MIJN EERSTE SUCCES SPORT INGEZONDEN DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT de zelfbescherming verplichtend als nalatigheid 'of sabotage strafbaar zullen worden gesteld (op zichzelf niets bijzonders, want dan doet iedereen wat). Om deze reden alleen al is dus spreken vóór of tegen luchtbescherming overbodig, want die komt toch en zij, die de bepalingen en maatregelen 'vaststellen, weten freus wel, wat zij doen. M.a.w. zolang die bepalingen nog niet officieel vaststaan, is het overbodig om ér „critiek" op uit te oefenen en zijn zeeenmaal vastgesteld, dan is het onnodig en in ieder geval ongepast, om, er critiek op uit te oefenen. Derge lijke dingen weet U net zo góed als ik en U kunt er toch niets tegen doen. Maar danis .het ook gewetenloos, om nu de jeugd voor' te spiegelen: wereldvrede, ontwapening en ethische fraaiigheden als algemene mensenliefde, etc., en daarmee stemming te maken tegen nota bene niet eens nog voorgeschreven maatregelen ter bescherming, die overigens z& logisch zijn, dat ze automatisch zouden worden toegepast, indien ze niet voorbereid waren, en de hel losbarstte. Maar ik weet ook zeer wel, waarom men de massa met dergelijke utopieën, enz., verblindt, ongeacht de grote gevaren, voor dezelfde mensen daaraan verbonden: wantrouwend en onvoorbereid tegenover een gevaar te staan, dat U noch ik kunnen voorkómen, als het er op aankomt, een oorlog tussen groten zo goed mogelijk voor Nederland door te komen. Ik be grijp best, dat de heer Hondius liever zijn be kend verhaal over ontwapening e.d. wil houden en zich niet waagt aan een technisch debat, punt voor punt, b.v. ik zeg: een kelder is tocht vrij, dus gasvrij te maken, eh de heer Hondius bestrijdt dat dan op technische gronden, zonder „gevoelsoverwegingen of nooit-meer-oorlog- kreten"; daar zouden belangstellenden iets aan kunnen hebben! Maar dat is juist, wat niet in de lijn van uw bestuur ligt, dan zouden er wel licht zieltjes afvallen en de contributie en verdere inkomsten niet meer vloeien in de zakken van hen, die dit gewetenloze spelletje drijven. Een debat, als door U bedoeld, kan ik... wil ik niet. Een reëel technisch gesprek wilt U niet Daarom verwondert mij uw antwoord ook niets, doch ik behoud er het recht door, om er over te denken, zoals ik U schrijf en bij gelegenheid ook wel in de pers zal doen opnemen. Voor ieder, die de J.V.A. werkelijk kent, lijkt ons verder commentaar wel overbodig. Het Dagel. Bestuur der J.V.A. WIELERSPORT. HEEMSTEEDSE WIELERBAAN. SCHOONMAAK Kom. we'gaah nu aan de schoonmaak Zoals ieder jaar in Mei En we leggen, als de vogels, Ons gedegen schoonmaak-ei. Haal de boel maar onderst-boven Huisvrouw vol van opknapmoed Doe U maar aan spons en borstel Aan de zeem en wriiflap goed. Laat de mannen nu muur smalen Stuur ze maar naar zolder toe. Lach maar om hun schimperijen Op Uw Hollands plens gedoe. Reinheid is toch een vereiste In sen welbestuurd gezin. Juist door netheid en gepoetsheid Houden we de lust er in. Juist in deze harde dagen Moet er hoogste orde zijn Vrouwen Hier zijt gij deHitiers Vrouwen, houdt Uw wigwam rein. Laat het zeepsop bruisend schuimen Laat de waspot open staan Laat de stofzuiger maar razen En de zeilwrijver maar gaan. Witters wit en ververs schildert Op behangers knipt en plakt Door A. AWERTSCHENKO. Mijn loopbaaii aan het toneel begon niet met het eerste; maar met het tweede optreden. Over mijn eerste%chreden op de planken, die de hele wereld betóKedèn, wfl ik om verschillende redenen eerst helemaal niet spreken. Mijn eerste"dWuut was bloot toeval. Ik was van plan