HEDEN HEROPENINGvan het Bloemenmagazijn J. A. DE VRIES BINNENWEG hoek Cloosterlaan Telef. 28061 E'JEENK DE BLINDE PASSAGIER DE VüCUW E\ KAAR H UIS De lucht in! Valkenburgerlaan 91, Tel. 28045, Heemstede DAMES- EN HEERENKAPPER Speciaal aanbevolen onze Permanent Wave „Populair" - Geheel compleet - Volle garantie ZAADHANDEL TUINBENOODIGDHEDEM TUINARCHITECTUUR Oud adres: Camplaan 34 THANS: HET KORTE VERHAAL Schoonmoeders in spé VEiUCHTENPERS f 5.95 RECEPTEN L» CORSTEN Izn. DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 3 WIE EEN KUIL GRAAFT VOOR EEN ANDER, VALT ER ZèLFNIET ALTIJD IN! Door KAREI. LIMBURG. Een heer met een puntbaardje, die er uitzag als een Fransman, stond in de deur van liet smalle huis naast de garage. „Ik moet de grens over!" riep Henry Morr- land. „Komt U maar even mee in 't kantoor!'' Het kantoor lag naast de garage. De beide mannen liepen om het smalle huis heen. Onder weg vroeg de garagehouder halfluid en op eigenaardig indringende toon: „Uw pas. is toch wel in orde?'' Henry Morrland aarzelde. Toen liet hij een „Nansenpas" zien, het papier van personen zon der nationaliteit. „Hm," deed de garagehouder. Hij liep naar het raam van zijn kantoor. Een grote reiswagen stond voor de garage. Van het raam van het kantoor wees de eigenaar van het autobedrijf op het hoge gewelfde dak van de wagen. „Daar bovenin, onder het dak is een geheime schuilplaats, daarin kunt U meereizen, Mr. Morr land! Ik denk, dat dat wel niet is wat U zoekt veilig voor ontdekking, maar natuurlijk op eig.en risico. Kosten 150 mark! Gaat U daarmee accoord?" „Ja. In orde! Wie rijden er mee?" „Twee Italianen." „Allright!" Mijnheer Blondel, de garagehouder, liet, 11a het geld in ontvangst te hebben genomen, de wagen in de halfdonkere garage terugrijden, stuurde den dikken chauffeur naar buiten en gaf toen Henry Morrland vlug gelegenheid in de geheime schuilplaats te klauteren, die handig in het holle dale was uitgespaard. Vervolgens werd de auto weer naar buiten gereden en de beide Italianen stapten in. Ze hadden de wagen voor de rit over de grens en terug afgehuurd. Henry Morrland kon hen duidelijk met elkaar horen spreken. Ze spraken, blijkbaar om Blondel op een dwaalspoor te brengen, Duits met elkaar. Van de „daklast" wisten ze, naar Blondel op zijn erewoord had verzekerd, niets. af.. De wagen reed met grote snelheid langs de weg, die naar de grens voerde. De snelheids meter zou wel tussen de 70 en 80 schommelen, taxeerde Henry Morrland in zijn ongemakkelijke schuilplaats. Als 1111 het stuur weigerde of als de dikke chauffeur een'of ander ongeluk kreeg, zou zijn toestand allesbehalve benijdenswaard zijn! Erika zou het in de kranten lezen: man zonder natio naliteit verongelukt bij poging om over de grens te komen, en ze zou er geen flauw vermoeden van hebben, wie die ongelukkige eigenlijk wel was.... Henry Morrland zette deze nutteloze gedach ten van zich af. De wagen maakte tamelijk veel geraas. Wat de beide passagiers met elkaar be spraken, was moeilijk te verstaan. Verduiveld ongemakkelijk was die houding, als je stil moest liggen! Even stopte de wagen de Duitse grens controle? Ja. Het ging opvallend vlug. Toen sprong de wagen weer met een jachtige ruk vooruit. Gelach en gepraat drong tot den blinden auto passagier door. De wagen reed nu over een as- phaltweg en maakte minder lawaai; de beide inzittenden spraken luid met elkaar, zodat ieder woord te verstaan was. ,,'n Handige kerel, die Blondel, specialiteit in mensensmokkel. Wedden, dat er hier in de wa gen minstens één verborgen zit, iemand zonder nationaliteit, of één, die iets over de grens wil smokkelen." Keien weer en geraas. Geen woord meer te verstaan. Al zijn leden deden Henry Morrland pijn. Jammer, over zichzelf hebben die twee knapen, die Italianen zijn en steeds Duits met elkaar praten, helaas niet gesproken. Plotseling een snijdend geluid van remmen, dat den blinden passagier door merg en been gaat. Geroezemoes van stemmen. De Hollandse grens