A N T H O N I O ,,'T RAEDTHUYS" Verstraten's LeesbibliqtheeJ* HET VERHAAL VAN MIENTJE EN SAARTJE PEPERNEUT „HEEMSTEEDSCHE TIP-TOP" PREDIKBEURTEN OUDE SPAANSCHE aangenaam zoet per flesch WIJ N f 1.25 RAADHUISSTRAAT 46 - TELEFOON 28264 SPORT KAREL VAN MANDERSTRAAT 61 - Telefoon 15979 BONT ALLERLEI 2 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT Het adres voor Uw SINT NICOLAAS CADEAUX Komt nog even onze monsterkamer bezichtigen. Voor elck wat wils. Het goedkoopste adres RAADHUISSTRAAT 90 - TEL. 29378 Zondag 8 December. Ned. Herv. Kerk, Wilhelminaplein. V.m. 10 uur: Ds. Barger. Kapel Nieuw-Vredenhof, Joh. v. Oldenbarneveltlaan. V.m. 10.30 uur: Ds. Briët. In beide diensten collecte voor de wijkgebou- wen in deze gemeente. Gereformeerde Kerk, Koediefslaan. V.m. 10 uur: Ds. Dondorp. N.m. 5 uur: Ds. Dondorp. Donderdag 12 December. Gebouw Samuël, „De Glip". N.m. 7.30 uur: Diakoon G. van Eijk, Evangeli satie-samenkomst. GRAMOFOONPLATENCONCERT VAN DE HEEMSTEEDSE RADIO-CENTRALE. Programma: (Des avonds van 78 uur.) Maandag: Einzug der Gladiatoren Unter den Siegesbanner Jungle-fever I wish 1 were twins Jolly Fellows-Waltz Amou- reuse-Waltz A little love, a little kiss Because A Perfect Day -Somehew a voice is calling Tanzendes Holz Look out little Ruth Please, uit de film „Big broadcast" I'll follow you Danube waves Over the Waves, wals. Dinsdag: Walzerperlen, potpourri (2 din.) Ich trage dein Bild stets im Herzen Es gibt nur elne Liebe Madel dreh dich mit mir, walzerlied Ja, was ein richtiger Seemann ist, Seemannswalzer Master melodies, deel 1 en 2 -After the ball, wals Yip-I-Addy-I-Ay, wals Wie war's mal mit Lissabon - Ah Baba Mein Madel is nur eine Verkauferin Sag' mir, was du liest In een bootje bij Schellingwoude De Sweepstake Rendez vous der Puppen Kleiner Narr. Woensdag: Du solist der Kaiser meiner Seele sein Wien, du Stadt meiner Traume Jig- time, quickstep So be worthy of you, fox trot Wenn die Liebe stirbt Japanische Laternentanz Sari Waltz Waltz dream Ave Maria Leise flichen meine Lieder Le Cygne Moment Musical Musik der Welt (2 din.) Ahoi, Ahoi Matrosen sind iiberall treu Der Bursch auf der Alm. Donderdag: Oesterreichische Marschperlen- pbtp. (2 din.) Wein, Weib und Gesang, wals Rosen aus dem Süden, wals Under neath the Arches, foxtrot The cloud will soon roll by Leve de lol, uit de film „De familie van mijn vrouw" In ons kleine huis Zigeunerbaron (2 din.) Czardas Schön Rosmarin Stay a little closer to me - Memories of the hours spent with you?Wenn du wiisstet... marslied Ja, das sind Sachel- chen, Stimmungslied. Vrijdag: Die beiden kleinen Finken Die Sjjafzt*n jm Dfpb Gad, tjit de Operette „The maid of the mountains" Bleib' bei mir In meiner Heimat, tango Schneeflockên, foxtrot Kaskaden, foxtrot Du schwarzer Zigeuner Weiszt du was, liebe Franz? Ouverture „Euranthe" Tranen in der Geige 'Wenn ich Sonntags im mein Kino geh' La Java des Vernis Vals du Tirol. Zaterdag: Mit Pauken und Trompeten (2 dln.) marspotp. Die Hochzeit der Winde Traum-ideale Rustic Idyll Tell me the secret of your eyes Nach der Heimat mocht' ich wieder Dortunterm Baum Die Nach- tigall Der Vogel im Walde Mit Laute und Fidel When the moon comes over the moun tain Beautiful love Bei uns Dachauer Steyrer Mad'l Murmelndes Liiftchen, Cha- rakterstiick Rokoko Gavotte, Charakterstiick. PLUIMVEETENTOONSTELLING VAN „DE EENDRACHT". Onder