DE Veclw EN DAAD HUI BRAMMETJE FLAPOOR EN Z'N VRIENDEN TWEEDE BLAD SPORT VARIA Uithoudingsvermogen van werkende vrouwen RECEPTEN CONFIbtRIE MODERN HYaCiNTHGEBaKJES No. 16. 17 APRIL 1936. DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 5 Uit het H.B.C.-kamp Nu de competitie voor het eerste en tweede elftal geëindigd is en het nog wat te vroeg is om de voetbalschoenen op te bergen, had H.B.C. besloten deel te nemen aan het voetbal- tournooi en wel in de hoogste afdeling, waar aan ook deelnamen T.Y.B.B., O.G. en D.S.S. Tweede Paasdag kwam H.B.C. uit met een ploeg waarin ontbraken C. Vinke, v. Roode, Martin Sr. en Kortekaas. D.S.S. echter, die het als een goede oefening voor de promotie wedstrijden voor de le kl. beschouwde, zette er alles op om met het beste te komen. Toch wist H.B.C. nog een gelijk spel te be halen, ook al was de overwinning wel verdiend geweest. Het einde was 22. Strafschoppen beslisten !,i het voordeel van H.B.C. Daar T.Y.B.B. van O.G. won, gaat de eindstrijd Zond' g tussen T.Y.B.B. en H.B.C. PAASTOURNOOI V.V. T.O.P. Pe traditionele wisselbekerwedstrijden op de Tweed.'1 Paasdag trokken veel belangstelling. Er heerste een gezellige stemming en de spelenden werden voortdurend door hun sup porters aangemoedigd en toegejuicht. Er ston den twee wedstrijden op het programma, beiden om een wisselbeker. T.O.P.a moest het bezit van de Maison Grandjean-beker verdedigen tegen V.V.A., terwijl T.O.P.b dezelfde opgave had tegen Victoria om de Jhr. Elias-beker. T.O.P.a—V.V.A. 34. Deze wedstrijd had een zeer spannend karakter. Beide partijen waren aan elkaar ge waagd en gaven eikander in niets toe. T.O.P. wist echter een voorsprong van 32 te krijgen en deze tot het verstrijken van de eerste helft te handhaven. Na de rust had V.V.A. zijn elftal enigszins gewijzigd en had hiermede zoveel succes, dat weldra de stand weer gelijk was. Door een hands in het strafschopgebied werd hun nog een penalty toegekend, die onberispelijk werd ingeschoten. Wat T.O.P. ook probeerde om de stand te wijzigen, het mocht niet meer baten en zodoende had V.V.A. de zege behaald en kwam in het bezit, voorlopig voor een jaar, van de Maison Grandjean-beker. T.O.P.bVictoria 45. Ook deze wedstrijd kenmerkte zich door vlug en enthousiast spel. Daar T.O.P. echter het spel in de eerste helft te kort hield, waren de aan vallen niet zo gevaarlijk als die van Victoria, die voortdurend haar snelle vleugels aan het werk zette om T.O.P.'s verdediging uit elkaar te halen. Zodoende wist Victoria spoedig de leiding te nemen. De rust ging in met 14 voor Victoria. Dat was T.O.P. te veel, aanval op aanval volgde en spoedig werd het 35, daarna 45 en met T.O.P. sterk in de aanval floot de scheidsrechter af en had Victoria dit jaar de beker veroverd. De uitreiking van beide bekers zal waar schijnlijk begin Mei plaats hebben, waarvoor een avond wordt vastgesteld, waaraan een enigszins feestelijk karakter wordt gegeven. H.P.C.