J.H.KRULJr. Heemsteedsche Tip-Top v/h DE WERELDREIS VAN PIETJE PLUIS EN JANTJE JOPPE ONZE PRIJSVRAAG alleen per HEEMTAX Tel. 2.6.3.1.4. DRUPSTEE N'S Kolenhandel RAADHUISSTRAAT 90 PREDIKBEURTEN. Prima Brandstoffen Prima B ediening N.V. STEENKOLENHANDEL TRUUS HELMICH KIKKERLAND SPEELGOED BURGERLIJKE STAND TONEEL 2 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT Per luxe 5 of 7 persoons auto, met gelegen heid voor meenemen van bagage of kinderw. naar AMSTERDAM f2.- a f2.25 naar DEN HAAG f 4.50 naar SCHIPHOL f2.- enz. enz. Zandvoortschelaan 139, Heemstede EISCHT WARMTE VOOR ELKEN GULDEN Stookt Langenbrahm Anthraciet De beste van het Continent. 1T Per H.L. franco bergplaats f 2.30. Minimaal asch- gehalte. Groot hittevermogen. Valkenburgerlaan 77, Heemstede - Telef. 28504 Het goedkoopste adres voor Heemstede Haarrollers 8 cent KI. Pepsodent 19 cent Spiegel met geslepen rand 18 cent Groote tube tandpasta 12 cent enz. enz. Ziet onze etalages. Zondag 10 Februari. Ned. Herv. Kerk, Wilhelminaplein. V.m. 10 uur: Ds. Briët. Kapel Nieuw-Vredenhof, Johan van Oldenbarneveltlaan. V.m. 10.30 uur: Ds. Barger. In beide diensten collecte voor de Uitwendige Zending. Gebouw Samuel, De Glip. N.m. 5 uur:. Diakoon G. v. Eijk. Evangelisatie samenkomst. Gereformeerde Kerk, Koediefslaan. V.m. 10 uur: Ds. Dondorp. N.m. 5 uur: Ds. Dondorp. Ned. Protestantenbond. V.m. 10.30 uur: Ds. D. van Peursem, Herv. Fred, te Uitgeest. (Met medewerking van het dameskoor.) HEEMSTEDE VOORHEEN EN THANS. Causerie met lichtbeelden. In het R.K. Verenigingsgebouw hield de heer N. Vos, gemeente-secretaris van Heemstede, Dinsdagavond een causerie voor de werk lozen over Heemstede voorheen en thans. In de laatste 20 jaar heeft de gemeente ge weldige veranderingen ondergaan; niet alleen, dat Heemstede sterk is uitgebreid, maar ook veel van het oude is verdwenen. De slopers hamer heeft ook in onze gemeente duchtig huis gehouden onder de eerbiedwaardige over blijfselen uit een vroegere periode, koepels en poorten, die de herinnering levendig hielden aan grote landgoederen, zijn gevallen als offers van het verkeer, dat steeds bredere wegen eist. Het landelijke Heemstede uit de tijd van Hildebrand is uitgegroeid tot een moderne forensengemeente, en ai mag men het enerzijds een verheugend feit achten, dat Heemstede niet ten achter is gebleven in ontwikkeling, wegenaanleg, huizen bouw, enz., anderzijds moet worden erkend, dat daardoor ook hier evenals als bijna overal in den lande - veel landelijke schoonheid ver dwenen is. Hoe interessant is het dan, om het oude, dat wij met een zekere weemoed hebben zien ver dwijnen, weer eens in beeld terug te zien en daarbij een verklaring en vele interessante historische bijzonderheden te horen van een ter zake kundigen spreker, zoals de heer Vos, die van al die veranderingen ooggetuige is geweest, zich toonde. Spreker had een flinke greep uit het fotografisch archief gedaan en vertoonde ruim 2 uur lang een schitterende collectie lan taarnplaatjes, betrekking hebbende op het Heem stede van voorheen en thans. Voor de ouderen onder het zeer aandachtige publiek was deze causerie even aantrekkelijk als voor de jongeren, die vele bijna vergeten beelden uit hun kinder jaren weer op het doek zagen. En dan zagen wij allereerst het oude raad huis, met er voor de ouderen nog welbekenden politieman Bouwman, de helft dus van het toen malige politiecorps! Dit beeld wordt direct ge- volgJ door het nieuwe raadhuis, en in de