O D E H U IS HEENK MIJNHEER PIMPELMANS GAAT „EN PENSION Dl i HUI S WIJ HANDHAVEN WIJ HANDHAVEN WIJ HANDHAVEN TWEEDE BLAD Vervolg Plaatselijk nieuws Wolken aan de huwelijkshemel? L. CORSTEN Jzn. 23 OCTOBER 1936 No. 43 OE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 5 JAARVERGADERING HEEMSTEEDSE REDDINGSBRIGADE. Bovengenoemde vereniging hield Maandag avond haar 17e jaarvergadering in Café v. d. Heuvel. Voor deze vergadering bleek bijzonder grote belangstelling. Na een kort welkomstwoord, meer speciaal tot den medisch adviseur, Dr. D. Hubert, en de verschillende vooraanstaande medewerkers, sprak de voorzitter, de heer L. C. Band, woor den van bijzondere tevredenheid over het werk van het afgelopen jaar. Het jaarverslag van den penningmeester, den heer B. Broekman, gaf aan een inkomsten van 381.16 en een uitgave van ƒ322.46, waaronder is begrepen een geraamde post van 100. voor het bouwen van een huisje voor een ijs- wacht, dat bij een ijsperiode geplaatst zal worden in overleg met B. en W., vermoedelijk aan de v. Merlenvaart bij het molentje. In een zeer uitvoerig verslag van den secre taris, den heer R. Abrahams, komt tot uiting de groei der vereniging. Het ledental bleek reeds tot boven de 200 gestegen te zijn. Dank wordt gebracht aan het gemeente bestuur en het bestuur der zwemvijvers voor de medewerking. Vervolgens werd de wintercampagne be sproken. De vervolgcursus E.H.B.O., door Dr. Hubert te geven, zal aanvangen op Dinsdag 3 November a.s. Ook de ijswacht, het vorige jaar begonnen, zal dit jaar een meer officieel karakter krgen. Zowel op de Leidschevaart als meer in het centrum van Heemstede zal zulk een wacht geformeerd worden met minstens aan iedere wacht een gediplomeerde van de Ned. Bond en een gediplomeerde van het Oranje kruis. De leden werden aangespoord zich daarvoor disponibel te stellen. Verder zijn er plannen om in de loop van deze winter een excursie te maken naar het veiligheidsmuseum, waar zeer veel te leren is, vooral omdat Ir. Gorter daar de nodige inlich tingen zal geven. Bij acclamatie werd de heer L. C. Band als voorzitter herkozen. Voor een te houden St. Nicolaas feestje werd een feestcommissie saamgesteld, bestaande uit Mej. T. Meewig en de heren B. Schrader en H. Schoenmaker. Dit zal echter zó georgani seerd moeten worden dat financiële lasten daar van niet door de kas gedragen mogen worden. Bij monde van den heer A. Dekker werd verslag uitgebracht over het financieel beheer van den penningmeester. Kas en boeken waren in orde. Als lid der kascommissie werd gekozen Mej. T. Meewig. Bij de rondvraag betreurde een der leden de minder goede figuur die de H.R.B. gemaakt heeft bij de wedstrijden estafette-slepen. Dit had tot gevolg dat een voldoend aantal leden zich opgaven voor een speciale training in dit nummer en eventueel andere nummers voor wedstrijden, om zo te komen tot goed getrainde ploegen, die in staat zijn de eer der H.R.B. op te houden. Plannen werden besproken om het volgend jaar weer een uitstapje te organiseren. Tot nog toe was de contributie van hen die deelnemen aan de cursus E.H.B.O. 50 cents hoger dan voor de andere leden. Een voorstel van den heer A. Dekker, om de contributie voor alle leden gelijk te stellen en te brenger, op 1.25 per jaar, werd met grote meerderheid aangenomen. Deze verhoging is noaig, aictus de voorzitter, omdat men in de toekomst gediplomeerde E.H.B.O.'ers van ver bandmateriaal wil voorzien. Naar aanleiding van een klacht over de minder goede gelegenheid om serieus te oefenen in het Sportfondsenbad, zegde de voor zitter toe de deelneemsters en deelnemers in het vervolg in 3 groepen te splitsen, n.l. zij die zich speciaal bekwamen voor het verkrijgen van