wcettfteyn. Eén kit „DE SPAARNESTAD" HET VERHAAL VAN MIENTJE EN SAARTJE PEPERNEUT NACHTELIJK BEZOEK TWEEDE BLAD CE V^CCCW E1\T UAAE HciS VERVOLG PLAATSELIJK NIEUWS Zachte winters en hun gevaren Onze keuken „WEERESTEYN" MX.*0 V"\° cxe* Ze is beter! FR. VARKENSMARKT 6-10 No. 5. 31 JANUARI 1936 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 5 Door JAN BIELING. "■TnOOR de slecht verlichte, eenzame straat m liepen twee mannen. „Heb jij de sleutel?", fluisterde de een. „Nee, Karsten heeft 'm niet meer kunnen krijgen, maar we zullen 't toch wel klaarspelen; hij betaalt twee honderd pop, daar moet je wat voor over hebben!" Zwijgend liepen ze verder, tot ze voor een alleenstaand hoekhuis bleven staan. Een blik op de vensters van de eerste verdieping: alles donker. Links en rechts in de straat: niemand te zien; zacht slopen ze de tuin in naar de voordeur van de villa. Een lantaarn flitste aan en wierp zijn lichtkegel op het naamplaatje: Qr. E. de Bruin. Tot zover klopte alles. Nu aan 't werk. Een zacht ge morrel en gepeuter aan het slot en toen: „Tjonges, dat valt mee," mompelde de kleinste van de twee welgemoed. Een ogenblik nog, en toen glipten de twee het huis binnen. In het schijnsel van hun lantaarn zagen ze een ruime hall, waar vijf deuren op uitkwamen. De tweede van links moest 't zijn. Weer tastte de lichtkegel in het rond, tot hij rusten bleef op het doel van hun komst, een grote, zeer solied uitziende brandkast. Haastig haalden de mannen hun gereedschap voor de dag en togen zonder om slag aan het werkEen kwartiertje had de kleine gezwoegd, terwijl de ander de wacht hield, toen hij bromde: „De steekvlam zal er aan te pas moeten komen, zó gaat 't niet!" Op hetzelfde ogenblik werd er een schakelknop omgedraaid en in het licht van een schemerlamp zagen de beide mannen tot hun ontsteltenis een heer, die glimlachend in de deuropening stond met een revolver in de hand. „Laat ik U niet storen, heren! Oaat U maar rustig met uw werk door. Ik heb met genoegen toegezien. Maar laat ik me even voorstellen: Dr. de Bruin!", sprak hij met zijn beleefde glimlach. De beide inbrekers keken niet bepaald snugger. „Korte Klaas", zoals de kleine ge noemd werd, pakte zonder een woord te spreken zijn gereedschap bij elkaar, terwijl „Schele Piet" Dr. de Bruin nog onnozel stond aan te staren. „Ik zie, dat de heren mij nog niet begrepen hebben," sprak Dr. de Bruin, thans ernstig. „U zoudt mij inderdaad een dienst bewijzen, als U erin slaagt de kast open te maken. Ik ben helemaal niet van plan de politie erin te mengen. Maar Iaat ik 't U uitleggen. Kijk eens, ik ben in het afgelopen jaar al tweemaal door inbrekers bezocht en beide keren hebben ze een aanzienlijk bedrag meegenomen. Nu heo ik me deze nieuwe brandkast aangeschaft, die volgens den fabrikant beslist safe is en door den knapsten vakman niet open te breken moet zijn. Als jullie het nu konden klaarspelen, dat ding tóch open te maken, dan had ik 't beste bewijs, dat dat allemaal maar praatjes zijn. En jullie hoeven niet voor niets te werken. Ik heb er twee honderd gulden voor over!" De twee wisselden vlug een blik van ver standhouding. Twee honderd zou Karsten hun ook geven als ze de buit wisten te bemachtigen. „Vooruit Klaas, pak an! D'r gaat niets boven eerlijk handwerk!", trachtte Piet te schertsen. Een ogenblik later klonk het eentonig gesis van