HENSEN ,,'T RAEDTHUIS" F. H. KLUEN Xoeboec GETAILLEERDE DAMESJASSEN Accountantskantoor Th. W. BLIKSLAGER ZOON voor de PAASCHDAGEN paasch-tulbanden PAASCH- TAARTEN predikbeurten"" vanaf f 1.95 RAADHUISSTRAAT 46 TELEFOON 2.8.2.6.4. Binnen- en Buitenlandsch gedestilleerd Likeuren Prima Fransche- en Duitsche wijnen Douro Port Itciliaansche Vermouth Orgineele Tokaj Accountancy Belastingzaken 2 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE. COURANT en een groote verscheidenheid in; -i TELEF. 29043 - WILHELMINAPLEIN 1$ 12 April (Eerste Paasdag). Ned. Herv. Kerk, Wilhelminaplein. V.m. 10 uur: Ds. Briët. Medewerking van het kerkkoor. Kapel Nieuw-Vredenhof, Joh. v. Oldenbarneveltlaan. V.m. 10.30 uur: Ds. Barger. In beide diensten extra collecte voor het fonds tot restauratie van de kerk op het Wilhelmina plein. Gereformeerde Kerk, Koediefslaan. V.m. 10 uur: Ds. A. Dondorp. N.m. 5 uur: Drs. L. Batelaan van Rotterdam. Gebouw voor Chr. Belangen, Voorweg. V.m. 10 uur: Drs. L. Batelaan van Rotterdam. N.m. 5 uur: Ds. A. Dondorp. Nederl. Protestantenbond. V.m. 10.30 uur: Ds. J. C. A. Fetter, Rem. Pred. te 's-Gravenhage. (Met medewerking van het dameskoor.) Schaalcollecte voor Schulddelging. 13 April (Tweede Paasdag). Ned. Herv. Kerk, Wilhelminaplein. Geen dienst. Kapel Nieuw-Vredenhof, Joh. v. Oldenbarneveltlaan. Verenigde dienst. V.m. 10.30 uur: Ds. J. C. v. Dijk te Bloemendaal. Gereformeerde Kerk, Koediefslaan. V.m. 10 uur: Dr. W. G. Harrenstein v. Santpoort. GRAMOFOONPLATENCONCERT VAN DE HEEMSTEEDSE RADIO-CENTRALE. Programma: (Des avonds van 78 uur.) Dinsdag: Gemischtes Kompotpourri 1931 Espana-Walzer Donauwellen-wals Een ouderwetse feestdag, 2 dln. Excentric Rosita, wals Der fröhliche Pfeifer, wals Mimile-Walzer Roddelliedje Weet je nog wel oudje Du kannst nicht treu sein Arm in Arm mit dir Ara Dada Sweet Willie Verliebt sein ist himmlisch, foxtrot Schenk' mir Liebe. Woensdag: Hermann Löhr Medley Eric Coates Medley -Potpourri uit „Katharina" Was kann so schön sein, wie deine Liebe? Dort, wo die Walder grün Unter dem Grillen- banner, mars Hindenburg, mars Pesther Walzer Amorettenreigen She wore a little jacket of blue, foxtrot So close to the forest, foxtrot Heut' pfeif ich auf die Welt, marslied Sagen dir nicht meine Augen, wals 1 hate myself for being so mean to you You oughta be in pictures. Donderdag: Polka-Liebling Lebensfunken Freut euch des Lebens, wals Traum-Wal- zer Hebe deine Augen auf O sacrum con- vivium Ouverture zu der Oper. Donna Diana Ungarischer Marsch Arm in Arm mit dir Das verliebte Tanzorchester Melodieus memories The Bridal-Waltz Seein' is believin', foxtrot Mississippi mud I left my sugar standing in the rain Sweet I'll Ain 't she sweet. Vrijdag: Zweites Rheinlander-Potpourri So wie's friiher was, tango Schone Jugendzeit, Gold'ne Jugendzeit, tango Finiculi-Finiculi, volkslied Der Onkel Bumba aus Calumba tanzt nur Rumba Brautchor aus „Lohengrin", 2 din. Moonshine Autumn leaves Old music Hall Memories, 2 din. No Hidin' Place Help me to fly over Jordan Das herz der Frauen, slowfox Dreh' dich nochmal um, bevor du gehst, Eng. wals. Zaterdag: Fantasie over Godard's „Berceuse" Minutenwalzer Footlight Parade, selection Dancing Lady, selection Sari-Waltz Waltzdream O Komm mit mir nach Capri, tango Ich bring' dir heute Nacht ein Stand- chen