Peek Cloppenburg I V™ r de Vrouw Je -N PHILIPS?ra FnMMMNGfl! MAATCOSTUME DE WERELDREIS VAN PROFESSOR SPUYT EEN KEURIG f 3.75 f 3.10 Kluën TWEEDE BLAD Vervolg Plaatselijk Nieuws /pb.ooo.— te Een edele visconserve. PLEIN 35 7o TEMPELIERSTRAAT ZUihac£ 1682.3 ~limh Kinderen, snoeperijen en alcohol.* RECEPTEN Steeds goed verzorgd door tevens een jf te betrek- de fabricatie arnemelk en pasteuriseren atte het ver- ge jaren ge- geopend. En :gegroeid tot roldoend be- r een eigen rale verwar- ater en is er motorpomp es melk, ge in deze zaak kan maken. jn, nog vele bloei van dit wilde verder de hoek van die de rijweg "oen hij voor hoed af en Nicole Irvine ast, „ja, die vine" zei de le enige, die luwend keek niemand op ik vind het j daaraan te te krenken, vreemdeling 'ijs daarvoor ond met mij ;rste spijten, fspraak ver ging gevolg om?", vroeg )de baksteen in de heer- bere indruk eet ik, miss een eer zijn, r» onbekende <en, nodigde anden in de avond met eer had ge- nis zou ver- Daar stond naam. Wat vervolgd.) 19 MEI 1938. No. 20 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT GEMEENTERAADSVERGADERING. Op Donderdag 19 Mei 1938, des avonds om 8 uur, komt de Raad der gemeente Heemstede in openbare vergadering bijeen. De agenda luidt als volgt:" GEVONDEN VOORWERPEN. 1. Vaststelling van de notulen der vergadering van 31 Maart 1938. 2. Ingekomen stukken. 3. Wijziging verordening, regelende de instel ling tot beheer en de administratie van het Reservefonds voor Bijzondere Doeleinden. 4. 2e Wijziging Verordening Beheer Ge meente-Bedrijven. 5. Wijziging overeenkomst gaslevering aan Bennebroek. 6. 13e Wijziging jaarwedderegeling Ambte naren. 7. Benoeming hoofd Crayenesterschool. 8. Onbewoonbaarverklaring percelen Raad huisstraat Nos. 62 en 64. 9. Verlenging termijn van ontruiming der on- bewoonbaarverklaarde woningen Raadhuis straat Nos. 74 en 76. 10. Begrotingswijzigingen. Onbewoonbaarverklaring. B. en W. stellen voor: le. de woningen gelegen aan de Raadhuis straat nrs. 62 en 64 onbewoonbaar te verklaren; 2e. te gelasten, dat deze woningen ontruimd moeten zijn binnen de termijn van zes maanden, te rekenen van de dag, waarop de tijd tot voor ziening tegen dit besluit is verstreken of dit besluit tot onbewoonbaarverklaring is gehand haafd. Wijziging jaarwedderegeling Ambtenaren. B. en W. stellen voor: I. het raadsbesluit van 31 Maart 1938, be treffende jaarwedderegeling Ambtenaren, te wijzigen door in plaats van: „benevens vrij wonen en vrije centrale verwarming van de woning", te lezen: „benevens vrij wonen, vrije centrale verwarming van de woning en 75. kledingtoelage"; II. artikel 4 der jaarwedderegeling Ambte naren te wijzigen als volgt: G. Schoolschoonmakers, wordt gelezen: „De bezoldiging der schoolschoonmakers (schoolschoonmaaksters) der openbare scholen bedraagt: voor de Voorwegschool ƒ970.per jaar, voor de Dreefschool ƒ970.per jaar, voor de Crayenesterschool 750.per jaar, welke bezoldiging voor allen wordt verhoogd met een vergoeding van ƒ100.voor de grote f - - •- Verlenging termijn ontruiming der onbe woonbaar verklaarde woningen Raadhuis- straat 74 en 76. i en W.stellen voor, de termijn, genoemd ♦•""SrtVHCT besluit van 1 October 1937, gesteld voor ontruiming van de percelen Raadhuisstraat •"''"-'^hrs. 74 en 76, te verlengen met een termijn van 6"maanden. Jwi. Benoeming hoofd Crayenesterschool. B. en W. stellen voor: "-~a. te bepalen, dat met ingang van de dag onder c. bedoeld ophoudt de combinatie van Hoofd der Bronsteeschool l.o. en Bronsteeschool u.l.o., met dien verstande, dat de heer j. de Jong- Hoofd blijft der U.l.o. school; b. <jver te gaan tot de benoeming van een Hoofd der Crayenesterschool l.o., waarvoor de volgende voordracht is opgemaakt: 1. S. H. Boot, Hoofd van een openbare school te Hoorn. 