r de Vrouw ^1= EENK E E Luxe Wagens te huur Onze behoefte aan minerale voedings bestanddelen Telefoon 1.3.9.2.6. Hemmen *6e« N.V. REWO I OOSTERHOORN H. RHEE, V™ SPORT Voeding en Hygiene Verspreidingsmogelijkheden van tuberculose Inmaken of niet? Eerste hulp bij ongelukken ingeval van vergiftigingen RECEPTEN UISH.ARTIKELEN I OUTSTRAAT 99 SPECIAALHUIS IN DAMESSTOFFEN heewtede: A.Q.Q. M. 3!§ÖR€»SS EH ZOON üetselaar-SeliGQrstsen veger L. M„ KRACHT WIELRIJDERS Rijwielmagazajn „ALBA" Gr. Houtstraat 158, Telef. 15426, Haarlem V/2 ons gek. Geld. Achterham v. 30 ct zonder chauffeur, verzekerd tegen W.A. DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 3 H.P.C.-NIEUWS. Groot Waterpolotournooi om het kampioen schap van Haarlem. Van de junioreskampioenschappen, die 11 Augustus te Velsen gehouden werden, keerden de onzen met niet minder dan 6 kampioen schappen terug. Voorwaar een prachtig resul taat! Minca Steenhuysen werd 1 op de 100 M. b.cr. dames in 1.22.8. Marius Maurits tikte als eerste aan op hetzelfde nummer voor heren in 1.5.6. De 100 M. rugcr. heren was voor A. ten Hacken in 1.24.4, terwijl Mej. Steenhuysen weer beslag legde op het nummer 3 X 50 M. wissels!, dames in 2.25.2. Paula Haandrikman behaalde de beste prestatie van de Kring op de 50 M. b.cr. meisjes in 37.2 en eveneens die op de 50 sch.sl. in 44 sec. De wedstrijden van H.V.G.B. bezorgden de onzen 2 tweede prijzen, n.l. op de 5 X 50 M. b.cr. estafette adspiranten (2.56.6) en op de 10 X 50 M. b.cr. estafette heren in 5.26, beide na H.V.G.B. A.s. Zondag vindt de jaarlijkse beroemde boottocht van H.P.C. plaats, dffmaal naar de Kaag, alwaar waarschijnlijk een polowedstrijd gespeeld zal worden tegen Poelmeer, de club van onzen oud-voorzitter en erelid B. J. Moole- naar. Ook dit jaar is de belangstelling voor deze tocht weer enorm. Vrijdag 27 Augustus vindt de strijd plaats om de mooie Schat-Glyspant-beker. Wij hopen dat de spelers van het eerste zevental hun uiterste best zullen doen, om ook dit jaar de beker in het bezit te houden. En Zondag 29 Augustus is de grote dag: H.P.C. organiseert een groot waterpolotournooi om het kampioenschap van Haarlem in de Evengoed als we bij onze voeding hebben te letten op een voldoende voorziening aan ei witten, vetten, koolhydraten en vitamines, moeten ook de minerale bestanddelen dagelijks aangevuld worden. Een van de meest algemene voorbeelden hiervan is het dagelijkse gebruik van keuken zout, te pas of te onpas. Helaas komt het te onpas nogal veel voor, zodat het gebruik een misbruik wordt. Toch moeten we niet menen, dat het gebruik van keukenzout geheel en al uit den boze is. Natrium en chloor de bestand deren waaruit het keukenzout is opgebouwd komen in ons dagelijks voedsel gewoonlijk in te kleine hoeveelheid voor, om onze behoefte te dekken. Vooral met het natrium is dit het geval, indien we voor het overgrote deel van plant aardig voedsel leven, want de meeste planten bevatten weinig natrium en veel kalium. De gewoonte om keukenzout bij het bereiden van onze spijzen te gebruiken, berust dus inderdaad op een behoefte. Sedert betrekkelijk korte tijd is een nieuw element onze aandacht gaan vragen, nadat is komen vast te staan, dat het voorkomen van krop verband houdt met onze voorziening van jodium. Daar