een diploma, de minder geoefenden en de beginnelingen. Hierna bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. TEGEN VERKOOP VAN OORLOGS SPEELGOED. Beroep op de winkeliers. De Commissie van Moeders en Opvoedsters uit de Vereniging voor Volkenbond en Vrede afd. Haarlem, heeft aan alle speelgoedhandelaren in Haarlem en Omstreken het volgend schrijven gericht: Nu het in Uw bedrijf weer gaat lopen naar de tijd, waarin U hoopt Uw grootste omzet te bereiken, namelijk December met zijn Sint Nicolaas- en Kerstfeest, willen wij Commissie leden van Moeders en Opvoedsters uit de Ver eniging voor Volkenbond en Vrede een krachtig protest doen horen tegen de, in de laatste tijd weer sterk stijgende, verkoop in oorlogsspeel goed. Wij begrijpen, dat U die artikelen moet ver kopen, waar het meeste vraag naar bestaat, maar wij weten ook, dat U als winkelier suggestie uit kunt oefenen op Uw clientèle. Er is zo'n enorme keuze juist in het artikel speel goed, dat het ons wil voorkomen dat aan de verlangens van ieder kind kan worden voldaan, tegemoetkomend aan iedere beurs. Door het smaakvol etaleren van Uw andere artikelen, die niet de sluimerende wreedheid in een kind op wekken, die het niet een suggestie geven van overwinning door bruut geweld of kracht van wapenen, zal het kind die voorwerpen gaan be geren en niet denken aan dat oorlogsspeelgoed, waar het in de regel toch maar weinig plezier van heeft en weinig spelletjes mee kan doen. Wij verzoeken U om ons werk te willen ondersteunen, door geen oorlogsspeelgoed te etaleren noch het in Uw winkel opvallend te plaatsen door eerst dan dit speelgoed te ver kopen, wanneer er beslist om wordt gevraagd en dan nog eerst nadat door U getracht is de klant tot het kopen van ander speelgoed te bewegen. Wij danken U bij voorbaat voor de steun, die U op deze wijze aan onze actie geeft. Namens de Commissie van Moeders en Opvoedsters, A. NIENHUYSVERSTEEGH, Pres. OVERZICHT DER WERKLOOSHEID. Bij het plaatselijk orgaan der arbeidsbemidde ling kwamen in de loop dezer week 435 aan biedingen in van werkzoekenden t.w.: 45 grondwerkers, 22 metselaars, 11 schilders, 31 timmerlieden, 13 opperlieden, 104 bloemistarbeiders, 111 losse werklieden, 6 metaalbewerkers, 7 kantoorbedienden, 3 bouwk. tekenaars, 3 bakkers, 1 stucadoor, 78 werkzaam in andere beroepen. Kleine herfststormen. Opvoedkundige geschillen. Door G. C. MEYER—SCHWENCKE. Men zegt wel eens schertsenderwijze, dat huwelijken in de hemel worden gesloten en dat daarom alles even vredig en gelukkig behoort te zijn. Wij leven echter op een zeer onvol maakte aarde en wij zijn niet minder onvol maakte mensen met vele fouten en gebreken. Het kan dan ook niemand verwonderen, dat zelfs in het beste huwelijk nu en dan wolkjes aan de hemel zichtbaar zijn, zelfs wel eens heel donkere, al hebben zij dan ook altijd nog lichte randen! Soms zullen het donkere, dreigende regenwolken zijn, maar na een electrisch geladen atmosfeer, kan ook een echte donderbui losbarsten, die' de lucht echter meer malen zuivert! Met andere woorden ook in de beste huwelijken kunnen zich menings verschillen voordoen, doch helaas zijn er oc«: maar al te veel gevallen, waar man en vrouw zich niet aan elkander aanpassen kunnen of willen, of waar om andere, ernstige redenen moeilijkheden ontstaan. Over deze laatste willen wij thans niet spreken, omdat de oorzaken dermate kunnen zijn, dat de verwijdering steeds groter wordt en tenslotte niet te overbruggen is. Wij noemen slechts die huwelijken, waar zich tussen beide partijen meermalen kleine oneenig- heden of meningsverschillen voordoen, die in de „FRISIA" HAARDEN Volledige sorteering bij Groote Houtstraat 99 HAARLEM grond niet zó ernstig