•SSw ;n rlei toestand der gemeente heemstede over het jaar 1935 varia DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 3 het College on- iV. mede, dat de itraadt het in de den heer Dissel meerderheid de tt voorstel advi- sior te verliezen >orlopig met de moeten nemen; iten op de voor- ijd nog 4 punten ven de R.C.H.'ers ag j.l. vertoonde in behoorlijk ge- ïgmensen weder- an Lagendaal en heeft R.C.H. nog d niet de eerste 92 van Xerxes L'ers trachten te I dit niet gaan! in de Wilgenpias ietitiehelft wordt! ide ongewijzigde ;t Sr., Prevost Jr., oogendoorn, Lenselink. loor Zeeburgia II orden om 10 uur i. IVSchoten 11. mp. je week was niet f S.J.C. een strijd en waarvan de hen dit jaar nog ongens een 32 partijen ten volle en Leonidas, die iet 4 punten, de 2 uur. ;oed werk door e sturen. Zondag '.B.B. Ill, het 4e T.Z.B. I, terwijl IJK DELEN DE leverwijk geeft ichaakcluo „Wee- emst. Schaakclub speelde wedstrijd akbond voorlop'ig !rie borden .zullen ;t. Aan het eerste s een rustige e4 1 in de derde zet, ;r kwam. De ge itsvoordeel voor antz staat positio- emisekansen aan- en KroeseVan lening, waarin de oion meerderheid grond hiervan de (Beverwijk). itrage. 1—0 0—1 1—0 1—0 0—1 '/2'/2 0—1 -3'/2 VAARS EN is dagenlang in hissar te zien ge- staat bekend, om die hier sedert jaar hebben de s van hun nesten men met dozijnen vreedzame ooie- lan. De ooievaars iet kwam tot een j aan beide zijden e ooievaars het lien er geen hulp dere streken van 11, ja zelfs vanuit ten de ooievaars, arme streken van ijd duurde dagen tot de late avond. :1e gedode vogels ntrek hoorden dag •ijs der vechtendq als overwinnaars irenbevolking, die t in de nabijheid en, vond op een n, ooievaars zowel .er lucht" hebben, edood of gewond, ooievaars hebben 1 weer opgeknapt! TE MAN TER Hollywood houdt rragen. De directie teeft dezer dagen ht, uitsluitend aan ij wilde n.l. graag wood, de meest Dat waren er vol- Edward kwam als lgde Roosevelt en ;en antwoordden: loch veel stemmen "V- - Verschenen is het Beredeneerd Verslag van de toestand der gemeente Heemstede over het jaar 1935. Wij ontlenen er het volgende aan. Bevolking. Op 1 Januari 1935 bedroeg het aantal in woners 17097, op 31 Dec. 1935 was het aantal 17870 alzo een vermeerdering' van 773. Vrijwillige Brandweer. Evenals in het jaar 1934 werd ook in het jaar 1935 voortgegaan met elke maand te oefenen met het brandweermateriaal. De oefeningen hadden plaats op elke tweede Donderdag van de maand. Van de onderlinge afspraak met omliggende gemeenten om elkaar in dringende gevallen hulp te verlenen is noch door onze gemeente noch door een der omliggende gemeenten ge bruik gemaakt. In 1935 is de brandweer elf maal gealarmeerd. Drankwet. Bij Koninklijk Besluit van 24 December 1930, no. 71, werd het maximum aantal vergunningen voor deze gemeente bepaald op 15. Sociëteitsvergunningen werden niet verleend. Het aantal vergunningen bedraagt 15. Het in 1935 betaalde vergunningsrecht be droeg 1025.Op 3 verzoeken om verlof voor de verkoop van zwak alcoholische drank in het klein werd gunstig beschikt, terwijl 2 verloven voor de verkoop van uitsluitend alcoholvrije drank werd verleend. 