Het Middagmaal BRAMMETJE FLAPOOR EN Z'N VRIENDEN CE VLCIJW EN KAAR HUI S TWEEDE BLAD VOETBAL CONFISERIE MODERN PAASCHGEBAK RECEPTEN No. 15. 10 APRIL 1936. DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 5 R.C.H. INTERESSANT JUBILEUM- TOURNOOI OP DE BEIDE PAASDAGEN Deelnemers: Haarlem, H.F.C., D.WS. en R.C.H. Als hoogtepunt der sportieve jubileum-festivi teiten brengt de Racing de Haarlemse en Heem- steedse sportliefhebbers een zeer interessant Paastournooi, met een bezetting die zijn weerga, althans hier in de omgeving, nog niet heeft ge vonden. Drie Haarlemse clubs en het sterke Amsterdamse D.W.S. waarborgen reeds bij voorbaat sportdagen van grote sportieve be tekenis, waarin tevens de mogelijkheid ligt op gesloten bij volledig succes herhaling in de komende jaren te waarborgen, Waarom zou Amsterdam het monopolie moeten hebben voor een Paastournooi, daar toch Haarlem zeer zeker een sportcentrum van de allereerste rang is. Hopen wij slechts, dat het R.C.H.-bestuur er in moge slagen een en ander werkelijkheid te doen worden. Eerste Paasdag. Het bovengenoemde tournooi wordt Eerste Paasdag geopend met de wedstrijd R.C.H. D.W.S. Een ongetwijfeld interessante ontmoe ting, waarin men naar hartelust kan genieten van het prachtige spel der D.W.S.-achterhoede van Stokken—Caldenhoven. De vele voetbal liefhebbers, die nooit in de gelegenheid zijn Caldenhoven in het nationale elftal aan de gang te zien, krijgen hier een mooie gelegenheid te genieten van zijn soepel spel. dat in zo menig opzicht herinnert aan zijn even beroemden voorganger Harry Denis. Deze wedstrijd vangt om 1 uur aan. De clou van het program is evenwel de tweede wedstrijd H.F.C.Haarlem. Beide Haai- lemse rivalen, steunpilaren van ons Nederlands voetballeven, clubs met een prachtig verleden, die ook vroeger reeds zoveel onvergetelijke wedstrijden tegen elkaar hebben gespeeld. Wij geloven niet te veel te. zeggen, dat de belang stelling voor dit treffen wel bijzonder groot zal zijn. Dat belooft wat te worden! Aanvang van de wedstrijd 2.45 uur. Tweede Paasdag. Maandag, Tweede Paasdag, wordt om 1 uur de verliezersfinale gespeeld, daarna de win naarsfinale. Hoe de uitslagen ook de eerste dag mogen luiden, in ieder geval krijgen de be zoekers ook Maandag een deroy. Err dat is net vooral, wat dit tournooi zo interessant maakt. Het is een goede gedachte geweest van het R.C.H.-bestuur kaarten verkrijgbaar te stellen voor beide dagen tegen een gereduceerde prijs, welke eveneens verkrijgbaar zijn aan de be kende voorverkoopadressen. Wanneer het weer nu nog medewerking ver leent, zal dit jubileum-tournooi zonder twijfel een prachtige slot-apotheose zijn van het zo luisterrijk gevierde 25-jarig feest der blauw zwarten. Rest ons nog te vermelden, dat een aantal prachtige prijzen voor het tournooi beschikbaar gesteld werden. Vooral de eerste prijs van de Stichting Heemsteedse Sportparken, een zilveren plaquette met elf zilveren medailles voor de spelers van het winnend elftal is bijzonder fraai. T.O.P.H.B.S.a 4—5. Er woei een sterke wind dwars over het veld, toen T.O.P. Zaterdag zijn krachten beproefde tegen de voetbalploeg van de H.B.S.a. De H.B.S.'ers liepen hard van stapel en drukten dit reeds in de eerste minuut uit door een fraai doelpunt. T.O.P. nam echter spoedig revanche en een welgemikt schot bewees, dat het niet van plan was de strijd reeds nu gewonnen te geven. Door de bal te hoog te spelen, werd het spel van beide zijden veel minder aantrekkelijk. Enkele goede aanvallen werden nog ondernomen, doch de beide verdedigers bleven meester van het terrein en zo verstreek de eerste helft zonder verdere doelpunten. Na de thee hernam H.B.S. nog 4 maal de lei ding, nadat T.O.P. driemaal gelijk gemaakt had. Na het vijfde doelpunt van H.B.S. slaagde T.O.P. daar echter niet meer in en zo wist H.B.S., toen de scheidsrechter voor het laatst floot, de overwinning mee naar huis te nemen. Uit het H.B.C.