li Voor de Iroaaii JANTJE WELGEMOED EN ZIJN VADER TWEEDE BLAD Vervolg Plaatselijk Nieuws INGEZONDEN Knopen reeds vierhonderd RECEPTEN Mziïnjiv Practische wenken 21 JANUARI 1938 No. 3 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 5 ONTHEFFING WINKELSLUITINGSWET Burgemeester en' Wethouders van Heemstede hebben ontheffing verleend van de bepalingen der winkelsluitingswet geldende op de ge boortedag van een Oranjetelg mits deze dag niet op een Zondag valt en van de daarop volgende werkdag. Deze ontheffing, geldig tot des avonds 12 uur, is gelijk aan die, door burgemeester en wethouders van Haarlem verleend. BOUW VAN GOEDKOPE WONINGEN. Een adres aan de Gemeenteraad. Door W. J. keynders en P. Vorst, resp. voor zitter en secretaris van de Arbeidersbouw- vereniging „Beter Wonen" te Heemstede, is een adres aan de Gemeenteraad gericht met verzoek medewerking te verlenen voor de bouw van arbeiderswoningen. Ter motivering van dit verzoek merken adressanten op, dat in Heemstede een groot gebrek aan arbeiderswoningen bestaat, doordat iieze sedert 1929, niettegenstaande de uitbrei ding der gemeente, noch door particulieren, noch door woningbouwverenigingen, in be tekenende mate werden gebouwd en ook het gemeentebestuur in deze nalatig bleef. Uit een door het bestuur ingesteld onderzoek is gebleken, dat de huurprijzen der bestaande particuliere arbeiderswoningen vrijwel zonder uitzondering 6.per week of méér bedragen, welke huren te hoog zijn in verhouding tot het tegenwoordige loonpeil. De oudere arbeiderswoningen zijn wel goed koper, maar afgezien van de omstandigheid, dat hun aantal te gering is en zij alle thans ver huurd zijn, behoren tot deze categorie tal van percelen, die niet meer voldoen aan redelijke eisen van hygiëne en die tot verhoudingen leiden, welke in zedelijk opzicht verwerpelijk te achten zijn. Als enkele markante voorbeelden wijzen adressanten op de woningen aan de Molen- werfslaan, waaronder er zijn, waarvan de woon ruimte bestaat uit één woonkamer en een uit gebouwde keuken, waarvan de afmetingen resp. 4 x 3 en 3x2 meter bedragen, terwijl voor slaapkamer gebruik gemaakt moet worden van een zolder met een onbeschoten kap, waarop het gehele gezin, t.w. man, vrouw en kinderen van beiderlei kunne gedurende de nacht moeten verblijven, terwijl de toegang tot deze zolder zeer onvoldoende te achten is en bovendien als euvel aan te merken valt, dat voor twee ge zinnen slechts één privaat buitenshuis beschik baar is. Het zedelijk ongewenste hiervan be hoeft geen nadere toelichting. Hoewel het in het algemeen belang moet worden geacht, dat soortgelijke woningen on bewoonbaar worden verklaard, wordt onder de gegeven omstandigheden, d.w.z. wanneer geen andere woning tegen redelijke huurprijs ervoor in de plaats komt het nuttig effect van de onbewoonbaarverklaring niet bereikt, doordat de bewoners van een onbewoonbaar verklaarde woning worden genoodzaakt, een woning te betrekken, waarvan het huurpeil hun draagkracht te boven gaat. Dubbele bewoning der duurdere woningen demonstreert niet alleen het gebrek aan ar- beiderswonngen, maar kan ook tot minder ge wenste gevolgen leiden. 'rond van bovenstaande overwegingen rt-wWtssaitrcn -noodzakelijk voor, dat in Heemstede wordt overgegaan tot de bouw van een aantal goede woningen van billijk huurpeil ter vervanging van de oude en slechte wonin gen en daarnaast, of eventueel daarna, aandacht te schenken aan een vergroting van het aantal goedkope arbeiderswoningen. