HEKBEN OVERALLS PREDIKBEURTEN DE VE CIW EN HAAD n DIS Echte en simili sieraden CONFISERIE MODERN HYACINTHGEBAKJES BRAMMETJE FLAPOOR EN Z'N VRIENDEN 2 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT Zondag 26 April. Ned. Herv. Kerk, Wilhelniinaplein. V.m. 10 uur: Ds. Briët. Kapel Nieuw-Vredenhof, Joh. v. Oldenbarneveltlaan. V.m. 10.30 uur: Ds. Barger en Dr. H. Kraemer, taalgeleerde Ned. Bijbelgenootschap. In beide diensten collecte voor de Uitw. Zending. Prot. Jeugdhuis, Heemst. Dreef. Zendingsdienst. N.m. 5 uur: Zendeling A. J. de Neef van Nieüw- Quinea. Gereformeerde Kerk, Koediefslaan. V.m. 10 uur: Ds. Dondorp. N.m. 5 uur: Ds. F. de Vries van Den Haag. Gebouw voor Chr. Belangen, Voorweg. V.m. 10 uur: Ds. F. de Vries van Den Haag. N.m. 5 uur: Ds. Dondorp. In beiüe diensten collecte voor de Theol. School en de Theol. Faculteit der V.U. Nederl. Protestantenbond. V.m. 10.30 uur: Prof. Dr. U. A. v. d. Bergh van Eysinga. (Met medewerking van het dameskoor.) Eglise Reformée des Pays-Bas. (Eglise Wallonne.) Dimanche 26 avril a 10 h. 30 Service présidé par Mr. Ie Pasteur E. Michelin. Moreau, de la Haye. 3e collecte pour l'Eglise. 11 h. 45: Service des Enfants. 20 h.: Service du Soir. Pasteur Kraitt. Vendredi Ier mai: Conférence du Pasteur Pons d Italië. GRAMOFOONPLATENCONCERT VAN DE HEEMSTEEDSE RADIO-CENTRALE. Programma: (Des avonds van 7—8 uur.) Maandag: Berliner Luft, mars Berliner Jungs, mars Geschichten aus dem Wiener- wald Moeder heeft een rijbewijs (Louis Davids) kestanten Popular Potpourri Extase Chanson de l'adieu (Richard Tauber) Mein Scliatz ist bei der Infanterie, marslied Sie liiesz Marie! und treu war sie Juanita, uit de operette „La Reine de Sierra" Retour, uit de operette „La Reine de Sierra" Der Trompeter von Sackingen Noch sind die Tage der Rosen Oesterreichische Marsch- perlen, potpourri. Dinsdag: Klein und niedlich 's Schiitzen- lies'l Ruma partout Jonlerie Walzer- perlen, potpourri El Picaflor Bajo tierra D'r Ünterwaldner Uesen Aetti Morgen- blatter Gold und Silber Let 's swing it, foxtrot Chinatown, my Chinatown, foxtrot Harmonika-Polka Auf leichten Fiissen, mars -Nickel in the slot, foxtrot Swing, Brother, swing, toxtrot. Woensdag: De Rotterdamse vlag Mars naar motieven uit „Les Saltimbanques" The Dixieland Band, foxtrot Fare thee well, Annabelle, foxtrot Alt Berlin im Walzertakt, potpourri An der Donau wenn der Wein bliiht Strauss und Lannerpotpourri Die Mühle im Schwarzwald Die Schmiede im Walde Ein armer Wanderbursch, lied en tango Musikant, deine Welt ist die Fr au, die du liebst That's Georgia Smoke Rings Schön Rosmarin Liebeslied. Donderdag: Erste Liebe, wals Es ist das alte Lied, wals „Florodora", Vocal Gems „Gut und modern", Tanz und Tonfilmschlager Grootmoedertje Een oud Italiaans liedje I'm falling in love with someone Moon beams Das Ringlein mit dem dunkelblauen Stein, langz. foxtrot Tatjana, tango Down by the river, uit „Mississippi" Soon, uit „Mississippi" So kiist nur die Katja, foxtrot Maruschka, tango. Vrijdag: Blume von Hawaii, potpourri Leichte Kavallerie Lustspiel-Ouverture Geschichten aus dem Wienerwald Let's have a Jubilee, foxtrot Old Timer - Hill Billy, fox trot Wir bitten zum Tanz, grote schlager potpourri Souvenir