AAN DE SPANNING IS EEN EIND GEMAAKT! Hel Ke Wij sieren ons huis Kerstvaria HET PRACTISCH MODEBLAD" DE PUZZLE-OOM Kers VLEESC VOETBAL Lilliput-stad in Berlijn. EEN PROEFNUMMER VAN IS IN DIT NUMMER INGESLOTEN DE MOEITE IS GERING, DE BELONING IS GROOT! A. fVt. 1 Jansstra E r ALI 10 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT No. 51. 21 DECEMBER 1934. R.C.H. THUISWEDSTRIJD TEGEN A.D.O. (Den Haag). De grote strijd om de plaatselijke suprematie, op het terrein van H.F.C. aan de aloude Span jaardslaan, is gestreden en beide partijen heb ben de punten broederlijk gedeeld, een resul taat, dat aan een ieder, die de wedstrijd aan schouwde, bevrediging geschonken zal hebben, doch die tevens ue Racing op de zozeer ge vreesde laatste plaats gebracht heeft. De positie van de blauw-zwarte Sportpark bewoners wordt thans slecht, ofschoon zeker niet hopeloos. Zes van de tien verenigingen in de afdeling volgen elkaar op de voet en iedere week verwisselen ze van plaats, zonder dat er ook maar één club kans ziet het gevaar af doende te bezweren. Het is een geweldige onderlinge strijd, waarin de zucht tot lijfsbehoud de hoofdrol speelt en het spelpeil geheel ondergeschikt gemaakt wordt aan enthousiasme, veelal zelfs fanatisme. Iedere volgende strijd wordt derhalve van steeds groter gewicht. Zo ook a.s. Zondag tegen het Haagse A.D.O. Deze mooie vereniging, waarin de Tappen nog immer een vooraan staande plaats innemen, heeft weliswaar twee punten meer dan de Racing, maar daar staat tegenover dat zij ook een wedstrijd meer ge speeld heeft. Zij is in zoverre in het voordeel, dat het nog altijd de vraag is of R.C.H. die twee punten in de achterstallige match zal weten te veroveren, terwijl A.D.O. ze reeds heeft. Het spreekwoord luidt nog altijd „hebben is hebben en krijgen is de kunst". De elftalcommissie meldt ons, dat R.C.H. als volgt uitkomt: Kos, Krom, Prevost Sr., Kok, Ruis, Prevost Jr., Paape, Houkes, Horst, Slot, Meyer. Het zal velen genoegen doen, dat de veteraan „Peer" Krom zich weer beschikbaar gesteld heeft om zijn club te helpen in de moeilijke strijd tegen A.D.O., nu Kors door een beenbreuk voorlopig op de ziekenlijst voorkomt. Z.F.C. II—R.C.H. II. De reserves gaan in de Zaanse klei een zeer zware wedstrijd tegemoet, maar met het kam pioenschap voor ogen achten wij ze toch wel in staat, minstens één punt mee naar huis te nemen. Het elftal werd als volgt samengesteld: Bergsma, v. Thiel, Kaestner, v. d. Gevel, v. Eek, Waalewijn, v. d. Meulen, Kedde, Ruygrok, Martin, Hartendorp. Uit het H.B.C.-kamp. L.l. Zondag was H.B.C. vrij. Toch is deze Zondag voor H.B.C. niet onbelangrijk geweest, daar Santpoort, de enige ernstige concurrent van H.B.C. tot nog toe, in Rotterdam aan Leoni- das weer een puntje verspeelde door een gelijk spel 22. De stand is thans: H.B.C11 9 1 1 19 46—23 1.72 Santpoort 9 5 3 1 13 27—11 1.44 Onze Gez9 5 1 3 11 20—18 1.22 D.H.L8 3 2 3 8 25—21 1.— Leonidas 9 3 3 3 9 21—23 1.— Gr. Willem 10 4 1 5 9 27—27 0.90 S.J.C10 3 2 5 8 24—36 0.80 G.D.A10 4 0 6 8 12—22 0.80 Spartaan 8 2 1 5 5 18—18 0.62 T.Y.B.B10 2 0 8 4 23—44 0.40 De op 4 Nov. gespeelde wedstrijd D.H.L. T.Y.B.B., die door T.V.B.B. gewonnen was, is geannuleerd daar T.Y.B.B. een ongerechtigde speler had. H.B.C. II deed goed werk door R.K.A.V. II met 41 te kloppen. Hierdoor ontwijken zij voorlopig nog de onderste plaats. Het 3e verloor tegen S.M.C. I met 62, ter wijl het 4e met 40 van v. Nispen won. Zondag is H.B.C. 1 vrij. Onbegrijpelijk daar ook T.Y.B.B. en Onze Gezellen eveneens vrij zijn, waar H.B.C. nog tegen moet spelen. Extra trainen om in vorm te blijven voor de wedstrijd SpartaanH.B.C. op 30 Dec. zal nodig zijn. Het verdere programma luidt: T.Y.B.B. II—H.B.C. II, 2 uur. H.B.C. IllTeylingen II, 2 uur. ForeholteH.B.C. IV, 12 uur. H.B.C. V—B.S.M. IV, 12 uur. T.O.P.