zeer grote belangstelling had Vrijdag avond de officiële opening plaats van de Pluim vee-, konijnen-, duiven- en vogeltentoonstelling, die Zaterdag en Zondag in het R.K. Verenigings gebouw gehouden werd. Zusterverenigingen waren vertegenwoordigd uit Haarlem, Lisse en Hillegom, terwijl ook de Volièrevereniging „On derling Genoegen" uit Haarlem aanwezig was. Mij is, aldus de voorzitter, de heer W. Koch, de taak opgedragen deze 29e tentoonstelling te openen. Als ik, aldus spr., even terugzie op het werk, dat is voorafgegaan eer tot stand is gekomen wat wij straks zullen kunnen bezichtigen, dan past het mij, allereerst een woord van dank te brengen aan allen die zo vol ijver hun krachten hebben gegeven en dan speciaal aan de heren W. Mulder en G. Neeskens, die in de laatste dagen een enorme arbeid hebben verricht. Maar dat alles zou toch niets gebaat hebben als wij daarnaast niet de steun hadden gehad van de velen in en buiten onze vereniging. Een bijzonder dankwoord richt spr. dan ook aller eerst aan den beschermheer, den heer Beels van Heemstede, voor zijn financiële en morele steun, aan het Gemeentebestuur voor haar subsidie, aan de schenkers van de talrijke ereprijzen en niet het minst aan de Volièrevereniging, die door haar inzending aan deze tentoonstelling zoveel luister bijzet. Moge de prettige samenwerking, die zeker bevorderd is door het voor korte tijd geleden gehouden uitstapje naar Brussel, tussen de ver schillende zusterverenigingen steeds sterker worden, opdat er in deze omgeving moge komen een bond in de gewestelijke bond. Na de tentoonstelling voor geopend verklaard te hebben, werden de aanwezigen uitgenodigd de tentoonstelling te bezichtigen. Was reeds Donderdagavond bij de opbouw te zien, dat deze tentoonstelling iets heel groots zou worden, nu alles gereed is en de keur meesters hun werk verricht hebben, was ook te constateren aan de vele eerste en tweede prijzen, dat ook de qualiteit goed is, ook al is de keu ring zeer serieus geweest. Voor konijnenliefhebbers is er te genieten van de fraaie collectie Franse hangoren, Vlaamse reuzen in haaskleur en wit. Veler aandacht zul len vragen de fraaie Japanners, die men zo wei nig op de tentoonstellingen ziet en waarmee de heer Willemsen uit Heemstede in Brussel de kampioenstitel behaalde. Schitterend is de collectie Wyandotten, een der zwaarste kippenrassen, ingezonden door den heer G. Neeskens uit Heemstede. Ook zijn na tuurlijk de Leghorns in haar verschillende spor ten rijkelijk vertegenwoordigd. Heel interessant is ook de inzending der Volièreclub. In eenvoudige volières en in heel doelmatige kooien ziet men hier talrijke in- en uitheemse vogels en enkele bastaardsoorten. Oranjewevers, Rijstvogeltjes, Norwich-kanaries, het Zebravinkje, de Agapornus Pullarius met haar kromme roofvogelsnaveltjes, de driekleu rige Glansmerel, verschillende kruisingen, o.a. de Putter-kanarie, de Groenling-kanarie en de Frater-kanarie, kortom een schat van vormen en kleuren. Ook de stands opgezette vogels en andere dieren zijn bijzonder interessant, en deze inzending is op zichzelf al een bezoek overwaard. Voor liefhebbers van vogels is hier ook wel iets te leren, omdat er ook gedemonstreerd wordt hoe men de dieren niét moet huisvesten. Behalve de talrijk vele andere prijzen werden de ereprijzen als volgt toegekend: Zilveren wisselbeker voor het hoogste aantal punten