bepaalde streken duidelijk gebrek aan jodium bleken te hebben, heeft men ge tracht, hieraan tegemoet te komen door al het keukenzout van een heel geringe hoeveelheid jodium te voorzien. Dit is b.v. het geval in Zwitserland. Ook hier te lande bestaat er keukenzout waaraan jodium in zeer kleine hoe veelheden is toegevoegd; het z.g. Jodozo, een product van de Zoutindustrie te Boekelo. We kunnen hier spreken van een verbetering in de voorziening van onze behoefte aan minerale bestanddelen. Er zijn nog andere mineralen, die wel eens te weinig in het voedsel schijnen voor te komen. Dit zijn het ijzer en het koper. Hier heeft men nog niet zijn toevlucht gezocht tot het mengen van deze beide mineralen in veel gebruikte voedingsmiddelen. Toch zou het een uitkomst zijn, indien het mogelijk ware ook deze beide mineralen algemeen uit te delen tot heil van de volksgezondheid. Dat zulks niet tot de on mogelijkheden moet gerekend worden, blijkt wel uit het feit, dat men in Zuid-Amerika er toe over is gegaan, fosfor in het keukenzout bij te mengen, omdat uit een diepgaand onderzoek van de volksvoeding is gebleken, dat dit element in te geringe hoeveelheden in de ge wone voedingsmiddelen van dat land voor kwam. Men is nu b.v. in Chili zover, dat daar zwemvijver aan de Glipperweg. Deelnemende verenigingen zijn: Voor afd. 1: Haarlem, D.W.R. en H.P.C.. Voor afd. II: H.V.G.B. en H.P.C. II. Dames: Zignea, De Waterratten en H.P.C. De volgende wedstrijden zullen gespeeld worden 1.30 uur: D. H.P.C.Zignea. 1.55 uur: A I. D.W.R.Haarlem. 2.20 uur: A II. H.P.C. II—H.V.G.B. 2.45 uur: D. ZigneaD.W.R. 3.10 uur: A I. HaarlemH.P.C. 3j35 uur: A II. H.V.G.B. —H.P.C. II. 4.— uur: D. D.W.R.—H.P.C. 4.25 uur: A I. H.P.C.—D.W.R. De dames zullen 2x5 minuten spelen en de heren 2x7 minuten. De prijsuitreiking zal des avonds plaats vin den in „Groenendaal" en gevolgd worden door een groot dansfeest met medewerking van de bekende band „The Rythm Sellers". Men ziet, dat er vele grote dingen te gebeuren staan in H.P.C. Wij hopen nu maar, dat Piuvius ons ge nadig gezind zal zijn en niets van zijn aanwezig heid zal laten blijken. Want wat de wedstrijden betreft, men kan er zeker van zijn, dat er goede sport te zien zal zijn. Men zie verder in het volgende nummer de advertentie. Daartoe uitgenodigd door „Koninginnedag" organiseert H.P.C. op de verjaardag van H. M. de Koningin op 31 Augustus in de Van Merlen- vaart een wedstrijd, uitsluitend voor H.P.C.- leden, over 500 Meter .„Koninginnedag" heeft daarvoor enkele prachtige prijzen beschikbaar gesteld. Deze wedstrijd zal bij vele H.P.C.'ers weer herinneringen opwekken aan de beroemde jaarlijkse K.M.-wedstrijden, waarvoor Guus Braam altijd favoriet was. Verder zal er waar schijnlijk ook nog een polowedstrijd plaats vinden, terwijl de Heemsteedse Reddingbrigade op zijn terrein voor het overige deel van het program zal zorg dragen. aan het keukenzout een betrekkelijk behoorlijk percentage zuur-natrium-fosfaat wordt toege voegd. Op deze wijze hoopt men te bereiken, dat de voorziening aan fosfor op peil komt. Hoewel het voor een mineraal als fosfor m.i. niet zo heel gemakkelijk zal lukken, daar het hier om vrij grote hoeveelheden zal gaan, indien er werkelijk een gebrek aan de opname van fosfor is; wel zou het