-kamp. In de laatste wedstrijd van het seizoen heeft H.B.C. zich door een 32-nederlaag tegen D.H.L.. ook van de tweede plaats laten ver dringen, daar G.D.A. Santpoort met 21 klopte. Toch hebben de H.B.C.'ers, die met een zeer verjongde ploeg uitkwamen, tegen het er steeds beter inkomende D.H.L. een goede partij ge speeld, en als er nu in de loop van deze zomer serieus getraind wordt, dan kan het nieuwe sei zoen met vertrouwen tegemoet gezien worden. En als dit gebeurd, nu, dan zullen de trouwe H.B.C.-vrienden zeker een streep door de reke ning halen van wat op het eind van deze compe titie is te zien gegeven. Dus, tot a.s. September, ook al zal er voor die tijd nog wel eens iets uit het H.B.C.-kamp te melden zijn. Vermelden wij als slot nog de stand der 3 kopploegen. Spartaan 18 12 3 3 27 G.D.A 18 8 8 2 24 H.B.C 18 10 3 5 23 Zoals het niet en wel gebruikt moet worden. De gemeenschappelijke maaltijd een lichtpunt van de dag. Door Mevr. G. C. MEYER—SCHWENCKE. Men hoort meermalen door huisvrouwen de klacht uiten, dat zij urenlang bezig zijn met de bereiding van het middagmaal en al wat hier meer aan vast zit en dat men in weinig tijd klaar is met eten. Hierin is inderdaad iets teleurstellends, doch huisvrouwen moeten dit niet te zwaar opnemen en het als een nood zakelijk onderdeel van haar taak beschouwen. Zij moeten niet vergeten, dat, hetgeen zij be reiden nodig is voor de opbouw en instand houding van het organisme, waardoor nieuwe krachten worden gevormd en de machine met onvermoeide kracht verder kan werken. De tijd, besteed aan de bereiding, mag dus geenszins als verloren beschouwd worden. Wanneer hieraan meer werd gedacht, zou men de hoofdmaaltijd wellicht vanuit een ander oogpunt beschouwen, dan gewoonlijk het geval is. Het is van groot belang, dat er rustig gegeten wordt en dat er een aangename stem ming aan tafel heerst. Wanneer men de voeding niet goed verwerkt, haastig naar binnen slokt en het humeur niet al te best is van een der huisgenoten, werkt dit op de gehele stemming in en heeft men weinig profijt van zijn maal tijd. Meestal is het de huisvrouw, die onbewust, in dit opzicht fouten begaat, vooral indien er weinig of geen hulp voorhanden is, zoals thans zo dikwijls het geval is. Nog warm en moe komt zij uit de keuken, zet zich als laatste aan tafel, dient de soep rond en werkt deze zelf haastig naar binnen, want haar gedachten dwalen reeds weer af naar de keuken, waar groenten, aardappelen, enz., wachten om op gedaan te worden. Omdat zij nu eenmaal reeds zeer gejaagd is, besteedt zij ook aan hetgeen volgt, niet genoeg aandacht, heeft meer oog voor hetgeen man en kinderen gebruiken en brengt onbewust een min of meer geagiteerde stemming teweeg. Het behoeft geen betoog, dat alles met de beste bedoeling en met voor bijzien van eigen behoeften geschiedt. Zij draagt er echter zelf toe bij, dat de met veel moeite klaargemaakte maaltijd, niet op de juiste wijze J. C. KOK RAADHUISSTRAAT 4 HEEMSTEDE TEL. 28039 „ausgenufzt" wordt door alle