het lasapparaat, vonden spatten in 't rond en de blauwe vlam vrat zich hardnekkig in het taaie staal. Dr. de Bruin was achter de schrijftafel gaan zitten, de revolver onder zijn bereik. Rustig las. hij een krant, slechts af en toe een blik werpend op de beide zwoegende mannen. Twintig minuten waren er verstreken, toen zich boven het slot reeds een brede, ongeveer twee centi meter diepe spleet vertoonde. Nog twintig minuten later weken de beide zware deuren van de brandkast plotseling uiteen en voor hun be gerige blikken lag een flinke stapel bank biljetten. Dr. de Bruin stond op, nam het bun deltje onder zijn hoede na er twee honderd van op tafel te hebben gelegd en sprak met eerlijke bewondering in zijn stem: „Alle respect, heren! Dat was een knap stuk werk! Zo zie je toch maar weer: ieder z'n vak!" Met tegenzin wendden „Korte Klaas" en „Schele Piet" zich van de verleidelijke aanblik af, doch tegenover de dreigende revolver bleef hun geen andere keus. Dus staken ze ieder ot het de gewoonste zaak van de wereld was, hun honderd gulden bij zich en pakten hun biezen. Nooit in hun leven hadden ze zich zo eerlijk gevoeld! Dr. de Bruin of zoals zijn werkelijke naam was Rien Bunnik, berucht kluizenlichter, legde de revolver weg en begon met nauw be dwongen opwinding de bankbiljetten te tellen. „Hm," mompelde hij na een poosje, ,,'k had wel wat meer verwacht. Nou ja, tachtig duizend is in elk geval beter dan niets!" „Dat zou ik ook denken," klonk opeens een matte stem achter zijn rug. Hij draaide zich met een ruk om, greep automatisch naar de browning, doch zag meteen dat het al te Iaat was. „Geen kuren, beste vrind!", sprak een man, die zijn rechterhand in de zak van zijn regenjas verborgen hield, waarin zich duidelijk de loop van een revolver aftekende. Rien wist onmiddellijk wie daar voor hem stond: inspecteur Mulder. Dat juist diè hem nu moest snappen. Maar hoe was de vent in hemelsnaam hier binnengekomen? Inspecteur Mulder zou hem spoedig uit de droom helpen. „Tja,, beste jongen, dat had je nou niet ge dacht, hè, dat wij elkaar hier weer zouden ontmoeten! Ik sta er eigenlijk zelf ook van te kijken. Ik had werkelijk niet kunnen denken, dat ik jou hier nog zou aantreffen, toen ik hier tegen een uur of tien kwam zitten. Want ik wist wel dat Karsten een kraakje op touw had gezet, maar dat jij hier ook eens kwam kijken, dat was een extra meevallertje voor me. Toen jij dan ook .zo onverwachts binnenkwam, juist toen ik door het raam naar binnengeklommen was om hier op m'n gemak de jongens van Karsten af te wachten, had ik maar nauwelijks de tijd me onder de divan te verstoppen. En dat ik je toen niet direct inrekende ver volgde hij als op de onuitgesproken vraag van den ander dat kwam, omdat ik zoals gezegd nog meer bezoek verwachtte. Nou, en later, toen kreeg ik zo'n aardigheid in jouw comedie als Dr. de Bruin, dat ik dat nog even z'n gang liet gaan. En die twee anderen, die kon ik ge rust laten vertrekken, want ik heb nog 'n paar mannetjes buiten staan en die moesten toch ook wat te doen hebben!" „Maar komaan, nu moesten we maar eens opstappen," besloot hij gemoedelijk, „want anders wordt 't te laat; een paar uurtjes slaap heb ik voor al m'n moeite nog wel verdiend!" Buiten was het begonnen te regenen. Inspec teur Mulder zette zijn kraag op. „Kom hier links onder de rand van de huizen lopen," zei