De bergplaats van Sinterk'aas hui ii lllllll lllllll I lllllll I iii iii iii iii iii iii iii 111 illllim lllllllll Pieterman-knecht Wie was Sint Nicolaas? De nieuwe secretaresse mi mil inn nu DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 26 NOVEMBER 1937 No. 47 Mijne Heren, Hiermede neem ik de vrijheid, U mijn diensten aan te bieden als steno typiste. Mijn teeltijd is 28 jaar, en ik ben in bet bezit van een diploma Mercurius B'rans, Duits en Engels. Uit mijn vorige be trekking werd ik wegens slapte ontsla gen. Uitstekende getuigschriften staan mij ten dienste. Met zeer veel belang stelling Uw eventuele berichten tege moet ziende, verblijf ik met de meeste hoogachting, Mej. J. Gernts, Het spreekt vanzelf dat juliie allemaal wel eens hebt gedacht wat gebeurt er toch met de stoute kinderen, die door Zwarte Piet in de zak worden gestopt. Nou dal is heel eenvoudig. (Hier volgt de oplossing van het vraag stuk Zoals je weet stelt ieder lucifertje een kind voor De vier kinderen echter, die waren uit gegaan om te wandelen, kwamen onderweg vier andere kinderen tegen, welke ze mee op visite namen naar de bergplaats. Maar nauwelijks waren die kinderen binnen of daar kwam Zwarte Piet al aan om zijn gevangenen te tellen. Gelukkig was er één heel slim jongetje bij en die wist ai deze kinderen weer zó over de kamers te verdelen, dat er toch weer negen aan iedere zijde waren. Hoe dedt n ze dat dan Oplossing II III II Nauwelijks iNCjANCj 3ESZQPUWS Terstond na het in de zak stoppen, brengt Zwarte Piet de kinderen met zak en al naar de stoomboot. Daar worden ze bewaakt. In de tuin van het paleis van den Sint staat een groot jfgbouw. waar hij al die kinderen bewaart, net zolang tot zij getoond hebben dal ze zoet kunnen zijn. Ontsnappen gaat zo gemakkelijk met. Je moet namelijk weten dat Zwarte Piet in het midden van het gebouw zijn kamer heef:. Om deze kamer heen bevinden zich achl andere kamers, waar de kinderen moeten wonen. Een raam om uit te kijken is er niet. Heel in de hoogte bevindt zich slechts een klein tralievenstertje, maar daar kan nie mand bijkomen. En toch is het al eens aan enkele kinderen gelukt om te ontsnappen. Eersl van al moet ie echter op een vel papier de nevenstaande tekening in het groot natekenen, anders kan ik het jullie niet goed uitleggen hoe dat in zijn werk ging. was Zwarte Piet weer heel tevreden heengegaan of een van de nieuwe vriendjes zei „ik heb nog vier broer tjes. Die zou ik ook wei willen halen". Toen antwoordde net- zeüde slimme jongetje van daarstraks ,Laat 'e maar komen, ik weet wel weer een manier tje om Zwarte Piet te fop pen". Het jongetje ging heen om zijn vier broertjes te halen en nauwelijks be vonden deze zich ook in de bergplaats van Zwarte Piet of daar kwam Pieterman weer terug om te kijken En weer verdeelden de kinderen zich zo over de kamers dat Zwarte Piet aan iedere zijde negen kin deren telde. Hoe deed hij dat nu weer Oplossing: lllllll I Zwarte Piet telde de kinderen en hij was heel tevreden. Nauwelijks was hij weer heengegaan of een van de andere kinderen ging heen om vier zusjes te halen. Die mochten net zo goed meëspelen vonden ze. Zo ben ie daarmee klaar?.... Mooi Vraag nu aan Moeder of Vader wat afge brande lucifers Nu1 Verleden jaar, moet je weten, waren er door Zwarte Piet 24 kinderen mee naar Spanje genomen Piet verdeelde deze kinderen over de achl kamers, waardoor er in elke kamer dne kwamen Alle kinderen waren dus op de volgende manier over de kamers verdeeld Alle kamers echter waren onderling door een deui verbonden, zodat de opgesloten kinderen wel van de ene kamer naar de andere konden lopen. En dat mocht dan ook wel van Zwarte Piet. Onder één voorwaarde echter: de kin deren moesten er altijd