d'Ukraine Occhi Neri Bliitentraume in Ueno, walzer Japanischer Friihling, walzer Sing, your sinners Imagi nation. Zaterdag: Eine lustige Schlagerfahrt, pot pourri Liebecfreud, wals Liebesleid, wals Mein lieber Schatz, paso doble Hunderd- tausendmal, foxtrot Médaille d'Or Ire Sf j'etais roi Nothing lives longer than love, waltz The wheel of the wagen is broken, foxtrot Rendezvous der Puppen, foxtrot Zirkusluft A hot time in town. ZENDINGSDIENST. in het Prot. Jeugdhuis aan de Heemst. Dreef zal Zondag a.s., des middags om 5 uur, een zendingsdienst worden gehouden door zendeling A. J. de Neef van Nieuw-Guinea. VROUWEN-VREDESGANG 18 MEI 1936. Navolging in het buitenland. De op 18 Mei a.s. te Amsterdam te houden Vrouwen-Vredesgang trekt in het buitenland toenemende belangstelling en wordt weder na gevolgd. Behalve dat in Tsjecho-SIowakije die dag per Radio zal worden herdacht, zal ook in Aberdeen (Schotland) als gevolg van de correspondentie met Lady Aberdeen (Presidente van de Inter nationale Vrouwenraad en voorgedragen voor de Nobel-prijs v. d. Vrede) een gelijksoortige betoging wordt gehouden (17 Mei) en een te Londen, vyaaraan o.a. door de leden van de Intern. Vróuwen Kruistocht v. d. Vrede zal worden deelgenomen; dit laatste als gevolg van het contact met de Presidente: Miss Pankhurst. Hoogstwaarschijnlijk zullen Zwitserse Vrou wen overkomen om aan de Nederl. Vrouwen- Vredesgang deel te nemen. SPAARKAS ST. ANTONIUS. Woensdagavond hield bovengenoemde vereni ging een vrij goed bezochte ledenvergadering, met als hoofddoel de bespreking van de verkoop van brandstoffen. Na opening met de christelijke groet en lezing der notulen volgde allereerst een zeer uitvoerig verslag van de vergadering der Diocesane In koop-Centrale Haarlem, gehouden op 28 Maart. Bij de bespreking inkoop brandstoffen en vast stelling der mijn, waarvan dit jaar betrokken zal worden, kwam tot uiting, dat de prijzen dit jaar wel iets hoger zullen zijn. De voorzitter gaf een zeer uitvoerige opgave van de vermoedelijke prijs van een aantal Hollandse en buitenlandse mijnen. in de vergadering werd de wens geuit in ieder geval van een Hollandse mijn te betrekken en zo gehoor te gpven'aan de leuze „gebruik Neder lands fabrikaat en helpt de Nederlandse werk loosheid bestrijden. Met algemene stemmen werd dan ook besloten de pl.m. 200 ton, die de leden nodig zullen hebben, van de mijn „Wilhelmina" te betrekken. Ook het distribueren der brandstoffen lokte nog een zeer uitvoerige bespreking uit, met ge volg, dat de inschrijving zal opengesteld worden enkel aan particuliere ondernemingen, met dien verstande echter, dat zij als helpers zullen moe ten nemen R.K. georganiseerde werklozen, leden der vereniging. Daar het vorige jaar voor pl.m. 300.