Voor de Vro 1111 DE KNOOP Kinderspeelgoed. .De gedekte tafel TWEEDE BLAD HET KORTE VERHAAL HEENK üroote Houtstraat 99 RECEPTEN r.h. A. LEWENSTEIN 1 JULI 1937 No. 26 DE EERSTE IIEEMSTEEDSCHE COURANT 5 Toen Thomas, de grote detective, met zijn vriend George de tramwagen binnentrad, viel zijn blik op een knoop, die op de plaats lag, waar hij juist wilde gaan zitten. Met een han dige beweging van zijn geoefende vingers, voorzichtig, om mogelijke vingerafdrukken intact te laten, nam hij de knoop in zijn hand er bekeek hem zorgvuldig onder zijn scherpe loupe, zwijgend in de aanblik verdiept. Zijn vriend George wist, dat hij hem nu niet storen mocht, en daarom betaalde hij de kaartjes aan den conducteur. Toen vloog er een eigenaardig glimlachje over de lippen van den detective, wiens lippen reeds die eigenaardige vorm van dat lachje hadden aangenomen. Hij stak de loupe weg en zei: „De man, die deze knoop verloor, is een hooggeplaatst officier der marine. Hij woont in het vierde district der stad, 4 Handerstreet, is ongeveer 58 jaar oud en ongetrouwd. Vanavond kun je hem vinden in de zaal aan Grange Square." George kende de buitengewone bekwaam heden van zijn vriend zeer goed, en zelfs al had hij die niet gekend, dan had hij slechts de series 1 tot 8 van de „Criminaliteitsbibliotheek" behoeven op te slaan, om een volledige en uit gebreide opsomming en verklaring te vinden van de bijna ongelofelijke kwaliteiten van den groten detective. Al zijn heldendaden waren in de boeken van de „May-", de „Stella-" of de „Alexander"-serie opgetekend, om voor het na geslacht bewaard te blijven. Toch was hij thans echter totaal verstomd van verbazing, en hij verzocht Thomas dan ook, een verklaring te willen geven van de wijze, waarop hij deze conclusies had getrokken. Wederom gleed een eigenaardig glimlachje over de lippen van den detective, toen leunde hij achterover tegen de leuning van de tram- bank, vouwde zijn handen met de vingertoppen tegen eikaar (zijn gewone houding wanneer hij iets vertelde) en sprak: „Deze knoop vertoont het anker van onze marine. Hieruit moet men de conclusie trekken dat de drager iemand van de marine is, want uniformen staan onder wettelijke bescherming. Daar de knoop verguld is, moet de drager een hoger officier zijn, want de lagere rangen dragen zilveren en de adelborsten grijze knopen. Sinds drie jaar draagt men bij de marine het nieuwe model uniform. Daar deze knoop, zoals ik uit de vorm van het anker zie, nog behoort tot de oude soort uniformen, leid ik af, dat de officier reeds gepensionneerd is, daar hij anders immers gedwongen zou zijn, de nieuwe uniform te dragen. Men kan hier ten vroegste pensioen krijgen, wanneer men 55 jaar oud is. Aangezien het drie jaar geleden is dat de nieuwe uniform werd ingevoerd, is de man dus ongeveer 58 jaar oud. Hij is ongetrouwd, want deze knoop is door een man, vermoedelijk hemzelf, aan genaaid, hetgeen men kan zien aan de krassen, die de achterkant vertoont. Deze krassen zijn veroorzaakt door een naald, die men, in plaats van in het gaatje, ernaast gestoken heeft; een typische mannelijke onhandigheid bij het aan naaien van knopen. Nu zijn adres! De man moet bij dezelfde halte uitgestapt zijn, waar wij in stapten. Want een knoop, die midden op een bank ligt, zou anders al lang zijn verwijderd door iemand, die in die volle tram op deze plaats wilde gaan zitten. Vlak bij deze halte nu, en wel in de Handerstraat nummer 4, is een officierscantine. Daar woont hij dus. Het is nu zeven uur. je ziet daar op die aan plakbiljetten de aankondiging van het Theater Europa, Grange Square; daar wordt in de grote zaal vanavond een speciale voorstelling voor oud-officieren gegeven. Daar dit slechts hoogst zelden voorkomt, terwijl bovendien de tijd, die men nodig heeft voor verkleden, eten, en zich naar Grange Square te begeven, ongeveer andtrhalf uur is, zal