-NIEUWS. A.s. Zondag zal H.P.C. trachten het record 4 X 200 M. vrije slag estafette, dat op naam staat van een Indische ploeg met 9 min. 573/io sec., te verbeteren. De ploeg bestaat uit: Ten Hacke, Ch. Kemper, Mooi en Sipkema. Verder zal H.P.C. 1 Zondag eveneens in 't Sportfondsenbad een polo wedstrijd spelen tegen Zian I. De opstelling is als volgt: L. Kohier, Braam, Leijenaar, Derks, Uitendaal, Leloux, Mooi. Verder wordt nog medegedeeld dat de trai ning voor de spelers van I en II wederom Maan dagavond is van 78 uur. PETROLEUM VOOR 100 TOT 1500 JAAR. Er is geen vraagstuk, hetwelk de wetenschap thans zo zeer vervult als het vraagstuk van de petroleumvoorraad. En deze wetenschap heeft uitgemaakt, dat de mens binnen honderd jaar geen petroleum meer tot zijn beschikking heeft, wanneer hij jaarlijks zoveel gebruikt als thans het geval is. Andere vakkundigen staan op het standpunt, dat men misschien reeds binnen één of twee jaar buiten aardolie kan of tenminste voor een groot deel. Men is in New York n.l. doende een vloeistof uit te vinden, welke, vermengd met petrdleum, deze laatste kan vervangen zodat we nog voor 1500 jaar petroleum genoeg zouden hebben, aldus de deskundigen. In Noord-Amerika gelooft men evenwel, dat er nog vele olierijke streken in Amerika zijn, welke het mogelijk zouden maken de mens 20Q0 jaren lang van olie te voorzien. Hoe is het mogelijk, dat er in 1936 mensen zijn, die zich het hoofdbreken over de vraag, of de mensen over 2000 jaar nog wel van petroleum kunnen profiteren! Achteraf is het toch wel interessant te weten, hoe de jacht naar olie ieder land en iedere staat heeft aangegrepen. Zelfs Engeland begint op het einde van deze maand op 12 ver schillende plaatsen in haar bodem te boren. Men schijnt op grond van zekere geologische ontdekkingen er van te zijn overtuigd, dat in de Britse bodem minstens zoveel olie te vinden is, dat men in een komende oorlog genoeg brandstof zou kunnen hebben om alle Engelse tanks te voeden. Iedere vrouw, hetzij een huisvrouw of een vrouw, die een beroep uitoefent, dat haar nood zaakt binnenshuis te werken, zal van tijd tot tijd bemerken, dat haar uithoudingsvermogen haar in de steek laat. Zij gevoelt zich geestelijk en lichamelijk minder dan anders in staat om met opgewektheid haar taak te vervullen en haar arbeidsprestatie zal verminderen. Hoe kan men hieraan ontkomen en weer op peil komen? Het is opvallend, dat deze ver schijnselen zich vooral in de wintermaanden voordoen en dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat men 's winters veel minder frisse lucht heeft dan 's zomers. Men vertoeft in vertrekken, die kunstmatig verwarmd worden, heeft de ramen nagenoeg den gehelen dag gesloten en krijgt een tekort aan zuurstof, waardoor men zich moe gaat voelen. In de zomer, zelfs reeds zodra de dagen langer worden, zal de vrouw, die haar beroep buitenshuis uitoefent, er veel eerder toe komen een eind te lopen als haar dagtaak voor bij is. Zodra het even zonnig weer is, lokt dit de huisvrouw ook uit om naar buiten te gaan en langzamerhand gaat men zich veel beter ge voelen. Zelfs in de koude wintermaanden moeten kamers en werkvertrekken regelmatig gelucht worden, al doet men dit ieder uur maar vijf minuten. Heeft men overdag geen gelegenheid om wat frisse lucht te happen, dan kan men dit 's avonds doen; de avondlucht werkt buitengewoon kal merend op het zenuwstelsel. Veelal tracht men het gevoel van moeheid te verdrijven door het drinken van (liefst) sterke koffie of thee, het geen juist zeer verkeerd is. Het prikkelt de ze nuwen onnodig en wekt schijnbaar op; evenals andere genotmiddelen, die lang niet altijd even onschuldig zijn. Veel beter is om wat vruchten te eten, 'n appel of sinaasappel of een bias zui ver vruchtensap te drinken, waardoor het bloed tevens gezuiverd wordt. Van niet te onderschatten belang is een goede nachtrust, want al denkt men ook, dat men