gen kennis van me, den toneelspeler Sch., in zijft kfwdkamer te bezoeken, doch ver dwaalde achter 'de* coulissen eh stond opeens, inplaats van\in_.d8jgarderobe, op het toneel, dat helder veHiêht Was. Er werd jujst? tweede acte van het toneel stuk „Het rid'Udês levens" gespeeld. De held van het stuk meest op dit ogenblik, volgens zijn rol, de heldin Stormachtig omhelzen en kussen want eindelijk waren ze alleen. Toen hij .juist zoyer was, stond ik plotseling voor hen. Öe held'sprong ongerust op en keek mij met opengesperde ogen aan. Het wasijthjjj^nièt meer mogelijk het toneel te verlaten, daar ik reeds door de toeschouwers opgemerkt was. Daarom nam ik beleefd mijn hoed af en vroeg: „Neem U mij niet kwalijk, maar kunt. U mij ook de weg wijzen naar het dichtstbijzijnde dorp?" De held, •diè' had begrepen, dat ik een uitweg zocht uit -de- pijnlijke situatie, riep mij gerust gesteld toes ;ï>Iyoopt U maar recht door en dan rechts!" „Dank U vriendelijkNeem U mij niet kwalijk, dat ik U stoorde en gaat U gerust Ik floot k£pl|jK feen deuntje en liep rustig het gehele toneel ovef. Achter de coulissen werd ik door woedende toneelspelers ontvangen, die mij wilden aanvaflfén. De eerste regisseur echter lachte hatelijk: fcn zei: „Goddank, dat U uw bezinning niet. jyebt verloren!" Mijn tvveeèe 'debuut was een werkelijk op treden in, een rol, welke mij door den directeur was gegeven. lk was Zqer Tevreden over mij zelf, maar de regisseur huik,bijna altijd wat op mijn spel aan te merkèn." Ik wildé alles proberen om succes te hebben, doch jammer genoeg was mijn rol zo klein, .'(jajjizëlfs de grootste toneelspeler er niets van had kunnen maken. Ik moept in rpk op het toneel komen en zeg gen: „Hó^lnöBjjjJDe wagen staat voor. Moet ik het ook aan de vorstin melden.?" Dat was de hele rol, geen woord meer. Was dat nu een rol voor een debutant met mijn talent? Ik dacht er lang over na. En bij de avondvoorstelling zei ik daarom ongeveer het volgende: „Hoogheid. De wagen staat voor! Ik weet wel, waarheen U rijdt! Oh, Hoogheid, Hoogheid! Ik sla uw doen en laten gade en zie, hoe diep onze aristocratie is ge zonkenU rijdt nu naar uw geliefde en ondertussen blijft uw gade achter in gezelschap van een jongen officier. Het is ongehoord, een schandaal!" ik ging voort: „Hoogheid, het enige geluk vindt men in werken. Slechts degëne, die het brood verdient in het zweet zijns aanschijns, is gelukkig te noemen. Zo iemand geniet meer van zijn karig avondeten dan van uw weelderig souper met oesters, kaviaar en champignons.. Hoogheid, ik heb lang gezwegen, maar om niet in deze atmosfeer te stikken, moest ik het U nu toch zeggen!" In mijn ijver trad ik tot aan de toneelrand en zette mijn voet op iets zachts. Dadelijk daarop klonk de woedende stem van de souffleuse: ,,U trapt op mijn hand, idioot!" „Bent U zelf," antwoordde ik, „waarom legt U uw handen op het toneel?" „Kellner," riep iemand van de galerij, „er mag niet gepraat worden met de souffleuse, dat is streng verboden!" „Dat gaat U niet aan!" antwoordde ik woedend. „Omdat U die armzalige plaats be taald hebt, meent U het recht te hebben, hier de wet voor te schrijvenEn ook U, mijn heer op de tweederij, lach niet, dat is on gepast!" Daar bemerkte ik, dat het ijzeren scherm snel begon te dalen. Een intrigue! Bliksemsnel liep ik achter de coulissen, vond de uitgang en rende hals over kop de straat op. Ik hoorde achter mij vloeken en hardlopen, maar het lukte mij aan mijn vervolgers te ontkomen. Ik liet mijn rok twee dagen later door een jongen bij het theater terugbrengen Het is zeker, dat niemand