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie.) WAT IS NATUURGENEESWIJZE? Zeer geachte Redacteur. Mag ik zo vrij zijn en in uw geëerd blad in verband met de aangekondigde lezing van Dr. Y. Hettema in het kort uiteenzetten, wat met Natuurgeneeswijze bedoeld wordt, door het be antwoorden van enige vragen? Wat is de „Nederlandse Vereniging voor Natuurgeneeswijze7'? (N. V. v. N.) De „Nederlandse Vereniging voor Natuur geneeswijze" is een vereniging, geleid door wetenschappelijk onderlegden, waaronder me dici, die zich ten doel stelt de verbreiding van de wetenschappelijke natuurgeneeswijze in wijder kring onder onze landgenoten. Waarom stelt onze vereniging zich dat doel? Omdat naar onze mening de bestrijding van ziekten moet geschieden met vooropstelling van de natuurlijke geneeskracht van het lichaam, en met toepassing zoveel mogelijk van natuurlijke hulpmiddelen. Welke zijn de natuurlijke middelen, waarmede de natuurgeneeswijze zieken tracht te genezen? Deze middelen zijn de toepassing van diëet, licht, lucht en water. Zij wekken de natuurlijke geneeskracht op, welke het lichaam bezit. Be strijding van ziekte-symptomen heeft volgens de leer der natuurgeneeswijze voor de genezing geen zin, omdat zij de ziekte zelf beschouwt als een levensproces, een streven van het lichaam om zijn gezondheid te herwinnen. Op wiens gezag spreekt de natuurgeneeswijze zich uit tegen de aanwending van medicijnen? De natuurgeneeswijze is een wetenschappelijk stelsel, opgebouwd door mannen van de weten schap, o.a.: Haig, Lahmann, Hindhede, Kellogg, Bircher-Benner, Ragnar Berg. Op grond van hun proefnemingen en vooral van hun resultaten want de waarde van een wetenschap wordt het zuiverst daarnaar bepaald kanten zich de aanhangers der natuurgeneeswijze tegen de aanwending van chemische geneesmiddelen. In ons land wordt de lezer pas sedert enige jaren op meer intensieve wijze gepropageerd door de N. V. v. N., die in korte tijd een organi satie werd met honderden leden, een aantal dat geregeld toeneemt. Want ieder der vaak wonderbaarlijke genezingen van dikwijls ver ouderde kwalen door de methode der natuur geneeswijze vormt een nieuwe kring van enthou siaste belangstellenden, waaruit weldra over tuigde aanhangers voortkomen. De vereniging heeft reeds afdelingen te Amsterdam, Rotter dam, Den Haag, Haarlem, Arnhem en Utrecht. Voorts bevindt zich in Den Haag de Wenage- kliniek (Wetenschappelijk Natuurgeneeskundige kliniek) en in Rotterdam een inrichting voor physische therapie, Schiekade 44b, beide onder leiding van arts Y. Hettema, voorzitter van de N. V. v. N. E. HOLLEBRANDS, Secretaris Afd. Haarlem. CONCERT IN DE NED. HERV. KERK TE BENNEBROEK. Maandagavond zal het Chr. Gemengd Kooi „Bennebroek", dirigent de heer H. J. Arisz, een concert geven met medewerking van het dubbel rnannenkwartet „Harmonie" uit Haarlem, terwijl de heer P. Cardol uit Hillegom het orgel zal bespelen. Voor het koor staat op het programma „Boven de Sterren", van Fr. Abt, „Zondag morgen", van Jac. Bonset, „De dag des Oor deels" van Verhey, „O Quaffi Suavis est", van Jos. de Klerk, „Adeste', van O. de Nobel. „Het Molentje", van Keereweer en „Lentedauw", van Ph. Loots. Voor het dubbelmannenkwartet ,Jesu dulcis Memoria", van Köthe, „O Bonne Jesu", van Palestrina, „Wanderers Nachtlied", van G. Mercha „Lamentation Jeremiae", van Palestrina, „Abendfriede am Rhein", v. Neuman, „Rosignol", van Saint Saëns en „De Zee", van Theo v. d. Bijl, terwijl op het orgel zal uit gevoerd worden Koraalbewerkingen van J. S. Bach, a. Prelude Pastoral, van