fï*x£k& IETS NIEUWS! r lie Vrouw JANTJE WELGEMOED EN ZIJN VADER FUNKE's Roggebrood-Fabriek TWEEDE BLAD Vervolg Plaatselijk Nieuws I INGEZONDEN Borgen geeft zorgen! VRAGENHOEKIE Onderhoud van lepels, vorken en messen Funk gestoomd ROGGEBROOD HEENK De zorg voor onze gezondheid 4 NOVEMBER 1937 No. 44 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 5 LIJKVERBRANDING SINDS enige weken vinden de lezers in dit blad een advertentie, die de aandacht trekt door het opschrift „Lijkverbranding". Op het eerste gezicht zal dit woord op sommige lezers of lezeressen wellicht een enigszins som bere indruk maken. Maar waarom? Is het ter aarde bestellen op een begraafplaats van onze dierbare overledenen ook niet een verbranding, of zoals men het noemt een ontbinding? En hoe langt duurt dit proces bij voorstanders der cre matie (lijkverbanding)? Hoogstens twee uur. Deze plaats leent zich minder goed voor be schrijving van het proces, zoals zich dit onder de grond afspeelt. Doch wilt U daar meer van weten, vraagt U dan eens enige brochures hier over aan den secretaris van de Afd. Heemstede der Vereniging voor Fac. Lijkverbranding, Hugo de Vriesplein 4. Voor hen, die er zich serieus voor interesseren, bestaat hierover zeer interes sante lectuur. Hebt U wel eens de plechtigheid voor een crematie op het crematorium te Westerveld mee gemaakt? Welk een stemming gaat daarvan uit. Wanneer men onder zachte orgeltonen de aula betreedt, waar op een podium de baar, al dan niet omringd door bloemen, staat opgesteld, dan gaat daar een wijding van uit, die men op geen enkel kerkhof zal vinden. Men zit rustig in de aula en wenst iemand het woord te voeren, zo kan dit naast de baar plaats vinden met'ont bloot hoofd, zonder dat men bang behoeft te zijn voor kouvatten. Daarna daalt de kist on hoorbaar en bijna onzichtbaar onder toepasse lijk orgelspel naar de ruimte waar zich de ovens bevinden voor de eigenlijke crematie en de plech tigheid voor de aanwezigen is afgelopen. Als wij dan diep onder de indruk de aula verlaten en wij wandelen, menigmaal door regen en wind, weer naar de ontvangkamer, waar nog gelegen heid geboden wordt voor rouwbeklag, dan voe len wij ons gelukkig, dat wij onze overledene niet in deze koude en nattigheid achter behoeven te laten, doch dat hij (zij) spoedig tot stof zal zijn weergekeerd. Nog een enkel woord over de verbranding. Het gehele proces kunnen wij te dezer plaatse niet beschrijven, doch slechts willen wij hieraan toevoegen, dat de verbranding plaats vindt in een van te voren verhitte oven, waarin slechts één stoffelijk overschot tegelijk geplaatst kan worden. Voor hen, die hieraan nog twijfelen, wordt door de Ver. voor Fac. Lijkverbranding gelegenheid gegeven zich persoonlijk ter plaatse op de hoogte te stellen. Verzoeken hiertoe kun nen gericht worden tot den secretaris van de Afd. Heemstede bovengenoemd. Eli hebt U wel eens het columbarium en de urnentuin op het Crematorium te Westerveld bezichtigd? Welk een rust en stemming gaat ook hier van uit! Zo gij daar de voorkeur aan geeft, kan de as ook op elke begraafplaats worden bijgezet. Wellicht geeft deze overpeinzing U aanleiding deze zaak eens ernstig te overwegen en zo het U nog niet duidelijk is, ter. bevoegder plaatse de nodige inlichtingen in te winnen. HET BESTUUR. OPROEPING. De burgemeester der gemeente Heemstede verzoekt de dames, die Dinsdag j.l., des namiddags te omstreeks 5.30 uur, per rijwiel in de Van Merlenlaan reden en zagen, dat een manspersoon, zittende op een bank aldaar, niet nader te noemen handelingen pleegde, zich aan het bureau van politie aan de Raadhuisstraat te willen vervoegen, tot het verstrekken van inlichtingen. