DE Ve DDW EJ\ EAAE tii TUIN HEENK BRAMMETJE FLAPOOR EN Z'N VRIENDEN WEGENBOUW HIER EN ELDERS Schoon heidsverzorging Zoekt U een adres voor prima FOTOARTIKELEN FOTO TEMPO RECEPTEN HAARLEM L. CORSTIN Izn. CONFISERIE MODERN No. 22. 29 MEI 1936. DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 5 In plaats van de morgenkoffie Wanneer men een matte teint heeft en ver moeide gelaatstrekken en zich steeds min of meer moe gevoelt, zal men meestal in de font vervallen om 's morgens een paar koppen sterke koffie of thee te gebruiken. Schijnbaar knapt men op, doch de oorzaak wordt niet weg genomen en men gewent zich steeds meer en meer aan deze opwekkende middelen, die men steeds sterker wenst te nemen. Veel gezonder en tevens veel meer in het belang van het uiter lijk aanzien is het drinken van een glas vruchten- of groentensap, of een vrucht, 's mor gens op de nuchtere maag. Wanneer er weinig verse vruchten zijn, neemt men een glas water, waaraan het sap van 1 citroen of 1 sinaasappel is toegevoegd. Later in het voorjaar, wanneer de tomaten goedkoper worden, neemt men hiervan het sap, daarna van rabarber, aardbeien, kersen, e.d. Combinaties van rabarber en aard- beiensap, asperges en wortelen zijn buiten gewoon gezond. In bepaalde groenten- en vruchtenmolens perst men de sappen, die het lichaam voedingszouten en opbouwende stoffen toevoeren, die het organisme krachtig maken en zuiveren van alle slakken en giftige stoffen. De huid gaat er fris en soepel uitzien, de spieren worden elastisch en men gevoelt zich een geheel ander mens. leder mens kan honderd jaar worden, volgens de mening van Gandhi. Hij zegt, dat de moderne mensen hun leven verkorten door civilisatie, medicijnen, onmatig leven, te veel eten en drinken. De weerstand van dezen Brits- Indiër en niet minder het uithoudingsvermogen brengen de medici steeds weer in verbazing en hij zelf schrijft beide toe aan zijn eenvoudige, uiterst sobere leefwijze. Hij eet nimmer vlees, vis of eieren en drinkt evenmin alcoholische dranken. Zijn dagindeling is als volgt: 5 uur slapen, 1 uur bidden, 1 uur voor de maaltijden, 2 uur voor zelfoverpeinzingen, 1 uur weven, 14 uren voor zijn verschillende werkzaamheden. Zijn voeding is ongeveer als volgt: Voor het eerste ontbijt: een halve Liter geiten melk en 4 sinaasappelen; 2de ontbijt: 1 halve Liter geitenmelk, 250 gram druiven en 4 peren; Hoofdmaaltijd: 30 dadels, 1 lepel gemalen amandelen, 4 tomaten en sla. „Deze sobere voeding", zegt Ganhi, „houdt mijn hersens steeds helder en ik voel mij nimmer, noch licha melijk, noch geestelijk, moe." DRINKT (JIJ GAARNE WATER? Stelt men iemand bovenstaande vraag, dan zal hij meestal met zekere overtuiging* ont kennend antwoorden. Soms hoort men zelfs vragen: „Waarom zal ik water drinken?" Vele mensen vinden het totaal overbodig, omdat men immers koffie, thee, melk, limonade, e.d. drinkt! Het is echter zeer verkeerd om de waarde van het water te onderschatten. In het bijzonder bij vrouwen doen zich veel storingen voor, omdat zij te weinig water drinken. Mannen drinken dikwijls na de maaltijd een glas water of hij sommige gelegenheden wel een glas bier, vrouwen doen dit over het alge meen niet en drinken veel te weinig. Werkende vrouwen, die overblijven, drinken meestal noch koffie, noch thee, en op deze wijze wordt er veel te weinig