V™ OgMiki r «Ie Vrouw H E E M K De Dame, die zich Bancroft noemde TWEEDE BLAD Vervolg Plaatselijk Nieuws BURGERLIJKE STAND Krachten sparen ook in de huishouding U bespaart veel geld, DAM AVE 31 MAART 1938 No. 13 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 5 VERGADERING R.K. DAM- EN SCHAAK CLUB „ST. BAVO". De R.K. Dam- en Schaakclub „St. Bavo" hield verleden week Woensdagavond een leden vergadering, die stond in het teken van het be haalde kampioenschap van de R.K. Haarlemse Dambond. In zijn openingswoord herinnerde de voor voorzitter, de heer Warmerdam, er aan, dat „St. Bavo" nu voor de derde maal achtereen deze eretitel haü weten te veroveren. Onder de ingekomen stukken waren vele felicitaties van sportverenigingen, welke ge paard gingen met de wens dat het „St. Bavo" moge gelukken ook het landskampioenschap te behalen. Hierna volgden uitvoerige verslagen van ge houden bondsvergaderingen, die van de R.K. Haarl. Dambond door den heer J. Draijer en van de R.K. Schaakbond en het R.K. Schaak- verbond door den heer B. H. Stevens. Een 5-tai nieuwe leden werd met enige toe passelijke woorden door den voorzitter geïnstal leerd, terwijl één nieuw lid werd voorgedragen. Een voorstel, om de contributie die het vorige jaar was verlaagd met 3 cent per week weer op het oude peil te brengen werd aan genomen. Van meer interne aard, maar toch van zeer groot belang waren talrijke grieven, die het bestuur vervolgens ter bespreking inleidde, zo o.a. het ongeregeld betalen der contributie, het niet op tijd afschrijven als niet kan deelgenomen worden aan wedstrijden, niet op tijd aanwezig zijn op wedstrijden en andere zaken, van zo groot belang, nu de vereniging steeds in bloei toeneemt. Algemeen was men van oordeel, dat dergelijke misstanden moeten ondervangen worden, desnoods door schorsingen. Een voorstel tot instelling van een propa ganda- en een technische commissie had tot gevolg dat in de propagandacommissie werden benoemd de heren F. Boting, J. L. v. d. Voort en J. A. Stevens en in de technische commissie de heren H. v. d. Weiden, B. H. M. Stevens, J. Draijer, W. Herbst en G. Boot. Een voorstel tot training van het kampioens tiental voor de komende zware kampioens wedstrijden had tot gevolg dat het bestuur de opdracht kreeg te trachten daarvoor sterke combinaties uit te nodigen, waartegen dan ver schillende wedstrijden gespeeld kunnen worden, wat dan tevens een goede propaganda is voor de mooie damsport. Voor de te spelen uitwedstrijd voor het kampioenschap zegde het bestuur toe dat ook supporters tegen een zo laag mogelijke-prijs de reizen mee kunnen maken. Na een geanimeerde rondvraag sloot de voor zitter de vergadering met een beroep op bet eerste tiental om ijverig te trainen, opdat „St. Bavo" in de komende kampioenswedstrijden ook een goed figuur zal maken. HIJ NAM HET ZO NAUW NIET!!! De politie te Heemstede heeft aangehouden een vrachtrijder, die op een plm. 13 meter lange zeswielige auto 8 ton stenen vervoerde. Bij controle bleek, dat de man geen wegen- belastingkaart bezat. Zijn rijbewijs was al sinds Augustus verlopen, terwijl hij zijn nummer- bewijs maar had thuis gelaten. Ook het ver eiste inschrijvingsbewijs kon hij niet laten zien, aangezien hem dit in verband met de constructie van het voertuig geweigerd was. Tegen den man is proces-verbaal opgemaakt. Ondertrouwd: D. E. N. Voerman en M. P. Wijkhuizen. Getrouwd: H. Navis met G. A. R. Hartland; C. Bolier met A. H. Lindeman. Bevallen: C. C. v. BellenHonig z.; M. J. v. Holland-v. Buuringen z.; C. C. Kleen Stehouwer d. Onnodig lopen en verkeerde houdingen. „Hiervan kan geen sprake zijn," verklaarde onlangs een huisvrouw, toen wij de nood zakelijkheid van krachtsbesparing in de huis houding bepleitten. „In een