COSTUMES 14.50 Peek Cloppenburg 1 i' «I e V r n u De Dame, die zich Bancroft noemde TWEEDE BLAD Vervolg Plaatselijk Nieuws BURGERLIJKE STAND Aardbeiengerecht JAN RUSTIGE ZOON C4— RECEPTEN 30 JUNI 1938 No. 26 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 5 H.H.V. EN „DIE RAECKSE". Feestavond in Groenendaal. De H.H.V., vereniging van oud-leerlingen van de Hogere Handelsschool (H.B.S. A) te Haarlem, hield Zaterdagavond in samenwerking met de vereniging „Die Raeckse" een tuinfeest in het wandelbos Groenendaal. Dit tuinfeest werd door de beide verenigingen aangeboden aan de zo juist geslaagde eind- examinandi 1938 der H.B.S. A. Tegen negen uur verzamelden de feest gangers zich in de smaakvol versierde zaal van het Verversingshuis, waar al spoedig een ge noeglijke stemming heerste. De vice-voorzitter van de H.H.V., de heer F. C. André de la Porte, heette de aanwezigen welkom en wenste de geslaagde eind-exami nandi geluk met het behaalde succes. Ook gin gen zijn gedachten uit naar de afgewezen candidaten, die hier niet zoals de anderen in vreugdevolle stemming aanwezig konden zijn. Vervolgens gaf hij het woord aan den heer J. H. Textor, die als rijksdeskundige bij het examen had gefungeerd. De heer Textor zeide, gaarne de eind- examinandi te willen toespreken, daar hij als oud-leerling van de H.H.V. tijdens het examen intens met hen had meegeleefd, waarvan hij enkele staaltjes vertelde, die grote vrolijkheid onder de aanwezigen verwekten. Hij gaf de ge slaagden een goede raad, ten eerste de econo mische studie te onderhouden, daar de tegen woordige maatschappij behoefte heeft aan economisch geschoolden en ten tweede: lid te worden van de H.H.V., waardoor de vrienden band blijft bestaan. De voorzitter zette dit nader uiteen en sprak de hoop uit, dat het aantal leden deze avond de 500 zou overschrijden. Hij eindigde met een woord van dank aan de feestcommissie voor het voorbereidende werk van deze avond. Nadat vervolgens de uitgereikte distinctieven door de eind-examinandi waren opgesteld ving het feestelijk gedeelte aan, waarvan de leiding berustte bij den heer M. D. Scheer. Op het open terrein vóór het Verversingshuis werden eerst enige vermakelijke wedstrijden gehouden, waarbij de eind-examinandi hun behendigheid op allerlei gebied konden demonstreren, waarna op de feeëriek verlichte dansvloer op de muziek van een tweetal uitstekende bands, de „Rhythm Maniacs" en de „Bonzonians", menig dansje werd gemaakt. De dans werd afgewisseld door enige attracties, o.a. Hawaiianmuziek van „The Indian Melody Makers" en een ballonoptocht, die in het donkere bos een fantastische aanblik opleverde, evenals het Bengaalse vuur om de vijver. Een echt „spook" zorgde daarbij voor de nodige sensatie en deed vooral de dames heer lijk griezelen! Nog lang bleef' men genoeglijk bijeen en de beide organiserende verenigingen kunnen op een welgeslaagde avond terugzien. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: W. Otte, Abr. Kuyper- straat 12, jongensbadpak; Lommerse, Haarlem mermeerstraat 25a, Hillegom, een zilveren rozen krans; Christan, Alb. Bergstraat 95, Haarlem, een zilveren armband; Slagt, Mozartkade 9, een bagageriem voor een rijwiel; A. Geels, Berken laan 18, een portemonnaie inh. een sleutel; Kiebert, J. v. d. Bergstraat 91, een naafdop voor een auto; Niessing, javalaan 22, 10 pakjes margarine; P. W. Redeker, Karolingenstraat 76, Haarlem, een kano; De Klerk, van Slingerlandt- laan 26, een wit koralen halsketting; J. Nees- kens, Zandvaartkade 4, een blauw jasje; C. Vester, Lombokstraat 10, een rijwielbelasting- merk; Rooijer, Heemst. Dreef 39, een postduif; Heelen, Rijnstr. 