— aan dekens door middel der D.l.C.H. waren betrok ken, zullen de leden ook dit jaar weer in de gelegenheid gesteld worden dekens te betrekken, waarvoor te gelegener tijd monsters zullen wor den aangevraagd. HET WELVAART COMITé. De eerste opdrachten. Het Welvaart Comité heeft een lijst van per sonen samengesteld, die een ingevuld beloite- formuiier aan het Comité deden toekomen. Hoewel het resultaat op circa 20UU circulaires niet bevredigend is te noemen, hoopt het comité bij een voigenüe verzending meer succes te kunnen boeken. Uit Haarlem werden 13 ingevulde formulieren terugontvangen, uit Bloemendaal 2, uit Heem stede 4 en uit Overveen 4. De opdrachten, die men beloofd heeft te zullen doen uitvoeren, zijn natuurlijk van zeer uiteen lopende aard. Er zijn belangrijke en minder belangrijke bij, van cte aankoop van schoenen tot de aankoop van nieuwe meubelen, van huis houdelijke reparaties tot het schilderen van twee huizen. Maar élke opdracht geett werk en daar is het om te doen. Want wij vestigen er nog eens met nadruk de aandacht op: „Het Wei vaart-Comité vraagt geen geld maar werk!" Met verzending der circulaires wordt voort gegaan. Men legge ze niet ongelezen ter zijde. Mog véél meer medewerking van de geliele burgerij is nodig! DE ZWEMVIJVERS. Uitbreiding kleedgelegenheid. Aan de uitbreiding van de kleedgelegenheid bij de zwemvijvers wordt hard gewerkt, ten einde vóór het a.s. seizoen gereed te zijn. De fietsenbergplaats tussen de dames- en heren vijver is overdekt en wordt in orde gebracht als kleedhuis, waarin de klerenhangers een plaats krijgen. Ter weerszijden komen de wissel cabines, die in verbinding staan met het kleed huis. Naast de herenvijver wordt een nieuwe fietsenstalling gebouwd. Deze werkzaamheden worden uitgevoerd door den aannemer G. Kloos alhier. Ook de reiniging van de vijvers is goed ter hand genomen. De damesvijver heeft men leeg gepompt en zorgvuldig wordt de laag bagger van de bodem verwijderd. De herenvijver heeft reeds een grote-schoonmaakbeurt gehad. Men verwacht tijdig met alle werkzaamheden gereed te zijn, teneinde de gemoderniseerde zweminrichting op 11 Mei a.s. te kunnen openen. BESTRIJDING DER VIVISECTIE. Propaganda-filmavond. De afdeling Haarlem en Omstreken van de Nederlandse Bond tot bestrijding der vivi sectie houdt op Maandag 27 April, des avonds 8.15 uur, in de Aula van het Kennemer Lyceum een propaganda-avond. Het programma ver meldt o.m. een inleiding van den Bondsvoor zitter, Mr. Dr. D. Albers, een causerie van W- .N.. v. d Hout, voordrachten van Wouter Loeb en een propagandafilm: „Het brandmerk van Kaïn". VERKEERSONGEVALLEN Maandagmiddag te omstreeks 5 uur had op de Heerenweg te Heemstede een aanrijding plaats tussen een au+o bestuurd door Th. A. A., wonende te Haarlem, die komende uit de Koediefslaan de Heerenweg opreed en een auto bestuurd door de G. uit Rotterdam, die op de Heerenweg reed richting BennebroekHaarlem. Het ongeval had plaats doordat de bestuurder van de uit Bennebroek komende auto de uit de Koediefslaan komende auto te laat had opge merkt. De eerstbedoelde auto werd aan de linkerzijde beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen daarbij niet voor. Maandagnamiddag om 12.45 uur had op de Binnenweg bij de Oosterlaan een aanrijding plaats tussen een tram (Leidenaar) en een uit de Oosterlaan de Binnenweg oprijdende vracht auto, bestuurd door H. T., wonende te Haarlem, die komende uit de Oosterlaan de Binnenweg in de richting Haarlem wilde oprijden. Toen de auto reeds op de trambaan reed, zag hij plotse ling uit de richting Bennebroek de tram op korte afstand naderen, zodat een aanrijding niet meer kon worden voorkomen. De auto werd aan de voorzijde beschadigd. