GEEF UW ANNONCE EEN LANGER LEVEN U LEEFT NOG MAAR EEN DAG ER STAAT EEN BEDELAAR AAN DE DEUR!.... BLOEMBOLLEN WEELDE HET KORTE VERHAAL ADVERTEER IN PERIODIEKEN Garage Van Houten STALLING VERVOLG PLAATSELIJK NIEUWS BURGERLIJKE STAND Van V LI ETS Fotohandel INGEZONDEN SPORT DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 3 VIA PROZAÏSCHE HONGER NAAR ROMANTISCHE LIEFDE Door ARTHUR HYAR. Deze uitspraak verontrust den patient. Want een dag is niets. En is Uw advertentie niet vaak het zelfde lot beschoren Kan die adver tentie wel altijd op dien eenen dag doen, wat U ervan verlangt In de Periodieken zou die advertentie een veel langer leven hebben en veel meer gelegenheid om haar taak te vervullen. Beter, grondiger, duurzamer. Zoo'n advertentie heeft veel meer mogelijkheden. Aan de leestafels en in de eetzalen. In de huiskamer tot zelfs in de keuken. Overal worden periodieken telkens weer ter hand genomen, ledereen gaat er eens rustig voor zitten. Geef Uw advertentie tijd om i n te werken, opdat de n a wer king tenslotte de gewenschte uit werking kan hebben. DE EEN OF MEER MALEN PER WEEK OF PER MAAND VERSCHIJNENDE BLADEN w-\ E schuld van alles was natuurlijk nit- B sluitend juffrouw van Ganssen, de huis houdster van Willy, die nu juist op die avond haar zuster moest gaan bezoeken, waarop Willy van zijn vacantiereis terugkeerde. Nadat hij zijn auto betaald had, liep hij de trap van zijn woning op met een kapitaal van drie dubbeltjes, een vierkante stuiver en een paar duitstukken. Hij vertrouwde erop, dat juffrouw Ganssen wel iets klaar zou hebben om te eten. Weliswaar wist ze niet, dat hij vanavond al thuis zou komen, daar zijn vacantie nog niet ten einde was, maarde provisiekast zou nog wel het een en ander opleverenMaar niet alleen was juffrouw Ganssen wèg, doch ook haar provisiekast bevatte niets eetbaars, behalve bak- en braadvet, slaolie en een pak havermout, maar er was niets aan te doen. De havermouth was droog en melk vond hij ner gens. Als meit een gezonde maag heeft, is het bitter te moeten vasten, vooral als men ge durende een lange treinreis niets gegeten heeft. En de dubbeltjes hielpen Willy ook niet, daar de winkels al spoedig gesloten waren. Maarhalt! Misschien was zijn vriend Burks thuis. Hij woonde vlak naast Willy, op hetzelfde portiekeen keurige vrijgezellen- woning. Door het oordeelkundig uitkiezen van zijn ouders was Burks op de laatste van de maand altijd nog wel van wat geld voorzien. Daar was wel wat te halen en in hoopvolle af wachting hamerde Willy op Burks' deur; daarbij ontwikkelde hij een rumoer, dat dui delijk demonstreerde in welk een toestand van nood hij verkeerde en hoe dringend nood zakelijk het was hem daaruit te verlossen, hl zo'n geval is kloppen beuken eigenlijk beter dan bellen. Op zijn gehamer ging de deur open. Maar. het was niet vriend Burks, die hem door de kier aankeek, maar een ongelofelijk knap meisje, wier haar den jongeman dadelijk deed denken aan goudgele boter (later, toen zijn maag niet meer knorde, wist Willy, dat het een zonnige soort goudblond was). Maardat loopt op de onvermijdelijke ge beurtenissen vooruit! Voorlopig schrok Willy nog van de verontwaardigde blik van het jonge meisje. „Wat is dat voor een lawaai?" vroeg ze scherp, „wenst U soms iets?" „Iets om te eten!" zei Willy plomp. „Eten?" herhaalde ze verbaasd en begreep niet, dat zo'n elegante jongeman