rV™ Ji Serviezen h e e n k ft O A II R FflMQRRIHGfl! ZOMER-COSTUMES Peek Cloppenburg v de Vrouw De Dame, die zich Bancroft noemde TWEEDE BLAD Vervolg Plaatselijk Nieuws Angst voor onweder.*./ Groote Houtstraat 99 Iets belangrijks voor het land en weekendhuis. JUBILEUM PRIJSVRAAG? F 2500.— prijzen NIC. GROENLAND lcccna ctno WIP PLEIN 35 /o TEMPELIERSTRAAT ZUih/M^ 16823 T&uA Koel en luchtig. Gevoerd en ongevoerd. 2 JUNI 1938. No. 22. DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 5 DE LEKENSPELERS VAN „VALKENBURG". De vorige week gaven de I.ekenspelers vari de oarochie Valkenburg een uitvoering in bet gymnastieklokaal van de St. Augustinusschool aan de Molenwerfslaan. Allereerst werd opgevoerd het twee-actertje „De man met het litteken", een echt detective stukje. Er zijn diefstallen en zelfs moorden gebeurd en de commissaris van politie met zijn staf kunnen den dader, „den man met het litteken", maar niet te pakken krijgen. Het publiek krijgt de indruk, dat de secretaris van den commissaris de handlanger is van den misdadiger en dat de schuldige is een repara teur van vulpennen. Tenslotte blijkt echter dat de commissaris de schuldige is, daardoor gedwongen door een chanteur, die iets weet uit het vroegere leven van den commissaris, die hem steeds achter volgt en hem geld afperst, tot detectives den waren misdadiger ontmaskeren. „De 2500ste inwoner" was een kluchtspel, waarbij de ambtenaar van de burgerlijke stand fouten begaat, omdat hij de uitgeloofde som liever aan een babjf wil laten uitreiken dan aan een ouden man, die toevallig door zijn vesti ging de 2500ste is. Dit geeft heel wat verwikkelingen, doch tenslotte komt alles terecht. Het ctiste stuk werd in een vlot tempo ge speeld en vrij goed vertolkt, zodat het publiek vol spanning meeleefde. In het 2e stuk ontbrak er veel aan rolkennis en vlotte uitvoering, doch alles bijeen was het een aardige avond, die wel in de fmaak viel bij het publiek. ONVOORZICHTIGE WIELRIJDSTER. De vorige week had op de Heerénweg een on geval plaats wegens onoplettendheid van eén wielrijdster. De 23-jarige Mej. H. H., wonende te Haarlem, reed per rijwiel geheel rechts van de weg in de richting Bennebroek. Even voor de Kerklaan stak zij plotseling haar hand uit, ten teken dat zij de Heerenwég over wilde steken en deed dit ook, zonder zich echter te overtuigen of de weg veilig was. Vanuit de richting Haarlem naderde terzelfder tijd een motorrijder, genaamd J. D„ wonende te 's-Gravenhage, met een snelheid van 45 a 50 K.M. De afstand was voor D. te kort om nog te stoppen, zodat Mej. H. aan gereden werd en van haar rijwiel geslingerd. De juist passerende Dr. Felger uit Voorburg ver leende de eerste hulp, later geassisteerd door Dr. v. Luin. Daar hersenschudding geconstateerd was, werd het meisje op advies van Dr. v. Luin per vervoerd. De motorrijder kwam eveneens te vallen en schoof nog ongeveer 16 M. over de weg, doch bekwam slechts lichte ontvellingen. De motor werd licht, het rijwiel zwaar be schadigd. NUTS-SPAARBANK TE HAARLEM. Vergelijkend overzicht over Mei 19381937. Aantal behandelde "posten 18562, v. j. 16790. Aantal inlagen 12402, v. j. 10880. Aantal terugbetalingen 6160, v. j. 5910. Ingelegd ƒ690.401.37, v. j. ƒ602.012.53. Terugbetaald ƒ469.881.14, v. j. ƒ449.635.69. Meer ing. 220.520.23, v. j. meer 152.376.84. Aantal nieuwe boekjes: 317, v. j. 270. Aantal afbetaalde boekjes: 183, v. j. 151. Spaarbusjes op 31 Mei 1938 in omloop: 3707. Geledigd in Mei 1938: 371 busjes met