PEIGNOIR PULLOVER Onze Keuken De Sint verdwaalde DE VECUW EIYI DAAD H UI s Stoutenbeek's Modehuis Stoutenbeek's Modehuis HET VERHAAL VAN MIENTJE EN SAARTJE PEPERNEUT TWEEDE BLAD En toen.... stond ze opééns tegenover.... St. Nicolaas VERVOLG PLAATSELIJK NIEUWS Verkeerde conclusies EEN GOED IDEE: PLEIN 10 HAARLEM EEN „GESLAAGD" GESCHENK: PLEIN 10 HAARLEM No. 48 29 NOVEMBER 1935. DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 5 Door WILLY CORSARI. Ernestine was over de leeftijd heen, waarop men verwacht, Sint Nicolaas te zullen zien ver schijnen, beladen met geschenken. Bovendien was ze allesbehalve in de stemming, om aan zulke sprookjes te denken. Het leven was te moeilijk en had haar tot nog toe niet veel anders dan werk en zorg geschonken. Eerst op school, als oudste van een weduwe met vier kinderen. Later, toen ze onderwijzeres was ge worden en met hoeveel moeite was die studie doorgezet, hoe armelijk had ze zich altijd moeten kleden, hoe benepen leek haar nu nóg het bestaan, dat met zoveel strijd veroverd werd! Wel was moeder nu uit de zorgen. Haar jongere zuster was goed getrouwd en steunde nu de oude moeder en de nog niet volwassen kinderen, een jongen en een meisje, maar Ernestine kwam het soms voor, alsof haar leven donkerder was dan vroeger. Toén leefde ze misschien ook luchthartiger en hoopvoller en rondom was ook meer vreugde en hoop dan in deze tijden. NuNeen, Ernestine hield niet van het St. Nicolaasfeest. Ze kon het thuis niet uithouden. Ze wist wel, dat moeder verras- sinkjes had, voor de kleinen, maar ook voor haar en dat ze verdriet zou hebben, omdat ze niet thuis bleef, maar ze kón niet vrolijk zijn en wilde ook het plezier van de kinderen niet bederven. In die stemming dwaalde ze doelloos door allerlei straten en dacht niet zonder jaloezie aan haar zuster, die in een andere stad woonde, een aardig home had, een zorgenvrij bestaan. Dié kon met een licht hart malligheid maken en geschenken geven. En toen stond ze eensklaps tegenover Sint Nicolaas. Een Sint, zo echt als je maar kunt wensen, met lange, witte baard, en een zak vol speel goed. Iets misplaatster dan deze Heilige in een verregende, sombere buitenwijk-straat was nauwelijks denkbaar! Ernestine staarde en bracht er na enkele seconden uit: „Bent u.... eh....." „Ik ben verdwaald," zei de Sint en nam zijn mijter even af, „er is een vergissing, denk ik. Wat een vervelende geschiedenis!" Hij grab belde in zijn baard. ,,lk heb mijn taxi weggestuurd, ezel dat ik ben!" Ernestine keek rond. Heinde en ver geen taxi te zien. ,,Ja, maar weet li dan niet, waar u moet zijn," vroeg ze. De Sint zocht in een zak en bracht een papiertje te voorschijn. „Hier staat het adres op, maar ik moet me vergist hebben, de mensen in dit huis wisten van niets. Ik bevries zowat en als ik in drukkere buurten kom, zul je wat beleven!" Hij staarde onthutst boven zijn witte baard uit. „Ik wou, dat ik u kon helpen," zei Ernestine. „Het beste is misschien als u met mij meegaat, dan haal ik een taxi voor u, terwijl u zolang bij m'n moeder blijft en bij de kleintjes." „O, hebt u kinderen," vroeg de Sint, met alle belangstelling, die paste bij zijn waardigheid. Ernestine legde haar familie-omstandigheden enigszins uit, terwijl ze op weg gingen. Toen zei Sint Nicolaas: „lk heb een vriend, die me heeft gevraagd om voor Sint te spelen bij een kinderpartijtje, dat