DE Vk CUW E1V Kuis BRAMMETJE FLAPOOR EN Z'N VRIENDEN TWEEDE BLAD VERVOLG PLAATSELIJK NIEUWS Zonnebaden zijn gezond Overall L, CORSTEN Jzn. RECEPTEN H E E N K 26 JUNI 1936 No. 26 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 5 AANRIJDING. Zondagvoormiddag te omstreeks 11.30 uur had op de Heerenweg te Heemstede een aan rijding plaats tussen een motorrijder, genaamd R. P. H. M. uit Velsen, rijdende richting Haar lem— Bennebroek en een auto, bestuurd door P. F. W. uit Den Haag, komende uit tegenover gestelde richting. Het ongeval had plaats door dat de bestuurder van bedoelde auto juist een voor hem uitrijdende auto wilde passeren, terwijl daarvoor geen voldoende ruimte aanwezig was, met gevolg dat tussen motorrijder en auto een botsing ontstond. De motorrijder en duopassa gier bekwamen lichte verwondingen en zijn na verbonden te zijn per auto naar hun resp. woningen vervoerd. Het motorrijwiel is ernstig beschadigd. De bestuurder is na zich met den motorijder te hebben verstaan doorgereden. BADHUIS HEEMSTEDE. In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 15 tot en met 20 Juni genomen 658 douchebaden en 28 kuipbaden. Aan 13 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tussen 5 en 8 uur werd door 94 volwassenen gebruik gemaakt. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: J. v. Dartelen, Koe- diefslaan 42, jongenskar; A. Vester, Koediefs- laan 49, portemonnaie met inhoud; T. Bos, Uindenlaan 1, vilten dameshoed; Bureau van Politie, Raadhuisstraat, ceintuur, portemonnaie met inhoud; Mevr. Knoppers, Teslastraat 17, hondenhalsband; Van Stein, Wiekenplein 8, hondenpenning; J. B. Jonkman, Camplaan 9, paar regenpijpen; Latneier, Drieheerenlaan 8, cein tuur; J. R. v. d. Moer, Spaarnzichtlaan 27, broche; A. v. Rijn, Molenwerfslaan 112, vulpen; Bureau van Politie, Raadhuisstraat, badpak met handdoek; Prins, Bleekersvaartweg 33, regen jas; K. Disselkoen, Orchideeënlaan 15, kinder- portemonnaie; Postkantoor Heemstede, vulpen; F. Mooren, Binnenweg 19, ceintuur; H. Brouwer, Oosterlaan 12, zadeldek; De Haan, Irislaan 1, Schildpad; Bureau van Politie, vistuig; J. M. Viss.cher, Zandvoortschelaan 16, heerenrijwiel; N. Moore, Binnenweg 19, rijwielbelastingmerk; M. Schoonveld, Patrimoniumstraat 5, Hillegom, lichtbruine hond; Verkaik, Raadhuisstraat 90, zilveren rozenkrans; Bureau van Politie, rijwiel; Woelders, Landzichtlaan 20, badpak, handdoek en kam; A. v. d. Drift, Bisschop Ottostraat 16, Haarlem, rijwielbelastingmerk; A. Willemse, Oroenendaal, kinderjasje en gouden armband; M. Knoop, Bankastr. 63, kinderhandschoentje; H. Schumacher, Laan van Bloemenhove 14, potjes méubelwa~s; A. IJtsni'a, Heerenweg' 22',"scheeps lantaarn; M. Spoor, Sumatrastraat 11, blazer; H. J. te Marvelde, Cloosterweg 20, domme krachten, twee zakjes erwten; Gemeente- reiniging, 3 zakken doperwten; Van Dartelen, Koediefslaan 42, vulpen; Drogisterij, Zandvoort schelaan, damesrijwiel; Mevr. Boersen, Heeren weg 103, kindermantel; H. Dam, Abr. Kuiper straat 10, bruine hond; J. de Jong, Meerweg 31, bos sleutels. BRANDJES. Zaterdagavond laat werd de brandweer ge alarmeerd voor eeii brandje in perceel Land zichtlaan 31. Toen de bewoners achter in hun tuintje waren, hoorden zij een lichte knal. Wel hadden zij eerder enig gebrom gehqord, doch zij meen den dat dit een auto in de buurt was. Plotseling