huishouding", ver volgde zij, „moet men van 's morgens vroeg tot 's avonds steeds bezig zijn en is er geen sprake van over besparen van krachten na te kunnen denken". We zijn het met deze huis vrouw niet eens, want werken zonder na te denken of men het ook op eenvoudiger wijze kan uitvoeren is verkeerd. Huiswerk, dat steeds zo goed mogelijk gedaan moet worden, stelt geen mindere eisen dan welk ander werk ook. Overleg is het halve werk en krachten, die Uw schoenen laat repareeren, Heeren zolen f 0.90 Heeren hakken f 0.45 Dames zolen f 0.80 Kinder zolen f0.70 Kinder zolen tot maat 30 f 0.45 Dames- en Kinder hakken f 0.35 LEER OF RUBBER BINNENWEG 74-76 - HEEMSTEDE - TEL. 29141 bespaard kunnen worden, komen andere bezig heden ten goede. Dit gezichtspunt moet inder daad iedere huisvrouw ter harte nemen, wil zij althans 's avonds fit genoeg zijn om enkele uren aan lichte handwerken of andere ont spanning te wijden. Wanneer men begint met het verschillende werk, dat men doet, eens onder de loupe te nemen, zal men aan het einde van de eerste dag reeds bemerken, dat veel dingen eenvou diger gedaan kunnen worden en dat men veel heen enweer lopen, alsmede de vele onnodige bewegingen, voorkomen kan. Laten we enkele hoogst eenvoudige voor beelden noemen. Wanneer men van de kamer naar de keuken gaat, worden tegelijkertijd vuile kopjes mede genomen. De afwos wordt, evenals het zilver, voor zover alles in de huiskamer moet zijn, op een groot blad gezet, waardoor men slechts één keer behoeft te lopen. Ieder denke zelf na, hoe onnodig heen en weer lopen voorkomen kan worden, in verband met de samenstelling van de huishouding. Wanneer men een fles wil ontkurken is het voldoende, rug en armen het werk te laten verrichten; gezichts- en halsspieren behoeven zich niet krampachtig te vertrekken. Wanneer men de armen opheft om iets van een hoge plank af te nemen, zal men niet alleen schouders, doch het gehele lichaam even moeten strekken; op deze wijze wordt het bovenlichaam langer en de Iongen zetten zich uit, waardoor de ademhaling dieper wordt en verschillende spieren, die weinig in gebruik zijn, aan het werk gezet worden. Om een op de grond gevallen voorwerp op te rapen, buigen vele vrouwen het bovenlichaam veel te ver naar beneden, hetgeen verkeerd kan zijn voor de buikorganen. Beter en tevens eleganter is, indien men het ene been voor het andere plaatst en even met de knie buigt, waardoor het bovenlijf recht blijft en de spieren van het dijbeen in beweging worden gebracht. Bij het dragen van tassen met boodschappen begaan de meeste vrouwen de fout om de arm stevig tegen het lichaam te drukken, waardoor de armspieren verslappen, de rug een holle lijn vormt en de buik vooruit komt. Op de lange duur beïnvloeden verkeerde lichaamshoudingen en bewegingen, niet alleen houding en figuur, doch ook de gang. Wanneer men bewegingen doordacht uitvoert, hetgeen bij een weinig nadenken heel goed mogelijk is, dan zullen de krachten op rationele wijze benut worden. De huisvrouw, die veel zwaar werk moet verrichten, zal dan evenmin iemand met vergroeide ledematen behoeven te worden, als een ander, die het gemakkelijker heeft. Zij zal evenzeer een krachtige ver schijning kunnen zijn, enkel en alleen, omdat zij bij haar werk overleg aan de dag heeft gelegd en geen nodeloze krachten verspilde. Kleine tyrannen Opvoedingsfouten, die niet te herstellen zijn. Gevolgen van te grote toegevendheid. „Die jongen is een echte tyran voor zijn ouders". Hoe vaak horen wij deze uitspraak en hoe vaak kunnen wij ons van de juistheid hiervan overtuigen! Hoe kfpnt het, dat kinderen dikwijls op on hebbelijke wijze tegen hun ouders optreden en niet alleen tegenover hen, doch tegenover de gehele omgeving, zó dat men zich meermalen schikt