ZUIDVRUCHTEN EXTRA AANBIEDING TRUUS HELMICH Schoonmaak 1936 BOENWAS Drogisterij „de Gedeh" MAAKT U HET LEVEN GOEDKOOPER PREDIKBEURTEN KUNSTN IJ VERHEID AGENTSCHAP LIBERTY HEERLIJK, VOEDZAAM en nuEXTRA GOEDKOOP ABRIKOZENper pond 48, 41, 31 ct. SCHIJFJES APPELEN per pond 26, 22 CALIFORNISCHE PEREN per pond 23 OPORTO PERENper pond 24 PRACHT STUKJES APPELEN 2 pond voor 47 ct. STUKJES APPELEN extra per pond 27 ct. REUZEN PRUIMEDANTEN p. pond 22, 18, 16 GROVE PRUIMENper pond 121/Z MOOIE PRUIMEN 2 pond voor 17 et. TUTTI-FRUTTI11/2 pond voor 25 ct. TUTTI-FRUTTI, extra mooiper pond 27, 23 ROZIJNEN zonder pit. 2 pond voor 23 ct. ROZIJNEN zpit, extra blank per pond 22, 18, 14 ct. ROZIJNEN Jockey Club 2 pakken voor 16 NIEUWE DADELS3 pond voor 20 2 21 Pindarotsjes p. '/2 pond van 19 voor 16 HEEMSTEDE, Raadhuisstraat 14 - Tel. 28538 2 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT Benut deze gelegenheid door het probeeren van: in kleuren bruin - rood - wit - geel van de J. C. J. M. NAN, Apoth. ass. WILHELM I NAPLEIN 17 TELEFOON 28366 imiiiiiiiiiiuiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Zondag 1 Maart. Ned. Herv. Kerk, Wilhelminaplein. V.m. 10 uur: Ds. Barger. Kapel Nieuw-Vredenhof, Joh. v. Oldenbarneveltlaan. V.m. 10.30 uur: Ds. Briët. In beide diensten extra-collecte voor het Schulddelgingsfonds Kapel Nieuw-Vredenhof. Gebouw Samuël, „De Glip". N.m. 7 uur: Diacoon G. v. Eijk. Protestants Jeugdhuis, Dreef bij de Haven. N.m. 5 uur: Zendingsdienst. Zendeling A. v. Dijk. Ned. Protestantenbond. V.m. 10.30 uur: Ds. J. M. Leendertz, Doopsgez. Pred. te Haarlem. (Met medewerking van het dameskoor.) Gereformeerde Kerk, Koediefslaan. V.m. 10 uur: Candidaat K. Schouten uit A'dam. N.m. 5 uur: Ds. Dondorp. Gebouw voor Chr. Belangen, Voorweg. V.m. 10 uur: Ds. Dondorp. N.m. 5 uur: Candidaat K. Schouten uit A'dam. GRAMOFOONPLATENCONCERT VAN DE HEEMSTEEDSE RADIO-CENTRALE. Programma: (Des avonds van 78 uur.) Maandag: Servus Wien My dream lover March of the Grenadiers Bei Walzerkönig Strauss Matrosenstreiche Kleinbahnfart Grosmiitterchen Griin ist die Heide Helene, Helene, wie ich mich nach dir sehne! Es ist so wunderschön - Mona Lisa - Spa- nischer Zigeunertanz. Dinsdag: Berliner Luft Berliner Jungs Wenn die Fiissen sich heben Tanzen möcht' ich! Petersburger Schlittenfahrt Ein Morgen in der Waldschmiede Spanische Serenade Hell scheint der Mond A gar land of roses Valses des Virtuoses Avant la guerre Leentje uit de Lange Niezel De Bridgeclub ,,Kijk voor je" The moonbeam waltz The Windmill waltz. Woensdag: Steinriegler Marsch Alpenlieder Wien, du Stadt meiner Traume Glocken der Liebe Stormy Weather - When the wild, wild rosea bloom Wiif tanzen Tango -^r Wein, Weib und Gesang Wiener Frauen Een goeie zeeman Eenmaal moet je gaan varen - The Village Band My mountain home How, Foxtrot It's only a paper moon Top of the world. Donderdag: Heinzelmannchens Wachtparade Dornröschen Brautfahrt Laszt Schlager sprechen - Fliisterndes Silber, rauschende Welle - Ich wollt' meine Liebe ergösse sich Die Post im Walde An der Weser Ouverture „Picque Dame" I found you You are my hearts delight Jede Frau hat ein Geheimniss Hunderdmal-tausend-mal - 100 pCt. Schlager. Vrijdag: Voorwaarts.... mars Alt und Jung Ihr stillen siiszen Frauen Traumende Glocken Die Spieluhr tanzt Ouverture „Die diebische Elster" Gliihwiirmchen-Idyl - Im Glockentempel - Blumengeflüster Rose-Mousse I'm hummin' I'm whistlin'-i'm singin' Oh! Baby, baby K.L.M.