6 Verloven werden in getrokken. Het aantal verloven in deze gemeente bedraagt 8 voor de verkoop van zwak alcoho lische drank en 3 voor de verkoop van uit sluitend alcoholvrije drank. Aan verlofsrecht werd ontvangen 293.75. Openbare Gezondheid. De ontsmetting van de percelen, waarin een besmettelijke ziekte heeft geheerst, alsmede van kledingstukken, enz., geschiedt steeds door de ontsmettingsdienst der gemeente Haarlem. Het aantal inentingen bedroeg 111. Begraafplaatsen. De algemene begraafplaats verkeert in uit stekende staat. In 1935 werden 120 lijken begraven. Op de Rooms Katholieke Begraafplaats aan de Heeren- weg werden 34 en op de Rooms Katholieke Begraafplaats aan de Glipperweg werden in het afgelopen jaar 30 lijken begraven. Drinkwatervoorziening. De drinkwatervoorziening in de gemeente geschiedt door de zorgen van het in 1910 in bedrijf gestelde Duinwaterbedrijf, hetwelk daar toe in staat is door een in 1909 met de gemeente Amsterdam gesloten overeenkomst. Voor het Duinwaterbedrijf werd een andere wijze van watervoorziening geprojecteerd. Daar het vorig jaar gebleken was, dat de capaciteit der oude transportleiding onvoldoende was, werd op het terrein van Leiduin een proviso rische opjager geplaatst, waardoor de bedrijfs- zekere watertoevoer werd verzekerd. Het buizennet werd aanzienlijk uitgebreid en het aantal afnemers nam belangrijk toe. I Bad- en Zweminrichtingen. Het Zwemdiploma werd behaald door 96 dames en meisjes en door 86 heren en jongens. Het zwemwater stond dit jaar onder geregeld toezicht van Mevr. Dr. N. WibautIsebree Moens. Het bezoek aan de zweminrichting is, ondanks de tijdsomstandigheden, niet noemenswaardig achteruit gegaan. Dat de inkomsten aanmerke lijk lager zijn geweest vindt zijn oorzaak daarin, dat de abonnementsprijzen, enz., sterk werden verminderd. De rekening van het Badhuis sloot met een nadelig saldo van ƒ3819.71 (v. j. ƒ4227.38). De rekening van de Zwemvijvers sloot met een nadelig saldo van ƒ1516.82 (v.j. ƒ778.44). Parken en Plantsoenen. Het onderhoud van de plantsoenen is ge schied door de dienst van Openbare Werken. Het plantsoen aan het J. M. Molenaerplein werd aangeplant met rozenstruiken. De bloembollen, welke in het najaar van 1934 waren geplant, verhoogden de aantrekkelijkheid der plantsoenen bij gelegenheid van de „Flora 1935". Openbare reinheid. In 1935 werd het stamriool uitgebreid met de zijtak in de Wagenaarlaan. De straatriolering werd uitgebreid in verband met de aanleg van nieuwe wegen, n.l. Cesar Francklaan, Frans Lisztlaan, Beethovenlaan, Berliozlaan, Wagnerkade, Weisenbruchweg en Timorstraat. De in 1930 in gebruik gestelde electrische rioolbemalings-installatie aan de Heemsteedsche Dreef (Haven) kreeg door de toenemende lozing op het stamriool beduidend meer te ver werken. .De grote toename in 1935 is vooral toe te schrijven aan de in 1934 plaats gehad hebbende aansluiting van „Leeuw en Hooft", Kerklaan en Bleekersvaartweg. Bebouwingsplannen. In de loop van het jaar werden wederom ver schillende bebouwingsplannen ingediend, waar op niet altijd een gunstige beschikking kon worden genomen, omdat de gevraagde af wijkingen in strijd bleken te zijn met de voor schriften van het uitbreidingsplan. Stratenplannen. De aanleg van wegen ten Oosten van de Heemsteedsche Dreef, waarmede reeds in 1934 was begonnen en omvattende Joh. Verhulstlaan, Joh. Wagenaarlaan, Franz Schubertlaan, Diepen- brocklaan, Van Breelaan, Mahlerlaan, Bachlaan, Berliozlaan, Sweelinckplein, Richard Holplein, Beethovenlaan en Mozartkade, werd in 1935 voortgezet en zover mogelijk voltooid. In