or cl© Vrouw ^1= JANTJE WELGEMOED EN ZIJN VADER TWEEDE BLAD Vervolg Plaatselijk Nieuws v« Schoonheidsmiddelen, die niet veel kosten FR1 SIA HEEWK Gordijnen wassen een kunst Wassen van grijs haar Recepten 28 OCTOBER 1937 No. 43 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 5 CURSUSSEN VOOR DE SCHOOLVRIJE JEUGD. Besteedt uw vrije tijd nuttig! Tengevolge van toegezegde medewerking van het Gemeentebestuur van Heemstede, zullen de avondcursussen voor meisjes en jongens van 14 tot 24 jaar, welke de Federatie van Haar lemse Jeugdwerkbesturen organiseert, ook voor Heemsteedse jongeren toegankelijk zijn. De volgende cursussen worden gegeven: Voor meisjes: 1. Costuumknippen. (Lesmateriaal wordt ver strekt). 2. Vervolgcursus Costuumknippen, (voor haar, die de cursus 1936-1937 hebben gevolgd). 3. Costuumnaaien. (Stof moet zelf worden ge kocht). 4. Verstelnaaien. (Materiaal wórdt gedeelte lijk verstrekt). 5. Kinderverzorging en opvoeding. 6. Rhytmische gymnastiek. (Bewegingskunst). 7. Taal en lezen; spreken en voordragen. 8. Boekhouden, handelsrekenen en handels kennis. 9. Vervolgcursus Idem voor haar, die de cursus 1936—1937 volgden. 10. Handschriftverbeteren. 11. Planten en dieren uit de omgeving. 12. Engelse taal voor beginners. 13. Stenografie. 14. Machineschrijven. Voor jongens: 15. Taal en lezen; spreken en voordragen. 16. Boekhouden, handelsrekenen en handels kennis. 17. Vervolgcursus Idem voor hen, die de cursus 1936—1937 volgden. 18. Handschriftverbetering. 19. Planten en dieren uit de omgeving. 20. Engelse taal voor beginners. 21. Stenografie. 22. Radiotechniek. 23. Hoe werkt een automotor. -24. Machineschrijven. Elke cursus zal bestaan uit 20 tot 25 weke lijkse lessen van l/2 uur. Deze beginnen eind October en duren tot begin April. De lessen voor de jongeren worden bij voor keur gegeven van 's avonds zeven uur tot half negen; die voor ouderen van half negen tot tien uur. Deelneming aan de cursus is niet mogelijk voor degenen, die enige inrichting van onder wijs bezoeken of die in aanmerking zouden kun nen komen voor deelneming aan bestaande cur sussen voor werkloze jongeren. Aanmelding moet geschieden vóór 28 October a.s., aan één der volgende adressen: Mej. A. Breedveld. Wa/reriwe^r 1SO.- Mr. I,. G. van Dam, Wilhelminastraat 49; A. G. M. van der Hoeven, (R.K.), Paul Kriigerstraat 43; Ds. G. H. Moll van Charante, p.a. Protestanten bond, Jacobstraat; J. L. Munnik, Van 't Hoff- straat 8; Mej. M. van Noort, (R.K.), Spaarne29; C. Visser Jr., Ted. v. Berkhoutstraat 22; P. Voogd, Kleine Houtweg 87; Mevr. Ir. M. Waar denburgLindeijer, Wilhelminapark 26, aan wel ke adressen tevens desgewenst inlichtingen kun nen worden verkregen. COMMISSIE INZAKE HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING. Bij voldoende deelname zullen deze winter wederom cursussen gegeven worden voor vrou wen en meisjes in: 1. Goede en goedkope voeding, kinder- en ziekenvoeding. 2. Naaien: (oud, nieuw maken), verstellen, eenvoudig costuumnaaien, enz. 3. Kleuterverzorging, o.a. speelgoed maken en knutselen. Donderdag 4 Nov. a.s. kan men zich voor deze cursussen opgeven, des avonds van 8 tot 9 uur, in het Gebouw voor Christelijke Belangen, Voorweg te Heemstede, waar men ook die avond alle gewenste inlichtingen kan bekomen. EEN RARE BEZOEKER. Maandagavond omstreeks 9.30 uur vervoegde zich aan de achterzijde van een woning aan de Wagnerkade een manspersoon, die op de ruiten klopte. Slechts het 15-jarige dochtertje en het 13-jarige zoontje waren thuis. De man, ant woordde „Doe eens open", waarop een der kinderen de tuindeur opende. De man trad daarop binnen, waarbij hij een gordijn van de tuindeur voor zijn gezicht hield, daarbij