V™ t TUIN- ^|Sf® p de Vrouw W0\IUXJIV&JWM\ H E N K Iflkroi EEN NIEUWE JAS DE WERELDREIS VAN PROFESSOR SPUYT Vervolg Plaatselijk Nieuws Bereikbare wens dromen voor Pasen 23 meubelen parasols gereedschap. Sproei- 1 benoodigdheden RECEPTEN Als Peeperkorn Uw klee- ding chemisch reinigt, blijft ze prachtig in model. En de stof wordt niet slap, want het apprêt blijft behouden. Als U even opbelt geven wij 5"/o korting. Aan de zaak bezorgd10°/o korting. PEEPERKORN 6 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 14 APRIL 1938 N0. 16 BLOEMPJESDAG LIJDERS AAN VALLENDE ZIEKTE. Vergeet-het-niet. Er bestaat een lief klein bloempje, Dat U af en toe wel ziet. Niemand zal zijn naam vergeten, Want die is: „Vergeet-mij-niet". Het herinnert alle mensen Aan hun menselijke plicht Om er een of meer te kopen, Als 't in hun vermogen ligt! 't Is zo'n leuk, gezellig bloempje! 't Brengt U in een blijde sfeer. En danwetenschapp'lijk heet het In 't Latijn: „kooptermaarmeer". Want de baten zijn voor mensen, Die in deze maatschappij Steun en Sterkte nodig hebben. Toont voor hen uw medelij! In Bethesda helpt men velen Meer en Bosch doet evenzo. Koopt een bloem! Voor ieder duppie Krijgt U tien pond dank cadeau! Op de Zaterdag voor Pasen ls heel Haarlem aan de beurt. Negentien April wordt Heemstee Door die bloempjes blauw gekleurd! JENO. EERSTE HEEMST. SPEELTUINVERENIGING. V oor jaarsplannen. Nu de a.s. Paasvacantie weer grote eisen stelt aan de besturen, die zich met de organisatie van het Speeltuinwezen bezig houden, moet allereerst worden opgemerkt dat de winter- cursussen weer als geslaagd mogen worden beschouwd. Onder leiding van Mevr. van Alphen en Sluyters (handwerk), Mej. Duyvis (lederwerk) en Mevr. Spijksma (hand- en knutselwerk) is weer veel goeds tot stand gebracht. Op de bazar, die in de maand Mei zal worden gehouden, worden de werkstukken geëxposeerd. Ook zal op deze bazar het mooie figuurzaag- werk van jongens van 1014 jaar worden tentoongesteld. Deze cursus stond onder des kundige leiding van den heer H. v. d. Hoonaart. Woensdag 13 April hebben de hekken van de speeltuin zich weer voor het buitenspelen ont sloten om de kinderen weer genotvolle uren te verschaifen. Het geheel is met een kwastje verf weer op geknapt en de zandbak is dubbel zo groot gemaakt. In de Paasvacantie zal dus weer naar harte lust gespeeld en gevoetbald kunnen worden. Zij, die zich als leider of leidster hiervoor enige uren daags beschikbaar willen stellen, kunnen zich vervoegen bij het bestuur op het terrein aan de Meerweg. Aanmeldingen worden op grote prijs gesteld. Tot slot nog iets belangrijks. Met het oog op de gedane en nog komende grote uitgaven tot voltooiing van het speelterrein zal een loterij worden georganiseerd. De prijzen zullen de week na Pasen worden tentoongesteld in de etalage van de fa. Verbeekvan El, Binnenweg bij de Julianalaan. Door de firmante werd een rookfauteuil als 2e prijs gratis gegeven. De trekking zal vóór of op 1 Juni in het clubgebouw geschieden onder leiding van de Heemsteedse politie. ONDERWIJS AAN ZIEKE EN ZWAKKE KINDEREN. Gedurende al de jaren van haar bestaan heeft de Commissie ter voorziening in het onderwijs aan zieke en zwakke kinderen in Haarlem en Omstreken een mooi werk van barmhartigheid verricht. Met grote dankbaarheid gedenkt de commissie de steun, in 1937 van de gemeente besturen van Haarlem, Bloemendaal en Heem stede, van vele schoolbesturen en donateurs ontvangfn. In 1937 werd het onderwijs voortgezet met 22 leerlingen. Gedurende het jaar werden 32 nieuwe leerlingen ingeschreven, terwijl op Brederodeduin het aantal met 24 vermeerderde. Alzo ontvingen in het afgelopen jaar 78 kinderen huisonderwijs. In de loop van het jaar werden afgevoerd 15 leerlingen, die de school weer konden bezoeken, terwijl 6 leerlingen om ver schillende redenen werden afgeschreven. Van die op Brederodeduin gingen er 24 