vocht aan het lichaam toegevoegd. Talrijke stofwisselingsziekten, spijsverterings- bezwaren e.d. zijn aan dit laatste toe te schrijven. Men moet zich gewennen om minstens twee maal per dag een glas water te drinken, liefst op de nuchtere maag en voor het naar bed gaan. Een glas warm water is 's morgens uitstekend om alle verkeerde stoffen te doen verdwijnen en is het beste inwendige reinigingsmiddel. Indien men zich hier regelmatig aan houdt, zal men geen stofwisselingsbezwaren hebben. Kan men geen koud water verdragen 's avonds, dan neemt men het lauw. Het drinken van water op de aangegeven wijze is veel beter, dan gedurende de maaltijden, waardoor men het voedsel wegspoelt en veel minder geneigd is goed te kauwen. Het laatste bevordert juist de afscheiding van speeksel, dat een goede verwerking in de maag bevordert Ook kinderen moeten (met mate) water drinken, echter niet na het eten van vruchten en evenmin als zij verhit thuiskomen. Uit gezondheidsoverwegingen zouden wij dus willen zeggen: „Drinkt meer water!" het is de meest natuurlijke, gezondste en goedkoopste drank. HOEVEEL ZOUT MAG MEN QjE BRUIKEN De moderne, medische wetenschap heeft als resultaat van haar onderzoekingen bevonden, dat. zout zéér slecht is voor de gezondheid, althans een te overmatig gebruik schaadt het organisme in hooge mate. Hoe vaak bemerkt men niet, wanneer men de aanzittenden aan de ^dis gadeslaat, dat zij wellicht gedachte loos naar de zoutstrooier grijpen en hun spijzen nogmaals met zout bestrooien. 1 Moer dan 6 a 7 gram mag men per dag niet gebruiken per persoon en de huisvrouw zal goed doen deze hoeveelheid te vermenigvuldigen, met het aantal personen waaruit haar gezin bestaat en dit voor dagelijks gebruik voor de bereiding der spijzen af te zonderen. Vele huis vrouwen, die steeds hartige spijzen hebben bereid, zullen versteld staan hoe veel meer de tot dusverre gebruikte hoeveelheid bedroeg. Het gebruik van veel zout prikkelt de nieren onnodig en geeft stoornissen in de functionering van de stofwisseling en bloedsomloop, bevordert de dorst en zet aan tot veel drinken, hetgeen vooral verkeerd is voor hen, die neiging hebben tot dik worden Het zal daarom tot de taak der huisvrouw PEIGNOIR. No, 930. Prijs 0.25 0.05 voor ad«m.- en verzendkosten. De peignoir of morgenjapon heeft zich thans weer een plaatsje weten te veroveren en is uiterst practisch om 's morgens even aan te schieten, aan het ontbijt. Voor zie ken en herstellenden is het een onmisbaar kleedingstuk, evenals voor moeders, die 1.050 s nachts nog wel eens voor baby op moeten staan. Ons model heeft driekwart lange mouwen met manchetten afgewerkt, terwijl evenals aan de halfsafwerking een ge schulpte rand si aangebracht. Om het mid del een ceintuur, die gestikt wordt, terwijl ten overvloede nog onder de ceintuur een knoop en knoopsgat worden aangebracht. Alhoewel effen materiaal ook zeer goed verwerkt kan worden, is imprimé flanel voor kille dagen aardiger. Voor het zach tere seizoen hebben wij een ruime keuze in materiaa1 en staat een groote moes echt gezellig. Patronen in de maten 44- -4648. GOEDE KNIPPATRONEN. Patronen kunnen per brief aangevraagd worden met bijsluitlng van -ƒ0.58 in postzegels aan d« Moderedactrice, Roelofstraat 109, Den Haag. behoren om het gebruik van zout in haar gezin aanmerkelijk te verminderen