hij vanavond daar zijn. Verdei zie ik nog, dat hij weinig geeft om uiterlijkheden. Dit kan ik afleiden uit het feit, dat de knoop dof is; - overigens is het bij de militairen gewoonte, de knopen steeds zeer glanzend te poetsen." George was enthousiast, en prees den detective zeer. Deze echter glimlachte beschei den, en sprak vaag: „Ocheen beetje af leidendeducerencombineren De man, die in werkelijkheid de knoop ver loren had, was een vrouw. Of liever gezegd, een meisje, de 19-jarige charmante Tilly, die in de grootste costuum-verhuur-zaak der stad werkte, de zaak, van welke alle toneelspelers der verschillende gezelschappen hun costuums betrokken. Zij moest voor een der heren een marinecostuum wegbrengen. Dit had Tilly echter reeds drie dagen geleden gedaan en bovendien had zij de weg totaal niet per tram, doch te voet afgelegd. Daarbij had ze een der knopen van het costuum verloren. Een klein meisje zag het glanzende, koperen ding, dat in de zon lag te schitteren, raapte het op en zo werd de knoop het lievelingsspeelgoed van het kind. Enige tijd later echter liet zij het kleinood in de tram liggen, op de plaats, waar het door Thomas was gevonden. De krassen aan de achterzijde, naar aanleiding waarvan de grote detective den officier tot vrijgezel had beoor deeld, waren afkomstig van de verwoede, doch mislukte pogingen van het kleine meisje, om de knoop vast te maken aan de halsband van haar hondje. Tilly, het meisje dat de knoop verloor, woonde natuurlijk niet in het vierde district der stad, doch in het twaalfde, en had den detective, wanneer zij gehoord had van de opgegeven leeftijd van 58 jaar, die Thomas den verliezer toeschreef, zeter de-ogen uit gekrabd! En 's avonds? Toen zat zij ook niet tussen de witgebaarde veteranen van leger en marine in het Theater Europa, doch naast een knappen jongen man op een bankje in het park. Toe vallig kwamen de beroemde detective en zijn vriend George daarlangs. En tijdens het voorbij gaan zei de detective tegen zijn vriend: „Uit de kus-achtige geluiden, die mijn oor verneemt, leid ik af Ditmaal 'was hij niet ver bezijden de waarheid. Het eenvoudigste vaak het meest geliefd. De kinderen krijgen bij verjaardagen en andere gelegenheden dikwijls speelgoed, waar meermalen grote bedragen voor worden uit gegeven, doch. dat niet altijd met overleg ge kocht wordt. Men maakt zich hier dikwijls zo gemakkelijk af met de gedachte, dat een kinder hand gauw gevuld is en tevens, dat kinderen blij zijn, als ze iets nieuws krijgen. De speelgoedindustrie fabriceert echter zo'n menigte speelgoed, waar kinderen inderdaad iets aan hebben, waar ze meer door leren den ken en tevens een zekere vaardigheid door verkrijgen en dat inderdaad ontwikkelend werkt. Het is vaak een gewoonte van moeders en tantes om datgene te kopen, dat „veel" lijkt, alsof dit de bedoeling is van hetgeen, waarmede een kind zich inderdaad moet bezig weten te houden. Opvallend is echter, dat dergelijk speelgoed, tot teleurstelling der geefsters, vaak op zijde gelegd wordt en de belangstelling het meest eenvoudige ding geldt, dat de fantasie van het kind aan het werk brengt. Men vindt zo'n kind ondankbaar, doch vergeet, dat men zelf de schuldige is. Niets ontwikkelt het kind zó, als juist zijn spel, waarbij het in een eigen wereldje leeft en zijn fantasie de vrije loop kan laten. Urenlang zijn sommige kinderen bezig met bouwdozen en toveren de meest ingewikkelde ontwerpen van kastelen, huisjes, e.a. Legkaarten worden met weinig stukjes be gonnen om vervolgens steeds uitgebreider en ingewikkelder te worden en hierdoor het denk vermogen te scherpen. Vergeten we tevens niet de Meccano's, de verschillende dozen met houten blokjes en pennen, waarmede treinen, wagens en nog veel meer dingen in elkander gemaakt worden. Hoe leerrijk is tevens een doos met gekleurde plasticine, waarmede ze allerlei kleine