r «le Yroun ^1= heenk; JANTJE WELGEMOED EN ZIJN VADER til pr llIP ii lil ijgp s 1 gil? v O O TWEEDE BLAD Vervolg Plaatselijk Nieuws Goede voeding licht en lucht gedurende de wintermaanden ERRES NAAI MACHINES LEWEHSTE1N, Kruisstr. 42,Haarlem, Tel.l24T2 Huwelijksgebruiken bij enige natuurvolken Bloemen Uw tolk! BLOEMENHOUDERS Recepten 1874 10 FEBRUARI 1938 No. 6 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 5 EEN GEHEIME DISTILLEERDERIJ. Daders op heterdaad betrapt. Dinsdagavond tegen middernacht is door de Heemsteedse politie, in samenwerking met de Rijksveldwacht en de ambtenaren van de Invoerrechten en Accijnsen, een inval gedaan in een perceel te Heemstede, waar een geheim distilleertoestel in werking was. De daders, de Hillegommers P. v. D. en W. R., werden op heterdaad betrapt. Zij waren bezig uit gewone brandspiritus sterke drar.k te be reiden. De drank, die zij wilden samenstellen en daarna verkopen, moet als hoogst gevaarlijk voor de gezondheid worden aangemerkt. Het toestel en de benodigde ingrediënten zijn in beslag genomen. De daders, die inmiddels een volledige be kentenis hebben afgelegd, zijn voor nader onderzoek in bewaring gesteld. VERLOTING KINDERFONDS P.T.T. Ook dit jaar zal er wederom een grote ver loting gehouden worden ten bate van het Kinderfonds P.T.T. Door de zeer mooie prijzen is deze verloting steeds populair. Zo zal men o.m. kunnen winnen een auto, een ameublement, radio-toestellen, rijwielen, enz., enz. Maar het mooiste is wel, dat de baten komen ten voordele van kinderen en Post-, Telegraaf ambtenaren en beambten, die eventueel uit gezonden moeten worden naar vacantiekolonies of andere inrichtingen. Dezer dagen zullen brievenbestellers U loten te koop aanbieden tegen geringe prijs. Loten zijn ook aan te vragen bij den corres pondent van het Kinderfonds P.T.T. te Heem stede, den heer L. J. Floris, Kadijk 9. IETS VOOR DE DAMES. De Bata kousen-reparatie-afdeling houdt in verband met de aanschaffing van de modernste machines vanaf heden een speciale reclame week. Het is nu mogelijk om kousen volkomen on zichtbaar te repareren, terwijl door een speciale vormmethode de kousen weer geheel als nieuw afgeleverd worden. Men behoeft dus niet langer de ogen te be derven met ladders op te halen. Vanzelfsprekend wordt de reparatie door geheel vakkundig personeel uitgevoerd, terwijl de aflevering binnen 48 uur plaats vindt Wij kunnen dan ook vol vertrouwen een ieder aanbevelen kennis te maken met deze afdeling. Belangstellenden worden gaarne verwacht in het filiaal Binnenweg, waar de afdeling in vol bedrijf te bezichtigen is. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Mej. Kortekaas, Lom bokstraat 35, hond met ketting; H. Timmerman, Billitonstraat 27, rozenkrans in etui: Bureau van Politie, handschoen; Hansen, Heemst. Dreef 123, herenhandschoen; Gasbedrijf, glacé dameshand schoen; M. Buwalda, Lentelaan 8, zilveren kruis van een rozenkrans; Ds. A. Dondorp, Koediefs- laan 78, dameshandschoen; Kuipers, Voorweg 57, hengselmandje; J. Droog, v. Oosten de Bruinstraat 61, beursje met ritssluiting; De Wilde, Bronsteeweg 2, hond (H. D.); Van der Ham, Iepenlaan 39, rijwielbelastingmerk; .C. Rooyakkers, Binnenweg 146, hond; Bureau van Politie, ceintuur; v. Looy, Binnenweg 138, handschoen; Westerveld, Res N'ovaplein 10, huissleutel; Bureau van Politie, ceintuur met nappa handschoen; J. v. Goyenstraat 31, kepi van militair; P. Neeskens, Meerweg 13, vulpen; Mevr. Voors, H. de Keijzerlaan 30, huissleutel; Kieft, Bureau van Politie, portemonnaie; J. Zorge, Lombokstraat 26, zeildoek van autokap; Verkade, Vondelkade 20, kosteloos belasting- merk; Blei, v. Ostadeplein 4, glacé handschoen; Bureau van Politie, nappa handschoen; Frumau, Leidschev.weg 