totaal- inhoud van 6.260.97. Aantal verhuurde kluisloketten op 31 Mei 1938: 647. i iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De angst voor onweder is een zeer verbreid lijden, waarmede kinderen en volwassenen in dezelfde mate kampen. De kiem wordt daartoe in de prille jeugd gelegd, als de ouders ver zuimen de natuurlijke gebeurtenis te verklaren. Het onweder is op warme dagen de nood zakelijke ontspanning voor mens, dier en plant. Het brengt hun ozon-rijke lucht, daardoor stroomt het bloed na de afmattende hitte weer vlugger door het lichaam, en voelt men zich als het ware geheel opgefrist. Ook de angst voor het flitsen van de bliksem kan met zachtheid overwonnen worden, daar het vaststaat, dat van een millioen mensen er slechts 5 van getroffen worden. Heel zelden ontstaat er in de stad brand door het inslaan van de bliksem. Eenzame hoeven en vrijstaande gebouwen zijn natuurlijk trefbaarder en moeten van bliksemafleiders worden voorzien. Het schijnt nodig te zijn erop te wijzen, dat men het verzoek van de radio-stations om de antenne te aarden, ernstig neemt. Iedere leiding zonder aardaansluiting levert een onmiddellijk gevaar op. Ook moet men bij onweder niet baden, geen metaal aanraken en niet onder hoge bomen schuilen. Bevindt men zich toevallig bij het uitbreken van het onweer op een land weg, in het bos of op het veld, dan is het ver standig zich plat op de grond te leggen. Ver klaart men aan de kinderen nu nog dat de blik sem slechts het ontvlammen van een opeen hoping van electriciteit is, en dat de donderslag het gevolg van deze explosie is, dan zullen zij hun angst al heel spoedig overwonnen hebben. Ontvangen nieuwe modellen decors Tafel- Thee- O n t b ij t- Bij het bezoek aan het landhuis van vrienden zag ik allerlei practische dingen. De hangmatten waren aan drie ijzeren stangen vastgemaakt, omdat er nog geen enkele stevige boom in de omtrek was. Worden de hangmatten niét ge bruikt, dan trekt men de stangen eenvoudig uit de ijzeren hulzen, die flink diep in de grond gegraven zijn. Bij een grote was kan men de stangen van lijnen voorzien om de was te drogen. De grote gemakkelijke tuinstoelen waren van eenvoudige houten latten gemaakt en in vrolijke kleuren geverfd, voorzien van losse kussens, terwijl onder de achterpoten grote wielen waren aangebracht op de manier, zoals dat bij een theewagen wel geschiedt. Daardoor kunnen zij gemakkelijk verplaatst en over een oneffen bodem gerold worden. Daar de ruimte van zo'n huisje meestal klein is moet men ook bij de plaatsing der meubelen allerlei kunststukjes verzinnen. Zo had men een kast verschillende poten gegeven. Met de lange poten stond hij op de eerste trede van de trap en met de korte op de corridor. Zo stond hij dus tegen de muur zonder ruimte in te nemen. Roman van NORBERT GARAI. (Nadruk verboden.) 11) Een ogenblik dacht ze er over zich in haar boudoir terug te trekken. Sedert een half jaar hadden zij elkaar niet gezien en de verwijdering, welke tussen hen was ontstaan, had daardoor eerder nog scherpere vormen aangenomen. Maar haar eigenzinnigheid behield de overhand. Zij besloot te blijven en nam haar plaats aan de theetafel weer in. „Je zult toch nog gelegenheid krijgen om mijn man je voordelige onderneming voor te leggen", zei zij tot Druusmond; „daar komt hij juist aan". Toen Savages binnentrad, bemerkte hij on middellijk de vijandige, afwijzende houding van zijn vrouw. Desondanks nam hij, na alle aan wezigen de hand te hebben gedrukt, naast haar plaats