om ergere tonelen te voorkomen? In zeer vele gevallen, ja, we mogen wel zeg gen nagenoeg meestal, ontwikkelen kinderen zich tot dergelijke kleine dwingelanden na zware ziekten. We kennen deze gevallen alle wel uit onze omgeving, wanneer jongens of meisjes weken lang ontzien moesten worden door ouders en omgeving, die alles doen om het kind terwille te zijn. Naarmate de genezing voortschrijdt, begint hij belang te stellen in hetgeen er om hem heen gebeurt en al heel gauw weet hij tevens, hoe hij tegemoet gekomen wordt en ieder hem op zijn wenken bedient. Moederhaat het licht 's avonds branden, zit bij hem, ifcest voor, vertelt ver haaltjes totdat ze zelf doodmoe is. Wellicht onbewust tracht het kind deze toestand zo lang mogelijk aan de gang te houden; heel begrijpe lijk, want kinderen zijn van nature egoïst. Zelfs wanneer hij weer beter is, simuleert hij dikwijls een of ander, he'tzij hoofdpijn, on passelijkheid of wat ook, om zijn doel te be reiken. In dergelijke gevallen is het nodig, dat de arts niet alleen het physieke lijden verlicht en tracht op te heffen, doch ook kan de psychische toe stand van het kind moet aandacht geschonken worden. De ouders zullen hem dienen te raad plegen in hoeverre het mogelijk en gewenst is, de teugels wat strakker aan te halen. Naarmate men langer stilzwijgend toelaat, dat het kind blijft tyranniseren, zal mfen het hem ook minder gemakkelijk afwennen. Het kind zelf zal even eens veel meer moeite hebben zijn luimen te overwinnen en zich te voegen naar ouders en omgeving. Jammer genoeg ontbreekt velen ouders de kracht 0111 tijdig in te grijpen en om zich ergernis en moeilijkheden te besparen, geven zij hun kind in alles zijn zin. Kinderen, die gewend zijn hun wil door te drijven, komen in opstand, indien zij verboden worden. Zegt men „neen" op een ongemotiveerd ver langen, dan volgen dikwijls driftbuien, die de omgeving inderdaad schrik aanjagen. Helaas laten maar al te vaak di^puders doch vooral de moeders zich door een verkeerde toe gevendheid leiden, omdat ze bang zijn, dat de gezondheid van het kind er door lijdt. Is hier ook niet vaak gemakzucht het leidend motief? Het gevolg? Veel moeiten, zorgen en verdriet voor de ouders en uit het kind groeit een eigen zinnig, egoïst mens, die steeds zijn haan koning wil laten kraaien. Een mens, aan wie het leven niets dan teleurstellingen biedt, omdat hij zich steeds verongelijkt voelt en hem alle eigen schappen ontbreken, die voor een goede levens houding nodig zijn. Het bitterste van alles is voor ouders het verwijt, dat later uit de mond van hun kind moeten horen, dat zij de schuld van alles dragen, omdat hun opvoedingssysteem gefaald heeft. Zulks te voorkomen is slechts dan mogelijk, indien beide ouders samenwerken en hun kind met liefde en geduld, doch tevens met strenge hand leiden. VOORJAARSBEURS van de Vereen, van Huisvrouwen in Gem. Concertgebouw (31 Maart7 April) (Zondag 3 April gesloten) Mogen wij Uw bezoek verwachten aan onzen 'stand No. 3 Interessante demonstraties van nieuwigheden op huishoudelijk gebied. GROOTE HOUTSTRAAT 99 BEHANDELING VAN HET HAAR. Men kan het haar mooi en glanzend maken en tevens bevorderen, dat de ondulatie houdt, door de volgende brillantine samen te stellen: 425 gram alcohol (95 en 52 gram ricinus olie mengt men goed dooreen en parfumeert ze naar eigen smaak. Men verkrijgt dan een buitengewoon goed middel om het haar te be handelen, dat men in een goed gesloten fles bewaart. Amandel-olie bewijst even goede diensten, alleen heeft men het bezwaar, dat ze op de duur ranzig wordt. Men kan blond haar ook zonder waterstof- superoxyde bleken, indien men het wekelijks wast met zeepsop, waaraan op 1 Liter water één gram potas wordt toegevoegd. RECEPTEN PIKANTE MACARONI-NIER-SCHOTEL. 