Cor Kind en b. Andantino, van César Frank. AANBESTEDING. Dinsdag had ten Raadhuize de aanbesteding plaats voor het bouwen van een school voor lager onderwijs aan de Crayenestersingel te Heemstede, onder architectuur van architect H. Korringa. Er werden 39 biljetten ingeleverd. De uitslag was als volgt: F. J. de Vries, Bilthoven ƒ48.500.Ch. D. A. Appel, Assendelft 52.977.G. P. Hetem, Haarlem 49.970.Firm. Gebr. v. d. Putten, Heemstede ƒ51.759.W. v. Heijst, Driehuis Westerveld ƒ48.942.joh. Jac. Limburg, Purmerend ƒ54.300.Jac. Wittebrood, Beem- ster ƒ53.100.C. Kok, Nieuwer-Amstel ƒ54.783.Joh. C. de Geus, Haarlem ƒ50.500.-; Gebr. H. V. en J. de Vries, Haarlem 54.900. Ant. J. W. v. Sambeek, Heemstede 52.975. Firm. Klein en Zn., Assendelft ƒ46.961.Joh. Schutten, Zaandam ƒ49.440.L. Th. v. d. Meer, Amsterdam 53.700.Firm. Sprengers, Haarlem ƒ51.500.J. Breevoort, Haarlem ƒ55.500.H. Klaassen, Heemstede ƒ46.848.: A. Castricum, Beverwijk ƒ49.900.G. J. Evers, Bloemendaal ƒ48.370.M. Ebbing, Haarlem ƒ49.850.G. Groodt, Den Helder ƒ47.800. Joh. v. d. Putten, Haarlem 45.950.S. Kuit, Driehuis ƒ54.880.-; Fa. Coblens en Zn., Haarlem ƒ56.427.—-; P. J. Hoften, Haarlem ƒ57.300.— E. Schuit, Hillegom ƒ59.648.G. Broertjes, Heemstede ƒ47.100.S. de Vries, Zaandam 49.840.—; J. v. d. Wal, Zandvoort 47.877.—; N.V. Aann. Mij. „Holland", Heemskerk 52.700.-; S. Planting, Heemstede ƒ53.500.N.V. Wor- merveerse Aann. Mij. ƒ54.800.Gebr. Joustra, Haarlem ƒ52.474.--; Gebr. Kloos, Heemstede 48.953.Firma H. F. Kok en Zn., Amster dam ƒ50.885.W. Bussink, Amersfoort ƒ53.980.Fa. M. Joustra, Haarlem ƒ53.400. Doedens en Schilder, Alkmaar ƒ51.887. Metselaar en Co., Haarlem ƒ53.075. De gunning is nog aangehouden. ,:T- HARMONIE „EENSGEZINDHEID". Blijkens een advertentie in dit blad is de Harmonie „Eensgezindheid" voornemens bij genoegzame deelname leerlingen en gevorderden in de gelegenheid te stellen zich in de muziek te bekwamen en zo mogelijk door den directeur, den heer Ph. S. Vlessing, tot solist te worden opgeleid. Het is de bedoeling, dat deze adspi- rantleden later tot het grote corps toetreden. BADHUIS HEEMSTEDE. In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 10 tot en met 15 Januari genomen 532 douchebaden en 20 kuipbaden. Aan 33 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tussen 5 en 8 uur werd door 96 volwassenen gebruik gemaakt. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Krabbedam, Borneo- straat 29, damesportemonnaie met inhoud; Coblens, Binnenweg 84 rijwielbelastingmerk; A. Zwarter, Raadhuisstraat 69, gouden ring; Wilhelminastraat 11, Haarlem, etui met 3 con tactsleutels; Pieterse, Berkenlaan 7, witte poes; Zandvoortschelaan, kinderportemonnaie met in houd; Herman, Beethovenlaan 46, gevlochten koperen haarband; Gasbedrijf Heemstede, twee sleutels; Bureau van Politie; alpinomuts, blauwe ceintuur en bruine jas; Zandvoorter Allee 2, hondje; Bureau van Politie, handschoen en jongensjasje; Booms, Balistr. 3, bruine dames tas; J. Kroeze, Abr. Kuiperstraat 18, twee schortjes; A. van Brummelen, Manpadslaan 36, hond (Groenedaler), Goemans, Borneostraat 54, zilveren etui met inhoud. GEVESTIGDE GEZINSHOOFDEN TE HEEMSTEDE. Opgave van 10 Januari 1938. T. Keur, Zandvoortschelaan 110. R. H. Meyer, P. de Hooghstraat 17. G. Schleper, Binnenweg 89. J. R. Scholten, Brederolaan 10. J. Maaneman, Rembrandtlaan 22. B. M. F. S. M. Neeteson, Zomerlaan 1. F. W. Schaaper, Sweelinckplein 9. Ji|li!IIIIIIHI!!lll!l!:!!!!