vol doende heeft aan zes of zeven uren slaap en steeds laat naar bed gaat, dan wreekt zich dit tekort op de duur. Slapeloosheid is tenslotte een gevolg van de overspannen zenuwen en is vaak moeilijk te onderdrukken. Het is veel verstandiger zich enige genoegens te ontzeggen, dan laat en overmoe naar bed te gaan en 's avonds in rokerige zalen te vertoeven, waar gebrek aan frisse lucht is. Indien men zorgt, dat men deze volop kan inademen, rustig leeft, voldoende nachtrust neemt en geen prikkelende dranken drinkt, dan za! men zeker zijn uithoudingsvermogen behou den en zijn volle arbeidsprestatie kunnen blijven geven. MIGRAINE.. Het is inderdaad opvallend, dat men veel min der vrouwen over migraine hoort klagen, nu men zoveel meer sport beoefent, en tevens gezonder leeft, vooral ook wat de voeding betreft. Men heeft thans geen tijd meer om veel aan zich zelf te denken, zoals in vroeger jaren en de moderne vrouw, met haar behoefte aan frisse lucht en beweging, heeft veel bij hare sexege- noten van de vorige eeuw voor. Een Franse dokter geeft ten overvloede wellicht de raad aan zijn patiënten, niet te roken en in geen geval te inhaleren, geen alcohol te gebruiken, niet in oververwarmde vertrekken te vertoeven, veel frisse lucht en beweging te nemen, eenvoudige voeding en voldoende nachtrust en de migraine zal voorgoed verdwijnen! EEN BLIK IN DE SPIEGEL. Eenvoudige schoonheidsmiddelen. Men heeft geenszins dure cosmetische midde len nodig om er goed verzorgd uit te zien. Nodig is echter om enige aandacht aan het lichaam te schenken. Zo behoort b.v. transpireren tot de middelen, die het gehele organisme zuiveren en alle slak ken verwijderen, die anders in het lichaam blijven en niet alleen een vlekkerige huid, zelfs puistjes veroorzaken, doch ook vetzucht in de hand werken. Men moet daarom regelmatig een „zweetkuur" ondergaan door b.v. een flink warm bad te nemen voor het naar bed gaan of een kop kamillenthee met citroensap. Gym nastiek na het opstaan is eveneens uitstekend, waardoor alle spieren in beweging worden ge bracht en het bloed beter circuleert. VOOR ZEER GEZETTE FIGUREN. WK 1818 Ten einde aan de talrijke verzoeken te gemoet te komen, ons gedaan van de zijde onzer abonnee s om 'n japon in de groote ma ten te ontwerpen heeft onze coupeuse aan dit verzoek voldaan. Het model heeft geen aan den rok gezet boven deel. doch heeft aan één geknipte banen midden vóór en ach ter, terwijl de ver korte rijbanen naar on deren toe klokken en de rok de noodige on derwijdte verleenen, In de taille sluit de ja pon even aan. terwijl een smalle ceintuur ge dragen kan worden, doch niet vereischt wordt. Puntige hals uitsnijding met volant kraag. Rechte mouwen, met volants onder den elleboog. Patronen ver krijgbaar in de maten 50 en 52 voor 58 cent en verder in alle groote modellen, volgens op gave gemaakt naar het figuur voor negentig cent. VKK 1818 GOEDE KNIPPATRONEN. Patronen kunnen per brief aangevraagd worden met bijsluit'ng ^an 0.58 in postzegels aan de Moderedactrice, Roelofstrae. 