schreeu wende „Gauw onder de tafel!" De kinderen echter, die hevig ontsteld waren, vluchtten naar de voorzijde van de woning en verlieten deze door de voordeur. Op het tumult kwam een nevenbewoner te hulp, die de politie waar schuwde. Een uitgebreid onderzoek in de woning had geen resultaat. Op het geschreeuw der kinderen is de man waarschijnlijk direct weer weggegaan. Er werd niets vermist. De kinderen konden geen signalement van den man opgeven. Dit moge weer eens een waarschuwing zijn voor het publiek om niet al te spoedig vreemden binnen te laten. BADHUIS HEEMSTEDE. In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 18 tot en met 23 October genomen 622 douchebaden en 29 kuipbaden. Aan 57 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tussen 5 en 8 uur werd door 72 volwassenen gebruik gemaakt. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: D. Kruiderink, Borneo- straat 48, kinderhoedje; H. Bakker, Meerweg 45, duimstok; Veldhuizen, Kadijk 17, bos liguster- planten; Peeperkorn, Bleekersvaartweg 39, wit slagersjasje; Cureman, Rembrandtlaan 7, porte- monnaie met inhoud; Rembrandtlaan 8, wit hondje (kinderspeelgoed); A. Willemse, Schelde- straat 8, divankussen; Bureau van Politie, bruin halssnoer; C. Prins, Bennebroekerdijk 226, Haarlemmermeer, zilveren potlood; Mej. Wil lemse, Voorweg 27, tasje met inhoud; Luiten, Camplaan 41, rijwiel; A. Willemse, Glipperweg 93,sjaal; Leuven, Eikenlaan 40, kosteloos rijwielbelastingmerk; Br. Hofman, Meer en Bosch, schaar; Mej. Ravensteijn, Binnenweg 71, etui inhoud brillenglazen; Biesot, Meerweg 10, bril; Bureau van Politie, bruine handschoen; M. Broekhof, Lombokstraat 26, vulpotlood; E. Vos, Dietsveld 34, Haarlem, belastingmerk in etui; Cornelissen, J. v. Goyenstraat 11, rozenkrans; Bigel, Adr. Pauwlaan 3, belastingmerk; Mej. Vink, J. C. v. Oostzanenlaan 2, lederen dames handschoen. EEN NIEUWE BRIDGECLUB. In Café Restaurant „Het Hof van Heemstede", Valkenburgerlaan 38 alhier, is een nieuwe bridgeclub opgericht, die de naam zal dragen van (T)ot (O)ns (P)leizier. Daar in het cen trum van Heemstede nog geen club bestond, voorziet T.O.P. werkelijk in een behoefte, wat al bleek bij de oprichtingsvergadering. Een vrij groot aantal dames en heren was aanwezig en na de definitieve stichting werd al direct een druk gebruik gemaakt van dit mooie spel. De contributie is zeer laag gesteld, zodat dit geen bezwaar kan zijn voor liefhebsters en liefhebbers om toe te treden, daar het aantal leden nog wel met enige kan uitgebreid worden. Men kan zich aanmelden bij den heer G. J. Holst, secretaris, Meer en Boschlaan 9. De clubavonden zijn vastgesteld op Donderdagavond. STORINGSDIENST EN BOODSCHAPPEN DIENST. Wijziging telefoonnummers. „Het Hoofd van het Telefoondistrict alhier verzoekt ons de aandacht van onze lezers te vestigen op enkele wijzigingen, welke op de omslag van de thans verschijnende nieuwe telefoongids zijn aangebracht en welke hierop neerkomen, dat in het vervolg voor het opbellen van de storingsdienst moet worden gekozen K 07 (oud nummer 15225) en voor de infor matie- en Telefoonboodschappendienst K 08 (oude numers 15210, 15220 en 17555)." „DANTUMA" op Vulpenhouder, „DANTUMA" op Schrijfmachien En ge zult voortaan van 't leven Steeds de zonnezijde zien. Zijlstraat 90 HAARLEM Tel. II 16 1 RIJKSTELEFOON. Nieuwe aansluitingen. Telef.nr. Gidsvermelding. 27155 Blom, Mevr. W.; Vondelkade 26. 16912 Meeuwen, J. B. v.; Heemst. Dreef 275. 27153 Perk, F.; Asterkade 18. 28706 Armand, Frans; Spaarnzichtlaan 33. 28526 Bijl, Bauke; Electr. Bureau, Binnen weg 140. 28698 Jospin Mare, Pasteur; Julianalaan 15. 28643 Koch, H. C. G.; Kinotechniker, Voor weg 29. 28679 Loeb, Ernst; Heemst. Dreef 1. 