De spookgestalten van Hollywood <le omzet daalt ELS DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT IYBOX" ;n zoon eenveger OPENBARE VERGADERING 6 n! 55 16 14 9 9 7'/2 1 N EN WEG 52 HILLEGOM TZENDING DINERS sergracht 27, Tel. 14393. SPORT R.C.H. DE ERVEN LOOSJES Voeding en Hygiëne Vermindering van Zout gebruik gewenst! 937 No. 44 gde zegels 6 6 6 27 ij) 22 -21 23 23 48 23 15 21 22 19 3 4'/, 4'/a 7'/, 7>/2 7'/, 26 35 5 28 3'/2 36 ij) DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT ontbijt- en 30 zegels. sre artikelen. oond 65 - iterflacon :aIi I ly 13-11 - pond 11 - pond 9 .20-14-10 .fles 17-13 20 - 15 - 12 '/2 pond 17 stukken 10-7 pak 9 - 6 ;p 2 pond 16 Ruime keuze (dellen Jumpers, gratis onderricht, plisseeren. Vischhandel t jaren een zaak rertrouwen is? ij en rookerij 1 N 13310 oodschappen doen, naar bioscoop of Uw rijwiel geen allen 2 ct. p. 3 uur. V. v. DANTZIG acobijnestraat 9 gesloten, overige ipend van 8 u. v.m. •m. RLEMSCHE VEREENIGING. richt in 1909. huis bezorgd kostprijs. Prijs- rant op aanvrage. Uit het land van de f'lm wjüi.LYWOOD is nu eenmaal onherroepelijk I de grote voorraadschuur van alle denkbare en ondenkbare mensentypen. Het zijn niet alleen de schoonste vrouwen en de kranigste vertegenwoordigers van het sterke geslacht, "niet alleen de helden en de schurken, niet alleen komieken en tragédiennes, niet alleen reuzen en dwergen, niet alleen grijsaards en kleuters, maar elk dezer soorten bestaat hier weer in alle mogelijke onderafdelingen en schakeringen. Elk filmspeler is specialist in zijn eigen nuance. Er zijn huichelaars, hovaardigen, argelozen, schuwen, zwakzinnigen, driftkoppen, wijsgeren en zo maar voort en verder, „verkrijgbaar in alle maten en prijsklassen" zou men bijna zeggen. Ditmaal iets over despookgestalte, de huiveringwekkende figuur, die natuurlijk evengoed vertegen woordigd moet zijn, in een serie, welke aanspraak wil maken op volledigheid. Lan ge jaren is met recht en reden de ereplaats op dit gebied bekleed door den thans over leden Lon Chaney, den meester der ver mommingen, den man, die letterlijk iedere gedaante kon aannemen en die daarin zijn weerga niet had. In zijn per soonlijk leven was Lon Chaney (die een self-made man was en die was opgeklom men van bittere armoe tot wereldroem) een bijzonder aangenaam mens, die zich verheugde in een brede vriendenkring. Er was niets in hem, dat kon vermoeden, dat hij zulke huive ringwekkende rollen kon spelen; geen hartelijker kameraad, geen gemoedelijker mens was denk baar. Maar in de studio, voor de lens, ver anderde dit alles, en onstond het gedrochte lijke „Spook van de Opera", het oude wijf uit „The unholy Three", of welk ander griezelig creatuur dan ook. Nadat Lon Chaney aan Hollywood was ont vallen, mag men zeggen, dat hij is opgevolgd door Borris Karloft, wiens „Monster van Frankensteyn" zovelen heeft doen rillen, terwijl daarop nog tal van andere griezelfilms zijn gevolgd. Ook Claude Rains behoort tot de spookgestalten van Hollywood en er zouden méér namen te noemen zijn van bekwame spelers, die in dit genre zijn gespecialiseerd. Echter: hierboven werd reeds te kennen gegeven, dat elk type een reeks van ver schillende vertegenwoordigers heeft, die aller lei schakeringen bieden, zodat we een ganse serie van spelers zouden kunnen beschrijven, die naderen tot het huiveringwekkende, of die daar slechts van verre