelaude, den onder roué en Gorard Hartkamp als den belastingbetaler Menn, wiens bezoek aan den belastingdirecteur weinig vruchtdragend was. Hun samenspel bracht dikwijls de lachspieren in beweging, en de abonné's van de Schouwburg Jansweg hebben Dinsdagavond dan ook van een uitstekende voorstelling genoten, die veel succes had. GEEN OORLOGSSPEELGOED MET SINTERKLAAS. Nu het Sinterklaasfeest weer in aantocht is, de winkeliers weer alles in het werk stellen om uw aandacht op hun waren te vestigen en ver schillende wijken van de stad daartoe door vro lijke muziek worden opgeluisterd, moeten wij ook dit jaar weder even deze vreugdevolle da- dagen verstoren door een paar ernstige woorden tot U te richten. Koopt voor uw kind of voor dat van anderen geen oorlogsspeelgoed. Laat de geschenken niet bestaan uit tinnen soldaatjes, onschuldig uit ziende tanks, kruisers en meer van dat goed. Er zijn zoveel andere voorwerpen, waarmede gij het kunt verrassen en die niet aan het afschuwe lijkste herinneren, dat op de wereld is. De wapenindustrie der grote mensen is niet zo gemakkelijk onder de knie te krijgen. Dat oorlogsspeelgoed niet meer gemaakt zal wor den, hebt gij echter veel meer in eigen handen. Koopt gij het niet, dan zal het spoedig geheel verdwijnen en eerlijk gezegd, ziet men het oor logsspeelgoed, althans in Holland, al veel minder. Dat ook de winkeliers hieraan medewerken, komt wel sterk tot uiting in een verzoek van enige van hen er op te willen wijzen, dat som mige fabrieken chocolade geweertjes etc. hebben aangemaakt. Vele winkeliers hebben deze niet willen aanschaffen en hun leveranciers gezegd, dat zij van dit goed niets moesten hebben. Deze winkeliers geven dus zelf het voorbeeld. Meer behoeven wij U niet te zeggen. Het Bestuur der Algemene Vereniging „NOOIT MEER OORLOG". Berkenstraat 22, Haarlem.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1934 | | pagina 7