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie.) VOOR HET LAATST: DE SCHOOLKINDER VOEDING. Geachte Redactie. Mogen wij voor een kort antwoord nog één maal een plaatsje vragen in uw zo aandachtig gelezen blad? Bij voorbaat onze hartelijke dank. Het verheugt ons, dat aan de opgesomde bezwaren aandacht is geschonken en waar de heer Bebelman laat doorschemeren, dat er pogingen in het werk zullen worden gesteld, daaraan tegemoet te komen, wachten we verder af. Overigens waarderen wij niet het minst het verdienstelijk werk van het Comité en wij heb ben alleen enige bezwaren kenbaar gemaakt, niet alleen van ons, maar ook van anderen. Ons antwoord aan „Buitenstaander" kan kort zijn. Het is nu eenmaal een onhebbelijkheid van buitenstaanders, zich met alles en nog wat te bemoeien, bij voorkeur met datgene waar mede zij niets te maken hebben. Dit is ook hier weer het geval en waar „Buitenstaander", zoals hij zelf verklaart, geen belanghebbende is, laat zijn geschrijf ons volkomen koud en wij zouden het te veel eer bewijzen, indien we daarop ingingen. Waar thans de gemeente ook op de scholen aan de Molenwerfslaan melk gaat verstrekken, is deze zaak vanzelf uit de voeten. In het ver trouwen, dat ook aan de overige bezwaren tegemoet zal worden gekomen, verblijven wij, ENIGE OUDERS. (Discussie gesloten. Red.) Men zegt wel eens, dat schulden geen zacht hoofdkussen zijn. Een eigenaardige uitdrukking, die echter veel waars bevat, en met recht be horen de mensen, die altijd in geldverlegenheid zijn en bij familie of kennissen trachten te lenen, tot de minst aangename persoonlijkheden. „Gij zult niet borgen", is een gebod, dat on getwijfeld nog veel te weinig nabetrachting vindt. Vanzelfsprekend kan het iedereen wel eens overkomen, dat hij of zij in geldverlegenheid geraakt, of althans op een gegeven ogenblik niet over de nodige contanten beschikt om iets te betalen. Zoiets mag echter niet uitgroeien tot een chronische kwaal en evenmin mag het een sport worden. Er zijn inderdaad mensen, die niet anders doen dan borgen, die levensmiddelen „op de pof" kopen, kleren en alles wat verder nodig is op afbetaling of in huurkoop hebben. In de grond verkeerd is het bijvoorbeeld om te gaan trouwen, indien niet de nodige middelen aanwezig zijn voor de inrichting der huishou ding. Vrienden of familieleden hebben zich zo Mevr. V. te V. vraagt hoe laat zij behandeld kan worden. Antw.: van 9-12 en 1.30-7 uur, uitgezonderd Donderdagmiddag en Zaterdagmiddag. Hr. F. te H. vraagt of ook eleetriseh gepedi cuurd wordt. Antw.: Zoowel eleetriseh als met de hand. Hr. W. te H. klaagt over een ingegroeide ontstoken nagel. Antw.: Wanneer gaat U naar den dokter 1111 Mevr. V. te H. vraagt hoelang een behandeling ■duurt. Ant.Dit hangt van het geval af. Wij werken een behandeling geheel af, het kan 20, ook 60 minuten duren. Wanneer komt U eens? Hr. v. A. te H. vraagt of de behandeling nu werkelijk pijnloos is. Antw.Van een kennis van XX wisten wij dat U wat angst voor de pijn hebt. Stel U gerust, ook het STÉRKE GESLACHT voelt ernietsvan. Binnenweg 74/76 - Heemstede - Tel. 29141 keurig ingericht, dat de jonggehuwden daar niet voor onder willen doen en op afbetaling de meubels kopen. Is het te verwonderen, indien dan de zorgen reeds van het begin af hun intrede doen? Kan men door onvoorziene uitgaven zijn verplich tingen niet nakomen, dan loopt men tevens nog de kans, dat alles weggehaald wordt, en men is èn de meubels en het reeds betaalde geld kwijt. Veel verstandiger is het om zich heel eenvou dig in te richten en langzaamaan andere dingen aan te schaffen, dan om een mooie doch niet betaalde - inboedel te hebben. Het is zo'n heerlijk, rustig gevoel, indien men de