en onschuldige keukenkruiden, vooral de verse groene soorten, rijkelijk toe te voegen, o. a. peterselie. Lang zamerhand zal men zich geheel aanpassen aan een geleidelijke overgang van een te groot tot het gewenste zoutverbruik nodig zal zijn om de huisgenoten er min of meer aan te doen gewennen. WENKEN, Spierpijn doet zich veel voor na grote in spanning, b.v. te grote wandeltochten, kamer beurten e.d. en dikwijls is deze zó erg, dat zich verhardingen op de spieren vormen. Hete baden en omslagen zijn aan te bevelen, evenals voor zichtige massage. Spierrheumatiek vereist medische behandeling, doch warme baden zijn ook hier uitstekend. VOOR DE KLEINEN. Kleed in de box van molton-dweilen. Practische wenken voor huisvrouwen. Zolang kinderen niet zindelijk zijn, gebeurt het meermalen, als zij in de box of op de grond spelen, dat het vloerkleed nat wordt. Men kan hierin tegemoet komen door een kleed te maken van molton-dweilen, waarvoor men b.v. 3X3 stuks met dikke, gekleurde katoen, b.v. coton perlé, aan elkander haakt met grove naald. Heel gemakkelijk doet men dit door het omhaken van de dweilen met 3 lossen, 1 vaste, enz. in groote sorteering tegen billijken prijs? Wij hebben een prima camera voor U, rolfilm 6 x Vvoor slechts f 1,95. Onze prijzen loopen op tot f210, Niet tevreden over Uw foto-werk? Mogen wij eens voor Uw foto's zorgen? Ons werk is prima, goedkoop èn vlug gereed! 's Morgens gebracht, 's avonds klaar. Wij maken ook foto's en smal films aan huis. Reeds voor f7,50 maken wij een aardig filmpje van Uw kinderen BREESTRAAT 6 - HAARLEM TELEFOON 14365 Indien men over een weinig fantasie beschikt, kan men er met grote steken dierenfiguren, bloemen ot Huisjes opwerken. Indien liet kleed voor de box gebruikt wordt, maakt men des gewenst bandjes aan de vier hoeken en be vestigt deze aan de spijlen. Deze kleden zijn zeer practisch, omdat ze regelmatig gewassen kunnen worden en hel vocht ook in zich opnemen. SCHOTEL VAN SPINA ZIE EN AARD APPELEN. I| K.G. spinazie, 1|- K.G. aardappelen, 2 uien, 2 tomaten, 1 d.L. jus en 1 d.L. water of 2 d.L. water en 1 bouillonblokje, wat vlees- resten b.v. van runderlapjes, 100 gr. boter, zout, 2J dL. melk, paneermeel klontje boter. De spinazie uitzoeken en wassen, zonder water laten gaar koken, niet langer dan 15 minuten en daarna hakken. Aardappelen gaar koken en fijnmalen of stampen,vermengen met de melk en 50 gr. gesmolten boter, daarna met de garde flink luchtig opkloppen, waardoor de smaak veel fijner wprdt. De uien snipperen en lichtbruin fruiten in de andere 50 gr. boter, tomaten aan plakjes snijden en mee laten smoren, evenals het fijngesneden vlees, wat eventueel door ham vervangen kan worden, of door blokjes mager spek. Een ingevette vuurvaste schotel wordt gevuld met het uienmengsel, hierop komt de spinazie en tenslotte de puree, afgedekt met paneermeel en belegd met klontjes boter. Ongeveer een half uur in de oven plaatsen, zo mogelijk eerst onder, daarna bovenhitte geven. Meubelen Parasols Grooto .^auftfraai: 00 PATE VOOR DE BOTERHAM. 