hij geeft. Maar hij is pas verhuisd en ik moet het nieuwe adres verkeerd hebben genoteerd. Ik was er nog nooit geweest. Erg aardig van u, dat u zich zoveel moeite geeft." Ernestine zei, dat het niets te betekenen had. De afwisseling deed haar bepaald goed. Ze opende de voordeur met haar sleutel en be reidde zich voor op een uitlegging aan haar moeder, doch plotseling vloog een kamerdeur open, en een verrukt kinderstemmetje gilde: „U mams, Ernestine heeft Sint Nicolaas mee gebracht en die heeft een zak vol cadeautjes bij zich!" Daarop renden twee kinderen op hen at, stralend van plezier, terwijl een grijze dame verbaasd in de deuropening verscheen, het tafereeltje even opnam en toen zei: „Wat lief van je, Tine." Haar ogen werden vochtig en Ernestine begreep heel goed, hoe diep getroffen ze was. Een ellendige egoïste, vond ze zichzelf opeens, zo aan haar slechte stemming toe te geven op een feestavond. Het speet haar innig, dat ze moeder nu zou moeten teleurstellen en vooral ook de kinderen. Doch eer ze iets had kunnen zeggen', sprak Sint Nicolaas met brom stem: „ja, ja, kinderen, jullie krijgt wat moois, maar eerst moet ik weten, of jullie wel zoet bent geweest." „Kom binnen, Sint Nicolaas!" zei de oude vrouw lachend en even later zat de Sint bij het warme kacheltje en dronk thee. Niet zonder moeite, door de baard, waaraan hij nog niet erg gewend scheen! Hij was dikke vrienden met de kinderen, zoals bij hem paste, terwijl Ernestine niet meer de moed had, met de waar heid voor de dag te komen. De zak werd leeg- gepakt, er kwamen een massa cadeautjes en lekkernijen uit en na een uur gingen de kinderen dolgelukkig naar bed. Toen begon Ernestine. „Maar..." Waarop de Sint hevig knip oogde naar haar en zei: „Haal nu maar een taxi voor me, dan zal ik zien, dat ik verder kom!" In de gang fluisterde Ernestine hem toe: „Maar... maar ik wil u in elk geval dit alles terugbetalen en wat doet u nu met..." „Och wat," zei de Sint, „ik ben een legende, daar moet je niet zo prozaïsch tegen doen. Die partij kon ik toch niet meer vinden op tijd, maar ik zal het nog wel goed maken, thuis vul ik m'n zak opnieuw. Gelooft u het niet? Het is eerlijk waar. Bij mij thuis is speelgoed genoeg voor de hele stad!" En de volgende dag bleek werkelijk, dat dit waar was geweest, want toen verscheen een glimlachende jongeman om te informeren, hoe het met Ernestine ging en deze jongeman bleek de zoon van den eigenaar van de grootste speelgoedzaak in de stad! „U zietik was de geboren Sint Nicolaas!" zei hij lachend. Sindsdien gaat Sint Nicolaas nooit het huis voorbij, waarin Ernestine woont, terwijl op een der verdiepingen haar moeder en de kinderen leven. Die heeft altijd even vrolijke ogen boven z'n witte baard en een bromstem, die niemand bang maakt en een zak vol speelgoed en lekkers. De kinderen hebben maar één verdriet: Dat hun nieuwe oom, op wien ze zo dol zijn, nu nóóit 'es den Sint te zien krijgt! FILMAVOND WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Evenals het vorig seizoen, zal ook thans weer de Vereniging Weldadigheid naar Ver mogen een filmavond geven ter versterking van haar kasmiddelen, teneinde in de komende winter haar taak, de steun van behoeftige stad genoten, te kunnen vervullen. Op 11 December a.s. zal in de grote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw worden vertoond dé film: „Naar den hoogston