en verzocht om een kop thee. „Ik hoop", zei hij, zich na een korte pauze tot Elis wendend, „dat het verblijf in Biasity je goed heeft gedaan. Je ziet er werkelijk uitste kend uit. Naar ik hoorde hegft neef Berry je gezelschap gehouden. Bill Waeker, die er ook was, heeft het me verteld. Jullie schijnen je voor treffelijk geamuseerd te hebben. Ik ben je zeer verplicht, Berry, voor de attentie, die je m'n vrouw bewezen hebt". Lag er jaloezie in zijn woorden? Berry en Elis keken elkaar eên ogenblik verhaasd aan. Eindelijk antwoordde eerstgenoemde min of meer onzeker: „Om je de waarheid te zeggen, Savages, is mij het verblijf in Biasity niet zo heel goed bekomen. Ik lijd, zoals je weet, aan chronische geldverlegenheid". En met gemaakte vrolijkheid liet hij er op volgen: „Kan je me geen middeltje aan aan de hand doen om van die kwaal af te komen? Ik heb geld nodig". Savages glimlachte. Even scheen hij met zich zelf te overleggen; toen antwoordde hij: „Ik heb op het ogenblik een plan voor een specula tie in m'n hoofd, waarvan ik me zeer veel voor stel. Als je lust hebt, kun je aan de onderne ming' deelnemen". „Dat meen je toch niet?", vroeg Berry onge lovig. „Zou je mij werkelijk aan een veelbe lovende speculatie willen laten deelnemen?" Savages constateerde met voldoening, dat hij plotseling het middelpunt van het gezelschap vormde. Het woord „speculatie" scheen hen allen te hebben gefascineerd. Druusmond was op hem toegetreden en zijn vrouw Isidora liet haar hautaine houding varen; in spanning voor hetgeen zou volgen, scheen zij de woorden van Savages' lippen te willen lezen en zelfs Lady Ellinor hield haar lorgnon strak op hem ge richt. „Ja, 't lijkt me inderdaad een voordelig zaak je en het zou me werkelijk pleizier doen, als jullie daaraan zoveel zouden verdienen, dat je voor goed van je ziekte chronische geldver legenheid genezen bent. De zaak is n.l. deze: Door een samenloop van zeer toevallige om standigheden heb ik kennis gemaakt met een alleraardigst jong meisje neen, wees maar niet bang Berry, je behoeft haar niet te trou wen!" Hij scheen nu in een uitstekende stemming te zijn; vergenoegd glimlachend keek hij het ge zelschap rond, dat hem nieuwsgierig aanstaarde. „Het jonge meisje, dat ik bedoel", vervolgde hij, „is een Ierse; zij is knap en weet bovendien zó goed voor te doen, dat niemand haar ware afkomst zou raden. Ik ben er van overtuigd, dat deze jongedame binnen niet al te lange tijd tot de beste toneelspeelster van het Verenigd Ko ninkrijk zal behoren; haar talent laat te dezen opzichte geen twijfel over!" HET KIND EN DE TUIN. Wie tot de gelukkigen behoort om een stukje grond zijn eigendom te kunnen noemen, doet goed daarin voor het kind een hoekje af te bakenen, waarin het naar hartelust kan zaaien, poten en planten. Er bestaat geen beter middel om het kind dichter hij de natuur en het werke lijke leven te brengen. Men moet hem nu en dan een kleine aanmoediging geven, hier en daar eens even helpen, vooral als ze nog niet groot genoeg zijn om alles zelf te doen. Als er meerdere kinderen zijn, zullen zij al gauw eerzuchtig worden om de mooiste bieten of de mooiste bloemen te kweken. Daardoor krijgt de tuin voor de kinderen een bijzondere betekenis. Alleen moet men er steeds op letten dat bij het kind de vreugde van het tuinieren steeds de overhand houdt. Men mag het kind geen zware en langdurige arbeid laten doen en slechts zoveel van hun hulp gebruiken als met hun eigen wensen overeenkomt. Als vader en moeder