mogelijk zijn om ijzer en koper aldus te distribueren, daar het hierbij om milligrammen per dag gaat. Nu we tegenwoordig de kant op gaan, om de oorspronkelijk aanwezige minerale bestanddelen in het voedsel te behouden door onze groenten b.v. niet meer af te koken, is dit vraagstuk mis schien niet zo urgent, maar dan moet ook komen vast te staan, dat deze verbeterde wijze van koken algemeen ingang heeft gevonden en dat is waarschijnlijk nog niet het geval. Dr. Ir. P. SCHOORL. In New-York heeft men zich de vraag gesteld, of er speciale bevolkingsgroepen zijn, die een bijzonder gevaar vormen voor de verspreiding van tuberculose. Natuurlijk is een ieder met open tuberculose een gevaar voor zijn on middellijke omgeving. Personen echter, die met een groot aantal mensen in aanraking komen, vormen een groter gevaar dan anderen en win keliers b.v. en winkelbedienden ook zijn door hun direct contact met de klanten een niet te onderschatten gevaar voor de verspreiding. Een speciale groep onder de winkeliers vor men de handelaren in voedingsmiddelen, daar langs deze weg eventuële besmetting van de verhandeiue producten in het inwendige van de mens terecht kan komen. Daarom heeft men in New-York terecht zijn speciale aandacht aan deze groep van winkeliers besteed. Hiertoe heeft men 2000 handelaren in voedingsmiddelen, die schijnbaar volkomen gezond waren, aan een nauwgezet klinisch onderzoek onderworpen. Als resultaat hiervan kwam vast te staan, dat 2% dezer personen aan longtuberculose leed, terwijl 8% vroeger t.b.c. had gehad en 2% een latente vorm van t.b.c. had. Deze getallen lijken zo op het eerste gezicht onschuldig, maar berekend op het totale aantal handelaren in voedingmiddelen komt dit hier op Bij vele huisvrouwen rijst ieder jaar weer de vraag: „Zullen wij inmaken of niet?" Het voor en tegen wordt overwogen en toch zullen de meesten onzer zich niet laten weerhouden althans iets in te maken. De herinnering aan de volle planken van destijds komt weer naar boven en meestal kunnen wij de verzoeking niet weerstaan, deze toch enigszins te vullen. Loont het wel de moeite, aangezien wij alle conserven, groenten zowel als vruchten op sap, zoveel billijker dan enkele jaren terug, kunnen kopen. Zeker is, dat een groot deel van het mooiste jaargetijde aan het inmaken besteed moet worden en dit ook in de regel in de vacantieweken valt. De huisvrouw wordt daar door veel aan het gezelschap van man en kinderen onttrokken, terwijl zij er juist het middelpunt van zou moeten zijn en zoveel mogelijk meegenieten van de vacantievreugd. Indien wij ons afvragen of het inderdaad wel zo billijk is om zelf in te maken, menen wij dit te moeten betwijfelen. Men moet n.l. in de eerste plaats de aanschaffing van ketel met toe behoren, flessen, ringen en alles wat erbij be hoort, in rekening brengen, verder vervanging van dit materiaal door breuk of slijtage, ver warming en tijd. De thans geldende prijzen in aanmerking nemende, menen wij, dat het inmaken van een grote voorraad geen over wegende voordelen geeft. Wanneer wij de etalages zien van comesti- bleswinkels met de keur van blikken en flessen groenten en vruchten, waarop met kleurige etiketten de inhoud wordt weergegeven, dan voelen we ineens, dat wij op gemakkelijker wijze onze planken