2. fï. Keuning, Hoofd van de Nutsschool te Zwolle. 3.""J. Liefhebber, Hoofd van de openbare U.L.O. ''Schóól te Emmer-Compascuum. Verkoop Post-, Telegraaf- en Telefoon kantoor. B.; en -W, stellen voor, te verkopen aan de SSpat der Nederlanden (Posterijen, Telegrafie eh Telefoon) het post-, telegraaf- en telefoon- gebouw aan de Raadhuisstraat te Heemstede, tér grootte van 8.33 Are, voor een bedrag van 5 Verkoop grond van terrein „Valkenburg". |jB. en W. stellen voor, te verkopen aan den hjfer J. L. Böhm te Heemstede, een perceel gtond groot pl.m. 100 M2, gelegen achter en gjenzehtfev aan tiet perceel Camplaan no. 49, t&en de; prijs van 10.per Ma. fjTerug te bekomen bij: Munnink, Binnenweg lj|9, arihbahtl; C. Houniet, rijwielbewaarplaats Postkantoor, geldstukje; Engel, Binnenweg 74, l||irtemonnaie met inhoud; v. d. Heijde, Zand- vöorter Allee 6, hondenpenning; H. J. v. Wen- Schouwbroekerstraat 4, rijwielbelasting- ïpjsrk; v. Duijn, Bleekersvaartweg, gouden ring; f ernst. Dreef 56, postduif; Armand, Spaarn- htlaan 33, vulpen; Bureau van Politie, zilv. aSmband; v. Looy, Binnenweg 180, vulpen; Th. Commissaris; Kruisweg 1224, Haarlemmermeer, ajjto-bpitenbandKuipens, Adr. de Jongestraat 3§, Haarlem, das; Bureau van Politie, school- ejtui, garnituur best. uit meetlint, potlood, enz. eri bruine handschoen; J. A. A. Moone, lepen- \$n 46, handschoen; Bureau van Politie, grijze d&meshoed. P ffu ZfflW&s*4#.sm•--, Hierbij hebben wij het oog op de kaviaar, de geconserveerde eieren van de verschillende soorten steur. De steur is een merkwaardige vis; ze behoort thuis op de grote rivieren, echter vaak ziet men een drang tot trekken naar de zee, evenals men dit bij paling en zalm kan constateren. De gewone steur wordt tot 2 Meter lang; tegen de winter komt ze de rivier op om kuit te schieten, waarbij ze dicht over de bodem schuifelt en op deze wijze aan de kost tracht te komen. De steuren uit Rusland worden nog veel groter; vissen van 6 en 7 Meter lengte zijn daar geen uitzondering. Een geslachtsrijp vrouwelijk dier levert daar soms 200 tot 250 K.G. viseieren; geen wonder dat zulk een vangst als een fortuin wordt beschouwd. Zoiets is echter een zeld zaamheid. Het vereist enorme vaardigheid om zo'n reuzenvis aan boord te krijgen, terwijl dit waagstuk niet zonder levensgevaar volbracht wordt. Ook het vlees van de vis is zeer gezocht; het maakt een geheel andere indruk dan het vlees van andere vissen, vandaar dat het als een bijzonderheid zeer gewaardeerd wordt. Kaviaar is een dure visconserve en geeft een zeker cachet aan een diner of souper. In fijne comestibleswinkels kan men dit product in de étalages vinden. Zelden of nooit komt de kaviaar vers ter markt; bijna altijd als conserve, d.w.z. gesterili seerd of gezouten en geconserveerd, bijna uit sluitend in glazen dozen. In het groot wordt de kaviaar in het buiten land, in casu op de rivieren in Rusland gevan gen; het is dus niet anders mogelijk dan de waar verduurzaamd in de handel te brengen. Verse eieren smaken ook heel anders dan het product, dat wij kennen. Dit is een gevolg van de behandeling, want door het zouten treedt een oppervlakkige ontleding van de eiwitten in, waardoor hier de kenmerkende smaakstoffen ontstaan. Gewoonlijk levert een vrouwelijke steur niet meer dan 30 K.G. viseieren, de kleinere steriet geeft natuurlijk nog minder. Zodra de kuit is uitgedrukt, wordt deze opper vlakkig gereinigd en van vliezen en huidweefsel ontdaan, door de massa over een zeer grove zeef te wrijven, hierbij zorgdragende, dat de tere viseitjes door deze behandeling niet ge kneusd worden. Het is opvallend, hoe grondig men door een dergelijke eenvoudige behandeling de eieren van de vliezen kan., scheiden. Deze vellen worden voor andere doeleinden bestemd. Oorspronkelijk is kaviaar een lekkernij uit het Oosten. 