Voor de Vrouw HEENK IETS NIEUWS! GARAGERABO ZALMSALADE IANTJE WELGEMOED EN ZIJN VADER Zomervreugde en Zomergevaren y Last met sociale wetgeving? Versche Vischhandel FUNKE's Roggebrood-Fabriek PREDIKBEURTEN BURGERLIJKE STAND*" Vervolg Plaatselijk Nieuws LIGSTOELEN Vacant ie Vacantiebezigheden voor de groteren C. Hartendorp, Vischhal RECEPT Funke's gestoomd ROGGEBROOD 2 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT GASTHUISVEST I I HAARLEM TEL. 17266 BETROUWBARE AUTO'S voor zelfrijders (zonder chauffeur) per dag, week, maand en langer. Onze wagens zijn ALL RISK verzekerd Zondag 15 Augustus. Ned. Herv. Kerk, Wilhelminaplein. V.m. 10 uur: Ds. Q. Voorhoeve van Overdinkel. Kapel Nieuw-Vredenhof. Joh. v. Oldenbarneveltlaan. V.m. 10.30 uur: Ds. Briët. Extra collecte voor de Prot. Bewaarschool. Gereformeerde Kerk, Koediefslaan. V.m. 10 uur: De heer A. W. Schaafsma, Hulp predikant te Hoorn. N.m. 5 uur: Ds. J. P. Unger van Bruinisse. Collecte voor het Provinciaal Emeritaatsfonds. Camplaan. V.m. 10 uur: Ds. J. P. Unger van Bruinisse. N.m. 5 uur: De heer A. W. Schaafsma, hulp predikant te Hoorn. Collecte voor het Provinciaal Emeritaatsfonds. Eglise Réformée Wallonne. (Begijnhof.) Dimanche 15 aoüt. a 20 h.: Service présidé par Mr. Ie pasteur E. MichelinMoreau de la Haye. 3e Collecte pour l'Eglise. Ondertrouwd: A. v. d. Zwan en P. A. Lamers; P. G. Fabel en C. C. Doezie; C. H. Jesse en G. J. Knopper. Getrouwd: H. J. Vester met C. M. v. d. Meij; J. H. Post met G. J. L. Haitsma Muiier. Bevallen: P. F. KoelemeijerVierkorn z. en d.; C. M. Duivenvoordenv. d. Loo d.; C. L. v. MeeuwenBrantjes z.; P. Maertenijlstra z. Overledene E. J. Vellema 68 j., geh.; A. J. Hoorweg 68 j., geh.; P. Rothstein 73 j., wedn. GROTE UITBREIDING VAN HET BEDRIJF DER FA. TUMMERS AAN DE BINNENWEG. De Binnenweg wordt zo langzamerhand één aangesloten winkelstraat. Bestond deze straat vroeger in twee afdelingen, met als scheiding de open ruimte tussen Kastanjelaan en Spaarn- zichtlaan, door de bouw van winkelhuizen tussen Julianalaan en Cloosterweg en het terrein voorbij het Res. Novaplein vormt zich een steeds mooier geheel. Maar het is niet enkel de nieuwbouw, maar ook de' verbetering en verbouwing van reeds bestaande zaken die de Binnenweg gaat maken tot het centrale punt van Heemstede. Thans weer heeft de firma P. N. L. M. Tum- mers aan zijn bestaande zaak op de hoek Bin nenwegHendrik Peeperkornstraat een zeer belangrijke uitbreiding gegeven in de vorm van een IJsbedrijf en Automatiek. Aanvankelijk was dit stukje grond een ver loren hoekje, doch de firma IJsker, bouwonder nemer alhier, ontwierp een bijbouw, geheel aansluitend op de toch al zo luxueuze zaak, zodat het een prachtig geheel vormt en een schitterende aanwinst is voor de gemeente. Van buitenaf is het nieuwe bedrijf een ruime hal, waarvan de muren boven met goudplastiek, in het midden van vorstvrije grijze tegels met gouden afwerking en onder een donkerder tegel met lichte afzetting. De voorpui boven de ingang in glas in lood de woorden Bonbons-Droste-Pastilles, welke glas in loodversiering ook boven de ramen in de Hendrik Peeperkornstraat zijn aangebracht. De vloer is van een keurige tegeluitvoering. In deze hal is de Automatiek met 120 loketten, waarboven duidelijk de prijzen, variërend van 10 en 25 cents en waarin alles op het ge bied van kook- en bakkunst, zoals croquetjes, bitterballen, gebak, slaatjes e.d., welke tegen het inwerpen van een dubbeltje of kwartje zo maar voor het grijpen liggen. Zelfs zijn er in- pakblaadjes van marmer, om de waar rustig in een papiertje te pakken, als men het niet