aanzittenden. Allerlei nerveuze storingen en maagaandoe ningen doen zich voor, meermalen ook bij de kinderen. De tijd, aan het middagmaal besteed, moet tevens een ruststonde zijn om evenwicht te ver krijgen na het jachten en jagen, waarop de mens van de twintigste eeuw zich ingesteld heeft. Men moet trachten tot rust te komen, al is het maar voor een half uur en men moet zorgen, dat de hoofdmaaltijd gelegenheid biedt tot het uitwisselen van gedachten. De moderne tijd eist zovéél van de mens, dat er slechts weinig tijd overblijft om rustig met elkander te praten. Indien de kinderen volwassenen zijn, gaan ook zij hun eigen weg, hebben hun werk, hun genoegens en ontspanning en dan moet de maaltijd prettig samenzijn geven, waar alle wederwaardigheden van de afgelopen dag uit gewisseld worden. De huisvrouw zal hier zelf veel toe bij kunnen dragen, want grotendeels heeft zij het in haar hand voor een aangename stemming aan tafel zorg te dragen. Eenvoudige hulpmiddelen staan haar tevens nog ten dienste en wel in de vorm van een gezellig gedekte tafel en niet te vergeten enkele bloemen. Hoodfzaak is natuur lijk, dat de huisvrouw zelf een opgewekt humeur heeft. Met het dekken moet niet tot het laatste ogenblik gewacht worden, desnoods doet men het reeds dadelijk, nadat de aardappelen zijn opgezet. Indien mogelijk, moet de huisvrouw vóór zij het eten opdoet nog even rusten, het geen ongetwijfeld een goede invloed heeft en minder prikkelbaar maakt. Gedurende de maaltijd moet alles zó geregeld zijn, dat niet nu eens dit, dan dat gehaald moet JAPON VAN WOLLEN STOF. WK !8n Wollen weefsteb treft men in qroote verscheidenheid aan zoowel wat klem alf uitvoering betreft Be halve zwart en donker blauw zijn donkerrood terra-cotta en een der vele .leuren groen we- he' meest geschikt. Eer- aansluitend kraagje met een kleine toulfe bloe men staat aardig en ge kleed. De mouw is glad. wordl over de elleboog aanmerkelij1 ruimer en is mei ee manchet afgewerkt. De voorbaan heef' aan beide zijkanten in zette deelen, die ever klokken. De achterbaai is één geheel, terwii de ceintuur op afstan den van V2 c.M. is doorgestikl. Patronen in de maten 424446 voor 58 ct. GOEDE KNIPPATRONEN. Patronen kunnen per brief aangevraagd worden met bijsluit'ng -an ƒ0 58 in postzegels aan de Moderedactrice. Roelofstrzat 109. Den Haag. VKK 1313 worden, omdat vergeter de tafel vooraf te voorzien. Indien men op deze wijze aan tafel zit, kan het niet anders of de ënoedelijke stemming, die gedurende het eten heerst, zal van grote invloed zijn op alle huisgen iten en de huisvrouw behoeft er geen spijt va;i te hebben, dat zij zóveel tijd aan de bereiding van de maaltijd moet besteden. NOGMAALS IETS OVER „VOORJAARS- MOEKEP". Door Dr. W. De mens is geen machine, die onafgebroken kan blijven doorwerken. 0[ een gegeven ogen blik draait het raderwerk langzamer, het werken valt zwaar en ten slotte is 11e kracht gebroken. Juist in de overgangsveki n tussen winter en voorjaar worden wij hierd< >r aangegrepen. Wij staan vermoeid op, hebben overdag een gevoel van slaperigheid en wij reten, dat de echte voorjaarsmoeheid ons in haar greep heeft. „Een huisvrouw mag nimmer moede zijn," maken wij ons zelf met de laatste geestkracht wijs en met de nodige energie trachten wij ons te verzetten tegen uit'' verlammende gevoel. Hoofdpijn overvalt ons en een vervelende lendepijn doet zich gevoelen, de voeten zijn zwaar en voelen brandend aan. De machine werkt niet in haar