STOUTENBEEK'S MODEHUIS ORIETTA, DE DIEVEGGE CE VECPW EN PAAR Hejis DE TUNNEL TUSSEN DE GRENZEN TWEEDE BLAD PLEIN 10 HAARLEM Onpractische kinderen - Schuld van de ouders! No. 36. 6 SEPTEMBER 1935 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 5 Ik hecht geen geloof aan de beweringen van mannen. Je hebt me lief? - Geef mij het onweerlegbaar bewijs van je liefde en Ik zal je geloven." Door CORRADO ROSSI. Ik had haar op een mooie herfstdag bij de rennen leren kennen en haar betoverende schoonheid had onmiddellijk een diepe indruk op mij gemaakt. Een schoon, elegant schepsel, stralend in het geluk van haar achttien jaar. Haar grote ogen ontmoetten herhaaldelijk, naar het mij toescheen, mijn nieuwsgierige en be wonderende blikken; doch die eerste dag moest mijn bewondering zich met een korte, vormelijke conversatie tevreden stellen. Het heerlijke wezentje had mij geheel betoverd. Was ik werkelijk verliefd op haar? Ik, op mijn leeftijd, als een schooljongen. Enkele maanden later ontmoette ik haar voor de tweede maal op een gemaskerd bal. Die avond scheen ürietta mij nog schoner, nog lief talliger, nog begerenswaardiger. Wij dansten met elkaar en spraken samen. En toen ik het bal verliet, bestond er voor mij geen twijfel meer aan: ik was tot over de oren verliefd! En nu begon er een reeks dagen vol kwelling: ik kon Orietta maar een keer in de week zien. Dat maakte mij treurig en prikkelbaar. Op een keer ontmoetten wij elkaar nog eens met ge meenschappelijke vrienden in een café. Toen wij later gingen wandelen, gelukte het mij - of gelukte het ons, ik weet het niet ons van de anderen af te scheiden. En daar bekende ik Orietta mijn liefde. -Ze keek mij aan, glimlachte slechts ironisch en vroeg: „U hebt mij lief? Ach ja, werkelijk? En sinds wanneer dan wel?" „O, spot er niet mee, Orietta! Je weet het zelf. Je moet het toch gemerkt hebbenal maanden lang „Al maanden? En u zegt 't pas vandaag?" „Ik kón 't je niet dadelijk zeggenIe zoudt me niet geloofd hebben!" „Ik geloof u nu ook nog niet! Ik hecht als regel geen geloof aan de beweringen van man nen. En u geloof ik al helemaal niet. „Waarom mij juist niet? Ik verzeker je, ik heb je oprecht lief." „Je hebt mij lief? Uitstekend, bewijs het me! Geef me een onweerlegbaar bewijs van uw liefde en ik zal u geloven." „Goed. Maar zeg me dan in elk geval, hoe je erover denkt." „Ik zou zeker geen bewijs van u verlangen, als leder ander zou in mijn plaats geheel tevreden gesteld zijn door dit antwoord en zich in de zevende hemel hebben gevoeld. Ik niet. Ik kan onzekerheid, uitstel en halfslachtigheid niet uit staan. Ik was daarom teleurgesteld en ontmoe digd en ik nam mij zelfs voor mijn hartstocht ie onderdrukken en dit hardvochtige meisje ie vermijden en ie vergeten. Doch op zekere avond tijdens het carnaval ontmoette ik Orietta weer bij kennissen. Ze kwam me al in de voorkamer tegemoet en be groette me met haar beminnelijkste glimlachje. Ik kon 'teefiteV rfet-gcvoel -niet van- me afirettcrn, dat ze harteloos was en zich vrolijk wilde maken over mij. Ik trok mij in een klein salon terug, waar ik mij diep in een armstoel begroef, om eenzaam en treurig in mijzelf te gaan zitten mokken, terwijl daarbinnen iedereen vrolijk was en lachte en pret maakte. Daar hoorde ik plotseling uit de grote salon, waar gedanst werd, opgewonden stemmen door elkaar klinken. Ik haastte mij erheen en vond allen in de grootste opwinding. Ik vernam, dat de gastvrouw, toen ze een ogenblik naar haar kamer ging, een klein juwelenkistje daar opengebroken had gevonden, terwijl haar kostbaar paarlencollier was ver dwenen. Het personeel werd aan een strenge visitatie onderworpen en de Commandatore Guarelli, een oud-rechter, deed daarop het vooi de hand liggende voorstel, dat alle aanwezigen zich „spontaan" aan een fouillatie zouden onder werpen. Dat was natuurlijk een