gebruiksartikelen, vruchten, dieren en wat al niet kunnen boetseren. Ze leren hun gevoel voor kleur en lijn en vorm ontwikkelen en nemen tevens de modellen, die zij als voor beeld nemen, beter in zich op, gaan langzamer hand over tot eigen ontwerpen. AI het speel goed, dat wij noemden en dat nog aangevuld kan worden door veel meer, leert de kinderen dingen vervaardigen, die ontleend zijn aan het geen zij waarnemen, aan het leven rondom hen. De kinderlijke fantasie, die in de aanvang nog ietwat onzeker is, heeft een weinig steun nodig en daarom zal begonnen worden met het vol gen van voorbeelden, doch al spoedig worden eerst kleine variaties., iy _de uitvoering, aan- IfëTrrHcIil öïn ten ^Biatrê^ïnei eigtmT'mWe™ I gereedschap Sproeibenoo- digdheden meubelen Het was een ongelukkig toeval, dat Jansen zich juist bukte om een zeester te bestudeeren- -toen een aantal jonge meisjes .rhaasjeover" sprongen- -juist op het oogenblik, dat zijn vrouw verscheen- C^-,."y -waardoor zijn zee-studies plotseling werden afgebroken. WENKEN. Een papje van fijn krijt en spiritus over piano-toetsen gewreven met een flanellen lapje, zal deze de oorspronkelijke kleur doen her krijgen, wanneer het ivoor ietwat geel ge worden is. Een fietspomp is buitengewoon handig om stof uit hoeken te krijgen, dat men daarna ge makkelijk met een vochtige doek opneemt. Hetzelfde geldt voor het schoonmaken van radiatoren of de zich hier achter bevindende muur. verrassende resultaten te bereiken. De scheppende geest van het kind, zijn drang naar bezig zijn, zijn liefde voor het spel, waar door hij geheel in beslag genomen wordt, leiden hem en hebben vooral op nerveuze naturen een goede werking. Dergelijke kinderen zijn, wanneer zij zich met hun gedachten moeten concentreren, veel minder onrustig. Het mechanisch voortbewegende speelgoed verliest spoedig veel van zijn bekoring, behalve de trein, doch ook hier wordt de verbeeldings kracht van het kind in werking gebracht. Alle mogelijke dingen, die ermede in verband staan, worden tot een groots geheel uitgebouwd, als tunnels, seinhuizen, wissels en dikwijls nog veel meer. Urenlang zijn zij intens bezig en worden het niet moe telkens weer nieuwe situaties te bedenken. Zoals wij reeds zeiden, worden kinderen over het algemeen mechanisch speelgoed als auto's, bootjes e.d., gauw moe en willen veel liever het inwendige mechanisme leren kennen, om te weten, hoe het er uitziet en waardoor het zich voortbeweegt. Vele volwassenen zijn van mening, dat dit laatste uit vernielzucht ge schiedt, hetgeen echter veel meer aan zucht naar weten, naar onderzoeken der dingen is toe te schrijven. Men heeft tijden gehad, dat de weelderige levensstijl zich afspiegelde op de fabricatie van het speelgoed en vooral vorstenkinderen het meest kostbare kregen, dat men zich denken kan. Lodewijk van Beieren had kasten vol van met de hand gedreven zilveren soldaten, terwijl Lodewijk XIV als dauphin een groot leger van uiterst fijn bewerkte soldaten kreeg, die zich mechanisch voortbewogen. De toekomstige veldheer had niets anders te doen, dan met een enkele handbeweging zijn legers voort te doen schrijden en toe te zien, waardoor het speelgoed spoedig alle bekoring voor hem verloren had. Gelukkig leven wij thans in een tijd, dat de ouders er niet meer aan denken om soldaten voor hun kinderen te kopen, noch iets wat er mede in verband staat, om op deze wijze wel licht gedachten te voeden, die reeds voor velen noodlottig geweest zijn. De keuze van het speelgoed, dat inderdaad geschikt is voor kinderen, is overgroot en kan zich aan ieders beurs aanpassen. Steeds zal datgene gekocht moeten worden, dat zich aan de aard van het kind aanpast en niet als ge schenk zo bijzonder voldoet. Ook van speelgoed kan en moet een op voedende kracht uitgaan en hiermede moeten volwassenen rekening houden in het belang van het kind. Wellicht niemand