roken zij gaslucht en even later kwam een vlammetje door de vloer heen. Direct werd de brandweer gealarmeerd, welke het begin van brand spoedig geblust had. Zondagmorgen weer brandalarm. Eenzelfde geval als Zaterdagavond had nu plaats in per ceel Landzichtlaan 33. Ook hier hoorden de bewoners een lichte knal en een spoedig onderzoek wees uit, dat ook hiel de vloer brandde. De brandweer, die ook nu gealarmeerd werd, had het brandje spoedig geblust. De schade bleef beperkt tot een beschadigde vloer, die ge deeltelijk uitgehakt moest worden en een vloer kleed dat vuur- en waterschade had geleden. OVERZICHT DER WERKLOOSHEID. Bij het plaatselijk orgaan der arbeidsbemidde ling kwamen in de loop dezer week 414 aan biedingen in van werkzoekenden, t.w.: 42 grondwerkers, 20 metselaars, 10 schilders, 28 timmerlieden, 14 opperlieden, 101 bloemistarbeiders, 107 losse werklieden, 6 metaalbewerkers, 7 kantoorbedienden, 3 bouwkundig tekenaars, 3 bakkers, 1 stucadoor, 72 werkzaam in andere beroepen. GEVESTIGDE GEZINSHOOFDEN TE HEEMSTEDE. Opgave van 23 Juni 1936. H. Schwab, H. W. Mesdaglaan 7. Wed. J. H. Alders, Heerenweg 183. Mr. C. G.. Bijleveld, Bronsteeweg 39. - H. J. de Bijll Nachenius, Maasstraat 25. Wed. H. Evers Steysel, Lanckhorstlaan 32. Th. J. Knijnen- burg, Lonbokstraat 26. T. Paap, Jan -van Goyenstr. 7. H. H. Weithöner, Zomerlaan 9. M its goed toegepast. Men hoede zich voor overdrijving. Medisch advies gewenst. Door Mevr. G. C. MEYER—SCHWENCKE. Met verstand toegepast zijn zonnebaden buitengewoon aan te bevelen, aangezien zij nieuwe krachten geven, ziekten kunnen voor komen en meermalen ook genezen. Bijzonder goede resultaten worden verkregen bij mensen die te mager zijn en aanmerkelijk in gewicht toenemen. Niet minder bij corpulente personen, waarbij het verbrandingsproces door een ver keerde stofwisseling niet normaal plaats vindt, verder bij te hoge bloeddruk, een slechte bloeds omloop, overspannen zenuwen, enz. Met nadruk moeten wij er echter op wijzen, dat men slechts goede resultaten mag ver wachten, indien men zonnebaden goed toepast en vooral niet te lang. De bedoeling is geens zins om de mensen te promoveren tot zomer- idianen, doch om genezing aan te brengen en reservekrachten te verzamelen. Overdaad schaadt, zeer zeker waar het een teveel genieten betreft van de steeds krachtiger wordende zonnestralen, waardoor o.m. een ernstige huid aandoening kan ontstaan. De eerste tekenen van zonnebrand zijn hoofdpijn, hartzwakte, zenuw overspanning, overgeven, gebrek aan eetlust, slapeloosheid, soms gepaard gaande met koorts en ernstige zenuwstoringen. Zelfs maag- en darmbloedingen kunnen het gevolg zijn van verkeerd toegepaste zonnebaden. Om al deze euvelen van min of meer ernstige aard te voorkomen is voorzichtigheid geboden en is het gewenst medisch advies in te winnen, alvorens men begint met zonnen. Behalve zonnebaden heeft men ook zon- luchtbaden en het verschil tussen deze beide is, dat men de eerste liggende neemt en bij de laatste in beweging blijft. Bij het eigenlijke zonnebad zal de zon een grotere huidoppervlakte bestralen en om af koeling te voorkomen is het gewenst, dat men op een beschutte plaats ligt, die goed droog en niet te koel moet zijn. De goede werking van een zonnebad wordt echter teniet gedaan, wan neer men een plaatselijke afkoeling gewaar wordt. Het