N.V. PÉÉPERKORN Joh.Lv.DUIN Warmerdam's Anthraciet „GROENENDAAL" RIJWIEL. Chemische Wasscherij VA CA NT IE BESTEL Schoentjes vanaf f2.90 J. M. OPDAM ZN. OPENBARE VERGADERING want BETER is er niet VAN TURNHOUT'S Schoenenmagazijn, Onze REINIGT VOOR U: Op goederen bezorgd aan den winkel, Bleekersvaartweg 39, Telef. 28890 10°/0 KORTING DANSINSTITUUT Uit den Boschstraat 13 Zomertarief privé lesf 2 - abb. 4 privé les. f 7 - 6 f 10.- PROFITEERT VAN ONZE ZOMERAANBIEDING! Binnenweg 53 - Telefoon 28411 IAN V. GOIJENSTRAAT 13. DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 3 COMITé VOOR DE ZOMERPOSTZEGELS. Evenals vorige jaren is ook dit jaar in Heem stede weder een plaatselijk comité opgericht, waarvan de samenstelling als volgt luidt: Jhr. J. P. W. van Doorn, Ere-voorzitter; N. -Vos, Voorzitter; Mevr. C. M. S. JordensMaus, Secretaresse; W. J. Saeijs, Penningmeester; Mevr. Douairière I. Deutz van Lennep^-Teding van Berkhout; Mevr. I.H. H. M. Droog-Deckers; Mevr. A. W. G. Hettemavan Verschuer; Mevr. E. C. M. KahmanLuger; Mevr. H. J. Laeyen- deckerStalling; Mevr. J. MijnarendsIken; Mevr. M. O. B. TombrockBerentzen; Mevr. A. F. WaldkötterBenner en Mevr. B. E. van WalsemKaplan, leden. De eveneens van voorgaande jaren welbe kende stand in het Postkantoor zal Maandag 5 Juli a.s. worden geopend en gedurende 10 dagen zulen enige dames aldaar de postzegels verkopen en de ingezetenen aldus gelegenheid bieden. Het comité vertrouwt dan ook, dat niemand deze gelegenheid om op prettige, eenvoudige wijze iets" goeds te doen, zal laten voorbijgaan. Immers zal de toeslag die op deze postzegels wordt geofferd, als volgt worden verdeeld: voor de helft voor culturele doeleinden: a. ƒ5000.voor het suppletiefonds voor de pensionneering van oud toneelspeelsters en toneelspelers; b. ƒ5000.voor de slottermijn van de op drachten in het kader van de Parijsè tentoon stelling 1937 en voor het reservefonds van het voorzieningsfonds voor kunstenaars; c. het overige voor opdrachten aan kunste naars; 60 voor tuberculosebestrijding; 20 voor kankerbestrijding; 20 voor het geleidehondenfonds v. blinden. OPENBARE LAGERE SCHOOL AAN DE CRAYENESTERSINGEL. Stichting goedgekeurd. Op 30 Juni van het vorige jaar besloot de gemeenteraad tot stichting van een nieuwe open bare lagere school op een terrein aan de Craye- nestersingel. De vereiste goedkeuringen van dit besluit door Gedeputeerde Staten en den Minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen lieten echter door verschillende redenen op zich wachten. Thans echter is de ministeriële goedkeuring ontvangen. Aangezien ook Gedeputeerde Staten zich met het raadsbesluit kunnen verenigen, zijn nu de bezwaren opgeheven, zodat niets de bouw bouw van deze nieuwe school meer in de weg staat. RUSTHUIS „ONS THUIS". Het rusthuis „Ons Thuis" in de Van de Spiegellaan, bekend om zijn huiselijke sfeer en speciale verzorging van ouden van dagen, zieken en herstellenden, blijkt in een behoefte te voorzien. In 1933 opgericht onder leiding van Mej. J. v. d. Velde, die reeds haar 25-jarig jubileum als gediplomeerd verpleegster heeft gevierd, is nu reeds uitbreiding noodzakelijk. Zoals uit de advertentie in dit nummer blijkt, is in de v. d. Spiegellaan no. 22 een tweede rusthuis geopend, nieuw ingericht met zonnige kamers en een mooie tuin. Een en ander heeft een vriendelijk aanzien; voor hen, die rust of