-Nieuws. Zondag j.l. speelde T.O.P. op eigen terrein tegen Victoria een vriendschappelijke wedstrijd. Er werd ook terecht op vriendschappelijke wijze gespeeld. De elftallen waren goed tegen elkaar opgewassen. Victoria was even vlugger in 't spelen; geruime tijd bleef het spel steeds op en neergaan en waren de aanvallen aan beide kanten zeer gevaarlijk, maar de achterhoeden wisten zich lange tijd te handhaven; de rust ging zodoende in met een 10 voorsprong voor T.O.P. Na rust werd er nog eens goed aangepakt. Beide partijen deden hun uiterste best om te scoren en het mocht T.O.P. ge lukken de stand op 3—0 te brengen, waarmede het einde kwam. Zondag speelde T.O.P. tegen de bakkers voor de genoegelijkheidscompetitie. Direct na het beginsignaal werd er flink gespeeld en was er de overtuiging dat T.O.P. deze wedstrijd niet gemakkelijk zou winnen. De bakkers wisten er een snel tempo in te houden en hebben het de achterhoede van T.O.P. dikwijls zeer lastig gemaakt; toch wist T.O.P. met de rust een voorsprong te behalen van twee doelpunten. Na rust was T.O.P. het meest in de aanval en was 't te zien, waar de spelers elkaar goed begrepen, dat er nog wel een paar doelpunten bij zouden komen; de linksbinnen van T.O.P. wist zelfs geheel alleen 4 doelpunten voor zijn rekening te nemen. De bakkers zetten alles op alles om de eer te redden, maar het mocht hun niet baten. T.O.P. wist deze wedstrijd met 70 te winnen. Zaterdag T.O.P.Kennemerland-veteranen. Zondag T.O.P.Zeemeeuwen. SCHAKEN. Competitie Noord-HoII. Schaakbond. Heemstede IS.C. Haarlem I. 1. F. MinnemaJ. J. Bert 2. M. P. Hulshoff-PollD. Andrea 3. J. KorringaI. L. Sohlberg 4. J. SteenkenC. P. Akkerman 5. D. VoortingW. Mantel 6. H. van KeulenF. Abspoel 7. W. A. de Tello—J. Brugman 8. J. E. BaalbergenH. J. Steenbergen 9. F. C. KuykenH. 1. van Es 10. Dr. A. Y. v. d. MeulenW. A. Lindeman V2-V2 ZiV2 1—0 1—0 '/z-'/z 0—1 1—0 Z2 Z2 0—1 '/z-'/z 5%—4i/2 ZWEMMEN. H.P.C.-NIEUWS. Waterpolo. De H.P.C.-dames hebben hun beide promotie wedstrijden, resp. tegen A.D.Z. en Zian, ver loren. De dames moeten het dus het volgende jaar nog maar eens proberen om kampioen te worden. Het bleek in de wedstrijd tegen A.D.Z., die met 3—0 werd verloren, dat het onze dames nog aan vele dingen ontbreekt. De hoofdoorzaken van het minder goed resultaat waren wel het te lang zwemmen met de bal, inplaats van snel doorgeven. Om een wedstrijd te winnen moet men doelpunten maken, dus schieten; nu dit schieten en werpen met de bal blijkt voor de H.P.C.-dames een zeer moeilijk iets. Voor de trainers van het dames-zevental is heus nog wel wat te doen. H.P.C. IV deed beter, en won de beslissings wedstrijd tegen De Zijl II. Hierdoor werd ook dit zevental kampioen der Res. 3e KI. K.N.Z.B. H.P.C. 111 en H.P.C. IV zullen thans nog promotie-wedstrijden hebben te spelen. NEDERL. PLOEG NAAR DUITSLAND. Naar Aken en Dusseldorf begin Februari. Naar wij vernemen zal een Nederlandse zwemploeg deelnemen aan wedstrijden, welke op 2 Februari a.s. te Aken en op 3 Februari te Dusseldorf worden gehouden. In de wed strijden voor dames