hoofd moet iets hoger .liggen en mag niet direct door de zon bestraald worden, als hulpmiddel neemt men een parasol, lichte hoed, die het gelaat overschaduwt of desnoods een doekje; een donkere bril is gewenst. Zonnesteek treedt slechts op, indien hoofd en pek rechtstreeks bestraald zijn geworden. Vanzelfsprekend worden zonnebaden onge kleed genomen, waarom het dan ook wenselijk is, dat men er een bepaalde ombouw voor laat maken, b.v. op een balcon, indien men ze aan huis neemt. Zelfs de meest dunne kleding breekt de kracht der ultraviolette stralen der zon, waardoor alle nuttig effect te loor gaat. Hoelang zal men zonnen? In de eerste plaats hangt de duur af van de kracht der stralen en de warmte van de lucht, de sterkte van het hart, het zenuwstelsel, de huid en van de werking der zweetklieren; wan neer men voelt, dat men te warm wordt, moet men het bad onderbreken. De inwerking der stralen is sterker, naarmate de zon hoger staat en de lucht helderder is, doch het komt niet alleen op de uiterlijke bij komstigheden aan, aangezien deze op verschil lende mensen geheel anders in zullen werken; de een is veel gevoeliger dan de ander. Blonde en roodharige mensen met blanke huid zullen een intensieve bestraling der zon minder goed kunnen verdragen dan donkerharige typen met een donkere huid. Door het donkerder worden der laatsten wordt de overgevoeligheid verminderd en de weerstand is het grootst tegen de zevende dag en houdt meestal 3 weken aan, om daarna langzamerhand weer te verminderen. Hieruit volgt, dat de huid, wanneer men de zonnebaden gedurende langere tijd voortzet weer gevoeliger wordt en daarom is het practisch eerst in de zomer met zonnen te beginnen. Indien men gevoelig is voor kouvatten, moet men reeds in het voorjaar beginnen zich te ge wennen aan bij open ramen te zitten en daarna in de vrije natuur, om zodoende aan langzame VKK 1809 VKK 1809 Ir.plaats vah de meest gebruikte Over all geven wij hier een model weer, dat een geheel ander ef fect heeft en over de rok gedragen wordt, bij koud weer wordt er een jumper onder gedragen. Het wordt gemaakt van effen voor- en achterzijde op taile hoogte aan- materiaal, dat wasch- en kleurecht is en «deedt bijzonder aar dig. De ruimte on der het rechte schou derstuk wordt meer dere malen inge haald of gesmookt. De mouwen zijn ruim aan de pols en men 2iet hier niet de traditioneele man chet, doch eveneens een gesmockt of in gehaald stukje. Opgestikte zakken. Om het geheel wat gekleeder te maken wordt er eer, passende strik opgedragen. Verkrijgbaar in de maten 42—44—46 c 0 58. inwerking van de lucht en de zen te gewennen. De volgende wenken omtrent de duur van zonnebaden gelden voor donker typen, blonde en rossige vrouwen moeten de ijdsduur korter nemen. Ie dag; 5 minuten zonnen —4pauze 5 min. zonnen; gedurende liet liggen hei lichaam iedere minuut omwentelen. 2e dag: 10 minuten zonnen pauze 10 minuten zonnen; lichaam om de 2 minuten om wentelen. 3e dag: 10 minuten zonnen pauze 10 min. zonnen; lichaam twee maa! omwentelen. 4e dag: 10 minuten zonnen - pauze 15 min. zonnen; lichaam iedere 5 min. omwentelen. 5e dag: 15 minuten zonnen pauze 15 min. zonnen; omwentelen als 4c dag. 6e dag: 15 minuten zonnen pauze 20 min. zonnen; lichaam omwentiien naar eigen goeddunken. 