deze rol zo uit drukkingsvol zou hebben gespeeld als ik Wekenlang sprak de gehele stad over mijn op treden! Maar ik ben, desondanks, niet trots op mijn eerste schreden op de planken, want ik ben een bescheiden mens, hoewel ik misschien een tweede Bouwmeester ben. r TENTOONSTELLING GENERAL MOTORS PRODUCTEN. In Café-Restaurant Dreefzicht zal van 20 tot en met 23 Mei a.s. een tentoonstelling worden gehouden van divèrse General Motors producten, o.a. Buick en Chevrolet automobielen. De ten toonstelling is geopend van 10 tot 22 uur, de „oegang is kosteloos. JAARVERGADERING BOND VAN HOOFDEN VAN GEMEENTEWERKEN IN NOORD HOLLAND. Heemstede viel dit jaar deneer te beurt binnen haar veste te hebben de jaarvergadering van bovengemelde bond, welke Zaterdag is ge houden in Restaurant Groenendaal. Het fraaie weer en de schitterende omgeving droegen er stellig veel toe bij dat het overgrote deel der leden aanwezig was. Nadat de agenda, die strikt huishoudelijk was, was afgehandeld, kreeg de bijeenkomst een meer officieel karakter, daar men toen meer de gast was van Heemstede. De wethouder van Openbare Werken, Dr. E. A. M. Droog, heette de aanwezigen welkom en zeide het aangenaam gevonden te hebben dat de Vereniging ook eens Heemstede als plaats voor vergadering gekozen had. Er is hier in Heemstede, aldus spr., veel tot stand gekomen wat zeker uw aandacht waard is. Allereerst wijst spr. op de bouw uit oude tijden als o.a. Huize Manpad, zeker een der fraaiste bouwwerken, dan Bosbeek, Groot Berkenrode en dan nog de oude brug van het Oude Slot. En uit latere tijden het Raadhuis, Seminarie, Postkantoor, de Aula op de begraafplaats en het Gezondheidshuis, van welke laatste mijn bedoeling als geneesheer was niet enkel een wijkgebouw te stichten, maar een tehuis voor allen die zich op enigerlei wijze bezig houden op het gebied der bevordering van de gezond heid. Verder wees spr. op onze bruggenbouw, waaronder er zijn waaraan kunstenaars hebben gearbeid om er een monumentaal cachet aan te geven. Onze wegen kent U, de Dreef, als fraaiste, maar wij streven ook naar goede andere wegen en wandelpaden als die langs het Spaarne en door de weilanden, alle dingen die het aanschouwen ten volle waard zijn. Uw aandacht zal deze dag ook gevraagd worden voor ons natuurschoon en dan speciaal voor ons Groenendaal, waar uw voorzitter mij daar straks al een complimentje over maakte. Wethouder Droog prees in de vereniging vooral de prettige verstandhouding onder de leden. Voor zover ik het heb kunnen bezien, aldus spr., zijn er bij U geen geheimen. Dat heb ik op medisch gebied wel eens anders ontmoet. Wij hebben dat nog kort geleden ondervonden met de practische wenken van uw voorzitter Ir. Gerber bij onze voorbereiding van ons rioleringszuiveringsplan. Mocht dit ook in de Volkenbond eenmaal zover komen. Spr. besluit met de wens dat dit niet de laatste maal zal zijn dat de vereniging Heem stede als vergaderplaats uitkiest. De voorzitter, Ir. Gerber uit Bussum, dankt wethouder Droog voor de vriendelijke woorden. Ik heb, aldus spr., kort geleden bij het jubileum van uw directeur van Openbare Werken, den heer J. Schelling, woorden van waardering ver nomen over het werk van uw directeur. Dat tekent de prettige verstandhouding die er heerst tussen wethouder en directeur, en onze ideeën kunnen het best verwezenlijkt worden als die samenwerking goed is. U sprak ook over de goede verstandhouding onderling. Ja, wij zoeken elkander. Wij hebben dezelfde belangen. En door de band die ons in de vereniging bindt, doen wij een beroep op elkander en zo