IETS NIEUWS! JANTJE WELGEMOED EN ZIJN VADER oor «Ir ïroisn H E E N K ERRES (HederL Fabr.] NAAIMACHINES FUNKE's Roggebrood-Fabriek INGEZONDEN NIC GROENLAND WEKKERS BURGERLIJKE STAND" Nationale gerechten van verschillende landen Kapok Funke's gestoomd ROGGEBROOD LEWENSTEIH, Kruisstr. 42,Haarlem. Te\.!2472 ,4 J y e x\ 33 9 SEPT. 1937 No. 36 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 5 (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie.) DE ONVERZORGDE OUDEN VAN DAGEN. Hoe komt het, vragen velen zich af, dat in een tijd als deze, waar toch alles op losse schroeven staat, nieuwe leuzen oude vervangen, de leus van het staatspensioen, d.w.z. een betere en meer afdoende verzorging van de ouderdom, zich niet alleen handhaaft, maar met onver zwakte kracht zich op de voorgrond blijft dringen? Er is ongetwijfeld antwoord te geven op deze vraag. Daar is wel in de eerste plaats het groeiend besef van zedelijke en morele noodzaak van af doende maatregelen voor onze ouden van dagen. Mr. J. Domela Nieuwenhuis schreef in het Christelijk Historisch verkiezingsnummer 1937, over de- overeenkomst tussen Denemarken en ons land o.a. „De bevolking is er (in Denemarken) beter ontwikkeld, dank zij Oruntvig, een orthodox Luthersen Bisschop, die 100 jaren geleden zich ten doel stelde de bevolking beschaving en niet alleen kennis bij te brengen, iets waaraan in Nederland nog bijna geen aandacht wordt geschonken." Wij laten deze uitspraak voor rekening van den schrijver, maar wijzen in dit verband op het merkwaardige feit, dat Denemarken reeds tien-tallen jaren geleden het staatspensioen heeft ingevoerd en zelfs van plan is om binnenkort de pensioengerechtigde leeftijd van 65 jaar te verlagen tot 60 jaar. En nu is inderdaad een héél oud gezegde, dat het beschavingspeil ener samenleving kan worden afgemeten naar de mate waarin en de wijze waarop de ouden van dagen worden ver zorgd. Zodat het inderdaad wel waar kan zijn wat de heer Domela Nieuwenhuis schreef, want Nederland kent wel een ouderdomsverzorging, maar zo onvoldoende, zo ontoereikend en zo vol practische mislukking, dat de vraag door ons zou kunnen worden gesteld: Zou het aan die meerdere beschaving van Denemarken ook te danken zijn, dat dit land reeds jaren lang af doende zorg voor zijn ouden van dagen heeft, ofis het gevolg van onze mindere bescha ving dat Nederland nog niet het afdoende en rechtvaardige middel van de ouderdoms verzorging, het staatspensioen, heeft? Intussen kan worden geconstateerd, dat ei nood is in de gezinnen van duizenden oude werkers, maar niet minder in de gezinnen van Gedipt. Horlogemaker Binnenweg 10- Telefoon 28429 t.o. cle Twentsche Bank de duizenden kleine werkers in het z.g. vrije bedrijf, die ondanks harde arbeid, in omstandig heden verkeren, die ons begrip ver te boven gaan. Er is geen groep in onze samenleving, die in zulk een sterke mate gebukt gaat onder de nood der tijden als de grote groep van kleine zelf standigen in stad en platteland. Het kleine boertje, de pachter, de tuinder, het schoenmakertje en de hardwerkende kleer maker en last not least, onze oude moeders, de groep die niet kon plakken en zich verzekeren vanwege de financiële kosten die er aan waren verbonden! Zij zullen straks en ze zijn er nu reeds tot een getal dat in de vele tienduizenden loopt - onverzorgd zijn, uitgesloten van iedere sociale ouderdomsmaatregel. Op zich zelf is het reeds een ellendig ver schijnsel arm te zijn wanneer men ondanks harde arbeid maar steeds in kommervolle om standigheden leeft. Maar ergen, duizend