I! BIBLIOTHEEK SUPPLEMENT JAN. 1935 m m m m BONTENBAL'S GRATIS ONZE PRIJSVRAAG DE WERELDREIS VAN PIETJE PLUIS EN JANTJE JOPPE SPORT BINNENLANDS WEEKOVERZICHT TONEEL JANSWEG 51 VARIA DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT Uit het H.B.C.-kamp. Fraai weer en veel publiek dat zeker op een 13 a 1400 belangstellenden mag geschat worden, droegen Zondag veel bij tot een prettige sport dag. En voor de talrijk vele H.B.C.-supporters (en supportsters, want die heeft H.B.C. tegen woordig ook) was het geen onbelangrijke dag. Als na enkele minuten Tuin van T.Y.B.B. met een vrij gelukkig schot via de verste paal reeds succes heeft, vragen wij ons af of T.Y.B.B. „weer" een struikelblok zal worden. Maar H.B.C. denkt er anders over en Ruigrok zorgt, al speelt hij dan ook op halve kracht, spoedig voor de gelijkmaker. Met 11 gaat rust in. Had T.Y.B.B. voor rust het tempo te hoog opgevoerd? Zeker is, dat H.B.C. steeds veld wint, en al duurt het nog vrij lang, 20 min, voor het einde is het Versteege die aan H.B.C. de leiding bezorgde, v. Roode maakt dan aan alle onzekerheid een einde door nog 2 fraaie goals te scoren. Einde 41. Zo nadert H.B.C. steeds meer de eretitel, en zij heeft nog slechts één concurrent, n.l. het Haagse Graaf Willem, wat uit onderstaande stand blijkt. H.B.C13 11 1 1 23 53—24 Graaf Willem 12 7 1 4 16 32—18 H.B.C. 11 won zowaar in Amsterdam tegen De Meer 11. Zouden die toch de dans nog willen ontspringen? Hoewel nog lang niet uitgespeeld, is het Junioren A-elftal van H.B.C. al kampioen van haar afdeling. Dat ploegje belooft veel voor de toekomst. Het programma voor Zondag luidt: H.B.C. 1—Graaf Willem I, 2 uur. H.B.C. Ill—S.J.C. 11, 12.30 uur. Concordia IVH.B.C. V, 12.30 uur. Nader vernemen wij dat de mogelijkheid niet is uitgesloten dat H.B.C. 1 Zondag in Rotterdam tegen Spartaan zal spelen. I PQ si 0. Gezell D.H.L. Leonidas Spartaan w i-s G.D.A. G.Willem jSantpoort H.B.C. T.Y.B.B. 2-7 4-1 5-0 4-3 5-2 4-2 8-2 3-0 2-3 3-4 6-4 2-3 0-5 0, Gezell. 4-3 5-1 1-2 3-4 I. 4-1 1-0 0-1 D.H.L. 1-1 2-3 7-11-3 Leonidas 2-5 3-1 5-2 0-2 2-2 Spartaan 7-0 2-2 3-0 2-3 S.J.C. 5-1 2-2 1-2 3-1 2-4 2-1 GD.A. 1-2 5-2 1-0 2-1 0-5 G.Willem 4-4 6-14-2 1-5 1-0 5-1 1-0 Santpoort 0-12-3 4-4 1-0 l-l 1-16-1 Gespeelde wedstrijden in de afdeling West 11 der le kl. R.K.F., bijgewerkt tot en met Zondag 20 Januari. Belangstellenden kunnen de verdere uitslagen invullen, die wij voortaan iedere week zullen geven. T.O.P.-Nieuws. Zaterdagmiddag had T.O.P. Johez op bezoek. Deze clubs hebben elkander al meerdere malen ontmoet, en al was het dan geen competitie wedstrijd, er ontspon vanaf de aanvang een vinnige strijd om de eer der overwinning. Johez had al spoedig succes door een handig trucje van haar middenvoor, doch T.O.P. ont moedigde dit geenszins en vóór rust had T.O.P. met 32 de leiding. Na rust was T.O.P. iets gevaarlijker en scoorde tweemaal, waartegen over Johez slechts eenmaal scoorde, zodat T.O.P- deze geanimeerde wedstrijd met 53 won. Zondagmorgen werd de met grote spanning verwachte wedstrijd T.O.P.Haarl. Dagblad ge speeld voor de genoeglijkheidscompetitie. De Groentjes bleken afgesproken te hebben T.O.P. direct te overspelen en dit lukte, want toen de rust aanbrak hadden de Dagbladmensen reeds een 20 voorsprong. Vol vertrouwen gingen de Haarlemmers de 2e helft in, maar T.O.P. dacht er niet aan zich zo maar gewonnen te ueven. De vleugels zetten direct enige gevaarlijke aanvallen op, stichtten verwarring in de Dagblad-verdediging, met als gevolg dat de middenvoor van T.O.P. de achter stand in een 32 voorsprong omzette. Even voor het einde maakte de linksbinnen aan alle onzekerheid een einde door de stand op 42 te brengen en zo nog ongeslagen zich aan de kop te handhaven. Bravo T.O.P.!!! Zaterdag T.O.P.