zijn uitgenodigd om te starten de dames Willy den Ouden (R.D.Z.) en Jenny Kastein (H.D.Z.), terwijl bij de heren de vrije slagzwemmer Mooi (Heemstede) en de schoonspringer Stotijn (H.Z. en P.C.) uitkomen. Hoe we met héél eenvoudige middelen heel het huis een feestelijk Kerst-aanzien kunnen geven! Door TONNY COCQS. We hebben nu al enige jaren samen bespro ken hoe je de Kerstboom kunt versieren. En daarom gaan we dit keer voor verandering eens praten over de wijze waarop we het huis mooi kunnen maken. Want de gewoonte om met Kerstmis het huis te versieren, wordt ook langzamerhand in ons land algemeen. Denk echter niet, dat onder huisversiering alleen maar kamer- en tafelversiering wordt verstaan, want ook hall, trappen, gangen, alles deelt er in mee, zodat dus letterlijk het hele huis als 't ware in een feestkledij wordt gestoken. Waarom zouden we dat ook niet doen? We sluiten ons met de feestdagen toch niet op in één kamer! En hoe heerlijk is het als we uit zijn geweest, dadelijk bij het thuiskomen in een feestelijke sfeer te worden opgenomen. We gaan dus ons huis voor Kerstmis gezellig maken en 't spreekt vanzelf, dat we daartoe in hoofdzaak hulst, dennentakken en rood papier nodig hebben, benevens verschillende kleinig heden, die echter wel bij een ieder thuis voor de hand zijn. Moeder laat ons dat werkje graag over, want ze heeft het al druk genoeg met Kerstcake bakken en Plumpudding maken en met het bereiden van nog veel meer lekkere d'ingen, zodat we dus met ijver aan de gang gaan. Laten we dus met de hall, de gangen en de trap beginnen. De parapluie-standaard krijgt voor de feeste lijke gelegenheid om zijn spijltjes een windsel van in smalle reepjes geknipt rood papier. Daartussen steken we hulst- en dennentakjes. Op een ander plaatsje in de hall of de gang zetten we een hoge doos (een hoedendoos is prachtig geschikt) of een kist, die we ook al met rood papier onwikkeld hebben en plaatsen daarin een grote bos dennen- of andere groene takken. De bovenrand van de doos of de kist omlijsten we met een watten sneeuwrand. Nu krijgen de trappen een beurt. De leunin gen geven we weer een windseltje van rood papieren lint, waar we hulst tussen steken en tussen de spijlen van de leuning hangen we aan rood katoenen draadjes klokjes, die we eerst van karton knippen en dan aan beide zijden be plakken met rood, zilver, goud en sommige ook met wit papier. Je zult eens zien, hoe feestelijk z"'n trap aandoet en Broer of Zus, die anders altijd in stilte mopperen als ze vader's pantoffels van boven moeten halen, zullen het dan zeker met genoegen doen en misschien wel één pan toffel tegelijk brengen, alleen maar om twee keer zo'n mooi versierde trap op en af te kun nen lopen. Tot slot geven we ook de ganglantaarn nog een rood jurkje van dun vloeipapier en aan de muren hangen we hier en daar spreuken, zoals „Vrolijk Kerstfeest!", „Welkom!", „Gelukkig Kerstfeest!", enz., die we met rode verf op wit carton schilderen en een kransje of lijstje geven van groen. Nu gaan we ook de kamer een feestjurk aan trekken. Bij die versiering speelt het kaarslicht een grote rol. Willen we de grote lamp boven de tafel tijdelijk vacantie geven, dan stellen we een kaarsenkroontje zolang in haar plaats. Kaarsenkroontjes kun je kant en klaar kopen in de bloemenwinkel, maar het is natuurlijk aardiger als je er zelf een maakt en dat is heus niet zo moeilijk. In huis is er vast wel een ijzerdraad-hoepel van je