59, motorhandschoen; Philippo, J. v. d. Bergstraat 69, hond; Reith, L. v. Bloe- menhove 4, rood vulpotlood. GEVESTIGDE GEZINSHOOFDEN TE HEEMSTEDE. Opgave van 17 Jan. 1938. A. H. D. de Boer, Jb. de Witstraat 13. H. de Boer, Bosb. Toussaintlaan 21. Wed. Mj P. W. C. Wolters, Lanckhorstlaan 32. L. Sietsma, Jn. van Goyenstraat 11. Opgave van 24 Jan. 1938. K. P. Huges, Valkenburgerlaan 3. E. A. Krijt, Brederolaan 8. J. C. van Lint, Java- laan la. Opgave van 7 Februari 1938. Wed. M. J. Hendriks, Azalealaan 3. J. H. A. de Jong, Burg. van Lennepweg 5. F. B. v. d. Berkhof, Lanckhorstlaan 99 H. J. A. Brantjes, Raadhuisstraat 73. J. Bruin, Rijnstraat 62. J. H. Pestman, Vechtstraat 6. -G. H. F. Wes- sels, Lanckhorstlaan 99. BADHUIS HEEMSTEDE. In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week vari 31 Januari tot en met 5 Februari ge nomen 550 douchebaden en 19 kuipbaden. Aan 58 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tussen 5 en 8 uur werd door 51 volwassenen gebruik gemaakt. Nog niet zo heel veel jaren geleden maakte het de trots der moeder uit, wanneer haar baby zwaar was. Wanneer hij met de fles gevoed werd en regelmatig in gewicht toenam, waren zij over een gemiddeld gewicht van 100 gr. per week niet enthousiast en gingen vaak tot bij voeding over. Overvoeding was aan de orde van de dag en de overmatig dikke kinderen leerden veel later lopen, dan zij, die een normaal gewicht hadden, waren trouwens ook veel trager in al hun ver richtingen. Huilde een kind, dan had het ongetwijfeld „honger" en de moeders dachten er niet aan, dat een kind ook wel huilt, wanneer hij teveel voeding krijgt. Thans hebben de moderne opvattingen van de medici in dit opzicht zeer veel gewijzigd en wijzen zij jonge moeders steeds op het gevaar van overvoeding. Dikke, te zwaar gevoede kinderen, hebben lang niet zoveel weerstandsvermogen als magere, slanke kinderen. Hoe vreemd het ook moge klinken, bleekzucht is meermalen een "ge volg van verkeerde en te rijkelijke voeding! Met het aantal calorieën, dat in het leven der vrouw zo'n grote rol speelt, moet ook in de kinderkamer meer rekening worden gehouden. Vanzelfsprekend hebben kinderen voor de Bij onze grote sortering Machines hebben wij beslag gelegd op de ALLEEN-VERKOOP van de (Ned. Fabrikaat) in elke gewenste uitvoering. Dus naar opbouw van hun lichaam voedingszouten en voedingsstoffen nodig, doch niet in overmatige hoeveelheid. Een voldoende toevoer van vita minen is vooral in de winter van groot belang, daarom moet reeds vroeg begonnen worden met de zuigelingen vruchtensap, vooral van sinaasappelen te geven en naarmate zij ouder groene groenten, tomatensap, appelmoes e.d. Kinderen, die in de wintermaanden bleek zien en lusteloos worden, zijn in zeer vele gevallen verkeerd opgevoed. Medicijnen of „verster kende" middelen worden gegeven, wat door een rationele voeding voorkomen had kunnen worden. Vooral schoolgaande kinderen moeten vóór zij 's morgens van huis gaan goed gevoed worden en een bord havermout eten of bruin brood met een appel of banaan. Vlees en worst kunnen achterwege blijven, een enkele maal een ei kan geen kwaad, koffie en thee, zelfs slap, is overbodig, melk is een uitstekende drank en evenals alle zuivel producten gezond en voedzaam, groene groen ten en verse vruchten, compotes mogen niet ontbreken. Vele moeders beseffen niet, hoeveel schade zij het groeiende organisme berokkenen door verkeerde voeding en de vele kilo's, die de weegschaal aangeeft, zijn geen maatstaf van gezondheid. Rheumatische aandoeningen zijn hieraan zelfs toe te schrijven, evenals een slecht gebit en allerlei andere kwalen. De kinderen moeten, indien enigszins moge lijk, ook 's winters buiten spelen, ze kunnen niet genoeg van de frisse lucht profiteren. Licht en lucht! Niet ieder kan het bekostigen om de kinderen gedurende de wintermaanden ultra violette be stralingen te laten geven, daarom is een doel matige voeding, rijk aan' vitaminen, licht en lucht wat de kinderartsen voorschrijven en zodra er maar even zon is, moeten zij hiervan profiteren. 