bédelde Maar Willy stond er helemaal niet als een bedelaar bij. Hij had weliswaar geen hoed op die had hij thuis gelaten maar zijn kleding was te netjes voor een bedelaar. Hij had naar gewoonte één hand in zijn broekzak en zijn vingers speelden met het kleingeld ,dat hij daar vond. ,,U bedelt?" vroeg ze. „Van deur tot deur," bevestigde Willy hoogst ernstig. „Maar U hebt toch geld in uw zak?" „Zeer zeker maar dat kan ik niet ge bruiken." „Vals geld, zeker." „Dat nu juist niet, maar te weinig om daar mede naar een restaurant te gaan." Ze keek hem twijfelend aan. Een bedelaar, die in een restaurant wilde eten? Maar toen meende ze te begrijpen, dat alles een grapje was, een weddenschap misschien. Wellicht een overmoedige jongeman, die door anderen daartoe opgestookt een flauwe grap wilde uithalen. Kordaat smeet ze de deur voor zijn neus toe. Willy stond buiten, kon zijn ogen niet meer aan haar knap gezichtje vergasten enhad nu helaas nog geen avondeten! Twee zó sterke Bleekersvaartweg 53 b/d Koediefslaan Tel. 28062 OVERZICHT DER WERKLOOSHEID. Bij het plaatselijk orgaan der arbeidsbemidde ling kwamen in de loop dezer week 450 aan biedingen in van werkzoekenden, t.w. 42 grondwerkers, 22 metselaars, 6 schilders, 33 timmerlieden, 18 opperlieden, 120 bloemistarbeiders, 138 losse werklieden, 17 metaalbewerkers, 10 kantoorbedienden, 3 bouwkundig tekenaars, 4 bakkers, 2 stucadoors, 35 werkzaam in andere beroepen. GEVONDEN VOORWERPEN Terug te verkrijgen bij: Jansen, Havenstraat 19, doos met bloemen; Bureau van Politie, Raadhuisstraat, Rozenkrans; Mevr. Heerink- huizen, Heerenweg 122, broche; Bureau van Politie, Raadhuisstraat, belastingmerk en kinder- portemonnaie; F. J. G. Quinter, Javalaan 66, paar sokken; G. M. Bonte, Lombokstraat 25, zakmes; J. M. Booij, Bosboom Toussaintlaan 43, belastingmerk; Bureau van Politie, Raad huisstraat, jongenspet. magneetpolen kon hij niet weerstaan. Hij trom melde „stormaanval" op de deur! En die ging zo vlug weer open, dat de verontwaardigde schone nooit vèr weg geweest kon zijn. „Bent U t alwéér?" meende zij met gehuichelde ver bazing. „Alweer en nog steeds..." verbeterde Willy met een stralende glimlach. „Ik wilde alleen uw schijnbare vergissing goedmaken." Ik woon vlak hiernaastop kamers bij juffrouw Ganssen. En ik ben een vriend van Kees Burks!" „En ik zijn zuster. Maar Kees komt waar schijnlijk pas morgen thuis. Waarom zei U niet dadelijk, dat U een vriend van hem bent, in- plaats voor bedelaar te spelen?" „Maar ik speel heus geen comedie. Ik ben zo hongerig als een loslopende prairiewolf." Hij vertelde haar op zijn grappige manier van de pech, die hem die avond vervolgde. Ze lachte en verzocht hem even aan de deur te wachten. Weldra kam ze terug met een serveerblad, waarop brood, boter en een bus sardines lagen, smakelijk op een servetje gerangschikt. Dank baar nam hij het aan, maar ze sloot haastig weer de deur, zodat hij zijn woorden van dank verder maar inslikte. Hij keerde naar zijn huis terug, maar was vijf minuten later weer aan haar deur, bonsde er weer op. Met gefronsd voorhoofd deed ze open. Hij maakte haar duidelijk, dat hij zonder sleutel geen kans zag de bus sardines te openen. Zij gaf hem een bus opener met de boodschap, dat zij hoopte (die avond tenminste) met rust gelaten te worden. Maar dan kende zij Willy slecht!Toen zij op het punt stond naar bed te gaan, rinkelde