aan verwant zijn. Op dit ogenblik is echter het middelpunt van al wat naar het „unheimliche" type zweemt: de Hongaarse toneel- en filmspeler Peter rLwi-e, Hij heeft geen make-up, geen masker, pruik, of andere vermomming van node, om een verkillende, beangstigende stemming op te wekken. Hij kent geen onderscheid tussen een Peter Lorre in „De raadselachtige Mr filmrol en zijn privé-leven, geen verschil tussen goede kameraadschap thuis en vreesaanjagende- manieren voor de lens, maar hij is, wat hij schijnt te zijn, een spookgestalte Natuurlijk: hij is een mens van vlees en bloed, als iedereen, maar hij wekt angst op, hij boezemt belangstelling in èn afkeer tegelij kertijd. Hij behoeft er in het geheel niets voor te doen; hij behoeft alleen zichzelf te zijn, om anderen vrees aan te jagen. Hij zit op een stoel in de zon en doet nietshij aait een poes en het is, of deze beiden een duivels verbond hebben geslotenDe kat springt weg en men zou wanen, dat Peter Lorre het dier heimelijk had mishandeldHij draagt handschoenen en men zou denken, dat hij iets te verbergen hadAl wat hij doet, het werkelijk aller onschuldigste, wekt wantrouwen, rede loos en dwaas, maar onherroepelijk. Het is, alsof rond om den persoon van Peter Lorre een kring van ijs ligt, waardoor men hui vert en hem niet nader komt. Hij is een vriendelijk en goedmoedig man, maar een tragische, eenzame figuur. In het bijzonder de vrouwen vrezen hem, gaan instinctief voor bij aan hem. En hij wéét dit en kan er zich niet tegen verweren. Hij is een rustig en bescheiden mens, hij bluft nooit en ge draagt zich steeds zo onopvallend mogelijk. Maar iedereen Iet op de minste zijner bewe gingen. Hij is de hoofdfiguur uit de Fritz Lang-film „M" en de wereld schijnt dat niet te kunnen vergeten. Men zoekt altijd iets achter zijn daden, zijn bewegingen, zijn overigens spaarzame woorden. Peter Lorre is, zoals hij zich in de film voor doet. Waarom zou hij geen onopvallend mens zijn? Hij zou het zo gaarne zijn, het 'is zijn lievelingswens. Maar hij lijdt onder ieders achterdocht, onder elks verontruste belang stellinghij hééft nu eenmaal dat onzegbare, dat ondefinieerbare, dat wonderlijke, waardoor men huivert Het is geen wonder, dat zulk een mens, zulk een zeer zonderlinge en zeldzame ver schijning vaak schurkenrollen te vertoiken krijgt! De 20th Century-Fox, voor wie Peter Lorre nog onlangs een hoofdrol heeft gespeeld in „Nancy Steeie wordt vermist" (en waarin de Pers hem „een mollig hoopje menselijk verderf" heeft genoemd), biedt thans een film, waarin' hij de titelrol speelt en die gedoopt is: „De raadselachtige Mr. Moto" („Think fast, Mr. Moto!"). Raadselachtigdat is hij ten volle en daarom is die titel zeer wel. gekozen, ueze verschijning is zowel als privé-persoon, alsmede als acteur een levend probleem. Dat maakt zijn verschijning op het doek zo boeiend. Maar het is een sombere gestalte; en we kunnen er wel zéker van zijn: een ongelukkig mens. Voetbal ZAL DE RACING ZONDAG DE LEIDING VAN D.O.S. OVERNEMEN? D.O.S. op de eerste plaats met geen enkel verliespunt, R.C.H. runnerup met één verliespunt en de overige clubs met 5 verlies- punten en meer, ziedaar de stand der competitie. Men kan dus met recht in Utrecht spreken van de grote strijd. Winnen de Utrechte naren, dan verkrijgen zij een voorsprong van 3 punten en staan voorlopig muurvast aan de kop, verliezen ze echter van