buitengewoon pijnlijke kwestie, doch allen namen het voor stel aan. Terwijl de Commandatore Guarelli met de gastvrouw de visitatie op het personeel uit voerde, had ik mij bij een groep gasten ge voegd, die het incident druk bespraken. Plotse ling voelde ik een lichte aanraking op mijn schouder. Ik draaide mij om; het was Orietta. Ze keek mij met een smekende, verwarde blik aan. Ik verwijderde mij een weinig verlegen van de groep en toen ik vlak bij haar was, fluisterde ze mij met nauwelijks verstaanbare stem toe: „Als je werkelijk van mij houdt, tracht dan het eerst gefouilleerd te wordenDan kom je dadelijk hier bij mij terug om iets van mij aan te nemen, dat ik je zal toesteken Ik voelde mijn bloed in de aderen verstijven. Ik keek Orietta verschrikt aan, doch deed dai: mijn best, onbevangen te glimlachen en ant woordde even zachtjes: „Ik heb het begrepen." Een gevoel, dat ik niet met woorden zou kunnen omschrijven, doorhuiverde mij. Het was een hevige pijn en tegelijk een soort wellust. Ik dacht er in dit ogenblik aan, tot welke laag heden, tot welke dwaasheden de liefde een mens drijven kan. Het meisje had mij met een nauwelijks merk baar hoofdknikje bedankt; ze stond tegen een stoel geleund met haar gewone uitdrukking van trotse onverschilligheid. Een paar minuten later sprak ze met luide, rustige stem: „Wat duurt dat lang!" „De Commandatore Guarelli is ook een man, die de dingen grondig doet!" merkte iemand op. Toen trad er weer doodse stilte in; een stilte, die iedereen als hinderlijk ondervond, doch die mij tot een ware kwelling werd. Toen was het ogenblik daar, waarop de Com mandatore en de gastvrouw weer binnentraden. Mijn hart sloeg wild en ik was zeker doodsbleek geworden. Doch ik onderdrukte mijn opwinding en verzocht met een stem, die onverschillig moest klinken, als eerste gefouilleerd te mogen worden. De Commandatore Guarelli glimlachte om mijn „jeugdig elan", zoals hij het noemde, en doorzocht mij onmiddellijk. Toen hij klaar was, deed ik een stap achteruit en stond naast OriettaIk voelde de aanraking van haar hand, die mij een klein pakje toestak, dat ik in ongedwongen houding ongemerkt aannam en even ongemerkt in mijn zak liet verdwijnen. Ik leunde tegen de muur en bleef daar rustig staan, uiterlijk volkomen kalm; doch in mijn hoofd dwarrelden en raasden de dolste gedachten door elkaar. Het onderzoek der gasten leverde geen enkel resultaat op. Plotseling bemerkte ik, dat Orietta mij weer genaderd was en mij lang aanzag. Toen vroeg ze met een stem, die ik niet van haar kende: „Geloof je nog steeds, dat je mij lief hebt?" Ik aarzelde eerst, doch antwoordde toen: „Ik ben er zeker van. Geen haar minder dan vroeger." „Ook na wat ik gedaan heb?" „Ook na wat je gedaan hebt." „En je bent bereid, om tóch met me ie trouwen?" „Op staande voet, als ie. wilt." Tóen ervoer ik door de gloeiende blik. die' ze mij toewierp, de onweerstaanbare, almachtige, boven alle menselijke en natuurwetten verheven kracht van de vrouw! Ik voelde mij bijna ge lukkig in dit avontuur, bijna trots op de on gehoorde schande, die ik op mij had genomen. Luide kreten riepen mij uit deze toestand van vervoering wakker. De Commandatore Guarelli en de gastvrouw kwamen triomfantelijk het salon binnen en riepen: „We hebben het parelsnoer! We hebben de schuldige gevonden!" Ik had nauwelijks tijd, deze woorden te horen en het doodsbleke gezicht van een bediende ie zien, of Orietta greep mij bij de arm en trok mij mee naar het kleine salon, waar ik mij In liet begin van de avond in mijn treurige over peinzingen had verdieptToen nam het meisje, over het hele lichaam bevend, mijn hoofd tussen haar handen en fluisterde mij toe: „De dievegge aanbidt je! Nu heb ik het be wijs van je liefdeNu geloof ik ie!" En zij bezegelde deze woorden met een lange kus. Ik kan hier nog aan toevoegen, dat Orietta's pakje een gouden ring en twee stukjes choco lade bevatte; de chocolade heb ik opgegeten, de ring heb ik mij aan de vinger laten steken en Orietta heb ik getrouwd. door VICTOR EISHER. Hebjedie leuke nieuwe modellen van BLEIJLE al gezien? 