de telefoon. „Is Burks ook thuis?" vroeg iemand met een kennelijk-verdraaide stem. Maar haar scherp gehoor herkende onmiddellijk Willy's stem. „Wat wilt U nü weer van me?" vroeg ze geërgerd. „Ik vergat naar de voornaam van mijn barm hartige Samaritaanse te vragen," verklaarde hij eerlijk. „Die krijgt U alleen te horen onder voor waarde, dat U vandaag tenminste niets meer van U laat horen. Ik ga slapen," zei ze. „Hoe wreedaardig! Maar... ik onderwerp me." „Goed. Ik ben Hella Burks. En U?" „Heb ik me nog niet voorgesteld?! Ik ben Willy Burg" Pats! De haak lag op de telefoon. Belofte maakt schuld. Willy belde die avond Hella niet op. De volgende avond werd aan de deur van Burks gebeld. Hella deed merkwaardig snel open. „Burks thuis?" vroeg de huichelaar, die al een uur lang op de loer gelegen had om Burks te zien uitgaan. Toen zij het hoofd schudde, vroeg hij„Mag ik U dan uitnodigen met mij een beetje te gaan dansen in dat nieuwe, leuke cafétje „Excelsior"?" „Ik denk er niet aan „Prachtig! Maar we moeten opschieten. Ik zal dadelijk om een taxi telefoneren." „Dan kunt U alleen rijden"en ze sloot de deur. Tien minuten later was de auto er. Intussen had Hella haar huisjaponnetje verwisseld tegen een avondjapon. „Ik zei U toch, dat ik niet mee ga!" snibbigde ze. „Ja zeker, dat weet ik. Uw mantel, waar is uw mantel. Vlug dan gaan we," zei hij. ,ik haal m'n mantel niet," troefde zij. En ze hield woord. Want ze kwam niet in een mantel, maar in een prachtige avondcape. Toen Willy haar na een heerlijke dansavond thuis bracht, roofde hij aan de deur snel een kusDat heeft ze hem nooit vergeven want nog geen drie maanden later was zij zijn vrouw! Ondertrouwd: A. P. Alkemade en M. M. Berginski; B. M. Dalmeijer en A. H. Kruijer; P. J. Stroosma en C. Spek. Getrouwd: A. Jansen met C. A. Koster; H. P. Michel met A. C. Oord. Bevallen: M. J. C. PeeperkornPreijde d.; A. Th. J. Neeskensv. Heijningen d.; C. M. W. J. Teeuwenv. Huijstee d. Overleden: M. S. Hofland 66 j., wed. P. J. Zomer; J. C. v. d. Zeeuw 28 j., ongeh. Schouwtjesplein 15 Heemstede verplaatst naar Wagenweg 86 (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie.) VROUWEN-VREDESGANG 1936. Over enige weken zullen weer talloze vrouwen zich opmaken om deel te nemen aan de Vrou wen-Vredesgang, die nu reeds voor de derde maal in ons land gehouden wordt. Vrouwen, met welke gezindheid zult gij gaan? Vraagt U dit toch eerst eens ernstig af. Zult gij meegaan uit sleur, of omdat ge eens wat afleiding wilt hebben, ofhoudt gij een ernstiger doel voor ogen? Denkt er aan, dat niet alleen ons aantal een getuigenis tegen de oorlog is, doch ook de geest, welke uit onze betoging spreekt. Gedachtenkracht is een grote macht, veel groter dan menigeen vermoedt en wanneer wij allen zonder uitzondering onze gedachten ernstig concentreren op de afschuw van de oorlog en de sterke, vaste wil tot vrede, dan zal er van deze stille betoging een wonderbare kracht uit gaan, die anderen meer zal treffen dan de wel sprekendste redevoering. Daarom, vrouwen, het is niet maar een wandeling zonder meer: gij hebt hierin een taak te vervullen; gij zult door uw zwijgen spreken tot de harten van duizenden! Doch stilte en diepe ernst moeten er in uw ziel zijn, anders gaat het doel verloren! Allen, die gevoelen, dat zij op deze wijze kunnen en willen getuigen, gelieven zich op te geven.aan een der onderstaande adressen: Mevr. v. PuttenVlieland, Begastraat 15; Mevr. M. v. d. ColkSchmidt, Molijnstraat 20; Mevr. J. W. DeinumBuys, v. Hogendorpstraat 3; Mej. H. de Kruyff, Crayenesterlaan 57; Mevr. E. K. Slijper, Jac. Catslaan 1, hoek Crayenester- singel; Mevr. J. M. FabelRee, Raadhuisplein 1 rood (Noord). T.O.P.