verpleging behoeven vormen deze rusthuizen een verblijf, dat aan alle eisen voldoet. Voor nadere bijzonderheden betreffende verpleging e.d. zie men de advertentie. WILDHANDEL EN POELIERSBEDRIJF C. DE KONING. De heer C. de Koning heeft zijn wildhandel en poeliersbedrijf verplaatst van Binnenweg 56 naar Binnenweg 19 bij de IJzeren Brug. Deze verplaatsing betekent voor de zaak een grote verbetering. Winkel en werkplaats zijn naar de eisen des tijds ingericht; de betegelde vloer, marmeren toonbank, de stofdichte etalage en de koelkast, waarin het geslachte wild en gevogelte wordt bewaard, maken een hygiënische indruk, evenals de geheel cementen werkplaats. Binnen kort wordt aan de winkel, doch gescheiden daarvan, een afdeling vogelzaden toegevoegd. Wij wensen den heer De Koning in zijn nieuwe zaak veel succes. OVERZICHT DER WERKLOOSHEID. Bij het plaatselijk orgaan der arbeidsbemidde ling kwamen in de loop dezer week 288 aan biedingen in van werkzoekenden, t.w. 38 grondwerk&rs, - 6 metselaars, 5 schilders, 27 timmerlieden, 11 opperlieden, 45 bloemistarbeiders, 68 losse werklieden, 17 metaalbewerkers, 9 kantoorbedienden, 3 bouwkundig tekenaars, 3 bakkers, 56 werkzaam in andere beroepen. VAN DE RAAD DER GEMEENTE HEEMSTEDE OP 29 JUNI 1937 Wijziging contract met R. C. H. inzake huur Sportterrein. Het gebouw van de Volksbond tegen Drankmisbruik. Dinsdag j.l. vergaderde de Raad der ge meente Heemstede onder leiding van den burgemeester Jhr. J. P. W. van Doorn. Afwezfg de heer Van Unen. De notulen worden ongewijzigd goedgekeurd. Ontwerp-herziening van het Uit breidingsplan. B. en W. bieden de Raad een ontwerp- herziening aan van het plan van uitbreiding voor de gronden, gelegen ten Noorden van het gedeelte der Zandvoortschelaan, hetwelk be grensd is aan de Oostzijde door de Leidsche- vaartweg, aan de Noordzijde door de grens der gemeente Haarlem en aan de Westzijde door de Houtvaart (grens gemeente Bloemendaal). Tevens wordt de Raad aangeboden een ont- werpherziening van het gedeelte van het uit breidingsplan, gelegen Oostelijk van de Clooster- weg, Noordelijk van de Molenwerfslaan en Zuidelijk van de Cruquiusweg. Besloten wordt, beide ontwerpen voor be-' langhebbenden ter inzage te leggen. De heer R ij k e s merkt op, dat de woningen komen te -liggen tegenover de mooie oprijlaan van het Seminarie. Het verkeer heeft dus steeds het gezicht op de achtertuinen en dit kan een rommelig aspect opleveren. Spr. zou twee woningblokken geprojecteerd willen zien, beter aansluitende bij de school, en zodanig dat een aantal mooie bomen, die volgens het voorste! van B. en W. zouden moeten worden gerooid, worden gespaard. Spr. stelt voor, een dus danige wijziging in het plan aan te brengen. De woningen zouden dan ook van een beter type kunnen zijn. De heer Jonckbloedt gelooft niet, dat het daardoor beter zal worden. Als de achter gevels goed verzorgd worden heeft spr. tegen het voorstel van B. en W. geen bezwaar. De heer Audretsch pleit voor het voor stel van den heer Rijkes. De heer De T e 11 o ziet geen reden om van het plan van B. en W. af te wijken. Over smaak valt nu eenmaal niet te twisten. De heer V o o r s wijst er op, dat de bomen onmogelijk behouden kunnen blijven. De heer Meeuwenoord zou gaarne ver nemen, welk type woningen de heer Rijkes zich heeft gedacht. Wethouder Jhr. v. d. Poll merkt op, dat het gemakkelijk is door