1 blikje tomatenpuree, 1 ui, peper, kerry, 30 gram havermout, 1 maggiblokje opgelost in 2| d.L. water, 50 gram boter, 50 gram geraspte kaas, 1 ei De ui wordt zeer fijn gehakt en in de boter gaar gesmoord, (niet bruin) daarna kerry toe voegen, en de bouillon en als alles meekookt de 30 gr. havermout er in strooien, de purée met het papje vermengen, peper en zout naar smaak en alles een minuut of 10 heel zachtjes doorkoken, daarna de pan van het vuur nemen en de kaas en het geklopte ei er door roeren. Deze belegging kan koud of warm gegeten worden en maakt boter overbodig. VRUCHTENTAART. 300 gr. bloem, 125 gr. basterdsuiker (lichte), 225 gr. boter, 2 eierdooiers, een mespunt zout.- We kneden van de gezeefde bloem, boter, suiker, eierdooiers en zout een goed samen hangende bal deeg, die we daarna uitrollen met de deegrol, die, evenals de aanrecht of de tafel, met bloem bestrooid is en bedekken daarna bodem en opstaande rand van een ingevetten springvorm met ongeveer 1/s van het deeg. Het deel, dat we overhouden rollen we aan 8 smalle dunne reepjes, waardoor de bodem in acht gelijke delen verdeeld wordt; deze reepjes laten we zoveel mogelijk opstaan en vullen de ruimte tussen de vakjes met vloeipapier aan, daarna wordt de taart in een vrij warme oven Het is een bekend feit, dat de wegenbouw over het algemeen geen gelijke tred heeft kun nen houden met de snelle ontwikkeling van het automobielverkeer. Zulks is niet alleen het geval in ons land, doch ook in de andere Europese staten. Intussen heeft men nergens stil gezeten, om zoveel mogelijk aan de eisen van het mo derne verkeer tegemoet te komen en waar men ook in Europa reist overal ziet men nieuwe autowegen in aanbouw en er gaat geen maand voorbij, of een dergelijke weg wordt in het bij zijn van vele autoriteiten geopend. Sommige van deze wegen zijn schitterend, van andere moet men toegeven, dat zij practisch zijn en dan is er nog een categorie, die men slechts als onvol doende kan betitelen. Wegenbouw is een kostbare aangelegenheid. Het moderne autoverkeer eist lange wegen, twee verkeers-banen met één-richting-verkeer, geen kruisingen, maar viaducten. En in een tijd als deze staan de middelen tot de aanleg van derge lijke wegen niet steeds ter beschikking. In Ne derland heeft men daarop nu iéts gevonden: Wil de automobilist goede wegen, dan moet hij deze ook maar zelf betalen. Wegen- en benzinebelas ting brengen per jaar meer dan vijftig millioen in de schatkist. Dat met dit sommetje in Neder land een voortvarende verkeerspolitiek kan wor den gevolgd, behoeft wel geen nader betoog. Men zou dus mogen verwachten, dat ons land zo langzamerhand een dorado voor automobilis ten moest zijn, dat het verkeer nergens zo veilig is als bij ons, kortom, dat wij andere landen een voorbeeld kunnen geven. Eilacie, niets van dit alles is waar. Dezer da gen werden twee wegen geopend: één in Neder land (ViatienWaardenburg) en één in Duits land (DtisseldorfKeulen). De Nederlandse weg bevat onvoltooide bruggen, is rijk aan gevaar lijke kruisingen en bovendien te smal. De Duitse weg daarentegen voldoet aan alle eisen, die men aan moderne wegenbouw moet stellen. Onze eigen minister van waterstaat, Van Lidth de Jende, die bij de opening tegenwoordig was, heeft zich daarvan kunnen overtuigen en ook bij hem zullen zich wel vergelijkingen met de toe stand in ons land hebben opgedrongen. En nu vraagt men zich af, waarin het prin cipiële verschil tussen Duitse en Nederlandse verkeerspoliiek nu eigenlijk ligt. In Duitsland bouwt men snel en goed; bij ons gaat het met horten en stoten en indien er dan weer eens een weg