500 gram nieren, twee grote uien, 20 gram bloem, 200 gram macaroni, zout en peper naar smaak, 5 gram boter of 1 blokje delfrite, 2 d.L. water, 1 bouillonblokje. De macaroni wordt aan stukjes gebroken en opgezet met ongeveer 1 L. kokend water en een theelepeltje zout, gedurende 10 minuten ge kookt en daarna in de hooikist gezet om varder gaar te worden. Bij gebrek aan een hooikist wikkelen wij de pan in minstens 6 couranten. Na een goed uur is de macaroni gaar. De nieren worden in water gezet, daarna ge wassen en aan smalle reepjes gesneden; de uien worden schoongemaakt en gaar gesmoord in de boter met de stukjes nier, peper en zout. We zetten de pan op een kleine pit, omdat door vlug gaar worden de uien te bruin en de nier te hard wordt; in het warme water wordt het bouillonblokje opgelost, de bloem met dit vocht vermengd en roerende bij het vlees en de uien gevoegd, waarna we alles nog een minuut of 10 laten doorkoken. Even vóór het aan tafel gaan halen we de pan met macaroni uit de hooikist, gieten het overtollige water af en schudden een stukje boter door de macaroni, die we daarna in een rand op een verwarmde schotel leggen, met de niertjes en saus in het midden. Deze schotel is bijzonder smakelijk en zeer voedzaam en heel gemakkelijk klaar te maken. JAPON VOOR GFZETTE FIGUREN. Succespatroon K 24379. Prijs f 0.30 en 0.05 voor adm. en ver zendkosten. K 24379 K. 24379. Afkleedend model, a.an voor zijde in vestvorm met bescheiden V-vor- K 21379 mige halsuitsnijding en knoopsluiting tot taile. Garneering van stiksels; gedeeltelijk op gestikte plooi. Prijs der patronen 35 cent. Maten 485052 en 54 GOEDE KNIPPATRONEN. Patronen kunnen per brief aangevraagd wor den met bijsluiting van 0.35 in postzegels aan de Moderedactrice, Muzenstraat 56, Den Haag. POFFERTJES. 250 gram bloem, 2 eieren, 2/2 kopje melk, 100 gram krenten, 25 gram gist, zout. De bloem wordt gezeefd in een kom gedaan, de gist aangemaakt met de lauwe melk en de eieren worden flink geklopt. In het midden van de bloem wordt een kuiltje gemaakt en hierin telkens een weinig van de met gist ver mengde melk gedaan. Van het midden uit de bloem roerende vermengen met de vloeistof en later de met zout geklopte eieren en krenten met het beslag vermengen, dat nog een uur moet rijzen op een warme plaats (toegedekt). De poffertjespan wordt verwarmd en de ver schillende afdelingen met boter en delfrite vet gemaakt, daarna een weinig van het beslag ingegoten, oven laten bakken, met een vork omkeren en alle poffertjes op een schotel warm houden. Presenteren met boter en suiker (fijne). OOK VOOR A. F* WILLEM P. WILHELMINASTRAAT 16 VERVORM EN'VERVEN'STOOM EN WOLLEN CEINTUUR. Men neemt benen of metalen ringen naar gewenste grootte en festonneert ze met wol om, daarna hecht men ze met enkele steekjes aan elkander in één of twee rijen en sluit beide einden met zeer grote, eveneens met wol om- gefestonneerde haken. Ze geven een bijzonder aardig persoonlijk iets aan ceintuurs. FEUILLETON Roman van NORBERT GARA1. (Nadruk verboden.) 2) Al spoedig ging in het hotel een gerucht van mond tot mond: op onverklaarbare wijze had een der kellners vernomen, dat de in Savoy Hotel gelogeerde Miss Evelyn Bancroft niets meer of minder was dan een doodgewone oplichtster. En reeds na enige minuten kon men overal, zowel op de trappen als in de gangen, in de lifts en in de eetzaal, de fluisterende vraag vernemen: „Hebt u het al gehoord?Miss Evelyn Bancrofttwee rechercheurs Mr. Bollman, de directeur, trad de portiers loge binnen. „De Kamers nos. 201 en 202 zijn vrij, James," zei hij, met een trek van ernstige ontstemming op het gelaat en zijn stelregel, dat tussen den directeur en het personeel, ter bevordering van het prestige en het