de blauw-zwarten, dan blijft R.C.H. nog de enige ongeslagen club in de afdeling met een punt voorsprong op D.O.S. Welk een spanning nu reeds! Men kan er van verzekerd zijn, dat er Zondag a.s. in het nieuwe Utrechtse Stadion geen plaatsje onbezet zal zijn. Talrijke lilauw-zwarte supporters zullen de club per extra-trein en per bus naar de Domstad ver gezellen met de hoop in het hart, dat men de verre reis niet voor niets zal maken. Ongetwij feld hebben de Sportparkbewoners een kans. Spelend als in de beide laatste wedstrijden tegen A.F.C. en Hilversum lijkt ons de ploeg van Kedde c.s. zelfs sterker dan het D.O.S.-elftal. Vooral wat de achterhoede betreft. Een belangrijke factor blijft evenwel de rol die de bekende D.O.S.-centervoor Dumortier zal spelen. Het is natuurlijk een eerste vereiste, dat men dezen geduchten schutter danig in de gaten houdt. Maar de zaak is toch ook weer niet zo, dat men daarmede de gehele Utrechtse aanvals- Iinie lam legt, want ook de beide binnenspelers Veltmeyer en v. d. Leur zijn' technisch zeer goede verbindingsspelers. De half-linie speelt veelal enigszins teruggetrokken en is het maar te hopen, dat de R.C.H.-achterhoede zich daar door niet laat verleiden om te ver naar voren te gaan, want daar is het Dumortier c.s. juist om begonnen. Een voorspelling te doen we zullen er ons maar niet aan wagen. Hopen we slechts dat de volgende ploeg kans ziet ongeslagen uit de Domstad terug te keren: Metten, v. Thiel, Kors, Slot, v. Dansik, v. d. Bel, Hoogendoorn, v. d. Horst, Kedde, Hellingman, Lenseiink. Uit het H.B.C.-kamp. in een niet al te fortuinlijke wedstrijd heeft H.B.C. I beide punten aan T.Y.B.B. moeten af staan, door met 23 op eigen terrein te ver liezen. Neen, H.B.C. is momenteel niet de club om de kampioenstitel te veroveren. Wij missen dit jaar die saamhorigheid, die het vorige jaar tot zovele overwinningen voerde. Daarnaast is de mening zeker niet ongerechtvaardigd, dat enkele spelers spelensmoe zijn. Eerst die kampioens competitie, die tot ver in de zomer duurde, daarna nog de jubileumwedstrijden; er is geen tijd geweest om wat op verhaal te komen en wij geloven stellig dat o.a. Gieske en Toledo daarvan de schadelijke gevolgen ondervinden, om van de anderen maar niet te spreken. Zondag moest Gieske nog vervangen worden en in de aanvang met Martin Sr. op de linker vleugel en Martin Jr. rechtsbinnen was de zaak hopeloos, waardoor de druk op de toch al zwakke verdediging te sterk bleek en T.Y.B.B. zelfs een 20 voorsprong wist te behalen. Toen de beide Martins van plaats verwisselden ging het in de voorhoede veel beter, ook al werd er nu te veel van het binnentrio verlangd, daar beide vleugelspelers werkelijk te zwak waren. Vooral Toledo stelde teleur en kon vrijwel geen bal goed voorgooien. Maar met de rust was de achterstand ingehaald. Ook met de middenlinie is het mis. Leuven moest zelfs na rust vervangen worden door Opstal, wat tenslotte ook geen verbetering bracht, terwijl wij nu ook misten het goede plaatsen van Kortekaas, die wel veel werk deed, maar er geen af werk van maakte. En toch was de nederlaag zeker niet verdiend. Op het laatst bij de steeds weerkerende aan vallen had minstens een 'gelijk spel meer de verhouding weergegeven. H.B.C. II deed goed werk door D.O.S. II met 45 te kloppen. 