direct wil consumeren. Hier is ook een loket voor de achter de hal liggende IJsbar. De hal is des avonds goed verlicht, evenals de spreuk, heel toepasselijk voor een automatiek: „Hetzij vroeg of laat, altijd paraat". Achter deze hal, aan de zijde van de Hendrik Peperkornstraat, is de IJs-afdeling. Zindelijkheid en licht is hier in ruime mate toegepast. Een grote, aan de hoogste eisen voldoende Ameri kaanse ijsmachine fabriceert iedere minuut meer dan 1 L. ijs, in een temperatuur van 35 graden onder 0. Naast deze machine grote koelkasten en conservators. Deze ijsafdeling is géén auto matiek, maar wordt bediend door personeel. In de Hendrik Peperkornstraat is een groot schuif raam aangebracht, waardoor de cliëntèle ook bediend kan worden. Langs de ramen is een plintje aangebracht, om de verschillende ijs- figuren ten toon te stellen. Weer achter deze ijsafdeling is een grote keu ken, voor bereiding der verschillende grond stoffen. Hier staat ook een speciale motor, die automatisch aan- en afslaat, om de machine in de ijsafdeling op temperatuur te houden. Tenslotte is onder deze nieuwbouw een grote kelder, voor het bewaren der voorraden voor dit bedrijf, daar alles zó is ingericht, dat het geheel afgescheiden kan blijven van het reeds bestaande bedrijf. Zaterdagavond om 7 uur zal dit voor Heem stede nieuwe bedrijf in gebruik genomen wor den. En als alles dan straalt in een zee van licht, dan zal blijken, dat deze nieuwe zaak een grote aanwinst is, niet enkel voor de Binnenweg, maar ook voor Heemstede. Wij wensen den heer Tummers succes met deze voor hem nieuwe onderneming. Dat het de animo tot „Winkelen in Heemstede" en dan van zelf ook het „Kopen in Heemstede" moge be vorderen. Wij allen kennen de vreugde, die de zomer maanden ons verschaffen, het heerlijke groen van bomen, van heesters, de veelheid van kleuren, die de rijke bloemenpracht ons geeft, om niet te spreken van de licht-, lucht- en zonnebaden, die ons lichaam krachtiger maken en meer weerstand doen bieden aan allerlei ziekten. Als wij maar een klein plekje hebben in tuin of op balcon, dat ons beschut tegen de te warme zonnestralen, zullen wij alle mogelijke werkjes daar verrichten, zelfs het schoonmaken van de groenten. Lucht en licht moeten vooral door huisvrouwen, die door haar bezigheden veel in huis vertoeven, zoveel mogelijk benut worden. De zomer geeft minder werk in huis, omdat alle huisgenoten zoveel mogelijk buiten zijn en de kamers hierdoor minder onderhoud ver eisen. In gezinnen met kinderen kan de moeder het zich gemakkelijk maken door ze in huis zonder kousen en met een katoenen speelpakje te laten spelen, hetgeen voor de kleintjes zelf ook heerlijk is en voor moeder minder wassen en strijken betekent. Naast alle zomerse genietingen is er echter een reeks van gevaarlijke klippen, die de huis vrouw moet weten te vermijden, om geen schipbreuk te lijden. In de eerste plaats geldt dit voor moeders van kindertjes, die in hoofdzaak op melkvoeding zijn aangewezen en in de hete maanden moet meer dan ooit aan de hoogste eisen van hygiëne voldaan worden. Allerlei infectieziekten kunnen door vliegen en andere insecten worden over gebracht, zodat de melk geregeld goed toe gedekt op een koele plaats moet bewaard blijven en flessen zorgvuldig uitgekookt, doch tevens met een stuk mul bedekt in een kast weggezet worden. Spenen doet men liefst ten overvloede na het uitkoken in een kom met water, eveneens met een lap mul afgedekt, daar dit weefsel de eigenschap heeft, voldoende lucht door te laten. Een goede gewoonte is het om de flessen 's morgens, onmiddellijk nadat de