aansluiting aan bovengenoemde wegen en in verbinding met de Heemsteedsche Dreef- Noord werd in 1935 in overleg en samenwerking met eigenaren en exploitanten van aldaar ge legen gronden ook overgegaan tot aanleg van de Cesar Francklaan, met aangrenzende wegen en Wagnerkade, met gelijktijdige verbreding van de Bronsteevijver. Huurverlaging. Met de besturen der Woningbouwverenigin gen en met de Regering werd overleg gepleegd omtrent de toe te passen huurverlaging, met het resultaat dat eind December 1934 kon worden medegedeeld, dat de eerste verlaging voor de Haemstede en St. Joseph kon worden ingevoerd. Nadat de bedoeling van de door rente-ver- laging vrijkomende gelden nader was gebleken, werd een nieuwe huurverlaging ingevoerd omstreeks half Juli 1935. Het vrije water werd echter afgeschaft. Tegelijk met de verlaging van de huren voor de Woningwetwoningen is eenzelfde maatregel overwogen ten behoeve van de drie complexen Gemeentewoningen aan Balistraat, Kadijk en Bankastraat. Woningbouw. De woningvoorraad vermeerderde met 301 woningen. Het aantal woningen op 31 December 1935 bedroeg 4606. Woningtoezicht. In het afgelopen jaar werd bij voortduring gewaakt tegen ongewenste dubbelbewomng. De strijd tegen wandgedierte werd voortgezet. Het blijvend succes van zuiveringen hangt in de eerste plaats af van de zindelijkheid der bewoners, terwijl eerst in de tweede plaats de constructie en de samenstelling van de wonin gen van belang is. Telefonie en radio. In 1935 werd voortgegaan met het vervangen van het bovengrondse telefoonnet door een ondergronds net. De radiodistributie in deze gemeente wordt verzorgd door de N.V. Heemsteedse Radio Centrale. Het aantal aansluitingen aan de centrale nam regelmatig toe, en bedroeg op 31 December 1935 1370. Bloembollencultuur. De zomer van 1935 heeft over het algemeen een goed gewas tengevolge gehad. Voor Crocussen en Iris Anglica konden slechts zeer lage prijzen worden bedongen. De pro ductie van deze gewassen was bevredigend. Voor Iris Hispanica, Hollandse Iris en Gladio lus was een overvloedig aanbod, zonder veel vraag (onverkoopbaar). De hyacinthencultuur vermindert tengevolge van het beschikbaar stellen van teelgrond voor bouwgrond alsmede door inlevering volgens wettelijk voorschrift (sanering). De hyacinthen en tulpen, welke voor vroeg- bloei bestemd waren, hebben over het algemeen dit jaar aan hun doel beantwoord. De algemene malaise heeft de prijzen der bloembollen dusdanig beïnvloed, dat van een lonende cultuur 'geen sprake kon zijn. Gasbedrijf. In tegenstelling met hetgeen elders vrijwel algemeen wordt waargenomen, steeg in 1935 de gasatlevering. Voor een deel moet zulks worden toegeschreven aan de invloed der Bloemen tentoonstelling „Flora", doch hoofdzakelijk is zulks te danken aan de aanzienlijke toename van het aantal verbruikers. Het gasverbruik per aansluiting vertoont echter een daling, die vooral bij het muntgasverbruik in sterke mate blijkt op te treden. Met ingang van 1 Januari werd de gasprijs voor gewoon gas en voor muntgas met 1 cent verlaagd. Desniettemin bleef de bedrijfswinst niet ver beneden die van 1934. De prijs van het gas, geleverd over de ge wone en de muntmeter bedraagt sedert Januari 1935: Tarief A: 9 cent per M3.; Tarief B: 5 cent per M3., benevens een vast recht van 2.per maand. Met verbruikers die een jaarlijks gasverbruik