behartigen wij ieders belang. Het belang der ene gemeente is het belang der andere. Onze taak is het algemeen belang te dienen. Natuurschoon, aldus Spr., is het meest belang rijke wat ons land bezit. Maar wij moeten op passen dat wij niet door de aanbouw verzwolgen worden. Daarom moet de aanbouw overal zo zijn, dat natuurschoon in ons land behouden blijft. Dat uw gemeente zo bevoordeeld is door natuurschoon moet de taak van uw directeur zeer veraangenamen. Spr. besloot met de verzekering het bijzonder heerlijk te vinden op een zo prachtige Meidag van het schoons dezer gemeente te kunnen profiteren. Nadat enige verversingen waren' aangeboden, werd eerst een wandeling door Groenendaal ge maakt, terwijl na de lunch onder leiding van wethouder Dr. E. A. M. Droog het Gezondheids huis, Badhuis, Aula, Dreefschool en Sportpark werd bezichtigd. Met een bezoek aan de Flora werd de dag besloten. (Wegens plaatsgebrek eerst heden opgenomen.) LUCHTBESCHERMING. Op de voorlichtings-bijeenkomst der Jongeren Vredes-Actie op 4 April j.l. te Haarlem was aan wezig de heer Van Swinden Koopmans, leider van de luchtbeschermingsdienst te Haarlem. Deze vroeg, te mogen debatteren over lucht bescherming. Hij stelde zich tevreden met het stellen van een enkele vraag en ging op ons voorstel in, een debat over luchtbescherming te overwegen op een speciaal daaraan gewijde vergadering. Om aan de afkeer van denheer v. S. K. van een „debatavond", welke wij konden delen, tegemoet te komen, stelden wij hem enkele dagen daarna het volgende voor: a. De heer Hondius is bereid, over het onder werp luchtbescherming te debatteren; b. Het debat zal bestaan uit 5 door elk der partijen elkaar ten overstaan van de zaal te stellen vragen, waarop de ander antwoordt en waarop wederzijds repliek nog mogelijk is; c. Op deze wijze blijft alles binnen overzichtelijke grenzen en wordt het onderwerp concreet behandeld. De heer v. S. K. schreef de Haarlemse afdeling der J.V.A., dat hij toch geen nut zag in een debatvergadering, doch dat hij „wel genegen is, zowel het pro als contra van de gehele kwestie te behandelen." Wij antwoordden hierop het volgende: Mijnheer, Wij namen kennis van het schrijven, dat U onze afdeling Haarlem deed toekomen in ver band met het organiseren van een avond over luchtbescherming. .Ons staat niet goed voor ogen, hoe U zich eigenlijk een debatavond denkt, die geen debat mag zijn, waarop over vragen gesproken mag worden, die Uw goed keuring hebben en waarvan U beoordeelt, wat ter zake (te uwer zake?) dienstig is of niet en waarbij U zowel pro als contra zou behandelen. Wij kunnen uiteraard hierop niet ingaan. De heer Hondius, die zich ondanks zijn ervaring met uw „menselijke vraag" beschikbaar had gesteld, hebben wij van de inhoud van uw en dit schrijven kennis gegeven. Meikwaar.digerwijze ontvingen wij onder staand antwoord van den heer v. S. K.: Uw schrijven d.d. 234'35 ontvangen en hoewel het mij niets bevreemdt, moet mij toch iets van het hart, omdat ik in beginsel tegen „ruzie" ben. U weet, dat er een wet op de luchtbescherming zal komen, waarbij dus zowel Zondagmiddag werd op de Heemsteedse Wielerbaan een gevarieerd programma ver reden, dat aanving met een wedstrijd voor nieuwelingen, waarvoor zich 22 deelnemers hadden opgegeven." Over de wedstrijd werd driemaal gereden, de vijf eerstaankomenden in de twee aanvangsritten over 3 K.M. kregen elkaar in een beslissingsrit van 4 K.M. te be kampen. Uitslag: 1. W. Frank; 2. R. Groot; 3. H. Leen; 4. W. Kniep. Het omnium voor professionals bestond even eens uit drie wedstrijden, n.l. 