hij zorgzaam tot zijn arrestant. „Daarginds óp de hoek staat de politie-auto, dan zijn we onder dak. Je nieuwe hoed wordt anders zo nat!" Ja, inspecteur Mulder was iemand, die hart had voor z'n mensen HOE VERZORGEN WIJ ONZE BLOEM BOLLEN? Een goede raad aan jeugdige bollenkwekers. In verband met de a.s. huisbroeitentoonstel- ling verzoekt de R.K. Bond van Landarbeiders plaatsing van onderstaande goede raad aan de schooljeugd betreffende het verzorgen der bloembollen. Beste jongens en meisjes. Meermalen werd door jullie de vraag gesteld: „Wanneer moeten de hyacinthen nu eigenlijk in het licht?" Daarom lijkt het ons het beste om in het kort alles samen te vatten, wat er nodig is om tegen half Februari mooi bloeiende plan ten te hebben. Allereerst dit: verreweg de meeste mislukkingen zijn te wijten aan het te vroeg in het licht plaatsen. Wacht dus maar kalm af, tot je de bloemsteel juist boven de bol kunt voelen en plaatst hem dan in het licht bij het raam. De gehele behandeling is dus als volgt: plaats de pot die uit de grond gekomen is op een betrekkelijk warme plaats, met een papieren zak er overheen, geef de plant iedere dag wat water (geen ijskoud, want dat zou de groei van de bol tegenhouden en ook niet dat het water op het schoteltje blijft staan, want dan zou de grond verzuren en de wortels zou den rotten). Hoe hoger de temperatuur in de kamer is, hoe vlugger het groeiproces vordert. Maar de bedoeling is, ze eerst plm. 10 Februari in volle bloei te hebben en daar zit juist de kneep. Wanneer de bol te langzaam opschiet, plaats hem dan een paar dagen op de schoor steen. Jongens en meisjes die drie bollen op één pot hebben, moeten een eventuele achterblijver met een zakje er overheen zo plaatsen, dat hij de meeste warmte krijgt. Wanneer dan de bloemknop uit de bol is, zet hem dan op een warm plaatsje in het volle licht, anders krijg je een slappe plant, die zeker niet voor een prijs in aanmerking komt. Vergeet vooral niet de plant iedere dag te draaien, spoedig gaan dan de bladeren uiteen en de bloemstengel schiet de hoogte in. De onderste nagels gaan nu kleuren en iedere dag wordt de plant mooier. Wanner het te vlug gaat plaatst de pot dan in een koude kamer, dit vertraagt het groeiproces weer, zodat de bol op de tentoonstelling volop bloeit. Tenslotte nog dit: Als de plant bloeit, moet ze ook minder water hebben, anders is ze te gauw uitgebloeid. Nu jongens en meisjes doe je best en veel succes! GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: H. S. Keur, Borneo- straat 63, dameshoed; Buijs, Vijfheerenstraat 31, herdershond; Bureau van Politie, Raadhuisstr., dop van een auto, wollen want, wandelstok, armband en sleutel. Hoe wij ons er het best tegen kunnen wapenen. Doelmatige kleding en verwarming. Even scheen het, enkele weken geleden, of de winter wilde inzetten, doch onmiddellijk daarop keerde het zachte weer terug en daarmede ook alte kwalen van de zachte winter: griep, keel ontstekingen en bronchitis. Waar men komt, het is niets dan hoesten en proesten en kuchen wat men hoort. De ervaring heeft aangetoond, dat al derge lijke ziekten in zachte winters veelvuldiger op treden dan in winters met sneeuw en ijs, wan neer er wekenlang een strenge koude heerst. En toch is niet, zoals men algemeen gelooft, de zachte winter zelf hier de oorzaak van, doch veeleer onze eigen ondoelmatige