-NIEUWS. T.O.P.—Meer en Bosch 1—2. Voor de laatste wedstrijd op het Sportpark van dit seizoen had T.O.P. Zaterdag de voetbal club Meer en Bosch uitgenodigd om een medaille-wedstrijd te spelen. T.O.P. trapte af met de sterke wind tegen en was in deze periode sterk aanvallend. De Meer en Bosch-achterhoede wist echter alle aanvallen af te slaan, hoewel ook de keeper daartoe hard moest meewerken en danig aan de tand werd gevoeld. Een doelpunt zat echter in de lucht en na 25 minuten werd T.O.P. door een hard schot de leiding gegeven. Verder wist Meer en Bosch het terrein steeds te zuiveren en de rust ging in met 10 voorsprong voor T.O.P. Na de rust stoof Meer en Bosch onmiddellijk op het doel af, doch de T.O.P.-backs waren op hun post en wisten de aanvallen af te slaan. Ook T.O.P. bleef gevaarlijk en enkele schoten moesten door de lat gestuit worden. Door een fout in de verdediging van T.O.P. wist Meer en Bosch na een kwartier de gelijkmaker te scoren en zelfs door een vlugge open aanval een 21 voorsprong te nemen. Het wilde bij T.O.P. on danks hernieuwde pogingen niet meer lukken en zo wist Meer en Bosch de voorsprong te hand haven toen de scheidsrechter het einde floot. De voorzitter van T.O.P. reikte aan de win nende ploeg daarna met enige welgekozen woorden, waarin hij Meer en Bosch prees om hun enthousiast en faire spel, de medaille uit en hoopte, dat T.O.P. en Meer en Bosch elkaar nog dikwijls op dezelfde vriendschappelijke wijze zouden bekampen. De voor Zondagmorgen vastgestelde wedstrijd tegen Sierkan kon geen doorgang vinden, daai Sierkan niet opgekomen was, waarschijnlijk omdat het te hard regende. ZWEMMEN. De Olympische Zwemwedstrijden van de H.P.C. Het programma van de Olympische Zwem wedstrijden, welke op Zendag 10 Mei in het Sportfondsenbad te Haarlem worden gehouden, luidt ais volgt: 1. 100 M. vrije slag dames. 2. 200 M. vrije slag heren. 3. 200 M. schoolslag dames. 4. 200 M. schoolslag heren. 5. 100 M. rugslag dames. 6. 100 M. rugslag heren. 7. 10 X 33Vs M. vrije slag estafette jongens. 8. Schoonspringen heren. 9. 4 X 100 M. vrije slag estafette heren. 10. 3 X 33V3 M. wisselslag estafette dames. 11. Polowedstrijd H.P.C.—H.Z. P.C. (Den Haag). De deelname belooft een groot succes te worden, daar reeds vele goede krachten hebben ingeschreven. Wij noemen voorlopig slechts even de wereldrecordhoudster op de 100 M. vrije slag Willy den Ouden. Voor de rugslag Riek Mastenbroek. Vooral dit nummer belooft zeer spannend te worden, daar op dit nummer ook Ninda Senff van de A.D.Z. uit zal komen, die nu reeds in het Sportfondsenbad in Haarlem aan het trainen is. Zelfs uit Groningen ontving de H.P.C. twee inschrijvingen en wel de schoolslag zwemmers B. Louwerse en A. Jongsma, beiden van de Zwemclub Groningen. Alhoewel uit Amsterdam nog geen inschrij vingen binnen zijn, mogen we thans reeds veilig aannemen, dat Scheffer, Krefier, beide D.J.K. en Mej. Wagner en Moolenaar van Het ij zullen komen. 