-mars Hallo, Hilversum. Zaterdag: Weaner Mad'In El Turia 0 Deutschland hoch in Ehren Mignonnette La joyeuse Ich musz wieder einmal in Grinzig sein Friihling in Wien Altes Kiiherlied Schöttisch Jodeli Blau ist das Meer Drei Burschen vom Rhein Johanna, Johanna, Johanna Was bin ich ohne dich 1 love you very much, Madame Just a wearying for you Ich liebe dich An dich. FILMAVOND VOOR HET ZWAKKE KIND. Uitgaande van de afd. Heemstede van het Centraal Genootschap tot uitzending van zwakke kinderen naar Vacantiekolonies, had Vrijdagavond een propaganda-avond plaats in het R.K. Verenigingsgebouw. In haar openingswoord wees de enquêtrice Zr. v. Ketel op het grote nut van het werk van het genootschap, maar ook op de grote omvang, het groot aantal kinderen dat jaarlijks nodig uitgezonden moet worden, o.a. in 1934 60 kinde ren naar Egmond, 12 naar de Krabbenbossen, 18 naar het huis van het C. G. en 30 naar het St. Jozefhuis te Eersel, terwijl in 1935 die ge tallen waren 81, 28, 25 en 28. Dank brengt Zr. v. Ketel aan het Gemeentebestuur voor Qe royale subsidie en de vele leden en weldoeners die het mogelijk maken- zovele bleekneusjes uit te zenden die daardoor krachten putten mis schien voor hun hele volgend leven. Alvorens de eerste film vertoond werd van ,,De Krabbenbossen", de stichting van de Kath. Provinciale bond het N.-Brabantse Wit-Gele Kruis, gevestigd te Rijsbergen bij Breda, gaf de heer Raven een uiteenzetting van het leven en werken in dit koioniehuis, waarin uitsluitend kinderen van 1 tot 7 jaar verblijven, waarna de aanwezigen een beeld kregen van de goede verzorging der kleuters. Na deze zeer interessante film volgde de film van het Koloniehuis „De Veluwezoom". Vooraf gaf de heer De Graaf, propagandist van het Centraal Genootschap, eveneens een uiteen zetting van deze film. Het is de geschiedenis van Mientje en Pietje, twee kinderen uit de achterbuurten van een grote stad, wonende in een éénkamerwoning, waar de bedstee staat naast de kachel, waar moeder de was doet naast de bedstee. De schoolarts oordeelt uit zenden meer dan nodig en dan voert de film ons naar de Veluwezoom, waar de aanwezigen een beeld krijgen van de verzorging der jeugd in de meest uitgebreide zin van het woord. Ja, dit is anders dan de muffe woning, en dat ze na de 6 weken een 6-tal kilo's gegroeid zijn en vol levenslust teruggaan, toont de film heel duidelijk. Maar er zijn nog zoveel van die Mientjes en Pietjes, die zo nodig verzorgd moeten worden. Daarom besluit de film met een bede om steun voor het Centraal Genootschap. Mogen velen, ook zij die de films niet gezien hebben, een offertje brengen voor dit schone doel. Rest ons nog te melden dat enige leden der H.O.V. de avond met muziek opluisterden. VERGADERING N.V.W.B. Uitgaande van het hoofdbestuur van het Neutraal Verband van Werknemers in het Bouw bedrijf had Vrijdagavond in Café Groenendaal een openbare vergadering plaats, ten doel hebbende de uitbreiding van het ledental van de groep Heemstede, die zo mogelijk tot een afdeling moet uitgroeien. Na een kort openingswoord van den heer J. Brouwer, lid van het hoofdbestuur, kreeg de heer v. d. Wateren, voorzitter van de Haarlemse Bestuurdersbond, het woord voor zijn propa- gandarede, over het onderwerp: „Waarom politiek onafhankelijk georganiseerd" Spr. begon met er zijn verwondering over uit te spreken dat er altijd nog arbeiders zijn die niet georganiseerd zijn. Dat de vakorganisatie, vooral in de jaren na 1900, getoond heeft reden van