-Horatia en Zondag T.O.P. Vriendenkring, beide op het Heemsteedse Sportpark. F. ZWEMMEN. H.P.C.-NIEUWS. De afgelopen week heeft H.P.C. weder aan verschillende wedstrijden deelgenomen. Zo be haalde zij op het zwemfeest van Het IJ te Am sterdam op snelzwemmen fraaie successen. Mooi werd op de 200 en 100 M. eerste. Hij zwom de 100 M. in 1 min. 1.8 sec. Op de 4 X 100 M. estafette behaalde H.P.C. de tweede prijs achter D.J.K. uit Amsterdam, die op deze baan een nieuw Nederlands record vestigde. In het polotournooi om de Sportfondsenbeker werd door H.P.C. de vierde plaats bezet. De polo-uitslagen waren: H.P.C. I—H.Z. P.C. I 1—9. H.P.C. IDolfijn I 02. H.P.C. 111-comb.Haarlem II 46. H.P.C. IV-comb.Velsen I 0—4. De positie van de gehuwde vrouw in Rijks- en Gemeentedienst. De dijken van het Julianakanaal in hoge mate poreus. Een rede van den Minister van sociale zaken. De hoogterecords. Naar aanleiding van zijn in de vergadering der Tweede Kamer van 14 November gedane toezegging de aangelegenheid van de gehuwde ambtenares nader te onderzoeken, heeft Minis ter Colijn de resultaten van dit onderzoek in een Nota aan de Kamer medegedeeld, alsmede de overwegingen, waartoe zij de regering aan leiding hebben gegeven. Uit het onderzoek, aldus de Nota, is gebleken, dat in de gehele Rijksdienst, de Rijksonderwijs inrichtingen inbegrepen, onder de ruim 60.000 personen, daarbij werkzaam, zich op 31 Decem ber 1933 326 gehuwde vrouwen bevonden. Dit aantal bevat niet alleen de gehuwde ambtenaressen, doch alle gehuwde vrouwen in 's Rijksdienst, dus ook zij, die onbeduidende nevenfuncties bekleden, zoals visiteuse bij de belastingdienst. Minister Colijn is van mening, waar een zo gering aantal gehuwde (werkelijke) ambtena ressen in 's Rijksdienst zijn, een herziening niet nodig is, aangezien uit de gegeven cijfers genoeg zaam blijkt, dat door een herziening het werk- Iozenprobleem toch niet voldoende gebaat zou zijn. Anders gesteld is het met de openbare en bijzondere onderwijsinrichtingen; vooral in de gemeenten Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Haarlem, welke gemeenten niet onder de subsidieregeling voor het Middelbaar en Voor bereidend Hoger Onderwijs vallen en daardoor t.o.v. haar personeelspolitiek bij het M.O. een meerdere mate van vrijheid bezitten, is het aantal gehuwde leeraressen vrij groot. Hetzelfde verschijnsel, maar in nog grotere mate, zien we bij de leerkrachten van het Lager en Uitgebreid Lager Onderwijs: op 1 Januari 1934 bevonden zieh onder de 38.213 leerkrach ten, waaronder 16.537 onderwijzeressen, 921 gehuwde vrouwen. Om dit grote aantal gehuwde onderwijzeressen geleidelijk te doen afvloeien zal hoogstwaar schijnlijk dezelfde regeling worden getroffen als die, welke indertijd voor de Rijksinstellingen van kracht was. Een pricipiële beslissing mag dan ook in de loop van dit jaar worden verwacht. Tenslotte is de Regering tot de conclusie gekomen, dat voor het gesubsidieerde onderwijs de volgende regeling dient te worden getroffen. 