weer naar huis, samen dus 45 leerlingen. Op 1 Januari 1938 kon dus het onderwijs worden voortgezet met 33 leerlingen, n.l. 21 te Haarlem, 2 te Heemstede, 2 te Zandvoort, 1 te Bloemendaal en 6 op Brederodeduin. Een zware slag trof de Commissie door het plotseling overlijden van den voorzitter, den heer E. S. Frank. Met dankbaarheid gedenkt de commissie het vele goede, dat hij voor het zieke en zwakke kind heeft gedaan. De heer W. B. Smit, Directeur van de Gem. Geneesk. en Ge zondheidsdienst, was bereid zijn plaats in te nemen. KUNSTKRING HEEMSTEDE. Maandag 25 April, des avonds 8.15 uur, geeff Henriëe Bosmans een piano-recital in het ge bouw van de Nederl. Protestantenbond, Post- laan, Heemstede. Het programma bevat werken van Mozart, Schumann, Chopin, van BruckenFock en Debussy. Deze uitvoering is ook toegankelijk voor niet-leden. Kaarten zijn verkrijgbaar bij den concierge van de Protestantenbond, in de boekhandel en 's avonds aan de zaal. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Van Ieperen, Haem- stedeplein 7, paar wildlederen handschoenen; Bureau van Politie, zilveren oorbel, kosteloos rijwielbelastingmerk, portemonnaie met inhoud en jongenspet; A. de Bruin, Voorweg 51, portemonnaie met inhoud; Van Zeil, Iepenlaan 6, klein hondje; De Vries, v. d. Spiegeliaan 12, rol tekeningen; J. Erkelens, Lijsterbeslaan 11, bruin hondje; La Hayze, Binnenweg 2, paar handschoenen; v. Zanten, Leidschevaartweg 51, vulpen en herenhorloge; Mevr. Haak, Mesdag laan 8, portemonnaie met inhoud; D. J. v. d. Stam, Adr. Pauwlaan 25, bril; Bruin, Eschdoorn- kade 19, broche; De Mooy, Kampervest 3, Haar lem, pakje vlees; J. Breebaart, P. C. Hooftkade 2, autolamp; Schoenmaker, Wilhelminaplein 1, witte regenjas; v. Looy, Binnenweg 188, motor handschoen; v. d. Velden, Berkenlaan 21, porte monnaie met inhoud; Tervoort, Zandvoortsche- laan 62, vulpenhouder; E. v. d. Vis, Eschdoorn- kade 34, zakmes; Vis, Spaarnzichtlaan 31, jongensjasje; H. Siekman, Marnixplein 6, Haar lem, broche met diamanten: Mevr. de la Hayze, v. Merlenlaan 19, medaille; R. v. d. Aar, Kadijk 2, wollen handschoen; Kaptein, Manpadslaan 14, nikkelen polshorloge; Mooyekind, Lombokstraat 16, zinken plaat. ii ZONDER CHAUFFEUR ALLEEN TUBEMABKT ZO TELEE. 15138 BETROUWBARE WASENS VANAF, r Sr P. DAS INTERN. ORDE VAN GOEDE TEMPELIEREN LOGE „NUTTIG VOOR ALLEN". Filmavond en fihnmiddag. Sinds enige jaren heeft de loge „Nuttig voor Allen" No. 132 der Intern. Orde van Goede Tempelieren te Heemstede de strijd tegen het alcoholisme aangebonden. Zij doet dat op een intensieve wijze. In de eerste plaats is daar haar reclasseringsarbeid. Dit is wei haar belangrijkste taak. Daarnaast voert zij ook een zeer intensieve propaganda naar buiten door middel van krantenverkoop, het beleggen van openbare vergaderingen, enz. Ook de film heeft zij in haar strijd betrokken. Op Woensdag 20 April organiseert zij een grote Filmdag in de Prot. Bond, Postlaan. Voor de avondvoorstelling is het haar gelukt beslag te mogen leggen op het zeer belangrijke filmwerk „De strijd om de Matterhorn". De film speelt in de bergen en het is de aloude geschiedenis van eer en roem, welke echter dikwijls een „andere" afloop krijgt, dan die van „eer", een geschiedenis welke ook dagelijks in ons eigen leven voorkomt. De film is zeer dramatisch en spannend en doorweven van indrukwekkende natuuropnamen. In het voorprogramma komt o.a. voor een 2- acter van Stan Laurel en Olivier Hardy, die de lachspieren danig weten los te werken. Voor de kinderen worden 's middags twee voorstellingen gegeven, aanvangende 2 uur en 4 uur. Sprookjesfilms en avonturenfilms vullen dit programma. Het zijn films waar de kinderen in heerlijke spanning van kunnen genieten. Ook hier zullen de lachspieren tot ontspanning komen en het zullen voor de kinderen enige onvergete lijke uren worden. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. SPAARKAS „ST. ANTONIUS". Onder voorzitterschap van den heer L. Roest hield de spaarkas „St. Antonius" gisteravond een ledenvergadering waarvoor vrij veel belang stelling bestond. Na de gebruikelijke opening verwelkomde de voorzitter de aanwezigen en memoreerde voorts de niet zeer vlotte ontvangst van de brandstoffen in 1937, toen de eerste wagons op 8 Juli binnenkwamen en de laatste op 1 September. Hij hoopte echter, dat de af levering dit jaar beter zou verlopen. Na voorlezing van de notulen en van het jaarverslag van de D.I.C.H. werden de bespre kingen geopend omtrent de te bestellen brand stoffen voor dit jaar. Verschillende klachten over de kwaliteit van de in 1937 gekochte brandstoffen kwamen naar voren, zodat werd aangedrongen om ditmaal de gelegenheid open te stellen, ook buitenlandse kolen te kunnen be trekken. Hoewel met aandrang werd gepleit om bij voorkeur Nederlandse waren te kopen, ging de vergadering met het eerste voorstel accoord, waarbij echter werd bepaald, dat, indien het aantal bestellers voor buitenlandse kolen te gering zou zijn, deze genoegen zouden nemen met binnenlandse. AFSCHEIDSRECEPTIE E. A. M. A. STEGER. In verband met zijn benoeming tot burge meester van Oirschot hield de heer E. A. M. A. Steger Zondagmiddag in het R.K. Verenigings gebouw een afscheidsreceptie. Aangezien de heer Steger een bekende per soonlijkheid is in Heemstede en de sympathie der ingezetenen heeft, maakten zeer velen van deze gelegenheid gebruik afscheid van hem te nemen. Wij merkten o.m. op wethouder Dr. E. A. M. Droog, vertegenwoordigers van de afdeelingen Bennebroek en Vogelenzang van de R.K. Staatspartij, van het Wit-Gele Kruis, van de St. Adelbertvereniging afd. Haarlem en Om streken, de Vereniging voor Vreemdelingen verkeer, het Comité voor Ontwikkeling en Ont spanning der Werklozen, de R.K. Verkenners, den heer J. F. van Lierop, wethouder van Benne broek, den heer Bregman, secretaris van die gemeente, den heer Chr. v. d. Bilt, oud-Tweede Kamerlid, voorts de R.K. geestelijkheid, hoofden van scholen, en vele anderen. Het zal den heer Steger wel duidelijk geworden zijn, dat hij in Heemstede vele vrienden achterlaat. Op de huisvrouw komt het aan De meeste huismoeders beijveren zich de Paasdagen tot feestdagen te maken, die af wijken van het alledaagse leven. Oude tradities worden gevolgd en steeds weer door alle huis genoten op prijs gesteld. De wens komt bij alle huisvrouwen op, deze dagen zo aangenaam mogelijk te doen verlopen, waartoe ongetwijfeld het feit medewerkt, dat Pasen een voorjaars feest is. De jubelende vogels uiten hun vreugde over de herleving der natuur en zingen in koor en hebben geen andere wensen dan gelukkig te zijn. Wensen! Zijn er wel mensen, die geen wensen hebben, al zijn deze nog zo bescheiden? Bereik bare en onbereikbare wensen, ze bestaan beide, doch aangezien deze laatste weinig kan van sla gen hebben, zullen ze slechts tot teleurstellingen leiden. Wensen, die echter bereikbaar zijn, heeft men menigmaal in de hand om ze tot vervulling te brengen dat is levenskunst. „Gelukkig willen zijn" is een wens, die alles beheerst, doch ieder mens verstaat hieronder weer iets anders. Mensen, die in het dagelijkse leven voortdurend rekening hebben te houden onet anderen, zullen zich reeds gelukkig voelen, indien zij zichzelf eens kunnen zijn. Brengt hun beroep mede, dat zij onafgebroken met andere mensen moeten spreken, dan is het voor dezulken een genot uitstapjes te maken Grootste sorteering: Groote Houtstraat 99 in een rustige omgev ng, waar zij tot zichzelf kunnen komen en zich één voelen met de natuur. Voor hen kan zo'n wens meestal wel tot ver vulling komen en deze mensen, hetzij mannen of vrouwen, moet he' gezelschap van anderen niet opgedrongen woi ten. Deze schijnbaar eenzamen zijn in werkelijk heid niet eenzaam, wart zij kunnen in een wereld leven, waar zij duizend stemmen