top der aarde". Deze grootse natuurfilm beschrijft de lotgevallen van de vierde expeditie, die getracht heeft de voet te zetten op de hoogste top dor aarde. Naast indrukwekkende natuurtaferelen brengt deze film interessante opnamen van zeden en gewoonten in Tibet. Het comité, dat deze filmavonden organiseert, hoopt en vertrouwt, dat op 11 December a.s. de grote zaal van het Concertgebouw uitver kocht zal zijn als bewijs van waardering voor het werk, dat Weldadigheid naar Vermogen al zoveel jaren in onze stad verricht. ST. NICOLAASFEEST IN DE SCHOOL AAN DE VOORWEG. Het St. Nicolaasfeest in de openbare school aan de Voorweg zal worden gehouden op Donderdag 5 Dec., des middags om 2 uur. Het programma vermeldt o.m. een drietal speel- liedjes, uit te voeren door de kinderen van de le en 2e klasse, voorts een zangstukje „de lieve Grootmoedertjes" voor de hoogste klassen, terwijl het hoofdnummer wordt gevormd door de vertoning van een toneelstukje „Dorps idylle", waarvoor met medewerking van de oudercommissie een geheel nieuw toneel in de gymnastiekzaal is opgeslagen. Den kinderen wacht bqvendien nog een verrassing. STEMMING IN DE NED. HERV. GEMEENTE. Zaterdag werd een stemming gehouden voor zeven gemachtigden van het Kiescollege in de Ned. Herv. gemeente om te voorzien in de vacature, ontstaan door de periodieke aftreding van de heren Dr. J. v. d. Eist, A. v. Huisstede, D. Knaap, J. Koudijs, Mr. C. v. Lennep, R. G. de Winter en door het overlijden van den heer F. Oosterhoorn. De zes aftredenden werden allen herkozen, terwijl in de vacature van wijlen den heer F. Oosterhoorn werd gekozen de heer Dr. B. Cli. Ledeboer. Voorts werd een stemming gehouden voor een notabel, ter voorziening in de vacature van wijlen den heer Jhr. Mr. A. A. v. Doorn van Koudekerke, waarvoor gekozen werd de heer H. F. Hulman. BADHUIS HEEMSTEDE. In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 18 tot en met 23 November genomen 587 douchebaden en 21 kuipbaden. Aan 47 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tussen 5 en 8 uur werd door 74 volwassenen gebruik gemaakt. ALS ER IJS KOMT. Naar wij vernemen zullen in het a.s. winter seizoen op de baan der ijsvereniging „De Vol harding", alhier, behalve de reeds genoemde wedstrijden in schoonrijden voor dames, heren en paren voor het district N.-Holland, ook de proefwedstrijden voor Junioren verreden worden. Deze wedstrijden, die uitgeschreven worden door de K.N.S.B., zijn verdeeld in 3 klassen, n.l. kl. A voor leeftijden van 15, 16 en 17 jaar, kl. B voor leeftijden van 18 en 19 jaar pn kl. C voor 19 jaar en daarboven. De beste rijders hiervan komen dan latei- tegen andere rijders, waaruit tenslotte gekozen worden die rijders, die in aanmerking komen voor eventuele uitzending naar internationale wedstrijden. Bij een mogelijke ijsperiode staat er dus voor de Heemsteedse baan een heel programma te verwerken, daar de vereniging zelf ook nog be schikt over twee wisselprijzen, n.l. de Burge meester Jhr. v. Doorn-schaats en de wisselbeker. OVERZICHT DER WERKLOOSHEID. Bij het plaatselijk orgaan der arbeidsbemidde ling kwamen in de loop dezer week 464 aan biedingen in van werkzoekenden, t.w.: 42 grondwerkers, 21 metselaars, 16 schilders, 35 timmerlieden, 25 opperlieden, 95 bloemistarbeiders, 107 losse werklieden, 15 metaalbewerkers, 8 kantoorbedienden, 2 bouwkundig tekenaars, 4 bakkers, 