'Te een sprint wedstrijd over 800 M. (4 ronden); 2e een tijd- race over 200.M. (1 ronde) met vliegende start, en 3e. een wedstrijd over 4. K.M. (20 ronden) met 4 klassementen. Deelnemers aan deze wed strijd waren Jac. v. Egmond, A. v. d. Linden eri W. Vroomen, die in dezelfde volgorde dë-prijzen binnenhaalden. De achtervolgingswedstrijd voor amateurs over maximum 4 K.M. eindigde rnet een! over winning van G. van Wees op W. de 'Vries met-' 5 M. voorsprong. Voor deze wedstrijd was door - de Directie van de Wielerbaan als extra, prijs een kostbare „bras^ard" ter beschikking gesteld. Deze z.g. „Hèemstede-brassard" is een wissel- prijs en komt in definitief bezit van dien amateur, die gedurende het wielerseizoen 1035" de brassard de meeste keren zal hebben ge wonnen. Interessant was de ploegen-achtervolgings- wedstrijd HollandBrabant voor profs. De Hollandse ploeg bestond uit J. v. d. Heiden, H. Jazet, B. v. Dijk en J. v. Rossum, terwijl Brabant werd vertegenwoordigd door C. Boogaart, P. Vluggen, L. v. Reyen en C. v. Isselt, die de Hol landers te vlug af bleken. De afvalwedstrijd voor Profs en Onafhanke- lijken, waaraan door 9 renners werd deelge nomen, gaf een eindstrijd te zien tussen A. Molendijk en M. v. d. Leur, welke laatste ten slotte de overwinning behaalde. Na de pauze kwam het grote nummer, de koppelwedstrijd voor professionals over 60 K.M. (300 ronden) met 6 klassementen, die met grote spanning werd gevolgd, en waarbij vooral de Gebrs. Vroomen zich van hun beste zijde lieten kennen. De uitslag was als volgt: 1. J. VroomenW. Vroomen; 2. L. Cukalla J. Schnitzler; 3. D. v. DijkJ. v. Rossum; 4. L. v. ReyenC. v. Isselt; 5. J. v. d. HeijdenH. Jazet; 6. C. BoogaartP. Vluggen; 7. K. FruitemaA. Molendijk; 8. B. v. DijkM. v. d. Leur; 9. B. KroezeM. Brizee. Uit het H.B.C.-kamp. Voor de eretitel van landskampioen is het Zondag Kerkrade gelukt tegen een zeer ver zwakt elftal van S.D.O.U.C. met 51 te winnen. Kerkrade staat nu met 11 punten uit 7 ge speelde wedstrijden stevig aan de kop, gevolgd door Volendam met 8 punten uit 5 wedstrijden en dan H.B.C. met 6 punten uit 5 wedstrijden. A.s. Zondag zullen wij eindelijk ook weer eens een wedstrijd in Heemstede zien, en wel tegen Kolping, dat van de 5 wedstrijden slechts 2 punten veroverd heeft op S.D.O.U.C. Wil H.B.C. in de running blijven, dan moet er gewonnen worden. Op aandringen van het H.B.C.-bestuur heeft het R.K.F.-bestuur de wedstrijd Volendam Kerkrade op a.s. Zondag uitgesteld. Dat was nodig, want neem aan dat Kerkrade in Volen dam zou winnen, wat o.i. buitengesloten is, daar Volendam thuis het hele seizoen nog niet ver loren heeft en nu zeker niet zal stranden, dan zou Kerkrade kampioen zijn en waren de andere wedstrijden niet meer van belang. Het R.K.F.-bestuur heeft steeds op spanning aangehouden, nu zal zij dit moeten handhaven en na H.B.C.Kolping ook H.B.C.Volendam moeten vaststellen en dan op de Zondag dat Kerkrade in Volendam komt kan H.B.C. haar laatste wedstrijd spelen tegen S.D.O.U.C. B.v. Zondag 19 Mei H.B.C.Kolping. Zondag 26 Mei KolpingVolendam Zondag 9 Juni H.B.C.Volendam en Zondag 16 Juni H.B.C. S.D.O.U.C. en VolendamKerkrade. Dan valt vermoedelijk op de laatste Zondag de beslissing. Zondag 2 Juni zal wel vrij gehouden worden voor de wedstrijd R.K. NederlandR.K. België, welke wedstrijd hier op het H.B.C.-terrein aan de Heerenweg gespeeld wordt. T.O.P.-Nieuws. Zaterdag speelde T.O.P. een vriendschappe lijke uitwedstrijd tegen V.E.W. Om half - ier stelden de beide ploegen zich op. V.E.W. had het voordeel van de vrij sterke wind, maar kon niet verhinderen, dat T.O.P. voor rust een 30 voorsprong wist te boeken. De zwakke V.E.W.