tering naar de nering weet te zetten! Eerst overleggen en dan uitgeven, indien het mogelijk is, hetgeen niet alleen geldt voor grote, doch ook voor kleine dingen. Welke huisvrouw moet er tegenwoordig niet overleggen en passen en meten om uit te komen? Ook het lenen van geld van anderen geeft zorgen, alhoewel men op een gegeven ogenblik geholpen kan zijn, valt het toch niet mede, om het stipt op tijd terug te betalen, want immers, er doen zich in ieder gezin onvoorziene uit gaven voor. Men kan alleen aan de drukkende zorgenlast ontkomen, indien men niet meer koopt, dan men zich veroorloven kan. Zorgen maken de mens neerslachtig, doen alle levensblijheid verloren gaan, en deze hebben zij hard nodig om onder alle omstandigheden het hoofd boven water te houden. „Hoedt U voor borgen, 't Brengt nodeloze zorgen!" Doordrongen van de waarheid dezer enkele regels kunnen alle huisvrouwen zich wachten om het leven nodeloos moeilijker te maken. Het is inderdaad een bijzonder aangenaam gezicht om een keurig gedekte tafel te zien. Deze is echter slechts „af", indien het tafelgoed onberispelijk en het servies keurig gerangschikt is. Van groot belang is het, dat het zilver (of de imitatie hiervan) inderdaad zeer goed ver zorgd is evenals de messen. In vele gezinnen heeft men slechts het aantal stuks in gebruik, dat strikt nodig is, en dat dan bij voorkeur bewaard wordt in zwart of donker blauw vloeipapier. Stukjes kamfer voorkomen aanslag en worden er bijgevoegd. Na het was sen in een vlokkensopje worden vorken en Iepels gedroogd, nagewreven met een flanellen doek en tenslotte met enkele druppels olijfolie ingevet. Messen worden eveneens met olijfolie of desnoods met vaseline nagewreven, daarna in een flanellen doek opgerold. Ook het zilver, dat dagelijks in gebruik is, vraagt een goede behandeling, evenals de mes sen, die nimmer in het hete afwaswater gelegd mogen worden om eventuele vette resten te weken. De metalen delen worden met liars of op andere wijze in het heft bevestigd en niet alleen, dat het metaal gaat roesten door vocht, doch hars e.d. preparaten worden zacht, smelten en houden het mes niet meer op zijn plaats. De heften worden trouwens ook lelijk, indien men ze in water Iaat liggen. Messen kan men heel gemakkelijk schoonmaken,-indien men ze in een jampotje met heet zeepsop (vlokken) plaatst, doch zover totdat het water het heft raakt, daarna gewoon drogen en indien het staal niet roestvrij is, eventuële vlekken nawrijven met een kurk of met een doekje, waarop een of ander zacht schuurmiddel is. Voor het poetsen van vorken en lepels kan men het poetsmiddel het best op een stuk watten druppelen, aangezien deze het maken van krasjes voorkomen Voor het uitwrijven worden steeds flanellen doeken gebruikt. Losse heften van messen zijn buitengewoon hinderlijk in het gebruik ën deze kan men repareren door gelijke delen aluin en zilver zand te mengen en boven een vlam te smelten, daarna in de opening van het heit gieten, dat men met een nijptang vasthoudt, het lemmet er stevig induwen en het mes vervolgens enige dagen buiten gebruik houden, zodat het mengsel inderdaad hard kan word- n. Messen, waarvan het staal een weinig on gelijk is aan het snijvlak worden heet gemaakt, boven de gasvlam, daarna scherpt men ze met het snijvlak van een ci-haar, Saarna wor den ze op de slijpplank of in de machine ge slepen en schoongemaakt. Deze behandeling geldt alleen voor niet roestvrij staal. Indien men geen aanzetstaal heeft, kan een oude schaar uitstekend gebruikt worden om de messen te scherpen. Men neemt de schaar in de linkerhand en opent hem een weinig, daarna haalt men het mes door de V-vorm, totdat het scherp is. Als koek zoo heerlijk! (ook gesneden) Vraagt het nog heden aan Uw bakker Spaarnwouderstraat 39 - HAARLEM Recepten CROUTONS MET GARNALEN. 