2 stucadoors, 92 werkzaam in andere beroepen. „OVER ZENDINGSARBE1D". Donderdagavond hield Ds. L. Netelenbos, emeritus missionair predikant in de Gerefor meerde kerk aan de Koedieflaan een rede over de Zendingsarbeid op Midden-Java. Nadat gezamenlijk vers S van Ps. S6 was gezongen, ging Ds. Dondorp ria voorlezing van Ps. 67 voor in gebed. Ds. Netelenbos, hierna zijn rede aanvangend, dankte allereerst voor de gelegenheid hier het woord voor het zendingswerk te mogen voeren. Nog levendig staat spreker de avond in 1924 voor de geest, toen hij hier- een afscheidsrede hield. Spr. voert dan in gedachten zijn gehoor naar Midden-Java, en meer speciaal naar Djokja karta. Hop daar pas in 1900 de eerste evangelie bode kwam, nadat er in de jaren 1860 en daarna vooral door enkele vrouwen als o. a. Mevr. Philips en mevr. Vollenhoven enig zendingwerk was verricht, wat later weer teniet ging. Kwam er in 1860, aldus Spr. één man en één vrouw uit Poerworedjo naar Djokjakarta, in 1891 waren daar al 12 gemeenten met 1600 belijders. Uitvoerig schetst Spr. het moeilijke werk der eerste zendelingen, vooral in verband met de herendiensten, die ook op Zondag de arbeid eisten, omdat dit nodig was voor de suiker en koffieplantages. Vóór 1860 was nog nimmer Gods Jiaam ge predikt, terwijl Midden-Java reeds 2 eeuwen stond onder Nederlandse leiding. Als wij daaraan denken, aldus spr., komt over ons een bescha ming. Wel profiteerden wij, en profiteren wij nog van de vele stoffelijke voordelen van Indië, doch voor de bewoners werd niets gedaan om hen tot God te leiden. Wij hebben, zegt Spr., een grote erfsehuld en zullen daarvoornooit een voldoende offer kunnen brengen. Citerend uit het Zendingsblad gaan wij thans, aldus Spr., de goede weg op. Er komt meer eenheid, en het arbeidsveld wordt bewerkt. Een legertje van zendelingen, ook inlandse, colporteurs, onderwijzers, hospitalen en ver plegend personeel arbeiden dagelijks aan de verbreiding van Gods woord Dat niet veel meer mensen tot de Christelijke Godsdienst toetreden, is, volgens Spr. de schuld van de Mohamedaanse Godsdienst, die zeer veel tegenstand biedt en waarvan Spr. talrijk vele voorbeelden geeft. En één zeer ernstig bezwaar is, zegt Spr. dat vele Europeanen zelf niet godsdienstiger zijn. Maar uit eigen ondervinding sprekend, zegt Spr., dat er een zoeken is naar vrede, die de Islam niet geven kan. De tegenstand begint dan ook te luwen, en waar vroeger de christen en de mahomedaanse families werden verstoten, legt men er zich nu bij neer. Maar, zegt Spr.. om het werk te volbrengen is voorbeeld, gebed en hulp 110 (hg, vooral voor hen, die pas tot de christelijke Godsdienst zijn overgegaan. Een bezoek aan de zending laat een schat van herinneringen na. Als ik, aldus Spr., de 30 jaar van mijn arbeid daar overzie, dan mag ik constateren dat het zaad gestrooid is en deels wacht op ontkiemen, naast dc velden die staan om geoogst te worden. Er is een gezonde en gestadige groei van kerkelijk leven waar te nemen, de zaak staat er goed voor, maar er moet geholpen worden de oogst binnen te halen. Voor dit doel wijst Spr. als slot naast het gebed, op financiële steun, waarvoor een collecte zou worden gehouden. Nadat de aanwezigen gezamenlijk hadden gezongen vers 3 en 9 van het gebed des Heren, sprak Ds. Dondorp een dankwoord tot Ds. Netelenbos voor zijn bezielend woord, waarin Ds. Netelenbos