een net onderhouden be planting eventueel opgehangen wasjes, enz., aan het oog te onttrekken. In tweede instantie handhaaft de heer Rijkes zijn voorstel, dat bij stemming verworpen wordt met 122 stemmen. Overname van grond. B. en W. stellen voor, le. van de Coöperatieve Boerenleenbank kosteloos te aanvaarden een strook grond ter oppervlakte van ongeveer 60 M2., voor weg- verbetering; 2e. van J. Denijs, aldaar, een strond grond, ter oppervlakte van ongeveer 24 M2., bestemd voor wegverbetering. De heer Meeuwenoord vraagt of de brede trottoirs zullen mogen worden gebruikt als parkeerplaats voor auto's. Wethouder Dr. Droog antwoordt be vestigend. Aankoop van grond aan de Zuidzijde van de Koediefslaan. B .en W. stellen voor, a. te kopen van: 1. J. M. Vester, een strook grond, ter opper vlakte van ongeveer 30 M2., bestemd voor openbare weg, voor een bedrag van 225. 2. J. Hupkens, een strook grond, ter opper vlakte van ongeveer 17 M2., bestemd voor openbare weg, voor een bedrag van 200. b. tot het aankopen van de stroken grond, die alsnog benodigd zijn voor de doortrekking van het voetpad aan de Zuidzijde van de Koe diefslaan. II. Burgemeester en Wethouders een crediet te verleenen van 1000.voor de grond aankoop, de kosten van notariële overdracht en de uitvoering van hieraan verbonden werk zaamheden. Wordt z. h. s. aangenomen. Verhuur Sportterreinen. Met ingang van 1 September 1932 is aan de Racing Club Haarlem voor een tijdvak van 5 jaren met 5 optiejaren, één hoofdveld met drie bijvelden van het Sportpark verhuurd. Op 1 September a.s. zijn de 5 huurjaren om. De Racing Club Haarlem heeft enige tijd ge leden medegedeeld van haar optierecht gebruik te willen maken, zodat het lopende contract ook voor de volgende 5 jaren van toepassing is geworden. Inmiddels is R.C.H. echter gedegradeerd naar de 2e klasse van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond. Tengevolge daarvan zullen de in komsten van R.C.H. sterk dalen en deze vereni ging zal daardoor niet in staat zijn haar contractuële verplichtingen na te komen. R.C.H. heeft daarom ver/ocht medewerking te willen verlenen voor verlichting van de lasten, welke uit het contract voortvloeien, ge durende de tijd, dat zij niet is ingedeeld in de eerste klasse van de K.N.V.B. B. en W. zijn van mening, dat wijziging van het lopende contract inderdaad gewenst is en stellen de volgende wijzigingen voor: a. in plaats van „50 pCt.", vermeld onder 2 van het raadsbesluit van 31 Maart 1932 No. 23 te lezen: „40% van de eerste 2000.22% van de volgende 5500.en 50% van het overige bedrag"; b. het bepaalde onder 2a van het raadsbesluit van 31 Maart 1932 No. 23 buiten werking te stellen; en c. de woorden „na aftr k van het bedrag onder a genoemd", voorkomende onder 2b van het hierboven genoemde^iaadsbesluit, buiten werking te stellen en vo its in plaats van „ƒ2000.te lezen „ƒ800- De heer v. d. Erf vraagt waarom dit voor stel niet in de financiële commissie is geweest. Wethouder Jhr. v. d, P i 1 antwoordt, dat de commissie van de sportparken er over is geraadpleegd. Spr. dacht,ld t de Raad dit vol doende zou vinden. De heer R ij k e s zou gaarne zien, dat in het vervolg dergelijke voorstellen toch in de financiële commissie zouden komen. De wethouder heeft hiertegen geen bezwaar. De heer Van Lent vindt het voorstel enigs zins voorbarig. Het is rog niet zeker, dat de inkomsten