zelf of van een kleiner zusje of broertje. Die hoepel „bekleden" we met dennetakjes, die we door het stevig omwoelen met dun ijzer- draad of rood katoen op hun plaats houden. Met knijpertjes zetten we op gelijke afstanden kaarsjes en met sterke rode koorden, stevig vastgemaakt op drie plaatsen, hangen we het kroontje op. Nu komt het aardigste werkje: het versieren van het kroontje. We hangen er klokjes aan, hier en daar een mandarijntje, een chocolade kransje, een met lijm bestreken en daarna door meel gewenteld dennenappeltje, sterretjes uit blik geknipt, zakjes bonbons en misschien hier en daar kleine Kerst-engeltjes. Als de kaarsjes allemaal branden, zul je eens zien wat veel licht zo'n kroontje geeft. Maar heel ver verspreidt dat licht zich natuurlijk niet. Daarom moeten we op de schoorsteen, op hoek tafeltjes, op het buffet, op de piano en overal waar we nog meer geschikte plaatsjes hebben, candelabers zetten, die we ook al weer zelf kunnen maken op verschillende manieren. De aardigste candelabers krijg je als je een gewoon leeg mosterd- of jampotje neemt en een houten klerenhanger. Beide lak je met ripo- lin mooi rood. Dan vul je het potje met zand, zet daar de haak van de klerenhanger in en op het houten stokje plaats je met knijpertjes drie of meer kaarsjes. Hangen we nu nog over de schemerlamp, in plaats van de gewone zijden doek, een groot vierkant stuk rood crêpe papier, met op de vier hoeken een bouquetje gespeld, dan zal er des avonds in de kamer een echte Kerstverlichting zijn. Fijn, om er bij naar het Kerstverhaal te luisteren, dat vader of moeder vertelt. Als we nu keurig het huis versierd hebben, vraagt moeder ons vast: „Hè, zou je nu ook nog de tafel voor je rekening willen nemen?" Nu, dat doen we wat graag. Want ten eerste is versieren altijd een leuk werkje en ten tweede is 't prettig om aan een versierde tafel te zitten. Komen er veel gasten, dan zullen er menu's en naamkarten nodig zijn. Je kent toch wel die mooie sterappelen, hè? Nu, die bestemmen we voor houders van de menu- en naam kaartjes. We geven eenvoudig een snee boven aan en een opzij in de appel. In de bovenste in snijding steken we het keurig geschreven menukaartje en in de kleinere een smal reepje wit carton, dat de naam van de(n) gast draagt. We leggen de appelen op uit groen sitspapier geknipte klimopbladen. Bij ieder bord zetten we ook een kandelaartje. Weet je, waarvan we al die kandelaartjes maken? Van grote, rauwe aardappelen! We snijden die middendoor, maken met een mes een holletje in de bolle kant, zodat er een kaarsje in past en wikkelen dan de aardappel in rood papier, dat we met een elastiekje om de kaars vastbinden. Nu nog een takje hulst er tussen gestoken en klaar zijn we! Bij de borden van de dames zetten we een zakje bonbons, dat er als een bloem uitziet. We nemen, om zo'n zakje te maken, een rond stukje carton, van ongeveer 8 c.M. middellijn, leggen dat in het midden van een vierkant stukje crêpe papier en plaatsen op het cartonnetje enige bonbons. Dan vouwen we het papier er omheen, binden het zakje dicht met een draadje en vouwen het manchetje als een bloem uiteen. Middenin plakken we een klein rondje carton, ter grootte van een dubbeltje, met een af stekende kleur papier omwikkeld. Neem voor elke bloem een andere kleur papier, dan zul je eens zien, hoe aardig dat staat. En bij de borden van de kinderen leggen we een wantje van rood papier op de machine doorgestikt. Het