zal met smaak eten, indien de tafel er niet keurig verzorgd uitziet. De blankgepolitoerde tafel mag wellicht in een Bier- of Weinstube aardig aandoen, indien men zich in het buitenland bevindt, doch zelfs in het kleinste huis zal de gedekte tafel een zekere sfeer aanbrengen. Zal het tafelgoed niet altijd van kostbaar damast kunnen zijn, dan toch is het een ver eiste, dat het keurig opgemaakt is. Meestal is het wit, doch soms geruit, gebor duurd of gebloemd. Hetgeen altijd bijzonder opvalt is het eet- en ontbijtservies; ook hier kan zelfs het meest eenvoudige porselein of aarde werk het oog aangenaam aandoen. Het geheel moet echter inderdaad een geheel vormen en niet een mengelmoes van allerlei borden en schalen zijn, die niet bij elkander passen. Ge schonden serviezen zijn eenvoudig een gruwel voor het oog en alles wat gebarsten of stuk is, moet niet meer op tafel komen, zelfs niet indien men onder elkander is. In de meeste gezinnen heeft men een eenvou dig eetservies voor alle dag, dat heel vaak van wit of crème aardewerk is met één enkele rand versiering. Het mooie servies wordt gespaard en komt alleen bij feestelijke gelegenheden voor de dag. Men zegt wel eens, dat de wijze, waarop de tafel gedekt wordt, tot op zekere hoogte de cultuur van het gezin aangeeft. Zelfs de eenvoudigste serviezen, die dagelijks gebruikt worden en waarvoor men meestal een zespersoons neemt, indien het gezin niet te groot is, moeten wat vorm en kleur betreft, en niet minder de versiering, aan aesthetische eisen voldoen. In zeer goedkope kwaliteiten vindt men reeds een grote keuze, doch bij het kopen moet men vragen, of eventueel gebroken stukken vervangen kunnen worden. Een kleine moeite is het verder een aardig kleedje in het midden van de tafel te leggen, waarop een vaasje met enkele bloemen. Voor ontbijt- en koffietafel zullen gezellige bonte ontbijtserviezen gekozen worden, die bij de gekleurde ontbijtlakens passen. De mooie kunstaardewerk ontbijtserviezen zijn meer voor extra gelegenheden. Bij de ontbijtstellen worden veelal bekers, eierdopjes, en ook theeserviezen in hetzelfde genre gekozen. échte' 'huisvrouw zal met voldoening haar blik over een keurig gedekte tafel laten gaan en zal steeds kleinigheden weten te vinden om haar huisgenoten mede te verrassen. De Engelse gewoonte om gepolitoerde tafels (met glazen bovenplaat veelal) te gebruiken en deze met kleine kleedjes te beleggen voor bor den en schalen, vindt hier te lande niet veel navolging en inderdaad gaat er meer uit van een ouderwets gedekte tafel, met onberispelijk tafelgoed en een goed gekozen eet- of ontbijt servies. GEVULDE TOMATEN. 500 gram middelmatig grote tomaten, 1 eet lepel peterselie, 150 gram koud kalfs- of varkensvlees of ham, .peper, zout, 1 kleine ui, paneermeel, boter, kerry of paprika, 1 ei. De tomaten worden met een vochtige doek schoongemaakt, het kopje wordt afgesneden en de tomaat voorzichtig met een theelepeltje uitgehold. De buitenkant mag niet breken. Het vlees wordt fijngehakt of gemalen en vermengd met de tornatenpurée, de peterselie, fijn gesnip perd uitje, peper, zout en kerry of paprika, daarna wordt alles ongeveer 5 minuten in een steelpannetje verwarmd en het geklopte ei er over gegoten, nog even roerende verwarmen, totdat dit gestolten is en de tomaten met het mengsel vullen, het kapje er op leggen, en met een stukje boter, nadat het met paneermeel bestrooid is, ongeveer 15 a 20 minuten in een vuurvaste schotel in een warme oven plaatsen. GEBRADEN HAM MET TUINBONEN. 