7e dag: 20 minuten zonnen - pauze 20 min. zonnen; geen omwenteling n. Het behoeft geen betoog, dit voegen wij er nogmaals uitdrukkelijk aan 4 ie, dat boven staande regels gelden onder normale omstandig- Scheepmakersdijk 35 - Haarlem - Tel. 14147 WASCH- EN STRÏJK.INRICHTING heden en niet voor degenen, die genezing zoeken voor een of andere ziekte en dat overleg met den huisarts gewenst is. Na bovengenoemde 7 dagen mag men aan nemen, dat het lichaam enigszins gebruind is en kan men het zonnen voortzetten onder voor waarde, dat men zich inderdaad behagelijk ge voelt na afloop. Tenslotte zouden wij niet volledig -zijn, indien wij nog' niet enkele wenken aan de boven staande toevoegden en wel in de eerste plaats, dat men nimmer moet zonnen onmiddellijk na een maaltijd en dat men slechts kleine hoeveel heden vocht tot zich mag nemen, nooit koud. Wanneer men zich slechts even onprettig ge voelt, moet men onmiddellijk ophouden met zonnen en niet eerst, indien men zijn hart sneller voelt kloppen of hoofdpijn krijgt. Het is evenmin gewenst, dat men zich onmiddellijk geheel kleedt na het zonnen, aangezien men dan te veel gaat transpireren. Afdoeling kan men op een schaduwrijk plekje vinden; een bad wordt slechts genomen, indien men overmatig warm is en dan vooral niet koud. Beter is echter met het nemen van een bad te wachten, totdat men afgekoeld is en onder vindt men eventueel last van de inwerking der stralen, dan behandelt men de huid met zonne- brandcrême en talkpoeder. SUNMAID SURPRISE. 8 plakjes cake, L. slagroom, 100 gram Sun- maid-rozijnen, 1 lepel citroensap, 50 gram suiker, een tikje zout, vanille-suiker, 1 banaan, 1 appel, wat gehakte okkernoten. We wellen de rozijnen op, laten ze daarna uit lekken en drogen ze met een dpek na. De banaan en de appel worden aan zeer kleine stukjes gehakt of gesneden en met de rozijnen, de citroensap en 25 gr. suiker dooreen gemengd, waarna wij met de rest van de suiker de room stijf kloppen en met de vruchten vermengen. De sneetjes cake hebben wij op een gebak- schaal gelegd en hierop wordt de room verdeeld, waarna er enkele gehakte okkernoten overheen worden gestrooid. CITROENSAUS. 5 d.L. water, sap van 3 citroenen, schil van f2 citroen, 100 gram suiker, 25 gram maizena. We brengen het water aan de kook met de zeer dun geschilde schil van een halve citroen, waar aan geen wit aan de binnenkant mag blijven zitten en laten dit een minuut of 10 trekken, balen de schil er uit, voegen de suiker en de citroensap er bij en daarna, als de suiker ge heel en al opgelost is, de aangemengde maizena, terwijl we het sausje, roerende nog even door laten koken en warm opdienen. Deze saus is erg smakelijk, zowel bij droge rijst als bij rijst in melk gekookt. Hoofdagentschap „KELVINATOR" electr. KOELKASTEN: Groote Houtstraat 99 HAARLEM SAUS BIJ VLEES EN VISVLA. 1 theelepel mosterdpoeder wordt vermengd met 1 eetlepel water,1 terwijl men 1 d.L. slaolie ge reed heeft staan, waarvan telkens een scheutje bij de mosterd gevoegd wordt en hiermede onder flink kloppen vermengd. Men doet dit, totdat de helft van de de olie verbruikt is, voegt daarna d.L. azijn, peper, zout, '/-jtheelepel paprika bij en klopt dit mengsel minstens één minuut met de garde, daarna wordt bij kleine scheutjes de rest van de olie er bij gevoegd, steeds flink kloppende. ZWAMPUDDING. 