wantje vullen we met lekkers en binden het met een lintje dicht. En tot slot allemaal een prettig Kerstfeest in het versierde huis en aan de feestelijke tafel. De Kerstmarkt in de Lustgarten. De grote Berüjnse Kerstmarkt, die na veertig jaar weer zijn tenten in de Lustgarten opge slagen heeft, is daarom reeds een gebeurtenis op zichzelf. Er is echter nog meer te genieten, behalve dan de traditionele peperhuisjes en de draai-orgels; er is een zeer bijzondere „attractie" aan verbonden! In de heldere schijn van de booglampen en de met flikkerende kaarsjes versierde Kerstbomen, staan we plotseling voor een stadsmuur, eo de schildwacht uit de tijd van Frederik de Grote laat ons pas binnen, wanneer we behoorlijk betaald hebben. „De sprookjesstad Lilliput" zo luide de reclames aan de stadsmuur. De stad heeft blijkbaar toch gebruik willen maken op de „vooruitgangen" van de moderne lichtreclame Na het passeren van den strengen schildwacht neemt de sprookjesstad door zijn tover ons in zijn ban gevangen. De huisjes met de sierlijke gevelvenstertjes en torentjes zijn méér dan coulisses van hout en karton. Direct bij de muur is het raadhuis. Hier zit de burgemeester en regeert, en wanneer hij er ons respectabel ge noeg voor vindt, mogen wij onze naam in het „Gouden Boek der Stad Lilliput" zetten. Met levendige oogjes volgt de burgemeester onze manier van doen, en wanneer we "enade in zijn ogen gevonden hebben, geeft hij ons een „bere- Ieider" mee als gids. Het is alles zo natuur getrouw, dat de indruk van het „kijkspel" geheel verloren gaat. Daar ginds staat de brandweer, legt de kleine gids uit. Met ge wichtige stappen lopen de brandweermannetjes met een miniatuurbijl voor de „wacht" op en neer. Het verkeer in de Lilliputterstad is tamelijk levendig, het moet dus geregeld wor den. Daar zorgen 2 agenten voor, die niet onder behoeven te doeti voor hun collega's bij de stadspoort. Veertig kleine Lilliputters wonen deze weken tot Kerstmis in „Hun" stad. Ze kopen hun brood bij den bakker, net als de „grote mensen", ze gaan naar den kapper, naar den drogist, de stad biedt alles. Niets mankeert er. Ze hebben ook een eigen jaarbeurs en een manege. Allerliefst zijn de „liliiputterspaardjes". Het lijkt wel een droom. Het is een droom. Daar staan de woonwagens van het kleine volkje. Er is zelfs een prachtige herenkamer in, met schrijfbureau en boekenplank, met een rooktafel en couch. Niets mankeert er men zou er zó willen intrekken. Het moet ook aller leukst zijn om in de kleine Zwartewoudse hoerenkamer te wonen. Daar staat zelfs een wieg met een Lilliput-baby erin, en daarnaast zit het van geluk stralende Lilliput-moedertje. We gaan verder naar een deftige wagen. Het boudoir van mevrouw. Een klein matgroen bedje, een toilettafel óók matgroen. Er naast is een badkamer. Geheel in het wit: koud en warm stromend water, één voor-warmer voor badhanddoeken hoe groot is eigenlijk mijn zakdoek? en een badmat voor een ingebouwd had. Als dat niet het „allerhoogste" comfort is! Nu gooit de kleine, resolute bewoonster van dit Hemelse Rijk ons energiek de deur uit, het is Lilliput-slaaptijd! Wij trekken terug en nemen de laatste indruk uit het sprookjesland mee: drie respectabele burgers, die in de herenkamer skat zitten te spelen. En dan zijn we weer in Berlijn. Achter ons viel de poort van de stad Lilliput in het slot en meteen is de deür van het sprookjesland dicht geslagen. En dat in het jaar 1934 in