zeker? Een commando stem: „Hé daar, kom 'es naar beneden!" Henry Morrland verroerde zich niet. Duister nis omringde hem. Hij voelde zich als een kind, dat de ogen dichtknijpt en meent, dat het nn niet te zien is. Toen opeens een schok.... Hij opende de ogen.... en het was alles licht om hem heen....! Hij was dus ontdekt en gelaten klauterde hij naar beneden. Grijnzend stonden de beide kwasi-ltalianen en de dikke chauffeur naast de drie Hollandse douanebeambten toe te kijken. Natuurlijk had de chauffeur hem verraden. „Wat verschaft ons de eer?", vroeg spottend een van de douanen. Morrland antwoordde in het Engels: „Beroepsplicht! Ik zit achter deze beide heren aan." Blijkbaar verstonden de beide passagiers en de chauffeur geen Engels. Ze bleven althans vol komen kalm en gaven geen tekenen van onge rustheid. De chef van de douane daarentegen was nu direct een en al aandacht voor de twee Italianen en noodigde hen uit, hem in het kan toor te volgen. Henry Morrland wachtte rustig af, staande voor het typische, kale douanegebouwtje. Hij zag, hoe de auto aan een nauwkeurig onderzoek werd onderworpen, hoorde een opgewonden woordenwisseling; de drie inzittenden van de auto kwamen niet meer te voorschijn. Morrland kreeg het „gele papier", dat hij veiligheidshalve voor deze rit gebruikt had, terug. „U hebt ons aan een prachtige vangst geholpen!", zei de jonge beambte welwillend. „De auto wordt na tuurlijk in beslag genomen, U zult dus met de trein verder moeten." Henry Morrland knikte. In de kranten las hij die avond in Utrecht, dat men twee geraffineer de deviezensmokkelaars, die reeds lang gezocht werden, door „toeval" ontdekt had. Dat de auto onderneming van A. R. Blondel gesloten werd, daarvoor zorgde Morrland, die eigenlijk inspec teur Baumert heette, bij zijn terugkeer naar Duitsland, zélf.... Tact, verantwoordelijkheidsgevoel en humor. Strijd tegen „schoonmoeder-complexen" Door Mevr. G. C. MEYER—SCHWENCKE. De onaangename, tactloze, intrigante schoon moeder is een der dankbaarste figuren voor spotbladen en prenten. Wij vrouwen en moeders lopen allen de kans de een of andere dag zo'u mikpunt te worden, niet waar? Is het dan niet inderdaad nodig, dat wij de diepere gronden [eens onder de loupe nemen? Hebt gij het vertrouwen van uw kinderen? In de meeste gevallen i: het te laat zich met het probleem bezig te houuen, wanneer wij wel licht bij verrassing schoonmoeder geworden zijn, en onze zoons of d"Chters ons voor het fait accompli hebben gesteld. In zo'n nieuwe positie werkt men zich da: slechts langzaam in en de grootste steun kunnen wij ondervinden door het vertrouwen, dat mze kinderen in ons stellen. Dit vertrouwen te winnen, steeds weer opnieuw, en te behouden behoort tot de grootste en mooiste plicht der moe der. Waar onderling vertrouwen bestaat zal zelfs het volwassen kind zijn moeder in vertro wen nemen over zijn (haar) hartsaangelegenheden. Niet altijd kunnen jonge mensen zelf de weg vinden, meermalen zal een bemoedigend woo d van de moeder een brug slaan. De tegenwoordige jeugd is zelfstandig. Slechts in uitzonderlijke gevallen, waarin een verbinding tot stand is gekomen, die ons als schoonmoeder in spé grof zorgen geeft, is het beste, dat wij ons op de achtergrond houden, daar ons oordeel geen verandering hierin zou brengen. In andere gevall n denken wij meer malen: Het is het beste ie jonge mensen vrij Aluminium voer druiven, sinaas appelen, grape fruit enz. Groote Houtstraat 99 HAARLEM te laten; de jeugd van heden is zelfstandig en wenst geen inmenging. In werkelijkheid be tekent deze terughoudendheid niet anders dan de verantwoordelijkheid van zich trachten af te schuiven. Hoe menigmaal hebben wij niet ondervonden, dat zelfs de moderne, zakelijke kinderen maar al te gaarne bij hun moeder toevlucht en bescherming zoeken en zich zo gaarne nog eens „kindje" gevoelen Is terughouding gewenst? Te grote terughouding kan evenzeer pijnlijk werken op de jonge mensen als overdreven belangstelling. Wij