kunnen vullen, zonder daar bij buitensporig duurder uit te zijn, temeer, daar allerlei kwaliteiten voorhanden zijn, de z.g. huishoud- en fijnere soorten. We werken er tevens mede in de hand, dat meerdere ar beiders in de conservenfabrieken aan het werk kunnen blijven, hetgeen inderdaad een maat schappelijk belang genoemd kan worden. Een belangrijke factor, die wij bij het kopen van blikken niet uit het oog mogen verliezen is tevens, dat wij geen risico hebben van be derven door opengaan van glazen om welke oorzaak dan ook. Besluiten wij dus tot niet inmaken? Wij zouden hierop willen antwoorden, dat het in maken van enkele potjes jam of vruchten niet zoveel werk met zich brengt, temeer daar de nieuwe bindmiddelen, die wi; thans gebruiken, de kookduur zozeer verkorten en het werk ver gemakkelijken en dan, daarbij heeft de huis vrouw het gevoel, toch iéts aan de inmaak ge daan te hebben! Onmiddellijke behandeling gewenst. Ondanks de grootste voorzorgen, kunnen zich wel eens vergiftigingen bij kinderen voordoen, doordat zij op een onbewaakt ogenblik van een of ander „proeven", dat niet voor consumptie bestemd is. Wij behoeven niet te zeggen, dat het eerste werk der moeder moet zijn, den huisarts te waarschuwen en- tegelijkertijd te zeggen, dat vermoedelijk een vergiftiging heeft plaats ge had, zo mogelijk met de naam van het gif, dat ingenomen is. In verschillende gevallen zal de medicus dan reeds een tegengif mede kunnen brengen, wat steeds is het nodig om vlug hulp te bieden. Eventueel overgegeven voedsel moet bewaard worden om zo nodig onderzocht te kunnen worden. Indien er geen tekenen zijn, dat de mond in- of uitwendig verbrand is, geve men onmiddellijk een braakmiddel, dat men kan maken b.v. door twee eetlepels zout in een glas lauw water op te lossen, of wel één eetlepel mosterd, hetgeen onverbiddelijk opgedronken moet worden. Men bevordert het overgeven door de vinger tot achter in de keel van het kind te duwen. Verder kan men het kind slaolie of levertraan toe neer, dat in New-York 6500 winkeliers met een actieve t.b.c.-haard levensmiddelen verhandelen. En dit geeft te denken. Inderdaad lijkt het gemotiveerd, zich af te vragen, of het met het oog op de volksgezond heid niet wenselijk ware, dat bepaalde groepen van personen op de aanwezigheid van t.b.c. werden gecontroleerd. Dr. Ir. P. SCHOORL. dienen echter geen vloeibare parafine) of wel rauwe geklopte eieren met melk of een mengsel van bloem en melk. Ook bewijst zeer sterke, zwarte thee soms goede diensten in genoemde gevallen. Bemerkt men, dat het kind op het punt staat, het bewustzijn te verliezen, dan diene men het 1 a 2 eetlepels brandewijn toe, en besprenkele men het gelaat met water. Blijkt de keel te zwellen, dan worden warme waterverbanden om de hals aangelegd. Het beste is de kinderen in dergelijke ge vallen onmiddellijk in bed te leggen, hen een warme kruik te geven en zelf steeds rustig te blijven, opdat het kind, dat zich toch reeds ziek gevoelt, zich niet beangst maakt. CHOCOLADE ECLAIRS. 