maal erger is het, wan neer de haren grijzen, de spieren verslappen. Omdat dan de gedachte aan het oud worden, het niet meer kunnen werken èn het armbestuur, synoniem worden, een spookbeeld gelijk! Het zijn deze en andere omstandigheden die de eis van het staatspensioen op de voorgrond doen blijven en daarom zeggen wij, omdat we practisch en met beide voeten op de begane grond willen biijven, niet: wij schaffen de ge deeltelijk mislukte verzekering af en voeren staatspensioen onmiddellijk in. Dat onmogelijke wenst niemand onzer. Er zijn ook andere zijden aan het sociale verzekeringssysteem welke we niet zouden willen en kunnen missen, maar wel is de urgentie groot om thans, aan de vooravono van het opmaken der troonrede, te gewagen van het verlangen om tegemoet te komen aan de nood der tienduizenden uitgeslotenen. Een nood die méér dan urgent is en die geen uitstel meer kan velen. Thijssens, Secr. Pers- en Prop. Commissie Bond voor Staatspensionnering. Ondertrouwd: A. Bliek en H. v. d. Blom. Getrouwd: P. Spek met M. Wilkens; H. P. Hermus met G. v. Heulen; L. J. Teeuwen met D. Timmerman. Bevallen: S. Jong-Huisman z.; H. M. A. KooijmanRaamsveld d.; M. B. A. Zijm-Krul d.; G. WurspelJesse z. Overleden: J. W. Kloes 75 j., geh.; C. Zand vliet 59 j., wed. C. v. d. Meij; M. ten Kleij 63 j-, geh. Haaienvinnen en hondentongen. Tien jaar oude eieren een delicatesse. De bereiding.van nationale gerechten in ver schillende landen' is zeer uiteenlopend en houdt voor een niet onbelangrijk deel ook verband met het klimaat en de geaardheid der bewoners. Ongetwijfeld zullen de Hollandse huisvrouwen zich wel interesseren voor de keuken van ver schillende landen; of zij veel hiervan wel aan haar gezinsleden zouden kunnen opdissen, be twijfelen we echter in hoge mate. Om te beginnen heeft de Oosterse keuken een grote vermaardheid in Europa. Wiener Schnitzel bijvoorbeeld is een zeer bekend vleesgerecht, waarvan de naam reeds aanduidt waar de herkomst te vinden is. Verder noemen wij Goulash, dat met rijst gegeten, buiten gewoon smakelijk is en gemaakt wordt van stukjes vlees, uien en paprika. Verschillende fijne nagerechten strelen, evenals de bekende „Apfelstrudel" en de minder hier bekende NIEUWSTE MODELLEN HAARDEN HAARDKACHELS GROOTE HOUTSTR. 99 TEL. 1.3.9.2.6 „Salzburger Nocherli", de tong om niet te spre ken van gebak, verschillende specialité's en de Wiener Melange, een koffiemengsel met veel slagroom. Engeland is, wat zijn keuken betreft, tamelijk behoudend en blijft aan het tamelijk rauw ge braden vlees trouw. Rund- en lamsvlees worden het meest gebruikt. Gekookte en gestoomde puddingen, jellies en pies maken een deel van het menu uit. De Kerst- of wel Plumpudding heeft een eeuwenoude vermaardheid en de be reiding van dit (geenszins licht verteerbare) nagerecht vindt in tal van landen navolging, evenals die der mince-pies, waarvoor het vulsel al weken tevoren wordt klaar gemaakt, hetgeen ook me tde Kerstpudding het geval is. Groen ten worden veelal in zoutwater gaar gekookt. Worcester sauce is ook hier te lande bekend, terwijl voor het kruiden van sausen e.a. veel pepermuntkruid „Mint" gebruikt wordt. De Franse keuken is wereldvermaard en toegepast. Men huldigt in dit land de opvatting, dat met zorg toebereide gerechten de spijs verteringsorganen slechts weinig werk geven en in het belang der gezondheid zijn. Soep is een onmisbaar gerecht voor den Fransman, geen wonder dan ook, dat de Franse koks schier on uitputtelijk zijn in het bereiden van allerlei variaties. Niet minder in