de wereld stad Berlijn DE KERSTBOOM. Wanneer we een Kerstboom kopen, zullen wij ons niet alleen overtuigen, dat hij er fris uit ziet; doch ook de groei der takken en een kaarsrechte punt, die niet te lang mag uitsteken boven het geheel, zijn dingen, waarmede wij rekening moeten houden. Hebben wij hem reeds meerdere dagen voor Kerstmis in huis, dan zetten wij de boom zolang in de tuin of op een balcon. Enige dagen voor het versieren zetten we hem, nadat de stam aan de onderzijde is ingekerfd een dag in een emmer water of teil met lauw water (van tijd tot tijd bijvullen), daarna wordt het ondergedeelte gedroogd en met lak dichtgemaakt. De boom heeft nu genoeg vocht opgenomen, niet alleen om langer fris te blijven, doch hij levert minder brandgevaar op, omdat de takken vochtig blijven. Ten einde dit laatste tot een minimum terug te brengen wordt de boom bespoten met phospor zure ammonium. Om het druppelen der kaarsen te voorkomen, worden deze meerdere uren in zout water gelegd, daarna gedroogd. Ondanks alle voorzorgsmaatregelen moet steeds een emmer met water en een stok, waar aan een spons is bevestigd, in de nabijheid van de boom staan, terwijl deze zó geplaatst moet worden, dat hij geheel vrij staat. TULBAND. 250 gram bloem, 20 gram gist, 100 gram boter, 100 gram rozijnen, 50 gram krenten, 50 gram sucade, 50 gram geconfijte kersjes of 99 Ongetwijfeld heeft, zoal niet het gehele huisgezin, dan toch de huisvrouw, gejuicht, toen dit kindje binnenkwam. Hebben wij teveel gezegd, toen wij „Het Practisch Modeblad" aan kondigden? Is het eigenlijk niet juister, de titel te veranderen in „Het Prachtig Modeblad"? Bevat het niet tal van gezellige dingen zonder dat het volgepropt is met modellen, waaraan U tóch niets heeft? Nodigt het niet als het ware iedere zuinige huisvrouw, die gesteld is op goede kleding voor zichzelf, haar dochters en kleine kinderen, uit, aan het werk te gaan? Zoudt U dit modeblad niet gaarne geregeld een geheel jaar ontvangen, temeer, nu U daarvoor niets behoef) te betalen? Wanneer U ons één nieuwen jaarabonné op ons blad aanbrengt vóór de 15e van de volgende maand, heeft U op regelmatige gratis toezending recht. Eveneens heeft U recht op deze premie, indien U zich vóór die datum zelf op ons blad abonneert voor een jaar voor de prijs van slechts 1.25 per half jaar bij vooruitbetaling. "Dit gratis-abonnement geeft U de volgende rechten: 1. Toezending van „Het Practisch Modeblad" gedurende een jaar; 2. Keuze van een gratis knippatroon; 3. en tenslotte een abonnement op De Eerste Heemsteedsche Courant, waardoor U zich van geregelde bezorging verzekert, wat U de voldoe ning geeft, dat U ons blad een wederprestatie geeft voor het vele dat hij U wekelijks biedt. Vraagt nog vandaag een Uwer kennissen, zich nog deze week te abon neren op ons blad, en al deze voordelen zijn voor U! Wie in dit nummer geen exemplaar van „Het Practisch Modeblad" mocht aantreffen, kan er kosteloos een afhalen aan ons bureau of bij een onzer agenten. De Directie van „DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT" Ged. Oude Gracht 88 Haarlem Tel. 10144 Door J. DESPARI. ,,'k Wou dat oom...." Verder kwam John niet met zijn wens. Hij was alweer verdiept in de noodlottige puzzle, dé laatste, die oom Henry de puzzle-oom, zoals; hij door familieleden genoemd werd op zijnj geweten had gehad. Hij had die afscheidspuzzlé in zijn testament gezet, of liever, de puzzle waq zijn testament. De