Hawaii March Charm of Hawaii Herr Kapelmeister, noch Einen, potpourri Strange Blues Sensation, foxtrot Du bist schon lange mein stille Liebe - Ich werd' verrückt. HET VERKEERSVRAAGSTUK OP DE SCHOLEN. De gymnastiekzaal van de „Dreefschool" stond Donderdagmiddag wel in het teken van de Verkeersregeling. In de hal der school stond ter demonstratie opgesteld de verkeerstafel, zoals die reeds bij enkele scholen in deze gemeente in gebruik is. Platen en tekeningen, ook die van leerlingen der Dreefschool, en alle betrekking hebbende op het verkeer, versierden de wanden. Langs een der wanden hing een papieren band, lang 16 Meter, aan elkander geplakte uitknipsels uit verschillende couranten, vermeldend de onge vallen enkel van de maand Maart. In de zaal waren, op uitnodiging van een al hier gestichte Onderwijs-Verkeerscommissie, vrijwel alle hoofden en onderwijzers van alle Heemsteedse scholen bijeen. Voorts waren aan wezig de burgemeester Jhr. J. P. W. v. Doorn, de gemeentesecretaris de heer N. Vos, Pastoor C. v. Mierloo, enkele raadsleden, de inspecteur van Politie de heer C. H. Kemper, de inspecteur van het lager onderwijs de heer H. v. d. Weyer, de voorzitter en secretaris der Vereniging voor Veilig Verkeer, Afd. Haarlem, Majoor v. Loon en Mr. v. Gelderen, leden van Oudercommissies, schoolbesturen, enige leden der K.N.A.C. en be langstellenden. Als voorzitter der Onderwijs-Verkeerscommis sie heette de burgemeester de aanwezigen welkom. Veilig verkeer, aldus de burgemeester, stelt ten doel bevordering van de veiligheid, maar vooral de verkeersopvoeding. En dat het gevaar niet denkbeeldig is, bewijst die 16 M. lange lijst van ongevallen in één maand. Ongelukken, vaak met dodelijke afloop. De oorzaak der ongevallen is meestal onoplettendheid of onverschilligheid van de weggebruikers. Veilig Verkeer heeft ten doel vooral de kinde ren te leren de weg te gebruiken. Thans zijn wij hier in Heemstede zover, dat tot de oprichting van een Onderwijs-Verkeerscommissie kan wor den overgegaan, welke commisie door den burge meester aan de aanwezigen wordt voorgesteld. Deze heren zullen een schakel vormen tussen de scholen en de onderwijscommissie. De burge meester besloot zijn openingswoord met de wens, dat hier nuttig werk zal tot stand komen in het belang van de burgerij en tot het voorkomen van ongelukken op de weg. Vervolgens kreeg de heer C. H. Kemper, Inspecteur van Politie alhier, het woord voor een causerie over ,Het Verkeersvraagstuk". Spr. begint met te zeggen niet in details te treden over de wettelijke bepalingen over het weggebruik, maar een korte indruk te willen geven van eigen bevindingen. Spr. is er van overtuigd, dat het thans nog moeilijk is het verkeer te leiden in vaste banen, men ziet nog gedurig wetswijzigingen. Spr. schetst de enorme evolutie op het gebied van verkeer, waardoor de maatregelen steeds weer achter de feiten moeten aankomen. Spr. schetst de toestand omstreeks 1880, maar het rustige op de weg van toen is geheel onderwijzers vraagt, toont spr. door een artikel tje uit een courant, die de werkloze onderwijzers als een soort hulp-politieagenten wil laten fun geren Spr. is verheugd, dat er op enkele scholen al aan gewerkt wordt, doch van een geregeld on derwijs is nog geen sprake. Dat komt omdat wij niet weten hoe het aan te pakken. Hoe het