hoenders één ras, één kleur, P. de Droog, Haarlem; Zilveren wisselbeker, hoogste aantal punten konijnen één ras, één kleur, A. J. Willemse, Heemstede. Zilveren wisselbeker, hoogste aantal punten Sierduiven, één ras, één kleur, W. Koch, Haarlem. Zilveren wisselbeker, hoogste aantal punten Postduiven, één ras, één kleur, niet toegekend. Hoogste aantal punten der gehele tentoonstel ling: Zwaluw en De Bruin, Gouda. Hoogste aantal punten op één na: Wester- laken, Hillegom. Hoogste aantal punten Hoenders: Wester- laken, Hillegom. Hoogste aantal Krielhoenders: R. Donkelaar, Aerdenhout. Hoogste aantal punten Konijnen: M. v. Iperen, Heemstede. Hoogste aantal punten Sierduiven: Zwaluw en De Bruin, Gouda. Hoogste aantal punten Postduiven: E. D. des Bouvrie, Heemstede. Al mag de tegenwoordige tijd zich niet zo bijzonder lenen voor extra uitgaven, de tentoon stelling van de pluimveevereniging „De Een dracht" heeft een bijzondere populariteit, dat bleek vooral Zondag. De gehele dag is het er gezellig druk geweest en de bezoekers bleken uit alle standen en alle leeftijden. Zaterdag morgen hadden de kinderen der hoogste klassen der verschillende scholen vrije toegang onder geleide van hun onderwijzers. Alleen de kinderen der bijzondere lagere scholen konden daarvan profiteren, daar de kinderen der openbare scholen er geen vrijaf voor kregen. Natuurlijk was de jeugd zeer enthousiast over het vele wat er te zien was. Vooral de stands der Volièreclub en de opgezette dieren was voor hen een bijzondere attractie. Om 8 uur Zondagavond had de sluiting plaats, waarbij de voorzitter, de heer W. Koch, een bijzonder woord van dank bracht aan allen die hebben medegewerkt aan het doen slagen der tentoonstelling; spreker sprak de wens uit, dat men voor de volgende tentoonstelling, wat dan een jubileumtentoonstelling zal worden, omdat de vereniging dan 30 jaar bestaat, nu reeds plannen gaat maken om deze bijzonder te doen slagen. Hierna had een verloting plaats, waarvoor een 39-tal fraaie prijzen waren beschikbaar ge steld, veelal bestaande uit dieren. De hoofdprijzen werden als volgt gewonnen: le pr. Kanarie met kooi, H. Bakker, Heem stede; 2e pr. Toom kippen, J. K. v. d. Vossen, Warmond; 3e pr. Toom kippen, W. Numan, Heemstede; 4e pr. Kalkoen van 25 pond, F. B. P. Goossens, Heemstede; 5e pr. Kalkoen, P. v. Wirdum, Heemstede; 6e pr. Gans, J. Steinhof, Heemstede. Met grote voldoening kan de vereniging op deze tentoonstelling terugzien en vol vertrouwen zich voorbereiden op de grote jubileumtentoon stelling, die zeker een nog groter succes zal worden. BADHUIS HEEMSTEDE. In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 25 tot en met 30 November genomen 583 douchebaden en 22 kuipbaden. Aan 38 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tussen 5 en 8 uur werd door 72 volwassenen gebruik gemaakt. OVERZICHT DER WERKLOOSHEID. Bij het plaatselijk orgaan der arbeidsbemidde ling kwamen in de loop dezer week 463 aan biedingen in van werkzoeken, t.w. 43 grondwerkers, 21 metselaars, 17 schilders, 39 timmerlieden, 25 opperlieden, 116 bloemistarbeiders, 126 losse werklieden, 16 metaalbewerkers, 11 kantoorbedienden, 4 bouwkundig tekenaars, 5 bakkers, 2 stucadoors, 38 werkzaam in andere beroepen. Wij vestigen er hierbij nog weer eens de aandacht op, dat het belang van de jeugdige werklozen medebrengt, dat zij zich doen in schrijven bij