1 L. melk, 100 gram tarwebloem, 125 gr. suiker, 100 gram boter of margarine, 6 eieren, 1 pakje vanillesuiker, tikje zout. We zetten de melk op met de boter, suiker, vanillesuiker en het tikje zout en als dit kookt, strooien wij de bloem erin, die we zo lang onder flink roeren laten doorkoken, tot een gelijke, gebonden massa is verkregen, die wij enigszins laten bekoelen. De eierdooiers worden één voor één bij de bloem gevoegd onder voortdurend kloppen met de garde. Het eiwit wordt zéér stijf geklopt, het geen bevorderd wordt door toevoeging van een tikje zout; het moet zó stijf zijn, dat men de kom onderstboven kan houden, zonder dat het eiwit wegvloeit, daarna wordt het luchtig door het beslag geschept. Een warme puddingvorm wordt met botei besmeerd en met paneermeel bestrooid, gevuld met het beslag, zó dat niet meer dan 2/3 der vorm vol is, met de deksel gesloten en ge durende 2 uur au bain-marie gekookt. Even vóór het opdoen nemen we de deksel van de vorm af en laten de pudding een ogen blik in de oven of op een kleine gaspit op een asbestplaatje opdrogen, daarna wordt de pud ding warm opgediend met een citroensaus. PARIJSE SAUS VOOR GROENTENSLAATJES. Men mengt 1 theelepel zout, 1 theelepel mosterdpoeder, 1 theelepel paprika, peper en 2 eetlepels tomatenpurée met elkander, voegt hierbij één rauwe eierdooier en klopt dit flink met elkander totdat men een gelijke massa heeft verkregen. Men heeft 1 d.L. slaolie af gemeten en Yn d.L. goede azijn. Eerst klopt men de helft van de olie door de overige ingrediënten, echter bij kleine scheutjes tegelijk, daarna de azijn en vervolgens bij ge deelten de resterende olie. CITROENRIJST. 200 gr. rijst, is 2 kopjes, 2 citroenen, 150 gram lichte basterdsuiker, 7 d.L. water. We wassen de rijst goed, zó, dat het water geheel helder is en brengen ze in zeven kopjes water met een snufje zout en citroenschilletje aan de kook, strooien de rijst erin en laten ze langzaam gaar koken. We gebruiken ditmaal iets meer water, omdat in dit geval het geheel wel wat vochtiger mag zijn. Is de rijst bijna gaar, dan wordt de suiker en de citroensap er voorzichtig doorgeroerd. De citroenrijst wordt opgediend in een glazen schaal. ANANASPUDDING. 1 klein blikje ananas, sap en schil van citroen en sinaasappel, 1 d.L. water, 100 gram suiker, 2 eiwitten, 1 d.L. slagroom, 7 blaadjes witte gelatine. We persen de halve citroen en sinaasappel uit, zeven het sap, voegen er 1 d.L of 1 klein kopje water bij en het sap van de ananas, bren gen dit alles aan de kook, lossen er eerst de suiker in op, daarna de blaadjes gelatine, welke vooraf geweekt hebben gedurende een minuut of vijf in koud water, daarna flink uitgeknepen hebben of in een zeefje hebben laten uitlekken. We laten het vocht afkoelen en drillerig wor den, roeren daarna de aan kleine stukjes ge sneden ananas er door heen en het eiwit, dat met de room stijfgeklopt is en brengen de massa over in een met koud water omgespoelde puddingvorm. De puddingmassa kan ook in een glazen schaal gedaan worden en behoeft dan niet meer gestort te worden. RABARBER MET VLA EN BISCUITS. 