voorging in dankgebed. RIJWIEL VEftMIST. Bij de politie is aanmelding gedaan van dief stal van een rijwiel dat even onbeheerd stond in een tuintje van een Café aan de Camplaan. ST. NICOLAAS IN DE INDISCHE BUURT. Dinsdagavond zal St. Nicolaas zijn jaarlijks bezoek brengen aan de bewoners der Indische buurt. Van 5.30 tot 6.30 uur zal hij op zijn paard met zijn knecht naast zich een rijtoer maken door de buurt. Na deze rondgang zal hij in Café-Restaurant „Wapen van Heemstede" de gast zijn van de kleinste kinderen van de leden der Indische buurtvereniging, waarbij de kleintjes zullen onthaald worden op versnaperingen en een passend cadeau. RIJKSTELEFOON. Opgave van het aantal nieuwe aansluitingen in het telefoonnet-Haarlem in het tijdvak 21 tot en met 27 November '935. Telef.nr. Gidsvermelding. 29177 André de la Porte—Moll, F. A. B. A.; Joh. Verhulstlaan 31, Heemstede. 29180 Groot Scholte Ubing, P. J.; Rem- brandtlaan 8, Heemstede. 29178 Kapsalon, A. J. v. d. Monde; Jan v. Goyenstraat 23, Heemstede. 29181 Kerkhof, A., fa. N. Dhers Medan; Heemst. Dreef 114, Heemstede. 26862 Post Czn., Joost; Laan v. Rozenburg 28, Heemstede. 29179 Schweitzer, A. H. J.; Heemst. Dreef 29100 Wal, Wed. A.' A. M. v. d.; Sigaren magazijn, Jan v. Goyenstraat 8, Heemstede. 29175 Werner, J. M.; Heemst. Dreef 116, Heemstede. En het kwaad, dat zij stichten. Van een fout, waaraan bijna ieder zich bezondigt. Door TINE BREEBAAR-T. Verkeerde conclusies, heb ik er boven gezet, want ik wilde 't hebben over een verkeerde ge woonte, waarvan wij vrouwen wel in 't bijzonder de naam hebben. Dat wij zo vaak verkeerde con clusies trekken, is iets, dat ons - mèt vele andere specifiek vrouwelijke gebreken uit den treure verweten wordt. Óf wij ons nu aan deze slechte gewoonte zoveel meer bezondigen dan de man nen, zal ik maar in 't midden laten; een feit is het, dat het een algemeen menselijke fout is, die al heel wat kwaad heeft gesticht. Eigenlijk is „verkeerde conclusies trekken" nog veel te zacht uitgedrukt, want meestal maken wij onze gevolgtrekkingen op zó losse gronden, dat zij niet veel meer dan een blote veronder stelling zijn. Hoeveel leed en ellende, ongeluk, ergernis, nijd, twist, wantrouwen, haat en mis verstand hierdoor niet zijn veroorzaakt, is niet bij benadering vast te stellen. Geeft U eens de moeite, om de eerstvolgende keer dat men U iets vertelt, de zaak tot in de grond te onderzoeken. Tien tegen één, dat U tot het resultaat zult komen, dat meer dan de helft totaal onwaar, of, door het herhaaldelijk van mond tot mond gaan, onherkenbaar ver minkt is. Zelfs zult menigmaal tot de be droevende ontdekking komen, dat de verteller zich terdege bewust was van de onjuiste schilde ring, die hij gaf, maar, omdat het hem wel goed in zijn kraam te pas kwam, nam hij de onjuiste voorstelling van zaken maar zonder meer van den vorigen zegsman over en borduurde er zelf nog lustig wat bij! Ieder weldenkend mens zal het met mij eens zijn, dat wij deze toestand niet mogen laten voortbestaan, dat wij alles in het werk moeten stellen, om deze bron van onaangenaamheden en ongeluk te doen verdwijnen. Dingen, die men niet tot in de kleinste bijzonderheden kent en waarvan men niet weet, hoe en waardoor ze zijn ontstaan, mag men niet verder verspreiden. Feiten moeten op hun juistheid worden onder zocht, eer men er een woord van verder vertelt. Niet minder