melk in huis komt, te koken en naar het voorschrift te bereiden en daarna alle flessen te vullen, afsluiten met een prop verbandwatten en later in een warm waterbad op temperatuur brengen. Melk neemt 's zomers bijzonder gauw ziektekiemen, welke zich in de lucht bevinden, tot zich, waardoor vele maag- en darmstoor nissen veroorzaakt worden. Het is een zeer verkeerde gewoonte van sommige moeders om, wanneer zij met de babies naar buiten trekken, niet geheel opge dronken flessen melk weer in papier ffe wikkelen en later de restjes te geven. Melk en vooral karnemelk is 's zomers voor kinderen de beste drank, evenals de z.g. dikke melk, waartoe men een pan ongekookte melk in de zon plaatst, deze zuur laat worden, daarna opklopt en met fijngestampte beschuit en suiker (kaneel) geeft. De meeste kinderen vinden dit heerlijk, evenals hangop. Met het geven van ijs moet men voorzichtig zijn en vooral niet steeds toegeven aan ver zoeken, om ijsco's te kopen, te meer indien men de herkomst ervan niet weet. De bereiding moet uiterst zindelijk geschieden, terwijl aan het schoonmaken der pannen de grootste zorg besteed moet worden, hetgeen veelal te wensen overlaat. Geeft men de kinderen een enkele maal ijs, dan moet men dit van betrouwbare firma's betrekken en de kinderen moeten het langzaam eten. Ijs en zeer koude dranken, die in een lege maag komen, veroorzaken allerlei maag- en darmstoornissen. Zelfs moet de grootste voorzichtigheid be tracht worden bij het eten van vruchten en TELEFOON 28714 BUREAU „MERCURIUS", Beet- hovenlaan 46, adviseert U! iedere moeder moet het zich tot haar taak rekenen, nimmer ongewassen rauwe vruchten op tafel te brengen (ook geen appels en peren), terwijl alles wat maar even minder fris of zelfs zeer weinig aangestoken is, onvermijdelijk weg gegooid moet worden. Is het fruit wellicht wat overrijp, dan kan men er beter compote van maken. Men moet er tevens op letten, dat de kinderen na het eten van vruchten nimmer water drinken. Wanneer men een tuin met vruchtbomen heeft, komen kinderen veelal in de verleiding om onrijpe afgevallen vruchten of groene trosjes bessen te plukken en op te eten, hetgeen eveneens cfarmstoornissen tengevolge kan hebben. Moedtfs moeten haar kinderen reeds vroeg op de gevaren van het eten van verschillende dingen, die schadelijk zijn voor de gezondheid, wijzen. Het baden op zichzelf kan niet anders dan verkwikkend zijn, ddch niet indien men verhit is. Vele kinderen gaan niet altijd onder toezicht baden of zwemmen, dus moet op dit gevaar ge wezen worden, want hoevelen doen 's zomers geen longontsteking op tengevolge van kou vatten. Even gevaarlijk als het laatste, is tevens het nemen van zonnebaden, nadat men uit het water is gekomen, waarvan reeds zeer velen het slachtoffer geworden zijn. Wij allen, groot en klein, oud en jong, be groeten de zomer met vreugde, doch zullen tevens de gevaren onder het oog dienen te zien, die ons in het warme jaargetijde bedreigen, om zodoende volop te genieten van de heerlijke zomervreugde. J 4,J Groote Houtstraat 99 - Haarlem Bespiegeling van een huisvrouw Welk een prettig ontwaken, indien men op zekere dag tot de ontdekking komt, dat men zich in een vreemde kamer bevindt en het dan langzaam doordringt, dat het de eerste vacantie- dag is! Moeder moet zich even bezinnen. Was het inderdaad gisteren, dat alle beslommeringen aan een vacantiereis met kinderen verbonden, haar gedachten nog in beslag namen of is het al veel langer geleden? Heerlijk nog even uitrekken en drie lange weken geen gehaast... Vacantie, hoeveel *ö£tekent dit simpele woord voor véle