15632 Schoenmaker, W. P. C.Agentuur en Commissie, Heemst. Dreef 257. 28739 Zutphen, J. W. van; Alg. Proc. Twentse Bank, Haarlem, Meer en Boschlaan 6. GEVESTIGDE GEZINSHOOFDEN TE HEEMSTEDE. Opgave van 25 October 1937. J. de Bois, Jb. de Witstraat* 7. M. D. Constandse, H. de Grootlaan 11. W. C. van Mannekus, Amaryllislaan 16. B. J. E. van Noort, Heemst. Dreef 75. D. Philippo, J. v. d. Bergstraat 69. G. W. F. v. d. ValkBouman, Asterkade 16. H. de Vries, Dr. P. Cuypers- laan 18. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Tegen een gevoelige huid, die gauw ruw wordt en barstjes vertoont; helpt een zeer een voudig middel, namelijk een mengsel van 50 gram glycerine en 50 gram rozen- en oranje bloesemwater. 's Morgens en 's avonds en iedere keer na het wassen wordt dit mengsel goed in de huid gewreven. Een ander, niet minder eenvoudig middel, dat de huid zacht en soepel houdt, is havermout. Men doet hiervan één of twee lepels in een klein mul of voile zakje, dat men voor dit doel bewaart, doopt het in water, beter nog in melk en wrijft hiermede over het gelaat, daarna met koud water nawassen. De resultaten, die men op de duur hiermede verkrijgt, zijn verrassend. Waarom zult U langer sukkelen met Uw voeten, terwijl wij U pijnloos, steriel, afdoende kunnen helpen Hoeveel honderden kilometers legt U wel niet af per jaar Een auto moet om de maand worden doorgesmeerd, ook Uw voeten hebben een „door smering" noodig, willen zij voor 100% in Uw dienst staan. Geef hen daarom Voetbad, Pedi cure, Massage 90 ct., per abonnement 75 ct. BATA, Binnenweg 74—76, Heemstede. Tel. 29141. Binnenweg 74/76 - Heemstede - Tel. 29141 Om de huid te bleken en bruine vlekken te verwijderen is citroensap uitstekend. Men perst een halve citroen uit, maakt een watje vochtig in het| sap en neemt hiermede het gelaat af, daarna vet men het gezicht in met een goede vette crème, omdat de citroen de huid tamelijk sterk doet uitdrogen. Uitstekend voor de verzorging van de huid is amandelpasta, die men zelf kan bereiden, en die alle andere crèmes overbodig maakt. Nodig zijn: 40 gram bittere amandelen, die gebroeid worden in heet water en daarna van de velletjes ontdaan, enige malen gemalen worden in de amandelmolen en vermengd wor den met 75 gram honing, 75 gram amandelolie en twee eierdooiers, twee gram rozenolie en een gram viooltjesolie. De hoeveelheid, die tamelijk groot is, wordt verdeeld in kleine lege crêmepotjes, die goed afgesloten bewaard worden. In de maanden dat er komkommers zijn en dat is tegenwoordig Ijjfc-in groot gedeelte van fcof u-LS^J.:-™-n hnü-pn/vcwOOIl goed op de huid m. In plaats van water zou men 's zomers eigenlijk altijd komkommersap moeten gebruiken. Men kan ze goed houdbaar maken, indien men de komkommers in dunne plakken schaaft of in stukjes snijdt en ze dan uitperst in de vruchtenpers, daarna het sap filtreren en op 100 gram sap een zelfde hoeveel heid glycerine toevoegen, een halve theelepel borax en 30% alcohol, daarna in goed afge sloten flesjes bewaren. Vergrote poriën vullen zich met stof en ook met het vet, dat de huid afscheidt, hiervoor neemt men witte toïletklei, die overgoten wordt met heet water, het zaksel wordt gebruikt voor het wassen van het gelaat. Een bijzonder goeu middel om het haar te wassen verkrijgt men door het mengen van 300 gram zeepsiritus, 300 gram gedistilleerd water en 150 gram glycerine, dat men in een goed gekurkte fles bewaart. Voor blond haar kan men een sterk kamillenaftreksel maken en hiervan wat bij het wasmiddel voegen. Aan te bevelen is, om aan het laatste lauwe spoelwater ongeveer een lialf kopje azijn op Liter water toe te voegen en hiermede het haar te spoelen. HAARDEN HAARDKACHELS Volledige sorteering bij GR. HOUTSTR. 