onaangenaamheden veroorzaakt de onjuiste voorstelling van zaken in het dage lijks leven, in de persoonlijke betrekkingen van mens tot mens. Laten we eens aannemen: U hebt een ver schil van mening met een vriend. De één is nog haatdragend gestemd tegenover den ander en beiden zijn onmiddelijk bereid te geloven, dat 't in dit geval onmogelijk is, de kwestie bij te leggen. Dit wordt door beide partijen maar direct als vaststaand aangenomen. Inplaats dat ieder voor zich eerst eens kalm en zakelijk be gint met te onderzoeken, of hij de beweeg redenen van den ander eigenlijk wel kent! Of: een man is tegen zijn gewoonte in laat thuis gekomen. Zijn vrouw had intussen, door on rust gedreven, zijn bureau opgebeld en daar gehoord, dat hij al uren weg was. En dit is voor haar al genoeg om meteen uit te maken, dat hi] dus dingen achter haar rug om doet, die zij niet weten mag. En tot straf daarvoor maakt ze hem en zichzelf het leven zuur. Waarom moest ze nu eigenlijk dadelijk iets slechts veronderstellen, waarom niet eerst getracht een onschuldige ver klaring te vinden voor zijn uitblijven? Waarom zich direct overgeven aan wantrouwen en achter docht? Misschien zou hij alles hebben opgehel derd, als ze hem niet door haar argwanende, onaangename houding geprikkeld had! Wilt U een ander voorbeeld? Mevrouw Jansen komt Mevrouw Pietersen op straat tegen en is onaangenaam getroffen door haar koele groet. Zou ze iets tegen haar hebben? Verleden week was ze toch nog zoo aardig. Zou er iemand over haar gekletst hebben? Aha, dat was 't! Else was immers bij haar, dat valse mens! Nou, dan wist je genoeg! Een paar dagen later hoort ze, dat Mevrouw Pietersen, juist op die tijd dat zij haar ontmoette, op weg was naar het zieken huis, waar haar broer, ernstig gewond door een aanrijding, was binnengebracht. En hoe graag ze 't nu ook zou willen terugnemen, Else had haar morele oorvegen toch maar weer beet! leder zal deze voorbeelden naar eigen belie ven met tal van andere kunnen aanvullen. Elke GEEFT UW VROUW EEN VAN: dag opnieuw doen zich weer zulke onrechtvaar digheden en verdachtmakingen voor. Wij allen maken er'ons aan schuldig, een enkeling mis schien uitgezonderd. Niet altijd zijn de dingen zo spoedig op te helderen en recht te zetten. Laten wij er daarom allen het onze toe bijdra gen, om geen aanleiding-te geven, dat er tra gische dingen gebeuren, dat er betreurenswaar dige toestanden of verhoudingen 'bestaan, als gevolg van mededelingen, die wij niet ten volle konden verantwoorden. EEN OF EEN VAN: Wat eten we deze week? Zondag: Tomatensoep, Kalfsnierstuk, Aard appelen, Brussels lof, Schoenlapperstaart. Maandag: Koud vlees, Andijvie, Aardappelen, Broodommelette. Dinsdag: Filosoof, Rijst met gestoofde tomaten, Peertjes. Woensdag: Boerenkool met Havermout, Rookworst, Vruchten. Donderdag: Gehakt, Savoyekool, Aardappel puree, Chocoladepudding. Vrijdag: Gekookte tong, Peterseliesaus,, Aardappelen, Worteltjes, Griesmeel-caramel- pudding. Zaterdag: Gestoofde runderlappen, Bietjes, Aardappelen, Rijstebrij. BROODOMMELLETTE. 