raads zaal de oude vroede vaderen, als wijlen de heren A. v. d. Weiden, A. v. d. Horst, Hoeker, Wicke- voort Crcmmelin, Q. v. d. Berg, M. J. Roozen, Peperkorn en Jhr. v. Merlen. Reeds jaren geleden was het verkeersvraag- stuk urgent. Dat blijkt uit de autobus Groenen- daal, waaraan hier nog eens herinnerd wordt. Wat gaf die oude Raadhuisstraat van voor heen een ander beeld dan thans. Toen echt dorps, nu grote winkelzaken en ruime huizen. Zo reisden wij in gedachten het oude dorp door, langs de Zandvaartkade, nog in oude toe stand, de Binnenweg, een echte dorpsstraat, de Bronsteeweg, waar men nog aantrof de eenvou dige huisjes, waar nu de fraaie Bronsteeschool staat, Leeuw en Hoofd, met haar ouderwetse bouw, de Schouwbroekerpolder met de molen aan het Spaarne, waar nu het Bronsteepark is verrezen, de Heemsteedsche Dreef, nog als bloembollenvelden, nu een der mooiste verkeers wegen. Weer in de richting van Zuid-Heemstede gaande, kwam het vanouds bekende Kalkhuisje op het witte doek. Het Wilhelminaplein uit de middeleeuwen, en waarvan de kerk van thans haar vorm vrijwel heeft behouden. Waar thans de Indische buurt is verrezen, werd den bezoekers een blik gegeven op de grote kwekerij Insuiinde, met haar drui-venkas- sen en vruchtboomen. Het oude boerderijtje achter op de Molenwerfslaan is mede vereeu wigd, toen dit plaats moest maken voor het grote verkeer. Landelijk was vooral vroeger de Glipperweg en de Glip, én men vraagt zich af hoe het moge lijk was, dat op zulk een wegje met zoveel ver keer niet meer ongelukken voorkwamen. Hier vooral was Nieuw Heemstede met haar brede wegen en ruime bruggen een grote tegenstelling met voorheen, ook al moest dit gaan ten koste van veel landelijk schoon. Natuurlijk mankeerde op het oude beeld de stoomtram niet, zowel in als buiten de kom der gemeente. Ook enkele oude kiekjes uit Groenen- daal ontbraken niet. Ook de Heerenweg en de Leidsche Vaart geven een heel ander beeld dan vroeger. Vooral in de Ditmaal hebben wij voor onze prijsvraag weer een kruiswoord-puzzle uitgekozen, waaraan onze lezers onder de navolgende voorwaarden kun nen deelnemen. Ie. Slechts lezeressen en lezers, die geregeld wekelijks ons blad ontvangen, kunnen aan de prijsvraag deelnemen. 2e. Oplossingen moeten met duidelijke ver melding van naam en adres bij de Redactie van „De Eerste Heemsteedsche Courant" worden in gezonden vóór Dinsdag 12 Februari, des middags 12 uur. Op de enveloppe met duidelijke letters te vermelden „Prijsvraag". Inzendingen, na genoemde datum ingekomen, worden onherroepelijk terzijde gelegd. 3e. De prijs, in de vorm van een Waarde- Bon ad ƒ5.wordt toegekend aan de(n) m- zender(ster) die de juiste oplossing heeft ge vonden: bij méér juiste oplossingen beslist het lot. Indien niemand de goede oplossing heeft ge vonden, zal de prijs in ieder geval worden toe gekend aan die(n)gene, die de juiste oplossing het meest heeft benaderd. 4e. De juiste oplossing wordt met de naam van den prijswinnaar bekend gemaakt in ons eerstvolgend nummer. 5e. Over de uitslag kan niet in correspon dentie worden getreden. 6e. Het personeel, verbonden aan ons blad of aan de N.V. Drukkerij voorheen De Erven Loosjes te Haarlem is van deelname aan deze prijsvraag uitgesloten. 7e. De bon, welke als prijs wordt toegekend, is ditmaal inwisselbaar bij DE BEKENDE ZAAK IN ELECTRISCHE APPARATEN VAN D£N HEER Fr. VOSSE Raadhuisstraat 24 Deze bon is slechts gedurende de periode van 16 Februari '35 tot en met 23 Februari '35 geldig; daarna kan hij niet meer ter inwisseling worden aangeboden en is dan waardeloos geworden. 