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Zondagnamiddag 6 uur had op de Heerenweg bij de Adriaan Pauwlaan te Heemstede een aanrijding plaats. G. T. uit Heemstede, per auto rijdende vanaf de Adriaan Pauwlaan over de Heerenweg naar de Laan van Rozenburg, ver leende aan den bestuurder van een motor rijwiel, dat uit de richting Haarlem kwam, geen voorrang, waardoor een botsing ontstond. De motorrijder en duopassagier vielen op de weg, doch bekwamen geen letsel. Auto en motor werden beide beschadigd. DE PSYCHOLOGIE DER OORLOGS- BESTRIJDING. Heden, Vrijdagavond, aanvang 8 uur, houdt Dr. A. Groeneveld, Zenuwarts te Amsterdam, voor de leden der bij de Vredesraad Haarlem aangesloten verenigingen en belangstellenden in de bovenzaal van Café-Restaurant Gebr. Brinkmann, Groote Markt te Haarlem, een lezing over: „De psychologie der oorlogs- bestrijding". PERSONALIA. Op de examens voor zwemonderwijzers, ge houden in Stoop's Bad, slaagde voor het diploma als zwemonderwijzer o.m. onze plaats genoot R. Abrahams, WINNER-TENTOONSTELLING AMSTERDAM. Heemsteedse prijswinners. Op de internationale „Winner-tentoonstelling" te Amsterdam behaalden de zwarte poedel „Argus vom Kaiserwoog" en de witte poedel „Almé vom Cirafensprung", eig. Mevr. Schaap, Heemst. Dreef, alhier, 15 prijzen. „Argus" be haalde de Winnertitel en de kampioensprijs. AANRIJDING. Dinsdagnamiddag had op de Heerenweg bij de Koediefslaan een aanrijding plaats tussen een auto en een wielrijder. De auto, bestuurd door J. J. P. uit Haarlem,, reed op de Heerenweg richting HaarlemBennebroek. Voor hem uit reed ter rechterzijde van de weg: de wielrijder genaamd van G., wonende alhier, die bij de Koediefslaan plotseling de weg overstak. De wielrijder werd door de auto tegen de grond geworpen en' bleef gewond liggen. -Op advies van een ter plaatse, gekomen geneesheer is het slachtoffer per ziekenauto naar de Maria-Stich- ting te Haarlem vervoerd. GOED EN STERK vanaf f 2.— LET OP HET JUISTE ADRES Paarlaarsteeg I. - Tel. 12842 DE KACHEL OMVERGELOPEN! Zaterdagavond 10.30 uur ontstond er brand in perceel Javalaan 1,9 te Heemstede, door het omverlopen van een petroleumkachel. Met be hulp van buren wefd de brandende kachel en een in brand geraakt vloerkleed naar buiten ge sleept en de brand 'geblust. Bij aankomst van de brandweer behoefde deze geen dienst te doen. OVERZICHT ÖER WERKLOOSHEID. Bij het plaatselijk 'orgaan der arbeidsbemidde ling kwamen in de loop dezer week 461 aan biedingen in van werkzoekenden, t.w.: 46 grondwerkers, 24 metselaars,. 6 schilders, 31 timmerliieden, 20 opperlieden,. 112 bloemistarbèidérs, 103 losse werklieden, 10 metaalbewerkers, 10 kantoorbedienden, 4 bouwkundig tekenaars, 3 bakkers, 2 stucadoors, 90 werkzaam in andere beroepen. GEVESTIGDE GEZINSHOOFDEN TE HEEMSTEDE. Opgave van 21 April 1936. J. F. Fieggen, Azalealaan 11. P. G. M. Olthoff, Meer en Boschlaan 10. A. P. Praamsma, Rijnstraat 94. D. Veenstra, J. van Campenstraat 53. C. Vrijdag, Herman Heijermanslaan 7. J. J. H. W. Weenen, P. de Hooghstraat 22. H. P. Blok, Oude Posthuis straat 27. A. J. Driessen, Heemst. Dreef 45. Wed. C. M. Jansséns, Camplaan 5. A. Rau, Narcissenlaan 8. F. M. M. A. Bal, Schelde- straat 4. J. en E. Kerker, Wipperplein 20. J. Moulijn, Mozartkade 8. M. Schreuder, Zomerlaan 23. J. Stants, J. v. d. Bergstraat 80. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te verkrijgen bij: Stoik, Vijfheerenstr. 5, gouden dames armbandhorloge; Bureau van Politie, Raadhuisstraat, kindertasje met kerk boek; Van Bemmel, Lanckhorstlaan 117, heren handschoen; C. J. Loogmans, Tafelbergstraat I, Haarlem, ring met- sleutels; Van Wijk, Talma- straat 6, regenpijp met ritssluiting; Spaarnzicht- laan 4a, ceintuur; Tol, Haemstedeplein 4, sleutel; Godijk, Dahliastraat 6, Haarlem, padvinders veldfles; P. Bos, Lombokstraat 9, bos sleutels; Mevr. Phoost, H. Heijermanslaan 9, hond; Café Rhijnenburg, Heerenweg, transportrijwiel; J. Booms, Kastanjelaan 14, ho.ndenpenningj Assen delft, Javalaan 34, paar zwarte regenpijpen; Humting, Berkenlaan 24, beige dameshand schoenen. Opgelegde edele metalen. Strass, paarlen, koraal, barnsteen. Door Mevr. G. C. MEYER—SCHWENCKE, „Het is niet alles goud wat er blinkt", is een bekend spreekwoord, doch nog minder vaak zijn de vele stenen en paarlen, die men ziet dragen, echt. Het vermeende geschitter van edelstenen is grotendeels van strass, waarvoor men echter geen gewoon glas verwerkt, daar dit bij het meest kunstige slijpen dood en leven loos zou blijven. De mooie schittering van strass komt echter de glans Van edelstenen zeer nabij. Gekleurd glas werd reeds bij het begin van het glasblazen voor sieraden gebruikt; trouwens het oudste glas- was volstrekt niet kleurloos, maar rood- of groenachtig, aangezien men in de aanvang het ijzergehalte niet wist te ver wijderen. Dergelijk glas gebruikt men thans nog voor flessen en glazen/Nadat men deze kleuren aan het glas wist te ontnemen, zocht men tevens .naar andere ldeurmiddqlen, die h?.t me^j^jpet; edelstenen overeen deden komen. Eerst tegen het einde der achttiende eeuw be reikte men het gewenste resultaat en wel toen Joseph Strasser in Wenen op de gedachte kwam, dat slijpen alleen niet voldoende wa§, dofch dat tevens een menging van kleuren vereist werd. Na veel zoeken vond hij tenslotte liét mengsel, waardoor een sieraad gemaakt kon worden, waarvan een buitengewone schittering uitging. Hij richtte in Bohemen een grote fabriek op en bracht zijn uitvinding in de handel onder de naam van: „Strasser's Boheems glas". In Parijs vond men deze naam veel te lang en sprak men al spoedig over „strass", een benaming, die ook in verschillende andere lan den weerklank vond. Dankbaar maakten de grote modehuizen ge bruik van dit mooie materiaal, om het toe te passen als garnering op hun ontwerpen, in het bijzonder op avondjaponnen. Simili en synthetische stenen. Terwijl bij Strass de glans van diamanten be naderd wordt is simili altijd als namaak brilliant te beschouwen en onderscheidt zich van strass. dat geen lood doch thallium bevat, waardoor het glas een buitengewoon sterke glans ver krijgt. Men gebruikt thalliumglas niet alleen voor simili-brillanten, doch ook in het bijzonder voor fijne optische instrumenten. Deze namaak is echter door bepaalde natuur kundige proeven van echte stenen te onder scheiden, daar de glasmassa zachter, doch tevens zwaarder in gewicht is dan een echte edelsteen van gelijke grootte. Geen enkele vakman