huismóecfers7 die dag in dag uit aan zo héél veel te denken hebben! Rustig volgt het aankleden en straks het ont bijt, dat reeds wacht, waarvoor zij zelf niet te zorgen heeft. Keurig is de ontbijttafel gedekt en voorzien van verse melk, goudgele boter en smakelijk brood en heerlijk laten allen zich het ontbijt smaken. Wat een rust gaat er voor de huisvrouw van uit om alles klaar te vinden. Niet te moeten denken of zij dit of dat soms niet vergeten heeft. Allen zijn in opgewekte stemming! De kinde ren zijn zo onder de indruk van al dat nieuwe, dat zij wel oppassen hun melkbeker niet om te gooien of niet te morsen met hun ei.. Voor vader ligt het ochtendblad reeds op zijn plaats; ge lukkig, dat de adresverandering tijdig is op gegeven, zodat hij zijn courant niet behoeft te missen. In één woord, alles verloopt even pret tig en er heerst een vredige stemming op de eerste vacantiemorgen Vader heeft reeds inlichtingen ingewonnen over de naaste weg naar zee. Juichend wachten de kinderen op moeder, die de badpakken in de tas pakt en even later zijn allen op weg. Vader speelt alsof hij ook weer een school jongen is met de kinderen mede en is niet minder uitgelaten. Moeder geniet op enige afstand en denkt: „dat is nu mijn volkje, dat mij vaak de handen vol werk geeft. Hoe heerlijk toch zo'n bezit De zon staat hoog aan de hemel, doch zij bemerkt niet, hoezeer de tijd voorbijspoedt. ZOMERJAPON. Succespatroon 1709. Prijs r 0.30 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Het sportieve model, dat in een ruit zoo aardig aanlrieedt, kan Let best van wasch- baar materiaal gemaakt, worden. Als tennis- japon is hij ook bijzonder geschikt doch dan van wit linnen of piqué met roode knoo- pen en ceintuur Het maKtn van deze japon zal ongetwij feld vlug gaan, omdat het model zoo héél eenvoudig is Zooals men ziet heeft de hals geen bijzordere afwerking, doch kan men, in de v-vormige uitsnijding een zijden shawltje diagen. De knoopen zullen hier mede in overeenstemming moeten zijn. Op de voorpanc.en zijn zakjes met afgeronde overslagen gestikt, terwijl de volant mouw tjes, die in het midden openvallen, heerlijk luchtig zijn voor warme dagen. Achterbaan, met figuurnaden en tweedeelige voorbaan met knooogarneering. Patronen in de mater 40 t/m. 46. GOEDE KNIPPATRONEN. Patronen kunnen per brief aangevraagd wor den met bijsluiting van ƒ0.58 in postzegels aan de Moderedactrice, Roelofstraat 109, Den Haag. Zij ziet slechts hoe de zon op de kleine kabbelende golfjes schittert, zij denkt aan duizend dingen en eigenlijk toch weer aan nietsdroomt in heerlijke rust voor zich heen Vanuit het dorp weerklinkt de kerkklok en doet haar opschrikken uit haar gepeins. Het dringt tot haar door, dat het tijd is om naar het pension terug te keren, waar de middagdis wacht. Geen huiselijke zorgen, zij zal straks de tafel gedekt en het maal gereed vinden. „Ik behoef slechts te komen om alles klaar te vinden, merkwaardig Het vergenoegde gezelschap trekt te samen op naar het nieuwe „thuis" en de kinderen tal men niet lang, want ze hebben „O, zo'n honger!" Ongelooflijk, dat na deze eerste vacantiedag nog drie lange weken volgen, drie weken! Speelgoed voor de kleintj'es Wanneer de kleintjes 's zomers in de zand bak spelen, hebben ze gaarne enige afwisseling van speelgoed. Het buiten zijn is gezond en daarom moeten ze van alle ogenblikken profi teren, om de frisse lucht in te ademen. Het maakt de kinderen veel rustiger, dan wanneer HAARLEMS OUDSTE Levert de fijnste kwaliteit Versche Zee- en Riviervisch HOLLANDSCHE ZALM JANSSTRAAT 64 TELEFOON 12730 ze met moeder mee moeten