respect, een grote afstand moet bestaan voor een ogenblik vergetend, liet hij zich gebroken op een stoel vallen. „Is het niet ongelofelijk, James? Miss Evelyn Bancroft een oplichtster Een der beide rechercheurs stak, zonder zich aan te melden, het hoofd om de hoek van de deur. „ik hoor zo juist van het kamermeisje, dat de gezochte vanavond de gast is van Lady Astor," zei hij met een schamper lachje. „Lady Astor?" De directeur sprong van zijn stoel op. „Lady Astor?! Wat is dat in 's hemels naam voor een ellendige geschiedenis Zonder den verbijsterden directeur een ant woord waardig te keuren, liet de rechercheur, die nu geheel naar binnen was gegaan, zich met dé woning van Lady Astor verbinden. „Ik zou graag Lady Astor willen spreken.... Ja, ja, een dringende aangelegenheid!Wat zegt u: is Lady Astor niet thuis?O juist, een feest in WimbledonKunt u mij ook meedelen, of Miss Evelyn Bancroft zich onder haar gasten bevindt?Ja?Weet u het zeker?Dank u!Osborne Street 7, ja, dat is me bekend. Goedenavond!" Hij legde de telefoon weer op de haak, haalde een sigaar uit zijn vestzak te voorschijn en beet er de punt af. „Die jongedame zal vannacht wel niet meer in Savoy Hotel logeren, wat Bill?" zei hij, zich met een grimmig lachje tot zijn collega wen dend. „Zij zal verbaasd staan zo eenvoudig als Scotland Yard gemeubileerd is!" De directeur reikte hem persoonlijk een vlammetje. „Wie is die Evelyn Bancroft eigenlijk in werkelijkheid?" „Een jonge actrice van het Century theater! Ze is nog geen twintig jaar..." De rechercheur stak Bollman met een joviaal gebaar zijn grote hand toe. „Een onaangename geschiedenis voor het Savoy Hotel, wat? En wat ik nog zeggen wildede garderobe en al die andere dingetjes, welke aan de jongedame toebehoren, zijn in beslag genomen. Laat u het hele zaakje maar direct inpakken en ergens neerzetten. De politie zal alles morgen wel afhalen. Good bye, Mister Bollman." Hij wees zijn collega Bill een plaats aan in een verborgen hoekje van de hall, vanwaar deze de buitendeur in het oog kon houden en begaf zich daarna naar buiten, waar hij een taxi wenkte. „Wimbledon," riep hij den chauffeur toe, „Osborne Street 7". En terwijl hij zich in de kussens liet vallen, voegde hij er bij: „Snel rijden!Politie!" Reeds enige seconden later was de auto uit het gezicht verdwenen. Ralph Austin, de beroemde jazz-koning, had Lady «stor beloofd de verzorging van de dans muziek aan de vier leste krachten van zijn band te zullen opdragen.' En hij had zijn belofte gehouden, de vier „Austin Jazzer", die als gondeliers verkleed waren, weerden zich zo dapper, dat de grote dining-room, die voor deze gelegenheid in een danszaal was omgetoverd, reeds spoedig voor de vele danslustigen te klein bleek. In een hoek van de zaal troonde de gast vrouw naast een, haast angstwekkend slanke Porzia, wier mager, ingevallen gelaat een niet minder antieke indruk maakte dan haar costuum. „Ik vind," zei Porzia spits, „dat het van Berry niet bepaald tactvol is de ganse avond slechts met een en de zelfde dame te dansen." „Wij zullen vandaag maar niet al te streng tegen Berry zijn," antwoordde Lady Astor met een spottend lachje, want hij danst met zijn toekomstige vrouw. Te middernacht hopen we zijn verloving met Miss Evelyn Bancroft publiek te kunnen maken." „Zijn verloving met de dollarprinses?" Blo zend van opgewondenheid, wuifde Porzia zich met haar weliswaar kostbare, maar niet be paald bij haar toilet passende rococowaaier koelte toe. „Nu, dat is werkelijk een felicitatie waard. Goudvisjes als deze Amerikaanse vangt man niet elke dag. lit meen in een van de bladen te hebben gelezen, dat haar vader in Amerika eigenaar is van meer dan twee millioen benzinepompen." „Dan heb je verkeerd gelezen, lieve. Er was