bepaling was, dat zijn beide neveh John van Rooy en Louis Dubois tweemaal vier eri twintig uur kregen om haar op te lossen. Degeen, die het eerst met de oplossing kwam bij den notaris, werd oom's erfgenaam. Faaldetl ze beiden binnen die tijd, dan ging het geld naaf een liefdadige inrichting! Nu zat John met een gloeiend hoofd té puzzlen. Des nachts had hij geen oag dicht gedaan en reeds twaalf uur was er omgegaan. Nog altijd was er geen sprankje licht in de tekst te vinden. Ja, hij kon haar nu wel dromen: „Je zult an de tweede kast al ga je noord of zuid voeten geen tien. 1.2.3.-2.1. sleutel aan hef buffet." Het was om dol te worden. Dubois had van zijn leven al héél wat raadsels opgelost, maar hier stónd hij er voor. Zou Henry meer geluk hebben? Had hij al een idee, in welke richting hij zoeken moest? Plots viel hem iets in. Hij kon het proberen. Zijn besluit was zó genomen. En een kwartier later was hij bij zijn neef. Die zag er ook min of meer vermoeid uit, maar hij ontkende teii stelligste dat hij een slapeloze nacht doorge bracht had. Eerst had hij wel als een malle zitten zoeken naar de oplossing, maar toen, ji hij kon niet meer, hij had het er maar bij neerj- gelegd. Hij was niet van plan, die dwaze inval van oom op te knappen. Om een luttele paar duizend gulden. De clausule in het malle testament, dait de neef, die bij de „opgraving" van de erfenig tegenwoordig zou zijn, recht zou krijgen op tien procent van de hoofdsom, bracht misschien nog uitkomst. Als het document bij dien notaris ge- .opend werd, zouden ze er wel méér van hooren. Toen stelde John voor om samen naar de op lossing te gaan zoeken. Maar zijn neef sloeg dat voorstel af. „Ik ben er beu van," gaf hij teil laatste te kennen, „meer dan beu". Zoo ging Jorhn dus alleen naar huis, él puzzlen de. Hij bleef die dag trouw puzzlen, die nacht bracht hij ook alweer puzzlende door. Hij bleef zoeken, schetste op zijn blocnote, maakte berekeningen, zette denkbeeldige stre pen neer, maar de begeerde oplossing kwam niet. Bij den notaris was Dubois al present. Qp de minuut af las de functionaris: „Eerste woord van achteren, één overslaan, twee overslaan, drie overslaan, twee overslaan; lees dus: tien voeten noord kastanje. De sleutel vinden jelui op het buffet in de eetkamer. Graaf maar braaf in de tuin op de aangeduide plek. Je liefhebbende oom." Hij was zeker niet meer bij zijn verstand," bromde Van Rooy, en Louis, die er merkwaardig fris uitzag, viel hem bij. Gewapend met een spade ging men op de aan geduide plek graven. „De grond is hier pas omgewoeld," riep de notaris plots uit. „Dat zou wat moois zijn, als...." „U bedoelt toch riiet, dat het gestolen is?" vroeg John angstig? Hij dacht aan de 10 waarop hij in ieder geval recht had. „Geef mij de schop maar even," zei Dubois resoluut. „Wat helpt het of we erover staan praten." Het gat werd dieper, dieper, maar géén spoor van een geldkist. Nog dieper werd het gat,, zo diep dat ze nauwelijks over de rand konden héén kijken. Eindelijk sprong Dubois uit de kuil en zei: „Wat zijn we dom, laten we kijken of de sleutel nog op het buffet ligt." „En als hij nu niet meer op het buffet ligt, wat dan?," lachte van Rooy bitter. „Dat betekent in ieder geval, dat die persoon, die de sleutel heeft, ook de geldkist meegeno men heeft." De notaris begreep, dat de jonge man gelijk had en stelde voor het zoeken op te geven als de sleutel werkelijk weg mocht zijn. Van Rooy begreep, dat