kan, zet spr. zeer uitvoerig uiteen B. en W. hebben een regeling getroffen, waar door alle scholen over een verkeerstafel kunnen VAKKLEDINGMAGAZIJN PAARLAARSTEEG I. TEL. 12842 beschikken. Een ont\$kp-leerplan is reeds dooi de commissie aan de scholen gezonden, verduide lijkt met talrijke practische wenken, waaruit blijkt, dat een geregeld leerplan zeer goed uit voerbaar is. Hierna werd de zeer interessante verkeersfilm der K.N.A.C. vertoond, die ieders belangstelling trok. Aan het slot dankte de voorzitter de inleiders voor hun propagandistische woorden, de K.N.A.C. voor de vertoning van de film, die alle aanwezigen iets heeft geleerd. Medegedeeld werd, dat het onderwijzend per soneel zich voor deelname aan een cursus over verkeersonderwijs kan aanmelden bij de hoofden der scholen. en tot prijsvermindering bereid en het laatste bolwerk van de tegenstand is gevallen. Nu strijden de verenigingen van slechthoren den met alle middelen tegen dit uitbuiten van de oorlijders en de georganiseerde slechthorenden worden, door hun verenigingsorganen ingelicht, niet meer de dujse van deze zwendelarij. Echter hoe groot is het aantal bedeesde slechthorenden, die niet besluiten kunnen lid van een Vereniging van Slechthorenden te worden en hoe groot is het aantal van diegenen, die elke dag het leger van de slechthorenden vergroten, die nog niets van de doortrapte zaken-manieren van de kwak zalvers weten? Hier geldt het steeds weer voor te lichten en de ogen te openen. Het is een treurig feit, dat de meeste mensen, zelfs uit meer ontwikkelde kringen, heel weinig van de kennis van de bouw en de functie van het gehoororgaan, waarin zij op school werden onderwezen, is bijgebleven; in het tegenover gestelde geval zouden zij nooit onder de invloed van de kwakzalvers kunnen komen, daar hun de onzinnige beweringen van de kwakzalvers over het aangeboden middel duidelijk zouden zijn. Er zijn een aantal populaire werken over de gesteldheid en de werking van het gehoor orgaan in de handel en het is voor elke oorlijder van belang, zich op dit gebied op z'n minst toch oppervlakkig te oriënteren. De waardeloze middelen voor slechthorenden kunnen in drie groepen worden ingedeeld. De eerste groep omvat de kleine oordoppen ook „Hörkapseln" of „Ear drums" genoemd, die onzichtbaar in de gehoorgang gedragen kunnen worden. Deze doppen zijn echter geheel zonder waarde om weer een goed gehoor te kunnen krijgen, want zij kunnen vanwege hun kleine omvang geen geluid versterken. Integendeel, zij sluiten de gehoorgang af, beschadigen dikwijls nog het trommelvlies, wanneer zij te diep in de gehoorgang worden geplaatst en verhinderen de luchtcirculatie. De tweede groep omvat de pleisters, horentjes, plaatjes en inwikkelingen, waarin de een of Mantos, Roode Tafel wijn Claret Patois Rouge Patois Blanc Beauvallon Monopole, Roode Tafel wijn Mont du Roy, Witte Tafel wijn Bergerac Tesavella, Ital. Vermouth Tokaj, Szamorodni Tokaj, Ausbruch Uittreksel p. flesch van o f 0.75 f ,0.90 99 f 1.20 f 1.30 99 f 1.25 99 f 1.