van R.C.H. zullen dalen. De heer Kromhout vindt het inconsequent van R.C.H. om gebruik te -maken van de optie jaren, terwijl toen al zo goed als vast stond, dat R.C.H. zou degraderen en dus in financiële moeilijkheden zou komen Voorts stelt spr. een redactiewijziging van het voorstel voor, welke door B. en W. wordt overgenomen. De heer ,D i s s e 1 k o e n stelt voor, het voor stel alsnog naar de financiële commissie te zenden. De heer Audretsch is met den heer Van Lent van mening, dat men eerst eens moet af wachten hoe de toestand zich ontwikkelt. De heer D e T e 11 o merkt op, dat het bestuur van R.C.H. tijdig de zaak met de sportpark commissie heeft besproken. De gemeente'heeft er belang bij, financieel gezonde verenigingen op het sportpark te hebben. De begroting zal dit jaar door daling van de inkomsten geen verandering ondergaan. Een volgende begroting zal spr. gaarne aan de financiële commissie voorleggen. Wethouder Jhr. v. d. Poll vult het betoog van den heer De Tello .mét nadere inlichtingen aan. Spr. acht het nu overbodig het voorstel in de financiële commissie te brengen. Of een club in de tweede klasse meer inkomsten ont vangt dan in de eerste klasse betwijfelt spr. Als R.C.H. geen promotie-wedstrijden krijgt te spelen zullen de inkomsten vast en zeker dalen. Dalen de inkomsten niet, dan lijdt ook de ge meente bij deze regeling geen schade. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. s. aan genomen. Rooien van bomen. B. en W. stellen voor de boom, staande voor het perceel Binnenweg no. 7, in het aanstaande najaar te doen rooien. Z. h. s. aangenomen. Hypothecaire lening. B. en W. stellen voor, aan de afdeling Heemstede van de Volksbond tegen Drank misbruik uit te lenen ƒ30.000.onder de na volgende voorwaarden: a. dat daarvoor eerste hypotheek zal worden verleend op het terrein, gelegen aan de Jacob van Campenstraat hoek Heemsteedsche Dreet, met de daarop te stichten opstallen; b. dat een rente zal worden vergoed tegen 4% in het jaar; c. dat jaarlijks zal worden afgelost een be drag, gelijk aan 2% van het oorspronkelijk ter leen verstrekte bedrag. De heer R ij k e s drukt er zijn spijt over uit, dat dit voorstel niet in de financiële commissie 'is geweest. Het jaarverslag van de afdeling geeft niet voldoende financiële gegevens. De plaats van het gebouw acht spr. niet gelukkig; naast het gebouw van Openbare Werken was een gunstiger terrein. De begroting van ƒ2500.aan inkomsten wegens zaalhuur acht spr. te optimistisch; ook andere inkomsten acht spr. te hoog geraamd. Bovendien is spr. be vreesd dat een precedent wordt geschapen ten opzichte van andere verenigingen. Tevens zou spr. gaarne weten, of de toekomstige exploitant van de bioscoop lid is van de Bioscoopbond? De heer v. d. Erf wijst er op, dat de mooie Dreef zal worden ontsierd door lelijke bios coopreclame. Het koffiedrinken door loop jongens, verkopingen e.d., zullen verkeersop stoppingen veroorzaken. Totstandkoming van een vergadergebouw juicht spr. toe, maar de gekozen plaats acht spr. absoluut ongeschikt. De heer Kromhout wijst er op, dat het gebouw in een behoefte voorziet. Spr. had liever gemeentelijke exploitatie gezien, maar nu dit niet het geval is, kan spr. zich met het voorstel wel verenigen, al zal het uiterlijk van het voorgestelde gebouw misschien gewijzigd moeten worden. De heer Meeuwenoord acht het voor de