1 Mei a.s. begint de voorverkoop van de kaarten, waarvoor nu reeds vele aanvragen zijn gedaan. Het is voor Haarlem dan ook een pracht gelegenheid om onze a.s. candidaten voor de Olympiade, die deze zomer in Berlijn wordt ge houden, te zien strijden. HEEMSTEEDSE WIELERBAAN Wedstrijden op Zondag a.s. Op de Heemsteedse Wielerbaan zullen Zondag a.s. grote wielerwedstrijden worden verreden, welke aanvangen des middags om 2 uur. Aan de koppelwedstrijd zal worden deelgenomen door de volgende koppels: Leop. CopKremers; RiethovenVerschoor; SchieveenHeyenrath; Van Rijn-Westermeyer; Van DijkTelser; Van Baak—Korridon; Molen dijkVisser; BalkMarkus; SchaperDe Brey. Voorts zal een sprintmatch plaats hebben, waaraan zal worden deelgenomen door de vol gende renners: T. van Gelderen, J. Cornelisse, J. v. Hal, Zwartepoorte, R. Groot, R. Riethoven, D. Fabel en A. Schelvisch. Aan de ploegenachtervolging, de handicap wedstrijd en de afvalrace zullen nog 40 andere wielrenners deelnemen. De tulp, naar beweerd wordt, als wilde plant reeds aan de Grieken en Romeinen bekend, werd naar West-Europa gebracht vanuit Turkije, alwaar men deze bloem de naam had gegeven van tulipend, dat „tulband" betekent, omdat men er enige overeenkomst in vond met het nationale hoofddeksel der Oosterse volken. Angerius Ghiolinius Busbeynius, die in 1554 te Constantinopel als afgezant van keizer Frederik 1 bij den Sultan Soliman II optrad, was de eerste, die in een schrijven gewaagde van deze bloem, die zeer zijn bewondering opwekte. Toen de Zwitserse geleerde Conrad Gesner in April 1559 te Augsburg kwam, trof hij daar een exemplaar van de tulp aan, gekweekt uit een bol of uit zaad, dat uit Constantinopel kwam en in 1561 beschreef hij deze bloem, zodat de aandacht der deskundigen erop ge vestigd werd. Uit erkentelijkheid heeft men aan de in die dagen het best bekende tulpenvariëteit de naam gegeven van tulipa gesnaria of Gesner- tulp. In 1573 kwam de beroemde Franse ge leerde Charles de Lecluse of Cluvius, zoals hij op de toen gebruikelijke wijze in het Latijn werd genoemd, naar Wenen, waar hij bestuurder werd van de Koninklijke tuinen. In aanraking gekomen met hoger genoemde Busbeynius, had den de twee geleerden het voorrecht in het bezit te komen van enig tulpenzaad, insgelijks uit Turkije afkomstig en gezamenlijk begonnen ze naar deze bloem onderzoekingen te doen. Nu wordt beweerd, dat Cluvius in 1575 op zijn beurt enig zaad naar Holland zond, dat hier veel belangstelling ontmoette en waaraan ge leerden grote aandacht schonken. Zo is de bloem, die later bij uitstek de nationale zou worden, hier in ons land gekomen, naar men zegt. Er was heel wat opschudding te Amster dam, toen aldaar bij den apotheker Walich Zieuwechtz de eerste tulp te zien was, waarvan behalve de bevallige vorm vooral de schit terende kleur werd bewonderd. Voorlopig bleef het echter bij deze eerstelinge, tot Cluvius, in 1592 tot hoogleraar in de plantkunde te Leiden benoemd, zich geheel overgaf aan het kweken der tulpen en door goede verzorging erin slaagde de variëteiten voor te brengen, zoals gepanacheerde of gevlamde tulpen. Voor die tijd had men nog slechts rode en gele tulpen. Cluvius vroeg grof geld voor zijn nog zeld zame bollen, zodat slechts enkele ultra-million- nairs zich zich de weelde van een tulp konden veroorloven, wat de oorzaak ervan was, dat men een complot smeedde om Cluvius' kweek- producten te stelen. Cluvius was hierdoor zo ontmoedigd, dat hij geen lust meer had opnieuw te beginnen. De