60 gr. bloem, 30 gr. boter, tikje zout, 1 eet lepel water, 2 eieren, 60 gr. bloem, 45 gr. boter, 2/2 d.L. water, zout. Voor het glazuur: 1 eetlepel water, poeder suiker, chocolade, geslagen room l'/2 d.L., kersjes geconfijte). Eerst worden de 60 gr. bloem met het tikje zout gezeefd en met de boter verdeeld tot een kruimelige massa met de vingertoppen of met een mes, daarna een lepel water bijvoegen en het geheel tot een stevig deeg kneden, dun uitrollen en er acht rondjes uitsnijden, die een doorsnede hebben van ongeveer 8 c.M. Nu wordt het deeg voor de éclairs gemaakt door boter, zout en water te koken en strooiende de bloem bijvoegen, laten koken totdat het deeg zich tot een bal vormt. Pan van het vuur en één voor één de beide eieren vermengen met het gekookte deeg, af laten koelen en in ringvorm op elk der deegplakken verdelen, langs de buitenomtrek, zodat er een opening in het midden blijft. Op een beboterd bakblik plaatsen en 15 a 20 min. in hete oven bakken, koud laten worden en het soezendeeg bestrijken met glazuur, dat gemaakt wordt van 1 lepel water en zoveel poedersuiker, dat een stijve massa is verkregen, een weinig verwarmen en vermengen met poederchocolade, daarna over de éclairs verdelen en de opening vullen met geslagen room. In het midden komt een geconfijte kers als garnering. NAGEMAAKTE SPIEGELEIEREN. Liter melk, 75 gram maizena, 75 gram suiker, 25 gram boter, 100 gram gedroogde abrikozen, 1 lepel suiker, een weinig citroensap en maizena, vanillesuiker. De abrikozen worden liefst 's avonds tevoren in de week gezet, daarna de volgende morgen even opgeweld met een theelepel suiker en op een vergiet gelegd om uit te lekken. Het beste is een goede kwaliteit te nemen, daar deze zich tot mooie grote vruchten uitzetten. Het uitgelekte vocht koken we op, doen er een thee lepel citroensap bij en binden het met een weinig sago of maizena; koud laten worden. Liter melk wordt op een theekopje na aan de kook gebracht, met de vanillesuiker, of een of andere essence om een smaakje aan de pud ding te geven. De suiker lossen we in de kokende melk op, mengen de achtergehouden melk met de maizena aan, doen het papje bij de hete melk en laten alles even doorkoken (roeren!). Tenslotte voegen we het klontje boter bij de massa en kloppen met de garde, totdat het zich vermengd heeft met het geheel, daarna gieten we de pudding op een vooraf met water omgespoelde platte vleesschaal en laten hem hierop koud en stijf worden. Voor het opdienen steken we met een waterglas rondjes uit de platte massa, die op een niet te kleine schaal worden gelegd, in het midden wordt een geweekte arbrikoos gelegd, terwijl we de saus apart opdienen. We steken de rondjes zo voordelig mogelijk uit, en doen de overgeschoten stukjes op een bordje, die kunnen b.v. met kaneel of choco ladestrooisel gegeten worden. RIJST MET CARAMELSAUS. 150 gram rijst, water, zout, 6 d.L. melk, 50 gram suiker, 100 gram suiker, 25 gram custard- poeder (1 volle eetlepel). We koken de rijst op de gebruikelijke wijze met driemaal zoveel water en zout, wanneer JAPON IN STREEP DESSIN. Öuoeeispatroon 1784. Fldje 0.80 -f- 1 0.05 voor admn.- en verzendkosten. Het streepdessin dezer japon wordt op gunstige wijze onderbroken aan de schou ders en hals door een effen pas, die met kleine knoopjes en lusjes sluit en de aan geknipte mouwen gedeeltelijk open doet vallen. Het zelfde materiaal der garneering wordt ook voor de ceintuur verwerkt. Voorbaan met opgestikte plooi, achter baan recht, doch met figuurnaadjes. Patronen in de maten 38 t/m 44. Succespatroon 1809. Prijs 0.30 0.05 voor adm.