levenswijze. Natuurlijk moet er 's winters gestookt worden, doch vele mensen hebben nog altijd de ver keerde gewoonte zich hierbij meer naar de kalen der dan naar het weer te richten. Januari is de koudste maand, dus wordt er hard gestookt, of het 10° vriest of 5° boven nul is, met het gevolg, dat zij het grootste deel van de dag in een over verhitte ruimte doorbrengen. Wanneer men hen op het verkeerde hiervan wijst, krijgt men meestal als verontschuldiging te horen: ja, maar Vader of Moeder is ook al zo oud! En dit is nu juist een geheel verkeerd begrip, want juist de ouden van dagen, die uiteraard al veel gevoe liger zijn, moeten niet door te grote warmte nog meer worden verzwakt. Wanneer is het nu eigenlijk te warm in een vertrek? In een woonkamer moet een gemiddelde temperatuur van 1718° C lsius heersen. Voor slaapkamers daarentegen is 13-14° C. reeds voldoende. In ziekenkamers mag de temperatuur iets hoger zijn, zo tussen 18 en 20° C. Door een vaste kamertemperatuur beschermen wij ons het beste tegen al te grote temperatuurswisselingen en daarmede tegen de kans op kouvatten. Verder moet voor doelmetige kleding worden zorg gedragen. Ook hier wake men voor over verhitting, dus geen dikke, ^oogsluitende wollen jumpers in de warme kam r dragen! Speciaal zwakke personen en herstellenden moeten in dit opzicht voorzichtig zijn, daar elke kouvatting als gevolg van oververhitting bij hen licht in longontsteking overslaat. Waarom we vooral de zachte winter betreuren is, dat onze kinderen nu de echte winterpret met sneeuw en ijs moeten missen, die hun juist zo'n overvloed van gezonde lichaamsbeweging kan verschaffen. Maar laten xye de hoop nog niet opgeven. De winter is nog niet om, sneeuw en ijs kunnen nog volop ons deel worden. ONGEWENSTE GASTEN. Indien men op een of andere wijze bemerkt, dat er muizen in huis zijn is het verstandig te voorkomen, dat ze straks ook hun nageslacht meebrengen om van kruimels en erger nog van hetgeen niet weggesloten in de kast staat, te genieten. Hoe aardig zo'n fluweelachtig grijs muisje ook is, en hoe schrander hij met zijn donkere oogjes kan kijken, ieder weert ze bij voorkeur uit huis en kasten, niet waar? In de eerste plaats moet getracht worden het muizengat te vinden, dikwijls is het zelfs niet meer dan een spleet tussen vloer en plint. Deze openingen kunnen dichtgestopt worden met kurk, hieraan knagen zij niet. Indien deze vlugge viervoeters van buiten af komen, b.v. door roosters, dan moeten deze met fijn gaas worden afgesloten. Muizenvallen bewijzen goede diensten, maar de meeste huisvrouwen zien er tegenop, deze in een emmer water te plaatsen als het diertje er in is, héél begrijpelijk trouwens. Wij kennen een jong vrouwtje, dat deze gasten liever niet in haar huis heeft, 's ayonds een val opzet en het arme slachtoffer 's morgens de vrijheid hergeeft in haar tuin Men kan muizen ook verdrijven door het neerleggen van kruizemunt, die de drogist ge droogd verkoopt, evenals verschillende verdel gingsmiddelen, waarvan de juiste gebruiks aanwijzing gevolgd moet worden. Men moet deze laatste voorzichtigheidshalve buiten het bereik der kinderen houden, omdat het niet onmogelijk is, dat de samenstelling vergift bevat. Ook het druppelen van pepermuntolie of essence bij de gaten weerhoudt de muizen zich buiten hun schuilplaatsen te begeven, evenals