bestaan te hebben, bewijst spr. door een beeld te geven van het leven van het proleta riaat van voor 1900 en thans. Maar was de organisatie nodig om de slechte toestanden van voorheen te verbeteren, in deze tijd van econo mische depressie is de organisatie nodiger dan ooit. In welke richting? Dat is hier de vraag. Zeer uitvoerig schetst spr. het werk van het N.V.W.B., de partij der politiek onafhankelijker!, waarbij het ieder persoonlijk vrij staat naast de vakorganisatie zijn politieke of religieuze ge voelens uit te leven. In alles vrij, doch zouden wij aan politiek doen, dan is het alleen de strijd tegen fascisme en de N.S.B., die een gevaar zijn voor elke vak beweging, omdat deze partij elke vakbeweging uit den boze acht en wij voor gelijkschakelen niets voelen. Vervolgens geeft spr. een beeld van de ver deeldheid der arbeiders. In 1934 is door de Ned. Vakcentrale getracht bij het N.V.V., het R.K. Werkliedenverbond en het Chr. Nationaal Vak verbond een samenwerking te zoeken om een bolwerk op te bouwen tegen het fascisme en de N.S.B., doch er was totaal geen medewerking te krijgen. Vervolgens zet spr. uiteen het werk van het N.V.W.B., hoe deze is samengesteld uit ver-A schillende groepen als C.N.O.P., V.V.H. en' A.V.H., totaal 46200 leden tellend en in welke commissies de centrales zijn vertegenwoordigd, waaruit blijkt dat de N.V.C. een vooraanstaande plaats inneemt in de vakbeweging. Met een opwekking om zich te organiseren in een niet-politiek getinte organisatie, eindigde spr. zijn rede. Hierna was er gelegenheid tot vragen stellen, waarvan enkele aanwezigen gebruik maakten. Een 4-tal personen trad staande de ver gadering tot de vereniging toe. Voor een zeer groot en aandachtig gehoor hield de heer H. Carlée Woensdagavond in Café- Restaurant „Hof van Heemstede" een zeer leer zame causerie over de Dahlia- en Lathyruscul tuur, welke causerie op een interessante wijze werd verduidelijkt door een film, waarvan een deel een kleurenfilm was. De heer Carlée begon met de mededeling, niet zoveel over de Lathyruscultuur te zullen zeggen, omdat de leden al meerdere malen op tentoon stellingen getoond nebben, deze cultuur goed onder de knie te hebben. Spr. wilde deze avond zich meer wijden aan de Dahliacultuur, een cul tuur, die zeer populair geworden is, en onmis baar is geworden in onze tuinen. De film vangt dan aan met de ontwikkeling van een bloem, waarbij men in enkele seconden ziet wat eigenlijk in minstens 5 dagen geschiedt. Dan volgen de verschillende rassen, voortge komen uit kruisingen en hoe deze kruisingen ge schieden. De enorme zorg, die er aan iedere plant besteed wordt. En enkel zorgen, aldus de heer Carlée, is niet voldoende, men moet liefde voor de bloem hebben, omdat men nooit uitge studeerd raakt en, hoe ouder men wordt, hoe meer wij voelen tegenover de natuur altijd kleine mensjes te zijn. Zowel het eerste als het tweede deel van de film is voor het overgrote deel een opname uit de kwekerij van den heer Carlée; men ziet het gereed maken van de grond, wat voor een goede cultuur een grote vereiste is, het stekken der jonge loten en de zorg tot deze soms ver over onze grenzen in de tuin geplant worden; verder de bevruchting der bloemen voor de kruisingen, het winnen van zaad voor het verkrijgen van nieuwe soorten, met de vele teleurstellingen daar aan verbonden, en de strijd tegen de natuurlijke vijanden, de wesp, de oorworm en de emelt. Het 3e deel brengt de aanwezigen naar andere kwekerijen, o.a. die