J3*t£u «le VlMHlW IETS NIEUWS! JANTJE WELGEMOED EN ZIJN VADER V O Ol' „Ik heb geen tijd" FUNKE's Roggebrood-Fabriek TWEEDE BLAD VOOR ONZE FORENSEN TONEEL Funke's gestoomd ROGGEBROOD VRAGENHOEKJE De zorg voor onze gezondheid Hoofdpijn en haar oorzaken 21 OCTOBER 1937 No. 42 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT - **9 HET AMSTERDAMSE LEESGENOOTSCHAP Een cultureel en actueel lectuurcentrum Na de liquidatie van liet oude Leesmuseum, Rokin, Amsterdam, heeft een groep leden liet Amsterdamse Leesgenootschap opgericht, dat aanvankelijk onder voorzitterschap van Prof. Dr. H. Brugmans, daarna onder de leiding van Prof. Mr. F. U. Scheltema de meest vitale functie van het leesmuseum heeft weten te bestendigen; nu reeds vijf jaar. De laatste twee jaren zetelt dit Genootschap in de beneden hoekzaal van het gebouw Arti. Er ligt daar een steeds wisselende voorraad nieuwe uitgaveri van de boekenmarkt; het nieuw ste nummer van tal van periodieken, een me dische portefeuille, een schat van internationale dagbladen, die van alle vliegvelden op zijn snelst hierheen komen. Sinds verleden jaar heeft het bestuur bemerkt, dat toetreding van forens-leden in veel grooter getale plaats vond dan van Amsterdammers. Dit nu ligt wel in de ontwikkelingslijn. Omdat de ligging voor forensen zeer centraal en gunstig is; omdat de vereniging er op uit is haar leden een echt „home" te bieden, met eigen gratis telefooncel, een schrijfzaaltje, de mogelijkhetd tot het aannemen van boodschappen en het be waren van pakjes. En last not least: omdat forens-leden de helft betalen van de contributie van Amsterdammers. Ten einde alle forensen de gelegenheid te geven dit pied-a-terre, en dit culturele en actuele „lectuurcentrum" te leren kennen, geeft het be stuur vanaf heden tot 1' December 1937 voor één keer maandkaarten af aan forensen tegen matige prijs. Deze gelegenheid zal niet herhaald worden. TONEELU1TVOERIND DOOR „D.E.S.". „Het Lied van Moeder". Zondagavond opende de R.K. toneelvereniging „D.E.S." haar winterseizoen met op veelvuldig verzoek het al oude, maar toch nog altijd pakkende stuk „Het Lied van Moeder". Dit stuk tekent al heel bijzonder hoe ver iemand kan gaan in zijn wraak. In 't kort is de inhoud als volgt; Walling is iemand die vroeger verliefd ge weest is op een meisje, dat later trouwde met zijn neef Kortmans. Kortmans, een zeekapitein verongelukt in een storm en nu zal Walling zijn vroegere geliefde treffen in het doen verdwijnen van haar zoontje, dat geschiedt met de hulp van een trouwéloze en aan de drank verslaafde huisknecht Willem. Het schip, dat het knaapje zal vervoeren lijdt eveneens schipbreuk en de knaap wordt ge vonden en later verzorgd door een ouden zee man. De jongen groeit op en wordt een on verschrokken loods, die niet alleen Walling, maar ook zijn voorlopig nog voor hem on bekende moeder bij een schipbreuk redt. Walling, die na deze schipbreuk zowel de jongen als de moeder herkent, beschuldigt de jonge loods niet alleen van diefstal, maar ook van moord op zijn pleegvader. De loods weet de gevangenis te ontvluchten, maar komt aan het eind terug als officier der Amerikaanse marine. Ook nu nog weet Walling hem met zijn wraak te achtervolgen, maar dan komt Willem, nu als de bedelaar, door wroeging gekweld, de misdaad van hem en Walling ont sluieren. Reeds eerder hebben moeder en zoon elkander gevonden door een lied der hope, het enige dat de knaap zich nog herinnert uit zijn kinder jaren; nu, na de bekentenis van Willem, vinden zij elkander voorgoed. Eerst als jonge moeder en later