8. Iedere lezer mag slechts één oplossing inzenden. Wij moeten hierbij nadrukkelijk onder de aan dacht van onze lezers brengen, dat de oplos singen beslist op de in de voorwaarden ge noemde sluitingsdatum in ons bezit moeten zijn. De beoordeling van het grote aantal inzendingen is oorzaak, dat de termijn van inzending' niet kan worden verlengd, willen wij niet de kans lopen, dat de prijswinnaar in ons volgend nummer niet kan worden bekend gemaakt. S In dit verband is het wenselijk, dat de lezers j hun oplossingen niet aan onze bijkantoren, doch rechtstreeks aan onze redactie inzenden; dit om I event, vertraging te voorkomen. Stationsterrein, Overveen TELEFOON 23517 en 14106 OPERETTE HANS DRIFT. Zondagavond zal in het R.K. Verenigings gebouw alhier Mej. Kruidenberg met haar R.K kinderkoor, bestaande uit Heemsteedse meisjes en jongens, opvoeren de Operette „Hans Drift". Zij, die Mej. Kruidenberg reeds eerder met haar gezelschap var, jonge zangeresjes en zangers in een operette zagen optreden, weten dat zij werkelijk iets moois weet te geven. Daarbij komt nog, dat de schrijver der ope rette nu eens niet komt met onwaarschijnlijke figuren, maar met persoontjes die meer staan in de gedachtengang van het kind van thans. En de persoon van Mej. Kruidenberg waar borgt een vlot spel en goede zang. Liefhebbers van kinderzang en kinderspel raden wij dan ook aan Zondagavond eens te komen zien en luisteren. De aanvang is bepaald op circa half acht. BADHUIS HEEMSTEDE In liet Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 28 Januari tot en met 2 Februari genomen 654 douchebaden en 23 kuipbaden. Aan 37 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tussen 5 en 8 uur werd door 69 volwassenen gebruik gemaakt. Wortelenbuurt en Zandvoortschelaan en op de Leidsche Vaart nabij de Zandvoortschelaan zijn lieel wat wijzigingen aangebracht. Wie kan zich nog indenken de brug over de Zandvoortsche laan en het tolhek, nu geplaatst als een stukje monumentale waarde aan de ingang van de j tennisbanen in Groenendaal. Landelijk was ook het oude R.K. kerkje, dat enkele ouderen zich nog herinnerden en dat plaats moest maken voor de R.K. kerk aan de Heeren weg, maar wat wel een beeld gaf van de uit breiding van Heemstede, daar nu twee grote kerken nodig zijn. Het slot van de beelden op het doek was liet Raadhuis geïllumineerd en waarbij de heer Vos de wens uitte, dat het licht tijdens de bloemen tentoonstelling moge uitstralen en moge bijdra gen tot nog grotere bloei van Heemstede en tot meerdere werkgelegenheid tot leniging van veler ellende. De heer Jonckbloedt, voorzitter van het comité, was zeker de tolk van alle aanwezigen toen hij den heer Vos dank zegde voor deze interessante middag. „Wij hebben deze middag," aldus de heer Jonckbloedt, „een beeld gekregen van de gewel dige vooruitgang van Heemstede. Die vooruit gang danken wij voor een overgroot deel aan ons gemeentebestuur, waaraan de heer Vos een werkzaam aandeel heeft gehad. En al heeft Heemstede," aldus spreker, „veel van haar lan delijk schoon ingeboet, de gemeente is sterk in bloei toegenomen. En dit is nodig, omdat een gemeente, die niet in bloei toeneemt, ten dode is opgeschreven." Rest ons nog te melden, dat de aanwezigen in de grootste belangstelling de beelden en de toelichtingen volgden en dat de stilte alleen eens onderbroken werd, als