11, een zwart hondje met witte borst; Bureau van Politie, Raadhuisstraat 27, een koffertje, een bos sleutels en een groen wollen dameshandschoen. Getrouwd: K. v. d. Heide met O. Jongeneel; F. P. W. Reekers met J. M. Driessen. Bevallen: J. C. Rusman—v. d. Aar z.; C. J. M. KetelaarHessenhouwer z.; A. M. de Groot- Buiteman z.; j. J. de BonteDolron d.; P. E. ScholHulpusch d. Overleden: P. F. Adriaanse 70 j., ongeh. Zij brengen variatie in de toespijzen. Wij kunnen slechts wensen, dat de aardbeien- tijd dit jaar lang duurt, want er is niets beters voor de huisvrouw denkbaar. Frisse, geurige vruchten, die haar weinig werk kosten. Want tenslotte zijn aardbeien het smakelijkst, wan neer zij eenvoudig goed gereinigd worden en met suiker bestrooid zijn. Desgewenst kan men er koude melk, room of slagroom bij gebruiken. Voor de afwisseling want ook van het beste krijgt de mens eenmaal genoeg kan men van aardbeien allerlei gerechten maken. Men kan enigszins komvormige zandtaartjes bakken (eventueel ook één grote taart), waarop een hoopje met suiker bestrooide aardbeien wordt gemaakt, versierd met een weinig slag room. Aardbeien, die niet meer volkomen vers zijn, worden gewassen en met zeer weinig water op gezet. Na enkele minuten wordt er de nodige suiker aan toegevoegd en vervolgens een weinig met water aangemaakt aardappelmeel. Zo verkrijgt men een aardbeiencompöte, die afzonderlijk of met een pudding zeer goed smaakt. Een bijzondere lekkernij is aardbeiencrème, waarvoor een pond aardbeien door een zeef wrijft en vermengd met pond suiker. Daarna lost men 5 bladen gelatine in 1/6 Liter water, giet ze door een zeef bij de aardbeienpurée en voegt er nog een }/2 Liter goed geslagen slag room bij. Nog eenvoudiger is het, wanneer men géén gelatine gebruikt. Men heeft dan voor vier personen slechts li Liter slagroom nodig, die met een kneepje suiker goed stijfgeklopt wordt. Dit moet natuurlijk vlak voor het gebruik ge beuren. Deze slagroom wordt lepelsgewijze ver mengd met het door een zeef gewreven pond aardbeien en naar smaak zoet gemaakt. Men kan deze aardbeiencrême ook met succes ge bruiken voor het opmaken van taartjes. Aardbeienbeignets zijn voedzamer dan de meeste andere aardbeiengerechten. Men maakt een deeg van 30 gram meel, 15 gram boter, 3 eetlepels melk en een snufje zout. Het wordt op het vuur gezet, totdat de massa loslaat van de pan. Dan laat men haar koud worden en voegt er 2 eierdooiers en 2 stijf geklopte eiwitten aan toe. De vooraf gesuikerde aardbeien worden nu (al naar grote afzonderlijk, dan wel met meerdere tegelijk) in een vochtig gemaakte ouwel gewikkeld, die men in het deeg dompelt en dan in ruim vet goudgeel bakt. De beignets worden op vloeipapier gelegd, waarna men er met behulp van een zeef suiker overheen strooit. Zij worden nog smakelijker, wanneer men de melk in het deeg vervangt door witte wijn. Voor aardbeien met cognac-crème gaat men als volgt te werk. Voor de crème worden 10 gram maizena, 50 gram suiker, 2 eierdooiers, 14 Liter melk en een tikje zout met elkaar vermengd, waarna men het mengsel al roerende zo lang kookt tot het dik Begrafenisonderneming Opgericht I860 RAAMVEST 13 Telefoon 10452 EENVOUDIGSTE UITVOERING f 65.