het agentschap der Arbeidsbemid deling. Immers wanneer verzoeken om werk krachten bij dat agentschap inkomen, zal alleen rekening kunnen worden gehouden met de be langen van hen, die als werkloos bekend staan. Voorts is deze inschrijving gewenst voor het verkrijgen van een juist inzicht in de stand der werkloosheid en voor het beramen van even tueel te nemen maatregelen ter bestrijding daarvan. OPENING ONTSPANNINGSGELEGENHEID VOOR WERKLOZEN. Waren de cursussen voor de werklozen reeds enige weken begonnen, Maandagmorgen had de officiële opening plaats van de ontspannings gelegenheid, waarvoor ook dit jaar het R.K. Verenigingsgebouw beschikbaar is gesteld. Behalve zeer veel werklozen, waren ook aan wezig het Geineentestuur en comitéleden van de Commissie tot Ontwikkeling en Ontspanning. De voorzitter, de heer C. A. M. Jonckbloedt, heette allereerst welkom de heren van het comité, waarna hij mededeelde, dat het comité, gezien de droeve tijdsomstandigheden en dank zij de gemeentesubsidie, besloten had wederom cursussen te Organiseren en ontspanning te ver lenen, zodat door ontwikkeling en ontspanning ook deze winter zal worden getracht de geest dodende verveling van vele der werklozen zoveel mogelijk te stuiten. Wijzende op de cur sussen, die reeds in volle gang zijn, is er voor die van hout- en koperbewerking zeer veel animo, daar 74 werklozen Woensdags en Don derdags, onder leiding van de commissieleden Bulten en Attema, een prettige afleiding hebben. Anders staat het, aldus Spr., met de cursus motorteenniek, waarvoor slechts geregeld een 10-tal werklozen hun interesse tonen. Spr. wilde er hier nog eens uitdrukkelijk op wijzen, dat iedereen, onverschillig van welke leeftijd, rang of stand (dus ook voor de werk loze middenstanders, wie zulks wenst kan zich alsnog voor deelname aanmelden). Vervolgens deed spr. enige noodzakelijke GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Spek, Molenwerfslaan 114, konijn; Bronsteeweg 21, damesmuts; Bureau van Politie, Raadhuisstraat, alpinemuts en jongensjasje; N. Enthoven, ijweg 1615 te Haarlemmermeer, jachthond; Valkenburgerlaan 17, hond (dobberman); Van Deursen, Prins Hendrikstraat 4, Hillegom, rijwielbelastingmerk in etui; v. d. Pols, Lombokstraat 40, honden halsband met penning; Koning, Heerenweg 179, portemonnaie met inhoud; Bureau van Politie, Raadhuisstraat, portemonnaie met inhoud; P. J. v. d. Berg, Maarten van Heemskerkstraat 27rd., Haarlem, herenrijwiel; Marsman, Binnenweg 139, dameshoedje; Abswoude, Borneostraat 61, kinderhandschoen; B. Kloos, Glipperweg 59, handschoen; J. Los, Javalaan 66, boodschappen tas; J. C. Lammers, Rijnstraat 38, hond; Open bare School Voorweg, portemonnaie met inh. A. van leperen, Eikenlaan 12, eend; Booms, Balistraat 3, Vliegende Hollander; J. Rison, Sumatrastraat 21, rijwielbelastingmerk; S. Die- pendaal, Glipperpad 3, hond; C. Humting, Berkenlaan 24, alpinemuts; N. M. Goosens, Cruquiusdijk 11, Haarlemmermeer, 2 jonge honden; Schimmel, Glipperweg 91a, motor handschoen; Heitlager, Wilhelminaplein, wit hondje; Bureau van Politie, Raadhuisstraat, jongenspet en R.K. kerkboekje; Booms, Post laan, parapluie; J. Woudenberg, Talmastraat 12, kinderjasje; A. Elbertsen, Kerklaan 41, dames tas; Waasdorp, Lindenlaan 32, rijwielbelasting merk; v. Rijswijk, Heerenweg 191, wollen want; P Mooije, Nic. Beetsplein 1, hond. Aanbevelend, F. H. Kluën