moeten trachten de gulden midden-weg te bewandelen en humor en op gewektheid laten domineren, factoren, die nog Nederland, het land van de wereldver maarde K.L.M., land van Parmentier en andere beroemdheden, winnaar van de LondenMelbourne-race, land van Fok kerheeftgebrek aan vliegtuig bestuurders! ten moet dit euvel niet onderschatten. Het J_ kan een ernstige sta-in-de-weg vormen bij de uitbreiding van onze burgerlucht vaart. Bij elke uitbreiding... gebrek aan vliegers, aan Nederlandse vliegers. Want nu reeds is er een nijpend tekort aan verkeersvliegers, nu reeds werken er in dienst van onze nationale luchtvaartmaatschappij, de K.L.M., buitenlandse piloten, daar onze ervaren verkeersvliegers toch op tijd moeten worden afgelost, wil men door afmattend overwerk geen ongelukken veroor zaken en alzo het beroemde K.L.M.-devies „Safety first" verloochenen. Om in de leemte te voorzien, moest men buitenlandse piloten te werk stellen. Buiten landse piloten in het land van Anthonie Fokker... alleen omdat er te weinig ervaren Nederlandse verkeerspiloten zijn! Doch tevens een begrijpelijk iets, wanneer men nagaat, hoeveel geldelijke offers er gevergd worden van iemand, wil hij leren vliegen. En dan is men nog slechts vlieger, doch nog lang geen verkeersvlieger van betekenis en zou geen luchtvaartmaatschappij zo'n beginneling het leven van ettelijke passagiers toevertrouwen. Tientallen guldens worden per lesuur en per vlieguur gevraagd. Wel beijvert de Nationale Luchtvaartschool met haar bekwame leraar piloten zich, om een en ander goedkoper te maken, doch „populair" zijn die prijzen nog geenszins, zelfs niet eens bereikbaar voor een gegoede middenstanders-portemonnaie. Men kan de Luchtvaartschool daarvan geenszins een ver wijt maken. Immers: hoeveel kost niet het materiaal, hoeveel kost niet de verzekering van het leven van den leraar-piloot, hoeveel kost niet de eventuele breuk...? Dat alles kan men niet in guldens of in kwartjes berekenen, dat loopt in het papiergeld! Les kan men alleen krijgen, als men tevoren een som stort voor eventuele „kraakjes" en die som is niet mals in de tegenwoordige tijd! Geld is dus een factor, die zovele dromen van Hollandse jongens in rook doet vervliegen, die zoveel hoop tot luchtkastelen reduceert... Want waarlijk de belangstelling van de Neder landse jeugd voor de luchtvaart is niet minder dan in andere landen! Neem maar de steeds groeiende belangstelling van de „spes patriae" voor het zweefvliegen, die prachtige sport. En daarbij kost het jaarlijks lidmaatschap van zo'n zweefvlieg-club toch minstens ook nog 25. Dat is toch ook een som gelds, die waarlijk niet iedere jongen zich heden ten dage kan veroor loven. Het zweefvliegen is echter een uitstekend aanloopje voor de loopbaan van piloot; het thermische vliegen, gebruikmaken van opwind en wolken, kan voor den piloot van groot belang zijn. In het motorloze vliegtuig leert men deze luchtstromingen kennen en leert men, hoe men daarvan gebruik kan maken in het motorvliegtuig weet men, wat zo'n op wind, zo'n valwind, zo'n rukwind beduidt en dan kan men er rekening mede houden, al heeft een en ander minder vat op het toestel, dan dat in een zweeftoestel het geval is... Deze jongelui, die leden van zweefvliegclubs zijn, vormen een prachtig materiaal voor de opleiding tot piloot. Maardaartoe is geld nodig! Geld, dat de jongens zelf niet bezitten! Fokker heeft zich onlangs over het gebrek aan een piloten-reserve uitgelaten en voorzag catastrophale gevolgen, wanneer niet tijdig maatregelen werden genomen. Teneinde daarin nu te kunnen voorzien, heeft de heer Fokker de goede en bij uitstek-nationale gedachte gehad om een fonds te stichten, waar voor hij dadelijk al een belangrijk bedrag schonk, dat ten doel zal hebben, een zeer groot aantal jongelui te vormen en piloten daaruit te kweken. Bij voorkeur zal men natuurlijk die jongelui nemen, die de grondbeginselen van het vliegen reeds kennen en een zweefvlieg- brevet A, B of C hebben (de C-zweefvliegers heben reeds een thermische vlucht gemaakt)). Maar daarvoor is, zoals men begrijpen zal, aanvulling van dit fonds hard van node en zal er een nationale daad moeten geschieden, waar door het geld bijeen komt! Aan de nodige lief hebbers, evengoed als aan het heilig vuur, zal het niet ontbreken! Moge onze traditionele, Nederlandse ge meenschapszin zich hierbij krachtig doen gelden! stééds in het leven der vrouw en moeder de ■beste hulpkrachten blijken te zijn. Zeker, het is meermalen gemakkelijker ge zégd, dan uitgevoerd om opgewekt en vrolijk te blijven indien wij met onze rijpe ervaring symptomen waarnemen, die dreigen in de toe komst het geluk van. ons - kind te doen ver minderen. Mensen en vooral de jeugd hebben nu eenmaal gaarne, dat wij hun het leven zo gèmakkelijk mogelijk maken. Wij vrouwen moeten ons zelf steeds opvoeden tot zelf discipline en zelf-verloochening, dat het ons mogelijk moet zijn, deze zorgen in ons zelf te verwerken en naar buiten een opgewekt gezicht te laten zien. Geen egoïsme mag de doorslag geven, noch de gedachte aan een eventueel verliezen van ons kind, doch wij moeten trachten het zó te zien, dst.wij een zoon of dochter erbij krijgen. De aangetrouwde kinderen zullen dan anders tegenover ons staan en het woord „schoon moeder" zal geen onaangename klank voor hen hebben. Ongedwongen wijze van ontvangen. Een vertrouwelijke omgang tussen moeder en dochter zal menig gesprek van hart tot hart mqgelijk maken. Uit hetgeen de dochter haar moeder toevertrouwt zal zij de omvang der liefde leren peilen van haar kind tot den a.s. „echtgenoot. Wellicht haar geluk kunnen ver greten of een ongelukkige toekomst kunnen ver- Ijipderen, indien zij de uitverkorene leert kennen yópr de verloving officieel is. Wanneer de moeder de kunst verstaat om op ongedwongen Wijze den jongeman aan huis te ontvangen, dan ktinnen beide mensen hiermede gebaat zijn. Verwent uw zoons niet! Niet minder moeilijk is de taak der moeder, wanneer de zoon zijn a.s. bruid in zijn ouderlijk huis brengt. Of wij nu een gevoel van ijverzucht te overwinnen hebben tegenover de nieuwe a.s. schoondochter óf wellicht een weinig na-ijver in ons op zou komen, omdat de jonge man slechts ogen heeft voor het meisje zijner keuze, toch mogen wij nimmer vergeten, dat zij een vrouw is precies als wij. Vrouwen moeten elkander steeds bijstaan, zij hebben elkander nodig en kunnen elkander aanvullen. In deze zin zullen wij onze a.s. schoondochter moeten ontvangen en wij kunnen haar geen betere dienst bewijzen, dan door onze zoons reeds vroegtijdig tot a.s. echtgenoten op te voeden. Wij, moeders, zijn nu eenmaal zo licht ge neigd onze jongens een weinig (teveel wellicht) te verwennen, misschien in het onbewuste ver langen hen zo lang mogelijk bij ons te houden. Wij vergeten echter, dat zijn toekomstige vrouw hierdoor een moeilijke taak op zich neemt en daarom, moeders, verwent uw zoon niet! Laat U liever door hem verwennen, aan vaardt kleine attenties en staat er op, dat zij zich in huis ook beleefd en ridderlijk gedragen, zich niet laten gaan en in hun moeder tevens de vrouw eren! CONFISERIE J. C. KOK RAADHUISSTRAAT 4 HEEMSTEDE TEL. 28089 MODERN TEDE CHOROLA's 10 Ct. HUISELIJKE FEESTEN. Verjaardagen der kinderen. Er leven in de herinnering van volwassen mensen tal van gebeurtenissen, die het ouder lijk huis voor hen zo onvergetelijk hebben ge maakt. Kerstfeest, Pasen, in het bijzonder, maar niet minder de verjaardagen, die Moeder tot zo'n feest wist te maken. Keurig opgesteld staat in een hoek een tafeltje, waarop al de ge schenken liggen, die heus niet kostbaar be hoeven te zijn om menige hartewens te ver vullen. 