rustige sfeer van de Heemsteedsche Dreef niet gewenst, dat het gebouw op die plaats komt. De heer V o o r s vindt het vreemd, dat de afdeling van de Volksbond tegen Drankmis bruik voor haar veredelend werk een middel wil bezigen, dat het doel voorbijschiet. Het gebouw zal n.l. voornamelijk als bioscoop dienen. Bioscoopbezoek is geen veredelend vermaak en de beste films komen niet op het platteland. Om deze redenen kan spr. zijn stem aan het voorstel niet geven. De heer Von Meyenfeldt erkent, dat er behoefte bestaat aan vergaderruimte, maar is van mening,0 dat het niet op de weg van het gemeentebestuur ligt, zich daarmee te be moeien. De voornaamheid en de rust van de Heemsteedsche Dreef zal door de stichting van een bioscoop daar ter plaatse in gevaar komen. De heer Disselkoen merkt op, dat de exploitatie niet in betere handen kon worden gelegd dan in die van de Volksbond. De ge kozen vorm van gemeentelijke ondersteuning acht spr. zeer juist. Spr. zou willen bepalen, dat Heemsteedse werkkrachten bij de bouw moeten worden gebruikt. De vestiging van het gebouw op die plaats was reeds jaren voorzien, en de bezwaren daartegen zijn wel wat breed uit gemeten. In de toekomst zal de Heemsteedsche Dreef een drukke verkeersweg worden en uit stedebouwkundig oogpunt is een kloek gebouw op die plek niet misplaatst. Toch kan spr. de bezwaren ten dele onderschrijven; wellicht is een andere plaats voor het gebouw te vinden. Dat de Volksbond hier verder gaat dan strikt genomen in haar lijn ligt, acht spr. toe te juichen in plaats van af te keuren. De exploi tatie moet toch lonend zijn en een bioscoop is dan wel het aangewezen object. De heer Audretsch heeft bezwaar tegen het uiterlijk van het gebouw, dat wel een fabriek lijkt. De proef, indertijd in Lommeroord genomen met het exploiteren van een bioscoop is bovendien niet aanmoedigend. Wethouder Jhr. v. d. Poll acht de stichting van het gebouw in het belang van de gemeente. Men moet de nadruk niet leggen op de bios coop; het te stichten gebouw wordt in de eerste plaats het gebouw van de Volksbond. Hoewel de omwonenden reeds jaren wisten, dat het gebouw van de Volksbond daar zou komen, komen nu pas de bezwaren los. De financiële opzet is niet ongezond; het hoofdbestuur geeft ƒ21.000.en de gemeente geeft 30'.000. hypotheek tegen 4% rente. De overwaarde is zeer ruim. De plaats van het gebouw is niet ongeschikt, vooral niet als men in de toekomst de bioscoop zou kunnen missen. Overigens is spr. voor slechte uitwassen van die bioscoop, die slechts drie dagen per week zal draaien, niet bevreesd, evenmin als voor files auto's, wagentjes, bakfietsen, enz. Wethouder Dr. Droog constateert uit de besprekingen, dat principieel tegen de stichting van het gebouw geen bezwaar bestaat. De be zwaren gelden bijzaken, als de plaats, de bios coop en het uiterlijk, doch daarover kan nog nader beraadslaagd worden. Spr. zou dan ook gaarne zien, dat de Raad zich vóór aanvaarding van het principe uitsprak, zonder teveel in détails te treden. De heer R ij k e s uit nogmaals zijn twijfel inzake de juistheid van de exploitatierekening, waarop wethouder Dr. Droog zich bereid verklaart het bedrag van de hypotheek nog niet vast te leggen, doch eerst het voorstel naar de financiële commissie te zenden. De heer Jonckbloedt wijst er op, dat de bioscoop wel altijd nodig zal zijn voor de inkomsten. Waarschijnlijk