— wordt en laat men de massa koud worden, waarna er 2 eetlepels cognac en Yg Liter slag room mee vermengd worden. Nu doet men een pond goed gesuikerde aard beien in een glazen schaal en giet de crème er overheen. Voor aardbeiensoufflé wordt een /2 pond aardbeien door een zeef gestreken en vermengd met een ons suiker en met het stijfgeklopte wit van 4 eieren. De massa wordt in een vuurvaste vorm gedaan, met suiker bestrooid en in een goed warme oven gedurende 20 minuten ge bakken. Dit moet vlak voor het opdienen ge- I beuren, aangezien de soufflé in elkander zakt, I als men haar enige tijd laat staan. VERMINDERING VAN LICHAAMSGEWICHT. Een te sterke vetvorming in het lichaam wordt in vele gevallen veroorzaakt door een te vette voeding en ook, omdat het vet niet vol komen verbrandt in het lichaam. Als oorzaak kan men storingen in de stof wisseling noemen, verder overmatig eten en drinken, te veel gebruik van boter, spek, vet, olie, vet vlees, melk, room, suiker, alcohol, zoete wijn, bier en snoeperijen, alsmede gebrek aan beweging. Wil men afnemen in gewicht, dan zal men bovengenoemde spijzen en dranken niet moeten gebruiken, daarentegen rijkelijk groene groen ten, spinazie, asperges en sla. 's Morgens drinkt men een kop rozenbottel-thee en neemt er enige sneetjes rogge of bruinbrood bij, hetgeen ook geldt voor het middaguur, aangevuld met fruit, b.v. appels, 's Avonds groenten, één a twee kleine aardappelen en sla. Weinig mager vlees, fruit of compote. Aan ontbijt- of koffietafel mag één gekookt ei gebruikt worden. Spijzen mogen slechts weinig zout bevatten, evenmin peper en andere scherpe kruiden, die dorst veroorzaken. Veel lichaamsbeweging is nodig, terwijl men na het avondeten niet meer moet drinken. Indien men deze leefregel volgt zal men lang zaam, maar zeker in gewicht afnemen, tenzij vetzucht als ziekteverschijnsel aangemerkt moet worden, hetgeen de huisarts slechts kan be oordelen. WAAROM MAKEN VELE MENSEN HET ZICH ZO MOEILIJK Wie kent ze niet, die mensen, die in hun fa miliekring steeds slecht gehumeurd zijn, doch zodra zij bij vreemden zijn zich allercharmants tonen? Zij hebben twee gezichten! Een daags en een Zondags humeur! Buitenstaanders vinden hen buitengewoon aangenaam in de omgang en be grijpen niet, dat de gezinsleden hen min of meer verwonderd aanzien, wanneer zij zich zo char mant voordoen. Waarom is een mens in het bijzijn van ande ren vaak vriendelijk en onderhoudend en Iaat men in de huiselijke kring zijn luimen botvieren? Er zijn mensen, die zich thuis aan alles ergeren, zelfs aan een vlieg, die op het venster zit! De kinderen zijn te druk, de vrouw komt met haar kleine zorgen, de buren laten de radio te hard gaan, het middagmaal viel niet in de smaak en duizend andere kleinigheden meer. Vriendelijkheid in de familiekring is voor menigeen een quaestie van zelfopvoeding en hierdoor leert men om slechte stemmingen te overwinnen. Mensen, die aan deze laatste steeds toegeven, bederven niet alleen hun eigen leven, doch ook dat van hun omgeving. Wanneer een of ander in ons leven ons tegen loopt, anders gaat dan wij ons gedacht hebben, dan verandert een slechte luim hier niets aan, integendeel, zien wij alles nog somberder ge kleurd. Een lachend gelaat en opgewekt humeur brengen ons slechts in de goede richting en zijn de beste voorwaarden om alle moeilijkheden te overwinnen. Ieder mens kan zijn stemmingen baas blijven en is hij bang, niet te zullen slagen, dan kan een goed boek, een interessante radiovoordracht of mooie muziek hem hierbij helpen. Een mens, die opgewekt en blijmoedig zijn dagtaak ver richt, al is deze schijnbaar nog zo eenvoudig, is een weldaad voor zijn omgeving. II VACANTIE- O c O HAARLEM: GROOTE HOUTSTRAAT 38-40 I m NATUURLIJKE COFFEÏNE-VRIJE KOFFIE. Reeds jaren, geleden was het een enkele onderzoeker omgevallen bij het analyseren van