diverse sauzen, pasteitjes en het opmaken van uitgebreide hors d'hoeuvres en verschillende delicatessen. Aangezien de landwijn zeer billijk is heeft in Frankrijk zelfs „de kleine" man wijn bij zijn maaltijden. De Italianen maken bij de bereiding van ver schillende gerechten veel gebruik van olijfolie, uien en knoflook, hetgeen ook in Spanje het geval is, waar de gerechten zeer sterk gekruid worden. Macaroni (Pasta) en Spaghetti nemen een groote plaats in. „Fritta Mista" is een mengsel van verschillende vleessoorten in olie gebraden of gesmoord, soms nog met kreeft en vis. Evenals in Frankrijk wordt ook in Italië veel landwijn gedronken. De Brits-Indiërs volgen ge deeltelijk de Engelse keuken, hetgeen geenszins te verwonderen is. Toch wordt bij de bereiding der gerechten rekening gehouden met de reli gieuze voorschriften, waardoor in brede lage der bevolking geen vlees wordt gegeten, doch daarentegen veel groenten, vruchten en rijst op de meest uiteenlopende wijze toebereid. Voor zover vlees gegeten wordt, worden hieraan kerry en andere scherpe specerijen toegevoegd, zoals o.a. Shis-Kabab, dat een aan het spit gebraden stuk vlees is en met een' sterke kerrysaus wordt opgediend. De Afrikaanse keuken verwerkt als hoofdgerecht schapenvlees met gerst, „Kus- Kus", terwijl in de landen, die aan zee gelegen zijn, veel vis gegeten wordt. Noord-Amerika en Canada volgen de Engelse keuken en men geeft de voorkeur aan sterk gekruide, stevige gerechten, gekookte puddin gen en allerlei soorten pickles. Verschillende soorten ijs, ice-creams e.d. worden op bijzonder smakelijke wijze bereid en zonder deze en zijn ice-water kan de Ameri kaan het niet stellen. De Japanezen eten veel rijst en verschillende soorten soep. Brood, zoals men dit in Europa eet, kent men in Japan niet. Als bijzonderheid vertelde men ons, dat de Japanezen, die zich in het begin van dit jaar in Garmisch-Parten- kirchen ophielden, zich de Beijerse gerechten zo bijzonder goed deden smaken en vol lof waren over de Kalbshaxen, Leberknödel, Spatzle en andere specialiteiten, waaraan zij de voor keur gaven boven die van hun eigen land. De Chinese keuken is omsluierd door de eeuwenoude geheimen, die ten nauwste zijn samengewèven met de tradities van dit land. Menige Hollandse huisvrouw zal wellicht even kippenvel krijgen, wanneer zij de Chinese deli catessen zou moeten verorberen. Wij noemen slechts de soepen van haaienvinnen en van (eetbare) zwaluwnesten. Verder hondentongen en in leem gewikkelde eieren, die soms tien jaren onder de aarde begraven zijn geweest. De smaak van deze „geconserveerde" eieren moet echter meevallen, zoals men ons vertelde. Verder heeft men in China een grote voor liefde voor gerst, rijst, sojabonen, olijven, kalabassen, komkommers, bamboespruiten, zee wier, alg, vis en gevogelte. Vele Chinese koks evenaren hun Franse collega's in het bereiden van maaltijden, zij het dan ook dat het geheel er anders uitziet en soms uit 20 of meer verschillende gerechten bestaat. Varkensvlees b.v. wordt in China op meer dan zeventig manieren klaar gemaakt. Wanneer een Europeaan in China aan een maaltijd aanzit, zal hij zijn smaakzenuwen dan ook zeer zeker wel in zijn macht moeten hebben! Waardevolle eigenschappen. Kapok draagt op onze gehele levensweg haar aandeel bij in ons comfort, onze gezondheid en onze ontspanning. Kapok vergezelt ons van de wieg af, door tijden van gezondheid^ en ziekte, onze huiskamers, keukens, slaap- en kinder kamers, in de ziekenhuiszalen, op de sport terreinen en bij onze reizen op de vaste