de uren in de tuin goéd benutten, dan kunnen dat grote bronnen van krachtsontwikkeling worden. Het is een heer lijke taak om een jonge ziel de wonderen te kunnen openbaren en gezamenlijk te beleven, hoe uit het zaadje het plantje en uit het plantje de bloem, de sterke planten of de zacht geurende en stralende bloemen voortkomen. De kinderen leren tevens inzien, dat alles met overleg dient te geschieden en krijgen een dieper inzicht in het werk der ouders. Daaruit groeit een hechte band, die geen hand vermag te breken. GEEFT UW KINDEREN HONING. In het Tijdschrift voor Kindergeneeskunde komt het resultaat voor van de onderzoekingen naar de waarde van honig als voedingsmiddel voor kinderen. Dit onderzoek heeft plaats gehad door middel van zogenaamde honingkuren. Negen en twintig schooljongens kregen zes weken lang des voor- en namiddags ieder een eetlepel honing. Een andere groep van 29 jongens in een zelfde goede gezondheidstoestand verkerend ontving geen honing. Het bleek nu, dat de honingkuur een stijging van het bloedkleurstof met 8j/2 procent tengevolge had, een gewichts- toename en een duidelijke merkbare verbetering van de algemene gezondheidstoestand. Op grond van deze experimenten is een doelmatig gebruik van honing bij de voeding van de kinderen wel aan te bevelen. INTERESSANTE VRUCHTENTEELT. In het Kaiser Wilhelm-Instituut te Muncheberg singen van vruchten, die wellicht binnen afzien bare tijd op de markt gebracht zullen worden, o.a. moerbeien en frambozen en kruisbessen en aalbessen, terwijl men nog bezig is met het nemen van proeven met verschillende uit de Kaukasus afkomstige wilde abrikozen, die men zodanig wil trachten te veredelen, dat ze ook in minder zachte landstreken zullen groeien. iiiiiiiisiiiiiiiiiiiiiiigmiiiiiiiiiiigiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiui DOET U MEE AAN DE ZIET ONZE ETALAGE BINNENWEG 10 TELEFOON 28429 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiigiiiiiiiiiiimiiiir Op het gelaat van de toehoorders begon zich enige bevreemding af te Tekenen. Druusmond keerde teleurgesteld naar zijn plaats terug. Savages wilde een jongedame pro tegeren, van wier talent hij zich veel voorstel de?! Wat was dat voor een onderneming? En wat kon dat den onderndmers nu voor voordeel brengen? „Ik geloof, Savages", zei hij op waardige toon, „dat je verstandigef zou doen door bij je vak te blijven. Dat heeft doende succes gebracht" „Men moet niet eenz koopman weet elke kans je tot dusver toch vol- jdig zijn! Een goede te benutten, die hem geld kan opbrengen. Zajcen zijn zaken". „Mijn man is, zoals je weet, Lord Mayor van Devonshire", klonk nu Isidore's stem. „En als hij je een raad geeft..." „Ik begrijp niet, dat moeit, tante", onderbrak u zich daar mee be- Elis haar ongeduldig. „Als mijn man een jongedame protegeren wil, moet hij dat toch zelf we „Het was er mij allefen maar om te doen Lord Berry in de gelegenheid te stellen geld te verdienen", kwam Saii beide. „Geloof me, het latie zijn, want zij is we kleine Nicole Irvine..." Gedurende enige seconden heerste er na deze woorden een doodse stilte. Toen schenen echter allen hun stem plotselirg te hebben terugge goed gehoord te heb- rages sussend tussen- al een lonende, specu- rkelijk een genie, die vonden. Men dacht niet ben en eerst toen Savages de naam van zijn herhaald had, drong n ongelukkige samen- de schandaalaffaire, eel stof had doen op- beschermelinge nog een: het tot hen door, dat ef loop van omstandighede die maanden geleden