van de firma Hornsveld in Baarn, naar verschillende parken, o.a. ook de Heemsteedse Dreef met haar aardige perken Mignon-Dahlia'.s, een bloemencorso, waarbij de Dahlia zulk een bij uitstek goede bloem is voor versiering, het verpakken en verzenden der bloe men en het bewaren der knollen. Tenslotte geeft het laatste deel dezer film nog een mooi stukje Freesiacultuur. Als slot van deze zoo interessante avond voer de de heer Carlée in woord en beeld de aan wezigen naar een plekje in Californië, waar de kleine zaadjes van onze zo interessante Lathyrus geteeld worden, en wel naar een bedrijf van 200 H.A. Ook deze cultuur, die eigenlijk al van 1670 dateert, heeft sedert 1900 een geweldige vlucht genomen. De aanwezigen stemde door een luid applaus in met het dankwoord van den voorzitter voor deze zeer leerzame avond. NIEUWE KLEERMAKERIJ De heer Spierings heeft de vorige week in de Zandvoortschelaan 106 een nieuwe kleermakerij geopend. Voorheen was de heer Spierings te Amster dam gevestigd, waar hij zich door prima maat werk tegen billijke, prijzen een grote schare van tevreden klanten heeft verworven. Tevens belast 'hij zich ook met het persen, keren en veranderen van kleren; zelfs de klein ste reparaties worden aangenomen. Telefonisch of mondeling aan huis te ontbie den en prijsopgave vooraf. Alles wordt gehaald en gebracht. Wij wensen den heer Spierings met deze nieuwe onderneming veel succes toe. KUNSTKRING HEEMSTEDE Causerie over architectuur door Ir. H. T. Zwiers. De voorzitter van de Kunstkring Heemstede. Ir. H. T. Zwiers, hield Maandagavond in Hotel Lommeroord een causerie met lichtbeelden over architectuur. Spr. begaf zich daarbij niet op platgetreden paden door in herhalingen-te treden van hetgeen in handboeken over architectuur is te vinden Hij spoorde het vetband op tussen het beschik bare bouwmateriaal en de gevolgde werkwijze bij de oude volken, de Egyptenaren, Perzen, Romeinen, enz. De eenvoudigste werkwijze is de stapelbouw, die echter slechts betrekkelijk geringe overspanningen toelaat. Bij het over dekken van grote ruimten komt men echter spoedig tot de boogbouw, waarvan het ontstaan door spr. op bevattel jke wijze met krijtschetsen op het zwarte bord werd toegelicht. Wegens de gemakkelijke const uctie werd allereerst de cirkelboog toegepas de z.g. Romaanse boog. Later ontwikkelde ich de Gothische o spits boog, welke zich og meer bij de loop der krachtlijnen in de'parabolische boog aanpast. Door het toepassen van haaks op elkaar staande bogen, die kruisgewelven vormden, alsmede het vervangen vac,>*^are steunberen door goed 'TiTur 11 ur r i rlr lugj^Mrn kon tenslotte met ee'n minimum vafWnateriaal een grote ruimte worden overdekt. Dat de Romeinen reeds meesters waren in de boogbouw bewijst wel de koepel van het Pantheon. En ook de Perzen, die gedwongen waren met klein afdekkingsmateriaal te werken, hadden hierin reeds een grote vaardigheid, in tegenstelling met de Egyptenaren, die de boog vorm wel kenden, doch voornamelijk de solide stapelbouw toepasten. Een prachtige serie lichtbeelden verduidelijkte het gesprokene. Zondagmiddag gaf Mej. Rie Kruydenberg met haar operettegezelschapje, merendeels bestaande uit kinderen, de operette van Jac. Wilson „De Fee van de Bron". De grote zaal van het R.K. Verenigings gebouw was geheel gevuld, voornamelijk met kinderen, die een zeer aandachtig en dankbaar gehoor vormden. In het ie bedrijf is er feest in sprookjesland, omdat er een Prins geboren is, maar