zal zich dan ook laten beetnemen met simili of strass, doch bij de minste twijfel de proef op de som nemen. Moeilijker is het geval bij synthetische edel stenen, die de naam zegt het reeds op kunstmatige wijze met een gelijke samenstelling J. C. KOK RAADHUISSTRAAT 4 HEEMSTEDE TEL. 280S9 als de echte stenen gemaakt zijn. Men heeft synthetische robijnen, smaragden, saphieren en andere stenen, die slechts door zeer ingewik kelde wetenschappelijke onderzoekingen van de echte te onderscheiden zijn. In de chemische samenstelling heeft men heel nauwkeurig het natuurproduct gevolgd, zodat men ze maar niet kortweg onder de groep „valse stenen" kan rekenen. De verkoper zal zijn cliënt steeds op merkzaam maken op het feit, dat de steen synthetisch is, wat ook trouwens een groot prijsverschil geeft met de natuurstenen, die aan merkelijk duurder zijn. Dit zelfde doet zich voor bij kunst- of z.g. Japanse paarlen, die door het inbrengen van een stukje steen, een schilfertje kalk of zand in de oesterschelp gewonnen worden. Men verwekt op déze wijze een ziekelijke huiduitscheiding, die na drie of vier jaar een volkomen echte paar! doet ontstaan. Sieraden uit de zee. Naast de paarl verschaft de zee ons nog ander materiaal, dat bijzonder geschikt is voor sie raden, n.l. koraal en barnsteen. Als sieraad is bloedkoraal min of meer op de achtergrond ge raakt in de laatste jaren om wellicht op een gegeven ogenblik weer hyper modern te worden. Het vervalsen van koraal loont de moeite niet, aangezien de ijverige koraaldieren onvermoeid hun werk voortzetten en van gebrek aan materiaal geen sprake is. In de Rode- en in de Zuidzee wemelt het van koraal-polypen, waarbij iedere generatie het hoornachtige skelet der voorvaderen door eigen koolzure kalkuitschei- ding opbouwt tot riffen, klippen en ringvormige wallen om eilanden. Hef mooiste koraal, dat dieprood Ts, vindt men in Europa in de Adriatische Zee en'dit edel- 45. Voorzichtig wachtte Bram, tot het meisje even de keuken uitging; toen stak hij vlug z'n slurf in de kan, die vlak bij het open raam stond en slurpte de melk in één teug op! Ja, zo'n egoïst was hij, dat hij niet eens vroeg, of Tom er ook wat van wilde hebben I Dat dit stelen was, bedacht hij al evenmin, maar ja, daar was Inj dan ook maar 'n olifant voor. 46. Na de lekkere melk uit z'n slurf in z'n mond overgeladen te hebben, zette Bram zich met Tom vlak onder het venster neer, van welke plaats zij al spoedig het keukenmeisje konden horen jammeren, waar haar melk opeens ge bleven was. Ze riep het kamermeisje er bij, en spoedig hadden deze twee de hoogste ruzie; ze beschuldigden elkaar er van, de melk uit gedronken te hebben. 47. Maar het gekwebbel van „dat vrouw volk", zoals hij het noemde, verveelde Bram al gauw en hij kuierde met Tom de tuin in. „Een schommel!" riep hij opeens; „Tom, willen we een partijtje?" Tom vond het uitstekend, en spoedig stonden ze neus aan neus, of liever slurf aan neus, op de schommel. ONS PREMIE PATROON. P 5000. - Uitsluitend voor abonné's 1 0.18. Er zijn zoo van allerhande werk jes, waarbij Wij onze kleeding gaarne bescher men, zonder nu bepaald een groot mouwschort aan te trekken. Het model kan van al lerlei waschbaar materiaal ge maakt