horen en waar zij hun gedachten in een lichtend beeld kunnen weven, zoals nienianj! niemand vermag hun te geven! Doch, er zijn mensen, die werkelijk eenzaam in het leven staan en dezen zullen het een genot vinden, om feestdagen met anderen in de familie kring door te brengen. Zovele werkende vrou wen, die op kamers wonen, stellen het bijzonder op prijs indien zij feestdagen bij vrienden of familie kunnen doorbrengen en zullen meege nieten van de bontgekleurde eieren, die de Paas haas bracht. Het gevoel van verbondenheid met andere mensen, maakt, dat zij zich niet eenzaam en verlaten weten. De wetenschap, dat er vrien den zijn, die zich verheugen, wanneer zij bij hen komen, dat betekent voor vele eenzame vrouwen geluk! Hoeveel mogelijkheden zijn er om anderen het leven te veraangenamen, te maken, dat zij zich niet buitengesloten voelen en haar wensdromen vervuld worden. De huisvrouw heeft het ook grotendeels in haar hand om te zorgen, dat feestdagen licht punten betekenen in het leven van man en kinde ren, waarvan de glans ook in het latere leven der laatsten nimmer geheel zal verduisteren. Zelfs wanneer de kinderen volwassen mannen en vrouwen zijn, die een eigen gezin hebben of wellicht op verre afstand van het ouderlijk huis vertoeven, komen herinneringen aan feestdagen in het ouderlijk huis naar boven. Herinneringen aan die goede oude tijd, toen men zo heerlijk kon genieten van de verrassingen, die moeder zo kostelijk wist te bereiden! „Op de vrouw komt het aan!" Een oude waar heid, die mannen wellicht zullen betwisten, en om dit te voorkomen, .zullen wij onze bedoeling nader toelichten, overtuigd zjjnde, dat zij ons dan volmondig toegeven! Inderdaad, op de vrouw en moeder komt het aan om een sfeer yan gezelligheid in haar gezin te brengen, dije steeds doch vooral op feestdagen zoo onmis- baas is De stemming, welke in een gezin heerst, is be slissend voor het slagen of mislukken van feest dagen en daarom moet de huisvrouw een op gewekte toon weten te brengen in het gezin. Kalm te blijven ondanks allerlei drukte, is even gewenst als het voorkomen van bitse of onge duldige antwoorden, waardoor dikwijls kleine wolken samenpakken, die zich in een onweer ontlasten en de mooie feestdag bederven. Het komt er slechts op aan, dat de huisvrouw blijmoedig het vele goede, dat haar deel is, weet te waarderen en dit als glinsterende sterren ziet aan een lichtende hemel. Wanneer de vrouw en moeder zich in dienst stelt van haar kleine ge meenschap, dan zal het haar niet moeilijk vallen om zo nodig offers te brengen. Zij zal hierdoor haar wensdroom: een 'gelukkig Paasfeest te vieren met haar gezinsleden, in vervulling zien gaan. „Wegwijzers tot het geluk?" Ach, ze zijn overal, waar ons oog zoekt, doch we moeten ze weten te onderscheiden en, hiertoe stelt Pasen ons weer in de gelegenheid. BLANC-MANGER. 3 d.L. room, 7 d.L. melk, 150 gram suiker, vanillesuiker of essence, 10 blaadjes witte gela tine, kleine paaseitjes en een kuikentje. Melk met suiker koken, vanillesuiker toevoe gen, pan van het vuur nemen en de in koud water geweekte gelatine uitknijpen en in de hete vloeistof oplossen. Af en toe roeren om te voor komen, dat de gelatine zakt. Wordt de pudding drillerig, dan de, met een tikje zout stijf geklopte room toevoegen, vooral luchtig door de massa scheppen, die in een platte, ronde, met koud water omgespoelde vorm wordt overgebracht om koud en stijf te worden. Na het storten, bovenkant versieren met chocolade-eitjes, kui kentjes en dergelijke Paasversieringen. EIERNESTJES. (Voor 4 personen.) 