als de Weduwe Kortmans heeft Mej. Annie Diependaal een spel gegeven dat werkelijk goed was. Zij wist voortdurend de aanwezigen te boeien. Truusjes Schelvis als het 3-jarige zoontje in het voorspel deed het buitengewoon goed en veroverde aller harten. Swinkels als de op wraak beluste Walling had hier wel een rol naar zijn hand. G. Kuipers, als de pleegzoon, was in de aan vang wat zwak, maar later, vooral in zijn spel als hij in zijn droom dat lied hoort en in zijn eerste ontmoeting met zijn moeder was zijn spel zeer goed. Grijmans, als huisknecht, kon ons minder bekoren dan later als landloper en bedelaar. Mej. Meijboom als de pleegdochter van Mevr. Kortmans was een aardige verschijning. Toch had het geheel, als het tempo iets was opgevoerd, zeker nog meer succes kunnen oogsten, ook al moet gezegd worden dat de spanning er van het begin tot het eind in bleef. Er waren echter nog zoveel kleine foutjes. Zo ging b.v. de huisknecht er in zijn huisknechten jasje, met een hoed op, met het kind vandoor. Later komt hij als uitgehongerde landloper op het toneel en neemt een hapje brood, in plaats van op het brood aan te vallen. Ja, aan de regie mankeerde nog al wat. Maar alles bijeen mag de eerste opvoering een succes genoemd worden en de stampvolle zaal bleef de gehele avond in spanning. Wel zouden wij willen aanraden, meer spoed te betrachten met het veranderen der tonelen. Nu was het bijna half één eer voor het laatst het doek viel. Rest ons nog te melden, dat aan toneel en kleding veel zorg was besteed. ijiillillllitllllillllllllliiiillliiiitliiililliilliiiiiiiiiiiilllflllllllllllllliliiliiliiliiilillllllllllllillilllillliiltlii lliiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilllllliiiiiiiiiii Slagwoord der hedendaagse vrouw. Dagelijks een kwartier zelfbezinning. Onlangs kwamen wij in gesprek met een onzer gehuwde vriendinnen, die meende, dat het leven van een huisvrouw toch wel héél moeilijk is. „Men komt," zo zeide zij, „de ganse dag niet tot rust. Ons gezin heeft veel van een duiventil; ieder loopt steeds maar in en uit en voorname lijk is dit aan de kinderen te wijten." Onlangs bezocht zij, zoals zij verder vertelde, een gemeenschappelijke kennis, die in de namid dag heel rustig voor haar venster zat en niets uitvoerde! Ze las niet, ze handwerkte niet, deed absoluut niets! Op een vraag, waarom zij zich zo aan een zalig nietsdoen o.vergaf, werd geantwoord, dat zij iedere dag een kwartier, soms een half uur, rustig wilde doorbrengen om te denken en tot bezinning te komen. De eerstgenoemde was een huisvrouw met een druk gezin, doch de laatste was een alleen staande vrouw, die evenwel een zeer drukke werkkring had. Beiden werden de ganse dag in beslag genomen en van beiden werd verwacht, dat zij zich geheel in dienst van haar taak stel den, die de volle mens eiste. Vele huisvrouwen menen, dat de laatste groep vrouwen, die na afloop van haar dagtaak huis waarts keren, het immer zo gemakkelijk hebben. Tegen een dergelijke opvatting zullen echter velen harer opkomen. Het is een opvallend ver- Als koek zoo heerlijk I (ook gesneden) Vraagt het nog heden aan Uw bakker Spaarnwouderstraat 39 - HAARLEM schijnsel, dat vele huisvrouwen de werkende vrouwen benijden en omgekeerd, omdat de ene categorie van de andere denkt, dat zij het ge makkelijker hebben en ook beter. „Ik heb geen tijd", hoort men aan beide kanten dikwijls, we zouden haast zeggen als slagwoord, gebruiken. Huisvrouwen maken zich nog vaker met dit gezegde van iets af dan haar buitenshuis wer kende sexegenolen. De werkende