van minstens 4000 M3. garanderen, kan door Burgemeester en Wethouders een bijzondere overeenkomst worden aangegaan. Electriciteitsbedrijf. De distributie van electrische stroom ge schiedt door het electriciteitsbedrijf. Dit betrekt daarvoor de electrische energie van de ge meente Haarlem. De natriumverlichting van de Cruquiusweg en de Heerenweg kwam nog juist voor de opening van de Bloemententoonstelling gereed en voldeed uitstekend. De wegdekverlichting bleek bijzonder gelijkmatig te zijn, terwijl ook gebleken is, dat het natriumlicht een grote gezicntsscherpte doet ontstaan. Het autorijden op deze weggedeelten is daarom veel minder inspannend en vermoeiend en de veiligheid van het verkeer is hierdoor in hoge mate be vorderd. Behoudens enkele ongunstige uitzonde ringen worden de koplampen op deze weg gedeelten gedoofd, hetgeen een bewijs is, dat, de verlichting door de autorijders op prijs wordt gesteld. De prijs voor de electriciteit bedraagt: Tarief A: 20 cent per k.W.h. Tarief B: 10 cent per k.W.h., benevens een vastrecht van ƒ3.per maand. Dit tarief is aldus vastgesteld bij raadsbesluit van 20 Febr. 1930, No. 18. Met grootverbruikers kan door Burgemeester en Wethouders een bijzondere overeenkomst worden aangegaan. Arbeid. De werkzaamheden, verbonden aan de arbeidsbemiddeling, werden verricht ter secre tarie. Tengevolge van de ongunstige tijdsomstan digheden werd het aantal ingeschrevenen bij de arbeidsbemiddeling in de loop van 1935 groter. Dit aantal bedroeg op het einde van Januari 464, Februari 437, Maart 374, April 340, Mei 353, Juni 317, Juli- 321, Augustus 366, September 381, October 401, November 463, Deecember 531. Hierin zijn begrepen de per sonen die bij de gemeente in werkverruiming waren te werk gesteld. Omtrent de voorlichting bij beroepskeuze zijn in de gemeente geen maatregelen getroffen. De werkloosheid, welke ook in 1935 buiten gewoon groot was, werd in belangrijke mate bestreden door het uitvoeren van verschillende werken, waarbij een groot aantal werklozen kon worden te werk gesteld. Bij deze tewerkstelling werd zoveel mogelijk het rouleer systeem toegepast, in die zin, dat 1 week in cte 3 weken gewerkt zou worden. De werken, in werkverruiming uitgevoerd, waren aanleg wegen ten Oosten van de Heem steedsche Dreef; doortrekking Timorstraat en Soendastraat; afwerken stamriool in de Blee kersvaartweg; vergroting Bronsteevijver, enz. Maatschappelijk Hulpbetoon. De werkwijze bleef gedurende het verslagjaar ongewijzigd; controle op de bedeelden had regelmatig plaats en eiste door de niet onbe langrijke toename meer werk. Vermindering of intrekking van de onderstand kon slechts in enige gevallen plaats hebben. In enkele gevallen kon door tussenkomst van den Kantonrechter een bijdrage van onder houdsplichtigen in de kosten van ondersteuning worden verkregen. In twee gevallen werd onrechtmatig genoten steun teruggevorderd en wel tot bedragen van 1186.55 en ƒ471.90. De samenwerking met particuliere en kerke lijke instellingen van weldadigheid liet, op een enkele uitzondering na, niets te wensen over. De begroting van de dienst van M. H., oor spronkelijk in ontvangsten en uitgaven sluitende met een bedrag van 155.660.waaronder een subsidie van de gemeente van 153.040. moest in verband met de meerdere uitgaven verhoogd worden tot ƒ181.209.22. Verhoging van het subsidie met 22.572.53 