99 BLOUSE. Succespatroon 1799. Prijs f 0.30 t 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Van deze aardige blouse voor jongedames stellen wij patronen beschikbaar in de maten ,38, 40, 42 en 44. GOEDE KNIPPATRONEN. Patronen kunnen per brief aangevraagd wor den met bijsluiting van ƒ0.58 in postzegels aan de Moderedactrice, Roelof straat 109, Den Haag. In voor en najaar is de tijd, dat men zich ge dwongen gevoelt gordijnen te wassen of te ver nieuwen. Om deze fijne weefsels te sparen en vernieuwen zo lang mogelijk uit te stellen, is het nodig, dat het wassen op deskundige wijze geschiedt. Voor men met wassen begint, worden de gor dijnen voorzichtig uitgeklopt of geborsteld, ringen verwijderd en daarna een nacht in koud water gezet, waardoor veel stof losweekt en het wassen vergemakkelijkt wordt. Voor het sop wordt vlokkenzeep gebruikt, 2 eetlepels op 2 Liter water, dat liefst warm moet zijn, om de vlokken volkomen op te lossen, terwijl ten over vloede nog met een zeepklopper flink geklopt wprdt. Het sop mag matig warm, z.g. handwarm zijn en de uit tier waxer geuactiuc en ungcumivtc. (niet uitwringen!) gordijnen komen nu in het sop. Het is genoeg, indien de weefsels op en neer worden gehaald, volstrekt echter niet wrij ven. Meermalen is het nodig om nog een nieuw sopje te maken, waarin de gordijnen een half uurtje blijven staan, om daarna gespoeld te wor den in lauw water, zolang tot het laatste spoel water volkomen helder is. De gordijnen worden daarna uit het water gehaald, uitgedrukt en in de lengte over een lijn gehangen, liefst buiten. Drogen in de zon of bij een kachel is niet ge wenst. De nog vochtige gordijnen worden voorzich tig bij gerekt en nog vochtig gestreken met een niet te heet ijzer op de verkeerde kant, liefst van het midden uit in één richting. Het gemakkelijkst is om een tafel met een strijkdeken en laken voor dit doel te kunnen ge bruiken en is dit niet mogelijk, dan zal de strijk plank dienst moeten doen, tenzij men de gor dijnen spant. Het is aan te bevelen gordijnen niet te vuil te laten worden, doch ze een keer meer te wassen. Trouwens, indien men gordijnen slechts eenmaal per jaar wast, heeft men een gedeelte van het jaar geen goed verzorgd uitziende ramen. De glasgordijnen, die men tegenwoordig vrijwel in ieder huis gebruikt, zijn eenvoudig te bewerken. Veel afborstelen of nu en dan zelfs eens uit schudden buiten, is gewenst, want het stof, dat zich in de kamers verspreidt, blijft evenzeer in de gordijnen hangen. Inplaats van telkens opnieuw ringen aan te moeten zetten na het wassen, kan men zich veel werk besparen, door kleine klemmetjes te ge bruiken, die de plooien vasthouden en in alle behangerswinkels verkrijgbaar zijn. Inplaats van stijfsel kan men voor zeer fijne weefsels gelatine oplossen en wel l'/2 blad op 1 L. water. Grijs haar verleent aan vele gezichten bepaald charme en daarom is het nodig, dat er' vooral zorg aan het onderhoud van het kapsel besteed wordt. Voor het wassen mag alleen zeer zachte zeepsop of een uitstekende shampoo gebruikt worden, waarmede het vochtig gemaakte haar ingewreven en tevens de hoofdhuid krachtig gemasseerd wordt, daarna zeep uitspoelen en nogmaals hoofd en haar een zeepbehandeling geven, tenslotte spoelen en nog eens spoelen, totdat alle zeepresten verdwenen zijn. Men neemt b.v. een opgehoopte lepel vlokkenzeep op 2J/2 d.L. heet water of anders de helft van een pakje shampoo op dezelfde hoeveelheid water. Door het laatste spoelwater, dat lauwwarm moet zijn, wordt (slechts even, vluchtig) een blauwselzakje gehaald, waarna het haar, als het droog is, een mooie kleur zal hebben. Het