|llllllli|l!lllll!llll!i;::iiM lllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllll De knoop is een schepping van de Europese civilisatie. Het is vrij zeker, dat noch Grieken, noch Romeinen, Egyptenaren of Babyloniërs knopen gekend hebben. De voorloper ervan was een split in het kledingstuk, waardoor men een stofreepje haaide, dat geknoopt of gewonden werd in een dwars stukje hoorn of metaal. Zelfs in de Middeleeuwen werden nog geen knopen gebruikt, doch naaide men bandjes aan kledingstukken, di eals sluiting dienst deden. Eerst veel later ging men over tot het aan brengen van knopen en koopsgaten, waarover de geschiedenis der mode ons echter niets vertelt. Aileen Engelse schrifturen uit het midden der zestiende eeuw, verhalen over de uitvinding van knopen en het is dan ook zeer waarschijn lijk, dat in deze tijd de eerste exemplaren ge maakt zijn. Men kan een verandering consta teren in de kleding omstreeks deze tijd, die zeer wel mogelijk aan het gebruik van knopen toe te schrijven is. De eerste knopen bestonden uit stof, die tezamen genaaid werd, daarna kwam men op de gedachte, houten vormen te maken en met stof te overtrekken, terwijl de metalen knopen eerst van omstreeks 1680 dateren. Een bewijs van de grote culturele en econo mische betekenis van het ontstaan van een schijnbaar onbeduidend ding ais een knoop, die echter toch zulke grote diensten bewijst, heeft men in Praag n.l. een knopenmuseum. Men vindt hier een wetenschappelijk en technisch overzicht van de ontwikkeling van alle soorten knopen in de verschillende landen. Thans heeft de vervaardiging van knopen een grote omvang verkregen en is een zeer belang rijke industrie in alle landen geworden, welke aan tienduizenden werk biedt. De grote verscheidenheid van ruw materiaal, die voor het fabriceren der meest verschillende knopen nodig is, wordt in nagenoeg geen andere tak van industrie vereist. Uit alle wereld delen worden de benodigde metalen, edel- en halfedelstenen en plantaardige producten aan gevoerd. Dieren, die in liet water of op het land leven, geven eveneens waardevolle stoffen is de chemische industrie onvermoeid bezig, om talloze kunstmaterialen samen te stellen in een schier oneindige kleurenreeks. De eisen der tegenwoordige mode hebben zeker niet weinig bijgedragen tot een grote voortuitgang in deze industrie, want wellicht is er nimmer een tijd geweest, dat men zoveel knopen als garnering van kledingstukken ge bruikte. Knopen in de meest verschillende vorm en kreui, waaronder zerrs -jfiooie en uecoraueve soorten en juweeltjes van sierkunst te vinden zijn. HET WASSEN VAN JAEGER ONDERGOED. Voor het wassen van jaeger ondergoed ge- bruike men een goede zeepsoort en voege bij het sop desverkiezend ammoniak, b.v. op een emmer twee eetlepels. Door de ammoniak worden de vetdelen verwijderd, zonder dat men op het goed behoeft te wassen. Wollen goed mag men nooit tussen de handen wrijven of op een wasbord behandelen, daar door wordt het hard en viltachtig. Nadat het jaeger losjes tussen de handen is uitgedrukt, wordt het een paar maal in lauw water nagespoeld, totdat alle zeep eruit is en daarna meer uitgeknepen dan wel gewrongen; het goed dadelijk oprekken en in de buitenlucht laten drogen. STAMPPOT VAN UIEN, AARDAPPELEN EN RIJST. 