koffiemonsters, dat hij soms een abnormaal lage waarde voor de coffeïne aantrof. Men nam vrij wel zonder nader onderzoek aan, dat de bonen de coffeïne in een, voor de gewoonlijk gebruikte oplosmiddelen, onoplosbare vorm bevatten, bij voorbeeld als glycoside of aan tannine gebonden. Mademoiselle Rossi te Marseille is bij haar onderzoek van koffiebonen gestoten op monsters van in het wild op Madagascar groeiende strui ken, waarbij het haar op geen enkele wijze kon gelukken, hierin vrije of gebonden coffeïne aan te tonen. Zij en enkele Zwitserse onderzoekers na haar hebben vrijwel alle mogelijke splitsings methoden geprobeerd, doch steeds zonder resultaat. Zij menen thans wel te mogen concluderen, dat die onderzochte bonen geen coffeïne be vatten. Hiermede is de reeds door Bertrand in de vorige eeuw gedane bewering, dat er ook coffeïne-vrije bonen in de natuur voorkomen, bevestigd. In deze tijd, dat men terecht of ten onrechte meer en meer overgaat tot het gebruik van coffeïne-vrije koffie, lijkt deze hernieuwde ont dekking wel van belang te kunnen worden voor de koffie verbouwende landen. RIJN STRUIF. 4 eetlepels bloem, 4 eetlepels suiker (fijne), 4 eieren, J/2 Liter melk, vanille suiker, snuifje zout, boter. We kloppen de eierdooiers met de suiker goed schuimig en voegen hierbij afwisselend een lepel bloem en wat melk, tot we een mooie gelijke massa hebben gekregen, voegen er tevens nog een weinig zout bij en tenslotte het zéér stijf geklopte eiwit. In de koekepan verwarmen we een stukje boter en doen hierbij één vierde deel van het beslag. De koeken worden op een zeer lage pit gebakken, slechts aan één kant en daar na op een schotel geschoven en wel zó, dat de volgende koek met de ongebakken kant op de vorige komt. Deze hoeveelheid is geschikt om 4 koeken van te bakken, die naar verkiezing koud of warm gegeten kunnen worden. VRUCHTENTAART. 300 gram bloem, 125 gram basterdsuiker (lichte), 225 gram boter, 2 eierdooiers, een mespunt zout. We kneden van de gezeefde bloem, boter, suiker, eierdooiers en zout een goed samen hangende bal deeg, die we daarna uitrollen met de deegrol, die, evenals het aanrecht of de tafel, JASJE. Succespatroon 2812. Prijs 0.30 0.05 voor adm- en verzendkosten. - Bovenstaand jasje wordt gemaakt van geruite stof. Verschillende ideeën hoe het gemaakt kan worden zijn er bij aange bracht. Ben. stof 1.50 M. bij 1.30 M. breedte. Alleen patronen van het jasje zijn ver krijgbaar in de maten 40, 42, 44 en 46. GOEDE KNIPPATRONEN. Patronen kunnen per brief aangevraagd wor den met bijsluiting van ƒ0.35 in postzegels aan de Moderedactrice, Muzenstraat 56, Den Haag. met bloem bestrooid is en bedekken daarna bodem en opstaande rand van onze ingevette springvorm met ongeveer 1/3 van het deeg. Het deel, dat we overhouden rollen we aan smalle dunne reepjes en vormen daar 8 reepjes van, waardoor de bodem in acht gelijke delen verdeeld wordt; deze reepjes laten we zoveel mogelijk opstaan en vullen de ruimte tussen de vakjes met vloeipapier aan, daarna wordt de taart in een vrij warme oven gebakken en na bekoeling op een platte schotel overgebracht en de ruimte der vakjes naar verkiezing gevuld met vruchten, die met wat slagroom gegarneerd kunnen worden. WENKEN. Indien men gelatinepudding spoedig stijf wil laten worden, plaatst men de vorm met geheel afgekoelde inhoud in een teil met koud water, waarbij men gelijke hoeveelheden gewone keukensoda en ammoniak sulfaat voegt. De temperatuur van het water wordt, aan merkelijk lager, omdat beide zouten opgelost moeten worden, waardoor warmteverlies plaats vindt. Aardappelpuree wordt aanmerkelijk fijner van smaak, indien men ze maakt van verse aardappelen, deze op een rasp fijn wrijft of door een molen maalt en er dan hete melk bij voegt en gesmolten boter. Indien men purée maakt van koude aard appelen, verdient het aanbeveling deze even in warm water op te laten koken en daarna lijn te maken. Purée wordt buitengewoon luchtig, indien men ze enkele ogenblikken opklopt met een garde. Roman van NORBERT GARAi. (Nadruk verboden.) 