1 eze delicatesse is door ons Wester lingen overgenomen; wij gebruiken dan ook nog steeds de oorspronkelijke aanduiding. De meest bekende soorten zijn dan ook van Moscovitische oorsprong (de Malosol- of Astra- kan-kaviaar). Het behoeft ons niet te verbazen, dat een kostbaar product als kaviaar vaak vervalst wordt. Als goedkope soorten kaviaar verkoopt men de eieren van zalmen, forellen en zelfs van snoeken. Ook de zogenaamde „Amerikaanse kaviaar" is lang niet altijd van de steur af komstig. Verder heeft men de „Elbe kaviaar", eveneens een product, dat meestal van grote riviervis afkomstig is. De verdere behandeling na het zouten is vrij eenvoudig. Een bepaalde hoeveelheid fijn zout wordt onder het product gemengd; dit laat men er geheel intrekken. Na een kwartier is de in werking van het zout goed waar te nemen. De weke en tere korreltjes, die de grootte van een flinke kraal hebben worden hard en iets kleiner (door waterverlies). Een sterke pekeloplossing kan er na verloop van tijd worden afgegoten en de gezouten viseieren kunnen op een zeef worden verzameld. De waar wordt vervolgens op zeven geschept, die ongeveer 5 pond kunnen bevatten. Na 820 uur zijn ze voldoende uit gelekt en opgedroogd. Ze zijn dan voor export gereed en kunnen in glazen dozen of in vaatjes worden geborgen. Serviettenkaviaar is een soort, die sterk ge perst wordt, waardoor de dozen wel aan inhoud winnen, maar de substantie niet aan kwaliteit. Niet alleen vervalst men deze kostbare conserve met eieren van andere grote riviervissen, maar ook met vleesnat en bouillon, met olie, met parelsago en bier, terwijl de karakteristieke kleur door middel van een weinig beenzwart geïmiteerd wordt. Kaviaar bestaat uit een tere en licht-ontleed- bare substantie; het behoeft ons dus niet te verbazen, dat ze vaak schimmelig of veranderd, door melkzuurgisting, wordt aangetroffen. De kleur die glanzend groenachtig zwart behoort te zijn, is dan dof, de eitjes verliezen hun glan zend uiterlijk, ze beginnen te rieken en de ont leding van de tere eiwitten is oorzaak, dat een scherpe stank naar aminen optreedt. Men heeft dan de zogenaamde „zeepachtige" kaviaar, die veel minder van kwaliteit en waarde is. Slechts bij uitzondering mag hier en daar een viseitje gekneusd zijn. Ook de grootte der korrels mag niet al te zeer uiteenlopen, anders heeft men ongetwijfeld met een mengsel te doen. Goede en gezonde kaviaar is nagenoeg reukeloos en voor kenners van een aangename en zeer bijzondere smaak. Het goedkope minder waardige product is gekenmerkt door een ziwak zure smaak, terwijl de minste soort bitter (gal achtig) smaakt. Dat over de smaak ten slotte niet te twisten valt, wordt zeker wel door het product kaviaar bewezen. Voor den een is het een lekkernij, terwijl de ander er een geprononceerde afkeer van heeft en behoudt. DAN MOStEVERANCIERS Herhaaldelijk hoort men moeders de klacht uiten, dat haar kinderen zo weinig etenstrek hebben en er zo slecht uitzien. Wanneer men de oorzaak hiervan tracht op te sporen, dan zou men tot de conclusie komen, dat de meeste kinderen tussen de maaltijden snoeperijen krij gen, zelfs vlak vóór zij aan tafel gaan, eten zij soms nog toffees of chocolade e.d. De moeders, die wel voelen, dat zij verkeerd doen, veront schuldigen zich door te zeggen: „Je zult wel weer weinig eten vandaag, neem dan maar wat chocolade, dat voedt tenminste!" Ongelofelijk, maar waar, en de verkeerde ge woonte om kinderen voor het vrije kwartier snoeperijen mede te geven, komt lang niet zelden voor. Andere ouders geven hun kinderen zakgeld, niet alleen met