6 min. voor het einde leidde D.O.S. nog met 43. Hier ziet men wat voL houden kan betekenen. Als wij dit overzicht schrijven (Dinsdag avond) is het officiële programma nog niet ver schenen. Vermoedelijk moet H.B.C. I Zondag naar Excelsior. Deze club snoepte Zondag één puntje af aan D.H.L. en nog wel in Delft. Dat beteekent dat onze jongens het Zondag weer niet gemakkelijk zullen hebben. Maar met die wetenschap zullen zij er wel alles op zetten om de nederlaag van Zondag te wieken. Maar dan de moed er in houden en weer dat „samen strijden" tot de laatste minuut, dat de wed strijden van het vorige jaar zo spannend maakte. Vrijwel zeker komt Zondag 3.J.C. II op be zoek bij H.B.C. II Nu dat be oo t een strijd die een bezoek aan de Heerenweg ook rechtvaar- digt, temeer daar de reserv.es kampioen willen worden. Begrafenisonderneming JAN RUSTIGE 4 ZOON Opgericht I860 RAAM VEST 13 Telefoon 1045 EENVOUJDKSTE UITVOERING f 65 I Zwemmen H.P.C.-NIEUWS De competitie-indeling van het eerste heren zevental is voorlopig als volgt vastgesteld: H.Z. P.C., Zian, R.Z.C., S.V.H., D.W.R. en H.P.C. Indien S.V.H. hiertegen echter bezwaar maakt valt deze vereniging uit en komen er voor in de plaats H.Z. P. C. II en Zian II. De oefenavond is Maandagavond van 79 uur in het Sportfondsenbad te Haarlem. H.P.C.'ers(sters) verzuimt toch vooral niet deze leerrijke avonden te bezoeken. Trainers(sters) staan ten alle tijde voor U klaar zowel op zwem- als op pologebied. Zij maken U op uw fouten attent en verbeteren ze, zij leren u starten, balgooien, enz. U wordt ingeschreven op zwem- en polowedstrijden en doet zodoende heel wat routine op, maar blijft ge thuis dan ontgaan deze dingen U allemaal. dan is de anti-adverteerder wei eens geneigd voor één enkele maal een advertentie te plaatsen. Dat doet hij dan zoo drie of viermaal per jaar en hij verwacht dan, dat die enkele advertentie wonderen zal doen en de cliënten naar zijn zaak zal doen stroomen. De teleurstelling is des te grooter als hij steeds weer bemerkt, dat zijn reclame niets heeft uitgewerkt. Geen wonder. Het geld hiervoor uitgetrokken is... weggegooid. Men kan hier beter een goede daad mee doen. Reclame heeft dan alleen succes, indien ze regelmatig geschiedt. Het behoeven heusch geen groote advertenties te zijn. Met regelmatige kleine annonces kan men evengoed resultaten boeken, mits op oordeelkundige wijze gedaan. Het blad met publiciteitswaarde adviseert U in dezen gaarne. N. V. DRUKKER IJ VOORHEEN GED. OUDE GRACHT 88, HAARLEM, TEL. 10144 Nadruk verboden Is er wel iets, wat wij in het dagelijks leven zo slecht kunnen missen als zout? Ieder kent het sprookje van Grimm ongetwijfeld, waarbij een koningsdochter tot haar vader zegt: „Ich liebe dich wie Salz". De koninklijke vader ge voelde zich dermate beledigd, dat zijn dochter in ongenade viel en van het hof verbannen werd. Zij trachtte op een goede dag, vermomd en wel een plaats te krijgen bij het keukenpersoneel en was behulpzaam bij de bereiding van de lievelingssoep van den koning en om dezen de diepere betekenis te doen begrijpen van hetgeen zij tegen hem gezegd had, deed zij er geen zout in. Inderdaad is het waar, dat zout een bijzondere taak heeft te vervullen bij de voeding, doch even waar is het, dat men over het algemeen veel meer gebruikt dan gewenst is voor het organisme en met véél minder volstaan kan worden. De moderne voedingsspecialisten ijveren zeer voor een zoutarme voeding en meer en meer wordt dit principe door