500 gr. rauwe ham, ]/2 blikje tomatenpuree, 1 ui, 1 eetlepel peterselie, 1 blokje delfrite, 50 gr. boter, peper en zout, 1 blik tuinbonen, wat bonenkruid, iy2 d.L. melk, stukje boter, wat bloem en zout. De rauwe ham wordt in plakken gesneden besteld, daarna met peper en zout bestrooid en aan beide kanten in de hete delfrite 5 tot 7 minuten gebakken, hetgeen afhangt van de dikte van de plakken. In een apart pannetje smelten we de boter en fruiten er de gesnipperde ui licht bruin in, vermengen deze daarna met de tomatenpuree en de gehakte peterselie, laten alles door en door warm worden en verdelen het mengsel over de ham, die op een schotel warm ge houden wordt. Het vocht van de tuinbonen laten we wegvloeien en stoven ze daarna in een melksausje gemaakt van de boter, bloem, melk en 'n tikje zout. We hakken wat bonen kruid fijn, dat we gedroogd bij een drogist kunnen verkrijgen en koken dit enige minuten met het sausje mee, alvorens we de bonen toevoegen. JAPON MET RAGLAN MOUWEN. Succespatroon 1946. Prijs 0.30 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Zeer geslaagd! Inderdaad, het tegendeel is moeilijk te beweren van dit zeer aparte model. Het materiaal, dat «ekozen is, is zwart, omdat hierop het mooie borduursel ir goudkleurige zijde met helder rood zoo mooi in uitkomt. De mouw is op den schou der verschillende malen ingehaald en wordt hierdoor zeer ruim, terwijl de on derkant van de pof met een zoom en elas tiek wordt afgewerkt." A.fwerking voorpand met ruimte, die even vloeiend is verdeeld en aan een smal boordje wordt gezet, dat op de rug aangeknipt en gestikt wordt als sluiting van het split. De zesbaansrok geefi een mooie golvende onderlijn. Smalle fantasie ceintuur. Zeer ge slaagd is dit model, waarvan het maken weinig tijd en moeite vraagt, ook in be drukte zijde, doch dan vervalt het bor duursel. Ben. stof voor bustewijdte 80 is pl.m. 3.60 bij een breedte van 1 M. Strijkpatronen naar keuze verkrijgbaar Patronen in de maten 40 t/m 46. GOEDE KNIPPATRONEN. Patronen kunnen per brief aangevraagd wor den met bijsluiting van ƒ0.58 in postzegels aan de Moderedactrice, Roelofstraat 109, Den Haag. Kijkt, waar U wilt toch koopt U bij N.V. AMSTERD. NAAI HACHINENHANDEL Kruisstraat 42 Haar 1 e m Telefoon 12472 CHOCOLADE DESSERT. '/2 d.L. melk, 1 d.L. room, tikje zout, 1 eet lepel fijne suiker, 30 gr. poederchocolade, 75 gr. suiker, 7 bladen gelatine. We weken de gelatine in koud water, brengen de helft van de melk aan de kook, roeren suiker en chocolade door elkander, maken dit met de resterende melk aan en voegen het bij de kokende melk, laten het nog even doorkoken en lossen er daarna de goed uitgeknepen gelatine in op, laten de massa bekoelen, roeren van tijd tot tijd om het zakken der gelatine te voorkomen en verdelen de massa daarna over 5 of 6 kleine glazen viaschaaltjes. Is de massa volkomen koud en stijf, dan scheppen wij er de room op, die met een tikje zout is stijf ge slagen en daarna vermengd met de fijne suiker. Handige kooksters kunnen er met de garneer- spuit figuren opspuiten. Ook zonder de room kan de pudding geserveerd worden, b.v. met een biscuitje. HOE WORDT MEN SLANK? De beantwoording dezer vraag stelt vele doktoren voor een moeilijk probleem. In de eerste plaats speelt aanleg een grote rol evenals erfelijkheid, temperament en een gezonde eet lust. Het beste middel is om alles te mijden war vet aan kan zetten, vet vlees, vette jus, boter, gebakken spijzen, enz. Alle snoeperijen worden onverbiddelijk geschrapt, geen suiker, choco lade, koekjes, gebak, enz. Groene groenten, sla, vruchten, zeer weinig mager vlees, één aard appel, zijn toegestaan, doch géén meelspijzen, puddingen, vla e.d. Koffie en thee moeten ge bruikt worden zonder suiker en melk. De spie ren kunnen in beperkte mate geoefend worden, wandelen is gewenst, doch het grote bezwaar van flinke wandelingen is, dat men met een gezonde eetlust terugkeert en te veel eet. Vooral indien men op dieet gesteld is en veel moet laten, is te veel lichaamsbeweging niet gewenst, daar het hart er onder lijdt. Diepe ademhalingsoefeningen voor een open raam zijn na het opstaan zeer aan te bevelen.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1937 | | pagina 3