's Lands wijs, 's lands eer! Bruiloftsgasten op het dak! Indien een vader in Boekarije vele dochters heeft, heeft hij veel kans een zeer bemiddeld man te worden. De jonge Boekaren kunnen de vrouw hunner keuze slechts tegen hoge prijs bekomen, die zich wijzigt naar de ouderdom en het uiterlijk van het meisje. Volgens de ongeschreven wetten van dit land mogen de beide jongelieden, die in het huwelijk zullen treden, nadat de jongeman de hand van het meisje heeft gevraagd, elkaar niet meer zien vóór de huwelijksdag is aangebroken. De huwelijksfeesten duren drie dagen, en op de avond, hieraan voorafgaande, komen de vriendinnen van de bruid in haar woning, en brengen er de nacht dansende en zingende door. 's Morgens vroeg wordt de bruid door hen gekleed en daarna afgehaald door den bruide gom en zijn familie. Even na zijn aankomst hebben er paarden rennen plaats, waarbij de uit te reiken prijzen meestal uit verschillende weefsels en bont soorten bestaan. Hierop volgen de kerkelijke ceremoniën, en daarna keert de jonge echtgenoot met zijn familie naar zijn huis terug en onthaalt zijn gasten. Eerst later gaat hij naar het huis der bruid, die hij nu mag spreken, doch na korte tijd vertrekt hij weer. De tweede dag komt hij weer bij zijn bruid en mag hij weer korte tijd bij haar vertoeven, doch steeds in tegenwoor digheid van andere vrouwen, en eerst de derde dag mag hij zijn vrouw meenemen naar zijn nieuwe woning. In Noordelijk Azië, in Kamschatka, wordt het geduld der huwelijkscandidaten zwaar op de proef gesteld. Het is hier namelijk gebruik, dat de jongeman naar de ouders van zijn aangebe dene gaat en vraagt hun dochter te mogen „dienen", hetgeen niet zelden enige jaren duurt, alvorens hem wordt toegestaan de dochter te „roven". Is dit laatste het geval, dan beginnen eerst de grote moeilijkheden, voor en aleer hij zijn bruid heeft. Hij moet angstvallig nagaan, wanneer zij alleen is en het hem eindelijk ge lukken zal, haar mee te voeren. Ieder, die ge tuige is van deze „bruidsroof", moet trachten hem te verhinderen. Meermalen gaan er maan den overheen eer de man in zijn moeizame pogingen slaagt, en me^fg pak slaag heeft hij „„tuten eer Inject, tenslotte de zijne kan noemen. De huwelijken der aan de Noordpool levende Groenlanders worden eveneens op zeer eigen aardige wijze gesloten. De mannen verlangen van hun vrouwen niet meer, dan dat zij goed kunnen huishouden. In dien een man zich bijzonder aangetrokken ge voelt tot een jong meisje, dan maakt hij hiervan twee oude vrouwen deelgenoot. Valt de huwe- lijkscandidaat in de smaak van deze beiden, dan stellen zij het meisje in kennis met het aanzoek. Deze maakt als antwoord een vlecht van haar haren, laat deze over haar gelaat hangen, zegt ja noch neen, doch weent... De beide vrouwen doen alsof zij niets van dit verdriet bemerken, nemen haar bij de armen en brengen haar naar het huis van den jongen man. Hier zet zij haar huilen en weeklagen voort, doch de jongeman doet eveneens alsof hij het niet merkt, althans, hij doet geen poging 0111 haar te troosten Tenslotte wordt hij ongeduldig en vraagt haar zijn vrouw te willen worden, waarin zij toestemt en het huwelijk een feit is. Niet zelden gebeurt het, dat deze scène zich meermalen herhaalt, en telkens nadat zij het jawoord gegeven heeft, verlaat de bruid snel het huis van haar aan bidder. Stelt het meisje het geduld