1de huwende ambtenares wordt ontslagen 2. de gehuwde ambtenares niet-kost- winster gaat bij ontslag voor: 3. de gehuwde vrouw komt niet voor aan stelling in aanmerking, dus een regeling, zoals is bepaald voor de Rijksambtenares in het Algemeen Rijksambtenarenreglement Sedert twee maanden laten de dijken van het Julianakanaal te Limburg, door tot nog toe onbekende oorzaken, water door. Alhoewel van officiële zijde al meerdere malen is ver klaard, dat het lekken der dijken tot op de helft verminderd is, blijven de bewoners van het omliggende gebied met dezelfde halsstarrig heid verklaren, dat het euvel nog even groot is als in den beginne. Inderdaad is een feit, dat Nattenhoven en Obbicht onophoudelijk te kampen hebben met overstromingen van het kanaalwater; slechts te Urmond is het kwaad enigszins verminderd. Trouwens, indien de toestand was zoals van officiële zijde is medegedeeld, zou dan wijlen Ir. Kalff zich onlangs persoonlijk van de toe stand zijn gaan overtuigen? Wij denken van niet! Juist door het overlijden van Minister Kalff is natuurlijk de stagnatie in deze drin gende waterstaataangelegenheid nog groter geworden. Toch wordt het hoog tijd, dat in het kwaad wordt voorzien; immers straks hebben de boeren hun akkers en weiden nodig. En hoe moet het dan? Een spoedig ingrijpen van de overheid is hier dus geboden, om de siehade tot een minimum te beperken. Voor de Kamerkringvereniging Amsterdam van de Chr. Historische Unie heeft prof. clr. JR. Slotemaker de Brume, minister van sociale zaken, Maandagavond gesproken over: Natio nale politiek in crisisdagen. Spreker stelde de vraag, hoe in een tijd als deze, wij tegenover de crisis moeten staan. Hij kwam tot de conclusie, dat de enige, werke lijke oplossing gelegen is in het feit, dat de werkloosheid moet worden weggenomen door een herstel van het bedrijfsleven. Om dit te bereiken mag het bedrijfsleven niet belemmerd wordenverder is kapit.aalbewaring en kapitaal winning noodzakelijk, omdat kapitaal de onmis bare voorwaarde is voor de uitbreiding van het bedrijfsleven. Zolang de tariefmuren zich nog opwerpen en uitsluiting van de ene Staat door de andere Staat nog toegepast wordt, zo lang moet een goede ordening de bezwaren uit de weg ruimèn en de baan voor nieuwe moeilijkheden openen. Hieruit volgt, dat de Minister onder de tegenwoordige omstandigheden althans een soort van autarchie van Nederland wil maken: anders zijn woorden „door uitbreiding van het bedrijfsleven de werkloosheid verminderen" niet te rijmen. Een uitbreiding van het bedrijfsleven kan slechts komen door de buitenlandse invoer stop te zetten en ter bevrediging van de behoefte aan bepaalde ingevoerde goederen zelf daarvan de productie ter hand te nemen. Wij begrijpen volkomen de moeilijkheden, waarmede de Minister van sociale zaken te kampen heeft; wij kunnen zijn streven naar vermindering van de werkloosheid niet anders dan toejuichen. Maar dat het zou moeten gaan, zoals hij het in zijn redë voorgaf te doen, ge loven wij toch niet. Nadat wij lange tijd de prestaties van de K. L. M.