drogen moet liefst geschieden met warme hand doeken, doch nimmer mag men liet bevorderen door voor een warme kachel te gaan zitten met het haar. Het onduleren van grijs haar met te warme friseertang maakt het geel. Men kan dit zéér gevoelige haar het beste door een goeden vak man laten behandelen. Haar, dat erg droog is, wordt met brillantine behandeld, waarvan men een weinigje in de hand doet en hierover met een haarborstel wrijft, vóór men het haar borstelt. Borstel en kam moeten steeds onberispelijk schoongehouden worden, want op grijs haai ziet men zelfs de geringste stofdelen, die het aanstonds doen verkleuren. WARME RIJSTPUDDING. I L. melk, 200 gr. rijst, 3 eieren, 125 gr. suiker, 50 gr. boter, 100 gr. rozijnen, 50 gr. amandelen, citroenschilletje. Men brengt de melk met de citroenschil aan de kook, voegt de rijst erbij en kookt deze gaar, waarna men de eierdooiers flink klopt met de suiker en deze door de rijstebrei roert, evenals de boter, de rozijnen en de amandelen, die men even in warm water heeft gezet, om ze van het bruine huidje te kunnen ontdoen en daarna fijn gehakt of gemalen heeft en het laatst het zeer stijf geklopt eiwit. Een puddingvorm of klein pannetje met goed sluitend deksel wordt met boter besmeerd en met paneermeel bestrooid en hierin brengt men dat het blijft koken en ook, dat het niet teveel vermindert. Is dit het geval dan zal men heet kokend water, terwijl men goed moet opletten, -v-W™. i" -v^vv met water moeten bijschenken. Men zal deze pud- ding opdienen met een citroensaus: 3 eieren, 150 gr. suiker, 2 d.L. water, 1 d.L. citroensap, 1 theelepel maizena. De suiker kloppen met de hele eieren tot ze schuimig zijn; daarna voegt men het water bij en de citroensap met kbine beetjes tegelijk, evenals de aangemaakte maizena, waarna men het pannetje met de saus in een grote pan met kokend water (au bain marie) zet en steeds blijft roeren, totdat de saus mooi gebonden en de puddingmassa over, sluit het deksel en zet de maizena gaar is. DEENSE GRIESMEELPUDDING. Röd Gröd. 7 d.L. bessensap, 3 d.L. water, 200 gram suiker, 100 gram griesmeel (grove), 1 stokje vanille. We brengen de griesmeel en het water aan de kook en lossen er de suiker, liefst lichte basterd, in op, strooien er de grove griesmeel in en laten deze massa ongeveer tien minuten, roerende, doorkoken; waarna wij de massa overbrengen in een met koud water omge spoelde vorm. Presenteren met koude vanille saus, waarvoor nodig: >/2 L. melk, 50 gram suiker, 35 gram custardpoeder. Bij het koken van deze pudding gebruiken we een alluminium of onbeschadigd emaille pannetje. Indien er schilfers van het emaille af zijn, neemt de bessensap door de verbinding met het ijzer een onaangename smaak aan. (Nadruk verboden) 61. Maar, helaas! dat slokje zal Jimmy heus niet smaken! Sissend spuit een woeste stroom In zijn bolle kaken! Bruisend kolkt het door zijn kop, Blaast zijn beide wangen op, Om door neus en oren Zich een weg te boren! 62. Onderwijl is heel de boot Op de been gekomen: Door Jan Visser's luid geschreeuw Heeft men juist vernomen, Wat vriend Jimmy heeft gedaan! Heel de troep komt woedend aan! Jim neemt gauw de benen En rent krijsend henen 1 63. Aan het achtereind der boot In het nauw gedreven, Klimt hij in de vlaggestok Bij de achtersteven. Ach, de kapitein komt dra Hem daar tierend achterna: „Jim, laat je maar zakken, 'k Krijg je tóch te pakken!" 64. Maar vriend Jim had de siphon Gauw nog meegenomen En hij gaat den kapitein Met het vocht bestromen, Zodat d'arme stakker proest Hijgt en slikt en hikt en hoest En van 't ziCK^verslikken Bijna dreigt te stikken!

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1937 | | pagina 3