500 gram rabarberstelen, 105 gram suiker, f2 pakje vanillecustard, 1 ons zachte biscuits. Wij willen hierbij de rabarber eens gecombi neerd met vla en biscuits opdienen en gebruiken gemakshalve een half pakje goede custard, waarvan wij een vla koken door 3 d.L. melk te koken, desnoods één lepel suiker toevoegen en de custard met een klein half kopje melk aan mengen en bij de kokende melk voegen, daarna alles nog even door laten koken en flink op kloppen met een klein klontje boter, de vla wint dan aan smaak en wordt luchtiger. De rabarber hebben wij onder de hand ook gekookt, na ze eerst aan kleine stukjes te heb ben gesneden, gewassen en met het aanhan gende water en 100 gram water gaar gekookt, daarna met 10 a 15 gram maizena gebonden te hebben. In een schaal wordt eerst een laag zachte biscuits gelegd, daarna komt de rabarber er op en het laatste de afgekoelde vla. WENKEN. Alle meubels, die vaak verschoven worden, moeten onder de poten voorzien zijn van z.g. glijspijkers, waardoor tapijten en andere vloer bedekkingen aanmerkelijk minder te lijden hebben. Geverfde witte of licht-gekleurde keuken- en slaap- of kinderkamer-meubels hebben veel te lijden, indien zij teveel met zeepsop worden af genomen. Zij nemen trouwens veel minder vuil aan, indien men ze met witte was inwrijft, waar door de verf tevens een mooie glans behoudt. CONFISERIE j q KOK RAADHUISSTRAAT 4 HEEMSTEDE TEL. 28089 MODERN TEDE TEL. HAWAIIGEBAKJES 10 Ct. Stofvlekken uit laken en zijde verwijdert men niet gemakkelijk meer ais zij oud zijn. Wanneer men de kledingstukken eerst flink afborstelt en daarna de vlekken bestrijkt met een dunne brij van spiritus en eigeel, deze laat indrogen en daarna eerst met een zachte borstel afwrijft, en vervolgens met een in lauw water gedrenkte doek, zal in de meestegevallen de vlek ver dwenen zijn. Zeemlappen worden het best schoongebouden op de volgende wijze: Weken in lauw water, uitspreiden op tafel of aanrecht en over beide kanten stevig met een stuk huishoudzeep wrijven, daarna weer in lauw water zetten en de zeem met beide handen flink uitknijpen, naspoelen in lauw water, waarin een klein weinigje zeep is opge lost, uithangen en als de zeem nagenoeg droog is over de handen wrijven, waardoor hij soepel en zacht blijft. ma DOOR G. TH. ROTMAN (NADRUK VERBODEN) 81, De schilder was tegelijk woedend, ver baasd en bedroefd. Ach, zijn mooie schilderij! En hij had toch al in geen maanden een schilde rij verkocht! Waar moest hij nu zijn huur en waterleiding van betalen! 't Was verschrikkelijk! Het huilen stond hem nader dan het lachen. 82. Maar Bram, Tom en Menelik wisten raad. Om hem wat afleiding te bezorgen en het misdrevene weer goed te maken, besloten ze enige van hun kunststukken, die zij zich in Afrika aangeleerd hadden, ten beste te geven. Nu, dat hielp! Klodder klaarde er helemaal van op! 83. Door deze kennismaking waren ze op eens vrienden geworden met den schilder. De schilder had geen vriend op de wereld en Bram, Tom en Menelik waren ook blij, een kameraad gevonden te hebben in dit vreemde land. Ze trokken nu met hun vieren op weg en gaven in de eerste de beste stad, waar zij aankwamen, een voorstelling op straat, waarbij Klodder dan met z'n hoed rondging. 84. Het succes was geweldig, zoals je kunt denken. Nadat ze op verschillende plaatsen der stad hun kunsten vertoond hadden, hadden ze zoveel geld opgehaald, dat ze, onder leiding van Klodder, naar een restaurant trokken en daar een diner bestelden, dat klonk als een klok! en dat wil wat zeggen. Zelfs de schilder had in geen jaren zo gegeten,

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1936 | | pagina 4