't Is gewoon niet te geloven dat in zuiver wol zulke mo dieuze modellen ge maakt kunnen worden. En een pasvorm zo vind je ze alleen maar bij de echte BLEIJLE kleding. De BLEIJLE kleding kan bij elke gelegen heid worden gedragen, is haast onverslijtbaar en behoudt de fraaie pasvorm tot het laatst. TELEFOON 15624 ZICHTZENDINGEN OP AANVRAAG Behagelijk achterover geleund in de kussens van zijn eerste-klas-coupé rolt de welgestelde vacantiereiziger door het Amerikaanse land schap. Gevaren of moeilijkheden bestaan er niet voor hem, aan geld ontbreekt het hem niet, zijn pas is goed in orde. Hij wordt beleefd toe gesproken door de douane en de trein dondert over de grens tussen Argentinië en Chili. Ik ben in Zuid-Amerika wel twintigmaal staatsgrenzen over gegaan, doch slechts een enkele maal met papieren, die in orde waren. Of ik had geen vermogensbewijs, dat bijna overal verlangd wordt, óf ik bezat geen geld voor de in die tijd voor mij onbetaalbare visum belasting. Doch gelukkig bestaan daar allerlei verborgen paden, die geen politie- en geen douanebeambte weet te vinden. Wat zou er ook anders van het „vreemdelingenverkeer" over blijven? Ditmaal echter stond ik voor een „onover komelijke moeilijkheid. Wanhopig keek ik naar het machtige massief van de Aconcagua, de koning van de Zuid-Amerikaanse Andes. Als een geweldige grendel schoof hij zich tussen mij en Argentinië, voor het ogenblik het land mijner dromen. Ik was in Chili weer eens aan de dijk gezet en kon tengevolge van de sal petercrisis geen werk meer vinden. Daarom had ik mij van Valparaiso langs de Transandino- spoorweg tot aan het laatste Chileense douane station te voet omhooggewerkt. Daar zat ik nu besluiteloos wat te doen en keek met verlan gende blikken een condor na, die zich al hoger en hoger in de blauwe lucht verhief en eindelijk naar het Oosten verdween. „Was ik maar een vogel!", verzuchtte ik. Doch ik was maar een wereldreiziger zonder contanten en daarom gold mijn tweede, nog veel smachtender blik de glinsterende strepen van de rails, die achter een machtig houten heg in de spelonk van de grote Andestunnel, waar halverwege de grens door loopt, verdween. „Was ik maar eerste-klas- passagier". Maar dat was ik nog veel minder. Op grond van vroegere ervaringen sloot ik vriendschap met den eenzamen douane-beambte van het grensstation en het succes bleef niet uit. „Ik denk' dat ik u vandaag nog ierug zie!" riep hij mii lachend na, toen hij het zware hek van Quebrachohout, dat de ingang van de tunnel afsloot, weer achter mij dicht deed. „No le hace!" (dat geeft niet) riep ik terug en stapte verder in het duister. Spoedig had ik de lengte van mijn passen aan de afstand tussen de dwarsliggers aangepast, stak een van de twee meegenomen kaarsen aan en drong steeds dieper in de duisternis, die mij reeds geheel omringde. De lucht werd dikker en zwaarder, koude rook walmen kropen mij tegemoet. Druppels vielen spettend van de zoldering en de muren van de tunnel, het enige geluid in de doodse stilte. Ik zal misschien een goed uur hebben ge lopen, de tweede kaars was tot een stompje afgebrand, toen ik in de verte eindelijk een flauwe lichtschemering ontdekte, de uitgang van de tunnel aan de Argentijnse kant. Weldra had ik de eveneens gesloten poort bereikt, ik klauterde er over heen en sprong den Argen- tijnsen douane-beambte in de armen. Pas en vaccinebewijs kon ik niet vertonen in Chili waren namelijk de pokken uitgebroken en, wat erger was, ook geen goudstuk, dat mis schien het gemis van alle documenten had kun nen vergoeden. Doof voor al mijn overredings kunst, schoof hij mij in de donkere spelonk, waaraan