de boze heks, die niet op het feest is uitgenodigd, voor spelt dat het kind eenmaal als bedelaar zal rond zwerven. Als dan in het li bedrijf de 19e verjaardag gevierd wordt met -zang en dans van kabouters en elfen, komt de heks het feest verstoren met de mededeling dat zij den Prins zal betoveren, wat dan ook in het 3e bedrijf geschiedt, als de Prins zijn talisman, „een lantaarntje en berken takje", aan een arm meisje geeft, dat ver dwaald is in het bos, waarna de heks nu macht over hem heeft. Maar in het 4e bedrijf komt alles weer terecht, als een aardig boerenmeisje het lot met den Prirjs, die nu een arme bedelaar is, wil delen. Mej. Kruydenberg heeft met deze opvoering weer getoond een uitstekende leidster te zijn. Zowel in zang als spel was het een mooi ge heel. Al heel bijzonder was het spel der heks. Een mooie verschijning was de fee van de bron. Alleraardigst was ook de dans der kabouters, terwijl de elfendans, die uitgevoerd werd door een aantal grotere dames uit Hillegom, een speciale vermelding verdient. De muzikale leiding was in handen van Mej. A. v. d. Mey, onder wier leiding de elfendans was tot stand gekomen. Aan toneel en costumes was de grootste zorg besteed, wat zeker veel bijdroeg tot het grote succqs van deze middag. Aan het slot werden aan Mej. Kruydenberg en Mej. v. d. Mey bloemen aangeboden. ONTWIKKELING EN ONTSPANNING VAN WERKLOOZEN. Het was een bijzonder goede gedachte van het Comité voor ontwikkeling en ontspanning van Werkloozen, de werklozen eens een beeld te laten geven van een zoo bijzonder nationaal werk als dat van de afsluiting der Zuiderzee, en dan door iemand als den heer W. Verkerk uit Bergen (N.H.) die daar 7 jaar gearbeid heeft als administratief ambtenaar. De heer Verkerk gaf in zijn inleidend woord een beschouwing over de voorbereiding, hoe dit plan eigenlijk al meer dan 100 jaar oud is, en hoe tenslotte het plan van Ir. Lely door de regoring werd overgenomen en uitgevoerd. In woord en beeld gaf de heer Verkerk dan een overzicht van de enorme werkzaamheden de bouw van de dijk. het opbaggeren der grondstoffen, het vervoer daarvan, de geweldige machines, kraanschepen, enz. Heel interessant was de geweldige strijd die gestreden is om het laatste stukje af te sluiten, waarbij vele foto's van de geweldige stroom. De heer Verkerk gaf de aanwezigen ook een heel helder inzicht in de sluizenbouw. Bijna elk onderdeel werd in beeld gebracht, waardoor men op het doek het werk als het ware ziet groeien en des te meer, daar de heer Verkerk de kunst verstaat op zoo prettige en duidelijke wijze zijn jarenlange ondervindingen daar opge daan, te vertellen. Het langdurig applaus bewees dan ook wel, dat de aanwezigen, die, met de grootste aan dacht 3 uur hadden zitten luisteren, zeer hadden genoten. PRIJSUITREIKING BIJ „ST. DEUS DEDIT". Dinsdagavond was het bestuur der bloemist arbeidersvereniging „St. Deus Dedit" met de inzenders der laatstgehouden huisbroeitentoon- stelling en hun dames in het R.K. Verenigings gebouw bijeen om in een enigszins feestelijke bijeenkomst het uitreiken der prijzen bij te wonen. De voorzitter, de heer J. L. v. d. Meij, wenste op deze slotavond allereerst een terugblik te slaan op het afgelopen tijdperk. En dan moest hij tot zijn teleurstelling erkennen, dat het succes van de arbeid niet zo gunstig was als voorgaande jaren, en vooral niet als het vorige jaar toen de inzenders zoveel succes hadden, dat men eigenlijk slecht kon geloven dat dat huisbroei