- aanval kon weinig uitrichten tegen de stevige Zie ge niet hoe elke huisvrouw Naar Uw noeste arbeid snakt? Cl Veertien dagen zal het duren En de schoonmaak is gedaan En de sneuwe heer des huizes Mag weer ergens zitten gaan. Maar Wij mannen weten allen Na die zure schoonmaak-gijn Dat ons huis en heel ons hebben Ons kasteel en fort moet zijn. J. H. SP'EËNHOEE. mmmmmmmmmmmmmmmmmtm T.O.P.-verdediging. De T.O.P.-keeper kreeg dan ook weinig lastige ballen te verwerken. Na de rust werd hoofdzakelijk op de V.E.W.-helft ge speeld. Geleidelijk bracht T.O.P. de stand op 60. Door onzuiver schieten gingen nog enkele kansen verloren. V.E.W. wist ook nu niet te scoren. Nadat de scheidsrechter nog een doel punt van T.O.P. wegens vermeend buitenspel had afgekeurd, kwam het einde met een ver diende overwinning voor T.O.P. H.F.C. „Heemstede". Seriewedstrijden. De uitslagen van de op Zondag 12 Mei ge speelde wedstrijden waren: Ere-afd.: E.D.O. IIE.H.S. I 12; Hillinen lilH.S.V. II 9—1; R.C.H. VI-Brederode I 2—0; Heemstede 11Holland Radio 54. Het programma voor Zondag 19 Mei luidt: T.H.B. 1Haarlem II 10 uur. Damiaten 1Hillegom II 10 uur. R.C.H. Ill—R.C.H. IV 12.30 uur. V.V.B. II—E.D.O. VIII 12 uur. D.I.O. IV—E.D.O. IX 2 uur. T.H.B. IV H.S.V. I 2.30 uur. DUIVENSPORT. „Gevleugelde Vrienden", Heemstede. Uitslag van de Zondag j.l. gehouden wed vlucht van Mons. 220 K.M. Los 8 uur. 1, 3, 11, 12 K. C. Sijtsma; 5, 7 A. v. Zadel; 6 L. J. Kramer; 8, 14 L. de Winter; 9 J. Kuiper; 10. 18 H A. Bouwmeester; 13, 16 W. v Huis; 15 L. J. A. v. d. Voort; 17 A. Verdonschot Jr.; 19 G. v. Santen; 20 E. D. des Bouvri; 21 Gebrs. Nieuwenhuis. 1e getoonde duif: 12 uur, 1 m„ 36 sec. Laat ste prijswinnaar 12 uur, 26 m., 12 sec. A.s. Zondag wedvlucht van Noyon. DAMMEN. Persoonlijk kampioenschap le klas Haarl. R.K. Dambond. De uitslagen, der gespeelde partijen zijn: G. Leeuwe wint van P. v. Buuren. J. Draaier remise met H. de Reus De stand is thans: G. Leeuwe 5 3 1 1 7 J. Drayer 6 3 2 1 8 P. Hollenberg 5 3 0 2 6 P. v. Buuren 4 2 0 2 4 Warmerdam 5 1 2 2 4 P. Heilig 5 1 1 3 3 H. de Reus 4 0 2 2 2 De laatste ronde wordt gespeeld op 21 Mei in het R.K. Verenigingsgebouw, Heerenweg 101 te Heemstede. BILJARTEN. Zondag a.s., 8 uur, zullen de Profs Heilbron en Koehof, in Café „De Kastanjeboom" aan de Binnenweg 59, een biljartwedstrijd spelen over 500 caramboles. Prof. Heilbron zal deze partij met de hand spelen, hetgeen als iets nieuws kan worden be schouwd en nog nimmer is gezien. Na afloop van de wedstrijd volgt een demon stratie van de prachtigste fantasiestoten, zowel met de hand als met de queu. WAS LODEWIJK XIV MOLIèRE? Een literaire strijd om fantastische mógelijkheden. 1 Door J. A. MEERKERCK. j'-y" K' r».» 9 t ly Op het ogenblik is de literair-geïntefesseerde bevolking van Parijs in een hevige strijd ge wikkeld. Het gaat hier namelijk om de ernstige vraag wie de stukken van Molière schreef. „Molière",' iiilt gij zeggen. Ja, maar wie was Molière? Was het Corneille? Was het de man met het ijzeren masker? De vraag is inderdaad zeer interessant. Er zijn twee schrijvers van rang die het Molière-probleem hebben ontworpen. Het zijn de bekende geschiedkundige Lenotre en de schrijver Pierre Louys. Beiden zijn dood, en over hun meningen horen wij pas iets van derden; namelijk uit de „Revue de Paris", en verder uit de mémoires van een vroegeren secretaris van Louys. De historicus Lenotre had een stokpaardje; namelijk om historische raadsels op te lossen. Op een bijéénkomst sneed