-vliegers hebben-kunnen volgen, doen nu de militaire vliegers te Soesterberg van zich spreken. Het Nederlandse hoogterecord, dat ten name stond van wijlen Jhr. Asch van Wijk, was voor verbetering vatbaar. Dit heeft Jhr. Wittert van Hoogland ingezien. In een proef vlucht bereikte hij gemakkelijk met zijn His- pano-Suiza-motor de 10.000 meter. Zijn eerste officiële vlucht hij zelf noemde het „een I nog maar heel voorlopige proef" - - gooide hij er nog een dikke 100 meter boven op, en ware het niet, dat hij door slechte weersomstan digheden moest dalen, wie weet, of niet de 12.000 meter gepasseerd was geworden. DUIVENSPORT. „Gevleugelde Vrienden", Heemstede. De Postduivenvereniging Gevleugelde Vrien den houdt a.s. Zondag een hoktentoonsteiling in Hotel „Wapen van Heemstede", Wilhelmina- plein 4. Als keurmeester zal fungeren de heer Kuch- lein uit Amsterdam. De tentoonstelling, die geopend is van 12 tot 5 uur, is voor belangstellenden gratis te be zichtigen. STADSSCHOUWBURG. Centraal Toneel. .Afkloppen". De nieuwste aanwinst op het repertoire van Centraal Toneel, het toneelstuk „Afkloppen" van C. L. Anthony, heeft zowel bij de première als bij de reprise op Woensdag j.l. een daverend succes behaald. Zelden zagen wij dan ook een stuk, dat zó van het begin tot het eind boeide. Het'stuk speelt zich af in de hall van een klein familiehotel aaif de N.-W. kust van Schotland en evenals in „Mensen in het Hotel" vertegen woordigt iedere hotelgast een bepaald type. Scherp zijn de karakters beschreven, en de kracht van dit buitengewoon gave en goed op gebouwde stuk ligt wel hierin, dat de verwik kelingen als gevolg van een tweetal flirtations als uit het leven zijn gegrepen. De dramatische scènes tussen Tilly Lus, Mien van Kerckhoven, Mary Dresselhuys, Rie Gilhuys en Cees Laseur belichtten fel de tragiek van het verstoorde huwelijksgeluk, terwijl Peronne Hosang en Louis Borel op onnavolgbare wijze voor de vrolijke noot zorgden. Ans Kopper en Syb Velt- man completeerden met Hermann Schwab, Cris Baay en Ludzer Eringa de uitstekende bezetting. Het spel van ieder afzonderlijk te bespreken is onnodig, want wij hebben voor de vertolking van iedere rol slechts de grootste lof. Bij het aanschouwen van de scènes dacht men niet meer aan toneelspel; het was alsof wij als hotel gasten de gebeurtenissen mede beleefden. De décors mogen extra worden geroemd, ter wijl in het tweede bedrijf de beklimming van de rots in zee een ware vondst van de regie genoemd mag worden. Summa summarum mag worden geconstateerd, dat deze opvoering in alle opzichten af was. Het hartelijk applaus na afloop was dan ook volkomen verdiend. J- Ditmaal hebben wij voor onze lezers een ander soort puzzle, n.l. een „Spreekwoord"- raadsel. Om tot de oplossing van deze puzzle te komen, moeten de lezers de onderstaande 24 woorden juist raden: bij goede oplossing ver krijgt men dan een echt Hollands spreekwoord, dat uit totaal 37 letters bestaat. Het spreekt vanzelf, dat voor een goede op lossing slechts die inzendingen in aanmerking komen, die behalve het goede spreekwoord, ook alle 24 woorden juist hebben opgegeven. 11.19.25. opening. 16. 14.9. 14.22.6. 15. 16. evenredig aandeel in de winst. 31. 10.8. rivier in Rusland. 1. 19. 11.24. 10. gevangenis v. dwang arbeiders in Frankrijk. 3. 7.14.24.37. kleur van gelaat en huid. 4. 11. 11. 17. landbouwwerktuig. 19. 35. 35. 34. hulp-batterij. 23. 4. 37. 18. 17. 5. vluchtige vloeistof m. doordringende reuk. 9. 10. 35. 23.37. 26. 17. roeping. 5. 6. 16. 7. 24. 19. 23.5. woordvoerder. 13. 17. 11. 23. 23. 13. rechtmatig. 3. 36. 7. 10. 18. 19.9. 32. 33. 22. 10. 10. 5.8. 21.26.9. 23. 2. 8. 11.25.32. 36. 19. 1. 14. 25. 34. 17. 12. 2. 8. 16. 5. 12. 34. 37. 17. 20. 32. 9. 7. 13. 28. 10. 25. 