aardige oude herinne ringen den bezoekers noopten de een of andere opmerking te maken. Dinsdag 12 Februari, om 2 uur, zal de heer M. D. Scheer spreken over „De kolenindustrie in Zuid-Limburg", eveneens verduidelijkt met lichtbeelden. Julianalaan 6 Telefoon 29550 Toonkamer Binnenweg 79 SIMULTAAN SCHAKEN. Voor de werklozen gaf Ir. Lansius, tijdelijk uit Indië hier met verlof, een simultaan schaak middag. Hiervoor waren een 20-tal deelnemers. Dat de werklozen zich op deze edele sport goed toeleggen, bleek wel uit het feit, dat zij zulk een tegenstand boden, dat in één middag van 2 tot circa 6 uur de strijd nog maar half beslist was. Een tweede middag werd georganiseerd en ook nu was de gehele middag bezet. Maar Ir. Lansius smaakte het genoegen 19 van de 20 partijen te winnen en 1 partij remise te spelen. De heer Lansius heeft de toezegging gedaan voor zijn terugkeer naar Indië eens een mid dagje theorie te komen geven, wat blijkbaar op hoge prijs gesteld werd. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: het badhuis aan de Postlaan te Heemstede, herenrijwiel; Hulse bosch, Cruquiusdijk 120, Haarlemmermeer, knot rose wol; Maas, Zandvoortschelaan 179, sleutel; Bureau van politie, Raadhuisstraat, Heemstede, alpinemuts; L. v. d. Linden, Bleekers- vaartweg 6, rijwielbelastingmerk; Mevr. Ples- sius, Haemstcdeplein 15, portemonnaie met in houd; Bureau van politie, Raadhuisstraat, hor logeketting en koperen gewicht; Asdonk, Binnen weg 1, aktetas en broodtrommel, ceintuur en zilveren potloodhouder; Asdonk, Binnenweg 1, halsketting; Hageman, Lindenlaan 9, dames handschoenen; Taverne, Binnenweg 94, poes; Ph. Steijsel, Beer en Boschstraat, gouden ring; v. d. Hout, Raadhuisplein 7, kanarievogel; P. Wageman, Prinsenlaan 26, blauw konijn; H. v. d. Heuvel, Madoerastraat 5, hond (Fox)Bureau van politie, Raadhuisstraat, rijwielbelastingmerk. RIJKSTELEFOON. Nieuwe telefoonaansluitingen van 31 Januari tot en met 6 Februari. Telef.nr. Gidsvermelding. 29256 Schutter, J.; Valkenburgerlaan 2, Heemstede. 29264 Forceville geb. v. Hulsteyn, Wed. S.; Bronsteeweg 90, Heemstede. 29263 Knopper, G.; Hendrik de Keyserlaan 2, Heemstede. 29265 Kramer geb. Slot, Mevr. de Wed. M. W.; Binnenweg 73, Heemstede. VERKIEZINGEN De candidaatstelling voor de Provinciale Staten zal te Heemstede plaats hebben op 12 Maart a.s., de stemming heeft plaats op 17 April. De candidaatstelling voor de Heemsteedse gemeenteraad zal plaats hebben op 14 Mei; de stemming is bepaald op 19 Juni. GOEDE EN GOEDKOPE VOEDING. Men verzoekt ons te willen mededelen, dat alsnog gelegenheid bestaat zich te laten in schrijven op Maandagavond 11 Februari van 89 uur en Dinsdagmiddag 12 Februari van 34 uur, in het Gezondheidshuis, Lieven de Keijlaan (ingang Consultatiebureau), voor de kookcursussen die op nader aan te duiden plaats en datum zullen gegeven worden. Van links naar rechts: 1. vuurwapen. 4. vrije weg. 5. rode wortelen. 6. fonkelend. 11. bult. 16. grootmoeder. 18. korenaar. 20. bekend knaagdier. 22. zangspel. 25. verwijderd. 26. bijwoord. 28. bladgroenten. 29. bekende Duitse Film-Mij. 30. moerassig land. 31. naam bekende oud-Koningin. 32. bewoner Engelse Eilandengroep. 33. thee (Eng.) 34. den goedgunstigen lezer heil. 35. derhalve. 36. spinneweb. 37. muzieknoot. 38. in hoge mate slecht. 39. achting. 40. schel. 42. grote waterplas. 43. bekende West. Ie kl. voetbalclub. 44. aarden of metalen cylinder. 45. afkorting vakbond op muziekgebied. 