lapjes, gedrenkt in carbol, die in de opening gestopt worden. Het is echter het verstandigst om zoveel mogelijk alle voedingsmiddelen afgesloten te houden, vooral als men tracht de muizen met een of ander middel te verdrijven. Heeft U wel eens opgemerkt, dat vrouwen, die bang zijn voor muizen, spinnen helemaal niet griezelig vinden en omgekeerd geldt het zelfde. Let U er maar eens in uw omgeving op. GEMBERPUDD1NG. y2 L. melk, 4 blaadjes witte gelatine, 75 gr. witte suiker, 2 eieren, geraspte citroenschil, ge- confijte stukjes gember, b.v. y2 ons. Gelatine weken in koud water, in een zeefje doen om het water te laten wegdruppelen. De melk aan de kook brengen en de suiker er in oplossen, daarna een gedeelte ervan met een dun straaltje bij de inmiddels geklopte eieren voegen, alles terug doen in de pan en deze op een kleine pit aan de kook brengen, steeds blijven kloppen, niet door laten koken, doch de pan van het vuur nemen en er de gelatine iri oplossen. Af laten koelen en af en toe roeren om te voorkomen, dat de gelatine zakt en als de massa koud en drillerig wordt, de aan kleine stukjes gesneden gember er door roeren en alles overbrengen in een glazen schaal. Daags te voren klaar maken. VEGETARISCH GEHAKT. 200 gr. havermout, 350 gr. gekookte bruine bonen, 2 eieren, 1 sneetje oud brood, peterselie, 1 ui, zout, noot, peper, een eetlepel tomaten- purée, en zo nodig wat beschuitkruim of kruimel brood, boter, delfrite. De bonen worden fijn gedrukt of gemalen. Het sneetje brood wordt in zeer kleine stukjes gesneden, die in boter gebakken worden in een pannetje, daarna worden bonenpurée, havermout, eieren, stukjes gebakken brood, gehakte peter selie, gesnipperde ui (fijn), peper, zout en het nodige kruim met een houten lepel tot een gelijke en goed verdeelde massa gekneed. Is de massa wellicht te slap om er stevige ballen van te vormen, dan voegt men er nog een weinig beschuit of broodkruim aan toe. Desnoods voegt men wat zeer fijn verdeelde augurkjes of kapertjes bij de massa, waaraan één lang werpige vorm wordt gegeven of in ballen ver deeld en daarna met paneermeel bestrooid wordt. Delfrite wordt heet gemaakt en het ge hakt hierin rondom mooi bruin gebraden, daarna wordt het op eer. verwarmde schotel gelegd, 50 gr. boter bijgevoegd, die men met de delfrite laat bruinen, tomatenpurée en ten slotte laat men alles nog even doorkoken met een weinig water. Zeven en in juskom presen teren. Moderne voeding eischt voor groot en klein Modelmelk en Yoghurt van Modelboerderij Hillegom Alle melkproducten Telefoon 5107 - Prijzen vallen mee KAASPASTEITJES. 100 gr. bloem, 40 gr. boter, klein half thee kopje water, vulsel: 100 gr. geraspte kaas, peper, 1 ei, \'2 d.L. melk. Boter en bloem worden met de vingertoppen tot een fijn kruimelige massa verdeeld en ondpr toevoeging van het water tot een. deeg gekneed, dat daarna dun uitgerold wordt om er kleine ingevette vormpjes mede te voeren, b.v. rechte soufflépotjes. Het midden wordt aangevuld met een mengsel, dat gemaakt wordt door het ei met peper en melk goed te kloppen, daarna de geraspte kaas er door roeren en over de deegbakjes verdelen, gedurende 15 a 20 minuten in een matig warme oven bakken en warm opdienen. *1 e. \V maar niet duurder afm. 22/35 f 2.35 per H.L. 33 55 f 2.45 H.L. 12/22 f 1.95 H.L. Vraagt GRATIS MONSTER. ANTHRACI ETHAN DEL Tel. 14164. SPAARNE BIJ VIADUCT Agentschap voor HEEMSTEDE: KOEDIEFSLAAN 12 HEERENVEST. VKK 1774. De lange wir/eravornen geven gelegen ïeid tot het breip.. van al.erlei oractische deedingstukke". 