de bedoeling om te sparen, doch om het te besteden naar eigen goeddunken en steeds zullen er snoeperijen voor gekocht wor den. In zeer vele gevallen zullen deze op de terugweg naar huis opgegeten worden en is het dan nog wel te verwonderen, indien de kinderen anderhalf uur later geen trek hebben om te eten? Een verstandige voeding is in het belang van het jonge, groeiende organisme een eerste eis. Naarmate het kind leert alles wat hem voorgezet wordt met smaak te eten, zal hij ook veel meer weerstand bieden aan allerlei ziektetoestanden, omdat hij lichamelijk fit is. Het is dan ook zeer verkeerd om voor kinderen allerlei lif-lafjes klaar te maken, uit angst, dat ze niet genoeg van een stevig middagmaal zullen mee eten. Men kweekt op deze wijze verwende kigderen, die later on mogelijk zijn voor hun omgeving. Kinderen, die van jongsaf gewend zijn alles mee te eten, wat de pot schaft, zullen er niet aan denken iets anders te verlangen. Wij willen volstrekt niet beweren, dat kinde ren nooit eens iets lekkers mogen hebben, doch dan steeds na de maaltijden, en het mag geen gewoonte, geen moeten worden. Steeds moet ook maat gehouden worden en geen dwingen om meer mag de moeder er toe brengen meer dan de toegedachte portie te geven. Erger nog wordt het, wanneer ouders hun kinderen bier of wijn mee laten drinken uit hun eigen glas. „Och, zo'n klein proefje, wat hindert dat nu!" Het éne enkele slokje zal het kind niet te gronde doen gaan, doch op deze ene keer volgen steeds meerdere, dat meegeproefd mag worden en langzamerhand wordt het regel en krijgt het kind (o, zo'n klein beetje!!) in een eigen glaasje. Alcohol is voor het opgroeiende organisme buitengewoon schadelijk en niet alleen het zenuwstelsel en de lichamelijke ont wikkeling komen in gedrang, doch het maakt tevens, dat de puberteitsjaren veel te vroeg in treden. Wat dit laatste betreft, hierover behoe ven wij verder niet uit te weiden, daarover is genoeg geschreven door medici en paedagogen. Kinderen, die in hun jeugd nimmer alcohol dronken, hebben er ook niet de minste behoefte aan. Zij moeten reeds vroeg Ieren begrijpen, dat dit geen drank voor hen is en hun vragen er naar wordt voofbij gezien. Gelukkig is het alcoholgebruik reeds jaren lang verminderd en weet ieder de fatale inwer king op het organisme. Een ieder, die voor een of andere tak van sport in training is, zal zich dan ook steeds van alcoholgebruik moeten ont houden. Ook over het alcoholvraagstuk is reeds zóveel geschreven, dat wij mogen aannemen, dat moderne opvoeders bier noch wijn aan kinderen zullen verstrekken. Willen moeders hun kinderen na schooltijd persé iets geven, laat het dan vruchten zijn of een glas vruchtensap, hoogstens met een droog biscuitje. Wellicht mogen deze regelen er toe bijdragen, die moeders tot nadenken te brengen, die zich nog aan verkeerde gewoonten hielden, enkel en alleen omdat het in het belang van haar kind is. LEZEN IN BED is over het algemeen niet aan te bevelen, daar de ogen door de ongewone houding en door het feit, dat men het boek te dicht bij de ogen houdt, onnodig inspant. Vooral voor degenen, wier ogen reeds niet al te sterk zijn, wordt bijziendheid bevorderd. Wellicht zijn voor som mige mensen in dit opzicht verzachtende om standigheden aan te voeren ingeval slapeloos heid hen verhindert de zo nodige rust te vinden en deze verkregen wordt door het lezen van lichte lectuur. Bij kinderen moet men echter de gewoonte om vóór het slapen gaan te lezen niet aan moedigen of oogluikend toestaan. Hun fantasie wordt geprikkeld en hun gedachten houden zich teveel met het gelezene bezig; hetgeen geen rustige slaap bevordert. CARAMELSAUS. 