was een nood zakelijk gevolg. Genees-, heel- en verloskundige verzorging. De verloskundige verzorging der armen was opgedragen aan de gemeentevroedvrouw S. C. BorstBorst. Het fonds ter behartiging van de belangen van hulpbehoevende kraamvrouwen heeft ook in 1935 goede diensten bewezen. Gezondheidshuis. Het Gezondheidshuis is tot stand gekomen in 1933. Het consultatiebureau voor zuigelingen (leet- tijd tot 1 f2 jaar) houdt in dit gebouw zitting iedere Donderdag van 21 uur en het Consul tatiebureau voor kleuter (leeftijd tot 6 jaar) iedere 2è en 4e Maandag van de maand van 23 uur. Tandartsen hadden zitting tweemaal per week, Maandag en Donderdag van 6.30 n.m. tot 8 uur n.m. Gezondheidstoestand. De gezondheidstoestand in onze gemeente gedurende 1935 mag gunstig genoemd worden. Op de lijst der besmettelijke ziekten, waarvan aangifte verplicht is, komt alleen roodvonk voor, met zeven gevallen: d.i. 4 op 10000 in woners, terwijl het gemiddelde cijfer voor Nederland in 1934, de cijfers van 1935 zijn nog niet bekend 14 op 10000 bedroeg. Het sterftecijfer in Heemstede was evenzeer gunstig, n.l. 71 op 10000 inwoners (het ge middelde in Nederland was 84.2). Van de 127 sterfgevallen in onze gemeente kwamen er 54 voor na de 65-jarige leeftijd (31 tussen 65 en 79 jaar, 23 boven de 80 jaar). Bij 19 van deze 54 overledenen was hartziekte als doodsoorzaak opgegeven. Uitze.iding van kinderen. Door de afdeling Heemstede van het Centraal Genootschap voor uitzending van zieke en zwakke kinderen werden in 1935 uitgezonden 81 (60) kinderen: meisjes 44 (31), jongens 37 (29). Voorbereidend onderwijs. Openbaar bewaarschoolonderwijs wordt in deze gemeente niet gegeven. Bij raadsbesluit van 30 September 1918, ge wijzigd 16 Februari 1922 en 11 December 1924, werd een subsidieregeling voor het bijzonder bewaarschoolonderwijs vastgesteld. Krachtens deze regeling werd over 1935 subsidie uitgekeerd ten behoeve van de: 1. Bijzondere Protestantse Bewaarschool. 2. Rooms Katholieke Bewaarschool, Kerklaan. 3. Rooms Katholieke Bewaarschool, Molen- werfslaan. Lager Onderwijs. Wij laten hieronder volgen het verslag van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs over 1935. Tot haar grote voldoening heeft de Com missie bij het schoolbezoek wederom mogen constateren, dat het personeel met nauwgezet heid en ijver zijn taak blijft vervullen, die door de ingrijpende bezuinigingsmaatregelen merk baar zwaarder geworden is. Zowel gebouwen als leermiddelen bevinden zich in zeer goede staat. Ook moet de Commissie haar tevreden heid betuigen over de verbetering der speel plaats van de R.K. Jongensschool aan de Molenwerfslaan. Echter komt het de Commissie gewenst voor de aandacht te vestigen op de wel zeer sterke bevolking van verschillende klassen, met name aan den Bronsteeschool. Vermeerdering van schoolruimte is dan ook in de naaste toekomst noodzakelijk. Van de nuttige arbeid door de School- en Tandartsen- dienst verricht, gewaagt de Commissie opnieuw met lof. Onderwijs in Esperanto. Bij raadsbesluit van 30 Januari 1930, no. 10, werd machtiging verleend voor de opening van een cursus in Esperanto. Aanvankelijk was de bedoeling een cursus te openen voor leerlingen ener 7e klasse en daarnaast een cursus voor oudere deelnemers. Er moest echter met het oog op de deelname, volstaan worden met alleen een cursus voor ouderen te openen. Als