47. gedeelte van een mast.. 48. voorvoegsel. 49. plomp. 50. oosten. 51. eerstvolgend. 53. dorp in Gelderland. 55. bekend poetsmiddel. 56. boomloot. 57. uitroepteken. TERAARDEBESTELLING KAPITEIN G. BOTJE. Maandagmorgen werd op de Algemene Be graafplaats alhier het stoffelijk oveischot van kapitein G. Botje, oud-gezagvoerder bij de Stoombootmaatschappij Nederland, ter aarde besteld. Er was veel belangstelling, vooral uit scheep vaartkringen. O.m. waren aanwezig de presi dent-commissaris van de Mij. Nederland, de heer Tegelenberg, de directeuren A. F. Bronsing en F. de Boer, Mr. H. B. Tjeenk Willink, secre taris van de Raad voor de Scheepvaart en de leden van genoemde Raad, de heren T. J. van Veen, G. J. Lap en M. A. Hooykaas. De heer Tegelenberg hield in de aula een rede, waarin hij de verdiensten van den over ledene memoreerde en hem schetste als een hoogst bekwaam gezagvoerder. Zijn nagedach tenis zal bij de Mij. in hoge ere blijven. De heer M. C. Koning, commissaris van de Mij. sprak vervolgens een afscheidswoord namens bestuur en redactie van het tijdschrift „De Zee", waaraan de overledene heeft mede gewerkt. Mr. Tjeenk Willink roemde kapitein Botje als een kundig lid van de Raad voor de Scheepvaart, 62. jong schaap. 63. gedeelte van een kaars. 64. het behaagt. 65. aanhef van een handelsbrief of circulaire. Van boven naar beneden: 1. achtervoeging. 2. klein zangspel. 3. bevel geven. 4. oppervlak, dat zeker draagvermogen heeft. 5. rivier in Italië. 6. vanouds. 7. insectenkunde betreffende. 8. jongensnaam. 9. op onze rekening. 10. voormalig Pruisisch muntstuk. 11. patroon. 12. rund. 13. halt! 14. selderij. 15. leerrijk. 16. op alle plaatsen. 17. plaats op Celebes. 19. vaardig. 21. puin. 23. bestuurder. 24. zijrivier van de Donau. 26. huns inziens. 27. wild rund. 41. tovergodin. 46. klein. 52. tegenst. van mager. 53. achtervoegsel. 54. lengtemaat. 58. omslag. 59. slangvormige vis. 60. publiek vervoermiddel. 61. dorp op de Veluwe. naar wiens adviezen men gaarne luisterde. Namens de collega's sprak kapitein Uilkens een laatst vaarwel. De heer De Roever, voor zitter van de vereniging van oud-leerlingen van de Kweekschool voor de Zeevaart, herdacht den overledene als bestuurslid van deze vereniging. Aan de groeve, die omringd was door talrijke bloemstukken, richtte Ds. J. M. Leendertz een troostwoord tot de familie. Tenslotte dankte een zoon voor de belangstelling. R.K. STAATSPARTIJ. Zondag had hier door de leden der afd. Heemstede van de R.K. Staatspartij een stem ming plaats over de groslijst voor de Provinciale Staten. Er werden uitgebracht 160 stemmen, waarvan op politiek advies 149, blanco 3, van onwaarde 2 en afwijkend op het politieke advies 6 stemmen. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN. Wij vernemen, dat de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken haar eerstvolgende vergadering zal houden op Dins dag 19 Februari a.s., des avonds te 7.30 uur, in het Gebouw Nassauplem 6. GEVESTIGDE GEZINSHOOFDEN TE HEEMSTEDE. Opgave van 5 Februari 1935. F. H. C. van Beekum, Rijnstraat 9. H. P. Schim van der Loeff, Zandvoorter Allee 45. S. Cosman, Clivialaan 17. J. M. Kuysten, Hugo de Grootlaan 4. J. Bakker, Schouw- broekerstraat 5. J. F. Turenhout, Glipper weg 20. Ondertrouwd: M. W. Geutjes en M. Kra- wagner; H. J. Raamsveld en W. P. Warmendam; J. de Herder en C. Th. W. Griiter. Bevallen: M. E. WeijersJansen d.; G. E. ZandbergenHulting d.; T. MichelTijsma z.; A. C. de VriesBoel z. Overleden: C. van