5 d.L. melk, 150 gram suiker, 1 ei, 15 gram custardpoeder. We maken ditmaal inplaats van vruchten eens een caramelsausje, hetgeen bij droge rijst zeer smakelijk is. Ongeveer 2/3 van de suiker wordt in een niet te kleine pan tot caramel gebrand, terwijl we er met een houten lepel in blijven roeren. Zien we, dat de suiker begint te schui men, dan wordt met een kleine straal de koken de melk er bij gevoegd. We zorgen vooral, dat de suiker niet te donker wordt, daar dan de smaak onaangenaam bitter wordt, inplaats van pikant. Het ei wordt geklopt, met de suiker en de custardpoeder ermede vermengd; bij dit papje wordt de kokende vloeistof gegoten, in de aan vang slechts druppelsgewijze, steeds roerende, daarna moet de saus nog een paar minuten doorkoken op een zeer lage pit. ZOMERJURK VOOR GROOTERE MEISJES. Succes patroon 2738. Prijs 30 cent 5 ct. voor adm.- en verzendkosten. Effen materiaal, voor tennis en strand, .vit linnen, doch naar verkiezing ook in .-erschillende richtingen bewerkte streep, zijn geschikt voor dit bijzonder aparte mo del. Smalle panden en baantjes worden langs de kant opgestikt. Halsafwerking met revers en splitje. Patronen voor 14 16 jaar. GOEDE KNIPPATRONEN Patronen kunnen per brief aangevraagd wor den met bijsluiting van 0.35 in postzegels aan de Moderedactrice, Muzenstraat 56, Den Haag. HAARLEM: GROOTE'HOUTSTRAAT 38-40 PANNEKOEKJES. 150 gram bloem, L. melk, 1 of twee kleine eieren, sap van 1 citroen, zout, basterd-suiker, boter, delfrite of slaolie om te bakken. We zeven de bloem, doen ze in een kom, voe gen er wat zout bij en maken in het midden een opening met een houten lepel, waarin we het eierdooier laten vallen en dit met een weinig melk van het midden uit met de omringende bloem vermengen, tot een gelijkmatig beslag, waarbij van tijd tot tijd een weinig melk ge voegd wordt, totdat deze geheel gebruikt is. We blijven het beslag nog wat nakloppen en zetten het één of twee uur weg voor we gaan bakken, daarna wordt het eiwit stijf geklopt en op het laatste ogenblik door het beslag gedaan. In een koekepan wordt zoveel margarine, olie en del frite verwarmd, totdat de bodem bedekt is en als er rook van opstijgt, wordt een deel van het beslag in de pan gedaan en aan beide zijden lichtbruin gebakken en met een pannekoekmes op een besuikerd vel boterhammenpapier ge legd, bedruppeld met wat citroensap en be strooid met basterdsuiker, en in drieën gevou wen op een bord of schaal gestapeld, die warm gehouden wordt op een pan met water. DoorG. Th. Rotman (Nadruk verboden) 3234. Welk een voorzeggende geest professor Spuyt had, bleek al spoedig: de Pulex kwam inderdaad midden tussen de zwemmers in de rivier terecht. Tot zijn verbazing zag Professor Spuyt door het ruitje de zwemmers als razenden naar alle kanten wegvluchten en wegduiken; de doodsangst straalde hun ogen uit. Hij dacht niet anders, of het was bijgelovig heid. „Kijk ze eens bang voor me zijn!" zei hij trots. Maar ja, de man wist ook nog niets van de leeuw af! Deze laatste had inmiddels een loop plank ontdekt, die in de rivier uitstak. Hij sprong er op en verdween tussen de huizen der stad. Kort daarop waadden ook professor Spuyt en zijn reisgenoten naar de kant; van de leeuw wisten ze ook nu nog niets af. Ze lieten de Pulex voorlopig maar liggen; de luiken waren nu goed gesloten, dus zinken zou hij niet zo gauw. Op hun gemakje kuierden ze langs de rivier, tot ze bij een barbier kwamen, die, naar de gewoonte des lands, zijn bedrijf zomaar in de open lucht uitoefende. Daar hij er tamelijk verwaarloosd uitzag, be sloot professor zijn haar te laten knippen. Maar dat viel niet mee. Er was n.l. geen sprake van knippen; de barbier begon heel eenvoudig zijn hoofd te scheren!

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1938 | | pagina 3