109, Den Haag. Slappe gelaatstrekken maken, dat men er ouder uitziet, vooral ook als het gedeelte onder de kin een slappe, rimpelige huid te zien geeft. Hier is massage gewenst, waartoe de huid eerst met vette crème wordt ingewreven. Flinke wandelingen met naar achter gerichte schouderbladen gelden als voortreffelijk schoon heidsmiddel. Geen lopen met kleine trippel pasjes op hoge hakken, doch met een stevige pas. indien men op de juiste wijze loopt, dan worden de heup en buikspieren in beweging gebracht en voorkomt men de ongewenste vet laag, die het figuur veel van de lijn ontneemt. Dagelijks een glas sinaasappel- of citroensap is uistekend om het bloed te zuiveren, liefst enige malen per week een vleesloze of rauw- kostdag. Ook vruchtendagen worden vaak aan bevolen, terwijl weinig vet, boter en brood en nog minder zoetigheden of gebak gebruikt moeten worden om sehoonheidsfouten te voor komen. Een matige leefwijze, veel groenten en fruit, alsmede een dagelijkse flinke wandeling dragen er .toe.-bij,, de vro".v e;-.n fri.- aanzien te geven en er lang jong en gezond uit te zien. Voorwaar geen kostbare raadgevingen, die met een weinig goede wil opgevolgd kunnen worden. WENKEN VOOR DE WAS. Vergeeld wasgoed. Men lost ongeveer 100 gr. chloor op in 1 L. water en zeeft deze oplossing om ze daarna bij het waswater te voegen, zodat zeep en chloor op het goed inwerken, daarna enige malen uit spoelen. Kleine stukken kan men in karnemelk laten weken, waarna men de resultaten spoedig zal ervaren; daarna in een sopje nawassen en spoelen. Vochtvlekken in linnengoed. In deze tijd, dat de linnenkast ook aan een beurt wordt onder worpen, ontdekt men we! eens, dat zich op een of ander stuk vocht-vlekken bevinden. Zulks kan reeds gebeuren, indien zo'n stuk niet geheel en al droog is weggelegd en in lange tijd niet gebruikt is geworden. Men kan deze vlekken met potas verwijderen, daarna in de zon drogen en het zeepsop nawassen. Ook kan men vocht vlekken verwijderen met water en ammoniak met 10 delen water verdund. Roestvlekken verwijdert men door er citroen sap op te druppelen, daarna legt men er een vochtige doek op en stiijkt er vlug over met een heet ijzer. Verse vlekken verdwijnen nadat men deze behandeling enige malen herhaald heeft; oude vlekken vereisen soms een herhaling van zes of zevenmaal. De vlekken verdwijnen langzaam maar zeker. WAT VROUWEN INTERESSEERT. Ongeveer honderd jaar geleden was het vrij algemeen, dat een grote menigte meisjes van Engeland naar Brits-Indië reisden en uitgezon den werden door „huwelijksmakelaars" om aldaar met kolonisten te trouwen. Gehele „scheepsladingen" vertrokken naar de Engelse koloniën en bij aankomst van het schip met trouwlustige meisjes vond men in de haven steden een menigte Engelse kolonisten, die van de makelaars een vrouw kochten. Een groot deel harer werd de gelukkige echtgenote van zeer rijke mannen, anderen moesten zich met minder met aardse goederen bedeelden tevreden stellen. De kapitein van deze schepen had een zeer verantwoordelijke taak en moest met argusogen waken, dat geen van zijn scheepsofficieren verliefd raakte op deze uit gezonden meisjes. Geen sinecure, zo'n verant woordelijkheid, indien men bedenkt, dat de reis zes maanden duurde. De verbetering der ver keersmiddelen tussen de Engelse koloniën en het moederland en de toename van de blanke bevolking in Brits-Indië heeft aan deze huwe lijksmarkt een einde gemaakt. Misschien wel tot spijt van ouders, die rijk met dochters ge zegend waren! REEDS NU WORDT DE STRIJD TEGEN DE MOTTEN BEGONNEN! Heeft niet iedere huisvrouw, zelfs de meest perfecte, de onaangename ervaring wel eens of meermalen opgedaan, dat een of ander kleding stuk te voorschijn werd gehaald, waarin een of meer gaten waren gevreten? Het is ongelofelijk, hoe vlug zij zich hier of daar