gewone regelmaat, hier of daar hapert iets! Het gevoel van voorjaarsmoeheid heeft echter niets met ziek zijn te maken; het lichaam heeft in de loop van de winter allerhande giftstoffen verzameld door gebrek aan vitaminen en aan zuurstof en deze moeten allereerst verwijderd worden. Vóór de vlijtige huisvrouw dan ook met de grote schoonmaak begint :n kamers en kasten overhoop haalt, moet zij eerst bij zichzelf be ginnen, hetgeen haar toekomstigwerk ten goede zal komen. Het vervelendste is zeker wel die vermoeiende lendepijn, die echter ook andere oorzaken kan hebben. Meermalen wordt deze pijn veroorzaakt door organen, die niets met de lendenen te maken hebben. Wij kunnen zelf geen diagnose stellen, dan komen wij op het terrein van den medicus; houdt die pijn aan, dan is het nodig dezen te raadplegen. Meermalen is deze lenden pijn uitstralend en in andere gevallen is het soms een gevolg van kouvatten, waardoor spier pijn; z.g. spit ontstaat. Ischias is een ontsteking van de zenuwen, die zich over het been uit strekken van de heup uit en kan eveneens door kouvatten ontstaan. Vooral 'in het voorjaar is men gevoelig voor deze .aandoeningen, temeer als men zich laat verlokken door het zonnetje om zich dunner te kleden. De lendepijn, die zich bij vele vrouwen in het voorjaar doet gevoelen is echter een waar schuwend teken, dat de physieke toestand niet geheel en al in orde is. De spieren worden slap en geven het moede gevoel, doch ook kan de pijn een gevolg zijn van verzakking der baar moeder of andere afwijkingen der vrouwelijke organen. De specialist voor vrouwenziekten zal in dergelijke gevallen geraadpleegd dienen te worden en in ieder geval individueel behandeld dienen te worden. Wanneer men het lichaam wil zuiveren in het voorjaar, dan is het eten van veel groenten en fruit een eerste vereiste, eveneens wandelen en ademhalingsoefeningen. Pijn in de voeten is eveneens zeer vermoeiend en geheel ten onrechte dragen vele vrouwen pantoffels zonder hakken in huis, hetgeen het lichaamsgewicht verkeerd verdeelt. Een middel matig hoge (blok) hak is het beste in huis zo wel als op straat. Voetbaden en massage en desnoods een zwachtel zullen langzamerhand ook deze bezwaren doen verdwijnen. BLOEMEN ALS VOEDINGSMIDDEL. Wij zijn zo gewoon om van bloemen en haar geur te genieten en denken er vrijwel nimmer aan, dat zij in verschillende landen ook gegeten worden. In Zuid-Frankrijk weet men b.v. een zeer smakelijke compote van de blaadjes van viooltjes te bereiden. In Marocco eten de in boorlingen een stijve meelbrij met gelei van granaatappelbloesem om het gerecht smakelijker te maken. De smaak komt veel overeen met bessengelei. Europese tongen laten zich com pote van bananenbloesem goed smaken, deze wordt in West-Indië gegeten. De bloemenkoek, die sommige inlanders eten, is gemaakt van bloesemblaadjes, suiker en vet en geeft niet alleen dikwijls aanleiding tot maag-storingen, omdat het gebak zo buiten gewoon moeilijk te verteren is, doch het komt ook niet met onze smaak overeen. In Egypte heeft men een toespijs, die van rozeblaadjes wordt gemaakt en in bijzondere gevallen worden er wel eens kleine rozeknopjes aan toegevoegd, die het aroma verhogen. In China kookt men leliën in melk, voegt er peper en zout aan toe en dit wordt als groente' opgediend. Wellicht is dit laatste pikanter dan de jasmijnblaadjes, die men met suiker be strooid, in Japan als sla serveert, terwijl men in dit land ook bananenbloesem met azijn be reidt tot sla. De bij ons ook bekende boter- bleemen komen op Ceylon in groter formaat voor en worden bij de bereiding van soep ge bruikt, terwijl een sterk gekruide saus van geraniumblaadjes wordt gemaakt. Tot dusverre wat het buitenland betreft, doch wij vinden in een Hollands vegetarisch kook boek sla van Oost-Indische kers (geel-oranje, die met olie en citroensap wordt aangemaakt). Meer bekend is wellicht, dat geconfijte blaadjes van rozen en viooltjes gebruikt wor den om gebak te garneren. APPELSNEEUW. 