De zwarte tragedie In een elite reputatie DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT Het Winterseizoen der Haarlemsche Orkest-Vereeniging SPORT DE ERVEN LOOSJES BURGERLIJKE STAND DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 3 w t ET bestuur der Haarlemse Orkest-Vereni- I ging heeft, in samenwerking met het Comité van Actie, voor het a.s. winter seizoen een zeer uitgebreid en gevarieerd pro gramma samengesteld. Zoals gewoonlijk zullen 11 concerten gegeven worden op Dinsdagavond, 7 op Vrijdagavond en i2 op Zondagmiddag of -avond. Vaste dirigenten zijn Frits Schuurman en Marinus Adam, terwijl als gastdirigenten werden uit genodigd: Kor Kuiler, dirigent der Groningse Orkest-Vereniging, Metod Vymetal uit Praag en Prof. Henrich l.aber uit Gera (Thüringen). Als solisten zullen o.a. optreden: Hans Byvanck, Maria Neuss, Ossy Renardy, Sam Swaap, Fernando Zepparoni (viool), Fred. Leidner (alt-viool), Roelof Krol, Louis van Maanen, Henk van Wezel (violoncel), Willem Andriessen, Edwin Fischer, Paul Frenkel, Walter Kaufmann, Theo van der Pas (piano), Gerard van den Arend, Paula Lindberg, Hélène Ludolph, Berthe Seroen, To van der Sluys, Ans Stroïnk, Jo Vincent, Annie Woud (zang). Drie verschillende koren zullen aan meerdere uitvoeringen hun medewerking verlenen, n.l. het H.O.V.-Koor en de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" (dir. Frits Schuurman), be nevens „Aerdenhouts Vrouwenkoor" (dir. Felix de Nobel). Onder de uit te voeren composities trekken in het bijzonder de aandacht drie werken met vrouwenkoor en orkest, te weten Trois Noctur nes van Debussy, A la Musique van Chabrier en Le Miroir de Jésus van Caplet; twee werken voor gemengd koor en orkest: Psalm 129 van Lili Boulanger en Sarabande van Roger-Ducasse, benevens Aussöhnung van Lieven Duvosel, voor sopraan-solo, mannenkoor en orkest. Voorts staan op het programma: Die 82. Sure des Koran, voor altstem, strijkorkest en pauken van Wolfgang Fraenkel (onder leiding van den componist), een avond van Tsjechische muziek, een herdenking van Gerard von Brucken Fock, eerste uitvoeringen van de Zesde Symphonie van Schubert, de Vierde Symphonie van Bruck ner en van composities der Nederlanders Badings, Felderhof, Richter, Bunge e.a. Het Comité van Actie tot steun aan de H.O.V. organiseert wederom vier Gala-avonden, welke deel uitmaken van de Dinsdagavond-serie der H.O.V. en plaats zullen vinden in de Stads schouwburg, te weten: 3 orkestconcerten en een dansavond van Corrie Hartong met haar groep, waarbij de H.O.V. onder leiding van Frits Schuurman het orkestrale gedeelte zal verzorgen. DE EERSTE WINKELSTRATENCOMBINATIE. Nadat enige tijd geleden de Commissie Heemsteedse Winkeliers was opgeheven en voorlopige stappen waren gedaan tot het stich ten van stratencombinaties, is thans definitief opgericht de stratencombinatie Binnenweg Raadhuisstraat onder de naam van „Het Heem- steedse Centrum". Het bestuur is als volgt saamgesteld: C. J. J. Smoorenburg, voorzitter; G. Wijkhuizen, Bin nenweg 202, secretaris; G. J. A. Baars, penning meester; F. H. Kluen en A. A. J. Schutter, com missarissen. Een conceptreglement werd besproken en vastgesteld. Hierin is ook vastgelegd dat de mogelijkheid bestaat met andere eventueel te stichten stratencombinaties samen te werken. Als eerste werk der combinatie is in voor bereiding een grote St. Nicolaascampagne, welke vermoedelijk zal bestaan in een Etalage wedstrijd, waarbij ook prijzen voor het publiek en de kinderen zullen uitgeloofd worden. Daar net in de bedoeling ligt in deze vereni ging ook andere belangen dan de reclame ter hand te nemen, verwacht het bestuur de deel name van alle winkeliers. WEL HEEL TRAGISCH. Op Zaterdag 23 October a.s. zou, zoals wij reeds