leider werd voor het geven van dit onderwijs aangewezen de heer C. Jacobs alhier. Schoolartsen. Als schoolartsen zijn werkzaam de heren: J. C. de Groot, voor de Openbare Scholen aan de Voorweg, de Bronsteeweg en de Heem steedsche Dreef, de Bijz. Prot. Scholen aan de Bosboom Toussaintlaan en Adriaan Pauwlaan en de Bijz. Bewaarschool aan de Lieven de Keijlaan. J. L. Tombrock, voor de R.K. scholen aan de Heerenweg, Kerkl., Molenwerfslaan en Lanck- horstlaan en voor de R.K. Bewaarschool aan de Kerklaan en de Molenwerfslaan. Schooltandartsendienst. Met ingang van 1 Januari 1935 werd de be zoldiging van G. H. Onstein als Schooltandarts teruggebracht op 2500.— per jaar. Het aantal zittingen bleef bepaald op 4 ochtenden per week. Wij laten hieronder volgen het door den heer Onstein, omtrent zijn werkzaamheden uitge brachte verslag over het cursusjaar 19341935. Het toezicht en zonodig behandeling was dit jaar weer uitgestrekt over alle zes klassen. De medewerking op de diverse scholen was wederom uitstekend en het bleek, dat indien er kinderen waren, die niet op school behandeld konden worden, de ouders belangstellend kwa men informeren. Sommige kinderen werden dan elders be handeld, zodat zij dan na deze behandeling weer op school in aanmerking kwamen voor eventuele behandeling. Op één school waren alle kinderen (in een bepaalde klas) bang voor de behandeling. Nadat Door GUUS BETLEM. Het was enige dagen voor Sint Nicolaas, toen Van Dam, diep in zijn kraag gedoken, terug wandelde van de vergadering naar zijn huis. Het was gelukkig niet zo laat geworden, en zijn vrouw zou blij opkijken, dat hij zó gauw al terug was. Brrwat was dat koud! en dieper stopte hij de handen in z'n zakken, terwijl hij haastig voorstapte. - Hé, die winkel daar bleek nog open te zijnOch, ja, natuurlijk, in verband met de Sint Nicolaasja, ja! En in gedachten bleef hij staan voor de winkelruit. Hij had het Loes al gezegd, dit jaar géén Sinterklaas! Slechte tijden... malaise... enfin, ze wist er zelf alles van. Opeens werd z'n aan dacht getrokken door de étalage van een vis winkel. Weer bleef hij staan Als-ie nou 'es zo'n lekkere, dikke paling meenam, als verrassing voor Loes... had ze toch wat voor d'r Sin terklaasvooruit hoor, dat moest dan maar! en vlug trad hij de winkel binnen. Onderweg, de paling onder z'n arm geklemd, be dacht hij, hoe haar deze te geven, en- ja, hoordaar schoot hem een aardig ideetje te binnen. Hij zou de paling in de brie venbus laten glij den en dan bellen! En hij doorlopen natuurlijk... Ja, dat was een idee! Zo gedacht, zo gedaan, doch helaas, het pakje bleek te groot voor de bus. Voorzichtig, héél voorzichtig opende Van Dam de deur van zijn woning met de huissleutel en legde het pakje op de mat neer. Dan, even zachtjes, trok hij de deur weer dicht, wachtte een moment enbèlde! Loes van Dam het jonge vrouwtje had de gehele avond nagenoeg zitten verstellen. Ze keek op de klok. Pas negen uur... O, dan kon Han nog lang niet komen natuurlijk! Behaaglijk schoof ze wat dichter bij de kachel, legde het verstelwerk neerbah, ze had géén zin meer vanavond! Dan opeens sprong ze op. Kom, ze ging wat lezen. Uit de boekenkast van haar man nam ze 'n werkje ter handIvans-detective. Och, waarom niet? Voor een keer waren ze wel eens aardig en spannend, die boeken... en een kwartier later was het jonge vrouwtje ernstig