rovers daarentegen deden hun uiterste best hun verzameling te vermenigvul digen en enkele jaren later waren er dan ook over het geheie land tulpen te vinden. Wel is DUIVENSPORT. „Gevleugelde Vrienden", Heemstede. Wedvlucht vanaf Vilvoorde afstand 162 K.M. Los 8.30 uur v.m. In concours 160 duiven. De uitslag was: 1, 2, 25 J. G. v. d. Meer; 3 N. Timmer; 4 A. Verdonschot Jr.; 5, 20, 23 E. D. des Bouvries; waar nog maar weinig in getal, maar daardoor werd juist het verlangen geprikkeld om tot elke prijs een exemplaar te bemachtigen. De dwaaste, de ongerijmdste en krankzinnigste verhalen zijn hieromtrent bekend. Tulpomanie werd de ziekte genoemd! Van 2 tot 5000 gulden betaalde men voor één enkele bol. Een matroos, die lang op zijn reder wachtte, besloot om de tijd te doden maar vast zijn boterham op te eten. Hij zag enige uien liggen en dat leek hem een goede toespijs. Hij nam er een en beet erin, vond hem te bitter en wierp hem weg. Hij herhaalde de proef tot elf maal toe, toen de reder kwam, die dadelijk bemerkte wat er aan de hand was. De matroos had zich vergast aan unicums en dat ontbijt kostte den reder ruim 30.000.—. Niet altijd betaalde men de bollen uitsluitend met geld. Meer dan eens was de koopprijs half in geld, half in goederen gesteld. Een vierendeel Witte Kronen (bollensoort) werd b.v. eens ver kocht voor ƒ525.met bijlevering van.vier vette koeien. Twee pond Zwitsers voor 1200. en „een quartaei pruymen" en binnen 14 dagen nog 1400.Een pond Gele Kronen ging van de hand voor 800.en laken voor een pak met mantel „waerlick naer alle kenders over de achtguldens de elle"; een pond Witte Kronen bracht, 3200.en 200.op, alsmede een zilveren schaal ter waarde van 60.Vijf pond Gele Kronen gingen weg voor 375. per pond en een „paert met cales", alsmede twee zilveren bekers en 150. Men ziet tot welke waanzinnige excessen een en ander aanleiding gaf. Natuurlijk kon een debacle niet uitblijven. Schulden werden ge maakt, het credietwezen raakte in het gedrang. De paniek was algemeen. De 24ste Februari 1637 vergaderden de Hollandse bloemisten en troffen een accoord, waarbij werd bepaald, dat alle kopen van tulpen, vóór November 1636 ge daan, geldig zouden zijn, doch dat na die datum de koper de transactie zou mogen royeren, mits hij 10 ten honderd aan den verkoper gaf voor rouwkoop en dezen de bollen liet. Nu was het spoedig met de excessen gedaan, sommigen hadden er zich door verrijkt, anderen waren arm geworden en de meesten, die er zich in ge stoken hadden, herdachten met hartzeer hun vorige weelde en verlies van tijd. Gelukkig zijn die tijden thans veranderd en kunnen we gerust ons bloemetje kopen bij een tocht langs de bloeiende, schitterende velden, de oneindige kleurvakken, die Holland zo be roemd gemaakt hebben. Of langs de deur, waar weldra de manden der bloemenverkopers een weelde van prachtig-getinte, langgesteelde tul pen zullen vertonen. Nu kunnen we gerust een bloemetje kopen, zonder ons halve huishouden te moeten „bijleveren"....! 6 J. Ooyenvaar; 7, 16, 26, 28 L. J. v. d. Voort; 8, 17 G. A. v. Santen; 9 J. Schimmel; 10, 15, 18 j. Otte; 11, 22 P. v. Egmond; 21 E. de Winter; 29 L. J. Kramer; 31 W. v. Huis. Eerstgetoonde duif 10 uur 49 min. 46 sec. Laatste prijswinnaar 11 uur 38 min. 34 sec. A.s. Zondag wedvlucht vanaf Neuville, België.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1936 | | pagina 5