eerder gemeld hebben, het echtpaar v. d. Braakv. Veggel, wonende Sumatrastraat 16, zijn gouden huwelijksfeest herdenken. De buurtbewoners hadden de oudjes flink in de bloemetjes gezet en plannen waren in be werking om üe feestdag niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Donderdag echter werd de bruid ziek, de dokter constateerde een ernstige longontsteking en des avonds reeds overleed zij. Zo eindigde in enkele uren de feeststemming om plaats te maken voor de rouw. Begrijpelijk is, dat men in deze zo volkrijke buurt diep onder de indruk is van dit tragisch gebeuren. Maan dagmorffen had op de RtK. ÖCgTaai" plaats de teraardebestelling plaats. Van de zijde der buurtbewoners werd belangstelling getoond door veler aanwezigheid en door een fraaie krans, die nu in de plaats was gekomen van een geschenk aan het gouden echtpaar. ALG. VER. VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR. De afdeling Heemstede voor afschaffing beursbelasting. Donderdagavond hield de afd. Heemstede van de Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur een vrij goed bezochte ledenvergadering. Na een kort openingswoord van den voor zitter, den heer Jos. M. J. Braam, werden be handeld enkele ingekomen stukken, zo o.a. een circulaire behelzende bestrijding van kwade grond, welke circulaire ook ter inzage blijft bij den secretaris, den heer C. Preijde. Een aanbieding door de Vlaardingse Kunst- meststoffenfabriek om deze winter een film te vertonen, werd voor kennisgeving aangenomen. Een uitvoerige gedachtenwisseling ontstond over de thans bestaande beursbelasting. Reeds eerder had de afd. Heemstede zich tegen elke beursbelasting verklaard, maar was de laatste keer gezwicht omdat de verlaagde contributie een aanleiding kon zijn tot toetreding van vele leden. Aangezien deze nieuwe regeling echter niet aan die verwachtingen heeft voldaan, maar wel een bemoeilijking van het beursbezoek door de rompslomp van kaartjes kopen e.d. heeft teweeggebracht, zal de afdeling Heemstede op de eerstvolgende algemene vergadering voor stellen de beursbelasting weer op te heffen en zo nodig de contributie weer op het oude peil te brengen. De candidaatstelling voor het hoofdbestuur had het volgende resultaat. In de vacature van den heer P. Bakker de heer J. H. Avis te Midwoud; in de vacature C .H. Kramer de heer Th. Hoog van de firma Tubergen te Haarlem en in de vacature Vare kamp de heer C. v. Dijk te 's-Gravenzande. Bij de rondvraag ontstonden nog enige zakelijke besprekingen, waarna sluiting. NEDERLANDSE DIENSTWEIGERAARS IN EEN WERKKAMP. Adres van de Jongeren Vredes-Actie aan de Regering. Actie aan de Minister van Defensie en de Eerste en Tweede Kamer onderstaand adres toege zonden. Aan zijne Excellentie den Minister van Defensie. Aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Naar aanleiding van de plannen der regering om de dienstweigeraars, wier gewetensbezwaren overeenkomstig de wet van 13 Juli 1923 zijn er kend, in een werkkamp op het eiland Rozenburg onder te brengen, werd door de Jongeren Vredes De Jongeren Vredes Actie heeft met grote be zorgdheid kennis genomen van de berichten over de voornemens der regering, om de dienstweige raars, wier gewetensbezwaren zijn erkend over eenkomstig de wet van 13 Juli 1923, in een werk kamp op het eiland Rozenburg onder te brengen. Wel verheugt het de J.V.A., dat de aanvanke lijke berichten, dat de dienstweïcroi-n.nrc oldm,-. 