van den jongen man te veel op de proef, dan wreekt hij zich, door haar door de beide vrouwen een soort zak te doen omslaan, en wel zo, dat de haren zichtbaar zijn, waaraan zij dan zo lang trekken, totdat de bruid in het huis van haar man blijft. In Lapland moet de toekomstige echtgenoot over een behoorlijke voorraad brandewijn be schikken, alvorens hij kan trouwen. Reeds wanneer hij de hand van het meisje komt vragen, moet hij een fles hiervan meebrengen, die dan door de familie der bruid wordt ge dronken, terwijl de bruidegom voor het huis hout moet kloven of ander nuttig werk moet verrichten. Is het geluk hem gunstig, dan wordt hem toegestaan tot aan huwelijksdag zo vaak te komen als hij wil mits hij brandewijn en tabak meebrengt. Men beweert, dat de Lap landers het huwelijk hunner dochters zo lang mogelijk uitstellen, 0111 zodoende zo lang moge lijk van hun a.s. schoonzoon te kunnen profi teren. Bij het huwelijk wordt rijkelijk van deze drank geschonken en aangezien men niet kan verlangen, dat de bruidegom hiervoor alleen zorgt, is het gebruikelijk, dat de bruiloftsgasten ieder een fles meebrengen; niet zelden gebeurt het, dat er zoveel genodigden zijn, dat de hut te klein is. De Laplanders weten zich evenwel te behelpen, en de jongelui gaan eenvoudig op het dak zittenHebben zij trek in een stuk vlees of iets anders, dan laten zij door het rook- I Maar smaakvol gerangschikt in onze Diverse grootten ^VANAF 45 ct. Groote Houtstr. 99 gat een touw naar beneden zakken, waarna het gevraagde hieraan gebonden en omhooggehaald wordt. Nada't het huwelijk gesloten is, blijft de jongeman nog een vol jaar in het huis zijner schoonouders wonen, en moet hen met alles behulpzaam zijn. Vele natuurvolken hebben, verschillende ge bruiken, die vaak grote moeilijkheden opleveren, voor en aleer de jongeman in het bezit zijner vrouw komt. Geheel in tegenstelling hiermede was het in Schotland tot voor kort mogelijk, dat een paar jonge mensen, die wensten te trouwen, zulks zonder vele formaliteiten konden doen. Heel vaak gebeurde dit in gevallen, dat de ouders weigerden toestemming te geven. Thans is zulks echter door strengere wetgeving niet meer mogelijk en zullen trouwlustige paartjes dergelijke spoedhuwelijken niet meer kunnen sluiten. GEVULD RUNDVLEES. 1 K.ü. vlees, 2 uien, 150 gram spek, 1 eet lepel gehakte peterselie, 1 sneetje oud brood, 1 ei, 50 gram boter, 100 gram vet, zout, pepe'\ Een stuk vlees, liefst enigszins lang, b.v. contre filet, wordt in -tweeën gesneden, gewas sen, gezouten en gepeperu. ue uien unun schoon en bakken ze lichtbruin, daarna worden de dobbelsteentjes spek erbij gevoegd en alles met elkaar nog even doorgebakken; we moeten echter zorgen, dat de uien niet te donker wor den. We vermengen nu uien en spek en peter selie met het geweekte sneetje brood en het ei en strijken dit mengsel uit op de ene helft van het vlees; de andere helft komt er boven op en beide stukken worden met dun touw vastgebon den. Het vet maken we in de braadpan heet, doen het vlees erin en dompejen het even om en om, waarna we het aan alle kanten laten bruin braden, daarna komt er een goede halve Liter, of iets meer, water bij, de gewassen en fijn gesneden selderij en laten we het vlees nog drie kwartier stoven. Het vlees wordt overgebracht op de vlees- schaal en de jus nog even opgekookt; mocht het blijken, dat er te weinig is voor twee dagen, dan voegen we nog wat water bij, zeven de jus en binden deze zo nodig met een weinig maizena. NIEREN-OMELET. 