6 sneetjes oud brood, 250 gram garnalen, 2/2 d.I. is 2/2 kopje melk, 30 gram boter en 20 gram bloem, zout, peper, citroensap. De garnalen worden gewassen en in een ver giet uit laten lekken. Boter en bloem worden verwarmd en met elkander vermengd, daarna MEISJESMANTEL. Succespatroon VKK 2132. Prijs 30 cent f 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Het manteltje dat bijzonder aardig staat van een klein zwart-wit, bruin-beige of blauw-wit blokruitje of piedde poule, geeft een mooi model aan. Glad bovendeel en eenigszins klokkende onderlijn. Garneering met fluweel of laken aan kiaag en manchetten. Sluiting met vier knoopen. e.13 2 Kleine ingezette zijstukjes aan de voor- en achterzijde. Gekleed is dit model o.a. van zwart fluweel. Patronen voor meisjes van 35 en 57 jaar. -~ GOEDE KNIPPATRONEN. Patronen kunnen per brief aangevraagd wor den met bijsluiting van ƒ0.58 in postzegels aan de Moderedactrice, Roelofstraat 109, Den Haag. GLASWERK en GERO MESSEN Zie onze etalage GROOTE HOUTSTRAAT 99 TELEFOON 13926 - HAARLEM wordt de melk er roerende met een dun straaltje bijgevoegd. Het sausje moet pl.m. 7 minuten doorkoken, daarna worden peper, zout en citroensap er door geroerd, ze moeten echter niet meer meekoken. De sneetjes brood worden van de korstjes ontdaan en aan even grote stukjes gesneden, daarna geroosterd of in de koekepan in boter aan beide kanten gebakken, zodat ze lichtbruin en croquant zijn. De stukjes brood worden gedekt met de ragout en warm opgediend. PARADIJS-PUDDING. 3 sneetjes oud brood, boter, 2 grote hand appels, l peer, l banaan, l blikje aardbeien, sap van 1 sinaasappel, 2 eetlepels suiker, f2 d.L. melk, 35 gram custardpoeder, 50 gram sluiker, 1 d.L. room. Een aantal sneetjes oud brood wordt van de korstjes ontdaan en daarna worden bodem en zijkanten van een stenen vorm hiermede ge voerd, doch zó, dat een aangesloten geheel ver kregen wordt. Het binnenste wordt gevuld met het blikje aardbeien, sap van de sinaasappel, aan blokjes gesneden peer, appels en banaan en daarna afgedekt met een laagje brood, waarop men een of ander zwaar voorwerp legt. Laten staan tot de volgende dag en daarna storten en overgieten met een niet te dunne saus, die we maken door 4 kopjes van de melk te koken en er de suiker in op te lossen, terwijl met de rest van de melk de custardpudding poeder wordt aangemaakt en bij de kokende melk wordt gevoegd, alles even roerende door laten koken en van het vuur flink met de garde kloppen, totdat de massa flink luchtig is, waar na er tenslotte te stijfgeklopte room door wordt gemengd. Koud laten worden en over de pudding gieten. HOE MEN DE VORA1ING VAN EEN BUIL KAN VOORKOMEN. Als men z'n hoofd stoot, ontstaat er dikwijls een buil. Wij hebben hier te doen met een bloed uitstorting onder de hoofdhuid. Doordat de hoofdhuid zo vast op de schedel zit, kan het bloed zich niet ver in de omgeving verspreiden, hetgeen oorzaak van het ontstaan van een buil is. Zo'n buil vormt zich dan ook eigenlijk alleen maar aan het hoofd, want bij alle lichaamsdelen wordt het bloed terstond door de omringende weefsels opgezogen, zodat er wel de bekende blauwe plekken, doch nooit builen ontstaan. Wil men nu voorkomen, dat zich een buil vormt, dan moet men de plek waar men het hoofd heeft gestoten, een tijd lang sterk druk ken, hetgeen men het best doet, doi^r op de gestoten plek stevig een hard, glad voorwerp vast te binden. Is de buil echter al ontstaan, dan kan men, om haar vlugger weg te krijgen, een vochtig verband om de gekwetste plek van het hoofd leggen. Of men legt er