zal zelfs die bioscoop niet eens levensvatbaar blijken. De heer Voors laat een waarschuwende stem horen. Het bestuur van de Volksbond komt voor moeilijkheden te staan, die het niet kan overzien. Als het bestuur zou kunnen af zien van bioscoopexploitatie, kan wellicht een vorm van medewerking door het gemeente bestuur worden verleend, die alle partijen be vredigt. Tenslotte wordt met algemene stemmen be sloten, een nader te bepalen hypotheek te ver strekken voor stichting van een gebouw op een terrein, niet gelegen op de hoek Heemsteedsche DreefJacob van Campenlaan. Banken voor de Aula. B. en W. stellen voor, een crediet te ver lenen groot 180.voor aanschaffing van 2 banken ter plaatsing in de aula op de Alge mene Begraafplaats. Wordt aangenomen met de stem van den heer De Tello, die het bedrag te hoog vindt, tegen. Aanleg wegen op terreinen gelegen ten Zuiden van de Herman Heijermans- laan en het Frederik van Eedenplein. B. en W. stellen voor, te aanvaarden van de N.V. Bouw- en Exploitatie Maatsch. „Gerco", gevestigd te Heemstede, enige percelen grond en water, gelegen ten Zuiden van de Herman Heijermanslaan en het Frederik van Eedenplein en van de Mij. in ontvangst te nemen een be drag van 32.000.voor aanleg van wegen, alsmede voor kosten van eerste onderhoud van die wegen; 2e. een crediet te verlenen, groot 3800. in verband met het voor rekening der gemeente nemen van de helft van de kosten van aanleg van het gedeelte Willem Klooslaan. Wordt z. h. s. aangenomen. Rondvraag. De heer Meeuwenoord vraagt of de electrische klok aan het wachthuisje bij de Glipperbrug weer kan worden aangebracht. De voorzitter zal dit overwegen. De heer Meeuwenoord wijst er vervol gens op, dat een verboden meikbedrijf kalmpjes wordt voortgezet, ja zelfs uitgebreid. De voorzitter antwoordt, dat bij politie onderzoek geen overtreding werd geconstateerd. De heer Disselkoen vraagt of de proef met de uitvoering der rioleringswerkzaamheden volgens een andere werkmethode is geslaagd. Wethouder Dr. Droog antwoordt, dat dit slechts ten dele het geval is. De proef gaf nog al aanleiding tot klachten, doch zal nog eens worden herhaald met niet-vakmensen. De heer Disselkoen wenst de overge schoten vakmensen ook vier weken te laten werken. Wethouder Dr. Droog zegt dat deze later aan het werk komen. Na een gelukwens aan Prins Bernhard in ver band met diens verjaardag sluit de voorzitter de vergadering. JAPON (eenvoudig)f 1.50 MANTEL (ongevoerd)- 1.70 MANTEL (gevoerd)- 2.00 COLBERT COSTUUM-2.00 DEMI SAISON- 1.80 REGENJASSEN (waterdicht). -2.25 Volledige prijslijst wordt op aanvraag gaarne toegezonden. Wasscherij en -Chemische Wasscherij BIJ WAGENWEG HEILGYM N ASTIEK EN MASSAGE Zéér goede resultaten met de meest moderne methodes voor houdingverbetering en vermageringsmassage JULES KAMMEIJER, (off. gedipl. Acad. v. Lich. Opv.) Crayenestcrsingcl, 2, hoek Lnnckhorstlaan. Tel. 29380. lepenlaan 30 - Heemstede Nassaulaan 60-62 - Haarlem Telefoon 10757 Telefoon 10775 HET HUIS VOOR HET BETERE SCHOENWERK Wagenweg 114, Haarlem - Telef. II140 Uw vacantie een grooter genoegen met een Prijzen vanaf f 36.50 En dan een handwerk mee, hier voor eens kijken in de Voor het breien, haken, borduren van Blouses Jurkjes, Kleedjes, enz. kunt U bij ons terecht, Aanbevelend, BERTHA SCHUITMAKER

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1937 | | pagina 5