de medici bij hun patiënten toegepast, zelfs in vele gevallen het zoutloze dieet. Men moet begrijpen, dat het lichaam over vloedige hoeveelheden zout tevens weer uit moet scheiden, hetgeen een onnatuurlijke en schadelijke belasting voor de nieren betekent. De betekenis van kookzout ligt hierin, dat de inwendige druk van de lichaamsvloeistoffen op normale hoogte wordt gehouden en door de slijmvliezen van de maag het voor de spijs vertering nodige zoutzuur uit de chloor van het kookzout gevormd wordt. Het zoutzuur gaat echter niet verloren, doch wordt in de darmen weer in zout omgezet en door het lichaam op genomen. Aangezien het verlies aan zout uiterst gering is door de stofwisseling hebben wij ook slechts heel weinig toevoer van zout nodig en in de natuurlijke voedingsmiddelen is voldoende zout aanwezig om in de behoefte van het organisme te voorzien. Aangezien het zouten van spijzen een ge woonte is geworden en wij ons met de smaak vertrouwd hebben gemaakt, komen ongezouten spijzen ons smakeloos voor. Het zuivere kook zout is geen voedings-, doch een genotmiddel en zoals het met dergelijke dingen gaat, leiden ze spoedig tot misbruik. Iedere huisvrouw, die zéér matig zout bij de bereiding harer spijzen gebruikt, weet wel bij ondervinding, hoe vaak het gebeurt, dat haar gasten deze soms met meerdere Iepeitjes nazouten. Alles wat men meer gebruikt dan vijf tot zeven gram per persoon per dag is verkeerd en leidt practisch genomen tot zelfvergiftiging. Inderdaad zijn er mensen, die 10, 20 en meer grammen zout gebruiken, een hoeveelheid, die inderdaad ten lange leste zeer slecht inwerkt op de verschillende organen en wel in het bijzonder op de nieren. Hoe zwaar valt het voor deze mensen, wan neer zij zich om een of andere reden door den medicus een zoutloos dieet voorgeschreven zien! Voor hen is deze verandering heel wat moei lijker door te voeren dan voor anderen, die reeds een zoutarme voeding hadden. Deze laatste behoeft trouwens volstrekt niet smake loos te zijn, wanneer men b.v. gehakte peterselie of andere kruiden toevoegt, uitjes, citroensap, paprika, kerry e.d. VAN DE RAAD DER GEMEENTE HEEMSTEDE OP DONDERDAG 28 OCTOBER 1937 Melkverstrekking op de scholen Een nieuwe cokestransport-, breek- en sorteerinrichting Donderdagavond vergaderde de Raad der gemeente Heemstede onder leiding van den burgemeester, Jhr. J. P. W. van Doorn. Afwezig de heer Kromhout. De notulen worden met een kleine redactie wijziging goedgekeurd. Melkverstrekking op scholen. B, en W. stellen de volgende regeling voor betreffende melkverstrekking aan de school kinderen. Bij een inkomen van 1000.wordt de melk gratis "Verstrekt, bij een inkomen van 1000.ƒ1500.wordt 5 cent per week per kind betaald, terwijl bij een inkomen boven 1500.de kostende prijs wordt betaald. Tevens wordt voorgesteld, een schoolmelk- commissie te benoemen, die zich met de regeling zal belasten. De heer Von Meyenfeldt heeft princi piële bezwaren tegen de melkverstrekking, aan gezien spr. het niet juist vindt, dat gezinszorg door de gemeenschap wordt uitgeoefend. Spr. vindt bovendien het systeem onjuist, dat door de rijksmelkcentrale vergoeding wordt gegeven voor melk, genuttigd door kinderen van gegoede ouders. De voorzitter geeft een nadere toelich ting op het voorstel en hoopt, dat alle ouders zullen medewerken, aangezien het voor kinderen in de groei zeer heilzaam is, onder