Vessum 83 j., wed. R. v. Rossum; 1. Koren 20 j., ongeh. STADSSCHOUWBURG. De Hagespelers. „16 Jaar". Woensdag j.l. gaven de Hagespelers onder regie van Eduard Verkade in de Stadsschouw burg de eerste opvoering van „16 Jaar", spel in drie bedrijven van Aimée en Philip Stuart. De hoofdpersoon in dit stuk is een dweepziek zestienjarig meisje, die in de waan verkeert, dat het huwelijk van haar moeder met haar vroeg- gestorven vader zeer gelukkig is geweest. Zij is opgegroeid in de gedachte, dat de verhouding tussen haar ouders in alle opzichten ideaal was, en zij kan zich dan ook niet voorstellen, dat haar moeder ooit nog eens zou kunnen her trouwen. Wanneer zij dan ook verneemt, dat haar moeder andermaal in het huwelijk wil treden, brengt deze tijding haar zeer ernstig uit haar geestelijk evenwicht, en eerst wanneer zij boort, dat het eerste huwelijk van haar moeder allerminst gelukkig was, kan zij zich hoewel nog schoorvoetend met het tweede huwelijk verenigen. Dit stuk treft bijzonder door de sterke climax in de bedrijven. Was het eerste enigszins mat, het tweede bracht spanning, die haar hoogte punt bereikte in het derde bedrijf, waar Dr. Sloane (Jacques van Hoven) aan de zestien jarige Irene Lawrence (Adrienne Canivez) de geschiedenis van haar moeders eerste huwelijk verhaalt. Beide rollen werden schitterend ver tolkt. Eveneens uitmuntend waren Corry Kan Vonk als het enfant terrible, het zusje van Irene, Tine Medema als de moeder en Rika Hopper als de grootmoeder. In haar spel waren vele ont roerende momenten. De bezetting werd gecom pleteerd door Marie van Westerhoven als de huishoudster en Eduard Verkade als de nieuwe echtgenoot. De uitstekend vertolking van al deze gelijkwaardige rollen stempelde deze op voering tot een van de beste van het seizoen. 97. Rrrrl Plotseling schoot de lamp een eind verder naar omlaag; Jantje viel met z'n neus precies op de omgekeerde emmer, waardoor deze nog een eind verder over Pietjes hoofd zakte, en tegelijk kwam ongeveer het hele plafond in stukken en brokken naar beneden. De behanger, die mevrouw in haar angst al opgebeld had, en die door de openstaande voor deur binnengekomen was, stormde de kamer binnen 98. Terwijl mevrouw Smits jammerend aan haar schedel stond te voelen, waar minstens twintig kilo gips op neergekomen was, wilde de behanger naar Jantje en Pietje toestormen, maar hij gleed uit over de stijfsel. Onder 't vallen greep hij zich aan het snoer van de lamp vast, en daar dit beschadigd was, kreeg hij de volle stroom door zijn ruggegraat. De stakker sprong als een dolleman op en neer. Om hem te redden, trokken Jantje en mevrouw Smits hem aan z'n jaspanden. 99. Rrrrt! Daar ging de hele jas in tweeën, tot aan het kraagje toe! Maar de redding was geslaagd, want de behanger raakte los van de lamp, waarbij hij echter zo ongelukkig op de ladder terechtkwam, dat deze met de beide ondereinden opwipte, waarbij mevrouw Smits en Jantje allebei een flinke tik tegen hun neus kregen. Voorwaar een magere beloning voor zoveel menslievendheid. lou. „til nouvooruit! verdwijn uit m'n gezichtsveld en laat ik je nooit meer zien!" riep de behanger, toen hij, na een flink standje van mevrouw Smits gekregen te hebben, met z'n twee „ervaren" knechten weer bij de voordeur stond. Hoepla! En ze kregen meteen allebei een schop, dat ze regelrecht van het bordes de straat opvlogen! Daar stonden ze dus weer

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1935 | | pagina 2