500 gram koude aardappelen, 1 ei per per soon, melk en boter, 60 gram geraspte kaas. Aardappelen raspen of malen en vermengen met pl.m. 1 '/2 kopje melk en een eetlepel ge smolten boter, daarna met garde flink luchtig kloppen. De purée mag niet te stijf, doch ook niet te dun zijn. Precies de hoeveelheid melk aangeven is moeilijk, in verband met de soort aardappelen. Purée overbrengen op plat, vuurvast scho teltje, daarnaast met een vork de oppervlakte gelijk maken en vier „nestjes" maken, die men met een weinig geraspte kaas bestrooit; verder komt in ieder een klontje boter en strooit men de rest van de kaas over de aardappelpurée. Schotel in oven plaatsen, totdat de bovenkant lichtbruin is, daarna in elk nestje voorzichtig een ei breken, zo, dat het dooier niet breekt en het schoteltje nogmaals in de oven plaatsen, tot dat de eieren geschikt zijn om op te dienen. Warm serveren. HUISHOUDSCHORT Succespatroon 1813. Prijs 0.30 -f 0.05 voor adm.. en verzendkosten. Afkleedend model van schort, met z.g. Amerikaansche sluiting, d.w.z. banden aan beide voorpanden gestikt, die door verti- kale openingen geleid worden. Het practi- sche van deze modellen .s, dat beide voor panden naar boven gedragen kunnen wor den, waardoor men er vee] langer netjes rr.ee is. Noodig is opzij van beide zijnaden een opening te maken. Men kan de kraag van pigné maken, doch practischer lijkt ons hetzelfde materiaal ook voor mouw-opsla gen en zpU'---- BLEEKERSVAARTWEG HEEMSTEDE Voor een bovenwijdte van 80 c.M. is noo dig 3.60 M katoen, cretonne, satinet, lin nen of welk materiaal men ook verkiest. Patronen in de maten 464850 en 52. GOEDE KNIPPATRONEN. Patronen kunnen per brief aangevraagd wor den met bijsluiting van ƒ0.35 in postzegels aan de Moderedactrice, Muzenstraat 56, Den Haag. HANGOP MET ROOM We rekenen op '/2 a 3/4 Liter karnemelk per persoon; we leggen een schone doek in de ver giet en schenken er eerst een gedeelte der melk in, later de rest. Zien we, dat er al wat van de vloeistof is weggedruppeld, dan scheppen we met een zilveren lepel (of een sla-lepel) de uit gezakte dikke melk uit en doen deze in een kom: is al het water uitgedruppeld en slechts de dikke melk of hangop over, dan vermengen wij deze met 1 d.L. stijfgeklopte room en dienen de hangop met gestampte beschuit en basterdsuiker op: sommigen vinden kaneel erover gestrooid heel smakelijk, doch dat moet naar ieders persoon lijke smaak bijgevoegd worden. HA VERMOUT-CRACKERS. 200 gram zelfrijzend bakmeel, 100 gram suiker, 2 eieren, tikje zout, 1 a 2 eetlepels koud water. Bloem (gezeefd), havermout, suiker en zout worden in een kom dooreengemengd. De boter wordt gesmolten, doch mag niet warm worden en wordt in de kom gedaan, evenals het ei, dat met 1 a 2 eetlepels water geklopt wordt, waar na wij alle ingrediënten met een houten lepel goed dooreenmengen, daarna brengen wij het deeg over op een met bloem bestoven tafel of deegplank en rollen het dun uit met een be bloemde deegrol, steken er met een blikken ring of waterglas vormen van, die op een beboterd bakblik worden gelegd en gedurende 15 a 20 minuten in de oven worden gebakken, totdat ze lichtbruin en croquant zijn. DoorG. Th. Rotman (Nadruk verboden) 2223. Van het trotse Sparta, eens .de glorie van het oude Griekenland, is niets meer over dan wat ruïnes. Het nieuwe Sparta, op dezelfde plaats ont staan, is maar een heel klein stadje van enkele duizenden inwoners. De „ge vangenis", waarin Professor en zijn klein zoons opgesloten werden, was een oud, vervallen gebouwtje, dat weinig gebruikt scheen te worden. Terwijl Professor en Flipje zich overgaven aan sombere ge peinzen aangaande hun lot en dat van de Pulex, keek Flop eens rond, of er nergens een gaatje was om te ontsnappen. Dat was wel zo verstandig, want met somber gepeins schiet je weinig op. Plotseling sprong Flop op de bank. Hij had in de zoldering één plank ontdekt die tamelijk vermolmd scheen. Hij duwde er uit alle macht tegenhoera! de plank ligt Jqs pen muffe zolderlucht kwam hen tegemoet. Met hulp yap dep Prqfessor pp Flip lag de plank er nu gauw helemaal uit. Ze hoorden hem met 'n slag op zolder vallen.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1938 | | pagina 4