1 Rundernier, 4 eieren, zout, 4 eetlepels melk, 15 gram bloem, 1 uitje, 25 gram boter, 1 d.L. melk, peper, zout, soja, boter om te bakken. Van de 4 eieren, een weinig zout en 4 eetlepels melk maken wij een beslag, door deze massa enige minuten flink te kloppen, daarna laten wij een stukje boter in de koekepan warm worden en gieten het beslag in de pan, waarna de koek aan beide zijden lichtbruin gebakken wordt, en op een bord warm gehouden moet worden, b.v. boven op de pan met aardappelen. De nier heb- JONGENS PYAMA. Succespatroon 1874. Prijs 30 cent en 5 cent voor adm.- en verzendkosten. Gestreept katoen flanel is geschikt voor deze pyama, die aan de voorzijde een split heeft of indien men dit wenscht k""i de hals uitsnijding iets lager vallen. Garneering van effen flanel of van streep in schuine rich ting. -v Patronen voor jongens van 68 jaar. GOEDE KNIPPATRONEN. Patronen kunnen per brief aangevraagd wor den met bijsluiting van ƒ0.35 in postzegels aan de Moderedactrice, Muzenstraat 56, Den Haag. ben wij met koud water opgezet; kookt dit, dan gieten wij het af en zetten de nier weer op met koud water en zout en laten het vlees gaar koken, waarna wij het in kleine stukjes snijden. Van de boter en de bloem wordt een pikant sausje gemaakt. Daarna wordt de melk, zout, peper erbij gevoegd en tenslotte de stukjes nier. Heeft dit alles tezamen nog ongeveer een minuut of vijf gestoofd, dan leggen wij de ragout in het midden van de omelet en slaan de zijkanten er overheen. file.i vrtn lunu. 2 kooktongen, 2 kopjes visbouillon, lj/j glas witte wijn, 30 gram bloem, 40 gram boter, citroensap, peper, blikje champignons. (Voor de bouillon 2 takjes selderij, 1 wortel, 1 laurierblad, 1 uitje, 2 kruidnagels, 'n paar peperkorrels, zout). We maken de tongen schoon, wassen ze even en geven aan beide kanten een diepe snede over de ruggegraat en langs de vinnen, waarna wij de filets als het ware van de graten afsnijden met een scherp puntig mes. We krijgen nu 8 filets, die met een draadje omwonden en in een dekschaal weggezet worden. We zetten de gra ten met water op b.v. 1 L. met de voor de vis bouillon genoemde kruiden en laten dit tezamen ongeveer drie kwartier trekken, koken er daar na de filets in gaar, ongeveer 4 a 5 minuten, en gebruiken een deel van het viswater voor de saus. We smelten de boter in een pannetje, ver mengen deze met de bloem en doen hierbij twee kopjes visbouillon, die vooraf gezeefd is en voe gen er daarna de wijn bij, zodat we een fijne, geurige saus verkrijgen, waarbij ten slotte nog de champignons en het vocht hiervan gevoegd wordt. We laten het sausje nog een minuut of tien doorkoken, doen er naar verkiezing even voor het opdoen een geklopte eierdooier bij ev wat citroensap, leggen de filets op een verwarm de schotel en gieten de saus erover heen. De rand kan gegarneerd worden me* stukjes in boter gebakken brood, b.v. driehoekjes of nette rechthoekige reepjes, afgewisseld door de cham pignons die we uit de saus hebben genomen. (Nadruk verboden) X 11S 113. Maar in 't heetste van de strijd Komt agent Van Noppen, De athleet van Puttershil, Snuivend op de proppen. Met van woede fonk'Iend oog Klimt hij langs de tent omhoog, En de vechtersbazen Bibberen als hazen 114. Hup! daar heeft hij den bassist Bij zijn kraag genomen, Terwijl Pa met bas en al Achterna moet komen. Met een vaartje gaat het zo Naar het Puttershils bureau, Waar ze tot de morgen Worden opgeborgen. 115. Door het kijkgat van hun cel Zitten onze helden Heel de nacht voor tijdverdrijf Op elkaar te schelden. Maar daar trekken Jim en Jan Zich geen sikkepit van an: Rustig slapen beiden Ergens in een weide. 116. Na een dag of wat is Pa Al het leed vergeten; „Maar van compagnons," zegt hij, „Wil ik niets meer weten! 't Leidt tot twist en handgemeen; Daarom blijf ik maar alleen! Ik zal met mijn eigen Vast geen ruzie krijgen!" EINDE.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1938 | | pagina 3