mededelingen, zo o.a. dat de Ontspannings- gelegenheid geopend zal zijn iedere werkdag van 1012 uur v.m. en van 25 uur n.m. en welke spelen wel en niet geoorloofd zijn en waarvoor materiaal zal worden beschikbaar ge steld. Verder deelde spr. mede, dat er wederom ontwikkelingsmiddagen zullen gegeven worden. Met de wens, dat allen zich zullen gedragen naar de aanwijzingen van de comitéleden, dat er een goede verstandhouding en een gezellige kameraadschappelijke geest zal mogen blijven heersen, opdat later, als eenmaal betere tijden aanbreken, allen met voldoening mogen terug zien op de dagen hier doorgebracht, verklaarde de voorzitter de ontspanningsgelegenheid voor geopend. De heer S. Rijkes, vice-voorzitter van het comité, wees vervolgens op de in deze maand te houden propagandamiddag voor het redden van drenkelingen, terwijl de heer Smoorenburg wees op het mooie van het schaakspel dat hier het vorige jaar al met zoveel Succes beoefend was en waardoor hier al een vrij sterke club was ontstaan. En dan wees spr. op de mogelijk- lijkheid dat ookyjauderen dat mooie spel, dat hier iedere Vrij JG*.middag wordt beoefend, kunnen leren. Dit is een spel, waarvoor nu eens geen geld nodig is, maar waarin men zijn ge dachten zo bijzonder goed kan laten werken. Spr. deelde mede, dat stappen gedaan worden om onzen groten schaakmeester Euwe hier eens voor de werklozen op te laten treden. Nadat de werklozen getrakteerd waren op een heerlijk kopje koffie en voor deze morgen een sigaar (andere dagen kan men gratis zijn pijpje stoppen) werd een aanvang gemaakt met kaarten en andere spelen. Velen zullen zeker dankbaar zijn voor deze ontspanningsgelegenheid, hoewel het zeker veler wens zal zijn dat dit de laatste maal zal zijn dat deze gelegenheid wederom is geopend. Rest ons nog te melden, dat de burgemeester, die anders altijd aanwezig is, thans door on gesteldheid verhinderd was van zijn tegen woordigheid blijk te geven. DE HEER J. Th. M. STEINHOFF HEEFT ZIJN WERK WEER HERVAT. Maandag j.l. heeft de heer J. Th. M. Steinhoff, ambtenaar aan het gemeentelijk gasbedrijf, die op 19 Januari van dit jaar door een auto werd aangereden, zijn werkzaamheden wederom hervat. Uit het H.F.C. „Heemstede"-kamp. Door het uitermate slechte weer van j.l. Zondagmorgen kon alleen de wedstrijd Heem- stede-comb.V.O.G.-comb. gespeeld worden. Deze wedstrijd, welke in een zeer prettige stem ming werd gespeeld, eindigde in een l—O over winning voor de Heemstede-comb. Het programma voor a.s. Zondag luidt: E.D.Ö.VIHeemstede 1, aanvang 10 uur. Heemstede IISpaarndam II, aanvang 10 uur. Vijfhuizen IIHeemstede III, aanvang 12 uur. Het eerste elftal komt als volgt uit: W. H. Numan, B. v. d. Klashorst, M. Schabbing, J. v. d. Walle, P. J. van Daalen, W. van Pelt, C. Band, J. Spek, C. Kors, J. C. van Duffelen, C. de Bruin. B.S.M. II met 40 te verliezen, terwijl het 5e Alliance II met 42 versloeg. Het programma van Zondag: Hoewel voor a.s. Zondag D.H.L.H.B.C. is vastgesteld, vernamen wij, dat er stappen ge daan zijn om deze wedstrijd te veranderen in H.B.C—D.H.L. H.B.C. zal goed doen met haar tegenstanders Zondag niet te onderschatten, daar Spartaan tegen Graaf Willem en Santpoort tegen S.J.C. zeker geen fouten zullen maken, en zelfs G.D.A. tegen T.Y.B.B. en Leonidas, dat naar D.E.M. moet, nog lang niet kansloos zijn voor de boven ste plaats, wat uit onderstaande ranglijst blijkt H.B.C7 6 1 12 30—13 Spartaan 6 3 3 9 107 Santpoort 8 4 13 9 1712 Leonidas 8 3 3 2 9 1612 G.D.A5 2 2 1 6 14—8 D.H.L7 2 2 4 6 9—17 S.J.C6 2 13 5 14—15 Graaf Willem 6 2 4 4 1317 T.Y.B.B6 1 1 4 3 9—17 D.E.M7 1 1 5 3 15—29 Het verdere programma is als volgt: H.B.C. III—Leiden II. H.B.C. IVv. Nispen. Junioren: A. Onze GezellenH.B.C. B. H.B.C.