ik juist ontkomen was, terug. Toch gaf hij mij nog de menslievende raad, mij te haasten, want met een goed uur zou de inter nationale trein de tunnel passeren. Op mijn ver- Kopjes wassen, tafeldekken, bedden afhalen, in de tuin werken, boodschappen doen, enz., is werk voor de kinderen! Ze moeten de betekenis van kleine plichten al vroeg leren! Door Mevr. G. C. MEYERSCHWENCKE. „Ons kind is zo onpractisch", hoort men moeders wel eens zuchtend zeggen. Is het nodig, dat er onpractische mensen en kinderen zijn, indien zij reeds van hun prilste jeugd getraind zijn om alle dingen, zelfs de kleinste, goed te doen? De tegenwoordige tijd kan geen rekening houden met onpractische mensen en niemand heeft het recht om storend te werken of anderen met onnodige dingen lastig te vallen, enkel en alleen omdat hij onpractisch is. De kinderen moeten er reeds vroeg aan ge wend worden handenarbeid te verrichten, het geen op andere leeftijd veel moeilijker valt om hiermede te beginnen. Vroeger moesten de kinderen veel meer „aan pakken" en het is een feit, dat de flinkste mensen in hun jeugd niet al te zeer ontzien zijn. De geestelijke stromingen van deze tijd werken het in de hand, dat de meeste ouders hun kinderen gaarne „iets meer" zien worden. Het gevolg hiervan is, dat zij verder moeten studeren, zelfs al zou de geestelijke inspanning ook te groot zijn en een opleiding tot handen arbeid veel meer in hun lijn liggen. Vele moeders nemen haar kinderen te veel uit de hand, omdat zij alles vlugger en beter zelf doen, inplaats hen te leren en leiding te geven. Het is verkeerd toegepaste moederliefde, indien men de kinderen liever laat spelen, inplaats van hun een taak op te dragen, die uitgevoerd moet worden. Is het wonder, dat vele dromerige kinderen, welke niet tot allerlei werkjes worden aangezet, in hoger sferen blijven leven inplaats van met de werkelijkheid vertrouwd te raken en met beide benen op de grond te staan? Vele moeders gunnen zich geen tijd om meisjes zowel als jongens te leren hun handen uit de mouw te steken. Alle huiselijke bezig heden kunnen door beiden gedaan worden, er behoeft geen bepaald jongens- of meisjeswerk te zijn. Beide geslachten moeten leren kopjes wassen, tafeldekken, bedden afhalen, in de tuin werken, boodschappen doen en wat zich ook moge voordoen. Allerlei kleine reparaties aan de was, knopen en bandjes aanzetten, kunnen reeds door kleine meisjes gedaan worden, terwijl de jongens hamer, nijptang en verfkwast kunnen leren hanteren. De lust tot werken wordt bij kinderen opge wekt, indien zij zien, dat zij inderdaad hulp kunnen bieden. De huiselijke bezigheden moeten niet uit gevoerd worden naar gelang kinderen er lust in hebben, doch de opgelegde taak moet uitgevoerd worden, waardoor zij de betekenis van kleine plichten al vroeg leren begrijpen. Liefde en ge duld zullen onmisbaar zijn bij de taak, waar voor moeders zich gesteld zien, doch deze eigenschappen zijn onafscheidelijk verbonden aan het moederschap. Kinderen tot practische mensen op te voeden is een heilige plicht, want de jeugd van heden, is het volk van de toekomst. Hetgeen wij nu en later nodig hebben zijn practische, bruikbare mannen en vrouwen, die in staat zijn mede te arbeiden aan de opbouw der maatschappij. Moeders, die haar kinderen in deze zin hebben opgevoed, zullen zich niet zuchtend hebben te beklagen over haar onpractische kinderen, doch zullen ervaren, dat zij tot krachtige mensen op groeien, die de levensstormen het hoofd weten te bieden en tenslotte zullen overwinnen. O, DIE MUGGEN!! Het prettigste vacantieverblijf, de mooiste wandeltocht kan totaal verstoord worden indien men geplaagd wordt door muggen. Er zijn weliswaar enkele bekende middeltjes om hen tijdelijk op een behoorlijke afstand te houden, ö.a. sigaren-rook en nagelolie, doch afdoende helpen deze niet. Sommige mensen nemen