was. Maar een tegensiagje, aldus de voorzitter, mag en zal ons niet te somber stemmen voor de komende jaren en gezien de animo onder de leden en de goede geest die er onderling heerst, is spr. er van overtuigd dat de tegenslagen van dit jaar een dubbele aansporing zullen zijn om een volgend jaar bijzonder voor de dag te komen. Dank brengt de voorzitter allen die hebben medegewerkt aan het zo omvangrijke werk. Allereerst de inzenders en dan in het bijzonder den heer J. Bakker, die door zijn fraaie inzending kasbroei een bijzonder cachet aan deze tentoon stelling heeft gegeven. Verder aan de ver schillende commissies en tenslotte een extra woord van dank aan de firma van Tubergen, die zo geheel belangeloos auto en chauffeur beschik baar stelde voor het transporteren der bloemen. Hierna reikte de voorzitter met een toepasse lijk woord de prijzen uit, waarna men nog enige tijd gezellig bijeen bleef. DE OUDERLIJKE WONING ONTVLUCHT. In de nacht van Zaterdag op Zondag werd door de politie van Heemstede op de Binnenweg aangehouden een 17-jarige jongen die opgaf te zijn ontvlucht uit een inrichting te Gorinchem, wat al spoedig bleek onjuist te zijn. Hij weigerde zijn juiste naam op te geven en verdere inlich tingen te verstrekken. Maandagvoormiddag bleek echter dat hij af komstig was uit Amsterdam, waar hij de ouder lijke woning was ontvlucht. Door de politie alhier is hij naar de Kinderpolitie te Amsterdam op transport gesteld. EEN SERENADE BIJ R.C.H. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de voetbalvereniging R.C.H. zullen de drie plaatselijke muziekverenigingen „St. Michaël", „Excelsior" en „Eensgezindheid" a.s. Zaterdag middag, 29 Februari, des n.m. 5.15, een serenade brengen aan het bestuur van R.C.H., dat op die tijd in Café Restaurant Brinkman, Groote Markt te Haarlem, receptie houdt. De muziekverenigingen die zich tot één club zullen vormen, vertrekken om kwart vóór 5 vanaf Dreefzicht naar de Groote Markt. HEEMSTEEDSE WIELERBAAN. De Directie van de Heemsteedse Wielerbaan heeft voor het komende seizoen als leider der wedstrijden aangesteld den heer H. A. J. van Duynen Jr., voorzitter der R.K. Wielren- vereniging Achilles te Haarlem. De komende wedstrijden zullen thans op een andere leest geschoeid worden en zullen in een ieders belangstelling komen te staan. Tevens zal het mogelijk worden gemaakt dat ieder de gelegenheid krijgt tegen een matige entrée de wedstrijden te bezoeken. Ook vernemen wij dat er iets nieuws op wielergebied gebracht zal worden. Hier komen wij later op terug. BEëDIGING MAKELAARS. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken is ingekomen een verzoek van de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem om advies uit te brengen betreffende de beëdiging van de navolgende personen als makelaar in de achter hun naam vermelde vakken: 1. W. Thunnissen, te Heemstede, Lanck- horstlaan 42, in onroerende goederen, assuran tiën en hypotheken. 2. J. Verheul, Heemstede, Haemstedeplein 33, in onroerende goederen en hypotheken. JULIANALAAN 6 - TELEFOON 29550 TOONKAMER BINNENWEG 79 STALENBOEKJES van WOLLEN, ZIJDEN en KATOENEN STOFFEN WORDEN U OP AANVRAGE GAARNE TOEGEZONDEN OVER DAHLIA- EN LATHYRUSCULTUUR. „DE FEE VAN DE BRON". Vanaf Heden tot en met Vrijdag 6 Maart Alleen Vrijdag en Zaterdag Afgehaald van de Winkel Grove Spliterwten 2 pond voor 15 ct. extra. 2 pondspakken 17 ff ff m ALBERT HEIJN R 136

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1936 | | pagina 2