vrouw heeft iedere dag inder daad nog vrije uren na volbrachte dagtaak, waarover zij de vrije beschikking heeft. Doch.... ook deze tijd is vaak bezet door allerlei dingen, die zij moet doen. Een deel harer heeft een of meerdere kamers te harer beschikking en doet haar eigen huishoudentje. Zij hebben slechts weinig hulp en moeten geheel of gedeeltelijk koken, soms nog kousen, dessous, e.d. wassen, strijken of verstellen, omdat haar inkomen niet groot genoeg is om alles te laten doen. Zij willen zich het genot van een miniatuur huishoudentje toch ook weer niet ontzeggen. Zij hebben eveneens graag een „eigen" thuis, waar zij zich heer en meester gevoelen, dat zij inrichten zoals zij graag willen. Haar thuis! elfs andere vrouwen, die een gemeubileerde kamer hebben en alles klaar vinden, moeten in die enkele uren haar kleding en was onderhou den. Verder zullen al deze werkende vrouwen, evenals een huisvrouw, wel eens behoefte hebben aan ontspanning, aan muziek, of zich op een of andere wijze wensen te ontwikkelen. Zij illen haar kennissen eveneens gaarne bezoeken of ontvangen, zij.... Och, wij zouden nog zoveel kunnen opnoemen van alles wat in die enkele vrije uren gedaan moet worden, doch de vraag is maar, hoe dit „tijdprobleem" het beste opge lost kan worden. Het is meestal slechts een kwestie van ernstig willen, van een goede dag- verdeling en zelfopvoeding, waardoor het moge lijk is, dat ook huisvrouwen enkele uren per dag tot haar vrije beschikking hebben. Hoe vaak klinkt het „ik heb geen tijd", als een verontschuldiging, dat men dit of dat niet heeft gedaan of men iets niet nagekomen is. Veelal voelen wijzelf, dat wij tijd kunnen vinden, indien slechts in eerste instantie de ernstige wil aan wezig is. Hoe kan het ons berouwen als we b.v. steeds „geen tijd" wisten te vinden, om een zieke op te zoeken en wij dan een of andere dag op geschrikt worden, doordat we een zwart om rande brief ontvangen, die ons mededeling doet van het overlijden. Te laat! We hadden geen tijd! en diep in ons binnenste spreekt een stem, die ons vertelt, van uitstel en nog eens uitstel, omdat we wel licht onze tijd liever besteedden aan iets, dat we aangenamer vonden!.... Het is wel opvallend, dat juist dié vrouwen, die inderdaad slechts over zéér weinig tijd be- FR1SIA" HAARDEN HAARDKACHELS Volledige sorteering bij GR. HOUTSTR. 99 schikken, he( eerst tijd weten te vinden, hetgeen wellicht vreemd moge klinken, doch waar is. Vrouwen, die öf door haar gezin, öf door haar werkkring geheel en al in beslag worden ge nomen, verstaan de kunst veelal zo meesterlijk om in de vrije tijd, die haar rest, iets voor ande ren te kunnen doen. Zij verstaan ook heel dikwijls de kunst om zich een kwartiertje rustig neer te vleien om tot bezinning te komen en geestelijk en lichamelijk nieuwe krachten te vinden, waardoor zij niet ondergaan, doch de omstandigheden weten te beheersen. Ongetwijfeld zijn er vele huisvrouwen, die ook dikwijls nog 's avonds verschillende bezigheden moeten verrichten, doch laten die er dan 's mid dags een rustig kwartiertje of halfuurtje af nemen, om tot bezinning te komen; we zouden zeggen haar gouden stonde. Een schemeruurtje leent zich zo heel goed om met ons zelf een tweegesprek te houden, waar door wij tot het inzicht komen, hoe veel beter wij veel dingen kunnen doen. Vaak zal dan als vrucht van deze overpein zingen tijd gevonden worden om eens een goed boek te lezen, om ons meer aan onze kinderen Mej. (haar handteekening is onleesbaar) vraagt of de pedieiiriste.'