'o.a. stellingen voor geschut in gereedheid zou den moeten brengen en onder bewaking van militaire politie zouden worden gesteld, niet zijn bevestigd, daar deze maatregelen een ernstige schending zouden hebben gevormd van de wet van 13 Juli 1923, waarvan de duidelijke strek king is, dat de erkende dienstweigeraars gener lei militair werk zullen krijgen en buiten ieder militair verband zullen blijven. Maar ook nu nog blijven tegen deze plannen ernstige bezwaren bestaan. De plaatsing in een werkkamp, met de daarvoor nodig geachte orde maatregelen, ook buiten de werktijd, op het eenzame en moeilijk te bereiken eiland Rozen burg, betekent practisch een internering gedu rende bijna twee jaar (de militaire diensttijd plus een jaar extra). Het isolement en de vrijheids beneming van hen, wier gewetensbezwaren er kend worden, zal, als dit plan wordt uitgevoerd, veel groter zijn dan dat van de militairen in de kazerne, terwijl de wet een burgerlijke tewerk stelling als een gelijkwaardig alternatief heeft bedoeld. Bovendien zullen allen hetzelfde grondwerk moeten doen, daargelaten of zij daarvoor ge schikt zijn, hetgeen dus een ongelijke behande ling van de verschillende dienstweigeraars be tekent en ook duidelijk niet de bedoeling is van de wettelijke omschrijving, die van een tewerk stelling bij een andere tak van staatsdienst, be- Voetbal ZWARE THUISWEDSTRIJD TEGEN HILVERSUM. Het was Zondag j.l. voor de Racing zeker geen slechte dag. Vrijwel alle concurrenten verloren één of 2 punten met uitzondering van D.O.S., dat door een over winning op E.D.O. thans met één punt voorsprong de leiding heeft overgenomen. Hilversum, dat a.s. Zondag in Heemstede op bezoek komt, heeft echter reeds 3 verliespunten meer dan de blauw-zwarten en mochten Kedde c.s. er in slagen een overwinning te behalen, dan is Hilversum althans voorlopig uitgeschakeld. Of daar kans op is? Ongetwijfeld een ploeg die zulk een fraai spel kon ontwikkelen tegen A.F.C. moet hiertoe zeker in staat zijn. Wel zal de tegenstand der Hilversummers groter zijn, maar wanneer de R.C.H.'ers de degradatie wedstrijden nog eens in herinnering roepen en er dit keer om denken de lange centerhalf Huizinga met langs de grond gespeelde ballen te passeren, wel dan geloven wij een overwin ning der blauw-zwarten te mogen voorspellen. Het elftal verschijnt in de volgende opstelling: Metten, v. Thiel, Kors, Slot, v. Dansik,» v. d. Bel, Hoogendoorn, v. d. Horst, Kedde, Hellingman, Lenselink. Scheidsrechter is de heer Van Asperen, die onlangs de kamp E.D.O.R.C.H. op zo uit- uniangs ue Kamp n..uit nemende wijze heeft geleid. SPARTAAN II—R.C.H. II. De reserves trekken met het volgende elftal naar Amsterdam: Verkaaik, v. Eek, Prevost Sr., v. Esch, Vreenegoor, Siegerist, Lam, Molenkamp, Brouwer, Tel, Hut. Uit het H.B.C.-kamp. Doordat D.H.L. Zondag uitstel gekregen had voor een wedstrijd in Volendam in het belang der Missie, had H.B.C. een vrije dag en benutte die om in Bussum tegen E.M.M., ook een missie- wedstrijd, te spelen. Uitslag 77, cijfers die wel tonen dat H.B.C. over een goede aanval, maar over een slechte verdediging beschikt en als zij daarin geen wijziging kan brengen, vrezen wij voor de toekomst. En dan al voor de wedstrijd van a.s. Zondag in Den Haag tegen Graaf Willem, dat in de vier wedstrijden nog geen enkel punt behaald heeft, maar nu de kans maakt, temeer daar H.B.C. in Den Haag een ploeg ontmoet, die het uiterste zal doen om van de 0 punten af te komen. Wij hopen echter dat wij te pessimistisch zijn. H.B.C. II deed Zondag goed werk door tegen Lisse II in Lisse gelijk te spelen. Dat is werke lijk een prestatie. Als zij Zondag niet te veel krachten aan het le af moeten staan, dan kan er van S.J.C. II gewonnen worden. H.B.C. III en IV moesten de punten aan hun tegenstanders laten. Wat de senioren betreft »s het program Zondag als volgt: oiaaf wuiem rn.B.c. I (T.d.C. IIS.J.C II, 2.30 uur; H.B.C. Ill—D.E.M. III, 12 uur; D.E.K. II—H.B.C. IV. Junioren: A. T.Y.B.B.—H.B.C.: B. H.B.C.