voor zorgen dat er zich langs iedere zijde van het gebouw negen kinderen bevonden. Er moesten dus altijd negen zijn aan de linkerkant, en negen aan de lechterkant, negen van boven en negen van onderen. Op zekere dag echter werd Zwarte Piet bij Sint Nicolaas geroepen. Vóór hij heenging echter zei hij „Denkt eromvan tijd tot tijd kom ik even kijken en dan zorgen lullie dat er steeds aan iedere zijde van het gebouw negen kinderen zijn Als jullie niet gehoor zamen. stop ik ie allemaal in het zwarte roethok' Maar nauwelijks had Zwarte Pret zijn hielen gelicht of vier kinderen maakten vart de gelegenheid gebruik om stilletjes een wandeling te gaan maken. En toch zagen de andere kinderen kans om zich zo in de kamers te rangschikken dal er aan iedere zijde van net gebouw steeds negen kinderen geteld konden worden. Hoe deden ze dat Probeer het eerst eens zeil met de lucifers op te lossen. O ITI^ANC; Zwarte Piet bleet een tijdje weg, maar dan hoorden de kinderen hem weer aan komen. Natuurlijk waren ze radeloos. Nu zal Zwarte Piet zich niet meer laten foppen dachten ze. Het slimme jongetje echter had er alweer wat op gevonden. Hij plaatste de kinderen in de kamers zo, dat er toch weer aan iedere zijde negen kinderen waren. Hoe denken jullie dat hij dit deed Oplossing O 111111111 O O lllllll! O En je zoudt het nooit geloven: Zwarte Piet liet zich alweer toppen Toen hij bij Sint Nicolaas terug kwam, zei hij „Sint Nicolaas, ik geloot dat er allemaal zoete kinderen in de bergplaats zitten. We „ik ben heus zoet geweest Het gebeurde enige jaren geleden in een tram in een onzer grote steden. Een klein jongetje had met z'n moeder de winkels bekeken en opgeruimd gingen ze weer naar huis, waar hem nog vele verrassingen zou den wachten. Maar o weel Ze waren nog niet thuis Tegenover hem zat iemand, naar wie het joggie met een erg nenauwd gezicht zat te kijken. Ook moeder had die man gezien, doch er verder niet op gelet. Maar hoe vriendelijker de man keek, des le angstiger werd het jongetje, dat hoe langer noe meer de grote ogen en de witte tan den van die meneer zag. Alle vriendelijk heid melp niets, t Jongetje werd steeds banger. Eindelijk zei mj mei een luid stem metje tegen den neger (want die man kwam uit een ander wereldd.eJ): „Pieter man-knecht, ik ben heus het nele laar zoel geweest r ledereen lachte, lachte vooral toen „Pie terman-knecht" de jongen de hand toestak en zei: „Wees dan maar niet bang: tk zal ie niet meenemen Als geboorteplaats van den Bisschop Nicolaos wordt genoemd de stad Patara met de havenplaats Andriake aan de Middel landse Zee in de welvarende streek Lycië, een groot landschap in Klein Azie gelegen, en waarvan Myra de hoofdstad was. Noch van Patara noch van Myra is iets meer over. Myra was in de tweede eeuw een zeer welvarende stad, doch ging in de Byzantijnse tijd sterk achteruit. In 1034 wordt de plaats door de Saracenen veroverd en geplunderd en ook de Hagios Nicolaos ((kerk van Nicolaos) en het graf van den bisschop gingen toen teloor. In het stadje Patara leefden twee brave mensen, Epi- phanos en Nonna. Zij kregen omstreeks hei jaar 200 of in het begin van 300 een zoon. die Nicolaos werd genoemd. Latere ver halen toch brengen Nicolaas telkens in aan raking met (Jonstantijn den Grote, die ge regeerd heeft van 324337. Op jeugdige leeftijd erlde Nicolaos het grote vermogen van zijn vader. Hij ge bruikte dit met te eigen bate, maar deed er veel goed mee Een uit nel gezelschap moet voor Zwarte Piet spelen. Hij doet een zwart bombakkes voor en krijgt een roede ot neioezem in de hand. Dan zegt hij tot het gezelschap, dat in een kring om hem neen zit „Ik Pen de negei Bramapoetsa en mijn vaderland is Spanje. Sinterklaas heeft aan U gedacht, en