500 gram mager pekelspek, 2 K.G. uien, l'/2 50 gram mager pekelspek, 2 K.G. uien, l'/2 K.G. aardappelen, 2 theekopjes rijst, peper, zout, 2 theekopjes melk. De uien worden ontdaan van de buitenste huidjes en in een teiltje met water in vieren of achten gesneden, daarna gewassen en in een pan gedaan met het gewassen pekelspek in het midden en slechts even bedekt met water, waarna over het geheel de goed gewassen rijst gestrooid wordt, aan de kook brengen en het vuur daarna zozeer temperen, dat het slechts zachtjes blijft koken. Zorg vooral, dat er na het gaar zijn niet te veel water in de pan is, zoveel mogelijk laten verkoken. De aardappelen met zout gaar koken, stampen en vermengen met twee kopjes melk, zodat we een puree- achtige massa krijgen. Het spek uit de uien halen (eventueel vocht in de juskom doen), met de aardappelen vermengen, peper en zout naar smaak. Het spek in plakken gesneden opdienen, aan weerszijden sneetjes roggebrood. STOOFPOT VAN GROENTEN. 6 aardappelen, 4 winterwortels, f2 knolraap, 2 flinke uien, 1 bosje selderij, 50 gr. boter, 1 lepel bloem, 1 eetlepel tomatenpuree, peper en zout. De aardappelen, wortelen en knolraap schil len, in blokjes verdelen en wassen, uien schoon maken en snipperen en ook de peterselie fijn snijden, enige malen wassen en bij de overige groenten in de pan doen, daarna met goed ge sloten deksel, het aanhangende water en 50 gr. boter gaar smoren, doch vooral niet hard laten koken. Is alles goed gaar, dan tomatenpuree, zout en peper toevoegen en zo nodig wat water; binden met bloem. SINAASAPPEL-CREME. 2/2 d.L. slagroom, 2 eiwitten, 150 gram suiker, 2 klontjes suiker, 3 bladen gelatine, 5 sinaasappelen, 1 citroen. We raspen met de suikerklontjes de schil van de goed gewassen citroen en van 1 sinaasappel en persen de vruchten goed uit, waarna we het sap door een zeefje gieten en met de citroen rasp en de suiker verwarmen, niet bepaald koken, daarna de geweekte en goed uitge knepen gelatine er in op laten lossen. Room en eiwitten worden tezamen stijf geklopt en hierbij wordt het afgekoelde vruchtensap gevoegd. In een kristallen vla-schotel dienen we deze crème op met biscuitjes, b.v. boudoir of bonne mère. t.m. 25 dezer dagelijks in onze magazijnen DEMONSTRATIE Van IC- 2 en van 3-5 uur, met de nieuwe M ELI OR-GRILLPAN Handig - vlug - goedkoop! GROOTE HOUTSTRAAT 99 GEBRADEN APPELEN. o muoie gouuremenen van gelijke grootre, nu grain boter, 50 gram sunmaid-rozijnen, 30 gram suiker, fijne kaneel, 1 eetlepel jam. We wassen de goudreinetten en steken er met de appelboor het klokhuis uit en vullen de ope ning op met sunmaid-rozijnen, strooien er sui ker en kaneel op en een beetje jam, boven elke appel leggen wij een klontje boter. In een vuur vast schoteltje doen we een kopje water en plaatsen hierin de appelen, waarna het schotel tje ongeveer 20 minuten in de oven geplaatst wordt. De appelen moeten vooral niet geschild worden, daar ze anders bij het gaar worden uit elkaar zouden vallen. RIJST MET GEHAKT. 500 gr. rijst, 400 gr. varkens- of kalfsgehakt, 2 sneden oud brood zonder korst, peper en zout of kokskruiden, 1 ei, 75 gr. boter, 30 gr. bloem, 2 maggiblokjes opgelost in /2 L. kokend water. De rijst wordt droog en korrelig gekookt op gewone wijze 2 X zoveel water als rijst) en onderdehand maakt men het gehakt aan met het oude brood, dat in water of melk geweekt is en flink uitgeknepen wordt, het ei, zout en kruiden en mengt dit goed dooreen, waarna 12 balletjes gevormd worden, die in de boter bruin gebakken worden. Daarna neemt men ze uit de pan, voegt er de bloem bij en vermengt dit met de boter; tenslotte voegt men het water, waarin de maggiblokjes zijn opgelost toe, even als de gehaktballetjes en laat dit tezamen nog 20 min. stoven. De rijst wordt opgediend in een dekschaal, SCHOOLJURK VAN GERUITE STOF. Succespatroon VKK 2131. Prijs 30 cent plus 5 ct. voor adm.