— v. Nispen, 12.30 uur: C. H.B.C.Concordia, 2 uur; D. SantpoortH.B.C. drijven onder beheer van de staat inbegrepen, spreekt, wat iets anders is dan plaatsing in een speciaal voor dit doel gesticht werkkamp. Dat het plaatsen van de dienstweigeraars, wier bezwaren zijn erkend, bij de verschillende diensten en bedrijven nu plotseling onoverkome lijke bezwaren zou opleveren, terwijl het jaren lang mogelijk is geweest en het aantal dienst weigeraars niet is toegenomen, komt de Jongeren Vredes Actie weinig aannemelijk voor. Dit hele plan acht zij een bedenkelijk offer aan de thans zo sterke geest van geweldsaanbidding, die mensen met gewetensbezwaren tegen de oorlog niet helemaal au serieux neemt. Waar de J.V.A. eerbied voor het geweten als een van de hoogste plichten voor enkeling en staat be schouwt, verzoekt zij de regering dringend dit plan niet uit te voeren en verzoekt zij tevens de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal hun invloed in deze richting aan te wenden. w.g. H. W. L. VRIND, voorzitter. F. D. ALINK, secretaris. staan bij de meeste zakenmenschen de advertentievertegenwoordigers. Begrijpelijk. Vele zaken zijn door de praktijken van velen hunner de dupe geworden. Maar zooals het altijd gaat; de goeden moeten met de kwaden lijden. Indien een vertegenwoordiger van een U goed bekend staand blad, uitgegeven door een U te goeder naam bekend staanden uitgever, U bezoekt, kunt U hem met vertrouwen tegemoet treden, want hij komt niet alleen uit eigen belang maar ook in Uw belang. Hij komt U iets verkoopen dat onmisbaar is voor Uw zaak en hij vertegenwoordigt een firma, die nimmer zal tolereeren, dat hij handelingen verricht, die ook maar eenigszins in strijd zijn met de zakenmoraal. Die firma zal er prijs op blijven stellen U als haar geregelde relatie te blijven behouden en de contracten op aangename wijze af te wikkelen,. N. V. DRUKKER IJ VOORHEEN GED. OUDE GRACHT 88, HAARLEM, TEL. 10144 Nadruk verboden Dammen DAMCLUB ST. BAVO. Om de C. Koningbeker. Zoals bekend, is door den heer C. Koning een fraaie beker beschikbaar gesteld voor de Club- Kampioen dammen bij de damclub „St. Bavo". De eerste uitslagen luiden als volgt: J. DrayerA. Masteling 20 J. WeyersJ. Stevens 02 A. MastelingL. v. d. Voort 20 L. v. d. VoortJ. v. d. Zwan 02 J. Warmerdam—F. Broekman 20 J. v. d. ZwanJ. Warmerdam 20 De clubavonden dezer dam- en schaakclub vinden plaats in het R.-K. Vereenigingsgebouw te Heemstede, elke Dinsdagavond. V/ssen BEKERWEDSTRIJD DE DAGERAAD— NOOIT GEDACHT. Zondagmorgen hield de Visclub „De Dage raad" te Heemstede een bekerwedstrijd met „Nooit Gedacht" uit Vogelenzang, in de Ring vaart tussen Bennebroek en Hillegom. In een vorige ontmoeting was de stand gelijk, zodat nu de beslissing wel moest vallen. De Vogelenzangers legden nu beslag op de beker, met 14 stuks, tegenover „De Dageraad" slechts 8 stuks, een mooie prestatie, daar het de eerste keer was, dat zij in een concours uit kwamen. In een gezellige bijeenkomst werden des avonds de beker en enkele andere prijzen in het clublokaal „Het Wapen van Heemstede" aan de winnaars uitgereikt. GEVESTIGDE GEZINSHOOFDEN TE HEEMSTEDE. Opgave van 18 October 1937. Wed. G. van Eek, Rembrandtlaan 45. B. Bijl, Binnenweg 140. M. A. HeinsiusDahrs, Bosb. Toussaintlaan 38. D. Ezerman, Rijn straat 14. W. A. Haak, H. W. Mesdaglaan 8. W. den Hoed, Bachlaan 1. P. Bakker, Fr. Schubertlaan 63. P. den Bandt, Const. Huygenslaan 7. Mevr. W. J. Mulder, Bosb. Toussaintlaan 15. E. J. Scheeper, Berken laan 4. J. L. Surendonk, Amaryllislaan 10. J. W. van Zutphen, Meer en Boschlaan 6. Ondertrouwd: H. A. v. Kesteren en C. M. v. d. Horst. Bevallen: S. v. BakelSchaaf d. Overleden: G. Hartsuijker 69 j., ongeh. mm iiiiiiiiiiiiiimimiiiiiimiiiiiiiimiiiiiiimiiimiiiiiimigii Rivalen. Er klinkt een geweldig