mij voor elk wat moois mee gegeven". De anderen vragen dan. „Wat heb je mee gebracht Zwarte Piet zegt b.v. „Een waaier". Nu maken allen de beweging van te waaie ren en vragen dan tegelijk „Wat heb ie nog meer meegebracht „Een strijkstok". Dadelijk maken zij met de andere hand de beweging van een strijkstok, maar blij ven met de ene waaieren. „Wat nog meer „Een ïiets' Nu gaan al de voeten trappen, maai de handbewegingen duren voort. „Wat nog meer „Een Klok' Nu moet, daar armen en benen al aan het werk zijn, de slinger van de klok maar met het hoold worden nagedaan. De Zwarte Piet mag opnoemen wat nij wil, maar opeens roept hij na It. Ledereen blijlt staan waai tui stond en eerst als Zwarte Piel beveelt: „vei'der", dan moeten de bewegingen worden voortgezet. Wie lacht ot met de bewegingen in de war raakt, moet een pand geven. Juffrouw van Wijk? Ja, m'neer! Ik begrijp niet, dat 'r vanmiddag helemaal geen post is gekomen.... hebt U goed gekeken? Ja m'neer.dat is te zeggen, en. Ik schoot enige papieren op m'n lessenaar aan ie kant en keek haar gestreng aan. Ja, zegt U 't maar! moedigde ik dan aan wat is er met de post gebeurd Een ongelukje, meneer! Ik wachtte. Het meisje verfrommelde haar zakdoek tot een prop. Dan eindelijk kwam het er haperend uit: Er waren vier brie ven meneer, enne. ik heb ze verscheurd! Verscheurd? Kind, hoe kom je dóórbij? VerscheurdI Ja, meneer, vervolgde het meisje nu haastig met een hoogrode kleur ik had ze per abuis tussen oude paperassen ge daan, en vóór ik er erg in had, lagen ze in de pruliemandm snippers! Maar ik weet wei van wie ze waren: d'r was één brief van 'n zekere juffrouw Gerrits, een sollicitatie, dan eén van meneer Jansen. die ging over uitstel van betaling, en verder twee particuliere brieven, waarbij er één was van Uw dochtertje. Daar heb ik nog erg om ge lachen'. ze had 'm geschreven aan Sint Nicolaas! Ik glimlachte. En hier naar kantoor gestuurd? Heel handig! Maar, entin geeft U in elk ge- va) die snippers maar hier.. misschien kan ik r nog wat van maken. En weest U voortaan wat voorzichtiger alstublieft, bê? Jawel m'neer. Maar van de snippers ontbreekt er niet een! Hmnou, ik zal 't wel vinden Da nk U Móór, lezers. ik vond het met! En het is daarom, dat ik een beroep kom doen op Ui Hieronder vindt U de brokstukken uit de vier brieven, kris en kras door elkaar! Kun! U er vier behoorlijke epistels van maken, nu U weet van wie ze komen? Bij voorbaat mijn hartelijke dank! En.... succes! Méér dan ik had! Amice, Door de zeer slechte tijdsomstandig heden en vanavond zet ik m'n schoen Tot ziens hopen we! van een diploma Mercurius Erans, Duits en Even een kort epistel. Lieve Sint Nicolaas, mij nog enig uitstel te willen verlenen werd ik wegens slapte ontslagen. Hiermede neem ik de vrijheid, U mijn diensten aan te bieden als met ie vrouw en kinderen eén der Kerstdagen bij ons te komen Met zeer veel belangstelling Uw even tuele berichten tegemoet ziende Krijg ik alstublieft dat mooie spring touw met die blauwe Knoppen en een ben k helaas niet in de gelegenheid Mijne Heren, lk wilde vragen ol je lust hebt verblijt ik met de meeste hoogachting. theeserviesje met 'n echte theepot en voor Jantie Uw rekening ad. 28,50 steno typiste. Uitstekende getuigschriften staan mij ten dienste. doorbrengen. nog deze inaand te voldoen. die grote voetbal, die hij zo graag heeft? ver blijf, U bij voorbaat vriendelijk dank zeggend, en We zullen altijd erg zoet zijn Engels. Mijn leeftijd is 28 jaar, en ik ben in het bezit Laat net ons gauw even weten, )a? WelEd.Gzb.Heer, Ik verzoek U daarom beleefd, met een grote bos naver voor Uw paard en een koekje erin vooi U en Piet. Hoogachtend. G. Jansen Uit mijn vorige betrek king Mej. J. Gerrits Met de beste groeten van nuis tot nuis, Anton. Dag Sirt Nicolaas, Uw Liesje. Let U vooral ook op de leestekens Oplossing: De 4 brieven luiden als volgt 1. Lieve Sint Nicolaas, Krijg ik alstubliet dat mooie springtouw met die blauwe Knoppen en een thee serviesje met 'n échte theepot en voor Jantje die grote voetbal, die hij zo graag neett? We zuilen altijd erg zoel zijn en vanavond zet ik m'n schoen mei een grote bos naver voor Uw paard en een koekje erin voor U en Piet. Dag Sint Nicolaas, Uw Liesje. 