grond en in de lucht. Kapok speelt een belangrijke rol in de hygiënische distributie van de dagelijks benodigde voedingsstoffen. Wij gebruiken kapok in onze zomer- en wintersportkleding en kapok beveiligt tenslotte ons leven bij reizen over zee en bij watersport. Kapok heeft verreweg het grootste drijf- vermogen van alle grondstoffen voor reddings materiaal. Het drijfvermogen van kapok is ongeveer 5 maal zo groot als dat van kurk en kapok kan tot 30 maal het eigen gewicht drijvend houden. Waar andere materialen hun drijfvermogen in langer of korter tijd inboeten, verliest kapok slechts 10% van haar drijfvermogen in een tijd vak van 30 dagen. Ook hier zal drogen in de zon spoedig het Als koek zoo heerlijk! (ook gesneden) Vraagt het nog heden aan Uw bakker Spaarnwouderstraat 39 - HAARLEM drijfvermogen herstellen tot de oude graad. Een klein kapok-kussen is in staat iemands hoofd langer dan een etmaal boven water te houden en de uitrusting van een zeilboot is dan ook niet compleet zonder enige kapok-kussens of kapok-matrassen aan boord, die nog van lussen of handvatten voorzien kunnen worden. De soepelheid, veerkracht, ontoegankelijkheid voor ongedierte en bacteriën, het geringe ge wicht, al deze eigenschappen van kapok heb ben hun grote waarde bewezen bij de behande ling van matrassen voor patiënten, mede dank zij haar vochtafwerend vermogen en de lichte hanteerbaarheid. Bij hét verbinden en omzwachtelen van ver wonde lichaamsdelen bewees een kapok-ver band, door de eigenschap niet te proppen of te knoedelen, aan de patiënten een bijzondere verlichting en gemak te kunnen geven. Kapok is ook voor het opvullen van kinder poppen en ander speelgoed een uitstekend materiaal. Voor het dempen van geluid en het ver minderen van trillingen worden verschillende materialen uit kapok vervaardigd en met uit muntende resultaten aangewend, zoals voor auto's, plafonds, radio-studio's, bioscopen, vliegtuigen en in de geluidsfilmindustrie. Dat men thans zonder stemverheffing een gesprek in een modern vliegtuig kan voeren, is te danken aan het geluiddempend vermogen van kapok-fabrikaten. Sinds enige tientallen jaren wordt kapok ge bruikt als isolatie-vulsel voor theemutsen, „hooi"-kisten, etendragers, ijskisten e.d. en sedert enkele jaren worden ook vele merken electrische koelkasten met kapok-isolatie- materiaal uitgerust. Ook bij deze artikelen heeft kapok haar voordelen als isolerende stof ruim schoots bewezen: haar licht gewicht, slechte warmte-geleiding en vocht-werend vermogen geven daarbij vele voordelen; laatstgenoemde eigenschap is ook uit sanitair oogpunt van groot belang. De bezitters van koelkasten en ijskasten beginnen zich te realiseren, van welk belang een laag stroom-verbruik, dan wel een gering ijs-verbruik, als gevolg van een goede isolatie, is en mede welke rol ook de sanitaire eigen- Bij onze grote sortering Machines hebben wij beslaggelegd op de ALLEEN-VERKOOP van de -----11-r. - ■- J t w o,ö.>!in "Dus naar SCHOOLJURK VAN GEBLOEMD KATOEN. Sucoespatroon 1887. schappen van het gebruikte isolatiemateriaal spelen. Het, vooral in Amerika toenemende, transport door middel van met ijs gekoelde vrachtauto's vereist de best mogelijke isolatie en zo ziet men in dat grote land dagelijks lange rijen van vrachtauto's, alle uitgerust met een kapok isolatie, zich over de wegen spoeden naar de verre warme streken van het Westen en Oosten om vers fruit, verse groenten, melk en andere voedingsmiddelen te bezorgen en op deze wijze is de distributie mogelijk met minder kosten en minder