26.37. 26. 17. 27. 14. 1.2. 5. 29. 15.21.29. 11.10. 30. 23.3. 34. 34. 5. jongensnaam. zijriviertje v. d. Elbe. bekend dorp in Gelderland. godin. nauwe doorgang. vaste klant i. e. café. zwemvogel. weekplaats v. vlas en hennep. verdichte damp. aantekening. ooievaar. blauwe kleurstof. schepping. Voor deelname aan deze prijsvraag gelden de volgende voorwaarden: le. Slechts- lezeressen en lezers, die geregeld wekelijks ons blad ontvangen, kunnen aan de prijsvraag deelnemen. 2e. Oplossingen moeten met duidelijke ver melding van naam en adres bij de Redactie van „De Eerste Heemsteedsche Courant" worden in gezonden vóór Dinsdag 29 Januari, des middags 12 uur. Op de enveloppe met duidelijke letters te vermelden „Prijsvraag". Inzendingen, na genoemde datum ingekomen, worden onherroepelijk terzijde gelegd. 3e. De prijs, in de vorm van een Waarde- Bon ad ƒ5.wordt toegekend aan de(n) >n- zender(ster) die de juiste oplossing heeft ge vonden: bij méér juiste oplossingen beslist het lot. Indien niemand de goede oplossing heeft ge vonden, zal de prijs in ieder geval worden toe gekend aan die(n)gene, die de juiste oplossing het meest heeft benaderd. 4e. De juiste oplossing wordt met de naam van den prijswinnaar bekend gemaakt te ons eerstvolgend nummer. 5e. Over de uitslag kan niet in correspon dentie worden getreden. 6e. Het personeel, verbonden aan ons blad of aan de N.V. Drukkerij voorheen De Erven Loosjes te Haarlem is van deelname aan deze prijsvraag uitgesloten. 7e. De bon, welke als prijs wordt toegekend, is ditmaal inwisselbaar bij H. J. PISTORIUS' Boek- en kunsthandel Binnenweg 91 Deze bon is slechts gedurende de periode van 2 Februari '35 tot en met 9 Februari '35 geldig; daarna kan hij niet meer ter inwisseling worden aangeboden en is dan waardeloos geworden. 8. Iedere lezer mag slechts één oplossing inzenden. Wij moeten hierbij nadrukkelijk onder de aan dacht van onze lezers brengen, dat de oplos singen beslist op de in de voorwaarden ge noemde sluitingsdatum in ons bezit moeten zijn. De beoordeling van het grote aantal inzendingen is oorzaak, dat de termijn van inzending niet kan worden verlengd, willen wij niet de kans lopen, dat de prijswinnaar in ons volgend nummer niet kan worden bekend gemaakt. In dit verband is het wenselijk, dat de lezers hun oplossingen niet aan onze bijkantoren, doch rechtstreeks aan onze redactie inzenden; dit om event, vertraging te voorkomen. naast de SCHOUWBURG HEEFT HET GEREED. VERKRIJGBAAR VOOR DE LEZERESSEN EN LEZERS! Lectuur voor de jongste, zowel als voor de oudste Huisgenoten. Hollands - Frans - Engels - Duits. Een reizend toneelgezelschap maakte een tournée door ons land en bezocht een kleine stad in de provincie. Het gezelschap bracht een „echte draak" ten toneele. De man die in het stuk de rol van een echte schurk speelde, had zich in de stad huisvesting verzekerd en op de Zaterdagavond ging zijn hospita met haar dochtertje naar de schouwburg om het stuk te zien. Zij amuseerden zich uitstekend tot aan het einde van het laatste bedrijf, toen de schurk op het toneel werd doodgeschoten. Het dochtertje begon plotseling heftig te huilen en riep: „O, moeder, kijk eens nu heb- ben ze onze pensiongast doodgeschoten i en hij moet nog een week pension betalen." Aan een diner werd een schotel met padde stoelen geserveerd. Een van de gasten was erg benieuwd om te weten of honden deze lekkernij wel