's Middags heeft moeder beloofd, mag er kinder-visite zijn, natuurlijk op een vrije mid dag, want die is zo heerlijk lang! De kamer is versierd met slingers, want dat verhoogt de feestvreugde en al de lekkernijen staan op het buffet op kleine schaaltjes evenals de onmisbare glazen limonade met rietjes. Meestal zullen het klasgenootjes zijn, die op kindervisite komen, doch indien niet alle kinderen elkander kennen is het beter, dat men ze eerst wat onderling kennis laat maken en zich wat op de achter grond houdt. De verschillende spelletjes moeten onder leiding geschieden van een volwassene en moeder is hier natuurlijk onmisbaar. Af wisselend zullen de kinderen spelletjes doen, waarbij zij nu eens in beweging zijn, dan weer rustig aan de tafel geschaard zijn en o.m. raad sels oplossen, kleuren raden en andere bekende spelletjes. Als grote verrassing komen de prijzen, b.v. na pand verbeuren, of wel geblinddoekt het knippen van kleine pakjes, die aan een ge spannen touw zijn opgehangen. Heel aardig vinden ze een stoelendans en wat ook zeer ge schikt is voor een koffietafel zijn de pistaches MORGENJAPON. G 53 Prijs per patroon 0.25 -f f 0.05 voor adim.- en verzendkosten. Geruit katoen is uiterst practisch omdat ie moderne weefsels kleur en wasch echt dijn, eischen die zeker wel aan morgenklee- ling gesteld mogen worden. Het vlotte model, dat zeer vlug gemaakt .vordt heeft een frisch garnituur van wit piqué. De mouwen zijn in raglanvorm en nebben opslagen, terwijl een' breede schui ne bies als halsafwerking wordt gebruikt, die met aangeknipte stofreepen in een strik gelegd worden. Tweebaans rok, die naar ondere toe wat ruimer wordt. Patronen in de maten 40—424446. GOEDE KNIPPATRONEN. Patronen kunnen per brief aangevraagd wor den met bijsluiting van ƒ0.58 in postzegels aan de Moderedactrice, Roelofstraat 109, Den Haag. met verschillende mutsen, waarbij de pret ten top stijgt. Het beste is dat de kinderen vóór het einde van het feest rustige spelletjes doen, waardoor ze veel minder verhit en opgewonden naar huis gaan. Tenslotte nog een woord over de ver snaperingen, die steeds eenvoudig gehouden moeten worden. Ieder kind moe b.v. niet meer dan een klein gebakje hebben, beter nog droge cake, want door de opwinding geraakt de maag van menig kind gauw van streek. Er zijn zoveel lichte dingen uit te zoeken, dat men alles wat zwaar is beter kan vermijden en kinderen zijn gauw tevreden. Het is voor de kinderen van veel meer waarde, indien zij op deze wijze thuis hun verjaardagen vieren, dan buitenshuis. Tegenwoordig gebeurt het maar al te vaak, dat een moeder zich ver plicht gevoelt als haar kind jarig is andere kinderen terug te vragen en hen te inviteren om naar de bioscoop te gaan. Inderdaad veel ge makkelijker omdat men dan de „last" thuis niet heeft, doch de echte gezellige sfeer van een verjaardag thuis, is niet aanwezig. Trouwens dergelijke invitaties geven vaak onaangename ogenblikken in gezinnen, waar ouders bioscoop bezoek voor hun kinderen niet gewenst achten. Huiselijke feestjes betekenen inderdaad veel voor kinderen en zijn lichtpunten, die nog lange ja'ren later een reflex kunnen geven. MAIZENAPUDDING MET ANANAS. 1 L. melk, 100 gram suiker, 1 klein busje ananas, 100 gram maizena, 2 eieren citroen, 20 gram suiker. De ananas wordt even op een zeef gedaan om het vocht te verwijderen, dat echter opgevangen wordt voor de saus, daarna snijden we ze aan zeer kleine stukjes. We zetten de melk op 1 d.L. na op en lossen er de suiker in op, daarna maken wij een papje van de achtergehouden melk, de maizena en de Scheepmakersdijk35-Haarlem - Tel. 14147 WASCH- EN STRIJKINRICHTING geklopte eierdooiers, voegen hier eerst voor zichtig wat kokende melk bij en gieten dan alles in de pan terug, waarna wij de pudding, flink roerende, zodat de bodem geraakt wordt, nog even door laten koken, tenslotte wordt het zeer stijf geklopte eiwit en de dooiers bij de kokende massa gevoegd en brengen wij de pudding over in een vooraf nat gemaakte puddingvorm, waarin zij koud en stijf moet worden. Voor het sausje gebruiken wij het ananas- vocht en verwannen dit met het sap van citroen, voegen de suiker erbij en binden het met een beetje maizena. A. H. PRIJS F 1.50

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1936 | | pagina 3