— 99 f 1.10 99 f 1.30 nze Prijscourant: Douro Portp. flesch f 1.25 Fijne dubb. Likeuren f 3. Voorburg„fi.,2.50 Schilletjef 2. Advocaatf 1.30 Vruchten Bowlp. Liter pot f 0.75 Kersenf 0.95 Boerenjongens op Brandewijn f 1.80 Oude Schiedammer Genever per liter fleschf 3.25 vervallen, de gemeentelijke verordening van 1905 is uitgegroeid tot een lijvig boekdeel; het verkeersvraagstuk is zowel voor rijk ais pro vincie en gemeente een dagelijkse zorg en er is geen wet die de ge- en verbodsbepalingen zo naar buiten uit doet gaan als de motor- en rijwielwet en 60 a 70% der bekeuringen vallen volgens spr. op die motor- en rijwielwet. En wat het gevaar betreft, daar raakt men hoe langer hoe meer mee vertrouwd. Daarbij komt nog dat brede en grote wegen een z.g. veilig verkeer bevorderen, doch dat de meeste ongevallen juist gebeuren op de ruime wegen. Men jaagt te veel, een gevolg van de vervol making der machines, voor maniakken een prikkel om er uit te halen wat er uit te halen is. Verder wijst spr. op de grote gevaren van in de avond met verblindende lichten te rijden en het misdadige van. alcoholgebruik bij snelverkeer. Daarnaast staan volgens spr. de velen, die hun onkunde tonen en de weg gebruiken voor een spel van leven en dood. De taak der politie is in hoofdzaak een preven tieve, én die preventieve taak kan vooral door het opkomend geslacht verlicht worden; het kind van thans is de vader der toekomst. Jong ge leerd, oud gekend. Als de kinderen op school zich leren aanpas sen aan de wetten en verordeningen, zal dit de taak der politie vergemakkelijken en het getal ongevallen helpen verminderen. Vervolgens sprak de heer H. v. d. Weyer, In specteur van het lager onderwijs, over „de wen selijkheid om een leerplan voor het Verkeers onderwijs vast te stellen. Voor nieuwigheden voelen de leerkrachten over het algemeen niet veel, tot ze er animo voor krijgen en dan zijn zij er enthousiast voor. Het moet dan ook voor het onderwijzend per soneel, aldus spr., een heerlijke gedachte zijn de dubbele taak, hen ontwikkelen en hen bescher men, op zich te wilen nemen. In Veilig Verkeer, aldus spr., ligt ook opge sloten de kinderen te leren anderen te helpen. Dat de publieke opinie ook de hulp van de SLECHTHORENDEN WEEST OP UW HOEDE! DE KWALZALVERIJ IS INTERNATIONAAL. Zekere gevallen van slechthorendheid, zijn ondanks de vorderingen, welke de oorheelkunde in de laatste tijd heeft bereikt, nog ongeneeslijk. Het is daarom te begrijpen, wanneer de slecht horenden, na vergeefse behandelingen van hun oorlijden door de artsen, voortdurend naar andere geneesmethoden zoeken, die hun slechts eén zweem van succes beloven. Zulke beloften worden hen in de advertenties van de kwakzwalvers op royale wijze gegeven. Weliswaar bestaat hier ter lande een Commissie van Controle die de grote pers over de kwak zalverij- op het gebied van slechthorendheid voorlicht. Daar echter in Holland met zijn sterk internationaal verkeer veel buitenlandse couran ten en tijdschriften, welke advertenties van kwakzalvers bevatten, ingevoerd worden en in handen van leesgrage slechthorenden komen, is een waarschuwing voor de internationale kwak zalverij ook in Nederland bijzonder op zijn plaats. De kwakzalver maakt het den slechthorende zeer gemakkelijk. Een briefkaart is voldoende, om zich met hem in verbinding te stellen en een stapel drukwerk te ontvangen, waarin dank betuigingen uit alle landen der wereld afgedrukt zijn, die als bewijs voor de onfeilbaarheid van het aangeprezen middel, in alle „zelfs wan hopigste gevallen" moeten dienen. Deze dank betuigingen vormen dan ook de voorwendsels