15) Als men onder de hoge poort doorliep kwam men in een brede gang, welke door vier afzon derlijke percelen leidde, die, door binnenplaatsen van elkaar gescheiden, in dezelfde stijl opge trokken en van dezelfde afmetingen waren als het eerste gebouw. Was men aan het eind ge komen van zijn wandeling door dit huizencom plex, dan stond men weer in een straat en las de naam Jules Savages in metalen letters van drie meter hoogte op het front van het huis, dat als twee druppels water geleek op het impo sante gebouw, dat men het eerst betreden had. Onophoudelijk daverden zware vrachtauto's door de brede inrit van de poort en honderden nijvere handen repten zich om de steeds weer aangevoerde vrachten in de geweldige pakhui zen onder te brengen. Van de vroege ochtend tot de late avond zag men in de lange gangen geaffaireerde employé's en de tientallen liften, welke zich hier bevonden, vervoerden de be zoekers en bedienden naar de verschillende ver diepingen, waar zij zich in alle richtingen ver spreidden om hun plaats weer aan anderen af te staan. De loketten van het bankgebouw in het tweede complex werden op elk uur van de dag belegerd door een stroom van mensen, van uit de kantoorlokalen klonk aan één stuk door het klapperen der schrijf- en rekenmachines, in de conferentiezalen leverden vraag en aanbod ware veldslagen, kortom, waar men zich ook wendde, overal zag men geagiteerde mensen, zakelijke gezichten.... business.... business! Precies om 11 uur liet Lord Berry Davis zich aandienen bij den man, die aan het hoofd stond van dit zakenpaleis: Mr. Savages. De secretaris verwelkomde hem met buitengewone beleefdheid en ging hem voor naar het privékantoor van den chef. Daar verzocht hij den gast plaats te nemen, waarna hij het vertrek verliet. Het duur de enige tijd voor Savages binnentrad. De secretaris was hem gevolgd en nam zwijgend plaats in een hoek van het vertrek. „M'n waarde Berry," begon Savages, na een korte, vormelijke begroeting, „mijn tijd is helaas beperkt. Je permitteert me dus, dat ik met de deur in huis val." Berry knikte slechts. „Ik heb je verzocht hier te komen, omdat ik me ongerust maak over een vrouw, waarvoor we ons beiden bijzonder interesseren...." Sa vages staarde enige tijd peinzend naar het clowntje op zijn schrijftafel. Plotseling richtte •ij zich echter op en zich tot zijn secretaris wen dend, zei hij: „Zorg er voor, Haynes, dat Ruthey Brothers onmiddellijk bericht krijgen, dat de vrachtprijzen cif Kaapstad met 1/16 gestegen zijn." De secretaris noteerde ijverig. „Komt in orde, Mr. Savages." Berry zat perplex. Onder dergelijke omstan- diigheden, terwijl hij tegenover zijn rivaal zat, was Savages in staat aan vrachtprijzen cif Kaapstad te denken! Bah, wat een krenten- weger! dacht hij verachtelijk. „Om op de zaak terug te komen, Berry," Savages wendde zich nu, weer tot zijn gast, „ik heb eens rijpelijk over een en ander nagedacht en het lijkt me het beste...." „Het lijkt mij het beste, Savages," viel Berry hem onwillig in de rede, „dat wij een zoo deli cate kwestie als deze niet in tegenwoordigheid van