weten te nestelen. Enige jaren geleden heeft men een middel ontdekt, dat, naar wij mogen aannemen, radicaal werkt en vele textielfabrikanten prepareren hun. stoffen, vóórdat zij in de handel komen. Zulks heeft echter geen inyloed op de véle oudere stukken, die in iedere huishouding aanwezig en niet op een dergelijke wijze behandeld zijn. Juist deze moeten eveneens beschermd worden tegen de vraat- en vernielzucht dezer gevreesde insecten. In de eerste plaats moet men weten, dat motten door niets zozeer geërgerd worden, dan dat men hen in hun rust stoort. Veelvuldig uit halen van klerenkasten en koffers is nood zakelijk, en daarna worden alle kledingstukken geborsteld en geklopt en flink heen en weer geschud en weer in een andere volgorde in de kast opgehangen, 's Zomers benut men zonnige dagen om de verschillende kledingstukken buiten te hangen, want zon is de natuurlijke vijand van motten. Wanneer men allerlei bont, als mantels, shawls, enz., een uur lang in de warme zomer zon hangt is alle mottengebroed radicaal ge dood. Naast al deze kunstgrepen moeten wij koffers, kisten en kasten eveneens flink schoonmaken en met een in ammoniak gedrenkte doek uit nemen, daarna zwavelen, nadat het vocht goed gedroogd is. Men legt enige zwavelstangen in een grote blikken bus of trommel, steekt deze aan en laat de damp een uur inwerken in de kasten; onmiddellijk na het uitzwavelen de kledingstukken weer opbergen. Bij het uit zwavelen moeten deuren van kasten en deksels van kisten goed gesloten zijn. De nog in de kasten hangende dampen na het zwavelen trek ken dan tevens in de kleren. Alle eitjes en larven, die in hoeken en spleten zijn, worden op deze wijze verdelgd en eerst enige uren later worden kasten en kamers gelucht. Geheel en al zonder enige prikkeling in de keel of hoesten zal men niet in de kamers kunnen ver toeven, doch men bindt dan een doek voor neus en mond, waardoor de scherpe lucht aanmerke lijk minder wordt. Het inpakken van allerlei kleinere wollen voorwerpen in vers bedrukte couranten is uit stekend, doch men moet steeds alles schoon gewassen bewaren en de couranten dicht plak ken. Wil men meerdere stuks bewaren in één pak, dan legt men er ook lagen couranten tussen. Voor alle zekerheid kan men nog kamfer- balletjes tussen het goed leggen of stukjes afval van saffraanleer, dat men bij een leerhandelaar kan krijgen. AARDAPPELEN MET ROOMSAUS. 1 K.G. aardappelen, 2% a 3 d.L. melk, 25 gram boter, 1 eetlepel bloem, zout, peterselie, d.L. room. 41. Luid schreeuwend en wild om zich heen slaand holden de achtervolgers, die nu achter volgden geworden waren, door de straten, waar het gelukkig in dat vroege morgenuur nog niet druk was. Maar er kwam spoedig enige ver ademing voor de stakkers in de vorm van een banketbakkersjongen, die met de lekkernijen in zijn manden de bijen naar zich toe lokte en nu een beurt kreeg! 42. Tingeling! Vijf minuten later ging de bel bij dokter Slikmaar. Jongens, jongens, zoveel patiënten had hij nog nooit tegelijk gehad! Het waren namelijk Brams achtervolgers, die bin nenkwamen, allemaal met opgezwollen neuzen, wangen en gezichten, vanwege de bijensteken! Men schilt de aardappelen en snijdt ze aan plakken, die men in water met zout 20 minuten kookt, daarna afgiet en gaar laat stomen op een zeer lage pit of een hoekje van het fornuis met de deksel op de pan. Inmiddels maakt men een sausje van de boter, wat bloem en roert alles goed dooreen, verder nog wat melk bijvoegen. Enige minuten laten doorkoken. De aardappels worden in een verwarmde dek schaal gelegd en bedekt met de saus, waardoor even vóór het opdoen nog d.L. room is ge roerd. Over de saus strooit men zeer fijn ge hakte peterselie. J. C. £OK. RAADHUISSTRAAT 4 Htj_MSTLDE TEL. 28039 OSSENHAAS MET GROENTEN EN GEBAKKEN AARDAPPELTJES. 