1 K.G. moesappelen, 100 gr. suiker (lichte basterd), 4 eiwitten, enige amandelen. Men schilt de moesappelen, snijdt ze in vieren en haalt de klokhuizen eruit. Daarna zet men deze appelen met zo weinig mogelijk water op, zodat men een dikke moes krijgt, welke men flink klopt met de garde, weer even verwarmt en de basterd erin oplost, daarna van het vuur; twee geklopte eierdooiers door roeren en de moes in een niet te diep vuurvast schoteltje doen, daarna bedekken met de vier eiwitten, die men met enige Iepels suiker zeer stijf heeft geklopt. Men heeft enige amandelen in warm water ge broed, ontdoet ze van hun velletjes en snijdt ze in lange reepjes, die over het eiwit gestrooid worden, daarna gaat het schotelje in de oven, om het eiwit vlug lichtbruin te laten worden. BANANEN MET GEMBER. 6 bananen, 100 gr. poedersuiker, 4 eetlepels citroensap, 2 d.L. room, 2 eiwitten, 50 gr. ge confijte gember. De bananen worden aan schijfjes gesneden en met de poedersuiker en het citroensap een uurtje op een koele plaats gezet. De room en de eiwitten worden met een tikje zout stijf ge klopt en de bahanen worden met de garde tot een gelijke massa geslagen, daarna room, bananen en de fijn gehakte gember met elkander vermengen en in kleine schaaltjes opdienen, desgewenst met gehakte noten bestrooien. f c w f f 37. Terwijl de achtervolgers verbouwereerd hun gezicht stonden af te vegen, ging Bram er weer vandoor. Spoedig haalde hij Tom in, maar nu ontdekten ze meteen, dat de achter volging nog niet opgegeven werd en de steeds aangroeiende menigte hen alweer op de hielen zat. Tom klom in z'n angst over 'n schutting; Bram nam een kloek besluit en spröng er over heen. 38. Nu, ze hadden, eerlijk gezegd, geen van beiden verwacht, dat ze achter die schutting op eens zo'n goede hulp zouden krijgen. Want let maar eens op, wat er ging gebeuren! Achter de schutting lag een grote tuin, en daar stonden, op een plank, netjes naast elkaar drie bijen korven GEVULDE AARDAPPELEN. 6 grote aardappelen, 6 eieren voor de saus, 3 d.L. bouillon of water met 2 bouillonblokjes, 1 flinke eetlepel bloem, 100 gram ham, 25 gram geraspte kaas, 50 gram boter, 1 ei. De aardappelen worden in de schil gekookt, daarna van het huidje ontdaan en het binnenste deel uitgehold. Men gebruikt liefst geen af kokers, doch een stevig soort aardappel. De aardappelen worden in een vuurvast schoteltje geplaatst en in elke opening een ei gebroken, waarna ze overgoten worden met een sausje, dat gemaakt wordt van de boter, bloem en bouillon, waarbij het ei wordt bij gevoegd als het een minuut of 5 gekookt heeft en tenslotte de fijngehakte ham. Het geheel wordt met kleine stukjes boter belegd en be strooid met kaas, daarna in de oven geplaatst, totdat de aardappelen goed warm en de eieren gestold zijn. Moderne voeding eischt voor groot en klein Modelmelk en Yoghurt van Modelboerderij Hillegom Alle melkproducten .WEERESTEYN" Telefoon 5107 - Prijzen vallen mee