gereed komt, ontbreekt er meestal wel het een en ander aan. Beheersen onze oosterburen de techniek van de wegenbouw beter dan wij? Misschien, maar hier lijkt ons toch het verschil niet te liggen. De kwestie is, dat men hier de beurs te veel vastgesnoerd houdt. De middelen, die de belanghebbenden zelf voor de bouw van goede wegen opbrengen, worden voor geheel andere doeleinden gebruikt. En bovendien: in Duitsland bouwt men aanzienlijk goedkoper dan hier. De aanleg van wegen is daar een project, want het materiaal speelt bij de wegenbouw in vergelijking met het geïnversteerde arbeidsloon slechts een kleine rol. In Nederland schijnt men daar intussen niet aan te willen. Ook bij ons zou men binnen korte tijd goede wegen kunnen aanleggen. Ook onze ingenieurs verstaan hun vak; men kan zulks waarnemen aan de weg Den HaagRotterdamUtrecht, die wel belooft te worden, zoals een goede weg moet zijn, alleen, het duurt te lang. Slechts een handjevol arbeiders js hier aan het werk. Waarom nu niet ook in ons land de wegenbouw tot project van werkverschaffing gemaakt, in Amerika en Duitsland heeft men daarmede uit stekende ervaringen opgedaan. Vele duizenden werklozen zouden voor een bedrag, dat iets boven hun steun ligt, gaarne weer aan de slag gaan. Dan zou ook Nederland zijn veilig verkeer krijgen en onze automobilisten zouden dat ont vangen, waar zij recht op hebben omdat zij er voor betalen. gebakken en na bekoeling op een platte schotel overgebracht en de ruimte der vakjes naar ver kiezing gevuld met vruchten, die met wat slag room gegarneerd kunnen worden of met room, waarvoor hieronder het recept volgt: Gele room. 3 d.L. melk, 1 pakje vanillesuiker, 75 gr. suiker, eierdooiers, 10 gr. bloem. We kloppen de eierdooiers met de suiker en voegen hierbij de bloem en een scheutje melk, zorgen er voora! voor, dat we een gelijke massa krijgen, zonder klontjes. De overige melk bren gen we aan de kook en voegen deze scheutje voor scheutje bij de eieren, doen alles terug In de pan en laten de massa onder voortdurend kloppen even doorkoken, op een kleine pit; nemen de pan van het vuur en blijven kloppen tot de vla nagenoeg koud is. ASPERGESOEP. l/2 L. kookwater asperges, 50 gr. boter, 75 gr. bloem, 1 d.L. room, desgewenst j/8 blikje champignons. Het water, waarin de asperges gekookt zijn is bewaard en wellicht ook nog enkele koppen. Boter verwarmen en er de bloem bijstrooien, daarna met elkander vermengen en langzaam het verwarmde kookwater toevoegen, oppassen, dat er geen klontjes inkomen en de soep nog een minuut of vijf laten doorkoken, daarna zeven en in de soepterrine overgieten, vermengen met de room. Wil men er champignons bij doen, dan worden deze na het zeven nog even ver warmd, nadat ze eerst door midden gesneden zijn. Op dezelfde wijze als aspergesoep bereidt men o.a. bloemkoolsoep. Scheepmakersdijk 35 - Haarlem - Tei. Ï4I47 WASCH- EN STRIJKi N RICHTING RUNDERLAPJES MET TOMATEN. 