drentelen, om bood schappen te doen. De zandvormpjes vervelen op de duur en daarbij komt, dat het droge zand de koeken onherroepelijk doet mislukken. Wat zullen wij nu verzinnen om hen bezig te houden? Iets heel eenvoudigs, waarvoor tijdschriften de grondvorm leveren of anders dierenboeken. We tekenen n.l. op vloeipapier de omtrek van' huisjes, dieren en allerlei figuren, die ons ge schikt lijken en brengen dit met carbonpapier over op dun hout, b.v. perenhout. De omtrek wordt met een figuurzaag uitgezaagd, zó dat er in het midden een smal reepje hout aan ge zaagd wordt, dat in een rond houtje met een gaatje in het midden wordt gelijmd. Kleine buisjes lakverf worden aangeschaft in verschillende kleuren en de figuren hiermede bont beschilderd, liefst zó, dat het rondje b.v. rood is en de dieren een afstekende kleur hebben. Weegschaaltjes kunnen gemaakt worden van een klein houten handsvatje, dat men in winkels wel eens om het touw van pakjes haakt. Aan beide uiteinden komt een kleine in snijding, hieraan worden b.v. met drie of vier draden, die van boven bijeen geknoopt worden, deksels van doosjes gehangen. In het midden van de weegschaal komt een draad stevig garen of dun touw. Gewichten zijn knoopjes van ver schillende afmetingen. Van sigarettendoosjes kunnen aardige wa gentjes gemaakt worden, men plakt met leuko plast twee houtjes aan de onderzijde, waaraan ronde schijfjes bevestigd worden, die men met kleine knoopjes vastzet. VAN 10 EN 25 CENT Bedient U vroeg of laat Uit HOESOER's AUTOMAAT Wilhelminaplein 19 - Telefoon 29043 ANANASSURPRISE. 1 blikje ananas, een halve liter melk, 2 eieren, 40 gram custardpoeder, (vanille) 100 gram suiker. De ananas wordt op een zeef gelegd om het overtollige vocht te laten wegvloeien. (Dit kan met citroensap voor een puddingsausje ge bruikt worden.) Daarna wordt de ananas aan kleine stukjes gesneden. Vervolgens brengen we 4 d.L. melk aan de kook, en lossen hierin de helft van de suiker op. De melk en de eier dooiers worden geklopt en met de custard poeder vermengd, hierbij wordt de kokende melk gevoegd, waarna alles teruggaat in de pan om nog even door te koken, waarbij wij vooral, met een houten lepel blijven roeren. In een vuurvast schoteltje wordt de vla gedaan, hierop komt de fijngesneden ananas, en vervol gens het eiwit, dat met de rest van de suiker zeer stijf geklopt wordt. Het schoteltje wordt nu een half uur of drie kwartier in een niet te warme oven geplaatst om het eiwitschuim croquant en heel lichtbruin te krijgen. Warm of koud opdienen. Als koek zoo heerlijkl (ook gesneden) Vraagt het nog heden aan Uw bakker Spaarnwouderstraat 39 - HAARLEM (Nadruk verboden) 17. 't Allereerst laten zij Voor dit geld hun kleren, Door de honden stukgescheurd, Netjes repareren; Hierop spoeden zij zich naar 't Oude Middelburg, om daar, Naar zij beiden hopen, 'n Orgel weer te kopen. 18. Vredig wandelen zij voort Bij het zonnegloren, Tot opeens een angstgeschreeuw Doordringt tot hun oren! Daar... terzijde van de weg! Ginder, bij die groene heg! Zachtjes gaan z'er henen, Sluipend op hun tenen 19. O, hoe wreed, hoe ongehoord, Was hetgeen zij zagen! 'n Arme aap werd door zijn baas Met een stok geslagen! „Man, hou op!" riep vader kwaad, ,,'k Zeg je, dat je 't daad'lijk laat! Man, mijn handen jeuken Om er op te beuken!" 20. D'ander kijkt hem nijdig aan: „Zijn dat soms jouw zaken? Als die aap mijn zin niet doet, Dan zal ik hem kraken! Is het mijn aap, ja of nee? Waar bemoei je je dan mee? Bemoei je met je eigen, Of ik zal je krijgen!"

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1937 | | pagina 2