hij de „onsterfelijke" vraag aan, wie de beroemde „man met het ijzeren masker", de geheimzinnige gevangene van Lodewijk XIV, geweest is. Alle denkbare theorieën worden opgenoemd, maar Lenotre wees ze allen af met een lachend gebaar, zo meldt de Revue de Paris. „U zult wel ver wonderd zijn," zeide Lenotre tenslotte. „De man met het ijzeren masker wasMolière." Of Lenotre dit werkelijk gemeend heeft, of dat hij het slechts voor de grap zei, willen wij in het midden laten. EchterMolière stierf dertig jaar eerder dan de man met het ijzeren masker. In ieder geval was het Lenotre wèl ernst, wan neer hij zei, dat Molières stukken niet afkomstig zijn van Molière. Molière, zo meende hij, schijnt evenveel geschreven te hebben als Voltaire. Dat wordt hem tenminste toegeschreven. Er zijn echter maar enkele woorden bespaard gebleven, die hij eigenhandig geschreven heeft. Dat klopt niet. Daar moet iets niet in orde zijn. We weten niet óf Lenotre gissingen gedaan heeft omtrent degeen die dan wèl de stukken van Molière geschreven heeft. Louys, die Lenotre's twijfel deelde, heeft dat in ieder geval wel gedaan, en getracht te bewijzen dat nie mand anders dan Corneille de stukken van Molière, of in ieder geval de beste daarvan, ge schreven heeft. In de loop van de discussie hebben de litera toren een boek, dat enige jaren geleden ver schenen is, en dat de titel „Onder het masker van Molière" draagt, opgegraven. De anonieme schrijver komt tot nog sterkere conclusies. Aller eerst wijst hij evenals Lenotre op het feit, dat er uit de 17de eeuw, waarin van ieder beroemd mens de kleinste papiersnippers bewaard en in talloze mémoires gepubliceerd worden, van Molière's hand slechts twee rekeningen en een paar teksten behouden zijn. Het is het schrift van iemand, diè zwaar moedig was, en weinig schreef. Voor de auteur van „Onder het masker van Molière" bestaat er slechts één persoon, die zo goed op de hoogte was van het societyleven uit die dagen en die het zich kon veroorloven zulke stoute stukken als die van Molière waren, te laten spelen. En dat is Lodewijk XIV zelf TOENEMENDE KLEURENBLINDHEID IN ENGELAND. De professor der psychologie aan de univer siteit te Edinburgh, Dr. James Drever, heeft door systematische onderzoekingen van leer lingen van Engelse volksscholen vastgesteld, dat van alke tien één aan kleurenblindheid lijdt. Volgens de opgave 'van den professor betekent dit een 100-percentige toename van de kleuren blindheid sedert de laatste hierover ingestelde onderzoekingen. „Dit verschijnsel kan tragische gevolgen hebben," verklaarde de professor. „Want deze schoolkinderen zijn aanstaande bestuurders van auto's op onze wegen. Het is zeker een niet luchtig op te nemen zaak, dat van de 120 jonge mensen 12 niet in staat zijn, bij verkeers- signalen rood van groen te onderscheiden. Een middel tegen kleurenblindheid bestaat nog niet. Brillen hiervoor hebben verwisseling van andere kleuren tengevolge." Voor zover de .wetenschap tot nog toe kon vaststellen, wordt kleurenblindheid meer van den vader dan van de moeder overgeërfd. Ook zijn er minder gevallen van kleurenblindheid onder vrouwen. V „SLECHTS GEBRULD, LEEUW...!" „Collega, bent U gek geworden?" Er is een leeuwengeschiedenis uit Helsingfors of Tallin (Estland) of, om het geheel precies te zeggen van de Baltische Zee mee te delen. De leeuw, waar het hier om gaat, is een fikse knaap. In Helsingfors doodde hij zijn temmer. Hij moest toen naar Tallin vervoerd worden, voor een daar te houden dierententoon- ste'lling. Onderweg op de zee kwam een dikke mist opzetten, zodat er