zot waaien, thans opnieuw a in de orde zou komen. Allen spraken door elkaar; men trachtte Sa vages, die met een onverschillig gezicht toe hoorde, aan het verstand Irvine niets meer of milder was dan een ge raffineerde bedriegster, ti te brengen, dat Nicole gen wier brutale prac- VOOR DE PRACTISCHE HUISVROUW. Handwerken, die toch nuttig zijn. Voor de zomer willen wij graag een hand werkje hebben, dat er aardig uitziet, gemakke lijk is en toch iets nuttigs kan zijn. Zeer practisch zijn de vliegendeksels voor keuken en ontbijttafels. Men kan samenklapbare geraamten van ijzerdraad ervoor kopen, die be spannen worden met tulle. Het overtrek wordt doorgestopt met bonte draden in een modern blokpatroon, terwijl ruches het geraamte aan het oog onttrekken. Voor het wasgoed worden op maat geknipte stukken carton overtrokken met katoen of cretonne in een aardig bloempatroontje. De elastieken banden er omheen worden omgeven door een ruche, waar ze doorheen geregen worden. Tenslotte zien wij, hoe een gewone houten hoedenstandaard een elegant voorwerp kan worden, als men hem met zijde overtrekt en met een mooie poppenkop versiert. MOP LEVE RANCIERS TEL. 16823 DE KINDERVERZORGING! Groentensappen mogen in geen enkele kinder voeding ontbreken. Spinazie-^ en wortelen zijn hier bijzonder geschikt voor, omdat alle voor de groei van het lichaam benodigde stoffen hierin voorhanden zijn. Men wint spinaziesap, door de blaadjes, die eerst van de zaadjes moeten worden ontdaan, goed te wassen, waarna men ze door de groentemolen draait en in een lap zuiver linnen uitperst. De wortelen maakt men fijn met de handrasp en perst dit daarna even eens in een linnen doek uit. Van beide sappen moet men het kind dagelijks een wijnglas vol geven. Bij nog niet schoolgaande kinderen moet de dokter de dagelijkse hoeveelheid bepalen. MIDDAGJAPON. Succes patroon 2079. Prijs 30 cent en 5 cent voor adm. en ver zendkosten. Japon van bedrukte stof met loshangen de zijpandjes in bolerovorm. Korte mouw tjes en garneering van de stof. Driebaans voorbaan en ééndeelige achterbaan. Patronen in de maten 42 t.m. 48. GOEDE KNIPPATRONEN. Patronen kunnen per brief aangevraagd wor den met bijsluiting van ƒ0.35 in postzegels aan de Moderedactrice, Muzenstraat 56, Den Haag. HAARLEM: GROOTE HOUTSTRAAT 38-40 ONZE ZORG VOOR BABY. Als de baby 's nachts huilt mag het kind in geen geval gevoed worden. De moeder moet flink genoeg zijn om zich stipt aan de gewone maaltijden te houden en zich niet te onder werpen aan de tyrannie van een zuigeling. Heeft zij zich overtuigd, dat het kindje droog licht, dat noch maanlicht, noch nattigheid, koude of drukking schuld hebben aan het huilen, dan zal het wel weer vlug inslapen, als het kind niet ziek is. Het is absoluut verkeerd de kleine op te nemen en rond te dragen. Over dit thema is tijken niet ernstig genoeg kon worden gewaar schuwd. Ook Elis had nu haar gereserveerde houding afgelegd. Woedend beschuldigde zij hem, dat hij slechts het voornemen koesterde haar en haar familieleden aan de spot van de gehele wereld prijs te geven, maar Savages liet zich ook door die aanval niet van zijn stuk brengen. Rustig maar gedecideerd, zoals dat in zijn aard lag, verdedigde hij, toen men hem eindelijk aan het woord liet komen, de mening, dat de fout van Nicole Irvine te vergeven was, omdat zij slechts uit liefde voor Berry was voortgekomen. En daarom was het ook eigenlijk Berry's picht haar te helpen. „Wat voor verplichtingen zou Berry tegen over dat wezen