2 WelEd.Geb.Heer, Door de zeer slechte tijdsomstandigheden ben ik nelaas met in de gelegenheid, Uw rekening ad. 26,5(1 nog deze maand te voldoen, tk verzoek U daarom oeleefd, mij nog enig uitstel te willen verlenen, en verblijt, U bij voorbaat vriendelijk dankzeggend, hoogachtend, G. Jansen. 3 Amice, Even een kort epistel, tk wilde vragen of je lust hebt met je vrouw en kinderen één der Kerstdagen bij ons te komen doorbrengen. Laat het ons gauw even weten, ja? Tot ziens nepen we. Mei beste groeten van huis tot buis, Anton. kunnen ze gerust weer naar hun Vader eri Moeder sturen. Sint Nicolaas streek eens door zijn lange baard en zei „Zo, zo. Zwarte Piet, het doet mij veel pleizier dit van je te horen. Straks gaan we het ze samen vertellen dat zij weer naar huis mogen. De twaalf nieuwe kinderen moesten ech ter weg om te gaan eten en namen boven dien nog zes van de andere kinderen mee. Er bleven in de bergplaats dus niet meer dan 18 kinderen achter. Het slimme jongetje echter wist weer raad. Nauwelijks hoorde hij in de verte voet stappen of hij verdeelde de kinderen weer over de kamers. Ieder had zijn plaats en juist was dit geschied of daar trad Zwarte Piet met Sint Nicolaas binnen en teide Wie Sinterklaas een neei grappige ont vangst wil bereiden, kan net volgende doen: een beetwortel uithollen (ot meerdere), een gezicht erin snijden en een kaarsje erin zet ten. Van ondei plat afsnijden en zo dun mogelijk uithollen. Het ellect is verrassend Bij net binnentreden van de Sint blaas je op oude koolstronken. Hiervoor is nodig een koolstionk van 40 a tit) c.ivi. Je doet de bladeren erat en blaast in bet nauwste eind van de nolte die door de hele stengel loopt. In Bretagne worden deze toeters veel ge bruikt. Ze geven een krachtig en somber geluid, dat echt bij de Sint-Nicolaasstem- ming boort. de kjndeien. Zodra hij daarmee gereed was, keek hij Zwarte Piet verwonderd aan. „Maai Zwarte Plet", nep hij uit, „er moesten toch 24 kinderen zijn „Jawel Sinterklaas", zei Zwarte Piet. „Nou", hernam Sint Nicolaas. „En ik tel er maar 18". Zwarte Piet begreep er niets meer van. Hij telde de kinderen nog eens na en kwam ook maar tot 18. Hij werd natuurlijk heel erg boos en heel hard nep hij uit „Wal zijn ïullie verschrikkelijk ondeu gende kinderen lk nad je toch bevolen. Verder kwam Zwarte Piet niet meer, want nu trad het slimme longetje naar voren „Zwarte Piet", zei het jongetje, „u nad bevolen dat er aan iedere zijde van het ge bouw negen kinderen moesten blijven. En dat is gebeurd. Kijkt u maar na Zwarte Piet liep de kamers door en inderdaad het jongetje had gelijk. Aan iedere zijde waren er weer 9 kinderen. Weten jullie ai hoe het longetje dat ge daan had? Probeer bet maar eens met de lucifers. Ja, nu moest Zwarte Piel toch wel toe geven dat niemand zijn bevel had over treden. „Nou", zei de goede Sint toen, „als dai zo is, dan neb ik ei niets op legen de kinderen weer naar huis te sturen. En zich tot de kin deren wendend vervolgde hij „Morgen breng ik jullie weet naai de boot en dan mogen ïullie allemaal weer naai je Vader en Moeder terugkeren, tenminste als ie mij belooft voortaan altijd zoet te zijn".

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1937 | | pagina 4