- en ■i verzendkosten. Het allerliefste jurkje van waschzijde, linnen of cachemire gemaakt, heeft schou- dëïstukjes, waaraan het geplooide onder gedeelte van de jurk is gestikt. Apart is de knoopsluiting aan de voorzijde. De kraag heeft een bijzonderen vorm .en geeft een nagenoeg rechte lijn aan de voorzijde, ter wijl hij aan de rug overeenkomst heeft met een matrozenkraag, die echter in verkort model is aangegeven. Korte vlotte pof mouwtjes met smalle bandjes „afgewerkt. Patronen 35 en 68 jaar. GOEDE KNIPPATRONEN. Patronen kunnen per brief aangevraagd wor den met bijsluiting van 0.58 in postzegels aan de Moderedactrice, Roelofstraat 109, Den Haag. wij hooikist of kranten gebruiken tweemaal zoveel water. Voor de saus zetten we de melk op met 50 gram suiker, als deze kookt binden we deze saus met custardpoeder. We branden de overige 100 gram tot caramel. We doen de suiker hiertoe in een ijzeren pannetje, omdat we bij email de kans hebben, dat het afsplintert, en laten ze al roerende tot een niet te bruine massa branden. Zien we, dat de suiker gaat schuimen, dan kan men rekenen, dat de caramel goed is, en nemen dan vervolgens de pan van het vuur, waarna we lepelsgewijze de custard er doorheen roeren. Alles nog even doorkoken en warm bij de rijst opdienen. EIEREN MET TOMATEN. 4 eieren, 50 gr. margarine of boter, 50 gr. ham, 600 gr. tomaten, j/2 eetlepel gehakte peter selie, 1 klein uitje, maizena, peper en zout. De ui wordt schoongemaakt en fijn gesnip perd en de ham gehakt evenals de gewassen peterselie, die tussen twee schotels zolang wordt weggezet om kleur en geur te behouden. Boter wordt in een pannetje verwarmd en hierin fruiten wij de ui goudgeel, voegen er de gewassen, gesneden tomaten bij en laten deze zolang smoren totdat ze gaar zijn, daarna doen wij alles in een zeef, wrijven tomaten en uien erdoor, brengen de puree aan de kook, binden ze met wat maizena als ze te dun mocht zijn, doen er zout naar smaak bij en gieten het over in een niet te diep ingevet vuurvast schoteltje. We maken in de bovenkant vier kuiltjes en breken in elk een ei, bestrooien het met de gehakte ham en met de peterselie en plaatsen het in de oven, totdat de eieren gestold zijn. HAARLEM ANEGANG 38-40 - TELEF. 10347 KANAALWEG Reparatie-Inrichting voor Machines en Werktuige Licht Constructiewerk- Pijpleidingen enSiersmeec werken - Electrisch Lasschen - Metaal Draaien en Ridderstraat 18 HAARLEM TELEFOON 13310 SUPINATOR Pijnlijke voeten? Eelt, Likdoorns, Ingegroeide nagels? - Pijnlooze behandeling. - Gratis advies, Med. gediplomeerd pedicure voetkundige BINNENWEG 153 - HEEMSTEDE TELEFOON VOORL. 29143 Alvorens een RIJWIEL te koopen, ziet onze groote ver scheidenheid MERKRIJWIELEN - Prijzen vanaf f23.50. Kin derrijwielen f 15.25 - Auto Peds met j luchtbanden;^ 7.75 TANDEMS vanaf f 85. SPECIALITEIT FIJNE VLEESCHWAREN Rookvleesch v/h muisje 24 ct. per ons Mager Pekelvleesch.15 ct. per ons Belegen Edammers N.H. perstuk72ct. A.S. VRIJDAG en ZATERDAG: BINNENWEG 13 TELEFOON 28987 HEEMSTEDE, RAADHUISSTRAAT 6 Tel. 28090 VERHUUR- EN REPARATIE-INRICHTING BLEEKERSVAARTWEG 55 HEEMSTEDE TEL. 2820I

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1937 | | pagina 3