1 K.G. ossenhaas, 100 gram boter, klein busje doperwten, prinsessebonen, peentjes, I bloem kool, 1 K.G. kleine aardappelen, vet. De ossenhaas wordt gelardeerd, hetgeen meestal reeds door den slager gedaan wordt en waardoor het vlees smakelijker is. Boter wordt in de braadpan warm gemaakt, de gezouten ossenhaas hierin gedaan, aan alle kanten om gewenteld, en daarna bruin gebraden, waarna van tijd tot tijd een scheut water wordt bij gevoegd: we moeten vooral oppassen, dat de boter niet te bruin wordt, hetgeen de jus niet smakelijker zou maken. Heeft het vlees 15 a 20 minuten per pond gebraden, dan wordt het op een verwarmde schaal gelegd en in de oven warm gehouden. De verschillende groenten zijn goed warm gemaakt en gestoofd met boter; de bloemkool is gaar gekookt en nu worden alle groenten afwisselend in vakjes om het vlees gelegd, over de bloemkool komt een weinig zout en noot. Kleine aardappeltjes worden half gaar ge kookt, afgegoten, gedroogd en daarna in hete slaolie of vet gaar en bruin gebakken en in een aparte schaal geserveerd. Kan men geen kleine aardappeltjes krijgen, dan is er in winkels voor huishoudelijke artike len een handig instrumentje te krijgen, waar mede men kleine aardappeltjes uit de grote steekt. LAMSRAGOUT MET GROENTEN. 500 gr. Iamspoulet, 150 gr. boter, 15 gr. bloem, zout, 500 gr. wortelen, 300 gr. kleine uien en 300 gr. erwten. Het vlees wordt gewassen en in stukjes ge sneden, daarna gezouten en in de braadpan in de boter bruin gebraden en bij scheutjes tegelijk y2 L. water toegevoegd. Men schrapt de wor teltjes en ontdoet de uitjes, die klein moeten zijn, van het buitenste schilletje en voegt beide bij het vlees in de braadpan; zijn de tomaten niet te duur, dan kunnen ook enige kleine tomaten mee stoven, doch men moet zorgen, dat alle groente heel blijft. De wortelerwten (kleine groene erwten, die niet stuk koken) zijn daags te voren gewassen en in ruim water te weken gezet en worden apart gaar gekookt. Heeft het vlees met de groenten plm. 3 kwartier gestoofd, dan schept men eerst het vlees uit en legt dit midden op een flinke schaal, daar omheen komen in groepjes de worteltjes, uitjes en erwten, terwijl het overgebleven vleesvocht met de bloem gebonden wordt en gedeeltelijk in de juskom wordt gedaan. Een uitkomst voor de was en de vaat. DOOR G. TH. ROTMAN (NADRUK VERBODEN) 43. De dokter behandelde de gezwollen plaatsen met ammoniak en een zalfje, deed er een doek om, en zo gingen de mannen, enigs zins opgelucht, weer heen, na betaald te hebben natuurlijk. Stralend van genoegen keek de dokter naar al het geld, dat hij zo opeens ver diend had; nu kon hij eindelijk een nieuwe luidspreker kopen! 44. Onderwijl zaten Bram en Tom nog steeds in de tuin; ze durfden er niet uit. „Onze honger is gestild", zei Bram, „maar o wee, wat heb ik 'n dorst!" Om het huis heensluipendé, kwamen ze nu aan het keukenraam. Het stond half open, en het keukenmeisje zette juist een grote kan melk neer, die ze zoëven gehaald had.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1936 | | pagina 3