waarschuwings signalen gegeven moesten worden. Het schip met de leeuw gaf aan- een ander schip de twee korte signalen, die betekenen: „Bakboord varen". Maar nauwelijks wilde het andere schip dat doen, of daar werd een derde signaal ge geven. Dus moest men nu stoppen? Kort en goed, het werd een wir-war. Gelukkig voeren de beide schepen toch nog op een handbreedte aan elkaar voorbij. De kapitein op het andere schip brieste. De kapitein van het leeuwenschip wilde de ver klaring geven dat het derde signaal niet uit de sirene, doch uit de leeuwenmuil gekomen was! Daarom, brulde hij dat naar 's leeuwen voor beeld door de megaphoon naar zijn collega. Deze voer ogenblikkelijk naar Helsingors, waar hij mededeelde dat er een schip op de Baltische Zee rondvoer, waarvan de kapitein gek ge worden was, want hij brulde als een dier en gal valse signalenGelukkig is de zaak toch nog goed opgelost! HET RUSTOORD VAN DEN EX-KONING VAN SIAM. Ex-koning Prajadhipok van Siam wil na zijn troonsafstand, zoals bekend is, met zijn gemalin in Engeland wonen. De vroegere koning van Siam heeft daarom het oude Engelse slot Hang- moor in het graafschap Surrey gekocht, dat op het ogenblik voor hem verbouwd wordt. Daar ex-koning Prajadhipok zijn privé-vermogen van een millioen pond met zich meegebracht, is hij wel in staat, om zijn rustoord geheel naar zijn wensen in te richten. Het tamelijk vervallen ge bouw wordt nu geheel gemoderniseerd, waarbij geen kosten gespaard worden. Naar men bericht, worden in het kasteel zowel een eigen bioscoop als en eigen radiostation voor den koning in gebouwd. De ex-koning wil echter ook aan sport doen. Daar hij een verwoed golfspeler is, heeft hij zich reeds bij de golfclub van Wentworth aangesloten. EEN MARINEMUSEUM IN WILLEMSHAVEN. Sedert verscheidene maanden is men werk zaam geweest aan de bouw van een marine museum in Wilhelmshaven, dat nu dan ook op de eerste Mei is geopend. Als marine- en kolo niaalmuseum bevat het talrijke modellen van schepen. De oude boten van de Saksen, slag schepen uit alle eeuwen en eindelijk de moderne oorlogsschepen van de wereldoorlog zijn hier te vinden. Tegelijkertijd worden de vooraan staande mannen van de Duitse zeevaart geëerd door standbeelden en schilderijen. Vele souve nirs worden hier bewaard, waaraan de namen van Duitse helden der zee zijn verbonden. Het midden van de zaal is bedoeld voqr een groot model van de slag in de Skagerrak. Het hierbij gevoegde koloniaalmuseum zal op de tweede verdieping van het gebouw worden ondergebracht. IN DUNTON WORDEN SLECHTS JONGENS GEBOREN. Het schijnt de bestemming van het Engelse dorp Dunton bij Brentwood in het graafschap Essex te zijn, om het teveel aan vrouwen in Engeland weer gelijk te maken. Het is wel merkwaardig: in Dunton worden bijna uit sluitend jongens geboren. Niemand weet waar aan het ligtkleine meisjes schijnen in het dorp niet gewenst te zijn, want met ziet ze haast niet. Aan de hand van statistische aan tekeningen is vastgesteld, dat van de 29 kinde ren, die gedurende de laatste 14 maanden in Dunton ter wereld kwamen, slechts één enkele een meisje was. Het merkwaardigste is echter eigenlijk het feit, dat verschillende moeders, die vroeger in andere plaatsen van Engeland woon den en daar ook meisjes ter wereld brachten, van het ogenblik af, dat ze in Dunton woonden, slechts jongens het leven schonken.' Het is voor Engelse echtparen in ieder geval nu zeer een voudig: wie, graag een jongen wil hebben, gaat maar voor enige tijd naar Dunton....

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1935 | | pagina 5