een of ander chemisch preparaat mede, om de jeukende pijn te verzachten als zij door muggen gestoken zijn. Men is in de meeste gevallen echter niet ge noeg op de hoogte van de eisen, welke de be handeling van een muggenbeet stelt. In de eerste plaats moet de wonde plek onmiddellijk nadat de mug deze veroorzaakt heeft, behandeld worden. Gewoonlijk gebruikt men zeep en ammoniak, doch voor het gebruiken van vaste alcaliën moet gewaarschuwd en voorzichtigheid betracht worden, daar dit te veel irriterend werkt. Het allerbeste is zuivere alcohol, die men in een klein flesje bij zich kan dragen en waar van het gebruik veel aangenamer uitwerking heeft dan die van ammoniak. Zwelt de omtrek van de beet erg op, dan worden compressen met eau de goulard opgelegd. Wat de muggen betreft, die onze woon- en slaapkamer binnendringen, deze moet men zo veel mogelijk trachten te weren door gazen horren voor de geopende vensters te plaatsen of bij gebrek hieraan, spant men eenvoudig tulle voor de openingen. Indien men, vooral 's avonds, buiten zit, voelt men op de meest onverwachte ogenblikken, dat de een of andere mug een aanval pleegt en hals, armen, gelaat noch benen zijn veilig voor hen. Veelal voorkomt men het steken door de verschillende lichaamsdelen met olie of zalf in te wrijven, wier geur muggen op een afstand houdt en die bij apothekers en drogisten te ver krijgen zijn. Het meest bekend is nagelolie. Doch de nar- zoek wierp hij mij nog een kaars na en ik haastte mij in het duister terug. Na een half uur lieten mijn verbrande vingers het laatste stompje kaars vallen. Blindelings sprong ik verder van dwarsligger naar dwars ligger. De tunnel leek mij eindeloos. Wat had de douane ook weer gezegd? Over een uur? Het scheen mij, of ik al urenlang onderweg was. Mijn voeten, vermoeid van het eeuwige sprin gen gleden van de gladde dwarsliggers, ik viel met het voorhoofd op het koude ijzer. Half ver doofd bleef ik liggen. Doch wat was dat? Een ijzige schrik schoot door mij heen; mijn oor, dat op de rails lag, ving een dof, verwijderd rollen op. Vol ontzetting richtte ik mij op, drukte mij tegen de ruwe, onbewerkte tunnelmuur. Zou er tussen muur en machine ruimte zijn voor een sidderend mensenleven? Zo stond ik kostbare minuten, bevend van angst en koude, over stroomd door de druppels, die langs de muur neerliepen. Doch er was niets te horen. Ik ZOMERJAPON VOOR KOELERE DAGEN. 1493. Een flatteuse. meer gekleede ja pon voor een don keren dag. Rok en lijfje zijn aan een puntig middenstuk gezel beiden vrij ruim. de rok klokt, aan het lijfje zijn een voudige gladde mouwen gezel, die evenals de kraag gegarneerd worden met een effen strookje. Patronen ver krijgbaar in de maten 42 en 46 a f 0.58. m FRAAI MODEBLAD KOSTELOOS. Lezeressen, die ineéi Keus willen hebben, vei vijzen wij naar „Het Practisch Modeblad", da voor abonné s tegen inzending var 12 ct. porti Dij de moderedactrice var iit olad kosteloos te- beschikking staat Er is eer. snip- en naaicursu n opgenomen en geeft den abonné's bovendiei -echt op een gratis knippatroon. Hebt U al he raaie zomerr.umme! van het modeblad aange i-aagd? GOEDE KNIPPATRONEN Patronen Kunnen iet Driet aangevraagd wor-.it net opsluiting var t C.58 in postzegels aar d- Moderedactrice van dit blad, Roelofsstraat 10c :e s-Gravenhage. cotische werking hiervan veroorzaakt bij ge voelige naturen meermalen hoofdpijn. Het beste is om een smeersel te bereiden van nagelolie, lanoline en glycerine, hetgeen men heel goed zelf kan mengen. Het is een onschuldig en zuiver middeltje, waarvan het vet langzamer hand in de huid dringt, dat goed werkt. Minder bekend is Perzische insectenpoeder, die echter niet in de vorm van poeder, doch als vloeistof aangewend wordt. Men vermengt deze met spiritus van 70%, doet het in een flesje, schudt flink, giet het na enige uren over in een ander