hebben?", riep Isidora woedend. „Hij heeft haar toch verzekerd, dat hij baar lief had", antwoordde Savages spottend. „Het zou werkelijk van belang zijn te weten, of onze vriend Berry zich met Nicole Irvine wilde ver loven, omdat hij haar lief had of, wijl hij in de veronderstelling verkeerde, dat zij een dochter was van den multi-millionair Bancroft". En daar B'erry met zijn antwoord aarzelde, vervolgde hij aanmoedigend: „Kom, Berry, wees eens eer lijk. Je behoeft je mening niet onder stoelen of banken te steken. Ik behoor toch in zekere zin tot de familie. Wilde je dat meisje alleen om haar geld trouwen?" Het viel den jongen Lord Davis niet gemak kelijk op deze vraag antwoord te geven. Eerst na een korte pauze zei hij: „Ik houd van Nicole Irvine". Een merkwaardige liefde, dat moef ik zeg gen", zei Savages met een schamper lachje. „Dure eden, nietwaar? Liefdesverklaringen beloften van eeuwige trouw... En plotseling is dat alles voorbij!" Hij sprong op, liep enige malen met grote passen het vertrek op en neer en bleef tenslotte voor Elis staan. „En waarom is dat alles voor reeds veel gezegd en geschreven geworden en toch zijn er altijd weer gevallen waar het kind zijn ouders tot slaven maakt en vader öf moeder, die beiden hun nachtrust zo goed kun nen gebruiken, hun slaap opofferen. Huilt de kleine, omdat het gelooft, daarmede iets te kunnen bereiken, dan zet men z'n wieg in een verwijderde hoek der woning. Als het kindje bemerkt, dat het met zijn gedwing niet verder komt, wordt het gezonde kind vanzelf weer stil. Trouwens men hoeft geen angst te hebben, de kleine longen hebben kracht genoeg om flink te kunnen huilen. bij? Het geld was de oorzaak. Een ideale liefde, nietwaar Elis?" „Ben je hier gekomen om Berry te beledi gen?" Druusmond was opgestaan en wierp hem een dreigende blik toe. „Ik ben gekomen", antwoordde Savages, ter wijl de ander recht in de ogen keek, „om mijn bescheiden mening van een parvenu, die ik voor jullie toch slechts ben, tegenover de geest van hoogmoed te plaatsen, die jou en je hele familie beheerst". Lord Druusmond scheen een ogenblik ver bluft, doch spoedig wist hij zich te herstellen. '„De hoogmoedige geest der Davis, zoals jij de traditie van ons geslacht belieft te noemen, de trotse, onbuigzame geest der Davis heeft er toe medegewerkt Engeland groot te maken. Hij is het, die onze familie tot een van de eersten van het Verenigd Koninkrijk heeft gemaakt. De geest der Davis..." „Ik zal je bewijzen", viel Savages hem onge duldig in de rede, „dat die trotse en onbuigzame geest der Davis zich nog heel diep zal buigen en wel voor de avonturierster Nicole Irvine! Ik zal je bewijzen, dat de zo hoogstaande familie Davis het als een eer zal beschouwen met de oplichtster Nicole Irvine, tegen wier brutale practijken niet ernstig genoeg kan worden ge waarschuwd, aan één tafel te zitten!" Hij maakte een overdreven hoffelijke buiging en ging naar de deur. Plotseling scheen hem echter nog een gedachte door het hoofd te gaan. Met een ruk draaide hij zich om, liep op Berry toe en terwijl hij dezen amicaal op de schouder klopte, zei hij: ,,lk hoop, Berry, dat je ook verder mijn vrouw zoveel mogelijk ge zelschap zult houden. En wat dat zaakje be treft, dat ik je wilde voorstellen...", hij glim lachte even, „...let eens op, Berry, hoezeer dit nog je belangstelling zal weten op te wekken!" Daarop verliet ln'j haastig het vertrek. (Wordt vervolgd.)

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1938 | | pagina 4