worden. Gebloemde sati net op cretonne staal altijd aar dig, doch moet vooral in niet tr kleurige motle ven gekozen wor den. Het schort is gemakkelijk en vlug te maken, be staat uit drie dee- lén, zoodat alleen schouder en zijna den worden ver bonden. Onder- en zijkanten zoomen en bovengedeelte tegenbiezen. Sluiting met knoopen. Opgestikte zak. Verkrijgbaar in maat 46. Ten einde eventueele teleurstellingen te voorkomen, raden wij onze abonné's aan het patroon sjioedig te bestellen, aangezien wij slechts een beperkten voorraad hebben en eventueele nabestellingen niet meer al? premiepatroon geleverd kunnen worden. GOEDE KNIPPATRONEN. Patronen kunDen per brief aangevraagd worden met bljsluit'ng -an 0.58 in postzegels aan dt Moderedactrice, Roelofstraat 109, Den Haag. koraal met zijn prachtig diep rood heeft de be roemde Venetiaanse industrie van bloedkoralen sieraden doen ontstaan. Barnsteen is een fossiele harssoort, waarin men vaak resten van insecten of varens aan treft. Woelige zeeën werken het barnsteen los van de bodem en door het geringe gewicht blijft het aan de oppervlakte drijven, waarna de golven het medevoeren en op het strand achter laten. Aan de kusten der Oostzee, vooral in Samland vindt men zeer veel barnsteen, doch minder bekend is, dat men ook hier en daar op het vasteland barnsteen heeft aangetroffen, <iie zich in het tertiaire tijdperk gevormd heeft ;n bepaalde aardlagen. De z.g. zwarte barnsteen is niet echt, doch een soort bruinkool, die door bijvoeging van basalt gepolitoerd kan worden en waarvan men o.a. fiches maakt, die bij ver schillende spelen gebruikt worden. Opgelegde edele metalen Zeer vele niet edele metalen worden met edele metalen overtrokken, b.v. met een dun laagje goud, zilver of platina, waardoor men doublé en onder andere benamingen in de handel zijnde sieraden verkrijgt. Met zilver of goudblad over trokken (geplateerde) metalen werden voor het eerst in Wenen gemaakt, waardoor een speciale industrie ontstond, die in de 19e eeuw ook in Engeland uitbreiding vond. In Frankrijk was Tallois de eerste, die met boudplateren begon en men noemde zijn sieraden Tallois demi, het geen later samensmolt tot „Talmi", of ook wel haif-goud genoemd werd. De verscheidenheid dezer platteringen is zeer groot en waar in den beginne het edele metaal in een dunne laag op de niet edele kern werd gewalst, is dit later op veel vluggere en minder kostbare wijze geschied langs galvanische weg. Bij deze laatste wijze van opbrengen van het bovenlaagje voert men een zwakke electrische stroom door een oplossing van het edele metaal, waardoor het vaneen gaat en als een dunne laag op het metaal wordt gespoten. Moderne voeding eischt voor groot en klein Modelmelk en Yoghurt van Modelboerderij „WEERESTEYN" Hillegom - Telefoon 5107 Alle melkproducten - Prijzen vallen mee DOOR G TH. ROTMAN (NADRUKVERBODEN 48. Nu, het ging fijn, hoor! Maar Brammetje moest natuurlijk weer overdrijven; het ging steeds hoger, zodat het Tom weldra benauwd te moede werd. En daar was reden voor, want Bram had er helemaal niet aan gedacht, dat de schommel wel op mensenkinderen, maar niet op 'n zware olifant berekend was!

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1936 | | pagina 2