200 gr. oud brood (zonder korst), 2 d.L. melk, 4 eieren, 50 gr. lichte basterdsuiker, jam, b.v. frambozen en bessen, boter. Het brood wordt fijn gekruimeld en vermengd met 2 d.L. of 2 gewone theekopjes melk, die vooraf warm is gemaakt en waarin de suiker is opgelost. Men gebruikt voor het vermengen het gemakkelijkst een .vork, daarna worden de geklopte eierdooiers en het zeer stijf geklopte eiwit door het broodbeslag gemengd. Heelt men een eierklopper met stamper, die zo buiten gewoon practisch en haast onmisbaar is in de keuken, dan wordt vlug het eitwit stijf geklopt en hierbij de dooiers gevoegd, waarna men nog even doorklopt en daarna bij .de broodmassa voegt, In een koekepan wordt boter gesmolten en hierin de helft van het beslag aan beide kanten licht bruin gebakken, daarna op een. verwarmde schotel overgebracht en de bovenkant flink met jam bestreken, daarna wordt van de rest' nog een ommelette gebakken, die o,p de jamlaag gelegd wordt. Warm opdienen, bestrooid met basterdsuiker en daarna in punten snijden. SCHOENLAPPERSTAART. 1 pak grote beschuit (10 stuks), 1 K.G. moesappelen, 4 eieren, 100 gr. suiker, 2 thee lepels kaneel, 100 gr. boter. De appelen worden geschild, aan vieren ge sneden, klokhuizen verwijderd en (Jaarna met zo "weinig mogelijk water ingekookt tot dikke moes, die met een garde flink wordt opgeklopt; suiker en kaneel doorroeren en de stuk gestoten beschuiten. De eierdooiers worden geklopt en door het mengsel gei'oerd, ten slotte voegt men er ook het zeer stijf geklopte eiwit bij en mengt dit luchtig met een metalen lepel door de massa heen. Een springvorm wordt ingevet, bestrooid met paneermeel en gevuld met de massa, die daarna ongeveer een uur in een niet te hete oven ge bakken wordt. WORSTSCHOTEL MET EIEREN. Mert neemt een grote ovale schotel en legt in het midden verschillende soorten worst, aan beide kanten garneert men de schotel met ge hakt ei, dat in kleine papieren bakjes gedaan wordt, die wij gebruiken om cakes te bakken. Het eiwit wordt grof gehakt en het dooier zeer fijn gehakt en vermengd met een weinig rhayonnaise en geraspte Mierikswortel. We vul len de papieren bakjes met eiwit, hierop wordt wat eigeel geschept, dat met een klein kapje van een tomaat bedekt wordt. De sthotel kan nog gegarneerd worden met aan waaiertjes ge sneden augurkjes. DOOR G. TH. ROTMAN (NADRUK VERBODEN) 25. Verschrikkelijk, wat stampten we er op los! Bom! Krakl Daar vloog de hele zijwand er uit! Een hevig gekraak volgde en vlak daarop zakte de hele kist in elkaar en kregen we de zware kist met koek, die er bovenop stond, op ons lichaam! Au! Au!" riepen we, want het deed hevig zeer, en we dachten, dat er geen rib meer heel was in ons hele lijf. 26. Gelukkig slaagden we er na veel moeite in, onder de kist vandaan te kruipen. En toen zagen we al de koeken, die er in lagen; van die grote, dikke ontbijtkoeken! Nu, wij hadden juist een geweldige honger en het duurde niet lang, of we zaten allebei op een groot stuk koek te knabbelen. 27. Zo onder 't kauwen door was Saar op gestaan en naar het raam gelopen. „Kijk eens!" riep ze opeens. Ik rende ook naar het raam. En daar zagen we den vrachtrijder, met onze bloempot op de arm, op zijn fiets springen en wegrijden. Wij holden naar de deur, om den man achterna te lopen. Maar de deur was op slot 28. Woedend en wanhopig begon ik op de deur te bonzen, terwijl Saartje met haar vuisten het raam bewefkte, zodat de mensen buiten verbaasd bleven staan. Blijkbaar waarschuwde men de vrouw van den vrachtrijder, want deze kwam even later aanhollen en maakte de deur open. „Hoe komen jullie hier?" vroeg ze.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1935 | | pagina 3