de anderen gelijk hadden en het hele troepje ging naar de eetzaal. Zij haalden het hele buffet leeg, maar geen sleutel was te vinden. „Dan is dus mijn aandeel in de uitvoering van dit testament afgelopen, mijne heren. Ik had den heren toch graag ieder hun 10% ge gund." Van Rooy nam haastig afscheid. Het kostte hem moeite .zijn humeur niet te verliezen. „Van de doden niets dan goed, zeggen ze," merkte hij in het voorbijgaan op met een schamper lachje. „Zeg dat wel," bromde Dubois, onhoorbaar voor de anderen. Een glimlach kwam op zijn ge zicht. En hij hernam in zich zelve: „Het heeft me nog geen twaalf uur gekost om die fameuze puzzle op te lossen. Oom was blijkbaar al een beetje aftands. Van mijn besten neef John begrijp ik niets meer. Hij is zeker erg zenuwachtig geworden! Ik ben de trommel gister nacht maar op eigen houtje gaan halen, de schutting was wel een hele klim, maar ik heb de tien procent van John mee uitgespaard. Wat niet weet, wat niet deert." vruchtjes, 2 d.L. melk, mespunt zout. We maken een gistbeslag en zorgen voor een verwarmde kom of pan, waarin de gezeefde bloem wordt gedaan, maken de gist aan met 1 kopje lauwe melk, vormen in het midden een kuiltje, doen hierin de gist en vermengen met een houten lepel een deel van de omringende bloem met de gist. We zetten de pan nu dicht- gedekt op een warme plaats, laten de gist rijzen en hervatten na 20 minuten het maken van het beslag, door de rest van de melk (lauw) bij te voegen, de week gemaakte boter, suiker, zout en de eieren en maken hiervan een gelijk beslag, waar de goed gewassen en gedroogde rozijnen, krenten en gesnipperde sucade en de vruchtjes ook doorgewerkt worden, waarna we het minstens een uur (dichtgedekt) laten rijzen. Een tulbandvorm wordt nu ingevet en bestrooid met paneermeel, vooral de pijp moet ook goed be streken worden, daarna komt het beslag erin, ook dit laten we -hierin nogmaals 20 .-minuten rijzen. We plaatsen de -vorm in de oven, waarna we het gebak laten bakken, totdat het door en door gaar is (ongeveer uur). We overtuigen ons hiervan door een breinaald in het gebak te steken, die er dan droog uitgehaald moet worden. Na het storten moet de tulband afkoelen en wordt dik bestrooid met poedersuiker. EEN STAAT ZONDER STRATEN, TELEFOON EN SPOORWEGEN Ja, er bestaat nog een staat, waar geen straten, geen telefoon en geen spoorwegen zijn. Deze staat ligt in Britsch-Indië en heet Bhutan. Dat er geen behoorlijke verkeersmiddelen zijn, bemerkte men onlangs toen de Maharadja een bezoek bracht aan den onderkoning van Indië. De staat ligt aan de grens van Indië en Thibet. Hoewel het land aan Britsch-Indië behoort, heeft nog geen Europeaan zijn grenzen overschreden. OVERZ1CH1 Bij het plaatse ling kwamen ir biedingen in va 41 grondwerk 14 metselaars, 9 schilders, 20 timmerlied* 19 opperlieder 116 bloemistart 108 losse werk 8 metaalbew 6 kantoorbed 2 bouwkundi 3 bakkers, 1 stucadoor, 84 werkzaam MEVRO Wilt TJ verzi vleesch voor U niet alleen na kwaliteit. Prin zoogenaamd gi ESKENS' UITSL Doorregen 'app Magere lappen Riblappen Ribstuk Gehakt Poulet Lappen Carbonade Gehakt Poulet Varkensroll. (v, Fricandeau Magere Hamla Alle diverse sc VOOR R Leverworst, BI HAM Vergeet U Weekblad Zaterdagmi ESKENS' Oosten dc VINDT U ELECTR. IV Tel. 29036 - Bi Onze p Neemt a 80 eer curreere Hooren GRATI OSSE VAR KAL V A Ger. Osï Bestelt Edis T I li'

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1934 | | pagina 8