een warm kussen op, hetgeen de opneming van het uit gestorte bloed bespoedigt. Daarnaast kan men ook massage toepassen en trachten de buil weg te masseren. Dit mag echter pas op z'n vroegst twee dagen na het ongeval gebeuren, daar er anders gevaar be staat, dat het door de massage tot een nieuwe bloeding komt. Daardoor zou de buil natuurlijk slechts verergeren. Is bij het ongeval de opper huid van het hoofd beschadigd, dan moet men erop bedacht zijn, dat de buil (d.w.z. het onder de huid uitgestorte bloed) geïnfecteerd wordt. In dat geval moet men telkens de temperatuur opnemen. Hevige pijn van de gestoten plek, sterk rode verkleuring van de omgeving, een brandend gevoel en kloppen van de ontstoken plaats kunnen aanwijzingen zijn, dat zich etter gevormd heeft. In dat geval moet de buil on herroepelijk geopend worden, opdat het ge- infecteerde bloed behoorlijk kan wegvloeien, doch dit is iets, dat men aan den dokter moet overlaten. NERVEUZE MENSEN MOETEN MEER SLAPEN! Nervositeit is dikwijls slechts een toestand van overgrote geprikkeldheid tengevolge van huiselijke of andere persoonlijke zorgen en op windingen, die een te grote plaats in het ge moedsleven van den patiënt zijn gaan innemen. Voor dergelijke mensen kan er al veel gewonnen zijn, als zij erin slagen, een zekere regelmaat in hun leven te brengen. Van veel belang is bijvoorbeeld voldoende nachtrust. Het komt er minder op aan, veel en lang te slapen, dan wel geregeld. Men moet het er op aanleggen, dat men elke nacht zeven uur slaap krijgt. Dan is ook alle slapen overdag, middagdutjes en siesta's, enz., overbodig. Doch aan de zeven uur nachtrust mag niet getornd worden. Mocht het in het begin met het inslapen niet willen vlotten, dan bestaat er geen enkel bezwaar tegen, gedurende enige tijd een slaap middel te gebruiken, tot men zich weer aan een regelmatige slaap heeft gewend en vanzelf inslaapt. Een dokter, die een rustige avond in het vooruitzicht had, zond een patiënt, met wien hij zeer bevriend geraakt was, een uitnodiging om die avond bij hem door te brengen. „We zullen muziek maken, we kunnen kaarten en voor de rest zal ik voor alles zorgen, wat voor een ge zellige avond nodig is," schreef hij. De vriend liet echter niets van zich horen en zond zelfs geen bericht van verhindering. Een paar dagen later ontmoette de dokter hem, en vroeg hem, of hij zijn briefje niet ontvangen had. „O ja, dank je wel," duidde het antwoord. „Ik heb het recept direct bij den apotheker klaar laten maken en ik voel me al een boel beter." „En heb je die diefstal helemaal alleen uitge voerd?" vroeg de rechter. „Zeker, edelachtbare. Weet je wat het is, als je een maat hebt, weet je nooit of die knul wel eerlijk is." (Nadruk verboden) 65. Door 't gespartel van den man En 't beweging maken Gaat opeens de vlaggestok Zeer verdacht aan 't kraken Knak! Daar breekt hij al in twee! Beiden tuim'len naar beneê, En gaan 't is geen wonder! Daad'iijk kopje onder! 66. Maar als reeds de woeste stroom Hen dreigt op te slorpen. Wordt voor hen een reddingsboei Over boord geworpen. De kap'tein is aangedaan, Door de nood, tezaam doorstaan, Heeft hij Jim vergeven En redt hem het leven! 67. Maar de passagiers aan boord Zijn niet zo vergevend; Pa vlucht ijlings in de mast, Sidderend en bevend „Wie bewijst me," vangt hij aan, „Dat de aap het heeft gedaan? Wie 't heeft zien gebeuren, Mag er over zeuren!" 68. Ja, daar staan ze, allemaal Als bevroren sijzen! Niemand heeft het feit gezien, Geen die 't kan bewijzen Slechts de hoeden zag men gaan, Maar niet, wie het had gedaan! Pa roept onverschrokken: ,,'k Hoef dus niets te dokken!"

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1937 | | pagina 3