flesje, waartoe men in een trechter een stukje neteldoek of dun zakdoekje legt, zodat de poeder achterblijft. De huid wordt met deze. oplossing ingewreven en houdt de muggen op een afstand. Knoflook en kamfer verjagen hen tevens, doch vele mensen vinden de geur hiervan minder prettig. Het beste helpt in de regel het inwrijven met een stuk toiletzeep over de beet, terwijl Ichthyol eveneens goed is. Zijn er in de slaapkamers muggen, die indien men zich reeds ter ruste heeft begeven met on heilspellend gezoem rondvliegen en trachten een slachtoffer te vinden, dan is het de moeite van het opstaan waard, hen te verdrijven en spuit men met een der vele in de handel zijnde vloei stoffen, welke ook tegen mottenverdelging wor den aangewend. ZONNEBADEN LANG NIET ALTIJD EEN „ONSCHULDIG VERMAAK". Blonde mensen kunnen er minder goed tegen! Het pigment der huid beschermt ons. Het begrip zonnebaden is zeer veelzijdig en de toepassing ervan zo verschillend, dat men eenvoudig versteld staat over de wijze, waarop velen hierbij te werk gaan. Zonnestralen kan men nimmer zonder meer als een onschuldig geneesmiddel op zich laten inwerken, evenmin als men een bepaalde door den arts voorgeschreven dosis medicijnen wille keurig sterker of alles tegelijkertijd zal nemen. Men weet, dat de nadelige gevolgen van een dergelijke handeling niet uit zullen blijven, doch meent, dat men de zon naar eigen goeddunken zo lang men dit wenst op de huid kan laten schijnen. Indien men de ultra violette stralen te lang op de huid laat inwerken wordt deze niet alleen gloeierig en rood, doch op het laatst zullen er zelfs blaren of open plekken op de huid ont staan. De laatste zullen meermalen littekens geven, zodat men in dergelijke gevallen nu niet bepaald kan zeggen, dat de zonnebaden gelaat of hals een mooier aanzien geven, en dit te bereiken, is voor velen het doel. Een te ver doorgevoerde zonnekutir kan ook zeer nadelige gevolgen hebben voor de ogen, vooral indien men geen gekleurde bril heeft opgezet en kan zelfs tot blindheid leiden. De haarwortels zijn evenmin bestand tegen de felle zonnestralen, terwijl zij op de duur de weefsel cellen, welke zich onder de opperhuid bevinden, vernietigen. Het centrale zenuwstelsel kan ernstig worden aangetast, hetgeen zich uit in moeheid, hevige haastte mij langs de muur verder, tot de enkels wadend door water en slijk. Plotseling hoorde ik vlak voor linij een dof gedreun. Een nieuwe ontzetting greep mij aan, ik drukte mij tegen de muur, tot de scherpe kanten der stenen mij in het lichaam boorden. Doch ook ditmaal wachtte ik vergeefs op de beide gloeiende ogen van de trein, het Waren alleen maar sterren, die er voor mijn ogen dansten, en die gaven geen licht. Mijn laatste krachten bijeenrapend, rende ik verder. Daai stootten mijn kniëen tegen hard gesteente, ik viel. Bij het flikkerend licht van mijn laatste lucifer zag ik, dat een machtig rotsblok zich van de muur had losgemaakt en de rails bijna ge heel versperde. Dus dat was het rollen en dreu nen geweest, dat ik voor de naderende trein had gehouden. En deze trein moest binnen enkele minuten de tunnel passeren en zou hier zijn ondergang argeloos tegemoet snellen! Ik wrong mij langs de hindernis heen en liep of mijn leven er van afhing trouwens dat deed het' en hoofdpijn, soms zelfs overgeven en duizelingen. In ernstige gevallen van zonnebrand heeft men zelfs bloeduitstortingen geconstateerd, welke vaak een dodelijke afloop hebben. Eveneens is het ernstig te ontraden om een koud bad te nemen of te gaan zwemmen, indien men verhit is, daar hierdoor hartafwijkingen en andere ernstige stoornissen kunnen ontstaan. Men moet- over het algemeen op warme dagen niet zonder hoed in de zon lopen en zorgen, dat de bovenste rugwervels beschut zijn, óf door een breed gerande hoed óf door een zijden doekje. Behalve genoemde niet ongevaarlijke