—T.Y.B.B. C. N.A.S.—H.B.C. D. SantpoortH.B.C. LANDELIJKE RUITERSPORT. 10 jaar landelijke ruitersport, 19261936. De Nederlandse landelijke ruitersportbewe ging hoopt in 1936 het 10-jarig bestaan van haar centrale organisatie, de „Nederlandse Federatie van Landelijke Rijverenigingen", te gedenken. Er is onder leiding der Centrale Pers- en Pro- pagandacommissie een groots jubileumprogram ma opgemaakt, dat binnenkort bekend gemaakt "zal worden. De landelijke ruitersport heeft alle reden haar 10-jarig bestaan met trots en op enigszins feeste lijke wijze te gedenken, want het is wellicht de enige paardensportorganisatie, die niettegen staande de slechte tijden dank zij het popu laire karakter, dat zij draagt, nog steeds in be langrijkheid toeneemt en in korte tijd gegroeid is tot de machtigste hvpische sportbeweging van ons land. 100 rijverenigingen over 10 provincies ver deeld, telt zij tot haar leden. Mede door haar arbeid is tot stand gekomen de „Bond v. d Nederlandse Warmbloedfokkerij", tengevolge waarvan een samenwerken der Nederlandse paardenfokverenigingen is ontstaan. Door de stichting van het „Veterinair Insti tuut" is een samenwerking met de veterinaire wetenschap mogelijk geworden en wil de lande lijke ruitersport zich ook voor die wetenschap dienstbaar maken. De concoursen-hippique meermalen zelfs ook de grote internationale gebeurtenissen staan tegenwoordig in het teken van de landelijke ruitersport, terwijl de landelijke ruiters steeds zeer gewaardeerd worden als mede-demonstran ten bij Koninginnefeesten, volksfeesten, op tochten e.d. Waar de landelijke ruitersport vooral ten plattelande een zeer belangrijke positie is gaan innemen, zal de viering van het 2e lustrum zeer zeker door velen met sympathie worden begroet. VOOR HET KIND. St. Nlcolaas heeft gedacht aan het Misdeelde Kind! Want hij brengt voor menig jeugdig postzegelverzamelaar een serie Weldadig heidspostzegels mee. 50.000 Misdeelde kinderen worden in ons land verzorgd. Er kunnen gemakkelijk 50.000 kinderen worden verrast met een serie van 37 cent. Dan zou de Kinderbescherming aan St. Nicolaas ƒ6000.— verdienen. Wie helpt daaraan mee? Laat U thans inschrijven voor het a.s. leesseizoen - Geen inleggeld. Sup plementen gratis verkrijgbaar - Geregelde aanvulling met nieuwe werken Er is in de afdeling, waarin Heemstede uit komt, een geweldige spanning, wat wel blijkt uit onderstaande competitiestand: Haarlem V 7 5 2 10 19—9 Zandvoort II 7 5 2 10 2411 Spaarnevogels II 8 5 3 10 1719 Spaarndam 6 4 2 8 2311 Heemstede 7 4 3 8 3315 D.l.O. II 6 2 13 5 12—14 E.D.O. VI 6 2 4 4 12—30 Hillegom II 7 2 5 4 1829 Vijfhuizen 6 15 1 525 Hierbij dient opgemerkt, dat Heemstede, be halve dan Spaarnevogels, al haar concurrenten nog thuis moet ontvangen, zodat Heemstede zeker niet kansloos is. En met dit feit voor ogen zal E.D.O. het Zon dag niet gemakkelijk hebben. Spaarnevogels moet Zondag naar Zandvoort, zodat Heemstede Zondag zeker een plaatsje kan rijzen. Uit het H.B.C.