derden bespreken." „O, je behoeft je voor mijn secretaris niet te generen. Mr. Haynes is m'n tweede ik. Hij is bij alle zakelijke besprekingen tegenwoordig.... Zo als ik dus zei, ik heb alles nog eens rijpelijk overlegd en ik ben daarbij tot de conclusie ge komen, dat voor mij de taak is weggelegd om met alle ten dienste staande middelen te belet ten, dat jij in het huwelijk zou treden met de vrouw, van wie hier sprake is." Berry sprong van zijn stoel op. „Als je dat standpunt inneemt, is een onderhoud overbodig. Gisteren sprak je toch anders! Ik wil je echter wel meteen hier in tegenwoordigheid van je secretaris verklaren, dat je dat nooit gelukken zal!" „Ook niet tegen een behoorlijke vergoeding?" In plaats van antwoord te geven, greep Berry haastig zijn hoed en liep naar de deur. „Hallo, Berry," riep Savages. „Heb ik je beledigd? Waarom loop je weg?" „Jij schijnt te denken, dat alles met geld te koop is, Savages. Het lijkt me daarom niet on dienstig je nog eens nadrukkelijk te verzekeren, dat je er nooit in zult slagen in mijn gevoelens voor Elis verandering te brengen!" „Voor Elis....?" Nu was het Savages, die van zijn stoel opsprong en den ander zoo verbaasd aanstaarde, dat deze onwillekeurig aarzelde. „Maar beste kerel, dat is een gruwelijk misver stand. Ik spreek helemaal niet over Elis! Ik be doelde Nicoline Irvine. Hoor je goed, wat ik zeg? Hier is sprake van Nicoline Irvine." Het was een van Savages' beste zakentrucs om bij moeilijke onderhandelingen geheel onver wachts onderwerpen ter sprake te brengen, welke zijn tegenstander volkomen verrasten. En zo was nu ook Berry door Savages' onver wachte mededeling, dat slechts sprake was van Nicoline Irvine, geheel uit het veld geslagen. Verbijsterd keek hij eerst Savages, daarna diens secretaris aan. Geruime tijd verliep, alvorens Berry zich althans in zoverre herstelde, dat hij Savages kon vragen, of zij hem goed begre pen had. „Bedoel je Nicoline Irvine?" „Ja!" „Die avonturierster...." „Inderdaad." Was Savages wel goed bij zijn hoofd, vroeg Berry zich af? Wat had hij nu in 's hemelsnaam nog met Nicole Irvine te maken? Hij herinnerde zich nu plotseling Savages' dreigement, dat de familie Davis het als een eer zou beschouwen Nicole Irvine te mogen ontvangen. Zou Savages deze woorden, die zo fantastisch hadden geklon ken, ernstig hebben gemeend? Berry's wantrouwen jegens Savages nam toe. Wat kon hij voor plannen hebben? Besluiteloos bleef hij nog een ogenblik bij de deur staan; daarna keerde hij langzaam naar de fauteuil terug, waarin hij zoeven gezeten had. „Als ik je goed begrepen heb, Savages, wilde je me een voorstel doen." „Precies, en wel een voorstel, waarmee 1500 pond te verdienen is. Ik geloof, dat je dit bedrag op het ogenblik best gebruiken kunt, nu een groot deel van je meubilair verpand is." Dat was volkomen juist. Berry moest toe geven, dat Savages uitstekend was ingelicht. Des te meer verwonderde hij er zich echter over, dat Savages blijkbaar niet wist hoe onverschil lig Nicole Irvine hem sinds haar veroordeling geworden was. Enfin, als Savages er plezier in had zijn geld aan een idéé fixe te offeren, dan moest hij dat zelf weten. „Ik luister...." Savages knikte tevreden. „Enige dagen gele den- ontving ik een brief van je vader. Hij ver zocht mij een hypotheek voor hem te willen af lossen, welke op zijn landgoed rust. Haynes, wees zo goed Lord Davis even het resultaat van onze onderhandelingen mee te delen." De secretaris nam een brief uit zijn actetas, vouwde deze open en begon daarna de inhoud voor te lezen. „Mr. Savages