opgenomen behoeyen te worden. Veelal beginnen de wolkjes aan de lurwelijkshemel zich eerst langzamerhand samen te pakken en wat in dé aanvang met kleine dingen begint, kan uitgroeien tot grotere con flicten en de harmonie verstoren, waarom voor komen beter is dan genezen. Op vele spotprentjes ziet men een eerste twist tussen een jong echtpaar wel eens uit gebeeld, naar aanleiding van een mislukte maal tijd, vandaar dat men vaak beweert, dat de liefde van den man door de maag gaat! Gelukkig is dit zéér overdreven, doch er is in dit gezegde inderdaad een grond van waar- heid. Kan men het een man wel etivei du leren, indien hij 's avonds na een dag van ingespan nen werken, moe en hongerig thuis komt, gaarne een smakelijk, keurig opgediend maal en een opgewekte vrouw vindt? Wij, vrouwen moeten hieraan vooral denken en een man niet zodra hij thuis is, met allerlei kleinigheden, die wij gewoonlijk véél te breed uitmeten, lastig vallen. Zulks werkt niet alleen op het humeur, doch maakt prikkelbaar en nerveus. Vele mensen lijden in deze tijden van spanning en depressie toch al aan een z.g. ner veuze maag, die het nodig maakt, dat zij rustig en kalm kunnen eten en niet geprikkeld worden. Een man moet, thuiskomende, rust en kalmte vinden, geen haasten om vlug de tafel te dek ken en geen heen en weer hollende huisvrouw. Alles kan voorkomen worden, indien wij vroeg met alle toebereidselen, ook en vooral betref fende de bereiding van het middagmaal, be ginnen. Ons genot wordt niet zoveel groter, indien wij een half uur langer uitblijven, lezen of handwerken en voor een goede stemming in huis zouden wij desnoods nog wel een klein offer mogen brengen, omdat er zo oneindig veel van afhangt. Alhoewel het vaak moeilijk is, moeten wij trachten, dat éne onvriendelijke antwoord te weerhouden, dat ons op de lippen komt, indien een man prikkelbaar thuiskomt, waardoor wij in de meeste gevallen de situatie redden. Immers, „wie zich zelf overwint is sterker, dan hij, die een stad inneemt!" Wij hebben slechts één voorbeeld genoemd, doch er zijn nog zo ontelbaar vele kleinigheden, die in een huwelijk de aanleiding zijn tot on enigheden. NAJAARSMANTEL. Succespatroon VKK 1969. Prijs f 0.25 plus 5 ets. voor adm. en verzendkosten. Als overgangsmantel is bijgaand model zeer geslaagd, en kleedt bijzonder vlot. De cape, die dus de rug en voorzijde ge deeltelijk vrij laat is op de mantel gestikt en omsluit de hals; desverkiezende wordt er een passende shawl bijgedragen, dan vervalt de strik echter. De voorpanden, welke taillenaden hebben om het model mooi te doen aansluiten, laten de japon gedeeltelijk zien. Imprimé zijdjes staan er dan ook bijzonder aardig bij; sluiting met knoopen, die met een smal stofreepje ver bonden zijn en door de knoopsgaten ge haald worden. Patronen in de maten 42444648. GOEDE KNIPPATRONEN. Patronen kunnen per brief aangevraagd wor den met bijsluiting van 0.58 in postzegels aan de Moderedactrice, Roelofstraat 109, Den Haag. Ernstiger wordt het feit, wanneer een of zelfs beide partijen reden menen te hebben om ijver zuchtig te zijn. In dergelijke gevallen wordt echter een oude wijsheid in practijk gebracht, n.l. dat men elkander pas naar \#farheid leert schatten, wanneer men op het punt staat elkander te verliezen. De meeste meningsverschillen ontstaan echter in verband met opvoedingsproblemen omtrent de kinderen en hieruit vloeien vaak vèrdragende gevolgen voort. Juist om.Jietgeen beide ouders net netst is uc KITxaWeHmag geen strlju ontstaan, temeer nog daar hierdoor indrukken worden opgedaan, die deze hun gehele leven bijblijven. Het is intreurig, indier» kinderen on enigheid tussen beide ouders moeten mee maken, vooral omdat zij, als