verdiept in haar lectuur. Het zal bij half tien geweest zijn, toen ze plotseling opschrikte van een geluid in huis. Stilwat was dat?er was iemand aan de buitendeur Angstig hield ze haar adem in, luisterde Ja, duidelijk hoorde ze de deur nu opendoen... Ze hief het hoofd op, keek toevallig in de spiegel tegenover zich en schrok van haar bleke gelaat. in Hemelsnaam, wat moest ze doen? Was Han maar thuis!! Heel positief hoorde ze thans de buitendeur sluiten, waarna het een ogenblik doodstil werd. Met starende ogen bleef Loes zitten en... wachtte Dan opeens... brutaal, heftig, ratelde de schel door het huis. Doodstil bleef het daarna, angstig stilHet jonge vrouwtje beefde zichtbaar. Zou ze gaan kijken? Opendoen? Er werd toch gescheld? Doch dan bedacht ze zich opeens, dat die bel natuurlijk een lokmiddel was een poging om haar uit de kamer weg te krijgen... Ze zou dan in de gang komen... in het portaal, dat dónker was en dan Het vrouwtje huiverde. Het bleef stil in huis, tót Opeens hoorde ze in de gang zachte schre denhéél zachter ritselde een papier scherp onderscheidde ze dan weer het zachte lopen, daarna werd het stil. Opnieuw werd de buitendeur geopendvoetstappen kwamen nader. De vrouw richtte zich op uit de stoel, de ogen onafgewend naar de kamerdeur, welke weeklangzaam week Dan, met een luide gil, viel ze in zwijm. Met een kreet stond Han in de kamer. Vrouwtje, Loes, kind... wat is er nou... wat is dat nou? Toe, toeHij snelde heen en weer, haalde eau de cologne, water... bette haar hoofd, haar handen, en langzaam, heel langzaam sloeg Loes de ogen op. Han! zuchtte ze dankbaar en gelukkig. Voorzichtig tilde hij z'n vrouwtje op en legde haar op de sofa, waar zij in horten en stoten, hem vertelde van de geheimzinnigheden, welke zich hadden voorgedaan tijdens z'n afwezig heid Dus je bent niét gaan kijken? vroeg Han in spanning. Gaan kijken, jongen? Voor geen gèld! beefde Loes. Maar waar is dan de paling? informeerde Han, die lag er niet meer toen ik Paling? Ja, paling! beaamde Han, waarna hij op zijn beurt vertelde van zijn verrassing en zoals hij het nu noemde z'n stommiteit! O, jongen! snikte Loes nog zachtjes na wat héb je me dan laten schrikken, maar hier hield ze even op ik heb toch duidelijk horen lopen in huisin de gangzouden er dan tóch Bliksems! schold Han zichzelf, die een vermoeden kreeg en haastig holde hij de kamer uit, naar de keuken, juist op tijd om ge tuige te zijn, hoe het laatste hapje van z'n kostelijke paling verdween in de maag van poes, die vervolgens behaaglijk spinnend, koers zette naar haar schoteltje met melk, gedachtig het alom bekende gezegde: vis moet zwemmen! eerst een andere klas behandeld was geworden en daarna van genoemde klas de flinkste leer lingen, kon de verdere behandeling, zij het dan met veel moeite, plaats vinden. Tenslotte bleek wederom hoe slecht het gebit van het normale kind wordt, dat geen behande ling gedurende een aantal jaren heeft gehad. Dit was te constateren bij die kinderen, die uit een andere plaats in Heemstede op school kwamen. Kunst en Ontspanning. In deze gemeente bestaan drie muziekcorpsen. Het Heemsteeds Fanfarecorps „Excelsior", van gemeentelijk personeel; de muziekvereni ging „Harmonie Eensgezindheid" en de R.K. Harmonie „St. Michaël". Deze muziekgezelschappen worden van ge meentewege gesubsidieerd. De Heemsteedse Kunstkring organiseert