konden verdragen en vroeg of hij de hond van den gastheer er wat mocht geven. De hond genoot van het maal en ging uit. Later op de avond, toen de gasten aan de bridgetafel zaten, kwam de dienstmeid hevig ontdaan binnen met de mededeling, dat de hond dood op de stoep lag. Algemene consternatie onder de gasten en de paddestoelen kregen natuurlijk de schuld. Iedereen begon zich plotseling onwel te voelen en de verstoorde gastheer telefoneerde om den dokter, die spoedig kwam en braakmiddelen voorschreef, waarna het feestje volkomen ver liep. Tien minuten later schelde de buurman aan. „Toen ik," zeide hij, een weinig schuldbewust, „mijn auto in de garage wilde rijden, kwam uw hond de deur uitrennen, liep onder de wielen en werd gedood en omdat ik wist, dat U gasten had, heb ik U maar niet eerder lastig gevallen. Dat is alles." Een forens, die zich hier en daar wat te lang in de stad had opgehouden, had zijn laatste trein gemist. Buiten het station bemerkte hij echter gelukkig een kennis uit zijn dorp, die erg nonchalant bij een auto stond. Hij ging naar hem toe en zeide: „Zou jij lust hebben om mij even thuis te brengen?" „Maar natuurlijk, ouwe jongen, stap maar in." De ander bood zeer tact vol aan om de wagen te rijden en binnen een half uur waren zij thuis. „En," zeide de be stuurder, toen hij het huis van zijn kennis be keek, „waar is je garage?" „Heb geen garage." „Maar waar stal je dan je wagen?" „Heb geen wagen." „Maar, in hemelsnaam, toen ik je in de stad buiten het station zag, leunde je toch tegen een auto." „Ja, ouwe jongen, dat is waar, maar wanneer jij je zo beroerd voelde als ik, zou je ook wel ergens tegenaan geleund hebben." WIST U dat uit een sparrenboom ongeveer 20.000 paar kunstzijden kousen te maken zijn? KINDERVERTELLING DOOR TH. G. ROTMAN 89. Mevrouw Smits, die dadelijk begreep wat er aan de hand was, holde door de keuken naar den tuin en liet, toen ze den armen glazen wasser aan de ladder zag spartelen, onmid dellijk haar zonnescherm neer, om hem daarmee op te vangen. Nu, het was juist bijtijds, want nog geen seconde later plofte de glazen wasser, die zich niet meer houden kon, naar beneden. 90. Hij viel precies op het zonnescherm, veerde weer op en belandde midden in den prachtigen rhododendron, die het sieraad van de hele tuin uitgemaakt had, maar nu tot een vormloze massa in elkaar geplet werd. Ook het zonnescherm was er niet zonder kleerscheuren afgekomen, zoodat het voor mevrouw Smits een middagje werd, om nooit te vergeten. 91. „Nou hoeft het raam zeker niet meer ge wassen te worden, mevrouw?" zei de glazen wasser, terwijl hij opstond. Maar mevrouw was al naar binnen gestoven, om de twee „be hangers" even de waarheid te zeggen. „Mijn baas zal alles wel betalen, mevrouw!" verzekerde Pietje angstig, „heus, hij is erg royaal!" Na deze plechtige verzekering bracht mevrouw hen naar de kamer, die behangen moest worden. 92. „En nu geen ongelukken meer hoor!" zei ze. Maar jawel, nauwelijks had zij haar hielen gelicht, of de „behangers" stootten bij het opzetten van de ladder twee ballons van de lichtkroon stuk. Gelukkig hoorde mevrouw het niet, en even later waren ze aan 't plakken, dat het een lust was. Pietje smeerde in, en Jantje plakte het er op, waarbij hij echter, onvoor zichtig genoeg, de ladder wel wat erg ver van den muur afzette.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1935 | | pagina 5