van de kwakzalver, om een onderzoek van het middel te weigeren. Gemakshalve voor de slechthorenden, in werkelijkheid voor den kwak zalver zelf, worden de kosten van het middel onmiddellijk geïncasseerd. Voorzichtige, maar in de praktijk van de kwakzalvers echter on ervaren slechthorenden, ontvangen bij hun vraag om nadere inlichtingen een zeer nadrukke lijk gestelde brief, „dat zij het aan zichzelf te wijten hebben, wanneer zij zich nog langer door hun lijden willen laten kwellen". In zekere ge vallen is de kwakzalver ook tegemoetkomend andere kracht (magnetisme, elecriciteit of zelfs radium) aanwezig moet zijn, ook oorwatten met een geheimzinnig middel geïmpraegneert, als mede de gehooroliën behoren hiertoe. Welke veranderingen een zwak gemagnetiseerd plaatje, dat achter het oor moet worden geplakt, aan het gehoororgaan kan doen ontstaan, zal wel ieder duidelijk zijn, die ook maar een vaag be grip van de bouw van het oor heeft. Met de werking van gehoor-oliën staat het niet anders. Een vergroeiing van de stijgbeugel, een ziekte van het labyrinth, kan onmogelijk door het in- druppelen van oliën en andere mixturen worden verholpen. De derde groep omvat de mecHafrlèCtie en electrische massage-apparaten, in zover zij als doofheid-genezend worden aanbevolen. Een bevolen, dient men met grote voötzlchtigheid te beschouwen. Het is onjuist te geloven, dat de,oorarts in •zijn persoonlijk belang handelt, wanneer hij tegen zulke bedrieglijke middelen waarschuwt. Hij heeft in de eerste plaats het welzijn van de oorlijders op het oog en de geneeskundige con gressen zouden met vreugde elk middel bekend maken, door welks toepassing de heden nog ongeneeslijke slechthorenden van hun lijden be vrijd zouden kunnen worden. Er zijn nu echter eenmaal mensen, die bedrogen willen worden en de kwakzalver weet, dat „die Duramen nicht alle werden". Ieder slechthorende onthoude, dat autoriteiten nooit de genezing van ziekten bevestigen, maar enkel en alleen- de juistheid van de hand tekeningen. Daarbij mag niet worden vergeten, dat handtekeningen dikwijls tegen goede be taling te verkrijgen zijn. Ook het beroep op het gepatenteerd zijn biedt geen zekerheid voor de bruikbaarheid van een .voorwerp. De octrooi- raad onderzoekt uitsluitend de nieuwheid, niet het geneeskundig resultaat. In het kort samengevat: Een hulpmiddel voor het gehoor moet reeds zonder meer als twijfel achtig worden beschouwd, wanneer het voor elke soort slechthorendheid wordt aanbevolen, wanneer het met de ijdelheid van de slecht horende rekening houdt en daarorfl met de leuze: „onzichtbaar te dragen" wordt aange prezen, wanneer in het prospectus wonder- uitwerkingen worden beloofd, wanneer het aan prijzen opzettelijk in een schijnbaar weten schappelijk kleed is gehuld, wanneer veel van massage sprake is en wanneer een grondig onderzoek wordt geweigerd. Wie deze richtlijnen in acht neemt, zal aan de kwakzalvers niet zijn zuur verdiend géld kunnen verliezen. In twijfelachtige gevallen Wende men zich tot de Vereniging tot Bevordering der Belangen van Slechthorenden, adres voor kwak zalverijzaken: P. C. Boutenskade 2, Heemstede, post Haarlem, of schriftelijk tot het Internatio naal Bureau voor Slechthorenden -:en Doven, Amsterdam-C., Prinsengracht 520, dat over alle twijfelachtige middelen, die in de gehele werelti