4 runderlapjes a 1 ons of 2 van 2 ons, zout en peper, 50 gr. rundvet, 1 dessertlepel gehakte peterselie, 1 theelepel gemengde kruiden, 1 des sertlepel bloem, 4 d.L. water, 4 tomaten, 50 gr. boter, 1 ui. Het vet wordt in de braadpan heet gemaakt en de runderlapjes, die met .peper en zout be strooid zijn aan beide kanten bruin gebraden, daarna wordt het vlees op een bord gelegd en de uien in het vet bruin, doch niet te donker gefruit, de bloem er over gestrooid, evenais de peterselie en kruiden en daarna giet men het water erbij, doet het vlees terug in de pan, en Iaat het 1 a l'/2 uur in de saus smoren (deksel op de pan). De tomaten worden even voor het vlees opgedaan wordt, óf heel óf in plakjes ge sneden in de 50 gr. boter gebakken en over de runderlapjes verdeeld, die op een verwarmde schotel gelegd worden, terwijl de gezeefde jus apart wordt opgediend. J. C. KOK RAADHUISSTRAAT 4 HEEMSTEDE TEL. 28089 PINKSTERGEBAK ROOMPUDDDING MET ANANAS. 6 d.L. melk, 3 d.L. room, 150 gr. suiker, 1 d.L. marasquin, schijven ananas en geconfijte kersjes, 10 bladen witte gelatine. De melk met de suiker wordt aan de kook gebracht en hierin de vooraf in koud water ge weekte en goed uitgeknepen gelatine opgelost, waarna wij de vloeistof laten afkoelen en van tijd tot tijd roeren om het zakken te voorkomen. Begint de massa drillerig te worden, dan roeren we de stijfgeklopte room er door en brengen alles over in een lage, platte vorm, die vooraf vochtig is gemaakt. Is het geheel vol komen stijf, dan wordt de pudding gegarneerd met de schijven ananas en de kersjes. De eerste worden gehalveerd en lands de rand gelegd, in het midden komt een hele plak met een kersje in het midden, terwijl wij de overgebleven ruimte met rode en groene vruchtjes versieren. WENKEN. Wanneer tafel- of ander linnengoed lang ge legen heeft en geelachtig geworden is, weekt men liet 24 uren in een oplossing van dubbel- koolzure soda en wel 10 gram op 1 L. water, daarna uitspoelen en uitkoken in water, waaraan de schil van twee citroenen is toegevoegd. Ver volgens herhaalde malen spoelen; het laatst in blauwselwater, daarna in de zon drogen. Oude stijve herenboorden doen uitstekend dienst om labels aan koffers en pakjes te ver vangen. Men geeft er dezelfde vorm aan en prikt een gaatje in een der smalle kanten, waar door een touwtje wordt gehaald. Oude fluwelen lapjes zijn evenals zijde uit stekend om meubels op te wrijven. DOOR G. TH. ROTMAN 9 (NADRUK VERBODEN) 65. Brammetje en Menelik keken lelijk op hun neus, nu ze dat heerlijke maaltje misgelopen waren. Ze besloten maar wat over de daken rond te wandelen, tot liet donker was. Intussen ontdekten ze een mooi afdakje, en toen de maan opkwam, klom Menelik langs een gootpijp naar beneden, terwijl Bram na enig aarzelen moedig de sprong naar omlaag waagde 66. De afstand was echter veel groter, dan Bram gedacht had en bovendien vergat hij, dat hij niet de vaste bodem van Afrika, doch slechts een schamel houten afdakje onder zich had. Hij ging er dan ook onder luid gekraak dwars door heen, terwijl tegelijkertijd een angstig gegil van onder het dakje opsteeg. 67. Bram kwam namelijk precies in het slaapkamertje van meneer Zandbergen terecht, die daar juist heerlijk lag te slapen. Met een plof viel Bram op het bed, dat met luid gekraak ineenstortte, zodat meneer Zandbergen, die opeens niet wist, wat hem overkwam, huizen hoog gilde. 68. Bram, die maar liefst zo gauw mogelijk wegkwam, stootte de ruit stuk en probeerde achteruit door het raam te vluchten. Dat viel echter niet mee, want het raam was precies te smal en Brammetje bleet met zijn heupen steken, zodat hij noch voor-, noch achteruit kon.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1936 | | pagina 4