^rdiplomeerd is. Antw.Alle pedicuristen der firma zijn voorzien van diploma. Mevr. B. te H. klaagt over pijn in de voeten, die bij rust verdwijnt. Wat te doen. Antw.: Niet onmogelijk oen beginnende ver zakking. Laat U het even bekijken? Mevr. L. te vraagt waaruit de behandeling precies bestaat. Antw.: Voetbad, verwijderen eelt, likdoorns, ingegr. nagels, etc. Ten slotte een heerlijke massage. Binnenweg 74/76 - Heemstede - Tel. 29141 te wijden, opdat wij hun geestelijke groei ook weer kunnen volgen en wellicht ook om hèn op te zoeken, die door ziekte géén of weinig con tact hebben met de buitenwereld. Ogenblikken van bezinning kunnen ons een geheel andere kijk op het leven doen geven, en ook kracht om voorwaarts te gaan en die hebben velen thans in deze moeilijke tijden maar al te zeer nodig. Zwart gepolitoerde meubels slaan soms vochtig uit, hetgeen verholpen kan worden, in dien men ze wrijft "met een in terpentijn ge drenkte doek. HUISJAPON. Succespatroon 1541. Prijs t 0.30 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Deze japon kan zoowel met open als ge sloten kraagje worden gedragen. De knoop- sluiting staat buitengewoon aardig. Patronen verkrijgbaar in de maten 44, 45, 43 en 50. GOEDE KNIPPATRONEN. Patronen kunnen per brief aangevraagd wor den met bijsluiting van 0.58 in postzegels aan de Moderedactrice, Roelofstraat 109, Den Haag. Recepten VRUCHTENVLA. '/2 L. melk, 2 eieren, 20 gram custardpoeder, 50 gram sluiker, 3 eetlepels frambozenjam. 4 d.L. melk aan de kook brengen en de rest aanmaken met de custardpoeder en de suiker en hierbij met een dun straaltje en roerende een deel van de kokende melk gieten, daarna alles terug doen in de pan en even laren aoorKoKt-n; de eierdooiers kloppen en eenige lepels vla bij voegen en wanneer de pan van het vuur is, wor den de eieren er met het ook op schiften voor zichtig doorgemengd, alles opkloppen met de garde en koud laten worden. De eiwitten worden stijf geklopt met de jam en hiermede wordt een bovenlaag gevormd op de vla, die in een glazen kom is overgebracht. Het eiwit wordt eerst het laatste ogenblik vóór het opdienen van de vla stijf geklopit, om dat we anders de kans belopen, dat het slap wordt. SNIJBONEN MET TOMATEN EN GROENE KRUIDEN. 1 K.G. snijbonen, 500 gram tomaten, gehakte peterselie, kervel en selderij, boter, zout, 1 thee lepel suiker. De snijbonen worden afgehaald gewassen en gemalen, daarna opgezet met een half kopje water, zout, stukje boter en suiker en zachtjes gaar gestoofd. De tomaten, waarvoor gerust kleintjes gebruikt kunnen worden, worden van de kroontjes ontdaan en in boter gaar ge smoord. Het water moet zoveel mogelijk of liefst geheel verkoken op de snijbonen die opgedaan worden op een ronde of langwerpige schotel, be strooid met de zéér fijn gehakte kruiden en om geven met een rand van tomaten, afgewisseld door bergjes aardappelpuree. De meest verbreide van alle menselijke kwalen. „Hoofdpijn", aldus professor Fay uit Ame rika „hetzij deze aan katterigheid of aan enige andere oorzaak is toe te schrijven, ontstaat door „getijden" in de hersenen, met andere woorden door te veel of te weinig vloeistof in de schedelholte. Op grond daarvan kan men hoofdpijn in „natte" en „droge" onderscheiden, al naar gelang van de toestand, waarin zij haar ontstaan vindt. Zo behoort de hoofdpijn, die on afscheidelijk met een „kater" gepaard gaat, tot de natte categorie, die door onmatigheid in eten en drinken niet alleen van alcoholische dranken ontstaat". Prof. Fay heeft geconstateerd, dat zowel een tekort als een teveel aan vloeistof in de her senen de groote