in het winterseizoen concerten op vocaal en instrumentaal gebied. Opvoeding van de jeugd. Door de afdeling Heemstede van de Volks bond tegen Drankmisbruik wordt jaarlijks aan de jeugd een cursus in sloyd gegeven. De R.K. Jeugdcommissie geeft een cursus in huisvlijt aan de schoolvrije mannelijke jeugd en ontvangt daarvoor uit de gemeentekas jaarlijks subsidie. School- en Werktuinen. De vereniging voor School- en Werktuinen voor Haarlem en Omstreken heeft binnen deze gemeente een werktuin, gelegen aan de Heeren weg, ter hoogte van de Kerklaan. Deze tuin heeft een oppervlakte van 0.9 H.A., de grootte van ieder tuintje bedraagt 20 M2. De gemeente steunt dit werk door het ver lenen van jaarlijkse subsidie. Ontwikkeling en ontspanning van de werklozen. Evenals ten vorigen jare werd ook dit jaar aan het Algemeen Comité tot het verlenen van ontwikkeling en ontspanning aan de werklozen een subsidie uit de gemeentekas verleend van ƒ2500.zulks voor het geven van vakonder wijs aan de werklozen en als tegemoetkoming in de kosten van ontspanning. Er werden 3 cursussen gehouden, te weten in koperbewerking, houtbewerking en in electro- techniek. Het aantal bezoeken aan de 2 eerstgenoemde cursussen bedroeg in totaal 1296 of wel per cursus gemiddeld 38. De ontspanningslokaliteit werd 3 weken na de aanvang van de cursussen opengesteld. Het aantal bezoeken heeft (inclusief de cursussen) 11322 bedragen of wel gemiddeld 137 per dag, tegen 125 in het vorig jaar. Vermelding verdient nog het geven van enkele lezingen met lichtbeelden; een excursie naar de centrale van het P.E.N. te Velsen, als mede twee excursies naar het Museum van de Arbeid te Amsterdam. Een uitgebreid verslag is voorts opgenomen van de stichting Heemsteedse Sportparken, als mede een verslag van de Bloemententoonstelling Flora 1935. Tentoonstelling „Mooi Nederland". De gemeente was door de inzending van een maquette vertegenwoordigd op de tentoon stelling „Mooi Nederland", die van 719 Mei werd gehouden in de Apollo-hal te Amsterdam. Hiervoor was door den Raad een crediet ver leend van 500 ■- ANALPHABETISME IN ITALIë. Ondanks de moeite en de geldelijke kosten, welke de Italiaanse regering zich getroost, om het analphabetisme in Italië te bestrijden, heeft men hiermee tot op heden nog lang niet het gewenste succes bereikt. Voor vijf jaar vond men in Italië nog rond 7.500.000 analphabeten, waarvan drie millioen mannen en de rest vrouwen. Dit betekent, dat op de honderd Italianen 20 voorkomen, die lezen noch schrijven kunnen. De jonge mensen uit de provincies Piemont, Lugiria, de Lombardijen en ook uit Italiaans Tirol, die in de Italiaanse militaire dienst worden opgenomen, maken slechts enkele procenten van deze analphabeten uit. De meesten van hen zijn in staat vlot "te lezen en kunnen ook schrijven en rekenen. Vooral de Tiroolse soldaten zijn over het algemeen goed ontwikkelde mensen, die hun geest vooral door lectuur proberen te verrijken. De meeste analphabeten vindt men evenwel in het Zuiden van Italië, vooral de visserskinderen aan de kustplaatsjes langs de Middellandse Zee zijn achterlijk op het gebied van het onderwijs. Hetgeen overigens wel verklaarbaar is, daar de meesten van deze kinderen nooit een school bezoeken, al is het schoolbezoek ook voor de vissersjeugd verplicht.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1936 | | pagina 3