onschuldigen, de Scheepmakersdijk 35 - Haarlem - Tel. 14147 WASCH- ENS RIJKINRICHTING aanleiding zijn. Is het dan te verwonderen, dat zij niet weten welke houding zij moeten aan nemen in dergelijke gevallen en zich niet altijd weerhouden iets ongepasts te zeggen? Meningsverschillen over opvoedkundige vraag stukken moeten door de ouders onderling be sproken worden, niet in aanwezigheid der kinderen. Wie van beide partijen schuld heeft, indien zich wolken aan de huwelijkshemel voordoen, is moeilijk te zeggen, meestal is het aan beide partijen te wijten. Het is daarom de plicht van man en vrouw zich niet zonder meer te laten gaan en zelfs al is toegeven voor een der par tijen gewenst, dan moet men trachten zichzelf te overwinnen en er niet tegenop zien „de minste" te zijn. Het leven is zo kort en zo heel vaak ziet men, dat een van beiden ontijdig wordt weggenomen, waarom moet door weinig verdraagzaamheid het leven van twee mensen dan toch zo vaak verbitterd worden? Slechts eendrachtig samengaan over de gouden brug van wederzijds begrijpen kan leiden tot een harmonisch huwelijks- en ge lukkig gezinsleven! De geldende prijzen zolang onze voor raad strekt, U koopt als steeds: betere confectie tegen voordelige prijzen Onze prima kwaliteiten en onze grote sortering aparte modellen Onze prettige,vakkundige bediening en de grootst mogelijke „SERVICE" voor onze klanten STOUTENBEEKS Plein 10 Haarlem Telefoon 15624 EEN OVERGEVOELIGE HUID. Het is nog niet zo heel lang bekend, dat ook de huid een orgaan is, dat evenals alle andere belangrijke functies verricht. Zo weten waar schijnlijk slechts weinigen, dat vele bontsoorten bij vrouwen met een gevoelige huid uitslag veroorzaken. De overgevoeligheid brengt dit teweeg, zodat nerveuze prikkelingen tegelijker tijd met geestelijke depressies optreden. Bepaalde bloemen worden door sommige mensen niet goed verdragen, o.a. de primula, een kamerplant, die bij het aanraken der bladen uitslag veroorzaakt. Ook zijn sommige mensen overgevoelig voor sommige kleurstoffen, zo zelfs, dat zij een of ander ziektebeeld geven, waarbij men de oor zaak aanvankelijk niet vast weet te stellen. Zelfs sommige soorten kousen geven aanleiding tot het irriteren van de huid, evenals enkele weefsels, die op de blote huid gedragen worden. Soms kan men door het wassen dezer mate rialen het euvel verhelpen. Een overgevoelige huid kan zelfs op bepaalde sieraden reageren en b.v. een branderig gevoel geven of jeuken veroorzaken, terwijl tenslotte meermalen de voeding veranderd moet worden omdat deze een of ander bevat, waarop de huid minder aangenaam reageert en b.v. netel- roos veroorzaakt wordt. Recepten CHOCOLADECREME. 3/4 L. melk, 6 repen chocolade, 3 eieren, 75 gram suiker, 3 bladen gelatine. De chocoladerepen worden in stukjes gebro ken en in een steelpannetje b.v. met een beetje van de melk in een grote pan met kokend water gezet om te smelten, daarna wordt de overige melk er bij gevoegd. De dooiers worden met de suiker geklopt; de chocolademelk wordt er bij scheutjes tegelijk bij geschonken en de gehele massa au bain Marie of anders op een asbestplaatje op een kleine pit nog even doorgekookt, waarna de pan van het vuur gaat, de geweekte en goed uitgeknepen gelatine en het laatst het stijfgeklopte eiwit worden toegevoegd, waarna de crème in kleine glazen schaaltjes gedaan en daarin koud opge diend wordt. We presenteren deze chocoladecième met zachte biscuits, b.v. bonnes mères. APPEL CHARLOTTE. Sneetjes oud brood zonder korst, 2 eieren, 75 gram lichte basterdsuiker, paneermeel, 500 gram moesappelen, 60 gram boter, geraspte citroenschil, suiker en kaneel. Een vuurvaste schotel wordt ingevet èn op de bodem èn langs de .zijkanten, nadat hij met de boter, die week gemaakt is, besmeerd is, appels schillen, aan stukjes verdelen, klokhuizen uitsnijden en met een weinig water dik inkoken, daarna de geklopte eieren, de basterdsuiker en de geraspte citroenschil er door roeren en het met brood gevoerde schoteltje vullen, afdekken met een mengsel van paneermeel, suiker en kaneel; daarna 20 minuten in een warme oven plaatsen. Koud of warm opdienen. WENKEN VOOR JONGE HUISVROUWEN. Gasten geven afwisseling en gezelligheid, doch in tijden als waarin wij thans leven, moet ieder op de kleintjes passen. Het is volstrekt niet nodig op huiselijke dinertjes enorme hoeveelheden op te dissen voor enkele personen en als men dan b.v. soep, vlees, groenten, aard appelen, pudding en dessert geeft, kan men hiermede zeker volstaan, desgewenst neemt men een tussenschotelje van asperges of selderij. Wij laten hieronder een lijstje volgen van benodigde hoeveelheden per persoon: CONFISERIE MODERN G. J. A. WERNER RAADHUISSTRAAT 4 HEEMSTEDE TEL. 28089 ROOMBORSTPLAAT. Eigen fabrik., onoveittetb. - 25 et. p. ons. Voor bouillon, die in koppen geserveerd wordt heeft men nodig 1 pond soepvlees op 1 L. water, voor soep 1 pond poulet op \/2 a 2 L. water. 1 Liter soep is voldoende voor 4 personen, saus rekent men 1 d.L. p. p. Als men vlees als hoofdgang heeft wordt er 2 ons p. p. ge nomen, voor een groot aantal mensen wordt het zelfs minder. Een rundertong reikt voor 6 tot 8 pers. Een kip van 2 pond voor 3 a 4 personen. Jonge haantjes zijn voldoende voor 1 persoon. Vis als hoofdschotel 350 gr. p. p., groenten p. p. ±2/2 ons, asperges een pond p. p. Een fazant wordt voor 3 personen berekend en patrijzen geeft men één p. p. Ommelet 3 eieren voor 2 personen. Pudding ]/s1/s L. PRACTISCHE WENKEN. Slagroom wordt luchtiger, wanneer men het vermengt met eiwit. Suiker pas toevoegen, indien de room stijf is, doch vóór men begint te kloppen wordt een beetje zout toegevoegd. Indien men runder- of kalfstong heel zachtjes laat koken, zal deze nimmer hard of droog worden. Mooie, donkere jus verkrijgt men door een gesnipperde ui of tomaat mee te braden. Rijst wrijft men tussen de handen, waarbij goede kwaliteiten de vingers niet met meel bestuiven. DOOR G. TH. ROTMAN e (NADRUK VERBODEN) 29. Pof! De loodzware koffer zwaaide plot seling vooruit en botste met kracht tegen de maag van den armen chef. Mijnheer Pimpelmans schrok er zelf van, want het was zo erg niet be doeld. Mevrouw Pimpelmans Was de wanhoop nabij, want de chef zou deze aanslag op zijn spijsvertering zeker niet ongewroken laten. Deze vrees bleek inderdaad niet ongegrond. 30. Want de chef nam het enige wapen, waarover hij beschikte, zijn „pannekoek", te baat en begon daarmee tot groot vermaak der toeschouwers mijnheer Pimpelmans' blozende gelaat te „bewerken". Ja, ja, zo gaat het nu, wanneer de mensen niet aan zichzelf arbeiden en niet van goeden wille zijn! 31. Door deze mishandeling verloor mijn heer Pimpelmans zijn laatste restje zelfbeheer sing. Met reuzekracht hief hij de zware koffer omhoog en liet hem met kracht boven op het hoofd van den chef neerkomen. „Krak!" ging het; niet in het hoofd van den chef, gelukkig, maar in de koffer. Wat dat was, zou mijnheer Pimpelmans later bemerken. Onthoud het alvast maar. 32. Op hetzelfde ogenblik, dat mijnheer Pim pelmans zijn koffer oplichtte, bedacht de chef met schrik, dat de trein allang over tijd was. Als man van plichtsbesef stak hij dus, juist toen de koffer zijn schedel trof, z'n pannekoek om hoog. De machinist, die alleen den chef te ge hoorzamen had, bracht de locomotief in be weging en de trein ging er vandoor.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1936 | | pagina 6