lawaai op uit de keuken. „Wat gebeurt daar?" vraagt de vrouw des huizes verbaasd. „O, de postbode wilde me kussen," antwoordt de dienstmaagd kalm. „Zozo! En toen heb je je zeker terdege ge weerd?" „Ik niet, maar de melkboer." IIIIIII1IIIIIISIII!lEIIIIIIilIIIIIIIIllIllllllIIIIllllIIIilIl!IIIIlDIIlllIIIDlIIIIlllIllllllIIIIIIIIIIIlllllIIIIIIIIIIllillllllIIIIIIIilllllIlllIllIIIlIIIIIIIIIIIIIIIIIlIIIIlIli:illil>i Uit het land van de film W\E GESCHIEDENIS heeft menigerlei treur- U spel aan te wijzen, dat in zijn buiten sporige omvang de tragedie van gans een ras geworden is. De wijze, waarop de Indianen hun jachtvelden verloren, het leed der bewoners der Zuidzee-Eilanden, de ondergang der Azteken, het treurspel van het Joodse rashet zijn en er zou nog zoveel méér zijn op te sommen histories, die met bloed werden geschreven, het vormt een leed, dat niet is te overzien! Binnen het zo beperkt kader van dit opstel willen wij slechts even blijven stil staan bij één enkele episode, die zich voornamelijk af tekent tussen 1750 en 1840, een tijdsbestek van nog geen volle eeuw, binnen welks tijdsverloop de slavenhandel zijn dolle koortsachtige bloei heeft gehad, tot diepe ellende van het negerdom. Welis waar is de slavenhandel ook voor en na genoemd tijdstip beoefend en zelfs strekt hij zich zowaar uit tot de dag van heden, maar de huidige omvang is zeer gering en niet te vergelijken met het bovengenoemde tijdperk, waarin hij een factor van wereldbetekenis is geweest. Men kent de oorzaak, waaruit hij is ontstaan: de aanleg van bloeiende plantages in het zuiden van Noord-Amerika, waarbij het klimaat niet gedoogde, dat blanken er te werk werden gesteld. Men poogde toen, Indianen hiervoor te gebruiken, maar dit volk van jagers en vissers, dat zich bleef verzetten tegen de opdringende bleekgezichten, weigerde, zich voor dit doel te lenen. Men is toen op het denkbeeld gekomen, negers te importeren, die wél geschikt werden geacht voor de arbeid op de plantages. De uitvoering van dit plan was aartseenvou- Wallace Beery en Micky Rooney in de Century-Foxflim SLAVENSCHIP. 20th dig: men haalde zoveel zwarten als men meende nodig te hebben en dwong hen met 't brutaalste lijfsgeweld tot werken. Het was slavernij in haar volstrekte vorm. Het was ruwheid zonder weerga. Het mag dan al waar zijn, dat vele plantagebezitters hun negers in bepaalde op zichten goed behandelden, dit neemt niet weg, dat hetgeen het zwarte ras is aangedaan een ten hemel schreiend onrecht, zonder weerga moeten heten en dat dit behoort tot de grootste wandaden der mensheid! Enkele dorre cijfers mogen hier spreken, wijl het werkelijk onmogelijk is, het kwaad, dat zulk een omvang aangenomen heeft, breedvoerig te benaderen. Gemiddeld heeft men voor slaven de som van vijftig dollar betaald „bij inkoop" en ze verkocht voor sommen tussen de vijfhonderd en achthonderd dollar. Het is dus overduidelijk, welk een ongehoorde winst behaald werd op de slavenhandel en dit verklaart de roekeloos heid, waarmee men de „koopwaar" aan bederf heeft blootgesteld. Men lache niet om deze termen! De slavenjagers hebben in hun zwarte medemensen nooit iets anders dan koopwaar gezien, zij hebben ze opgestapeld en in ieder opzicht behandeld als vrachtgoed. En in de negentig jaren, waarin de slavenhandel zijn bloeitijd vond, zijn er meer dan vijf millioen negers met geweld naar Amerika gevoerd en geveild! Vijf millioen!Maar dit houdt in, dat bij kans het tiendubbele uit Afrika is weggeroofd. Want de moraliteit tijdens het roven, tijdens het transport door Afrika en tijdens de zeereis was krankzinnig hoog. De slavenjagers maalden er niet om. De winst vergoedde alles en zij werden rijk, ook al waren zij nóg zo zorgeloos met hun koopwaar! Zij hadden in