bederf dan nog slechts een paar jaren geleden mogelijk werd geacht. Dat de wereldberoemde stratosfeer-onder- zoeker, Prof. Picard, kapok-isolatie gebruikte bij zijn 4iistorische ballon-tochten, is zeker ver meldenswaard. Aan de gestelde eisen voor af doende bescherming tegen grote temperatuurs verschillen zowel als tegen het te hard neer komen bij de landing van de gevoelige instru menten, heeft kapok ten volle voldaan. Met nadruk moet tenslotte gewaarschuwd worden tegen gebruik van inferieure vezel soorten, waarvan vele met het blote oog haast niet van echte kapok zijn te onderscheiden. Slechts de vruchten van de echte kapokboom en dan nog alleen wanneer deze vol-rijp ge oogst en de vezels niet worden beschadigd bij de behandeling en de machinale zuivering, kun nen de gewenste resultaten geven; en alleen bij Prijs ƒ0.30 plus ƒ0.05 voor adm.- en ver zendkosten. Hst lijfje van deze donkere katoenen jurk met fleurige bloemen motieven be drukt is glad en sluit met knoopen en knoopsgaten, terwijl een wit piqué kraagje en mouwopslagen een aardige onderbreking geven. Het tweebaans-, ietwat klokkende rokje wordt tegelijk met de volant aan het lijfje verbanden, dat op taillehoogte, evenals de onderkant van de rok gegarneerd is met smalle band fluweeltjes. Patronen voor meisjes van 810 jaar en 1012 jaar. EENVOUDIGE JURK VOOR JONGE MEISJES. Succespatroon 1897. Prils 0.30 plus 0.05 voor adm.- en ver zendkosten Bedrukt katoen met een klein motief op donkeren fond, doch ook een klein wollen ruitje zijn voor deze jurk geschikt. Het bo vendeel heeft een pas aan voor en rugzijde waar ook de sluiting is. "^De drie banen loopen door tot de pa:, en worden opgestikt in dubbele rij stiksels, terwijl deze eveneens op de ug voorkomen Aansluitende mouwen en rok met ingezette klokken, twee aan voor- en één aan ach terbaan. Smalle ceintuur. Wit garnituur van piqué of linnen. Patronen in de maten 4Ü t/m 44. GOEDE KNIPPATRONEN. Patronen kunnen per brief aangevraagd wor den met bijsluiting van ƒ0.58 in postzegels aan de Moderedactrice, Roelofstraat 109, Den Haag. het gebruik van echte en op de juiste wijze bereide kapok voor de vervaardiging van arti kelen, waarin deze grondstof wordt verwerkt, kan de fabrikant de fabriekskosten laag houden, de levensduur zijner artikelen garanderen en er voor instaan, dat het fabrikaat in alle opzichten zal voldoen. WENKEN VOOR DE HUISVROUW. Lange baby-jurkjes kunnen later als korte worden afgedragen, indien men ze op een be paalde hoogte laat ajouren. Men knipt het ge- ajourde door en heeft dan zonder veel moeite een keurige afwerking in de vorm van picootjes. (Nadruk verboden) Gans het jasje kaait hij leeg Met zijn rovershanden, Doet het kost'lijk zilvergeld in zijn beurs belanden. Hij het krieken van de dag Pakt hij met een valse lach Zonder tijdverliezen Stilletjes zijn biezen Jammer echter liet hij na, Om op Jim te letten, Die geen zin had, om zijn baas Af te laten zetten; Die, toen Krijn de benen nam, Dadelijk in actie kwam; Kijk, met grote stappen Daalt hij van de trappen! Boze Krijn stapt haastig voort Door de stille straten, In dit vroege morgenuur Eenzaam en verlaten, Tot hij, in een stille laan Voor een aanplakbord blijft staan; Krijn, pas op je zakken! Laat je niet verlakken! Want vriend Jim zoekt ongemerkt Stiekum in zijn zakken En heeft in een ommezien Krijntjes beurs te pakken. Krijn bemerkt het net te laat, Kolossaal wat is hij kwaad! Hij gaat diep verbolgen Jimmy achtervolgen!

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1937 | | pagina 4