7oor de '.tinderen is reed? van alles gebr id, en e vrouw des huize: •eeat gaarne werk op de naalden, om ir, /erlor^n ot jenvlikjes op te vatten. Waar om nu niet eens een heerlijk wol] vesl oor den he^r des huizes gemaakt.' Dnge Avijfeld zal het hiei weergegeven mode een succes worden. Wij hebben gemeent een beperkt aantal beschrijvingen beschik baar te moeten stellen om onze lazeressc, in de gelegenheid te stellen zoo'n heerlijk warm vest te maken, dat bescherming bied tegen koude, gure dagen. Prijs per volle dige beschrijving slechts 25 cent. Maten: Lengte vanaf de schouder 55 cM Omtrek rug en borst ongeveer 100 c.M Lengte mouwen 60 c.M. GOEDE KNIPPATRONEN. Patronen kunnen per brie! aangevraagd wot met bijsluiting van 0.58 in postzegels aai; Moderedactrice, Roelofstraat 109, Den Haag. FILOSOOF. 300 gr. vleesresten, 2 d.L. water, waarin 1 bouillonblokje is opgelost, 2 grote uien, 100 gr. boter, 1 theelepel kerry, 750 gr. koude aard appelen, 2% d.L. melk, paneermeel. We beginnen met de uien schoon te maken en fijn te snijden en daarna in de helft van de boter gaar te fruiten. Onderhand wordt het vlees fijngehakt en als de ui lichtbruin is hierbij gevoegd met de kerry en de bouillon, waarna we deze massa zachtjes door laten koken. De aardappelen, die we van de vorige dag overgehouden hebben, worden gemalen en ver mengd met de warme melk, waarin de 50 gr. boter, die we over hebben gehouden, ge smolten. is, daarna bij de vleesmassa gevoegd en goed dooreen gemengd in een beboterde vuurvaste schaal overgebracht om gedurende een half uur of zonodig iets langer in de oven geplaatst te worden, opdat de bovenkant een mooi bruin korstje krijgt. Voor de schotel de oven ingaat wordt de bovenkant met paneer meel bestrooid. DOOR G. TH. ROTMAN a (NADRUK VERBODEN) 61. Jonge jonge, wat duurde dat lang, eer de veldwachter terugkwam! Maar eindelijk kwam hij toch! En wat een verrassing! In een krant gepakt, had hij.... onze bloempot bij zieh, met een prachtige nieuwe plant er inl Hij moest ons de groeten doen van de oude juffrouw, zei hij, en alles was in orde. Nu, dat was een op luchting! 62. Al hadden we 'm niet gevonden, de pot was tóch bij de dochter van de oude juffrouw geweest, en deze laatste had er voor ons, uit haar eigen tuin, een andere plant ingezet! Omdat ze ons zulke flinke meisjes vond, had ze gezegd! Nu, en dat zijn we ook; dat hebben jullie toch zeker al bemerkt! 63. Maar nu moesten we nog naar huis, en dat was zeker bijna twee uur lopen! En 't was intussen helemaal donker geworden! Maar de brave burgemeester wist raad! „Ik breng jullie met m'n auto thuis!" zei hij. En even later snorden we heel deftig, in 'n prachtige grote auto, huiswaarts. Tjongejonge, zoiets fijns was ons nog nooit overkomen! 64. Twintig minuten later waren we al thuis. Nu, daar keken ze óp, hoor! Ze hadden niet zuinig in ongerustheid gezeten, en nu werden daar hun dochters deftig thuisgebracht in 'n auto, en nog wel door een burgemeester! Je begrijpt, dat Vader en Moeder trots waren, en dat ze allebei de pot mooi vonden. En nu adieu, hoor! Heb je ons verhaal mooi gevonden? EINDE.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1936 | | pagina 3