schooltijd melk te gebruiken. De heer Von Meyenfeldt zou het ver schaffen van melk aan de ouders willen over laten. De voorzitter merkt op, dat de voor gestelde regeling veel practischer is. De heer Disselkoen spreekt zijn waar dering uit voor het voorstel van B. en W„ dit is een uitstekende sociale maatregel, vooral daar het karakter van bedeling er aan is ontnomen. Op de opmerkingen van den heer Von Meyen feldt antwoordt spr., dat kinderen meer gebaat zijn met melk dan met dogma's. Het beroep van den voorzitter op de ouders om mede te werken wil spr. gaarne door een stem uit de Raad steunen. Het voorstel wordt aangenomen met de stem van den heer Von Meyenfeldt tegen. T ransformatorenstation. B. en W. vragen een crediet van 7000. voor de bouw van een transformatorenstation naast het R.K. Verenigingsgebouw. De heer Audretsch vindt het vreemd, dat dit huisje wordt gebouwd op een terrein, dat men in huur heeft. Spr. hoopt, dat dit niet tot moeilijkheden zal leiden. De heer V o o r s acht het mogelijk, dat de grond blijvend wordt afgestaan, terwijl toch tegen verkoop gegronde bezwaren bestaan. De heer v. U n e n merkt op, dat het trans formatorenhuisje 7000.kost en dat daarom wel vast moet staan, dat er absoluut geen andere plek is te vinden. De voorzitter deelt mede, welke pogin gen zijn aangewend om andere plaatsen te vinden. De thans aangegeven plaats was echter de enige geschikte. Bij uitbreiding van het R.K. Verenigingsgebouw zal het waarschijnlijk moge lijk zijn het transformatorenhuisje aan- of in te bouwen. De gemeente loopt weinig risico. Het voorstel wordt aangenomen met de stem van den heer Van Unen tegen. Beroep en reclame tegen administra tieve handelingen. B. en W. stellen de Raad voor, hun de be voegdheid te geven in gevallen, waarbij door de wet aan het gemeentebestuur een recht van beroep tegen administratieve beslissingen of een recht van reclame tegen handelingen der admi nistratie is toegekend dit recht uit te oefenen, onder voorwaarde, dat van alle te dezer zake doorB. en W. genomen besluiten eenmaal 's jaars een overzicht aan zijn leden zal worden gegeven. De heer Van Unen wenst het voorstel zodanig te wijzigen, dat mededeling van de besluiten wordt gedaan telkens in de eerst volgende vergadering. De voorzitter heeft daartegen geen bezwaar. Vernieuwing cokestransport-, breek- en sorteerinrichting. B. en W. vragen een crediet van ƒ29.000. voor aanschaffing van een nieuwe cokestrans port-, breek- en sorteerinrichting. Dit voorstel wordt zonder dicussie en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Zonder hoofdelijke stemming werden aan genomen de voorstellen betreffende verkoop van grond aan de Wagnerkade en het Valkenburger plein, verkoop van grond Oostzijde Raadhuis plein, overdracht van grond bij perceel Raad huisstraat 44, ruiling van grond bij de Berlioz- laan, wijziging rekening-courant-overeenkomst, wijziging voorwaarde hypothecair crediet voor woningbouw, aanvrage gelden voor leer middelen Jacobusschool, avondcursussen voor schoolvrije jeugd, namen van straten en pleinen en rooien van bomen. Rondvraag. De heer Meeuwenoord vraagt inlichtin gen betreffende de K.S.D.-inzameling. De voorzitter deelt mede, dat het niet in de bedoeling ligt, een spaarfonds te stichten. De openbare vergadering wordt hierna ge sloten.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1937 | | pagina 5