bloedvaten, die de hersenen voeden, doet uitzetten; en het is deze uitzetting, die de pijn veroorzaakt. „Natte" hoofdpijn. De „natte" hoofdpijn, veroorzaakt door te veel vloeistof, treft men het veelvuldigst aan bij zware mensen met een hoog watergehalte, die grote hoeveelheden vast en vloeibaar voed sel tot zich nemen en niet genoeg vloeistoffen afstaan. Dergelijke personen moeten, om van hun hoofdpijn af te komen, de hoeveelheid vloei baar voedsel die zij dagelijks consumeren, tot op hoogstens één liter beperken. „Droge" hoofdpijn. v De hoofdpijn daarentegen, die doorgaans ner veuze, overactieve en magere mensen kwelt, behoort tot de „droge" categorie en ontstaat, als de in het lichaam aanwezige vloeistoffen door de nieren of de huid al te snel worden uitgescheiden en er daardoor ook aan de sche delholte te veel vocht onttrokken wordt. Der gelijke personen moeten, zo verklaart Prof Fay, onder leiding van een arts er voor zorgen, dat hun lichaam meer vloeistof krijgt. De hoeveel heid vloeibaar voedsel die zij dagelijks tot zich nemen, mag tot drie of vier liter worden opge voerd en zo zullen dergelijke personen goed doen, het aantal maaltijden per dag te ver meerderen. Andere oorzaken. De geleerde legde er echter bijzonder de na druk op, dat deze aanwijzingen slechts in ge val van echte hoofdpijn toegepast mogen wor den, dit wil zeggen, als door een grondig me disch onderzoek is komen vast te staan, dat dé pijn niet in een of andere ziektetoestand haar oorzaak vindt. Overigens is ook de werkzaam heid van bepaalde geneesmiddelen hierin gele gen, dat zij het vloeistof- en bloedvolume van cio hersenen regelen. Ten slotte wees prof. Fay er nog op, dat niet alleen uitzetting, der bloedvaten de oor zaak van hoofdpijn kan zijn, doch dat de pijn ook verwekt kan worden door een prikkeling van de bloedvaten op een of ander punt van hun weg naar de hersenen. Dergelijke irrita ties kunnen optreden in de keel, in de borst of in de buik en zij geven de verklaring voor de hoofdpijn, die aan verkoudheid, keelontsteking, alsmede aan borst- en buikstoornissen gepaard gaat. De uitlegging. „Wie was toch die aardige brunette, waarmee ik je Woensdag en Donderdag zag?" „Dat is diezelfde blondine, waarmee ik Maandag en Dinsdag ook tezamen was." Een slimmèling. „Waarom zit u toch de hele tijd voor de piano? U kunt toch niet spelen!" „Nee, dat niet! Maar zolang ik hier zit, een ander ook niet." „En hoe is het eten in je nieuwe pension? Veel afwisseling?" „Ja voor één gerecht hebben we namelijk I drie verschillende namen." (Nadruk verboden) 57. Damesdeksels groot en klein Dobb'ren op de baren, Gleuf- en bol- en strooien hoed Gaan uit spelevaren; 't Is een zwierig zeilfestijn, Een „regatta" 1) in het klein, Maar meteen, dat snap je, Ook een kostbaar grapje. 58. Als de hoeden zijn geloosd, Volgen and're zaken: Koffers, tassen, city-bags Gaan een zeereis maken. Een der koffers, boordevol, Valt Jan Visser op z'ii bol, Die voorbij kwam varen In z'n blote haren. 59. Ondertussen wist vriend Jim Weer wat nieuws t'ontdekken: Een siphon2), gevuld met nat, Komt zijn aandacht trekken; Krachtig zuigt hij met zijn snuit Aan de lange looien tuit, Maar geen simpel dropje Vloeit er in zijn kropje. 60. Plots'Iing denkt hijals ik eens Op dit ding ging drukken? Moog'lijk dat het drinken dan Beter zal gelukken! Met de spuitfles op zijn schoot En de trekker in zijn poot, Steekt hij 't looien tuitje Gauw weer in zijn snuitje! Zeil- of roeiwedstrijd. 2) Spuitfles.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1937 | | pagina 4