-kamp. De geweldige regenbuien die de Zondag voor af gingen, waren oorzaak, dat het Leonidas- terrein onbespeelbaar was, waardoor een kost bare Zondag verloren ging. Er werd in deze afdeling slechts één wedstrijd gespeeld, n.l. D.E.M.Santpoort, die door de gasten gewonnen werd met 53. Door deze overwinning heeft Santpoort zich weer in de running geplaatst, terwijl D.E.M. zich iets ste viger op de onderste plaats heeft genesteld. H.B.C. II deed goed werk door Santpoort 111 met 41 te kloppen, het 3e kreeg in Benne- broek weer een gevoelige klap, door tegen GREENWICH 50 JAAR TIJDBEPALEND CENTRUM VOOR MIDDEN-EUROPA. Overplaatsing van het observatorium gewenst? Het Engelse plaatsje Greenwich is over de gehele wereld bekend en dit is begrijpelijk, want te Greenwich staat het beroemd observa torium, waar de Midden-Europese tijd wordt bepaald. Reeds 50 jaar lang bevindt zich dit observa torium thans te Greenwich; 50 jaar lang is Greenwich het internationaal meridiaan-middel punt geweest; doch hoe lang zij dit nog zal blijven, is niet bekend, daar men in Engelse wetenschappelijke kringen alle pogingen aan wendt het beroemd observatorium te ver plaatsen. Greenwich ligt, zoals men weet, in de on middellijke nabijheid van Londen; men kan wel zeggen: onder de rook van Londen. En het is juist die rook, welke het den weerkundigen bij hun astronomische waarnemingen bemoeilijkt. Door de snelle uitbreiding der stad is het obser vatorium hoe langer hoe dichter bij Londen komen te liggen. Wij dienen, aldus de profes soren, een nieuw observatorium te doen bou wen, hetwelk enige kilometers verder in het land ligt, in een landstreek, waar in de eerste 50 jaren geen stad of dorp verrijzen zal. De verplaatsing van het Greenwich Observatorium zal evenwel lang niet gemakkelijk zijn; men zal ongetwijfeld op vele wetenschappelijke moeilijkheden stoten. DOOR G. TH. ROTMAN (NADRUK VERBODEN) 29. We vertelden haar, wat er gebeurd was en dat haar man er met onze bloempot vandoor was. „Tja zijn zuster woont helemaal in Groendorp; ik kan er dus verder ook niets aan doen!" zei ze. Wij weer aan het huilen! „Wacht ereis, ik weet al wat!" klonk nu opeens een stem. Het was een groenteboer, die tussen het publiek stond, dat zich om ons heen verza meld had. 30. „Ik moet toch ook die kant uit!" ver volgde hij; als jullie meerijdt, zullen we pro beren, hem in te halen!" Zo gezegd, zo gedaan. We stapten op de bok en de groenteboer legde de zweep er over. Spoedig waren we in volle draf buiten de stad. En jawel, hoor, zowat halverwege Groendorp zagen we den vracht rijder voor ons uit fietsen. 31. „Harder! Harder!" riepen we. Maar de groenteboer zei, tot onze grote teleurstelling: „Het zal niet gaan, want ik moet hier deze zij weg in en jullie moeten dus maar afstappen!" O foei, hoe akelig, en dat juist op het laatste nippertje! Maar hoera! Tot onze grote blijd schap zagen we, dat ook de vrachtrijder van zijn fiets stapte en een café binnenging, dat aan de weg stond. 32. Wij holden er heen, terwijl de groente wagen de zijweg insloeg. Voorzichtig gluurden we naar binnen door de ramen van het café.... jawel, hoor, daar zat hij, met 'n grote kop koffie voor zich. De bloempot stond op het tafeltje bij hem. „Zullen we naar binnen gaan?" fluisterde ik. Bevend van angst slopen we naar de deur en openden die.... Ting! zei de bel.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1935 | | pagina 2