sprake van drie millioen pompen." „Ach, op een millioen komt het in de nieuwe wereld niet aan," meende Porzia, die aan haar beide zoons dacht, met een zuurzoet lachje. Die dwazen hadden, niettegenstaande zij het hun ten sterkste had afgeraden, meisjes uit totaal verarmde adellijke families getrouwd met het gevolg, dat zij nu elk dubbeltje moesten om draaien. Het zou Porzia een lief ding waard zijn geweest, wanneer haar schoondochters een wat grotere bruidschat en wat minder voor vaderen mee ten huwelijk hadden gebracht. Maar waar gedane zaken nu eenmaal geen keer plegen te nemen, bleef Porzia slechts één troost: geldhuwelijken van andere mensen als minderwaardig te beschouwen. „Ik moet zeggen, Constance," vervolgde zij malicieus, „dat je in deze een zeer breed stand punt inneemt. Benzinepompen mits in vol doende hoeveelheid aanwezig schijnen bij jou de stamboom volkomen te kunnen ver vangen. Evelyn Bancroft is weliswaar rijk ik zal de laatste zijn om dat te ontkennen maar zij is niet van goede familie. Haar groot vader van moederszijde was, naar ik mij heb laten vertellen, matroos op een zeilschip!" Lady Astor wierp een welgevalligen blik in de richting van Berry's uitverkorene, die op korte afstand voorbij danste, de linkerhand op de schouder van haar partner en met de rechter de plooien van haar gehavend toilet elegant bijeenhoudend. „Nu, Berry krijgt in ieder geval niet alleen een rijke, maar ook een bijzonder knappe vrouw, lieve Dorothy," zeide zij. „En volgens mijn ervaringen vermogen zelfs de meest be roemde voorouders niet die waarborg voor een gelukkig huwelijk te bieden als een jeugdig en lieftallig uiterlijk." De vier Austin-jazzer speelden nu hun succes lied: „The night full of the silver moonlight." Men hoorde het murmelen van een beek, de fluit liet zacht de langgerekte, verlangende roep van een vogel horen en uit de toetsen van de vleugel klonk het ruisen van een zoele wind door de toppen der bomen; een zingende zaag imiteerde het zuchten van een kale, grove den en daarmee vermengde zich teer en smeltend de welluidende klanken van de viool, die het beeld van de lentenacht in de zilveren glans van vrouw Luna volmaakte. Berry boog zich tot zijn uitverkorene over. „Het was werkelijk een lumineus idee van je, Evelyn, mijn tante te bewegen inplaats van een vervelende avond een Venetiaans feest te geven." Zij antwoordde niet. Met weemoed in het hart dacht zij er aan hoe snel zijn geestdrift bekoeld zou zijn, wanneer hij wist, dat haar voorstel aan Lady Astor slechts was voort gekomen uit de hopeloze impasse, waarin ze zich bevond. Zij had geen nieuw avondtoilet meer durven bestellen, omdat haar schulden de laatste dagen tot een bepaald angstwekkende hoogte gestegen waren. En zo was ze op het denkbeeld gekomen van den garderobier van het Century theater een Juliacostuum te lenen en Lady Astor voor te stellen haar gasten op een Venetiaans feest te verenigen. Aanvankelijk had de oude dame enigszins sceptisch gestaan tegenover dit merkwaardig plan, dat zo geheel uit de toon der Engelse aristocratie viel, maar wat doet men al niet om een jonge, capricieuse Dollarprinses terwille te zijn! Dollarprinses! Nog slechts één nacht! Morgen zou alles uit zijn! Een kleine tube Veronaltabletten lag zorg vuldig verborgen in een der geheime vakken van haar grote toiletkoffer. Een matte glimlach lag om haar lippen. Zij luisterde naar de muziek en het was haar, alsof ze met Berry door de zich in maanlicht badende lentenacht naar de afgrond danste Plotseling zag zij, hoe een oudere heer haastig op Lady Astor toeliep. Hij scheen haar iets zeer belangrijks mede te delen, want zij schrok zichtbaar. (Wordt vervolgd.)

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1938 | | pagina 3