het geheel geen hart. Tezamen met Arabieren en andere Noord-Afrikanen (die nog vandaag de dag deze handel blijven drijven) hebben voornamelijk de Amerikanen, de Engelsen, de Portugezen en de halfbloeden de slaven geroofd, hetgeen op de allerprimi- tiefste wijze geschiedde. Welbewapend trokken zij Afrika binnen, overvielen de negerdorpen, roofden alle inwoners, de kinderen en grijsaards uitgezonderd, en namen ze mee, geboeid en aan elkaar gekoppeld. In de slavenschepen werden ze opgestapeld in veel te kleine bergruimten, zodat allerlei ziekten enorme verwoestingen aanrichtten. De zieke negers werden dood geslagen. Eenvoudiger kan het niet en men staat versteld, dat in tijden, waarin de bescha ving toch reeds vér was gevorderd, deze barbaarsheid op zulk een schaal mogelijk was. De halfbloed Danelo en zijn clien tèleEen beeld uit de 20th Century-Foxflim SLAVENSCHIP. Op de plantages was dan vervolgens het lot dezer slaven plotseling aanmerkelijk beter. De planters hadden veel geld voor hun slaven be taald en hadden er dus belang bij, hen in goede conditie te houden. Maar er bleef niettemin een zee van ellende voor hen over! Weggevoerd uit hun eigen wereld, zonder een flauw idee, waar zij zich -bevonden, verwijderd van hun familie, hun stam, van vrouw en kinderen, kwamen zij op een plantage om te werken onder het toe zicht der wrede „blankofficieren". Hun huwe lijken werden niet erkend. De eigenaar verkocht zijn slaven naar eigen goeddunken en scheidde echtgenoten naar het hem goeddacht. Voor hen bestond geen enkel recht. Wij weten, hoe onder de indruk van het be roemde boek „De Negerhut van Oom Tom" eensklaps het geweten der wereld is ontwaakt en hoe steeds machtiger stemmen zijn opgegaan tegen dit goddeloos bedrijf. Als gevolg daarvan is in 1842 het Webster-Ashburgton verdrag gesloten tussen Engeland en de Verenigde Staten, in welks artikel 8 besloten werd tot een gezamenlijk optreden dezer mogendheden tegen de slavenhandel, tot welks doel de oorlogs schepen contrölevaarten zouden houden. Het gevolg was onverbiddelijk een nog veel groter leed voor de negers, die men zodoende poogde te beschermen. Want de slavenhandel ging voort op het thans onwettig geworden pad. En zodra een oorlogsschip in zicht kwam (dat met de uiterste gestrengheid optrad, zodra het misdrijf werd ontdekt!) werd de ganse lading over boord gegooid, met stenen om de hals, opdat men niet kon worden betrapt. En lange, lange jaren heeft het nog geduurd, eer de slavenhandel werkelijk onderdrukt mocht heten. Thans heeft tenslotte het blanke ras zich weten te bevrijden van dit kwaad en zijn het enkel nog de Noord-Afrikaanse volkeren, Tuni- siërs, Abessijnen en dergelijke, die aan de noordrand van Midden-Afrika hun slaven markten houden, voor zoverre de Europese machthebbers die niet onderdrukken kunnen. Als wij ons verplaatsen naar 1850, vinden we de wrangste episode uit heel deze afschuwe lijke slaventijd. Dit tijdperk werd uitgekozen tot een reconstruerend filmbeeld, dat niet bezweek voor de verleiding, zich te buiten te gaan aan wreedheids-excessen, maar dat een algemeen beeld geeft van het slavenschip in deze periode van verbod. Het is een romantisch beeld en een boeiend beeld, maar het onthoudt zich van een uitspinnen der ruwheid. Wij willen hier niet op de bijzonderheden dezer 20th Century-Foxfilm (waarin Warner Baxter en Wallace Beery de hoofdrollen vervullen) ingaan, wijl dat buiten de opzet van dit artikel valt, doch noemen deze film uitsluitend, omdat zij ons tot nadenken mag stemmen over een tijdvak „so near and yet so far", een zelfoverwinning van het blanke ras, dat zelf „de zwarte tragedie" tot een einde heeft gebracht

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1937 | | pagina 5