AARDAPPELSLA MET APPELS. K.G. aardappelen, 3 14 appelen, 1 grote ui, peper, zout, 3 eetlepels slaolie, 2 eetlepels azijn. De aardappelen afborstelen, in de schil koken, afgieten en pellen, daarna verdelen in kleine blokjes en in een slabak doen. Appelen dun schillen, klokhuis verwijderen en eveneens in kleine blokjes verdelen en bij de aardappelen doen, vlug vermengen met de olie en azijn, peper en zout en de zeer fijn gehakte ui en af gedekt een uurtje laten staan, waardoor de sla veel smakelijker wordt. Wij maken tevens nog wat andere slaatjes, die b.v, in een driedelige hors d'oeuvre-schaal worden gedaan of in vak ken op een platte schotel. In de eerste plaats zéér fijn gehakte bieten, verder zéér fijn ge sneden andijvie, met wat gesnipperde prei be strooid en tenslotte selderijsla. We schillen de knolselderij, snijden hem in dunne plakken, die in fijne reepjes verdeeld worden en die wij om verkleuren te voorkomen, onmiddellijk in water met een scheut azijn doen, daarna uitscheppen en even in kokend water opkoken, op een ver giet doen en evenals de andere slaatjes met olie en azijn aanmaken. Toevoeging van mayonaise maakt het geheel natuurlijk fijner. RIJSTKOEKJES. 1 ons of 1 kopje rijst, 2 eieren, 50 gr. bloem, 60 gr. suiker, 1 theelepel kaneel, jam, boter. Men kookt de rijst op de gewone manier door er driemaal zoveel water en een tikje zout bij te doen en zet de pan op een lage pit. Is de rijst gaar, dan mengt men er de ge klopte eierdooiers, bloem, suiker, kaneel door heen en tenslotte het stijfgeklopte iwit. Het beslag moet nu stevig zijn, zodat men er mooie ronde koekjes van kan maken. Is het te slap, dan doet men nog een lepel bloem er doorheen. - ;oo >1 j Men smelt de boter in de koekepan, vormt ronde koekjes van de rijstmassa, die men aan beide zijden licht bruin bakt en daarna met jam bestrijkt, warm opdienen. SINAASAPPELCRêME. 4 eierdooiers, 2 witten, 2% d.L. melk, 'n weinig kokend water, 2 grote sinaasappelen, 60 gr. suiker, 7 blaadjes gelatine. De suiker wordt in een kom gedaan met de geraspte sinaasappel en grondig vermengd, daarna voegen wij de dooiers en de eiwitten bij en kloppen alles enkele minuten, gieten er met een dun straaltje kloppende de melk bij, terwijl steeds flink geroerd wordt, daarna wordt de massa in een pannetje gedaan en roerende verwarmd tot ze mooi dik is, niet door laten koken met het oog op schiften. Gelatine in koud water weken, uitknijpen -en in een weinig kokend water oplossen, en bij de custard voegen evenals liet gezeefde sinaasappelsap. Af laten koelen en Van tijd tot tijd roeren om te voorkomen, dat de gelatine zakt, daarna over gieten in een glazen schaal of in kleine één persoonsschaaltjes, desverkiezende garneren met geslagen room. DOOR G. TH. ROTMAN (NADRUK VERBODEN) 39. Boeml Mei zijn volle zwaarte kwam Bram precies op het vrije eind van de plank terecht, die op twee schragen lag. De plank wipte met het andere eind omhoog, en wel met zo'n kracht, dat de lichte bijenkorven met ge weld de hoogte in werden geslingerd. Wente lend en draaiend zwierden ze over de schutting... 40. Jonge jonge, wat een ontsteltenis, toen Brams achtervolgers, die juist bij de schutting aangekomen waren, c'aar opeens drie bijen korven, boordevol bijen en vergezeld van dichte zwermen van het gonzende en wrjemelige on- gedierte uit de lucht zagen vallen! Ze struikel den over eikaars voeten van de schrik!

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1936 | | pagina 3