de slechthorenden aangeboden worden, in gelicht is. Porti voor antwoord sluite men in. GUSTAV VOGT. GEVESTIGDE GEZINSHOOFDEN TE HEEMSTEDE. Opgave van 7 April 1936. K. D. Scheffer, Timorstraat 38. - A. Wolfaard, Zandvoortschelaan 136. Wed. L. Hogeboom, Timorstraat 57. M. Schreuder, Zomerlaan 23. D. v. d. Brink, Billitonstraat 2. H. Brink huis, Mozartkade 2, Wed. J. W. Kolkman, Rijnstraat 28. P. J. Lamers, Lombokstraat 12. E. Landecker, Hugo de Grootlaan 3. J. Lievense, Maasstraat 11. G. A. M. Loog- man, Timorstraat 51. H. J. Scheltmeyer, Heemst. Dreef 43. G. Tielrooy, Maasstraat 5. ZIJN BEEN GEBROKEN. Zondagvoormiddag omstreeks 11.30 uur had op de Heerenweg een aanrijding plaats tussen een auto bestuurd door E. P. W. uit Bloemen daal en een motorrijder genaamd E. T. uit 's-Gravenhage. Het ongeval had plaats doordat de bestuurder van de auto, komende uit de rich ting Haarlem naar links het Wandelbos Groe- nendaal inreed en de rijweg naar links reeds was overgestoken, terwijl op dat moment de motorrijder, komende uit de richting Benne- broek, die blijkbaar die beweging te laat had opgemerkt, tegen de auto aanreed, waardoor hij op de weg viel en zijn rechteronderbeen brak. Nadat hij door Dr. van Aalst van Benne- broek ter plaatse was behandeld, is hij per ziekenwagen van Mathot naar een ziekenhuis te 's-Gravenhage overgebracht. RIJKSTELEFOON. Opgave van nieuwe aansluitingen in het telefoonnet-Haarlem. Telef.nr. Gidsvermelding. 28194 Brinkhuis, H.; Verkeersvlfëger, Mo zartkade 2, Heemstede. 29203 Driessen, Mr. A. J.; Heemsteedsche Dreef 45, Heemstede. 28306 Pastoor, G. F. H.Heemsteedsche Dreef 80, Heemstede. 28334 Schotemeyer, H. J.; Vlieger K.L.M., Heemst. Dreef i43, Heemstede. 28284 Specht, Walther; Heemst. Dreef 110, Heemstede. 28245 Swart, Ir, HTL'.; Hugo de- Vriesplein 12, Heemstede. 28266 Vis, P. C.; Marisplein 10, Heemstede. LEDEN VAN HET NEDERLANDSCH INSTITUUT VAN ACCOUNTANTS I 22 LANDZICHTLAAN TELEF. 28046 KANTOOR H E EM ST E D E j |0 POSTLAAn 2843» gewone trommelvlies-massage kan geen on geneeslijke slechthorendheid, geen otosclerose genezen, zij heeft op de ziekte van het binnen oor in het geheel geen invloed. Ook de elec trische massage heeft nog geen Doven horend gemaakt. In hoeverre deze voor de behandeling voor oorziekten is toe te passen, moet de specialist beoordelen. Tenslotte worden ook nog de sympathie- kuren vermeld, die kwakzalvers vaak toepassen (men -werkt zelfs met suggestie op een afstand); zij hebben bij organische ziekten van het oor geen succes. Een hysterische of nerveuze slechthorendheid eenter, kan iedere oorarts beter, betrouwbaarder en goedkoper behande len! Ook de thee- en kruidenkuren, die ter be strijding van de slechthorendheid worden aan- NIEUWE ZAKEN. Vleeshouweri] J. L. Hogenboom. Het aantal winkelzaken in Heemstede breidt zich voortdurend uit en ook is dit het geval met het aantal slagerijen in Heemstede. Thans heeft de heer J. L. Hogenboom een keurige zaak geopend op het Wilhelminaplein no. 16a, die geheel naar de eisen des tijds is ingericht. De heer Hogenboom is hier ter plaatse geen onbekende, dus zal het hem niet moeilijk vallen het vertrouwen zijner cliëntèle te verwerven en te behouden. Wij wensen hem in zijn onder neming veel succes.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1936 | | pagina 2