ver schijnselen kan de inwerking van de ultra violette stralen ontstekingen van het slijmvlies ten gevolge hebben. Men vraagt zich dan af, hoe men toch aan zo'n lastige neusverkoudheid in de zomer komt. Het is echter geen gewone ver koudheid, doch een ontsteking van de neus- keelholte, door te sterke bestraling. Veel hangt natuurlijk af van de constitutie der betrokkenen en het is opvallend, dat mensen met blond of rossig haar en een gevoelige gelaatstint en huid zeer ontvankelijk zijn, aangezien zij minder pigment hebben, een kleurstof, die zich in huid en haar bevindt en de kracht der zonnestralen verzwakt. Donkere typen ondervinden minder nadelige gevolgen, omdat hun huid meer pig ment bevat. NorvGuize mensen moutensteede bij alle- be stralingen hoofd en gelaat goed bedekken. Zonnebaden mogen in den beginne slechts enkele minuten duren en nimmer langer dan een uur worden voortgezet, terwijl dan liefst het ge hele lichaam aan de zon moet worden blootge steld, en niet slechts enkele lichaamsdelen. Slechts door zonnebaden op de juiste manier te nemen, zal men de heilzame werking op het gehele organisme ondervinden en zal het gehele lichaam mooi, gelijkmatig bruin worden. Wie overigens geen gelegenheid heeft, om buiten zonnebaden te nemen, of zich daarin ver hinderd ziet door voortdurend slecht of donker weer, behoeft ze zich daarom niet te ontzeggen. Men kan ze immers thuis nemen, door bestraling met de speciaal tot dit doel geconstrueerde lampen, zoals b.v. het systeem-Hanau. Niet alleen dat deze bestraling in niets ten achter staat bij de echte zonnebaden, maar zij bieden tevens nog het onschatbare voordeel, dar zij geen enkel van de gevaren opleveren, waarop wij in het bovenstaande wezen. KINDERVERZORGING. Kleine wonden. Indien kinderen in de tuin spelen en zich wonden aan een of ander, waaraan aarde zit, moet de grootst mogelijke aandacht aan het schoonmaken van de wond besteed worden. Men behoeft zich bij het verlenen van hulp niet overbezorgd te tonen, doch de wond moet onmiddellijk uitgewassen worden met warm water en een desinfectiemiddel. Jodiumtinctuur is het meest aan te bevelen, doch de huid wordt hierdoor bij sommigen geïrriteerd, beter is dan om waterstofperoxyde te gebruiken of een op lossing van superol. Wanneer de wond schoon is en uitgebloed (het is juist goed indien er bloed wegvloeit) dan legt men er een compres van boorwater of eau de goulard op, een stukje gutta percha en verband en na enige dagen kan men volstaan met een lapje gaas en met boorzalf kruiselings opgebrachte reepjes leukoplast. Iedere morgen en avond moet een schoon gaasje worden op gelegd en wat boorzalf, waardoor het vormen van een harde korst wordt voorkomen. VERWIJDEREN VAN VLEKKEN. Vruchtenvlekken verwijdert men uit tafel linnen met waterstof of citroensap. In sommige gevallen bewijst warme zure melk goede dien sten, waarna men het goed met lauw water naspoelt. bovendien het leven van honderden passagiers. De douanebeambte hief juist de hand op ten teken, dat de trein kon vertrekken, toen een brullend Alto 1" („Halt!") uit de tunnel klonk. Een smerig, druipend, bloedend wezen kwam hijgend aangehold. „De rails zijn door een rots blok versperd!" schreeuwde ik met mijn laatste krachten en zakte in elkaar. Toen ik de ogen weer opsloeg, stonden het gehele treinpersoneel en alle passagiers om mij heen en een jonge dame deed al haar best en met succes om de inhoud van een reus achtige cognacfles in mijn body te gieten. De hindernis werd uit de weg geruimd en met een vertraging van verscheidene uren kwam de trein te Las Chuecas, het Argentijnse grens station, aan, natuurlijk niet zonder mij, den redder. Argentinië stond voor mij open. „Geluk" moet je hebben, dat is dikwijls beter dan de on- berispelijkste pas. W* 1493

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1935 | | pagina 4