Esq. Ik heb hier mede de eer u schriftelijk te bevestigen, dat ik bereid ben Miss Niicole Irvine als mijn doch ter te adopteren. In het gisteren tussen ons ge voerde gesprek verzocht ik u bereids mijn zoon Berry van dit besluit op de hoogte te brengen. Ik verzoek u thans nogmaals dringend dit vooral niet te verzuimen. Intussen verblijf ik met vr. groeten, Uw Douglas Davis." Berry trok den secretaris de brief uit de handen. Haastig vloog hij de weinige regels door. „Wat heeft dat te betekenen, Savages? Ik verlang een verklaring!" Savages wendde zich kalm tot zijn secretaris. „Lord Davis vraagt, wat dat te betekenen heeft, Haynes. Wees zo goed hem de inhoud van de brief nog eens in 't kort mede te delen." Haynes maakte een diepe buiging. „Lord Douglas verklaart zich in zijn schrijven aan Mr. Savages bereid Nicole Irvine te adopteren." Hij boog wederom diep en trok zich daarna discreet op zijn plaats terug. Toen het eindelijk tot Berry doordrong, dat Nicole Irvine zijn zuster zou worden, kookte hij van woede. Zijn vader was bereid deze op- lichtster als zijn dochter aan te nemen! Hij kneep de brief tot een bal ineen en wierp deze woedend op tafel. „Dat is jouw werk Savages," siste hij. „Jij hebt die adoptie gekocht!" „Gekocht? Hoe kom je aan die veronder stelling?" antwoordde Savages koeltjes. „Ik heb me slechts bereid verklaard de hypotheek, die op het landgoed van je vader rust en die binnen enige dagen vervalt, af te lossen. Ik kan toch bezwaarlijk toestaan, dat de oude heer door zijn schuldeisers uit zijn huis wordt ge jaagd." De hypotheek! Savages loste de hypotheek afl Dat betekenende een redding ter elfder ure, schoot het hem door het hoofd. Het was werke lijk een geluk, dat Hij kreeg geen gelegenheid zijn overpein zingen voort te zetten, want plotseling ratelde de telefoon, alsof er brand was. Haynes greep naar de hoorn. „Ja, hier Haynes... Telegram uit Bremen...? De havenarbeiders staken Hij legde de hoorn weer op de haak. „Mr. Savages, in Bremen is een staking onder de havenarbeiders uitgebroken." Savages sprong op. Met grote stappen liep hij het vertrek op en neer. „Haynes, noteer! Draad loos aan de Lysistrata. Koers onmiddellijk ver anderen. Stop. Danzig binnenlopen. Stop. Aan bederf onderhevige waren direct verkopen. Telegram aan Austien Co. Niet leveren wegens staking! Telegrafische offerte aan Danzig. Prijs met 1/24 pence verlaagd. Cher bourg adviseren: Lading onmiddellijk staken!" In korte, afgebeten zinnen gaf hij den secreta ris zijn commando's, zonder zich ook maar in het minst om Berry te bekommeren. Deze laatste vroeg zich intussen verbaasd af, of aeze man, die nu van energie en werklust blaakte, dezelfde was als die, welke nog slechts enige minuten geleden koel en gelaten aan zijn schrijf bureau had gezeten. Hoewel Savages hem niet bepaald sympathiek was, voelde hij toch een soort bewondering voor dezen man bij zich opkomen. Zijn ijzersterke wil en heldere kop stelden dezen nuchteren koopman in staat in het onderdeel van een seconde disposities van vèr strekkende betekenis te treffen. Savages liep nu haastig naar de deur. „Haynes, Iaat onmiddellijk Wellington en Mid land op mijn kantoor komen. En verbind me direct met Hudson Co.! En wat die kwestie met Nicole Irvine betreft, bespreek jij alles maar verder met Lord Davis." Hij wendde zich tot Berry: „Je excuseert me Davis, ik heb geen minuut te verliezen 1 De staking in Bremen De deur viel achter hem dicht. Haynes greep I naar zijn actetas. I (Wordt vervolgd).

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1938 | | pagina 3