- er erzendkosten. Niet te zware geruite stof is bijzonder aardig voor deze practische schooljurk, dit lit doorgaande baantjes bestaat. Twee in ian rug en twee aan voorzijde; de laatste duiten met knoopen en knoopsgaten over ie geheele lengte. De kraag heeft een apar- 'en vorm, terwijl de ceintuur op zij opge tnoopt wordt. Gladde mouwtjes. Men kan deze jurk ook .•an flanel maken of vyella, doch het mooi- 'te effect verkrijgt men, indien men een veinig opvallende ruit verwerkt. Patronen voor meisjes van 810 en 10 2 jaar. GOEDE KNIPPATRONEN. Patronen kunnen per brief aangevraagd wor den met bijsluiting van 0.35 in postzegels aan de Moderedactrice, Muzenstraat 56, Den Haag. terwijl de balletjes en de saus in een aparte schaal komen. Indien men dit wenst kan men er gebakken uien bijvoegen en een dessertlepel kerry. HAVERMOUT MET PRUIMEN. 1 L. melk, 1 vol kopje havermout (vlug- kokende), 1 eetlepel custardpoeder, 100 gr. suiker, tikje zout, 350 gr. pruimen. De pruimen worden gewassen en met weinig water geweekt, af en toe omgeschud, zodra ze door en door zacht worden. Men laat ze minstens 24 uur weken en haalt daarna de pitten eruit, zonder ze te beschadigen. Is er nog weekwater over, d..n neemt men wat minder melk en vult het water met de melk aan tot 1 L., die men aan de kook brengt met een tikje zout, strooit er de vlugkokende havermout in, laat ze 57 minuten heel zachtjes koken en roert er daarna de aangemaakte custardpoeder door. De havermoutpap krijgt hierdoor een fijne smaak en aroma, de suiker, liefst lichte basterd, wordt er door geroerd, evenals de geweekte pruimen, daarna in een glazen schaal warm opdienen. Bij het wassen van zeemleren handschoenen moet men in het waswater enige druppels sla olie doen. Het vuil verwijdert zich veel ge makkelijker en de handschoenen blijven tevens mooi zacht. Indien het garen van een spoeltje geheel en al in de war is gekomen en met geen mogelijk heid meer afwindt, houdt men er even een aan gestoken lucifer onder, waarna het garen ver brandt en de spoel overgewonden kan worden. Indien men een weinig glycerine aan stijfsel toevoegt, zal men bij het strijken geen last hebben, dat deze aan het ijzer blijft plakken. Om te voorkomen, dat zwarte wollen kousen een roodachtige kleur krijgen, moet men aan was- en spoelwater een weinig azijn toevoegen. Om kristal te reinigen verpulvert men een stukje indigo en strooit daarvan een beetje op een vochtige doek. Hiermede wrijft men het kristal in, ook spiegels, welke daarna met schoon water worden afgespoeld. (Nadruk verboden) 105. Dadelijk besluiten zij Een concert te geven, Dat brengt in „de brouwerij" Weer een beetje leven! Heel het dorp komt overênd En vergaart zich om de tent; Op een wenk van Vader Komen allen nader 106. Eerst komt Zandvoort aan de Zee, Dan de mooie molen; Hiëïdoor is al gauw het hart Van 't publiek gestolen. Na het meisje aan de vliet Volgt het klein vergeet-mij-niet, En de regendroppen, Die aan 't venster kloppen. 107. Maar de vreugde stijgt ten top, Als ze ruzie krijgen Over 't opgehaalde geld! Pa begint te dreigen: Hij zegt naam'lijk, de bassist Heeft door snood bedrog en list Meer er van genomen, Dan hem toe zou komen! 108. Ja, 's mans woede is weldra Zo ten top gestegen, Dat hij er toe overgaat Grof geweld te plegen; Ach, 't is ruzie, tweedracht, haat, Waar men ook zijn ogen slaat; Wat men moog' proberen, Om het kwaad te keren!

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1938 | | pagina 3